DENONCIMI/ Historianë hebrenj: Një plaçkitje për turp para dhe gjatë themelimit të Izraelit

9 Janar 2021, 13:10Dossier TEMA

Policia hebreje dhe civilët plaçkitën pronat e palestinezëve të zhvendosur në 1948. Një historian izraelit tani tregon krimet dhe kritikon ashpër themeluesin e shtetit, David Ben-Gurion, shkruan Der Spiegel.

“Unë u ktheva në Tiberias në mesditë dhe zbulova se ishte kryer një turp,” shkroi Yosef Nachman i indinjuar, në ditarin e tij më 22 prill 1948. Nachmani ishte një anëtar hebre i këshillit të qytetit të Tiberias në Detin e Galilesë. Ai dhe dëshmitarë të tjerë okularë përshkruan me hollësi atë që ata e konsideruan një turp të madh për shtetin hebre ende të pabazuar që ata dëshironin.

“Hebrenjtë shëtisnin nëpër qytet në grupe duke plaçkitur shtëpitë dhe dyqanet e arabëve. Më goditi fort … është një njollë në flamurin tonë,” shkroi Nachmani. “Milicia hebraike Haganah nuk mund ta vinte turmën nën kontroll. Ata vetë morën pjesë në grabitje (…) Ata erdhën me automjete dhe anije dhe ngarkuan të gjitha llojet e sendeve (…) Ata mbanin lejet e komandantëve të tyre të cilët i lejonin të merrnin gjëra me vete.”

Për një politikan lokal, ishte “pothuajse e qartë” që civilët imitonin në mënyrë ogurzezë oficerët e policisë.

Nachman e shkroi këtë gjashtë muaj pas miratimit të një rezolute të KB në 1947, e cila parashikonte ndarjen e Palestinës në një shtet hebre dhe një arab. Shumica e arabëve e refuzuan rezolutën. Pas krijimit të shtetit të Izraelit më 14 maj 1948, përplasjet u përshkallëzuan në luftë. Ushtritë e disa shteteve arabe sulmuan shtetin e ri hebre.

Grabitje e pamatur

Edhe gjatë luftës civile, palestinezët ishin shumë inferiorë ndaj forcave të armatosura hebreje, të cilat përbëheshin nga ushtria e madhe Haganah dhe organizatat ultranacionaliste luftarake Irgun dhe Lechi. Me ofensivën e madhe të prillit 1948, forcat hebraike arritën të merrnin nën kontroll qytete të rëndësishme si Tiberias, Haifa dhe Jaffa, si dhe fshatra të shumta palestineze, brenda disa javësh.

Policia hebreje dhe civilët plaçkitën pronat e palestinezëve të zhvendosur në 1948. Për këtë, historiani izraelit tani tregon krimet dhe kritikon ashpër themeluesin e shtetit, David Ben-Gurion.

Pas pushtimit të Tiberias më 18 prill, banorët arabë u desh të largoheshin nga qyteti. Britanikët qeverisën vendin deri në mes të majit dhe kur ata u tërhoqën përfundimisht, filluan plaçkitjet masive të zonave të braktisura të banimit… Nachmani shkroi në ditarin e tij se udhëheqja lokale hebraike e ndaloi atë në mënyrë të qartë dhe se individët madje u përpoqën të ndalonin plaçkitjen me të shtëna paralajmëruese, por dështuan.

Pothuajse asnjë grabitës në Tiberias, përfshirë oficerë të policisë hebreje, nuk janë sjellë para drejtësisë.

Sipas historianit izraelit Adam Raz, Tiberia ishte një precedent që çoi në plaçkitjen e pasurisë arabe në të gjitha territoret e pushtuara më vonë. Libri i tij “Grabitja e pronës arabe në luftën e pavarësisë” u botua së fundmi. Me një hetim të gjerë, ai trajtoi një temë që publiku izraelit e kishte mbajtur të fshehtë dhe tabu për dekada.

Pasuria e luajtshme në shënjestër

Adam Raz u përqendrua në plaçkitjen e pasurisë së luajtshme palestineze, domethënë në gjërat e vlefshme të gjetura në mijëra e mijëra shtëpi dhe apartamente. Nga sendet shtëpiake tek mobiljet te librat dhe sendet personale. Dyqanet, punëtoritë, fabrikat, madje edhe xhamitë dhe kishat u plaçkitën. Kjo është ende një temë e pacekur, në krahasim me konfiskimin e tokës dhe pasurive të patundshme palestineze.

Autoritetet izraelite nuk mund ta ndalonin sulmin e plaçkitësve, megjithëse ata themeluan Departamentin e Pronave Arabe që më vonë u bë Ministria e Minoriteteve. Përkundrazi, diapazoni i grabitjes po rritej. Kjo u bë e dukshme kur rajonet e pasura arabe të qytetit-port Haifa u pushtuan më 22 prill 1948. Në grabitje u përfshinë jo vetëm milicët hebrenj dhe banorët e qyteteve të të gjitha grupeve shoqërore dhe moshore, por edhe grupe të mirë-organizuara nga qytetet fqinje.

Adam Raz thekson se forcat e sigurisë nuk vepruan ose se ata vepruan në një masë të kufizuar, prandaj grabitja, e cila vazhdoi për muaj të tërë, nuk mund të parandalohej.

Skena të ngjashme ndodhën në Jeruzalem në fund të prillit, pasi banorët arabë u larguan nga zonat e tyre të banimit jashtë mureve të qytetit të vjetër. Edhe këtu, përveç luftëtarëve të armatosur, morën pjesë edhe anëtarë të të gjitha shtresave të mundshme të popullsisë – të shtyrë nga lakmia e pangopur. Dekada më vonë, u përshkrua si vijon: “Burra, gra dhe fëmijë vrapuan andej-këtej si minj të dehur”.

4 komente në “DENONCIMI/ Historianë hebrenj: Një plaçkitje për turp para dhe gjatë themelimit të Izraelit”

 1. Toni says:

  Shumr larg po shkoni me keto shkrime,!
  Shikoni plackitjet dhe masakrat e fqinjeve tane qe edhe sot nuk ndalen.

 2. Erdogan says:

  Per fat te keq Israelitet kishin ndihmen e kolonizatoreve angles dhe amerikane dhe nuk jepeshin informazione per krimet kunder Palestineseve.
  Me vone cdo perpjekje perAtdheun e tyre dhe per drejtesi te Palestineseve te shoqeruara edhe me dhune keto paraqiteshin ne cdo gazete apo informacion Perendimore dhe keta cifute amerikane sot qe gjoja “mbrojne” Kosoven,i kane duart me gjak.
  Popujt dhe njerezit jane te njejte para Zotit dhe sidomos popujt e vegjel jane mish per top per interesat e Fuqivevte Medha.
  Amerika nuk njef krimet e Qemal Ataturkut kunder Grekeve,Ilyreve,Epiroteve,Armeneve por vetem Genocidin kunder Cifuteve asnje tjeter.
  Ata Epirote te Kastriotit qe u kthyen ne turq myslimane nuk ishin Skiptare.

  1. shqipo says:

   O Erdokar Pisoglendi, o mendjeturbulluar me komplekse inferioriteti! O fshatar, po gjenocidin e neogrekeve kunder epirioteve shqiptare came a e njeh ti mor trupeshk? Po genocidin e neogrekeve ndaj makedonasve shqiptare (Follorine-Kostur-Edhesa-Veria-Kozan-Serres-Selenik) e njeh ti mor derdimen!? Po genocidin neogrek ndaj sllavo-bullgareve te Makedonise Jugore dhe Thrakes Perendimore e njeh ti mor koktrash!? Ti do te thuash se neogreket nuk kane bere krime kunder popullsise turke ne luften e Azise se Vogel? Krime dhe madje krime monstruoze qe i njeh edhe historiografia neogreke o pall. A je budalle a te vret corapi (thone shkodranet). Ti je nje analfabet klasik me trute e gomarit.
   Sa per informacion nuk ka “palestineze” nga pikepamja etnike. Palestina eshte territor gjeografik dhe jo etnik (ashtu si Ballkani). Nuk ka komb “ballkanas” ashtu dhe nuk ka komb “palestinez”. Kete e di cdokush me 2 gram njohuri historike dhe gjeografike. Zona gjeografike e Palestines sot eshte ndare midis shtetit te Izraelit dhe Jordanise.( zona e Rripit te Gazes dhe Bregu Perendimor jane zona autonome me shumice arabe). Nese do kishim nje komb palestinez, a do ishte llogjike qe keta “palestinezet” te luftonin per clirimin e gjithe Palestines dhe palestinezve, edhe ate nen sundimin e Izraelit edhe ate nen sundimin e Jordanise. Keni degjuar gje per ndonje “kryengritje palestineze” ne Jordani, qe kerkon “clirimin e palestinezeve nga sundimi jordanez” ? ? ? Po perse keta “palestinezet” nuk kerkojne lirine edhe te kesaj pjeses qe ka Jordania? Sepse eshte e thjeshte, kemi te bejme me te njejtin popull, jane arabe qe te dy popullsite, nuk ka “palestineze” dhe “jordaneze”, jane thjesht arabe.
   Zona gjeografike e quajtur Palestine, dikur ne histori ka qene e banuar nga VETEM fiset hebreje. Me dyndjet dhe pushtimet e arabeve, ne Palestine u vendosen edhe popullsi arabe. Nderkohe qe zona gjeografike e Palestines u rrallua nga popullsia hebreje (pas perzenies se tyre ne mase nga romaket dhe me pas edhe nga arabet), megjithate prania hebreje ne ate zone u zvogelua, por asnjehere nuk u shua. Nderkohe prania arabe u shtua me kohen, gjate periudhave te ndryshme historike. Ishin arabet ata qe pushtuan Palestinen dhe Jeruzalemin dhe jo e kunderta. Hebrenjte ishin aty te pakten 7.000 vjet me pare dhe pastaj erdhen arabet. Edhe gjate sundimit te Perandorise Otomane, por kur administrimi i hapesires gjeografike te quatur Palestine kaloi nga Perandoria Otomane te Perandoria Britanike, pati rritje te pranise se hebrenjve ne zone, te cilet u grumbulluan nga zonat perreth te Lindjes se Mesme. Mbas Luftes se Dyte Boterore, pati rritje te shumte te popullsive hebreje nga gjithe bota, qe u rikthyen ne atdheu e tyre te lashte dhe te padiskutueshem. Keshtu zona gjeografike e quajtur Palestine per periudha te gjata historike eshte banuar kryesisht nga dy popullsi, nga hebrenjte dhe nga arabet. Pra gjeografikisht “palestineze” jane edhe hebrenjte edhe arabet, ashtu si ballkanas jane edhe shqiptaret edhe serbet. Historikisht Filistinet (philistin) prej nga vjen edhe emertimi Palestine kane qene nje fis izraelit po ashtu dhe jo fis arab. Ata qe sot pretendojne se jane “palestineze” jane arabe dhe jo pasardhes te filistineve. Eshte njesoj sikur serbet te pretendojne se jane pasardhes te dardaneve! Te gjithe do qeshin dhe do tallen me ta, apo jo!?
   Dikur hebrenjte ishin shumice (madje te vetem), pastaj u shnderruan ne pakice, e sot jane perseri shumice. Bravo ju qofte! Edhe shqiptaret kane qene dikur shumice (madje te vetem, po te anashkalojme helenet e lashte, qe nuk kane lidhje me neogreket e sotem) , pastaj me dyndjet dhe pushtimet sllave shqiptaret u shnderruan ne pakice. Presim me padurim qe shqiptaret te ri-behen shumice ne Ballkan dhe per kete duhet te marrin shembull Izraelin!!!
   Hebrenjte kane te drejta historike shume me te medha sesa arabet ne Palestine. Kush nuk e kupton kete eshte kokrra e budallait. Muri i Loteve ne Jeruzalem (pjese e faltores hebraike) eshte ndertuar 6.000 vjet para e.r , ndersa xhamia Al Aksa ne Jeruzalem eshte ndertuar 700 vjet pas e.r! E drejta historike qendron fare qarte dhe thjeshte ne krahun e hebrenjve, me nje diference historike prej gati 7.000 vitesh. Sado vite e shekuj te kalojne, kjo diference nuk mund te shuhet kurre. Kush nuk e kupton kete eshte GOMAR!
   Rrofte Izraeli, Rrofte Shqiptaria
   Ne te sms shkofshin arabet dhe neogreket ?

 3. taso kume says:

  Ti Erdogan i bije fyellit ne nje vrime,i madhi ngelet i madhe i vogli ngelet i vogel,genocide kane bere te gjithe: SPANJOLLET me indjanet e AMERIKES,ANGLEZET me boheret e AFRIKES SE JUGUT dhe nje pjese te kontinetit afrikan pa lene pas indine e pakistanin,francezet me keq akoma ne kontinentin AFRIKAN me legjeonet stranjere( te huajt) mercenare dhe sot e kesaj dite ,AMERIKANET U HOQEN SKALPIN E KOKES indjaneve te AMERIKES ,Pa haruar VIETNAMIN dogji me napalm dhe femijte ne gjirin e memes ,JAPONEZET ne azine e largme u priste kokat me shpate nen emrin e perandorit,RUSET me luften e qelbur ne AFGANISTANSTA E çEçENI, Serbet me gjysmen e ballkanit pa haruar 8000 meshkuj ne SERBENICE apo perdhunimin e grave qe ja u kishin mesuar vellezrit SLLAVE TE RUSISE,dhe ne funde “GREKET” qe bene spastrim etnik ne çameri nen flamurin e dhier te fese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje