KESHILLAT: Si t’i shfrytëzoni në maksimum mbrëmjet me dhe për fëmijët tuaj

31 Janar 2021, 17:49Kulturë TEMA

Ka një shkak e një pasojë për çdo gjë. Kjo funksionon dhe me ata prindër që për të siguruar një jetë sa më të mirë për fëmijët e tyre, punojnë shumë, aq sa nëse bëjnë një përllogaritje, del që kalojnë shumë pak kohë me fëmijët e tyre.

Kur Serena Williams ishte një nënë e re, ajo u ankua në Twitter se i kishte humbur hapat e parë të foshnjës së saj ndërsa po stërvitej për Wimbledon. Sigurisht, do të ketë shumë momente ndërsa fëmijët rriten, por kur e nis me mungesa, vret.

Sonja Lyubomirsky, pedagoge e psikologjisë në Universitetin e Kalifornisë thotë se shumë prindër e fajësojnë veten për kohën e humbur me fëmijët e tyre.

“Ajo që është më e rëndësishmja është që ju i doni, ushqeni dhe mbështesni fëmijët tuaj, jo që të kapni çdo gjë të shkëlqyeshme që ata bëjnë.” thotë ajo.

Një studim nga Shkolla e Biznesit e Harvardit botuar vitin e kaluar zbuloi se fëmijët e nënave që punojnë rriten të jenë po aq të lumtur sa fëmijët e nënave që nuk punojnë. Në një studim tjetër nga Instituti i Familjeve dhe Punës, fëmijët e prindërve që punonin u pyetën: Nëse do të kishit vetëm një dëshirë që mund të ndryshonte mënyrën se si jeta e punës së prindërve tuaj ndikon në jetën tuaj, cila do të ishte? Edhe pse prindërit supozuan se fëmijët e tyre donin më shumë kohë me ta, fëmijët në të vërtetë dëshironin që prindërit e tyre të ishin “më pak të stresuar dhe të lodhur”.

Përfundimi: Ajo që ka rëndësi nuk janë minutat që mungojnë, por sa të lumtur dhe të relaksuar janë prindërit në ato minuta që kalojnë me fëmijët.

Sonja jep disa mënyra si mund të bëni të lumtur fëmijët tuaj ato pak orë që keni mundësi të kaloni me to.

Përqendrohuni në të tashmen

Kërkimet kanë treguar se një sekret i kënaqësisë është thjesht marrja e kohës për të vërejtur dhe shijuar kënaqësitë e vogla në ditën tuaj, qoftë kjo mënyra e lezetshme që fëmija juaj shqipton gabimisht një fjalë apo ngazëllimin e tij\saj për dicka të vogël që bëri.

“Të shijosh është të jetosh në momentin e tanishëm dhe të nxjerrësh emocione maksimale pozitive nga ai moment”, thotë Lyubomirsky.

Ju gjithashtu mund të rishikoni mënyrën e perceptimit të një situate. Kur ecni në derë, a ndiheni mirënjohës që keni pasur një udhëtim relativisht të lehtë dhe të paktën të vegjlit janë tashmë në pizhamat e tyre, edhe nëse dhoma e ndenjes është një rrëmujë? Apo jeni akoma duke u ndjerë fajtor që keni humbur kohën e vaskës? Duhet të përqendroheni në të tashmen sepse të menduarit me keqardhje ose emocione të tjera negative do t’ju bëjë vetëm më të shqetësuar dhe të mbingarkuar.

“Është shumë e vështirë të shkosh nga nxitimi i kërkesave të punës në nxitimin e kërkesave të fëmijëve dhe të presësh që të jesh 100 përqind produktiv”, thotë Kate Rope, autore e librit “E fortë si nënë: Si të qëndrojmë të shëndetshëm dhe të lumtur”. Disa prindër zbulojnë se duke dëgjuar një podcast ose një libër audio në makinë për në shtëpi ose duke bërë një meditim tre-minutësh në rrugën para se të ecin në derën e përparme ndihmon në qetësimin e trurit. Qëllimi nuk duhet të jetë lidhja pa ndërprerje

“Nuk duhet shumë për t’u lidhur me një fëmijë, në të njëjtën kohë. Dhjetë minuta të mira mund të ndryshojnë një javë të tërë.” thotë Rope.

Dhe minutat e mira nuk duhet të nënkuptojnë biseda të gjata dhe të thella. Ju mund ti bëni fëmijës tuaj pyetje të thjeshta dhe të bëni një lojë të vogël. Këtë mban mend më shumë se cdo gjë.

Gjeni mënyra të vogla për t’u ndjerë më pak të lodhur dhe për të fituar kohë

Ka disa mënyra që nuk ndikojnë shumë në rutinën e prindërve por ndikojnë në kohën që ato fitojnë për të kaluar me fëmijët e tyre. Për shembull, ka njerëz që shtrojnë tavolinën që në mëngjes kur dalin për punë dhe në darkë kanë disa minuta më shumë për të kaluar kohë me fëmijët e tyre.

Të tjerë zgjohen para fëmijëve për të bërë punët dhe kështu kalojnë më shumë kohë me fëmijët kur të zgjohen.

Janë gjëra të vogla por që për fëmijët është shumë dhe i ndihmon të kalojnë më shumë kohë me prindërit.

Qëndroni larg telefonit

“Pajisjet me të vërtetë pengojnë, ato na tundojnë të përgjigjemi menjëherë kur duhet të jemi prezent me fëmijët tanë”, thotë Laurie Santos, pedagoge e psikologjisë në Yale. Sigurisht, bota moderne e punës shpesh pret që ne të jemi të arritshëm 24/7 dhe mediat sociale krijojnë një lloj tjetër detyrimi. Teknologjia gjithashtu ngatërrohet me trurin tonë në mënyra reale.

“Pajisjet mund të aktivizojnë pjesën josociale të trurit që përqendrohet në stimulim sesa në lidhje me të tjerët”, shpjegon Daniel J. Siegel, profesor klinik i psikiatrisë në Shkollën e Mjekësisë UCLA.

Shumë fëmijë po arrijnë në të njëjtin përfundim. Kur një mësuese e klasës së dytë në Luiziana kohët e fundit i kërkoi klasës së saj të shkruante për shpikjen që ata dëshironin të mos ishte shpikur kurrë, katër nga 21 studentët e saj thanë se ishin telefonët e prindërve të tyre.

Nuk ka asnjë përshtatje të vetme kur bëhet fjalë për zbutjen e mbingarkesës së teknologjisë. Pra, shumë varet nga mosha e fëmijëve tuaj dhe profesioni juaj, por gjithnjë e më shumë familje po zbatojnë netë pa pajisje dhe fundjava të tëra jashtë mediave sociale. Mënyra të tjera të thjeshta për tu larguar pak nga rrjeti: Fikni telefonat kur jeni me fëmijët tuaj.

Fuqia e prekjes

Kontakti lëkurë-lëkurë është treguar për të ndihmuar bebet e lindura para kohe që të shtojnë në peshë më shpejt dhe lehtësojnë dhimbjet dhe ankthin tek fëmijët e të gjitha moshave. Në fakt, një studim i fundit zbuloi se vetëm prekja e dorës së një të dashur jo vetëm që zvogëlon stresin, por gjithashtu bën që rrahjet e zemrës dhe valët e trurit të sinkronizohen. Pra, duke i dhënë fëmijëve tuaj një përqafim të shpejtë (ose të gjatë!) kur futeni në shtëpi, në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të lidheni në një nivel fiziologjik.

“Unë madje përqafohem dhe me djalin tim 17-vjeçar”, thotë Lyubomirsky.

“Prindërit shpesh supozojnë se djemtë e tyre nuk duan të preken kur të jenë 10 ose 11 vjeç, por ata duan afeksion fizik.”

Si një prind që punon, ndonjëherë thjesht nuk mund të jesh aty

Magjia e të dashuruarit kaq shumë një fëmije është se mund të gjesh momente historike në momentet e tyre më të vogla dhe mos harroni të numëroni bekimet tuaja.

Në skemën e madhe të gjërave, ajo që ka rëndësi është shëndeti dhe lumturia e familjes suaj.

Rituali që lidh prindërit me fëmijët

Duhet të ket një ritual që cdo familje mendon se është I vecantë, se askush nuk e ka.

Lyubomirsky thotë se shumë klientë të saj kanë krijuar disa ritual që i bëjnë të ndihen më të lidhur me njëri-tjetrin.

“Disa kanë krijuar mbrëmjen e së premtes pa telefona. Në orën 18:00 deri në mëngjes, nuk prek asnjë telefonin. Një familje tjetër kanë një këngë tyre që e këndojnë co natë para se të flenë. Të tjerë shohin një serial së bashku e të tjerë bëjnë përqafim në grup. Janë gjëra të vogla por që janë shumë për lidhjen e ngushtë të një familje.(Parenting, Gazeta “Si”)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje