Themeluesi i platformës Akademi.al, Dean Çelaj fiton çmimin e parë në Universitetin e Harvardit

10 Dhjetor 2021, 12:38Hi-Tech TEMA

Dean Çelaj, themeluesi i platformës Akademi.al ka fituar çmimin e parë të Startup-it në Universitetin e Harvardit për ‘Fondin e Bursës së Ndikimit Social të Harvardit’.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Universiteti i Harvardit përmes një postimi në faqen zyrtare, ku thekson se studenti shqiptar i ekselencës, Dean Çelaj pas diplomimit, shpreson të përsërisë këtë model sukesi të krijuar me Akademi.al edhe në vendet e tjera në zhvillim me një platformë plotësisht me burim të hapur për të ndihmuar në krijimin e përmbajtjes në gjuhët rajonale dhe për t’i ndihmuar ata të arrijnë më shumë studentë.

Akademi.al është një platformë mësimi online e ngjashme me Khan Academy dhe Google Classroom të bashkuara së bashku.

Gjatë pandemisë COVID-19, Dean Çelaj thekson se ka nënshkruam kontrata me disa qeveri përfshirë Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut për t’u bërë platforma zyrtare për Mësimi në distancë për të gjithë nxënësit shqipfolës në mbarë globin. Platforma tani ka mbi 500,000 studentë, 1,300 shkolla dhe 20,000 video mësimore në gjuhën shqipe.

“Vetëm në 12 muaj, ne krijuam rreth 13,000 mësime video të cilat janë falas për t’u parë nga kushdo dhe 91% e të gjithë studentëve në vendin tim filluan të përdorin platformën time gjatë pandemisë. Vendosa të heq dorë nga të gjitha tarifat dhe ta bëj atë 100% falas për studentët, mësuesit dhe shkollat. Për shkak të kësaj, mora një çmim nga Komisioni Evropian i quajtur Evropianët që bëjnë dallimin”, thekson themeluesi i akademi.al, Dean Çelaj.

Postimi i plotë në faqen zyrtare të Universitetit të Harvardit:

Akademi.al është një platformë mësimi online e ngjashme me Khan Academy dhe Google Classroom të bashkuara së bashku. Gjatë pandemisë COVID-19, ne nënshkruam kontrata me disa qeveri përfshirë Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut për t’u bërë platforma zyrtare për Mësimi në distancë për të gjithë nxënësit shqipfolës në mbarë globin. Platforma tani ka mbi 500,000 studentë, 1,300 shkolla dhe 20,000 video mësimore në gjuhën shqipe.

“Vetëm në 12 muaj, ne krijuam rreth 13,000 mësime video të cilat janë falas për t’u parë nga kushdo dhe 91% e të gjithë studentëve në vendin tim filluan të përdorin platformën time gjatë pandemisë. Vendosa të heq dorë nga të gjitha tarifat dhe ta bëj atë 100% falas për studentët, mësuesit dhe shkollat. Për shkak të kësaj, mora një çmim nga Komisioni Evropian i quajtur Evropianët që bëjnë dallimin.”

Dean Çelaj është student i masterit në Programin Edukimi për Lidership, Organizata dhe Sipërmarrje (#ELOE) dhe themelues i platformës e mësimit online, Akademi.al, e cila së fundmi fitoi Fondin e Bursës së Ndikimit Social të Harvardit. Pas diplomimit, ai shpreson të përsërisë këtë model në vendet e tjera në zhvillim me një platformë plotësisht me burim të hapur për të ndihmuar në krijimin e përmbajtjes në gjuhët rajonale dhe për t’i ndihmuar ata të arrijnë më shumë studentë.

3 komente në “Themeluesi i platformës Akademi.al, Dean Çelaj fiton çmimin e parë në Universitetin e Harvardit”

 1. a says:

  Bravo, urime!
  Jo vetem per tu vleresuar profesionalisht por edhe per xhestin fisnik qe e jep sherbimin falas per arsimimin e femijeve!

  Bravo

 2. Scutari says:

  Urime dhe suksese Dean!!

 3. Dinjiteti says:

  Te lumte… Njerez si ty bejne diferencen !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje