Muli kërkon që më 20 Shkurt, besëprerët e penduar të japin prova 

18 Shkurt 2024, 20:34Antena TEMA

20 Shkurtin Muli e shikon si një rast dhe pë rtë testuar reflektimin e besëprerëve që po kthehen në selinë e SHQUP. 
I kërkoi Lelos një ide se si mund ta bëjmë që atë të japin prova atë ditë se kanë reflektuar. 
-Kam një ide tha Lelo. Të marrim listën e gjithë atyre që janë kthyer dhe it nxjerrim para njerëzve të flasin. 
Natyrisht ata do hezitojnë. Por në fillim ua heq turpin Bardhi. Del e flet ai dhe thotë diçka të tillë: “Më 20 shkurt të vitit 1991 në u përulëm dhe u ramë në gjunjë studentëve që rrëzuan Diktatorin, kurse sot i biem në gjunjë dhe i kërkojmë falje Sali Berishës, që e për një moment na u errën sytë dhe na gënjeu mendja që mund të bënim dhe rolin e tij. 
Sot ai është në maj të penxheres dhe fal gabimeve tona që u betohem se nuk do ti përsërisim më kurrë.” 
Kjo do të shkaktojë duartrokitje të forta dhe mbështetje dhe kështu do inkurajohen dhe të tjerët të flasin nën këtë frymë. Secili do kërkojë të thotë një gjë më të fort se tjetri për Doktorin. Kështu gjithçka do shkojë shumë mirë. 
-Kjo është gjë e mirë tha Muli. Kështu dhe ata e shikojnë që nuk kanë nga e dredhin më se do kenë punë me demokratët e vendosur pastaj. 
Bile unë them tua përgatisim fjalën vet të gjithëve tha Muli. 
-Edhe atë e bëjmë tha Lelo por puna është se disa nuk e kuptojnë atë që lexojnë dhe është kollaj, por disa dhe e kuptojnë dhe mund të refuzojnë. 
Ska problem tha Muli provë është dhe ajo. Mos të na ikin pa dhënë prova. 
 

3 Komente

 1. V
  Vlonjati

  Kot e ka për 20 shkurtin, pasi rrëzimin e bustit të Enverit e realizoi Rsmiz Alia. Ramizi organizoi me njrzit e vetë të afërm të tijë që i hoqën bullonat bustit gjatë natës dhe ato demokratët sa e shtynë pak bustin e ra për tokë. Non gratst duhet të gjejnë një datë tjetër të zbënyar për të filluar protestën. Me 20 zbkurt edhe PS do të mbajë një mbledhjr solemje që u rrëzua busti me organizatorët e tijë. O Sale cjapi plak matuf nuk merret pushteti me kalamaj si muli maloku hajdut Shishtaveci e bardhi bythëqiri kavajas. Duhet burra me koqe e nëëllçe të mëdha duke patur edhe popullin nga mbrapa.

  1. R
   REVOLUCIONI I ARNAUTLLEKUT

   RAMIZI:Shoku Sali ,te kemi zgjedhur te drejtosh partine e re Partine Demokratike. SALIU:-Shoku Ramiz une jam komunist,nuk tradhetoj idealet RAMIZI:- Ky eshte mision,detyra qe po te ngarkojme i vlen dhe ndihmon cdo komunist te keti vendi SALIU:Po qe keshtu pranoj..Meqe ra fjala...do kem shoke te tjere ne kryesi qe do me mbeshtesin?.. Ramizi...Te gjithe I kemi tanet perfshire dhe Azemin. SALIU:-Dakord po kush me garanton qe sigurimi s na vret? Ramizi:Do ju japim pardesy te bardha qe te bini ne sy...Eshte dimer e askush s vesh te bardha. Po keshtu do kesh nje grup special ne dispozicion nese ndonje kokeshkreti si Azemi I mer koka ere SALIU:Po populli a do me besoje,kush me mbron nga populli? RAMIZI:Populli eshte nje tufe delesh ,nga I con bariu shkojne. Ne u gjetem bariun.Eshte risku yt ti bindesh dhe cosh ne rrugen e duhur..... SALIU...TE RROJE PARTIA!

   1. U
    U shofshin zagaret e Lexhendes

    Zot na false ! Mut I madh .

    Lini një Përgjigje