10 arsye përse humbi zgjedhjet opozita

22 Maj 2023, 09:21Blog TEMA

10 arsye përse humbi zgjedhjet opozita

Nga Roland Qafoku

Tashmë që kanë kaluar 8 ditë nga votimi i 14 majit dhe kanë dalë rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve lokale, mund të bëjmë një analizë më të saktë, pa shumë emocione dhe pa asnjë pasion. Me 54 bashki të fituara nga PS duke marrë 786.566 vota dhe 7 bashki të fituara nga koalicioni “Bashkë Fitojmë” duke marrë 501.402 vota dhe asnjë nga PD-ja zyrtare, e cila mori 36.852 vota, ne kemi një konfigurim mëse të qartë se si duhet lexuar vota e hedhur në kuti. Ajo që bie në sy është jo thjesht humbja e opozitës, por rezultati që ajo mori në këto zgjedhje është katastrofik. Po përse humbi Partia Demokratike?

Së pari, Partia Demokratike humbi zgjedhjet e 14 majit, sepse nuk arriti dot të realizojë bashkimin dhe pajtimin e madh mes vetes. Të dy pjesët e ndara të kësaj partie, si grupimi “Foltore” dhe Partia Demokratike zyrtare premtuan prej shumë kohësh se do arrinin të bashkonin të gjithë demokratët anë e mbanë vendit por jo vetëm kjo nuk u arrit kurrë, por palët i distancuan edhe më shumë nga njëra-tjetra. Për hërë të parë në 19 zgjedhje të zhvilluara në vend që nga vitit 1991, 10 parlamentare dhe 9 vendore, partia që themeloi pluralizmin në Shqipëri dhe ishte e para forcë reale opozitare në historinë e Shqipërisë, u fut në zgjedhjet e 14 majit e përçarë, e ndarë, e fragmentarizuar dhe në këto kushte të mendoje se ajo do fitonte zgjedhjet ishte një utopi. As Sali Berisha si kryetar i PD-së së “Foltores”, e as Enkelejd Alibeaj i PD-së zyrtare, nuk arritën të krijojnë një forcë të përbashkët dhe unike që cila do përballej me Partinë Socialiste, e cila për hir të vërtetës ishte shumë më e bashkuar, shumë më solide dhe shumë më e impenjuar për të fituar.

Së dyti, Partia Demokratike humbi zgjedhjet e 14 majit, sepse nuk arriti të ndikojë që njerëzit të votonin masivisht. Me shifrën 38.22 për qind të pjesmarrjes në zgjedhje, PD tregoi se nuk ka bërë për vete që 62.78 për qind që është një shifër shumë e lartë, që të shkojnë bnë qendrat e votimit. Edhe më e rëndë është që më 14 maj votuan vetëm 14 për qind e të rinjve që kishin të drejtën e votës për herë të parë. Nga 122.545 të rinj të regjistruar, vetëm 16.628 prej tyre votuan për herë të parë. Kjo është një shifër shumë më katastrofike edhe se sa humbja katastrofike. Mungesa e pjesmarrjes në zgjedhje afërmendsh që do sillte një rezultat negativ dhe PD është përgjegjëse përse nuk arriti të realizojë një nga qëllimet e saj në këto zgjedhje. Ky argument hedh poshtë edhe justifikimin se zgjedhjet janë vjedhur. Derisa 62.78 për qind e shqiptarëve nuk shkuan të vototjnë, atëherë rezulton se pushteti nuk ka patur shans ta vjedhë shumicën dërrmuese të shqiptarëve. Ata thjesht nuk shkuan në votime.

Së treti, Partia Demokratike humbi zgjedhjet e 14 majit, sepse lidershipi i saj nuk u ul në realitet. Si PD e Sali Berishës dhe PD e drejtuar nga Enkelejd Alibeaj nuk kuptonin dhe nuk dëshironin të kuptonin se realiteti ishte ndryshe dhe ato që shprehin ata ishin ndryshe. Kjo fatkeqësisht vijon dhe pas daljes së rezultatit zgjedhjeve dhe lidershipi i saj nuk ndjen asnjë faj dhe asnjë përgjegjësi por këtë ia hedhin të gjithë kundërshtarit. Unë kam bindjen se qeveria e PS-së ka shumë probleme e shoqëruar kjo me një pakënaqësi të shtuar, veçanërisht në pushtetin qendror. Dhe fitorja kaq masive, kaq e thellë edhe në pushtetin lokal, jo vetëm nuk është një gjë e mirë për demokracinë, por krijon baza për instalimin e autokracisë. Ky superpushtet i grumbulluar nga PS është një balonë që fryhet e fryhet dhe askush nuk e parashikon dot se sa do të do vijojë. Por që të thuash se PD nuk ka humbur zgjedhjet, është, ose të jesh naiv, ose ke njw hall të madh.

Humbja jo vetëm nuk ishte e ngushtë, por ishte katastrofike dhe ky cilësim është më i duhuri për ta përcaktuar atë që ndodhi me PD. Nga ana tjetër, humbja e bashkisë së Shkodrës, Kamzës dhe Tropojës ishin shembuj ekstremë se si PD humbi jo thjesht zgjedhjet, por pas 33 vjetësh humbi besimin edhe te bastionet e saj që u bënë majta. Nëse dikush në PD nuk e beson as këtë, ka nevojë për tu ulur nga fluturimi. Gjatë gjithë ditës së dielë, por edhe të hënën paradite, vetë Sali Berisha dhe eksponentë të PD pothuajse shpallën fitoren. Ndërsa kur doli rezultati, menjëherë deklaruan se Rama ka vjedhur votat. Epo nuk shkon më ky stil “alla Lulzim Basha”, sepse njerëzit nuk janë budallenj. Zotërinj demokratë, uluni në realitet!

Së katërti, Partia Demokratike humbi zgjedhjet e 14 majit, sepse nuk krijoi frymë. Kjo fjalë që tashmë ka marrë edhe shumë inflacion në politikën shqiptare është në kufijë që për PD-në mund të hiqet edhe nga fjalori. Veçanërisht PD e “Foltores” që ishte dukshëm ajo që mbizotëronte elektoratin e PD-së nuk arriti të krijojë një entuziasëm masiv të një fitoreje. Nuk ndjehej në asnjë momend kjo frymë dhe tendenca për të arritur një fitore u duk gjatë fushatës por edhe ditën e votimit.

Së pesti, Partia Demokratike humbi zgjedhjet e 14 majit, sepse ajo vuajti inercitë e asaj që ka bërë Lulzim Basha. Njeriu që e drejtoi këtë parti për 8 vjet, 7 muaj e 7 ditë, krijoi mënyrën e tij të gabuar me njerëzit e gabuar, nga e cila kjo parti ende vuan. Jo vetëm dorëzimi i mandateve të deputetëve më 17 shkurt 2019 dhe mosmarrja pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit të vitit 2019, por e gjithë mënyra se si Lulzim Basha drejtoi PD është një periudhë që do vijojë të ketë edhe për shumë kohë pasoja.

Së gjashti, Partia Demokratike humbi zgjedhjet e 14 majit, sepse nuk arriti të bëjë për vete elektoratin gri. Tashmë është i çimentuar konkluzioni se zgjedhjet nuk fitohen vetëm me votimin dhe mbështetjen e anëtarësisë. Si PS dhe PD në shifra anëtarësie puthuajse të njëjta që vërtiren te 100 mijë secila. Por PD u mjaftua ta organizonte fushatën duke u mbështetur te anëtarsia esaj.  Ajo u mjaftua me kontakte me anëtarësinë dhe militantët që e mbështesin dhe në asnjë rast nuk u ndëmorrën aktivitete, biseda town hall-e me intelektualë dhe ekspertë të fushave të ndryshme. Ato raste të pakta që ishin kishin të pamjaftushëm për ta kapërcyer këtë distancë të krijuar. Çdo kandidat shkonte në ato ambjente ku PD kishte mbështetës, tek ato lokale, dyqane, që e dinin se i donin. Askund nuk pamë që një kandidat të takonte një qytetar të lëkundur, që nuk kishte qartësi se për kë do votonte apo që mund të mos votonte fare. Shpërndarja e fletë-palosjeve me stilin “ngecje në dorë”, jo vetëm ishte e pamjaftueshme për të afruar qytetarët, por në shumë raste la shumë për të dëshiruar.

Së shtati Partia Demokratike humbi zgjedhjet e 14 majit, sepse nuk kishte mbështetjen e faktorit ndërkombëtar, veçanërisht atij amerikan. Që të shpallësh armike të partisë ambasadoren e SHBA-së dhe ta cilësosh atë të korruptuar e deri me etiketime fyese, nuk të beson kush se kjo parti mund të fitonte zgjedhjet. Në këto 33 vjet, asnjë parti, duke përfshirë edhe vetë PD, nuk ka fituar asnjë garë elektorale kur raportet e saj me faktorin ndërkombëtar, veçanërisht me SHBA kanë qenë të ndera. Qendrimet sovraniste janë jo vetëm diletante, por nuk e ndihmojnë në asnjë rast këtë parti. Për ta kuptuar akoma më mirë raportin e PD me SHBA, po presim nisjen nga puna të ambasadorit të ri David Kostelancik, për të parë akoma më qartë nëse PD e ka raportin e saj të keq me Departamentin e Shtetit apo me ambasadorin e radhës.

Së teti, Partia Demokratike humbi zgjedhjet e 14 majit, sepse fushata e saj u përqendrua jo te kandidatët vendorë, por te politikanët qendrorë. Veçanërisht në grupimin “Foltorja” në qendër të fushatës ishte Sali Berisha dhe ndonjë figurë tjetër qendrore.

Në shumë raste kandiatët ishin në back stage dhe shpesh ata ishin derivate të partisë dhe jo personazhi kryesor në këto zgjedhje. Kjo erdhi edhe sepse në garë nuk kishte figura të rëndësishme që konkuronin në këto zgjedhje. Mund të përjashtojmë vetëm një katërkëndësh, Elbasanin me Luçiano Boçin, Tiranën me Belind Këlliçin, Durrësin me Igli Carën dhe Shkodrën me Bardh Spahinë. Ata patën një lloj protagonizmi, por zor besohet se mbahen mend emrave e kandidatëve të bahskive të tjera dhe protagonizmi i tyre ishte i papërfillshëm. Këtu nis edhe pjesa e përgjegjësisë. Sali Berisha ka një bilanc tejet pozitiv në karrierën e vet si politikan. Aksush nuk mund të mohojë as rolin e tij dhe as kontributin në politikën shqiuiotare me të cilat dhe gabimet e veta.

E përsëri se periudha e qeverisjes së tij 2005-2008 është një nga më të mirat në këto 33 vjet si në tregues ekonomikë por edhe në shifra të tjera zyrtare që kanë të bëjnë me luftën ndaj krimit, korrupsionit, e të tjerë. Berisha pati edhe një kontribut të pamohueshëm për shkundjen e PD-së të dalë nga humbja e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit 2021. Por me humbjen në zgjedhjet e 14 majit Berisha nuk duhet të vijojë më drejtimin e partisë. Nëse nuk e bën këtë mendoj se jo vetëm do ta dëmtojë partinë, por edhe karrierën e vet. Me këtë pozitë, shumë eksponentë të PD vijojnë ti kenë sytë nga Berisha të veprojnë çfarë thotë dhe mendon ai. Më e mira është që Berisha ti japë fund karrierës së tij politike duke e lënë partinë në një process të thellë demokratizimi dhe ndryshimi. Ndryshe, kjo parti, me këtë serial humbjeje, do ketë tendencën e tkurrjes në kishte ekzistence dhe kjo nuk është në të mir ëjo vetëm të kësaj partie, por edhe të demokracisë në vend.

Së nënti, Partia Demokratike humbi zgjedhjet e 14 majit sepse nuk arriti të bëjë për vete dhe të kishte mbështetje në komunitetin e medias. Testi i parë i zgjedhjeve sigurish bëhet në media dhe janë gazetarët ata që kuptojnë se cila është tendenca dhe ku po anon fitorja. Por PD nuk arriti të ndryshojë as perceptimin te përfaqësuesve të medias. PD funksionoi në këtë drejtim pothuajse si PS. Por ndryshe nga kjo parti, PD nuk e ka luksin dhe as nuk mund të funksionojë sikur është në pushtet.

Në këtë drejtim PD-së nuk i duheshin dhe nuk i nevojiteshin gazetarë besnikë dhe militantë të saj që për tiu dukur sa më mirë shefit arritën të nxjerrin edhe sondazhe qesharake si ai që Erion Veliaj do merrte 12 për qind në këto zgjedhje. PD-s i duheshin gazetarë që me pavarësinë dhe integritetin e tyre ta mbështesnin opozitën jo si tifozë në stadium, por sepse ajo e meritonte këtë. Ndarja e parcelave se këta gazetarë janë tanët dhe këta gazetërë nuk janë tanët, ishte një dëm që vijon edhe pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve. Ndërkohë, gazetarë që nuk ishin me këmbë në tokë, por frynin vazhdimisht shifrat, duke shpallur fitoren e sigurtë të PD-së janë po aq qesharakë sa edhe ata politikanë që vijojnë të shikojnë ëndrra sikur PD ka fituar.

Së dhjeti, Partia Demokratike humbi zgjedhjet e 14 majit sepse nuk diti të përballej me fuqinë dhe makinerinë e pushtetit. Vërtetë PD arriti të denoncojë dhe të akuzojë PS-në dhe segmente të pushtetit si autore e manipulimeve të zgjedhjeve nëpërmjet shumë elementëve.

Por ajo më rëndësishme është se çfarë stradegjie përdori PD për tu përballur me këtë makineri. Dikush thotë që nuk kishte çtë bënte më shumë. Unë mendoj dhe besoj të kundërtën. Kur ke në dorë fakte ke çtë bësh që çke me të. Ajo më e rëndësishmja është të ndikosh në opinion që PS i vodhi zgjedhjet dhe nuk i fitoi PD. Po a ngjit kjo në masën e njerëzve? Më shumë ngjit që në PD nuk u pëball dhe nuk kishte aftësi të përballej.

31 Komente

 1. B
  BRAVO NARDI!

  periudha 2005 - 2008 nga me temirat? per cfare? Apo nuk ju kujtohet qe ne mars te 2008 per arsye te korrupsionit madhor u vrane ne Gerdec 26 njerez.

  1. A
   Ala me dorkrrat e Zgjedhjes merren ai Milet !

   pika ne bythe qe s'ju bie ishallah gazetkare me idiot ne bote s'mundet te shkosh . O nastradinat e kotesise , zgjedhjet ilen ,jeta kerkon angazhime e proukupime te reja .juve ju ngel mendja gjithmone brenda Halese Opozite duke i dhen jet Te Keqes e Anbruditetit te asaj jete ,prandaj jetoni mes 100 problemeve . o trungje hapni syt e shikoni Boten dilni nga ajo hale e erret ku jetoni . kjo s'eshte medie e gazetari por Mbyllje ne Injorancen e Halese

   1. S
    Shqiptari i Ilirisë

    Ka vetë 1 arsye.NUK DUAN SHQIPTARËT MË SALI RAM BERISHËN! Je lodhur kot me 10 arsyet.

    1. D
     Dakord

     Më keq akoma, i ka lexuar shifrat te FevZiu. Këta gënjejnë ditën për diell me paturpësi të pashembullt. BF ka marrë vetëm 256.000 vota nga të cilat 108.000 kanë qenë dhe janë të LSI dhe PD ka marrë 103.000 vota. Këta numërojnë votat për kandidat dhe jo ato të partisë sepse janë fundërrina pa cipë, pa turp, pa nder, pa dinjitet. Në elbasan psh apo korçë votuesit e PD ja dhanë votën kandidadit por jo partisë së vrasësve.

     1. B
      Balliu vogël

      Hajde mbushi mendjen Saliut me këto 10 pika që trajtohen më lart , se janë gabimet dhe fajet , kryesisht të politikës dhe veprimeve të gabuara të tij . Po ku ha pyka ,pyka mor zotëri . Ky fjalim mund të përmblidhet në 10 rrjeshta dhe do kuptohej shpejt dhe qartë nga Saliu dhe shpura e tij arsyet e disfatës . Jo se nuk i dinë , por duan të justifikohen para militantëve se votat u vodhën . Po shifrat janë kokë forta dhe nuk pranojnë politikë . Le të lodhet sa të dojë Saliu , (se Like floriri doli i mbrekulluar nga këto zgjedhje) se nuk e hedh dot poshtë rezultatin e zgjedhjeve me broçkullimat që lëshon lart e poshtë . Spahia i Shkodres e shpalli fitoren sa mbaroi votimi dhe të nesërnen doli si rruar qethur dhe nuk ka asnjë fakt për të provuar tezën e tij se ja kanë vjedhur votat. Në këtë pozicion është dhe non grata , megjithëse ai ka ngritur një komision që do konkludojë vitin tjetër , për zgjedhjet e 2025 .

     2. k
      k

      Humbi sepse opozita është e korruptuar , degraduar dhe hajdute .

      1. S
       Sula

       Zoti Qafoku, opozita humbet dhe do te vazhdoje te humbase per shkakun e qasjes bazike te gabuar: në 24/7 bën lojen me te thjeshte, meret vetem me kundershtarin (qe ajo e quan armik) dhe aspak me analizen e vetvehtes. Kur te filloje te analizoje vetvehten mund te futet ne rrugen e mundimshme te marjes se pushtetit.

       1. E
        Ethem Lalaj,ÇORRUSH

        Z.Qafoku:Mund të renditësh 100 fakte pse humbi "FOLTORJA",jo PD..kjo do analizë tjetër: -Arsyeja është NJË DHE VETËM NJË"..SB ËSHTË NON GRATA DHE E URREN PERËNDIMI..DHE ANTARËT E PD DHE VOTUESIT NUK MUND TË DELNIN NË VOTIME KUNDËR AMERIKËS,ANGLISË,BE..PËR TË NGRËN BAR.! -Sb e dinte se nuk do fitonte duke kën kundër botës demokratike.Ai do një cop PD-je për të qën K/opozitar për ti shpëtuar drejtësisë për 101 krimet që ka bërë në 33 vite. -Qëllimi Amerikan u arrit 60 %.Sb nuk ka më PARTI,LOGO,VULË DERI 2025,NË KUSHTET QË SPAK ËSHTË I VDEUR,Ndonse drejtohet nga SHBA. -PD legjetime që mbështetet nga SHBA duhet të shpejtoi për zgjedhjen e Kryetarit të RI dhe strukturave deri 2025. -Unë besoi se L. Basha do të jet Kr.PD me diktim Amerikan,i cili i pari në 33 vite përjashtoi Sb nga grupi kuvëndor me diktim Amerikan. -Në Shqipëri nuk bëhesh dot KM pa OK Amerikan.PIKË. -PS nuk vodhi zgjedhje.Ato ishin më të mirat në 33 vite.Por humbi opozita me 2 kriminelë në drejtim Sb

        1. V
         VK

         Eh mer qafok qeke lodh kot. Nga keto pikat nja 2-3 jane te hajrit, te tjera jane budallalleqe. 1. Si bashke, si vec, PD-ja eshte e pavotueshme. Eshte parti qe eshte marre peng nga shpellaret qe i kallin daten cdo njeriu qe nuk eshte si ata. 2. Nuk dolen njerezit... po si do dilnin, per te votuar kafshet e PD-se? (shih piken 1) 3. Jane shpekutur nga realiteti... kjo po, berisha ne rregull eshte, se eshte ne hall, por pjesa tjeter e partise ka vite qe flet percart. 4. Nuk krijoi fryme.. (shih piken 1) 5. Faji i Bashes... relativisht korrekte, por jo pike kryesore... Basha ishte nje kungull qe nuk e shkeputi dot PD-ne nga kanceri berishist... dhe shumicen e kohes e perdori edhe si model. Edhe sikur PD-ja te mos kishte bere ato idiotsite qe beri ne kohe te Bashes, prape do humbte, sepse nuk del dot nga kafsheria, nuk nxjerr dot nje njeri te hajrit. (shih 1) 6. Nuk binden elektoratin gri... po si ta bindnin, bindet elektorati gri me Salen dhe Liken, me Paloken dhe Mul Noken? (shih 1) 7. Faktori nderkombetar... pa lidhje... shqiptaret e mesuan kush ishte berisha para nderkombetareve 8. U perqendrua tek kandidatet qendror... sido qe te perqendrohesh, nese je ne partine e kafsheve, nuk te merr njeri seriozisht 9. Media... cin do mbeshteste media, ate qe vrau njerez me duar ne xhepa dhe qe akuzoi gazetaret per puc (shih piken 1) 10. Makineria e pushtetit... po ata edhe sikur te kene te gjithe te drejten e botes, kur shikojne njerezit se kush e thote, i vjen per te vjelle (shih 1) Me pak fjale... aty ka nje pike kryesore.. qe PD eshte parti tribale qe nuk qarkullon dot njerezit dhe si rrjedhim as mentalitetin. Uji i ndenjur vjen era mut, dhe cdo pale zgjedhje keta thone: pa he pijeni njehere se mbase nuk eshte aq i keq. Pa nxjerre ndonje figure te re qe te krijoje nje model te ri te se djathes, keta nuk votohen kurre

         1. D
          Dakord

          Vk sa me delikatesë e ke quajtur parti tribale mo??? Po ç'parti mo zotëri, këta janë BANDËËËËË

         2. S
          SPAK

          Roland Qafoku eshte ne te drejten e tij te beje analizen per zgjedhjet dhe humbjen apo fitoren! Por Qafoku nuk thote vetem nje arsye e vetmja: Sali Rahm Sheqere Berisha...... dhe Likja! Eshte e vetmja ,s'ka arsye tjeter! Qafoku eshte pjelle e kesaj politike 33 vjecare si shume te tjere! Deshtim-mjerim Vicidolas!

          1. t
           tetovari2

           .....së dymbëdhjetti,PD humbi sepse Saliu m...Alibeaj kak dhe këtë e hëngrën mbi 510000 votues që më habit se sa ende ka që u besojnë BERISHIZMIT,kjo është non sens!!!!!!?

           1. T
            T

            Shkrim idjot 10 faqe kot shkruj mor kar qe humbi se jan ber bashk 2 hajdutat me te medhenje te ktij vendi .dhe njerzit me te uryer ne shqiperi monika kurva ilir kurva dhe sal maloku .kaq e thjesht eshte mor gazetar idjot .kta si do me njeri ne kte vend .por jo se duan ramen por eshte zgjedhja e vetme qe u ka ngel .se ska opozite te shendosh me cuna te rinj .dhe goca te reja .merni arlind qorrin e kta cunat e rinj dhe shikoni si iken ky ram kurva per 6 muaj .

            1. A
             Asnje Regjim ne bote / nuk iken me vote

             Nuk ka ndonje Oozite qe te fitoje zgjedhjet perballe nje Regjimi or Qafoku! Sepse e thua vete ne piken 9 - "opozita nuk kishte mbeshtetje nga mediat " (kur ne fakt e kunderta eshte e vertete - Opozita kishte perballe njelloj me Regjimin edhe ato, Mediat) Dhe mediat ne bllok kunder opozites jane gjithmone tipari dallues i Regjimeve.

             1. N
              Na mbyten budallenjt

              Ku jeton ti koqe ne Mars?Cfare rregjimi sportiv apo diete per dobesim?Ik o koqe kandari luaj me femijet e kopshteve se aq gram ke .

             2. E
              Eduardi

              Qafok ke thene ca gjysem apo çerek te verteta, qe me pas te leshohesh ne superlativa ndaj shefit tuaj te PD dhe qe ti japesh te drdjte vehtes te sulmosh te majten. Ti tentove te kritikosh gjoja anelistet apo gazetaret qe i ngrinin hosanara shefit tuaj te PD, por edhe ti je ne mesin e tyre. Dhe pikerisht keta qe ne Shkoder i quajne "vajtojce" i hengren si gjithnje jo vetem parate por edhe koken Berishes dhe fatkeqesia e te djathtes eshte se ju i keni krehur bishtin shefit tuaj. Ai besonte se i vinte mire dhe tani qe ja ulet breket ju, filluat nga gjasme analizat, gjasme kritikat e tentoni me ndo kritiçke te vogel, te mbeshthelle me lajka ta nxirrni vehten nga pergjegjesia. Fatkeqesia e shefit tuaj eshte se akoma nuk po e kupton ku ka rene. Sepse edhe ata pak analiste apo gazetare qe trimerisht ja kane thene gjerat troç (ti nuk ben pjese ketu) jane shpallur armiq. Jane kercenuar dhe zoti e di si mund ti mbroje nga hakmarrja e shefit e bandes se tij. Ju shurroheni dhe dhisni kake e gjak nga Berisha e Garda Pretoriane e tij. Ndryshe ndodh me kryetarin e PS Kryeministrin e vendit. Ate e njihni mire. E keni patur edhe koleg ne fushen e gazetarise, e dini tashme qe ai nuk vret, nuk rreh njeri, ju kur e ftoni ne studjo çfar nuk i beni pa pike turpi, " njeri i thot O Rame" tjetri i nderpret fjalen, nuk e lejon te flase, nuk e lejon te jape argumentat, e sulmojne me te paverteta dhe bejne zhurmuesin pa pike edukate aq sa burri i botes ju lutet qe ta lejojne te flase dhe te mos e nderpresin (po kur ben garipin edhe ajo shurran'ja Dumja). Nga ana tjeter ju,vajtojcat e shefit, perpiqeni qe Ramen ta konsideroni nje lider qe po uzurpon te gjitha institucionet, se ai po shkon drejt erdoganizmit, xhpifje keto qe arrini ti eksportoni edhe jashte dhe vende vende edhe zejne vend fatkeqesisht. Edi Rama eshte njeri punetor. Ka bere gjera te mira si asnje kryeminister tjeter. I ka ndrruar pamjen Shqiperise, ka rritje ekonomike, ka rritur reputacionin e Shqiperise ne arenen nderkombetare, bashke me SHBA e BE beri reformes ne drejtesi, krijoi SPAK e BKH, eshte nje lider me reputacion jo vetem brenda vendit por edhe ne planin europiano- perendimor, pritet me respekt ne te gjitha kancelarite e botes, eshte i afte te komunikoje si i barabarte me te gjith homologet e tij, eshte ne maredhenie te shkelqyera me SHBA e BE. Paaftesine dhe skuthellekun e opozites nuk keni pse tja atribuoni Rames. Eshte shefi i juaj qe ne pamundesi per te konkuruar, len insgitucionet bosh dhe bertet se na i rrembeu Rama. Turp. Populli i kupton keto gjera prandaj i jep voten tere Shqiperia. E fundit nuk ka vjedh vota Rama. Eshte opozita qe eshte kapur duke vjedhur me foto e video e denoncime. Rames per kete i rruani topet.

              1. O
               Olti Hipopotam Curri

               Ore keta gazetaret dhe analistet kaq te trashe jane si puna ketij Qafokut,nuk kane marre pjese 62% e zgjedhesve thote kur dihet qe me shume se 50% e te gjithe regjistruareve ne lista jetojne ne emigracion. Ne Shqiperi jetojne zeme 1900 000 zgjedhes dhe kane votuar mbi 1330 000 qe i bie mbi 70% pjesmarrje.

               1. F
                Fatmir Lohja

                Titulli i shkrimit eshte gabim.1000 mije arsye e ben te djathten te mos kete perfaqesuesit e saj.Katundaret i kane kryer 100 per qind,porosite e Shokut Ramiz.

                1. s
                 shpetim

                 Ore sharlatabne(se gazetare s'jeni), Po sui su moret njehere me pushtetin...jane mbledh gjithe sahanlepiresit rreth Mero Bazes , qe dhe gruan ta gjej me komshiun do bertase:Edhe kete ma bere o Sali Berisha?!

                 1. G
                  Gifts

                  10 arsyet përse humbi 1 der në 10, Sepse mbështetësi juaj është Çim Peka. Kaq mjafton! ( Ore di ndonjë njeri në këtë botë qe partitë që humbin zgjedhjet nuk humbin pikërisht për këto arsye? Asgjë e re)

                  1. p
                   paloka

                   O Qafok pa qafë (bythë). Tre dhe vetëm tre janë arsyet e humbjes së foltores: 1. Shpallja non grata e Sali Berishës 2. Përçarja dhe shkërmoqja e PD nga Sali Berisha. 3. Shitja e foltores tek Ilir Metaj nga Sali Berisha. Këto janë e vërteta por ti nuk ke këllqe dhe bythë t’i thuash.

                   1. A
                    ALB Patriot

                    Z. Qafoku, Nje verejtje matematikore: 100% - 38,22% = 61,78% ! Mos merrni huqet e Lulit! Ajo parti, ne kete gjendje, ...

                    1. G
                     Gent

                     Si ta nxè goja me i thënë Berishs që ka "bilanc tejet pozitiv në politikë"....

                     1. X
                      X

                      Humben apo Kupola ose si thuhet ndryshe ne ato filmat propagandistike me diversante qendra dha urdhrer per gjoja humbjen e armikut me te perbetuar te krahut tjeter.Eh cfare cirku luhet ne Shqiperi keto 30 vjet "demokraci" .

                      1. C
                       CEKANI

                       Tre jane arsyet o Qafok pa qafe. 1 Gerdalla Sali non grata 2 Shkermoqja e PD nga mortja Sali. 3 Shitja e foltores hajdutit Like floririt. Dhe populli nga 2 te keqia do zgjedhin te keqen me te vogel qe eshte Rama.

                      2. S
                       SPARTAK

                       opozita e sotme eshte thjesh screen shot...i ppsh.ne kohen e qoftelargut s kish ndarje...kish thjesht burgosje dhe pushkatim.SALI GOMARI ket gje se ben dot sot.qe kur mori pushtetin ne 92 largoi pjesen me intelektuale te PD.se fus ne ket mes AZEM HAJDARIN...se ish thjesht kepucar i vajtur ne universitet.me te marra fuqine DE JURE u vu kunder SHBA,edhe pse DE FACTO hiqej si proamerikan.dobesimi i pozitave te qeverise se tij kunder SHBA...ishte dhe nje nder shkaqet qe erdhi 97.Jo se SHBA te braktisi,perkundrazi te paralajmeroi per skemen PONZI...qe kjo qeveri i dha karta bianka.dhe LOBI GREK qe ne amerike eshte i fuqishem perfitoi nga kjo situate...duke liruar kriminele per ti cuar ne shqiperi si ZANI CAUSHI me shoke.kjo mund te duket fantazi,por ja qe eshte keshtu.dhe sot ky FSHATAR mban akoma peng PD.ELEKTORATI i PD..as qe shkoi fare ne votime.dhe mire beri.figura teper te konsumuara,me leit motive bunkeresh,...PS eshte armike ,duhet te mbrohemi prej saj.po ca mund te presesh nga nje SEKRETAR PARTIE dhe SEKRETAR RINIE...nje bashkim utopik....politika ne keto 33 vjet ka ndryshuar.normal qe edhe oligarkia eshte bere pjese e politikes....vetem ky idiot TROPOJE se kuptoi.TOKAT E XANUNA ne 91...smund ti krahasosh me OLIGARKINE e sotme.OLIGARKIA E SOTME NDERTON,TOKAT E XANUNA NE 91,VODHEN PASURINE KOMBETARE...FALE KETIJ KODOSHI POLITIK QE SOT KERKON VOTA.....KY ME FOLTOREN...I NGJAN POEZISE SE FATOS ARAPIT....KU TI KERKOJ RRENJET E TUA PARTI....E TRISHTUSHME.

                       1. S
                        SPARTAK

                        opozita e sotme eshte thjesh screen shot...i ppsh.ne kohen e qoftelargut s kish ndarje...kish thjesht burgosje dhe pushkatim.SALI GOMARI ket gje se ben dot sot.qe kur mori pushtetin ne 92 largoi pjesen me intelektuale te PD.se fus ne ket mes AZEM HAJDARIN...se ish thjesht kepucar i vajtur ne universitet.me te marra fuqine DE JURE u vu kunder SHBA,edhe pse DE FACTO hiqej si proamerikan.dobesimi i pozitave te qeverise se tij kunder SHBA...ishte dhe nje nder shkaqet qe erdhi 97.Jo se SHBA te braktisi,perkundrazi te paralajmeroi per skemen PONZI...qe kjo qeveri i dha karta bianka.dhe LOBI GREK qe ne amerike eshte i fuqishem perfitoi nga kjo situate...duke liruar kriminele per ti cuar ne shqiperi si ZANI CAUSHI me shoke.kjo mund te duket fantazi,por ja qe eshte keshtu.dhe sot ky FSHATAR mban akoma peng PD.ELEKTORATI i PD..as qe shkoi fare ne votime.dhe mire beri.figura teper te konsumuara,me leit motive bunkeresh,...PS eshte armike ,duhet te mbrohemi prej saj.po ca mund te presesh nga nje SEKRETAR PARTIE dhe SEKRETAR RINIE...nje bashkim utopik....politika ne keto 33 vjet ka ndryshuar.normal qe edhe oligarkia eshte bere pjese e politikes....vetem ky idiot TROPOJE se kuptoi.TOKAT E XANUNA ne 91...smund ti krahasosh me OLIGARKINE e sotme.OLIGARKIA E SOTME NDERTON,TOKAT E XANUNA NE 91,VODHEN PASURINE KOMBETARE...FALE KETIJ KODOSHI POLITIK QE SOT KERKON VOTA.....KY ME FOLTOREN...I NGJAN POEZISE SE FATOS ARAPIT....KU TI KERKOJ RRENJET E TUA PARTI....E TRISHTUSHME.

                        1. S
                         SPARTAK

                         opozita e sotme eshte thjesh screen shot...i ppsh.ne kohen e qoftelargut s kish ndarje...kish thjesht burgosje dhe pushkatim.SALI GOMARI ket gje se ben dot sot.qe kur mori pushtetin ne 92 largoi pjesen me intelektuale te PD.se fus ne ket mes AZEM HAJDARIN...se ish thjesht kepucar i vajtur ne universitet.me te marra fuqine DE JURE u vu kunder SHBA,edhe pse DE FACTO hiqej si proamerikan.dobesimi i pozitave te qeverise se tij kunder SHBA...ishte dhe nje nder shkaqet qe erdhi 97.Jo se SHBA te braktisi,perkundrazi te paralajmeroi per skemen PONZI...qe kjo qeveri i dha karta bianka.dhe LOBI GREK qe ne amerike eshte i fuqishem perfitoi nga kjo situate...duke liruar kriminele per ti cuar ne shqiperi si ZANI CAUSHI me shoke.kjo mund te duket fantazi,por ja qe eshte keshtu.dhe sot ky FSHATAR mban akoma peng PD.ELEKTORATI i PD..as qe shkoi fare ne votime.dhe mire beri.figura teper te konsumuara,me leit motive bunkeresh,...PS eshte armike ,duhet te mbrohemi prej saj.po ca mund te presesh nga nje SEKRETAR PARTIE dhe SEKRETAR RINIE...nje bashkim utopik....politika ne keto 33 vjet ka ndryshuar.normal qe edhe oligarkia eshte bere pjese e politikes....vetem ky idiot TROPOJE se kuptoi.TOKAT E XANUNA ne 91...smund ti krahasosh me OLIGARKINE e sotme.OLIGARKIA E SOTME NDERTON,TOKAT E XANUNA NE 91,VODHEN PASURINE KOMBETARE...FALE KETIJ KODOSHI POLITIK QE SOT KERKON VOTA.....KY ME FOLTOREN...I NGJAN POEZISE SE FATOS ARAPIT....KU TI KERKOJ RRENJET E TUA PARTI....E TRISHTUSHME.

                         1. S
                          SPARTAK

                          opozita e sotme eshte thjesh screen shot...i ppsh.ne kohen e qoftelargut s kish ndarje...kish thjesht burgosje dhe pushkatim.SALI GOMARI ket gje se ben dot sot.qe kur mori pushtetin ne 92 largoi pjesen me intelektuale te PD.se fus ne ket mes AZEM HAJDARIN...se ish thjesht kepucar i vajtur ne universitet.me te marra fuqine DE JURE u vu kunder SHBA,edhe pse DE FACTO hiqej si proamerikan.dobesimi i pozitave te qeverise se tij kunder SHBA...ishte dhe nje nder shkaqet qe erdhi 97.Jo se SHBA te braktisi,perkundrazi te paralajmeroi per skemen PONZI...qe kjo qeveri i dha karta bianka.dhe LOBI GREK qe ne amerike eshte i fuqishem perfitoi nga kjo situate...duke liruar kriminele per ti cuar ne shqiperi si ZANI CAUSHI me shoke.kjo mund te duket fantazi,por ja qe eshte keshtu.dhe sot ky FSHATAR mban akoma peng PD.ELEKTORATI i PD..as qe shkoi fare ne votime.dhe mire beri.figura teper te konsumuara,me leit motive bunkeresh,...PS eshte armike ,duhet te mbrohemi prej saj.po ca mund te presesh nga nje SEKRETAR PARTIE dhe SEKRETAR RINIE...nje bashkim utopik....politika ne keto 33 vjet ka ndryshuar.normal qe edhe oligarkia eshte bere pjese e politikes....vetem ky idiot TROPOJE se kuptoi.TOKAT E XANUNA ne 91...smund ti krahasosh me OLIGARKINE e sotme.OLIGARKIA E SOTME NDERTON,TOKAT E XANUNA NE 91,VODHEN PASURINE KOMBETARE...FALE KETIJ KODOSHI POLITIK QE SOT KERKON VOTA.....KY ME FOLTOREN...I NGJAN POEZISE SE FATOS ARAPIT....KU TI KERKOJ RRENJET E TUA PARTI....E TRISHTUSHME.

                          1. U
                           Ushtari.

                           Z.Roland e shume te tjereve qe analizojne humbjen e pd kaq thelle po ju kujtoj shprehjen perse nuk bije kambana e kishes se fshatit Shume thoshnin njemije e nje arsye nje tjeter fjalen e pare qe tha ishte se skishte kambana.Lereni arsyet e tjera tha ai qe drejtone kuvendin.Arsyeja e vetme dhe kryesore eshte se ne kry te pd eshte nje kambane e ndryshkur tingulli i te ciles eshte i pa degjushem dhe shurdhues per te gjithe.Prandaj ne pd duhet nje kambane tjeter qe tingulli i saje te jete i pelqyeshem dhe i degjueshem.Kur te vendosni nje kambane tjeter atehere mund te pretendoni per fitore.

                           1. R
                            REALISTI

                            Lexova komentet e mesiperme dhe NJEHERE vertetova DO TI SHKRUAJ ME TE SE ARSYEJA PSE HUMBI Z.BERISHA ESHTE SE KA GOMARE SI PUNA JUAJ QE HANE BAR NE SHQIPERI. ARSYEJA KRYESORE ESHTE SE NE SHQIPERI DEMOKRATET MBETEN PA PUNE DHE IKEN TE GJITHE DHE KANE MBETUR ,FOSILET E KOMUNISTEVE QE NUK KUPROJNE CFARE JU BENE RAMA,PO I VJEDH,PO I VRET,PO I DROGON,PO I SHKATERRON,PO I VARFERON DERI NE ATE PIKE SA KUR VJEN PUNA I BLEN ME NJE THESE MJELLE KY POPULL JENI JU. NESE NUK KUPTONI SE RAMA PO JU VRET NATEN DHE JU QAN DITEN LEXONI SI KA SHITUR TERE TOKEN ,DETIN,UJIN,DHE AJRIN.SHIKONI SE SA TE VARFER DHE TE MJERUAR KEMI NGA NJERA ANE DHE SA TE PASUR DHE LUX KA NE KRERET E PUSHTETIT DHE KLIENTET E VET,PADREJTESI E MADHE TE FLISNI NE KETE GJUHE O NJEREZ JU NUK SHIFNI DHE DEGJONI KESHTU PO ME DUKENI.

                            Lini një Përgjigje