Ajo që nuk kupton Edi Rama

5 Dhjetor 2022, 11:54Blog TEMA

Ajo që nuk kupton Edi Rama

Nga Berat Buzhala

Nëse do të më kërkohej që grafikisht ta ilustroja raportin e shqiptarit të Kosovës me Serbinë, në 100 vitet e fundit, atëherë asgjë nuk mund të krahasohet me fotografinë ku shihet portieri serb Vanja (Milinkoviq-Saviq) duke e ngulfatur Grant Xhakën përtej vijës së autit (out).

Sigurisht që në Internet ka fotografi dhe pamje më të tmerrshme, masakra dhe krime të kryera nga policia dhe ushtria serbe, mirëpo Graniti i mbështetur për panelin e reklamave, i rrethuar nga shtatë-tetë lojtarë serbë, i mbërthyer për fyti nga portieri shtatgjatë serb, vë në spikamë tragjikisht bukur ndjenjën e superioritetit që serbët kanë ndaj shqiptarëve.

Portieri Vanja nuk dukej i hidhëruar e as i tensionuar. Nuk ishte sulm nën afekt e as përleshje. Vanja, me aq çfarë ka dëgjuar nga prindërit dhe nga rrethi afër tij, ashtu i sheh shqiptarët. Fytyra e tij e ka të veshur një buzëqeshje përçmuese, që shumë prej nesh, e kemi parë nga afër. Jo veç që e kemi parë, por edhe e kemi ndier.

Ngërdheshja, britma, përçmimi dhe tallja me ne kanë qenë forma klasike e komunikimit të pakicës serbe ndaj shumicës shqiptare përgjatë gjithë shekullit të kaluar, posaçërisht gjatë viteve të 90-a.

Aq afër e kemi pasur turirin e tyre sa mund ta nuhasje duhmën e rakisë. Pastaj, sikur kjo të mos u mjaftonte, ata dy a tre a katër policë që ishin në postbllok, duke e parë frikën në fytyrën tonë, vazhdonin të talleshin me njëri tjetrin. ‘Vidi vidi majmuna (nuk e di a është gramitikisht në rregull)’, thoshin, që në shqip i binte ‘këqyre, këqyre majmunin’.

Sipas kulturës serbe, të prindërve të Vanjes, të të afërmeve të tij, ne edhe në kuptimin evolutiv të fjalës kemi qenë majmunë, sepse, sipas botëkuptimeve të tyre, procesi i evolucionit është kryer me vonesë te shqiptarët-nëse është kryer.

Me fjalë të tjera kemi qenë qenie inferiore. Të pasofistikuara. Ashtu edhe na kanë quajtur, njerëz me bisht.

Prandaj, në foton e Vanjes me Xhakën e sheh një pjesë të madhe të historisë së shqiptarit të Kosovës me serbin.

Aty e sheh Vulinin, Vuçiqin dhe Daçiqin. E sheh Sllobodan Millosheviqin.

Edi Rama nuk e kupton këtë pjesë.

Edi Rama kur flet për Ballkanin, për raportet në mes të shqiptarëve dhe serbëve, është sikur një elefant kur futet në një dhomë të qelqtë.

115 Komente

 1. G
  Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

  Nje shkrim i mire i Beratit.

  1. R
   Realisti

   Buzhalë, ti nuk kupton akoma më shumë se e ke kokën të mbushur plot me miza muti. Rama ka një detyrë të rëndësishme nesër dhe nuk I duhen deklaratat nacionaliste për të tërbuar më keq Sërbët. Serbët duan arsye për të krijuar skandal dhe ti Buzhala prapë do thoje fajine ka Rama. Je I pështirë!

   1. M
    Mira

    I ka thënë Realisti të gjitha! As për fjalë të pahijëshme, nuk ka vend.

    1. S
     Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

     Njerez me bisht eshte pak!? ndoshta majmun me bisht do te ishte me sakt....... gezuar ramazonin

     1. S
      Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

      Njerez me bisht eshte pak!? ndoshta majmun me bisht do te ishte me sakt....... gezuar ramazonin

     2. V
      Vranakonti

      Shqipetaret do urrehen sepse kemi ca shqipetar te keq si surrati i shemtuar dhe njrez me bisht sl BERAT BUZHALA. Keta lloj njerzish prishin imazhin e shqipetarit. Buzhala eshte mire te mbyllet ne stallen e gomareve,te jetoi me ta se u ngja shume, sidomos nga veshet.

      1. X
       Xeni

       Ti Buzhales dhe gjithë shqiptarëve ua rrofsh topet. Ti tingëllon si shkja

       1. U
        Ushtria rrumpalle e Salihit

        O Xeni i Sales, A i ke lexuar ndonjehere komentet e te nderuarit Vranakonti? Do ta kuptosh se eshte me shume shqiptar se ty. Nuk ka zgjedhur kot emrin e heroit te epokes se Gjergj Kastriotit, Vrana Konti, i cili dy here zmbrapsi sulltanet babe e bir nga muret e Krujes. Lexpje edhe nje here se nuk e ke kuptuar. Por Berat Bukeshkala kujton se behen lufterat nga Instagrami dhe Facebook-u. Per te gjithe Kullufat Buzhalera. Eshte teper e rendesishme qe Vucici te vije ne Tirane. Rama eshte i ngarkuar nga Europa dhe Amerikanet qe ta angazhoje Vucicin ne politika bashkepunuese europiane. Ashtu si ishte e rendesishme per shqiptarine qe Al Bin Kurti te merrte pjese ne Ballkanin e Hapur, dhe ta detyronte Vucicin te ulej me Kryeministrin e Kosoves si i barabarte. Por Al Bini vuri interesat personale dhe te Sali Qenit, perpara Kosoves, dhe nuk mori pjese ne Ballkanin e Hapur. Sekretari i Shtetit Amerikan dhe Presidenti i BE thane mbas refuzimit te Al Binit per Ballkan in e Hapur: "Cfare t'i bejme ne Kosoves? Ne shpikim Ballkanin e Hapur dhe detyrojme Vucicin te ulet ne tavoline me Al Binin, kurse Al Bini nuk pranon te ulet." Ndersa kllufat papagalle te Saliut kane mesuar vetem dy fjale si debila - Rama vllau i Vucicit. Kaq dine, se kaq ka thene Saliu.

      2. A
       Antiserb

       Serbet te largohen andej nga Kane ardhur Ndryshe Kane hak per te lare

       1. R
        Raimond vlonjati

        Buzhala perpiqet ti beje moral patriotik Rames , kur nderkaq Rama eshte nje funderine morale Rama eshte nje krijese qelbesire qe ka respekt vetem per me te fortin sepse Rama vete eshte nje shpirt frikacaku dhe hajduti Ndaj mos i bej moral qelbesires Rama , por varja mos i fol fare dhe injoroje ate sherbetor te ndyre te Politikes serbe , sic ben Kurti Injoroje sherbetorin e Vucict dhe hajdutin EDI RAMA . Edhe ata te EU qe vijne ne Shqiperi tregojne se jane pro Serbise, pasi ata e shikojne qe Rama eshte nje vegel e politikes serbe

        1. O
         Olti Hipopotam Curri

         Rajmonda patriote hahaha ik moj plak portalesh merrvesh dhe ti nga politika.

         1. U
          Ushtria rrumpalle e Salihit

          Ku ka emer Raimond ne Vlore? Raimonda po. Ose ky eshte nga ata qe merr nga radha e grave.

         2. baftiari tropoje

          po ku ka mo hajdut se ju

        2. A
         Albanian Orthodox

         buzhel o buzhel turk i kosoves .Keta patriotet e bythes shakiri apo ky tjetri xhaka provokojne sa here kur luajne me Serbine. Ballkani nuk ka paqe vetem e vetem se provokojne koqevaret . Serbet jane popull me kulture dhe jo primitive si keta koqevaret me ne krye al-bin anadollin dhe sulltanesha osmanlli. Keta futbollkaret koqevare qe luajne Zviccer te mos provokojne dhe te mos bejne patriotin e bythes gjoja jane patriote . Keta laskare fshati shakir e xhaka po qe se ndihen Patriote te shkojne e te luajne per kosoven e jo per Zvicren. Ky turku vesh gomari buzhala eshte anadollak gje e trashe vari qillon nuk ia vlen te merresh me te.!

         1. T
          Taulant

          Debil keto kishe per te thene .

          1. F
           Fisnik

           Berat Buzhala është ateist, nga një familje katolike, sa për info. Sakaq vërehet se ti nuk di asgjë për Kosovën.

           1. S
            Shoki

            Orthomut ta qi kryqin e pshurri kryqin e jav shti familjes tane krejtve nboth

            1. G
             Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

             Edhe ti qenke nje idiot i peshtire.

            2. R
             RAIFI

             ORTODOKSIT TË MJER Si nuk ke lexuar o mjeran asgjë nga historia.E din ti gjer ku kanë qenë trojet shqiptare që janë zhduk shqiptarët nga ato troje .A e dinë o flliqësir se serbët kanë sul.uar edhe Shqipërinë e jo vetëm Kosovën.Serbët kanë çfaros edhe boshnjakët kanë zhduk edhe kroat.Behet fjalë për një popull me gjene kriminale të cilit popull si dukët i edhe ti sado që e mshef të vereteën.Ti mendon se ortodokset janë serb jo o halabak ka ortodoks shqiptar sot por edhe gjatë historisë.

             1. S
              Shqipetar nga Jugu

              Ti je Albanian Orthodox? Mos se na fike. Ti je kokrra e palles mor klluf. Ortodoks nga Jugu jam vete, dhe kam respekt te vecante per shqipetaret e Kosoves, te cilet ndonese te pushtuar per njemije vjet e ruajten dhe levruan gjuhen arberore, dhe nuk u asimiluan nga servot - sherbetoret a perandorise bizantine. Prandaj laj gojen kur te flasesh per Kosoven dhe shqipetaret e saj, sepse jane krenaria e shqiptarise. Djemte kosovare erdhen nga Zvicra, Gjermania, dhe SHBA per te luftuar kinder serbit dhe u vrane ne lule te rinise. Nuk e di a kemi ne rini te tille qe te jape jeten per Shqiperine sot. Paske goje ti te flasesh per kosovaret. Rrri mor qelbaik greko-serb se ti nuk je ortodoks. Ti je grekofil.

              1. K
               Kreshnik

               Te qifsha janullen or Orthodox. Xherdani me Granitin jane Shqiptare dhe mbrojne dinjitetin. Na trego anadollin ti kur Serbet akoma bertasin vritini shqiptaret

              2. B
               BuzhatBerati

               Buzhale, nje gazetar apo edhe nje politikan i pergjegjshem nuk nxit instiktet me te shemtuara nacionaliste tek njerezit por mundohet te vere ne dukje ato vlera qe bashkojne popujt, ne menyre qe brezat e ardshem mos te shohin njeri tjetrin si armiq por te bashkepunojme per te miren e perbashket. Francezet dhe gjermanet kane bere luftra shume me gjakatare me njeri tjetrin deri kur vendosen te bashkepunojne dhe krijuan ate qe me pas u be Bashkimi Evropian. Pse shqiptaret dhe serbet nuk e bekan dot? Ah po, se ka akoma disa gazetare si ty......

               1. F
                Fisnik

                Natyrisht që armiqësitë duhet të tejkalohen. Shembulli i Gjermanisë dhe Francës tregon se armiqësitë mund të tejkalohen por duhet plotësuar 1 kusht: të dënohet politika e Milosheviq- it dhe krimet që i ka bërë Serbia! Serbia jo vetëm që nuk i ka dënuar krimet por i lavdëron kriminelët e vet. Vuçiq ishte ministër i Milosheviq-it. As Franca nuk do të pajtohej me Gjermaninë nëse Gjermania nuk do të distancohej nga Hitleri.

               2. L
                Lasgushi

                Ky sa vjen e më shumë,në shkrimet e ti,po mer,formën reale....atë të loqed.

                1. A
                 As hasmi mos i paste !

                 Rama dhe Berisha jane te derguarit e ish Jugosllavise dhe Serbise sot ne Shqiperi! Kjo eshte arsyeja se pse te dy ata kane bere aq te keqija popillit shqiptar sa as pushtuesit nazi-fashiste nuk i kane bere!

                2. B
                 Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

                 Krahine me debila c'pune ka kryeministri Shqiperise me nje lojtare futbolli qe perfaqsone Zvicren per nje xheste rrugaçi keta qenkan te gjithe debila Bubuzheli qe paguhet nga Berrisha e ka si detyre te shkruaje .......

                 1. P
                  Partizani

                  po Berati ka te drejte te flase e te artikuloje mendimin e tij. Ti pse hidhesh sa te shajne sulltanin se kuptoj?>

                  1. P
                   Partizani vogel velo

                   Partizani ne baze une jam shqiptare pastaj votues i nje partie apo kandidati nese sot votoje Ramen neser votoj nje tjeter por nje majmun te tipit Bubuzheli i paguar nga rublat Ruse te dhendrit Serbis nongrates Berrisha qe gjykone veprimin e nje rrugaci nga Zvicra dhe fajeson kryeministrin kushdo qofte ai dhe fajesoni Shqiperin me vjen keq debila si ty mund ta pranojne nuk e kane probleme por nje shqiptar i vertete si mua jooooo Bubuzheli eshte majmun qe bishti po i zduket po ka akoma element te majmuneris

                  2. T
                   Tahipi

                   O beqo i Rames,po serbet çkane qe bertasin vritini shqiptaret kur luajne me Zvicren? Po per kete ka ndonje gje Ramuti per te thene? Qelbesira

                   1. T
                    Ta hipi ta zbriti

                    Budalla i kerkone pergjigje shqiptareve pse bertasin serbet haaa interneti cfare po bdni po nxjere ne sheshe budallenjte

                    1. T
                     Tahipi

                     Po mor legena pa atdhe se ajo qe e kupton mire Rama por jo ju debila eshte se ne shqiptaret jemi te dhunuarit e serbet vrasesit. Nuk kerkon falje familja e te vrarit por e vrasesit. Ne na takon ti falim ose jo por vetem pasi te kerkojne falje. Ishte e pafalshme ajo qe bene gjermanet ne luften e ll por ata kerkuan falje botes dhe bota i fali. Ndersa serbet e mutit thone ua shkerdhyem motrat ,nenat e bijat dhe do tjua shkerdhejme prape ndersa ju qelbesira u thoni e po ne ju falim. 1100 serbe u vrane gjate luftes se Kosoves dhe shumica nga bombardimet e NATOS dhe nga gjaku yne 13000. Dhe ne duhet tu kerkojme falje? Rrace e degjeneruar.

                  3. B
                   Besniki

                   Shkrim pa kuptim,ose alla "patriotik",nacionalizem katunar.Nivel mizerabel intelekti nga shkruesi.

                   1. D
                    Dakord

                    Besnik po une vazhdoj te mos kuptoj çfare duan keta qe te beje Rama??? Ne subkoshiencen e ketyre Rama duhet ti vere vulen çdo ngjarjeje?? Nuk jetojne dot keta pa komentet e Rames apo çfare??? Habi e madhe per zotin!!

                   2. H
                    Haka Tekizoti

                    Këtu Buzhala ka të drejtë, por nuk ka të drejtë mendimin e tij të nënkuptuar nëse Edi Rama do ta kuptonte si Buzhala rolin e historisë së mendësisë serbe në sjelljen histerike ndaj shqiptarëve. Nuk është fjala të kapërdish fyerjen, fjala është që përgjigjen ta japin nivelet që nuk përfaqësojnë politikën e shtetit, ndryshe është njëlloj që çdo fyerje rrugaçësh ta përdorësh si pretekst për luftë midis shtetesh.

                    1. B
                     Bato

                     Po Berat, ju jap te drejte! Keshtu i kane pare shqiptaret, me bisht, madje kane bere dhe nje argumentim "shkecor" per bishtin tone. Ndaj dhe kjo armiqesi nuk ka gjasa te shuhet kete qindvjecar. E gjithe kjo nuk do te thote se Edi Rama nuk e kupton kete bishtin ! Ajo qe kupton mire Edi Rama eshte se te kalosh ne lufte eshte kollaj, mjafton t'i japesh gojes, por te ruash paqen eshte veshtire dhe paqa ruhet jo duke mos folur, duke u grindur, duke u izoluar!

                     1. F
                      Fadil isufi

                      Ore BUSHALA PAJTIMI DO TË VIJË NGA AMERIKA APO EUROPA Ç'TË KEQE KA TË VIJË EDHE NGA EDI RAMA PËRPIQET TË PAKTËN

                      1. S
                       Sula

                       Ajo qe nuk kuptoni ju eshte shume më e madhe se ajo qe ju mendoni se nuk kupton Edi Rama Ju sikur jeni dhe ne bisedime paqeje; me keto mend do te vazhdoni. Ateherë refuzoini bisedimet per paqe qe te marim vesh se çfar kerkoni.

                       1. B
                        Bardha

                        E kupton ky qenefi i Kosoves

                        1. L
                         L.Xh

                         Mbasi zbritën majmunët në tokë, dhe bënë seks në rehati, mbasi nuk kishin frikë se rrëzoheshin nga pema, në momentin eksitues….. Mbas shtatzanisë, majmunesha, polli një këlysh…..dhe e quajti Berat BUZHALA….. U rrit e u bë i madh, majmuni-njeri, dhe i u duk vehtja gjigand, mendimtar, profetizues, u bë një karçin dhije, që duke kërcyer hop këtu, e hop atje, majë mullari apo haleje, kujtonte se dinte shumë, dhe harronte se ishte një këlysh kopeje majmuno-njeri-dhi…..

                         1. K
                          Klimax

                          Të ishte vetëm opinioni serb që ju cilësojnë njerëz me bisht, do ishte gjysma e së keqes, por problemi është se ky opinion është i njëjtë kudo ku shkel këmba juaj! Kështu që jo Rama, por llogjika juaj nuk kupton se me veprime të tilla si majmuna i tregoni botës se vërtet jeni me bisht!

                          1. P
                           Pjeter mustaku

                           Tuaj gruan be se Po ta bejne keta car majmunat!

                           1. t
                            tirona

                            I Tallmi te talle,o mjmuni Klimax,qe nxorre kryet si gjarperi i janulles.

                            1. F
                             Fisnik

                             "Njerëz me bisht" i kanë quajtë gjithë shqiptarët që në shek.19 nga politika zyrtare serbe për të "argumentuar" se nuk duhet lejuar formimin e shtetit shqiptar. Kur Noli shkoi në një konferencë ndërkombëtare tha më jepni edhe 1 karrike! Pse, e pyetën. Ta vendosi bishtin - tha Fan Noli i madh.

                            2. h
                             hektor

                             UDB-ashi BERIBAT BUDALLA i jep mend Edi Rames, u ngriten kembet ti bien kokes.

                             1. h
                              hektor

                              UDB-ashi BERIBAT BUDALLA i jep mend Edi Rames, u ngriten kembet ti bien kokes.

                              1. B
                               Bubuzhel majmune pa bisht

                               Kur kujtoje maskran e 4 Shkurtit Tirane nga krimineket Xhafer Deva , Rexhep Mitrovica dhe çfare mendon Bubuzheli i koqevarise eh une midis nje Koqevari dhe nje Serbi zgjedhe me conscience ndergjegje te plote nje Serbe vertete koqevaret jane njerez me bisht

                               1. T
                                Taulant

                                Harrave masakrat e Komunisteve plehr. Ti shkruan SHQIP akoma sot sepse ishin Shqiptaret nga Kosova perndryshe do flisje Greqisht apo Serbisht.

                                1. T
                                 Taulant ka moter bukur

                                 Moss mosss se po flet budallai Taulant i perditeshmi mosss eshte patriote .Tao nga mosha dukesh i vogel nga mendja pak me shume mos harro per neser detyre e foltore-nevojtore

                                2. S
                                 Shoki

                                 Bubuzhel majmun ta qi kryqin ski both ti my shty me shqiptare te kosoves juv ka qi enveri edhe priftat ta pshurri krejt familjen

                                3. N
                                 Noci

                                 Edi Rama eshte kryeministri i Shqiperisë e nuk ka pse merret veprimet e nje futbollisti se nuk eshte budalla.Edhe vete Kurti ishte i moderuar ne deklaraten e tij se e njeh cakun.

                                 1. s
                                  siringa

                                  E drejtë, kryeministri i Shqipërisë edhe politikan! Nuk kuptoj çfarë kërkojnë disa.

                                 2. H
                                  Haku

                                  Ju kan pare me bisht se sjeni sjell kurr si njerez. Ngaterroni politiken me patriotizmin, sportin me nacionalizmat e ne vend te rregulloni vetem prishni... dmth nuk kini ne mend te hiqni bshtin. Respekt per gjakun e derdhur te te gjith atyre qe kontribuan per ate qe Kosova esht sot. Por ju jeni disa tifoze e nacionaliste qe edhe pse brohorisni per deshmoret ju thjesht shkelni ne gjakun e tyre. Hiqeni njeher inferioritetin, behuni njerez e hiqeni bishtin. Do jeni te nderuar...v.k

                                  1. C
                                   Ceni

                                   I njohim mire rapprtet e serbeve me kosovaret. Ashtu eshte. Konkluzioni se Rama nuk e njeh kete histori eshte i padrejte dhe djallezor. Ai e njeh shume mire, prandaj e tha mes beogradit se: kosova eshte e pavarur. Kryeministri i vendit nuk merret me sherre futbolli dhe grindje rrugesh , po me gjera me te medha. Ai merret me politika marredheniesh per paqe dhe mireqenie te popullit te vet. Ndryshe i bie te futet vendi ne armiqsi per sherrin e nje qytetari.

                                   1. G
                                    Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                                    Rama merret me gjera te medha, thua ti. Dhe ajo gjeja e madhe eshte, nder te tjera, edhe thirrja telefonike qe ai i beri futbollistit serb Sinisha Mihajloviq.

                                    1. X
                                     Xxxxx

                                     O mjeran, nga emri duket qe je 500 vjet mbrapa. Te ka mbyt inati dhe s'di cfare thua. Nuk merret kryeministri me sherret e njerzve.

                                     1. G
                                      Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                                      Rama nuk e ka guximin per ta kritikuar vellaun serb, pavaresisht nese ata kerkojne vrasjen e shqiptareve. E sa per emrin (nickname) ate do ta mbaje me shume krenari gjate tere jetes, pavaresisht qe juve antishqiptareve nuk ju pelqen.

                                     2. T
                                      Taulant

                                      Shume e sakte telefonata ndaj atij rracistit antiShqiptarit te semure qe sot e ka goditur perendia.

                                    2. L
                                     Lindi

                                     Nese ne te Kosoves sipas komentuesve dhe serbve qenkemi majmuna .Me thoni ju me analizat e juve si ju quajn juve te Shqipris ,Anglezet ,Italianet e Greket ,Holandezet e shume prej botes Demokratike.E sa per serb mos shqetsohi se nuk i njeh kush per te civilizuar ,edhe nese thojn diçka ,sprish punë.

                                     1. l
                                      labi

                                      Neve te Shqiperise na mbajne per mafioz,hajdut,e shites droge,po juve e keni bere pytjen vetes si ju mbajne te huajt e Shqiptaret e Shqiperise? Neve Shqiptaret ketu ne Zvicer ju mbajme per Kinez e spiuna policie,ju mbajme per meshkuj qe shkerdheni grun e vllait e gocen e tezes,mos te them qe ka dhe prej tyre qe martohen,edhe Zvicranet ju njohin mire se kush jeni,sa per te futbolli ju shfrytezuan te fitonin ndeshjen,ju menduat se fituat 3-2 po Serbet fituan se ju nxoren fytyren tuaj ne gjith boten.Mos harro se dhe paret qe fitoni ne kurbet Serbia ja u merr 95% te tregtise me ata e beni.

                                      1. T
                                       Taulant

                                       Mos u nxeh o koqe se nje Shqiptar te kritikoi.

                                       1. T
                                        Taulant

                                        Mos u nxeh o koqe se nje Shqiptar te kritikoi.

                                        1. l
                                         labi

                                         Mbaje koqen brenda mos e nxirr jashte,kshu ja ndjen me shume lezetin.

                                        2. T
                                         Tirana

                                         O labo pidhisatem,po qfar te keqe beri Xhaka ketu.Serbet e provokuan,e shanin pa nderpre,selektori ityre shahu gjithe shqiptaret ,kendonin prite,vrite shqiptarin dhe gjithe kjo ne K B ku luante Zvicra jo Kosova.FIFA ka ngrite akuze kundra ekipes serbe dhe ate te serbis kundra Xhakes e hodhi ne plera ,o qelbesire e lindur….

                                         1. l
                                          labi

                                          Mos e fillo repliken me pidh,pidhi di bo punet pidh,kot e ke vene Tirana siper,ti nuk ke lidhje me Tirone,rrotulloje shikimin te shpia jote atje ne nje cep do gjesh qelbesiren dhe pidhin,ndryshe nuk ka mundesi qe te del kaq qelbsirllek nga goja.

                                          1. R
                                           Respekte

                                           Labi, Qenke Lab me L te madhe per zotin. Nuk i vuri Selam Labi kot gjoksin topit. Do zemer luani ajo pune, zemer labi.

                                       2. e
                                        emigranti

                                        Te lumte Berat. Nje shkrim shume I mire ne kohen e duhur dhe ne adresen e duhur.

                                        1. E
                                         Emigranti

                                         Berat Bubuzheli si shumica e koqevarëve dhe e shqiptarëve, akoma nuk e kuptojnë qe ne shqipot "patriotë" jemi ku e ku me nivelin e evropianëve përfshi she serbët. Të ecësh ne rrugët e çdo qyteti europian, të udhëtosh me avion kudo, nëse do ketë ndonjë shqipo e kupton menjëherë nga mënyra e ecjes, mënyra e sjelljes, padurimi për të neglizhuar rregullat, zëri i lartë i përdorur, mënyra e veshjes etj. Berat Bubuzheli si shumë të tjerë e quan veten "europian" por truri i tij i vogël nuk e kupton që mentaliteti dhe sjellja jonë është akoma si në mesjetë. Çfarë nuk bëri Enveri të qytetëronte diçka nga malokëria e veriut të Shqipërise për 40 vjet me rradhë por shikoni tani: filloi gjakmarrja, analfabetizmi dhe injoranca, pisllëku i tyre që kanë ndotur jo vetëm veriun e Shqipërise por dhe gjithë qytetet e Shqipërisë. E njëjta histori dhe më e theksuar në Kosove ku gjen ekstremet: njerëz si më mesjetë me kësula e mustaqe si të gomarit dhe horllëk me kurva e kuçka që shkërdhehen me këdo për para. Kështu ore bubuzhel të dhjefsha patriotizmin tënd. Truri yt i vogël nuk mund ta kuptojë Ramën, bile Ramën nuk e kupton as Albini me atë idioten tjeter Osmanin. Kështu do vuani ju me sjelljen tuaj mesjetare që keni 23 vjet që rropateni e nuk bëheni dot një shtet normal në botë.

                                         1. E
                                          E verteta e vertete

                                          Pse nuk i a kerkoni prononcimin e dhe Presidentit Begaj???!!!! Po gjeni pretekst vetem te Rama…. Sepse edhe Begaj perpara se te jete Bajram eshte President i nje Republike qe ka sjellje institucionale, protokollare e diplomatike e jo tifoz stadiumi. Po ashtu edhe Rama perpara se te jete Edi eshte kryeminister e jo tifozi Rama aq me teper kur protagonistet e ngjarjes per te cilen kerkohet tifozlliku i tij nuk jane te perfaqesueses te vendit ku ai eshte kryeminister. Ne mes te Beogradit eshte ai i vetmi qe ka deklaruar pavaresine e Kosoves dhe domosdoshmerine e njohjes se saj nga Beogradi kur te tjeret e furnizonin me nafte kontrabande. Prandaj o Buzhale mos i a fut si kau peles ne se je gazetar serioz dhe objektiv. Inatet e motivet qe ke me Thacin mos i a shkarko Rames se sado letrare t’i kesh essete del bllof.

                                          1. T
                                           Toni M.

                                           Serbet??? provokim ,ofendime,urreitje etj.etj ndaj shqiptaeve... qendron si teze.. por gjithmone duhet te fitoje inteligjenca e idividit,shoqerise per te kapercyer cdo lloje provokimi qe behet.... ofendimet s'kane rruge zgjidhje per asnje pale... pasi jemi ne syrin e gjithe botes.. por duhet treguar gjithmone mendje mprehte per te dale nga keta provokime(ofendime) qe si sherbejne shoqerise se sotme ne asnje menyre... Origjine Shqiptare cunave qe luajne me kombetare zvicerane... ok... por jo qe Istitucionet e larta te Shtetit Shqiptare te te japin intervista per nje ndeshje futbolli pasi jam I sigurt qe 99% e shqiptareve eshte ne favor te cunave por jo si "legjenda" pasi duhet te m'burremi psh me ekipin tone... por ja qe s'arrijme kurre ne nje futboll top.. per te garuar ne kupat e botes dhe per kete duhet te jemi pak te frenuar qe fusim ne valle Istitucjonet.... Gjeja pozitive ishte qe zviceranet u kualifikuan... te tjerat duhen te kene pak peshe.

                                           1. t
                                            tirona

                                            Si ta kuptoje Edi Rama se eshte i vetmi shqiptare qe tha kosova e pa varur ne mes te beogradit,doni opo nuk doni ju,kur ju dini vetem te beni tregti me serbet pavaresisht se ju thokan njerez me bisht,Dhe me kryesorja eshte sjellja e vete ketij patriotit tuaj qe luan per zvicren dhe puth flamurin zviceran me kryq si mysliman i mire qe eshte por kjo pak rendesi ka ,kryesorja eshte si kapiten ekipi te pakten ti afrohet kapitenit te serbeve qe doli ne mbrojtje te vllait te ketij patriotit ne beograd dhe jo te provokoje vend e pa vend si patriot i madh se pastaj duhet te perballesh!!!!!!

                                            1. Roberto

                                             Mjere ne per mendjet e ndritura te kengetareve,gazetareve,analisteve apo kujtdo qofte qe merren me koqet e nje hajvani pordhac dhe po na cajne trapin dite per dite.. Ore ju te Kosoves dhe Shqiperise pse nuk i kerkuat vellezerve Xhaka dhe Shaqirit qe te luanin per Kosoven por zgjodhen Zvicren?? Le te luanin ne kampionatin Zvicerian por ne kombetaren e Kosoves pse nuk erdhen??? Apo kishin frike akoma nga Serbi. Po lerini keto budallalleqe se po ziheni te gjithe per mustaqet e Celos qe nga me i vogli dhe deri tek me i madhi. Tani sipas Buzhales me qe portjeri Vanja kapi per fyti Xhaken duhet dhe Rama te kape per fyti Vucicin????? Hajde loqe hajde. Ju kerkoni sherr me zor me keq se Shabon Qosja(ndese paste).

                                             1. s
                                              shqiptar

                                              Buzhale qelbesira qelbesh ere serb o kurve e ndyre qe te ka qire Sali Karaxhixhi jo vetem ne bythe por dhe vrimen qe ke ne te dy veshet si rrote zetori.E kuptoke ti e ndjeke ti qe ben pare me serbet e se kupton Rama i vetmi mbrojtes i shqiptareve te Kosoves.Ptu kalbesire kombetare

                                              1. s
                                               ska kuptim

                                               Puna eshte se po te silleshim njesoj si serbet, ç'ndryshim do kishim nga ta?! Sa per Bubuzhalen qe e ha meraku pse nuk ja var kryeministri shqiptar, i sygjeroj te zgjidhet kryeminister i Kosoves e ndoshta do kete fatin t'ja shtrengoj doren nje dite ;) Nga mentaliteti provincial qe keni perfaqesoheni nga Albini, e kuptoni çfare tragjedie?! Edhe ai ka te njejten mentalitet: si gjeli ne maje te garrumbullit te plehrave boll qe te te bej kikiki gjithe diten! Ah medet

                                               1. A
                                                AJET DELAJ. New York

                                                Bashkekombas të nderuar ajo qe realisht nuk kuptoj eshte fyerja qe shqipot i bejne njeri tjetrit ne rrjetet sociale. Ti thuash Edi Rames se nuk e kupton ndjenjat e kosovareve ne raportet Kosove -Serbi eshte gjeja me normale ne kete bote pasi jo Rama por asnje shqiptar i Shqiperise nuk arrin as ta kuptoje e as ta perceptoje historine e dhimshme të popullit të Kosoves. Perpara se të fyejme njeri tjetrin duhet të perpiqemi të kuptojme njeri tjetrin e nese nuk arrijme se paku të mos lendojme njeri tjetrin pasi po perpiqemi të integrohemi ne Europe me kombe të tjera kur duhet të bashkohemi e respektojme vllaznine tone. Ju pershendes

                                                1. B
                                                 BABALJA

                                                 BRAVO GRANIT XHAKA ME NJE TE Q........SEBEVE MORE HAKUN E KRIMEVE SERBE DHE I QETESOVE SHQIPTARET ,PER KETE PA TJETER DO TE TE SHPALLIM HERO TE KOMBIT. POR KUJDES KUR TE NA BENI GOLA MOS HARRO TE BESH SHQIPONJEN..

                                                 1. t
                                                  tata luigji

                                                  Na plasi kari mor buzhaluc per Xhaken dhe kaken,ne njeren ane thoni jemi komb kosovar dhe jo shqipetar e cfar karin hyne ketu Edi Rama mor kerriq i serbit Kosova eshte thjesht nje kompani qe pa serbin nuk ec perpara ndaj i shkoni mnrapa Shqiperin lerni ne punen e saj, ne kemi kryeministrin tone ju keni Albinin e Vjosen Ikni se ju do perzene ne dru nga shqiperia,vreri juaj nuke na hyne ne pune Ik qihuni

                                                  1. D
                                                   Davidi

                                                   Je i çik majmun ti Përmet, kshu Berat, t'pakten nga veshet.

                                                   1. K
                                                    Kreshniku

                                                    Buzhal ! EDI e kupton shume mire, me mire edhe se ty. Por, politika eshte arti i te pamundures. Duhet keshtu, sepse lufta nuk eshte zgjidhje. Bisedimet dhe marreveshjet jane zgjidhja.

                                                    1. F
                                                     Fakovsky

                                                     Ti meso të shkruash shqip njëherë o buzhalë pastaj merru me kryeministrin e Shqipërisë.

                                                     1. T
                                                      Tropoja

                                                      Eh more Berat po kujt ja thua rames? Ai vellai i vuqiq edhe ramen prinderit e tij komunist e kane edukuar kunder kosoves ashtu si portierin serb vanja prinderit e tij serb asne ndryshim te dy njelloj mentaliteti dhe edukate kunder kosovareve i vetmi ndryshim se rama eshte edhe dylber i erdoganit turqelive qe na pushtuan per 500 vjet keshtu...shih e shkruaj

                                                      1. D
                                                       Dori

                                                       kur shofin fytyren tende me ato vesh o Buzhala ,serbet kane te drejte... Ti je kelysh majmuni

                                                       1. V
                                                        Veshderri Buzhala

                                                        c pune ka Edi Rama me kombetaren e zvicres o veshderr?Ne fund te fundit Xhaka provokoi sherrin dhe serbet ju pergjigjen ......C hyn Rama ketu ?

                                                        1. G
                                                         Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                                                         Xhaka nuk provokoi ore veshgomar. Serbet provokuan te paret. Po a nuk te duket ty provokim kur serbet kendonin "vrisni, vrisni shqipetaret"? A thua nuk te duket provokim kur serbet kendonin "Kosova eshte Serbi"? A thua nuk te duket ty provokim kur lojtari serb Vllahoviq kap organin gjenital dhe feston per golin e avantazhit ?

                                                         1. T
                                                          Tomi

                                                          Ti duhet te jesh i Gardes bythqireve te Salih Non grates qe del dhe ben patriotin ketu o loqe dhe flet karlliqe

                                                          1. G
                                                           Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                                                           Nuk jam as me Saliun e as me Ramen. Per mua qe te dy jane antishqiptare. Njeri vella kishte Milloshin e tjetri vella e ka Vuciqin. Ti sa merresh me paragjykime me mire merru me serbet e tu qe duket se FIFA do t'i denoje per sjellje raciste kunder shqiptareve.

                                                        2. Z
                                                         Zeni i Syrit

                                                         Po Edi Rama nuk i ka veshet antena radari si ty qe kupton gjithcka o shpellare primitive qe vetem ne nje brime i bini fyellit.

                                                         1. A
                                                          Arjan

                                                          GAZETA TEMA ESHTE DEGRADUAR ,ESHTE E MBUSHUR ME PLEHRA ANTISHQPTARESH QE PROMOVOJNE PERCARJE NDERMJET NJERI -TJETRIT.SHKRIME TE TILLA TE PAKUPTIMTA ME MAJMUNE DHE BISHTA TREGOJNE QELLIMIN PER FYERJE TE NJE POPULLATE CFAREDO QOFTE AJO.E PAVEND E GJITHE HISTORIA RRETH NDESHJES ZVICER-SERBI ,KUR DO DUHEJ QE SPORTI TE ISHTE KUNDER RACISMIT.

                                                          1. Vjosa

                                                           Edhe ky buzhala ha në uturakun e Sali Karaxhiçit .

                                                           1. N
                                                            Neutrino

                                                            Edhe unë kur shof surratin tat ashtu me dukesh. Majmun.

                                                            1. Z
                                                             Zeman Mashkullori

                                                             BUZHAL!Rregullo veshët që i ke si prafango makine! MOs të ta shoh atë surratin si bajgë!

                                                             1. P
                                                              Patrioti

                                                              O i pështiri Buxhala Berat! A i lexon cfarë xhevahire të ka shkruar shumica e popullit për ty o vesh derr. Të isha unë prej teje me ato shigjetuar të bëra më sipër dp e mbyllja gojën o gavetë ushtrie si dhe uturak shurre. Ty të kanë rënë trutë dhe të janë përzier me palcën e kurrizit o vulëhumbur dhe të është bërë një corbë ruso serbe. Ti Edit duhet ti lashë këmbët dhe ta pishl atë ujë.

                                                              1. D
                                                               Damiri.

                                                               Ore, Berat:.. si eshte ajo thënja e famëshme: Nëse do botës ti vësh zjarr.., merr nja Dy Kosovar..!!! Llafose me Albinin njëherë, ai është I pari Kosovës..!

                                                               1. I
                                                                I pazevendesueshmi

                                                                Me fal zoteri por artikull me te dobet, nuk me kane zene syte! Ndjese Berat, artikujt e se shkuares kane qene me nivel! Ky ishte krejt pa lidhje dhe pa vend, aq me pak kur insinuata eshte per Ramen, nderkohe flet per marredheniet e shqiptare me serbet! Kur nuk ke kreativitet me mire mos shkruaj !!

                                                                1. I
                                                                 I skualifikuari

                                                                 Kur i be pyetesori oara dy vjetesh ne Shqiperi dhe Kosove mbi 70 % e shqiptareve ishin per bashkim kurse ne Kosove mbi 70% ishin kundra. Ca mutin do ky se se kuptoj. Dhe tjetra qe skuptoj luante Serbia me Zvicren jo me Kosoven apo Shqiperine se dy vendet as i mrrnin ere kualifikimit ne boteror. Prape ptes ca mutin do ky?

                                                                 1. K
                                                                  Kris

                                                                  Mesa lexova komentet shumica e komentuesve jane antishqiptare,percares dhe admirues te Vucicit

                                                                  1. T
                                                                   Tahir Aliu

                                                                   Me se e vertete Kris,mjere na.

                                                                   1. K
                                                                    Kris qenke i krisur

                                                                    Kris qenke i krisur te falet a e njeh kete humoristin e koqevarise bubuzhel Berati eshte njeri i paguar nga nongrata Berrisha eshte nje nga antishqiptaret me te terbuar ka nje urrejtje pathogike per Shqiperine o bole

                                                                   2. S
                                                                    Shqiperi etnike

                                                                    Bravo berat Hera e pare, uroj jo e vetmja, qe jam 100% me ty. Po shqiptaret per çdo gje debatojne me njeri tjetrin sa bota mbare, kuptohet ku ka dallime e meri siç eshte rasti serb-grek-maqedonas-rus-francez-britanik-holandez-belg/shqiptar thone po shqiptaret me ke e kane??? Respekte

                                                                    1. A
                                                                     Artibr

                                                                     Nuk e di berat po te ngaterosh sportin me politiken eshte mjerane sa dhe Irani do jua kishte zili je nje gomar I madh qe vetem ti mund ti thuash por nuk te mer njeri seriozishte se gmar I madh qe perfaqeson te gjith gomenjete e kosoves perfshi dhe xhakat e xhakenjte dhe ata te shtepise se verdhe per krime lufte je gomar komplet.

                                                                     1. e
                                                                      edmond

                                                                      Edi Rama flet si kryeminister i nje vendi demokratik dhe paqedashes. Kur ta leshoje postin e kryeministrit mund ta pyesesh perseri dhe do te thote me shume se ç'ke thene ti O Berat!

                                                                      1. Q
                                                                       Qytetari Tiranes

                                                                       Buzhala ka shkruajtur nje Hartim shkollor shume te mire. Por pa lidhje me ambjentin politik. Edi Rama eshte ai qe eshte. I mire apo i keq do ta tregoje koha pak me vone. Por E.Rama nuk eshte ne mardhenie qytetare me Serbine. Ai eshte ne mardhenie politike. Dhe ne kete mardhenie E.Rama ka kontribuar pozitivisht me shume se gjithe drejtuesit politik te Kosoves perfshi dhe ata te meparshmit te Shqiperise! Kosova pa fuqite e medha do ishte nje vend i pushtuar, si e pershkruan Buzhala ne Hartimin e tij. Me frike ndaj Serbeve. Por aleatet e cliruan. Dhe mardhenia politike nuk behet dot - kunder aleateve. Kjo eshte ajo qe ben E.Rama, luan ne sinkron me deshiren e aleateve. Por fatkeqesisht Serbia ka pafund persona qe jane ne sherbim te saj, edhe ne politiken e larte Kosovare, sa te duash. Dhe po aq fatkeqesisht keta politikane dhe populli i shperlare menderisht nga keta, - perpiqet ta gjeje fajtorin jashte vetes. JO Buzhala. Nuk te ka faj E.Rama as Biden dhe asnjeri. Nga ata vetem favore keni. Perndryshe do ishit akoma ne jeten - kur polici Serb ju shante "vidi, vidi, majmuna". Kete shprehje s'guxon ta thote Vuçic E.Rames apo ndonje tjetri ne Shqiperi. Se thjesht nuk ka guxim! Keshtu bejeni dhe ju veten dhe arrijeni qe ata mos kene guxim tju shajne. Me çfaredo lloj menyre. Aleatet i keni krah!

                                                                       1. E
                                                                        Eno

                                                                        C"pune ka Edi Rama me kombetaren Zvicerane fundi edhe kur aty luajne dy shqiptare Ka shqiptare qe luajne kudo ne Europe Mos valle Rama duhet te jete pergjegjes per cfare bejne keta lojtare me skuadrat e tyre Rama eshte kryeminister i Shqiperise dhe jo president i FIFA apo kryeminister i Kosoves Le te flasi Al Bin Kurti po te doje

                                                                        1. N
                                                                         Njeriu

                                                                         Buzhala eshte njeri i math!!?? Ai mendon se kur i thua Vuciqit "do ta qi nenen", sic i thote Kurti", shpirti shqiptar ngopet. Kethehet Vuciqi dhe thote se une ua kam "qire nenen tere jeten" dhe zemrat serbe gufosen. Buzhala fatkeqesiht ke rene ne nivel empirik dhe je larguar nga mendimi racional, qe eshte dhunti njerezore!

                                                                         1. L
                                                                          Lako Lipe

                                                                          Nëse Rama do bëhej pjesë e ndodhisë në ndeshjen e futbollit Zvicër-Serbi,nuk do të pritej logjikisht drejtë në arenën ndërkombëtare,sepse së pari Edi është Kryeministri i Shqipërisë (nuk luante ekipi jonë) së dyti nuk është e thënë që për çdo rast qoftë dhe një i tillë të dalë K/ministri.Ka instanca të tjera që e bëjnë këtë dhe konkretisht FSHF. Mos u merrni me muhabete kotë. Po të jetë për mbrojtjen e dinjitetit të popullit Shqiptar kudo që jeton në të gjitha trojet Edi Rama e ka bërë detyrën e tij në të gjitha aspektet, sipas vendit e kuvendit kujtdo i 'a ka dhënë përgjigjen e merituar. Po e kini ndjekur në çdo aktivitet kombëtare e ndërkombëtare ka mbajtur qëndrim të qartë,të prerë. Konkretisht në vizitën e parë të tij në Beograd nuk Jau tha troç,në se kërkoni stabilitet të Ballkanit, atëherë duhet të njihet Kosova shteti I pa varur, Rama njihet për të gjithë rastet kur është cenuar e drejta e shqiptarëve.

                                                                          1. M
                                                                           Mira

                                                                           Berati flet si gjinkalle , shkruan si bukeshkale , mendon si buzhale, .Nuk ka bere asgje te mire per Kosoven , ka shpif per kosovaret qe luftuan kur ai vete rrinte rehat tu hanger kos ne shtepi , shpif per Shqiptaret qe mundohen te punojne kur ai vete shkruan ne kushte komode me kondisioner nga zyra luksose. Per te ruajtur statukuon i duhet te shkruaje plot budalliqe si i squte...

                                                                           1. B
                                                                            Bužaliq Gomariq

                                                                            Vllaso magjari Buzhala qe ben si alban, llapos per patriotizem. Imagjino kur ka ardh hordhia e fisit tribalo vlleh te Buzhales vllasiç ne keto ane. Je tipik magjaro turk sy çil,ftyre gjan dhe shpirt katran.Armik i betuar gjenetik i vendasve Epiriot.Ti Buzhaliq nuk do behesh kurre prej nesh sepse je ardhacak dhe gjenetikisht e shpirterisht ,mentalisht dhe praktikisht je i nje populli tjeter.

                                                                            1. O
                                                                             Opinion

                                                                             Jam munduar qe ne komentet,jo te shpeshta te miat,vecanerisht per problemet tona si komb dhe popull te mos bej analize te cilat I japin agresivitet mendimit sidomos per marredheniet tona me fqinjet tane. Gjithsesi ajo c'ka me dhemb me shume nuk jane komentet negative dhe insinuatat reciproke me fqinjet. Ajo qe eshte shqetesuese,pa sens,armiqesore dhe antikombetare jane sulmet,se nuk i quaj komente dhe analiza,aq me pak produktive te disa gazetareve ku spikat ky i ashtuquajturi gazetar I Kosoves.Ky nuk le rast pa sulmuar autoritetet e Shqiperise edhe pa qene rasti apo situata(ngjarje),sulme te cilat me e pakta perpiqen te krijojne me dashje ndasi midis dy pjeseve te kombit tone.Nuk dua te permend fjalen armiqesi,por ne insistimin e tij,shoh ligesi dhe keqdashje sidomos me qeverine e sotme te Shqiperise dhe kryeministrin e saj.Ky negativist i pashembullt ka disa delikte ne CV e tij te cilat nuk i ka shpjeguar ose i ka mjegulluar me mossinqeritetin e tij. Duhet te sqaroje raportin e tij individual dhe familjar me luften dhe UCK ne Kosove.Armiqesine dhe konfliktin me shqiptaret e Shqiperise dhe vecanerisht me jugun e saj.Adhurimin pa kuptim te ish-pushtetareve veriore(p.sh.S.B.),te cilat nuk jane gje tjeter por nje menyre qendrimi ndares midis veriut dhe jugut ose me qarte midis Kosoves dhe Shqiperise.Ky eshte me pak fjale i ashtuquajturi gazetar B.Buzhala.Ky duhet injoruar dhe jo ti jepet akses ne mediat shqiptare me komentet e tij.

                                                                             1. G
                                                                              Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                                                                              Berati vazhdimisht kritikon edhe veprimet e Kurtit. E cfare do te thone shqiptaret nga Mali i Zi, ndoshta edhe ata do te mendojne se Berati eshte kunder tyre. Berati, nese i ke percjellur shkrimet dhe intervistat e tij ka shume shqiptar nga Jugu per te cilet flet shume pozitivisht. Pra nese dikush thot se Berati eshte anti jugor ai gabon shume rende.

                                                                             2. A
                                                                              Arben

                                                                              Te reagosh si ti o Bushale tregon se je me bisht. Me bisht quhesh kur nuk e ndan fare politiken nga sporti. Ose kur mendon se vetem ti ke te drejte. Cfare pune ka Edi Rama te brohorasi per Switzerland sense mundi Serbine. Te jap nje keshille or Berat. Studjo me shume qe te mesosh dhe te civilizohesh se akoma ta ngelur "bishti" ne mendje. Mbase e ke nga kompleksi I inferioritetit. Te them te drejten Shqiptaret ia kane vene vetes Bishtin me menyrat sesi sillen dhe reagojne, mos fajeso te tjeret.

                                                                              1. S
                                                                               Shqiptari i Shqiperise

                                                                               Po pse o Berat na perçmojnë? Pse nuk përçmojnë për shembull kroatët?

                                                                               1. S
                                                                                Shqiptari

                                                                                Berati vuan nga deliri i madheshtise dhe mendon se vetem ai thote te verteta gjithnjë. -Ndonese ne kemi jetuar ne nje realitet te ndryshem nga ai i Kosoves,kemi lexuar diçka dhe e njohim realitetin,krimet,perçmimin e tyre. -Serbia eshte nje vend idolitar,nacionalist dhe dominant ndaj popujve te ish mbreterise Serbo-Kroato-Sllovene dhe me pas Jugosllavia e Titos -Ky perçmim per popujt e tjere shprehet ne formen me kriminale ne librin e Vlladan Gjergjivićit Mbi shqiptaret.Mjek kardiolog nga Beogradi,per disa kohe kryeminister.Ky serb ekstremist,ne kohen kur zhvillohej Konferenca e Londres,u paraqet delegacioneve librin mbi shqiptaret.Ai i paraqet shqiptaret si populli vonuar,me bisht,qe zbriten vone nga pema dhe mbahen ne toke me bishtin e tyre.Nuk mund te gjesh njeri ne bote qe te kete nje urrejtje kaq te madhe per nje popull tjeter.Kete liber e perktheu ne shqio Mustafa Kruja kur ishte emigrant ne Jugosllavi ne vitin 1923.Madje Kruja e zbut kete urrejtje duke i quajtur”te meta” qe shqiptaret duhet ti ndreqin vete . -Buzhala i kopjon theniet qe serbet kane perdorur serbet dhe i perdorin edhe sot kudo. -Buzhala eshte lindur ne kohen e Titos dhe i ka perjetuar fyerjet,urejtjen,poshterimin e kosovareve dhe shqiptarve ne ish Jugosllavi. -Nuk e di pse mendon qe Rama nuk e njeh realitetin,nuk e ka lexuar Gjergjiviçin dhe nga keshilltaret nuk eshte informuar per situaten dhe gjendjen ne Kosove.Ai harron qe Rama ka qene sportist,eshte ndeshur,perplasur,share dhe grindur shpesh ne pallatet e sportit,Duke qene “analist” i ardhur nga politika(ish deputet i PDK),si person qe ka urrejtje personale me Ramen,duke qene “kobure qorre”e Berishes ne çdo ekran,dhe ne rastin e “ndeshjes”se Xhakes me futbollistet serb,gjen rast te gjuaj me gure Ramen dhe ta akuzoje qe nuk ka njohuri fare. -Vazhdon tallavaja e Buzhales neper TV.

                                                                                1. S
                                                                                 Sali qivaçi

                                                                                 Bubuzheli i Berishes ! Hajvan me brire. Kosovaret me “Patriot “ se bangladeshasit. Ju lume, ju do beni perpara shume. Kini Albin Kurtin e Vlosa Osmanin, qe do tu çoje perpara gremines.

                                                                                 1. L
                                                                                  Learn More

                                                                                  Vëreh s'vëre . Ja t'sho , a t'pashë , imë o lexoj , skriptat mbi kry skriptës sëme e ç'kanë mpleksur suretërit për suretët pa dallëdi e pa dallim . Me damkë e pa damkë . Ç'harbutëri ! Pa i nda kina me u shkly .

                                                                                  1. P
                                                                                   Politike te kam dhjerre

                                                                                   Keta trimat e Kosoves te vene ne shtepite e tyre nje portret te madh po te madh fare te Bill Clinton.I pame sa trima jane pervec luftetareve te Uck,u dynden si hordhite nga represioni serb.I fryjne zjarrit te nacionalizmit sikur keta jane te fituar,kur serbet kane vrare e prere ne menyre monstruoze keta bejne beteja me fanela.Zhdukini dhe ju vrisni dhe ju per te pasur shpirtin ne paqe,te pakten te jeni baraz ne krime.

                                                                                   1. T
                                                                                    Trotski

                                                                                    Ia ke fut KOT Plako.Rama eshte Njesh ne aspektin Nderkombetar si per Shqiperine ashtu dhe per Kosoven ,.ke harruar kur ua tundi Flamurin e Shqipes ne Beograd duke Piskamur per Pavarsine e Kosoves.sa per Granit Xhaken Ai Trim qendroi si Shkemb Graniti perballe Serbve .U rrasi Hunin bashke me Shaqirin.

                                                                                    Lini një Përgjigje