Tani duhet të kemi frikë nga Rama, se po i tredh gjithë kundërshtarët e vet

5 Dhjetor 2022, 09:14Blog TEMA

Tani duhet të kemi frikë nga Rama, se po i tredh gjithë

Nga Andi Bushati

Kur televizioni News 24 po transmetonte pamjet e shembjes me tritol të “Prestige resort”, e luajta me shpejtësi telekomandën, për të shmangur një “deja vue” që e kemi përjetuar, që me prishjen e pallatit të Bashës në Vlorë e deri tek nata tragjike e Teatrit Kombëtar. Instiktivisht vendosa të bëj një nga ato ekperimente që riprodhojnë pafundësisht rezultatin e trishtë të asaj që e ke ditur. Vendosa të parakaloj, një nga një, TV-të më të mëdha informative, ato që zakonisht futen me lidhje direkte edhe kur një motoçikletë përplas një kafshë shtëpiake. 

Heshtje e frikshme. Dikush jepte sport, një tjetër interesohej për ngjarjet në Iran, një i tretë qe zhvendosur diku më afër, në Malësinë e madhe, ndërsa diku (nuk mund të mungonte) mu shfaq kryeministri që fliste për energjinë.

Të gjithë aktronin sikur ajo që po ndodhte në bregdetin e Golemit nuk ekzistonte. Nuk kishte as entuziazëm për punën e mirë të qeverisë, për të kthyer ligjshmërinë mbi territorin e zaptuar dhe as -kjo vështirë të imagjinohet-, kritika për paligjshmërinë e aksionit të saj. Thjeshtë terr informativ.

Arsyeja kuptohet lehtë dhe ajo shpjegohet me frikë. Nga njëra anë pronarët e këtyre TV-ve, që pothuajse të gjithë ushqehen me punë publike apo leje ndërtimi, i kanë dhënë urdhër të prerë redaksive të tyre: “nuk merremi me mediat e tjera”. Ata i tremben të njëjtit fat që po pëson sot botuesi i “Focus Grup”.

Nga ana tjetër, ata e dinë se po u reshtuan hapur pro qeverisë, media e viktimizuar do ti nxjerrë të palarat e flirteve të tyre me pushtetin. Prandaj as mbrojnë, as sulmojnë, por thjeshtë fshehin kokën si struci. 

Kjo frikë për të informuar për atë që po ndodh u ka hyrë deri në palcë, sa ata nuk riskojnë të japin qoftë edhe një lajm të ftohtë, pa ngjyrë dhe nuancë, thjeshtë për të qenë, së paku formalisht, në rregull. 

Kjo tredhje e turpshme do të shërbente vetëm për të njollosur sistemin tonë medatik, sikur historia e skandalit të “Prestige resort” të mos na tregonte se sindroma e frikës ka kalpluar edhe pushtetet e tjera. Një polici që shkon e rethon një pronë private vetëm me urdhër gojor, një Dallëndyshe që i vërsul ruspat një ndërtimi që me firmën e saj e ka quajtur dikur të ligjshëm, bashibozukë të IKMT-së që nuk lëshojnë as dokument, për ti mundësuar të prekurit të shkojë të ankohet në gjykatë, zyrtarë që nuk guxojnë të pyesin se pse atyre që kanë ngritur kulla pa jeje, në mes të Tiranës, u japim një mundësi të dytë, ndërsa dikujt që ka ndërtuar me firmën e ligjshme të kryeministrit, i fusim tritolin vetëm për mospagim taksash. 

Nga gërmadhat e hotelit të Irfanit administrata shihet e legenosur, e sakatuar, e telendisur. Një ushtri me të këqinj banalë që i binden në mënyrë robotike urdhrave. 

Edhe më i baltosur rezulton sistemi gjyqësor. Gjykatësit kanë frikë të hedhin shortin për të marrë një masë preventive. Ata fshihen për të mos u prononcuar, as pro, as kundër. Dhe ashtu sikurse është bërë tashmë normë, Gjykata administrative cakton një datë për procesin, që i jep mundësi krimit të kryehet. Më pas ata thonë shprehjen standarte: “Tani gjykimi s’ka më kuprim pasi akti ka ndodhur”.

Pra, të gjitha pushtetet edhe administrata edhe media edhe drejtësia janë të paralizuara, të frikësuara, jashtë minimumit të funksionit që duhet të kryejnë. Ato thjeshtë hiqen mënjëanë duke i hapur rrugën urdhrave, tekave, perversionit të një njeriut që komandon nga sipër. 

Të vetmit që privatisht qëmtojnë ndonjë argument, janë ata që justifikohen duke thënë: ‘Rama e kishte personale me Irfanin”. Për të dalë nga halli ata argumentojnë se botuesi i News 24 dhe Panorama, nuk mund të bënte lojë të dyfishtë, pra edhe të merrte benefitet e pushtetit, si të gjithë të tjerët edhe ndryshe nga ata, të luante rolin e të pavarurit; Se ai s’mund të bënte diversion brënda rilindjes, duke i thurur hime Veliajt e duke nxjerrë keq Ramën; Se ai s’mund të tregonte të palarat e tatimeve dhe doganave, ndërkohë që përkëdhelte Taulant Ballën; Se ai duhet të kishte vendosur të zgjidhte midis ushtarit dhe armikut.

Në fakt jo, historia e shembjes të Prestige resort, nuk ka asgjë personale. Sepse dimensioni që ka më pak rëndësi brenda saj është ai i marëdhënies mes botuesit dhe shefit të qeverisë. Në këtë ngjarje është krejt dytësore nëse dikur mediat e Hysenbelliut kanë heshtur për inceneratorët, s’kanë denoncuar kullat e Tiranës, apo kanë mbyllur ndonjë emision që e kalonte cakun e kritikës.

Kjo fabul përpara se të jetë personale është kolektive. Pasi degradimi i saj deri tek tritoli dhe tredhja e të gjitha kundërpushteteve përballë paligjshmërisë është një kambanë alarmi për të tërë. Dallëndyshet, banaqet e emisioneve të mbrëmjes, heronjtë e drejtësisë së re, mund të sillen njësoj me gjithësecilin nga ne. Ata mund ta bëjnë këtë me ç’do person privat apo me çdo forcë politike. 

Prandaj, kjo që ndodhi sot i vë përballë një drite më absurde edhe ata që vazhdojnë ta konsiderojnë Shqipërinë një vend demokratik apo edhe opozitën e berishizuar që krekoset se do të arrijë më shumë se Basha, ndërkohë që asgjë nuk ka ndryshuar nga rrethanat që e masakruan këtë të fundit. Kur asnjë ingranazh s’ka fuqi ta ndalojë makinerinë e dhunës, askush nuk mund ta ndjejë veten imun ndaj saj. Të parët që e kanë ndjerë këtë janë milionerët zvarranikë të mediave.

45 Komente

 1. s
  spiuni i vogel

  imagjinoni, kur nipi i hysni kapos, i perkdheluri i berishes, kur berisha ishte dado i tij, djali i mehdi bushatit spiunit te sigurimit, shkruan cfare ti qefi, bile me shume shane ne shkruan, ankohet po tredhe rama. ne fakt ke nje fare te drejte se sic duket edhe ti ke probleme me grate ca ikin, ca te shkojne me te tjere dyshoj realisht a mos je i tredhur ti vet o vulehumbur. nuk je i zoti te ruash gruan tende e po ruan medien ti me fytyre si pidh plake. ik pirdhu o morr pidhi

  1. G
   Gjergji

   Ti Andushka mos u tremb se ty nuk ke ku te kapesh, je pa bole. Eunuuuuk.

  2. C
   Canon

   Ne fakt, kendveshtrimi me te cilin Bushati e sheh realitetin eshte interesant dhe qemton te godase Ramen. Ben shume mire ne mendimin tim, sepse po, duhet goditur madje i gjithe kabineti ministror, qe legenosen ne rresht per nje pak nga interesi i ndonje cope torte e pak nga frika e humbjes se atributeve dhe likujdimit politik, siç u be ne fakt me Ditmir Bushatin njehere e nje kohe. Por, te thuash qe per Prestige Resort nuk ka pasur asgje personale mes dy karaktereve kryesore ne kete rast ish miq, te kthyer ne armiq eshte absurde. Gjithesesi, kalibra te tille pasanikesh, edhe pas humbje se miliona eurove per nje kapriçio, serish e gjejne gjuhen e perbashket kur vjen puna per fitim e dyfishit e milionave te humbur te kete rast.

   1. t
    tetovari2

    Ditmiri vetë e vulosi fatin e vet në Kretë ku luajti valle me buzuki! E tregoi veten se s'ka aspak karizëm politik.

   2. V
    Vin

    po ku e pe te pavarur kte irfan kokloqen ti o andi i karit .

    1. e
     eli

     Ne fakt ju kundershtaret po vetetridheni.Hapni krahun ju nje here komplet nga non grata e deri tek ti dhe do ta shikoni qe Rama nuk eshte aspak i frikshem.

     1. u
      una rosa blu

      Kur i thua kundershtareve te hapin krahun qe te mos shohin friken e "shefit" mua me duket si regjim jodemokratik, kercenim i hapur i Enverit "o me ne, o armik populli". Si e sheh ti eli situaten?

      1. e
       eli

       Une e shoh keshtu sic e thashe.Nje baterdi akuzash monstruoze,ne rastin me te mire 99% te genjeshterta,te leshuara nga goja e non grates dhe e batakcinjve e bedelave qe ka rreth vetes,te mbrojtura keto si dhe te amplifikuara nga ky tipi i shkrimit,bashke me te ngjashmit e tij,vetem sa e forcojne Ramen.Nuk eshte se Rama po mundohet te zhduke kete te ashtuquajtur opozite.Keta po vetzhduken me menyren si bejne opozite.Qe ti bie shkurt,Shqiperia ka nevoje per nje opozite te re,konstruktive,te ndershme,te paperlyer me afera.Qe te pershendese gjerat e mira qe behen ne kete vend si dhe te kritikoje apo denoncoje me fakte, ato qe behen keq,sepse keshtu garantohet vazhdimsia e rruges drejt BE-se dhe stabiliteti i vendit.Vetem atehere ke per te pare qe radhet e opozitarizmit sa do vijne e do shtohen.Sepse ne fund te fundit kjo eshte loja e demokracise.Stafeta.Nuk mundet qe vetem nje sportist ta mbaje pa pushim ritmin e gares.Duhet tia dorezosh sportistit tjeter,por me kusht qe edhe ky duhet te jete sportist dhe jo nje obez i tredhur!

       1. u
        una rosa blu

        Bie dakord me ty se duhet nje opozite e re, sepse saliu dhe banda e tij jane pergjegjes madhor per rrenimin e vazhduar te shqiperise, edhe ne pushtet edhe ne opozite. Por nuk mund te thuhet se 99% te akuzave jane fallco, mos te tallemi kot tani. Per mua duhet nje pale e trete komplet e re, as PD as PS (e sidomos jo LSI). Por deri atehere duhet qe dikush te vazhdoje kritikat ndaj qeverise, nuk mund ti leme te bejne cte duan me justifkimin "po saliu saliu". Se ne fund te dites, kur kilometri i rruges ben 25 milion euro, ska rendesi i futi saliu apo rama ne xhep. Portofoli im dhe i yti vetem sheh taksat qe dalin.

       2. D
        Dakord

        ti rosa blu ke pyetur elin por po pergjigjem une. Pa ikur sali krimineli dhe shpura e tij, rama mund te beje çte doje sepse ne do ta votojme prap. Hiqni dore nga saliu dhe e sheh ti se si shkon ne site çdo veprim jo demokratik i rames.

        1. u
         una rosa blu

         Jam Dakord me ty 100% qe saliu dhe banda e tij duhet te iki. Eshte kriminel i grades se pare qe rri kerkon cepave ndonje mundesi per te ndenjur ne skene. Megjithate nuk mund ta perdorim si gogol per te justifikuar cdo veprim te rames sepse pas 10 vitesh, do behet rama si saliu perseri. Dmth duhet te dale nje pale e trete per mendimin tim qe ti kritikoje te dy, sepse nuk mund te hidhemi cdo 20 vite mes dy partive, njehere saliu, njehere nano, njehere rama, njehere basha.

         1. u
          una rosa blu

          Sic i thashe edhe enit me larte, nuk jam me saliun, madje shume kunder tij, por me duket e cmendur tia "falim" gabimet rames deri sa te krijohet kjo opozite e sakte dhe e orientuar nga idealet moderne demokratike. Me djeg shume kur lexoj kilometra rrugesh me kosto prej dhjetera milione eurosh apo per inceneratoret, kur e di sa taksa paguaj, ndersa krimineleve u falet me amnisti. Besoj edhe ty duhet te te djege, nese je taksapagues i rregullt dhe i ligjshem.

       3. "
        "BOHOTINA"

        Perjashto fjalorin jam dakort me ty "Spiuni i vogel".

        1. p
         pjeter

         Frike nga Rama??!!! Jo jo,ti duhet te kesh frike nga vetja,nga askush tjeter .Ti ke zgjedhur te jesh bajge,deri kur bajga nuk humbet ate vleren e "fertilizantit",eshte nje gje, le te themi e pranushme,masandej,ngelet thjesht nje jashteqitje,qe natyrisht nuk mund te injorohet,kanalizohet qe te mos shkaktoje semundjet qe mbart me vete, ti o bushat akoma nuk ke perfunduar ne ujrat e zeza, sepse te lejohet e akoma te jetosh ne ne ate fazen anarshike,ku per fat te keq, fekalet e bajgat akoma qelbin rruget ne Shqiper!!

         1. 1
          19

          Mir qe e di qe te kan tredhur qe te vogel .se ne e dim qe je se nak kan then femrat qe ste ngrefet .po shyqyr qe e pranove boterisht.mor klysh kurve dhe komunisti.

          1. T
           Tutori yt zemer gjere e penis madh

           O Andush une jam ai qe bythen ta kam mbush,po ti ske pse ke frike se ti je i tredhur qysh ne larve,ndaj dhe ta kane bere mutin 3-4 te fejuara

           1. A
            Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

            ty te kane tredhur qe ne bllok more dashnori i te persekutuarve antikomunist.e more demshperblimin si i persekutuar

            1. L
             Loku

             Nuk mund te perdoret media per te mbrojtur shkeljet e ligjit. Liria e medias nuk eshte te shkele ligjiet e te ndertoje per biznes se ka media qe i mbron. Harroje Bushat presionin me media ndaj ligjshmerise ne kete vend. Perrallat me liri e pavarsi te medias na i treguat ne shtator me pishinat e Fanes. Per turpin tuaj asnje fjale per pasaktesite ne shkrime e komente ne mbrojtje te shkelseve te ligjit.

             1. T
              Tironsi

              Ky veremliu po semuret nga dita ne dite nga sukseser e Rames. Nuk eshte cudi qe kur Rama te fitoje dhe zgjedhjet e v.2025 ky te semuret rende.

              1. S
               Shqiptari

               Andyshka! Mos ki frike pasi ti je i skopitut dhe Rama nuk ka çfare te heqe pasi ti je pa kokrra. -Kishte dale lajmi se kerkohej nje kalë per t’u tredhur.Nje Lepur po vraponte me te katra - Dikush e pyeti:Ej,Lepur,çfare ke qe vrapon,more —Nuk e keni marre vesh,se po kerkojne nje kalê,qe duan ta tredhin?!- Po mire,mor lepurush ti nuk ke pse trembesh,pasi je lepur,dhe jo kal?! —Ee,.eee,sa ta marrin vesh se une nuk jam kalë,po jam lepur,iken topet e mia.Ndaj vrapoj. -Te gjithe duhet te kuptojme se çdo gje ne kundershtim me ligjin duhet penalizuar.Ne te kundert,duhet te ndeshkohen zyrtaret qe ne kundershtim me ligjin demtojne pronen e tjetrit

               1. B
                Bardha

                Kür do bahet ligji per te largua birin e sigurimsit se ha mut perdite nje zorraxhi se u talleshin ne shkolle spese ishte idiot

                1. M
                 Mondi Barcelona

                 O Legen po nuk te trodhi ty nuk e ka aritur qellimin Ti do treshur i pari e pastaj me radhe Shkullaku Bejtja Lubonja Rakipi e shume si ju

                 1. t
                  tori

                  Mondi,po' ky ka lindur i tredhur,,ca' ti tredhi rama ketij ,,

                 2. H
                  Himarioti

                  Bushati, ti nuk ke nevojë të kesh frikë nga Rama, je i tredhur. Je lindur bastard, i degjeneruar.

                  1. V
                   Vlora

                   Ti mos ki frik o gjigand, sepse ty te kan tredhur qe ne vez

                   1. Q
                    Qazimi

                    pse genjen o lepurush se une e pashe te Report tvja. po shihja nje emision per moderatoret e emisioneve sportive dhe mu fataks Prestigji i Fanes. Ma ka shpifur me megallomanine e tij ne Golem e me doli si ciban dhe ne televizor. Kurse ti ne vend qe te pretendosh si gazetar qe je vendosjen e ligjit dhe pas Fanes ti vije rralla dhe Frangajt qe i ke lepire prapanicen mire e mire per 20 vite shqetesohesh per kete matrapaz e na e shet si shqetsim lirie. Ptu rrace e keqe.

                    1. N
                     Nipi Hysniut djali spiunit

                     Shume qenka deshperuar nipi hysni kapos per prishjen e nje objekti pa leje gjynahe nuk i mban zemra u prish objekti i ndertuar me floririn e grabitur nga spiuni muti meta metaj dhene kaper traktoristit fane irfane .Llogjika e nje te semuri si Bushati.... Rama i keq se lejone ndertime pa leje Rama i keq pasi prish ndertimet pa leje. Rama i keq qe nderton rruge Rama i keq qe nuk ndertin rruge. Ehhhh te meresh me mendjen e pjerdhur te komunistit te tejet lodhur te Bushatit eshte humbje kohe

                     1. T
                      Tredhamani

                      Ti per vete mos kij frike se je i tredhur.

                      1. t
                       tetovari2

                       O Andushk Pederushk thua se pothuajse asnjë tv nuk e dha lajmin për rënimin e resortit,terr informativ!O mut burë po kur u rah e u maltretua gzetari Adriatik Doçi a e dhanë lajmin të gjitha tv.Po ti dhe soji yt i bythalistëve a shkruat ndonjë rresht reagimi për rasti

                       1. D
                        D'Aurointina

                        Po të kërkoshë varrin e Kosiman Kosinës , kjo do të të ndodhte edhe ty . ¿ Pse vetëm ti ke frikë Mirë që është frika e të zgjon nga marrëzia gjallesën , e , sa mirë që të vëlon sinuzitin e arin e frymon e she që ke sy në zgavrat e kafkes , e rikoshon e t'lon minigiet , se po lojte eshtërat e tij Kozancë Kosina , Vdea , siç i lëmë ne Kalorsinë lavdës , e Kostandinë është aty të të tredhë , kie frikë Lavdën e Vdesë , ndryshe , je një plënc të leshti , me sy , një copë mishi me dy sy . Ti sytë në ballë i ke . ¿ Ç'e rruan vreshtën Frika . Cilës i ri qiriri ndezur e të ndëron iman'a'dinë ? Ndrika Vde . N'do samar punuarmirë , edhe të ta vë e të mbathin të tjerë të hazdisur por , a do flaç mirë a si të hazdisurit , Kostandini nuk është aty për t'u marruar me ty ¿ what Urtesë : Nuk vihet në dyshim qënia juaj , Bushat Andi , as memesia , as atesia , as asketia as tredhia . Ka i cak , më tej ke greminën (shkakpësoma) . E ke ti jetën tënde në nu e un'kam në nu të të miëvet e caqet , pra , kurrën )dhe( moset Moskurrën mos e përovofsh . Kush e ndien vonë ? ! VoA .

                        1. 2
                         2T8

                         Ky text nuk është për , as të nxierëm sytë , as për , të mxijmë sytë , as që , të na plasin l'oçkëlënë e sis . D'Auroitina

                        2. P
                         Populli

                         Bushat, ke zgjedhur fjalen qe te perfaqeson me shume pikerisht ty: JE I KRYETREDHURI!

                         1. t
                          timo

                          O Bushat djali! Fatkeqësia ështe se Edi nuk pranon të "tredhi" ca ndyrësira të drejtësisë!!!Pa ca si puna jote, nga media, mund të psallni sa të doni dhe si të doni. Nuk ja u var njeri juve.

                          1. J
                           Jari

                           O Bushat, ty ke lindur i tredhur se je Nipi i Shokut Hyni, dhe të ka tredhur Dok Saliu.

                           1. J
                            Jimi

                            Ty nuk ka cfare te tredhi, se ti tredhur je qe ne gjeneze !

                            1. T
                             Tirona re

                             akoma merreni me kete dylberin Andi Byth-thati?

                             1. Vjosa

                              O idjot ty të ka tredhur sali kerma që kur të mbante UTURAKUN.

                              1. R
                               Ricardo

                               Po si nuk tha gje njeri qe ne ate breg te detit slejohej njeri te kalonte se pronari e kishte bllokuar pa te drejte ! Ligji eshte nje per te gjithe dhe Rama ketu ka te drejte ! Vemiet si Bushati qe kane ngrene çorbe te prishur do ta vjellin gjithe jeten !

                               1. C
                                Cimi

                                Po ti te ka tredhur te parin...

                                1. D
                                 Demokrati

                                 Nje su Bushati nuk ka bevoje me oer koment.lexini jeti me siper dhe do ta shikoni surratin prej zvarraniku te Bushatit, te nhe komunusti kembe e koke....ska fytyre e del ne tv.....i biri i nje spiunit...bllokmeni.....je nje kerm e pleh qe nuk te mbyllet goja.....do ta mbyllin nje dite edhe ty.....ti sje i zoti te mbash nje femer ne krah dhe ben derr derr derrrr

                                 1. c
                                  cufi

                                  zagarin surrelit ka lindur I tredhur se e di mire edhe merda gelboqja kete gje

                                  1. J
                                   Jimi

                                   Nga kjo gje te pakten ti nuk ke frike, se ti i tredhur ke lindur ! Lum si ti !

                                   1. L
                                    Lenci

                                    Andi shkrusj! Mos e ca koken per te tredhurit e Rames dhe harremin e tij. Ata te lexojne por te shajne se nuk u hyp prape Rama. Keta kerkojne qe tu hypi se u jep ndonje kocke te majme, i ben ministra e ministresha, u jep para me anen e oligarkeve. Mero, te kam thene, te te vine turp per keto qe boton.

                                    1. T
                                     Taulant

                                     Ti vetem frike nuk ke! Je Stalinist i lindur dhe Putinist i paguar mire. Ti je institucion opozite dhe i duhesh ketij regjimi per te justifikuar demokracine e sistemit. Ti i duhesh ketij regjimi keshtu sic je dhe gjithmone do te te respektojne si monument kulture. Prandaj vazhdo ta kryesh misionin tend sa me mire se keshtu i ben mire Shqiperise.

                                     1. U
                                      Universi shprsa ime

                                      Me çfar lekësh u ndërtua KY resort? Aty fle e keqjà.

                                      Lini një Përgjigje