Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

3 Dhjetor 2022, 10:54Blog TEMA

Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën

Nga Spartak Ngjela

Kjo kohë politike është një kohë, e cila pritet të sqarojë gjithçka.

Çështja e këtyre ditëve qëndron vetëm te një pikë: protesta e Saliut kundër Bashkimit Evropian.

Një skifo politike është kjo, nga ato lloj skifosh, që, në fakt, e kanë si natyrë vetëm të tremburit e dëshpëruar që shpresën e kanë te kundërshtarët e Perëndimit.

I.

Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë, sepse Bashkimi Evropian ndodhet me samit në Tiranë, është kundër interesit të Shqipërisë.

Kush po e organizon këtë protestë?

Me një arsye të thjeshtë politike këtë po e kërkon ajo fuqi kundërshtare e Shqipërisë që ndërkohë është e shqetësuar nga vlerësimi i madh që po merr Shqipëria nga Bashkimi Evropian.

Kush mund të jetë kjo?

Është Rusia, e pas saj edhe Beogradi, kuptohet, sepse këta ndërkohë janë shprehur me tension kundër samitit të Tiranës.

Por, gjithashtu, nga sjellja kuptohet se shumë i shqetësuar është edhe korrupsioni i lartë i Shqipërisë.

Domethënë që ky korrupsion është në të njëjtin shqetësim me Rusinë, dhe gjithçka tani është e kuptueshme.

Atëherë?

Kuptohet që, halli i Rusisë është edhe halli i Saliut e co.

II.

Cili është objekti i vërtetë i kësaj proteste të pritshme?

E turpshme është kjo lloj politike, por të gjithë po tallen me Saliun që ka frikë dhe nuk e shpreh dot qëllimin e tij në atë protestë.

Saliu ka frikë të thotë që ai vetë është kundër Bashkimit Evropian, por po na thotë se gjithçka që ai po bën me atë protestë, është kundër Ramës.

Po, ku hyn Rama në samitin evropian të Tiranës, përveçse si një mikpritës dhe një pjesëtar i samitit?

III.

Saliu kujton se, një gënjeshtër fshehëse-qëllimi me mendjen e një 13 vjeçari, do të bindë shqiptarët se ķy nuk është kundër Bashkimit Evropian. Por, në anën tjetër, a e bind dot Saliu edhe politikën e lartë perëndimore?

Por, çfarë po na thotë Saliu?

Po na thotë se ai po rreket të bindë Bashkimin Evropian që Rama është pushtues i Shqipërisë. Por, politika e lartë dhe evropianët me eksperiencën e tyre, këtë e marrin si një shqetësim psikik të një mendjeje të sëmurë. Kjo sepse, pasi ka dalë nongrata në Amerikë, Saliut, çdo shqetësim mendor i vjen nga ideja fikse se ai mund të jetë edhe nën akuzë.

Por, çfarë mendohet sak, për atë që mund të ndodhë në datën 6 dhjetor në Tiranë?

Asgjë nuk mendohet të ketë; madje edhe tubimi protestues i Saliut do të jetë mëse qesharak, sepse nuk ka objekt përse po proteston. Në fakt, objekti i fshehur i një proteste, tulat protestën, se në thelbin e një logjike të pastër, fshehja e objektit të një akti, është vjedhje.

Kurse, ndërkohë opozitës nuk i është dhënë leje që tubumi i saj protestues të mbahet përpara kryeministrisë, por në Sheshin Skënderbe. Dhe është e arsyeshme, sepse, në një kohë terrori ndërkombëtar, siguria e qeverive perëndimore nuk mund të cenohet nga një lojë fëmijësh që kuptohet se është e kurdisur nga Rusia.

Dhe pikërisht për këtë, Ministria e Brendshme ka vendosur të përdorë edhe mjete të blinduara.

Kjo tregon që shërbimet partnere kanë të dhëna për ndonjë skemë dhune.

Gjithsesi, masat mbrojtëse do të jenë shumë të rrepta, por duhet theksuar se këto masa janë domosdoshmëri kudo ku do të mblidhej një samit i Bashkimit Evropian, dhe nuk janë veçanërisht për Shqipërinë. Kurse Saliut, pikërisht për këtë, nuk ka gjasë që t'i feksë ajo që ka në kokë të bëjë.

Dje ai foli i trembur kur i tha opinionit se, kundër tubimit të tij protestues në Tiranë, do të përdoren mjete të blinduara.

Por, në anën tjetër, nëse vërtet do të identifikohen të huaj të dyshimtë në protestën e Saliut, gjendja e akuzës kundër tij, domosdoshmërisht do të sjellë goditjen penale për një krim të rëndë.

49 Komente

 1. R
  Referendum per arrestimin e koleres sali

  bjeri legenit,saliu kur nuk eshte denuar per gjithe ato krime,nuk do denohet kurre

  1. s
   sopiqoti

   Po te jete se Sali Berisha dhe oasuesit e tj BEJNE ZULLUME ME me daten 8 Dhjeror,ligji duhet te veproje me ashpersine me te madhe vacanerisht ndaj " kapedan Saliut."Qe aSali Berisha te vij ne vete eshte e domozdoshme qe te shpihet 48 ore ne dhomen prapa hekurave.

   1. D
    Drejtesia e munguar

    Taku! Sa të kete "...nëse..." Berisha tregon koqet para gjithë shqiptarëve. Kemi si shtet ligjor një mal të madh me mut. Tung!

   2. a
    analisti

    O Avokat mos u shqeteso kot se Saliu eshte nje frikacak i dhjere ai nuk flet fare po nuk pati shpuren e tij te bythqireve nga pas,por dhe kjo shpure e ben ne breke para forces dhe sjane aq loqe sa te lene koken per Sali rrocken

    1. H
     Himarioti

     Kryekrimineli i kombit tonë, Sali Shpellar Berisha, duhet lidhur, sot, nesër është vonë.

     1. F
      Fare e kuqe eshte fare e ndyre

      Ky qelbesira qe bertiste per mijera te vrare e gjakun lum. I biri i Kico borxhit qe rripte vartesit me porosi rrobash e qylimash qe sua paguante. Ju jeni rrace e piste packa se hengret koken e njeri tjetrit.

      1. T
       Tani beni

       I hanu k.. Saliut o i tredhur. Ti ndodh gje Saliut ti e ata si ty sdo kene vend ne Europe e jo me ne Shqiperi . U marrin para me femije e gra .provojeni dhe prisni fundin.

       1. D
        Drini

        Merr gopin e sateme o ben maloku.

        1. K
         Kalista

         S'fle ti o goiç... hë tulatu zagal bzanjavanksëz

         1. T
          Tironci

          O Tan bytha hiqe preshin qe te kane rras mbrapa dhe cfryu ca se ju te rruani koken e karit o kaptin palare.Ju jeni me keq se jevgjit po nuk u bete 50 vete lart dhisni ne breke e nuk ofroheni kurrkund

          1. m
           mos harron se t`tan jena shqiptar

           Shuj bre Tan Ben loqja se po ta hedh at cop tru qi tka met aty ku sthuhet.......Morri i fund komunist do shkoj nllum t historis e ju "trima" nuk jeni shqiptar se po i sherben bash hasmit ton shekullor.....sal Udbashit.....marre per ment tuj

          2. K
           Koli

           I biri babes qe shiste bythe dhe Shqiperi te sllavet e jugut, te ruset, e te kinezet. Keta jane pa atdhe . Mos u genjeni nga burgu we ka bere ky felliqesire. Burgu ishte rezultat i zullumeve te ndersjellta qe keto qenje perverese( komunistet) benin.

           1. D
            Drini

            Po ju vjen ngordhja o maloket e sahle plehut me nje kembe ne varr, do ju marr me vete. Provojeni e hajdeni si ilegal ne Tirane dhe e shihni sa ju vlen lekura.

           2. S
            Spartak kamarja

            Ky ska hapur nje liber ne tridhjete vite. Lexon citate ne google e u shet mend shqiptareve “ si intelektual” profesioniste qekane mbaruar ne perendim me elode, thone se eshte pertoke nga dijet profesionale. Po nendin e qenve , kush leh me shume eshte “ me i ditur”.

            1. A
             Asd

             Pertoja te shkruaja, por e paske shkruar ti. Sakte!

             1. B
              Bravo spartak kamarja

              Ka mbaruar ne univrrsitetin e xhaxhit Enver jo ne perendim , dhe eshte specializuar ne burgun e spaçit , jo ne perendim dhe eshte vetem pordheshites.

             2. c
              cEndriFuga e felliqesirave

              Ja dhe Avokadro Takja, breksalepi qe ne 2003 deklaronte "Rama me ka vjedhur votat, e njejta skeme eshte perdorur edhe ndaj Besnik Mustafait ne 2000..." Eshte ky pra, Take Spurdhjaku qe sic thuhej me humor ne "Portokalli" ku ishte personazh "ne c'do 3 gjygje, humb 4".

              1. D
               Drini

               Poshte malokeria e egersuar! Resoekt per malesoret e mencem qe nuk i shkojne mbrapa felliqsires NON GRATA

               1. E
                Edi

                Drino, shko e meso te shkruash shqipen e pastaj eja e thuri himne malokerise qe i shkon pas Edi Rames, duke nis nga Udhi Manja.

              2. S
               Sula

               Akoma muk po kuptohet sa duhet halli i madh i Berishes. Ai i ka mare paradhenje parate (nga Kremlini) per detyrat e ngarkuara. Si bythec qe eshte, e kupton qe nuk mund te beje asgje por i duhet te justifikoje parate qe tashme i ka harxhuar me foltoren dhe nuk plotson e bind kreditoret me situacjonet qe disponon. Ne keto kushte gufuret deri aty sa te binde kreditoret qe ai po e ben te veten dhe nga ana tjeter te lërë te kutoje brenda vendit qe nuk e ka seriozisht pasi, mund edhe te denohet. Eshte ne hall te madh; besojeni.

               1. I
                Ilir

                Ngjela. Ik paguaj borxhet e golfeve e kepuceve qe yt ate i merrte dhe sua jepte parate vartesve 50 a 60 vjete ma pare. Je rrace qyli ti. I biri babes do shes koqe e bythe per para.

                1. D
                 Dritandrini

                 Ngjela eshte Alfa- qeni i slites se qeneve te propagandes se Rilindjes. Legjen e ka ne rrace. Jane kehes te zote Ngjelat. Profesionalisht nje medioker , si individ pa nder e bosht: nga parti fetare te te majta e te djathta. Njeri qe futet me pergjues ne zyren e kryeministrit.

                 1. D
                  Drini

                  Dil ne proteste edhe hidh ndonje gur o pleh! Do te ta cajne bythen e ta bejne fertele.

                  1. G
                   Gigi

                   Do ju pjekim rrace e kuqe qe motrat e grate i qini ne grup. Gruan e Cucit e qinte Rama, pastaj cuci do qi motren tende dhe ti do qish moten e Taulantit.

                   1. T
                    Teleshtat Vacsante

                    S'ka racë të kuqe , ka ideologargarësëz fet'fat'bib'kur'pëan e ap'pa njasë . Ti , nga ç'mitër ke dalë , mua më thonë t'mitë sipërhera , i ngja së ëmës . Pyete t'ët atë e t'ët ëmë , e do të të kullandrisinë për t'imëtat .

                 2. G
                  Gezimi

                  Or Sule zgjohu! Nuk ka nevoje Kremlini te paguaj Saliun or jo se ja, ka Ramen qe pa pagese fare po e shpopullon Shqiperine me qeverisjen e tij pleher. E per kete "arritje" nuk ka Sali qe t'ja kaloje.

                  1. E
                   Ethem Lalaj

                   OK AVOKAT.Saliu nuk ka çhumbet më.Ai Los jetën e tij,Të familjes dhe HaleAtve për korrupsion madhor,Minim të demokracisë dhe nëpërkëmbje të drejtësisë..! Sb mund të organizoi Vrasje në radhët e veta dhe tja hedhi fain Qeverisë..që në fakt godet SHBA BE për të cilën Sb është në mbështetje të Beogradit dhe Kremlinit..me kohë që kurse është agjent i shumfisht që në 67,70,80..!

                   1. K
                    Kreshniki Spahius

                    Tak sumqirit po I ha bytha me shume tani ne pleqeri. O sekrecion komunistesh bythgrisur po qe Rama te beje miliarda ne kurriz tone, ne duhet te heshtim dhe mos protestojme !?!? Kar me zile e pse ? Sepse Saliu do dali ne proteste dhe do ta arrestoje kurva komuniste Ngjala !!!.. Mërua tall bythën me ty o gomar Bangladeshi dhe te ri-blogon. Ju paska hyre frika sumkuqve te bllokut te Dulles.

                    1. F
                     Fredi

                     O Vesel, se mos ben ndonje die pushim? Edhe bursa e NW e ben ndonje dite off , por goja e Tutkunit te Kicos pjerdh non stop.

                     1. D
                      Drini

                      Protesten spo e ben Taku o qypa. Merruni me Sali gerdallen qe po e therret varri cdo dite, po tani i erdhi sahati me duket. Ore meqe ra fjala cu be me ate gjyqin e Framces? Ah te shkretet ju qe gdhe ju la Enveri e Gdhe keni ngelur, ju genjen sali rusi me nje kokerr pordhe.

                      1. K
                       Koli

                       Perse dridheni?!

                     2. M
                      Mari Agë Qëndima

                      Mbase del ndonjë me pulkë si e liënxoi anala e Buatit : nese del një me shoë në dorë tap e ia fut Makonit në kokë ideovariancasterile shtëpa e shterpës , ose dhe ai numërolla tjetër që do merret me atëletet e jo me ç'është ortopodia , ergonomia e ku hyn në punë , e ca me çizmet , si e drejtashtrëmbake e , asaj të atijë , të soit të sojës , me tekat e tyre , që takat , i lënë rrugës , se s'kanë bel për për at'finesë as modestinë . Asketia mondanë e tire më thërmon të thellohem e u dalë me një kupë bosh të m'a kojnë nga mushti i tyre e ti shoh ngjyrë e aromë ti nuat e t'u them n'a vlen a jo elixiri i tyre vjeshtak : që kur e mendoj atë vetan , në rresht të parë , ti rëzojnë kupën nga dora , si të isha un'ai rreshtan , do t'i hyja , e do t'i thyeja brinjët , e të më kërkonte kushdo i pakënaqur nga e drejta , që më mohon t'imen të drejtë njërëzore , jo atë kushtëzuese..i..funksioni pra , do i flakja tej përkrenëdibrinje në mes të sheshit , fundja edhe rrobat e trupit e kambalet të donin t'ua ktheja , sy çelë e këmbë zbathur do i kthehesha pushtonjëkopshtores'ime me t'qetën ndi , e të ngopja nuhën e synë me sythin e krisanthës . Pd : kujt i hanë brirët , as dua t'ia di pi'ë

                      1. i
                       ish sigurims shqup

                       Sali pordhen nuk e pyet askush ne Shqiperi ,perfect ish shtepise se oficerave te xhaxhit .E ka zene tmerri te shkretin se mos e ekstradojne ne ShBA po hodhi vickla me urdher te putinit ,njesoj si trafikantet meksikane dhe isiset afgane qe tmerrin e vetem kishin burgjet e amerikonit.

                       1. s
                        sapa

                        Ti je idjot.Salinjte nuk denojne Saliun!

                        1. D
                         Dulla Tiransi

                         Protesta thiret nga Sasiu, por popullit qe i ka ardhur ne maje te hundes nga qeverisja koruptive e Rames nuk mund te komandohet dhe pergjegjesia nuk ka aresye ti ngarkohet Saliut. Cuditem nga i di avokati se cfare do ndodhe.

                         1. V
                          Vebi

                          Doli ky rrocka. Ik o matuf gjej nje hobi se je bere si filmat e komunizmit qe perseriteshin cdo dite.

                          1. G
                           Genti

                           Salih Ram Berisha eshte provokator dhe frikacak Nuk ja mban bytha te beje ndonje budallallik se e di fundin e tij .Ai ben kete proteste se ashtu ja kerkojne padronet ne Beograd dhe Moske Mos harrojme qe esht hajduti dhe krimineli me i madh ne Ballkan dhe nuk i plas shume per popullin po vetem ka friken se do prangoset nje dite Maloket qe ka pas do hane nje mut ne kete proteste

                           1. D
                            Drini

                            Ju ofron Flamur Gebelsi nga nje byrek me dhalle.

                            1. e
                             edi

                             E vetmja fjali qe ke shkruar pa gabime ortografike se po mendoja qe ky Drini emrin e paska shqiptar por a eshte vete shqiptar apo jo s'po e kuptoja.

                           2. L
                            LIRIA

                            Mire do te ishte, po nuk e arreston amerika dhe Edi se e kane ortak.

                            1. F
                             Fadil

                             E pive kafene dhe sot Taku?

                             1. D
                              Dani

                              Avokat , per politike fole heret sot. Ne c' ore do flasesh per bythollogji?

                              1. D
                               Dhimiter

                               Ky ka vajt per lesh ,po ja merr jeten Saliu. Ky ka 30 vjete qe jeton se jeton Saliu.Te iki Saliu ky ska qellim ne jete.

                               1. k
                                koli

                                Tak bythka. Si i thoshte portokallia?! Tak percja/lol.

                                1. L
                                 Landi

                                 Sa metra fjale shite sot Avolesh?! Francezet kane buken "me metra" ti ke fjalet.

                                 1. .
                                  ...

                                  Nuk ha mut kot Taku tarrallaku pasi eshte "zedhenes" i FBythes

                                  1. M
                                   Misila

                                   ¿ Buat pikatorja , ç'thotë Lana re mi

                                  2. p
                                   pokeristi

                                   z.Ngjela! Sahliistëve ja u ke bo topnë e marmalatës Tek dera thela thela Bukur,saktë e mirë punë Ngulmojnë të gjithë Kush të hajë më shumë Je nxituar pak me ato prangat e shktreta ka rrypa plastikë që janë fare të lehta Ke një tê vërtetë reale Simboli i prangave është izolimi Simbol poshtërimit Êshtë dënimi Njëherë Sahliu është gjetur në biruxë l përmjerë Këtë herë do gjindet në qeli luksoze Brekdhjerë Do provojë gjona isoj si idhulli i tij Kamber (Enver)

                                   1. J
                                    Josif Shpati

                                    I nderuar Avokat Ngjela.Saliu e di qe si ben gje drejtesia qe te gjithe po e presim te veproje, por ne koke ka mendimin e vet se une Jam Sali Berisha.Por ne presim se kemi besim se drejtesia do te veproje dhe per keta qe sduan te largohen nga kulltuku i ngrohte i pushtetit.Dhe per daten 6te dhjetor hengert koken e vet se ska hallin e PD ai se po ti heqin non graten i la ne rruge ata qe e ndjekin pas.

                                    Lini një Përgjigje