6 dhjetori i Esad Pashë Toptanit dhe 6 dhjetori i Sali Berishës

30 Nëntor 2022, 19:29Blog TEMA

6 dhjetori i Esad Pashë Toptanit dhe 6 dhjetori i Sali Berishës

Nga Spartak Ngjela

Në datën 6 dhjetor të vitit 1863 lindi Esad Pash Toptani.

Por, në 6 dhjetor 2022 nga korrupsioni i lartë në Shqipëri, po kërkohet  të mbahet një tubim anti - Perëndimor në Shqipëri, me nëntekstin: Shqipëria jashtë Bashkimit Evropian.

Është komedi, por ja që kjo është gjendja specifike e opozitës shqiptare. Duan të largojnë Shqipërinë nga Bashkimi Evropian, sepse edhe Esad Toptani, po ta shohësh me një logjikë relative, po këtë kërkoi në vitin 1920, derisa e vrau heroi properëndimor i shqiptarëve, mu në mes të Parisit.

Por, a mund ta mbërrijë dot i marri i të marrëve, bashkë me të marrët, këtë qëllim, të sjellë në histori nga Esad Pash Toptani?

I.

Kur në një shtet të korruptuar, të korruptuarit e lartë që kanë vjedhur shoqërinë, i tremb antikorrupsioni si reformë ligjore, ata gjithmonë kanë bërë marrëzira.

Edhe në 6 dhjetorin e këtij viti, që është edhe dita e lindjes së Esad Toptanit, opozita me protestën e saj, do të jetë në një marrëzi toptanase me doza qesharake.

Pse?

Sepse, shteti nuk mund të lejojë që "të revoltuarit", që i kap reforma ligjore Antikorrupsion, të fyejnë Shqipërinë. Prandaj, me të drejtë, qeveria Rama kërkoi me urdhër policor të Ministrisë së Brendshme që të mos lejohet, në 6 dhjetor, asnjë lloj tubimi në Bulevardin Dëshmorët e Kombit dhe në degët lidhëse të tij.

Kurse opozitës, iu la fushë e lirë veprimi për tubim në Sheshin Skënderbe, sepse, edhe pse protesta është kundër Bashkimit Evropian, ajo sërish është një e drejtë kushtetuese që nuk mund të shkelet.

Por, i marri i të marrëve tha dje botërisht që: "unë nuk e pyes, do të dal para kryeministrisë!

Po shteti dhe forca shtetërore do ta lejojë?

Forca shtetërore Qeshi me tallje, se e di si është zbythur disa herë rresht i marri i të marrëve, bashkë me të marrët, nga forca e policisë dhe forca shtetërore.

Por, ka edhe diçka: e di i marri i të marrëve që Shqipëria është në NATO dhe e aderuar në mbrojtje kundër armiqve fqinj të Shqipërisë?

Po mirë, a e di i marri i të marrëve që, në një konferencë të qeverive të BE-së, personalitetet e qeverive perëndimore në një vend të NATO-s mbrohen edhe nga trupa shtesë te vendeve të Bashkimit Evropian?

E pra, a e kuptoni tani se përse po qeshin perëndimorët në Uashington, në Berlin dhe në Londër?

Po i marri i të marrëve, a e di këtë?

II.

Nuk ka rëndësi fare nëse e di apo nuk e di i marri i të marrëve se si mbrohet një konferencë e nivelit të lartë e Bashkimit Evropian, po, e rëndësishme është që të thuhet se, sapo që ta shohin mbrojtjen e forcuar ndërkombëtarisht të Konferencës së BE në Tiranë, të marrët bashkë me të marrin e të marrëve do të ikin me bisht ndër shalë.

Por, keq po na vjen edhe për ata oficerë dhe banditë që priten të vijnë nga Moska dhe Beogradi.

Në fakt, do të qeshim edhe me ta pas identifikimit që do t'iu bëhet në kufi, por, ama, qar do të kenë baret dhe restorantet e Tiranës që do të bëjnë xhiro me të ardhurit si ndihmues të të marrëve në tubimin e 6 dhjetorit.

Po në Beograd, çfarë do të ndodhë? Asgjë e jashtëzakonshme, por nacionalistët e marrosur mund të shkojnë te varri i Esad Pash Toptanit në Beograd, për t'i vendosur një tufë me lule në shenjë mallëngjimi, dhe, duke pshehrëtirë, e duke pshehrëtirë.

18 Komente

 1. Çekiçi

  Salihu është tradhtar i kombit i kalibrit te Esat Toptanit dhe Rrahman Morines dhe pikë

  1. K
   Kosovari Romantik

   Ta jebat majken Albin Kurti haaaaaaaaa.

   1. U
    UÇK NDER I KOMBIT

    Bushtrat e Kurtoviçit po e nxjerrin koken!!! Yt fare e kqe...

   2. D
    Dakord

    Çekiçi shtoje dhe Hamzain se krimineli sali eshte simbol i tradhetise se kombit te te gjithe historise se kombit shqiptar.

   3. A
    Agron Shehaj

    Bravo Ngjela me ate ( i marri itë marreve ,do zoti del nje Avni Rustem me 6 Dhjetor ,e mese fundi te shpetojne Shqioetaret nga ky i ( marrë )

    1. A
     AX

     Avokat. Varri i esat tradhetarit nuk ndodhet ne beograd por ne varrezat e ushtareve serbe ne paris.

     1. S
      Sara

      Varri i Esad Pashe Toptanit avokat eshte ne varrezat serbe ne Paris

      1. S
       Si gjithmone je i Madhe Avokat

       Nji pershkrim Analitik i situates dhe gjendjes se Opozites udhehequr nga Gomaret e Babatasit , qe ja hipin me radhe njeri - me u kariku edhe pse Baterite i jane karbonizuar plotesishte si Gomarit Plake edhe Gomarit na cepani . -Dyshja Maloqe - Fshatare ne nji Parade Pederash ne Tirane . Meqe dy Toksiket e Politikes se hajvaneve ne Shqiperi , qe Provokuan mbreme me pederastin Esadistin e radhes I.Shabanin i cili fyeu Heorin Kombetare AVNI RUSTEMI - na kan zgjedhur dt 6 Dhjetore qe konrespondon me diten kur bushtra dhjeu ne Token Shqiptare Esad Toptanin , shpresoj qe ne 6 Dhjetor te jete aty AVNI RUSTEMI i radhes ,qe si thon edhe ne Kosove , s'ka qare mos me ardhe . Rrespekt Avokad . Bashkim Shqipetareve - Vdekje Tradhetareve (saleh mutaj)

       1. B
        Bahh

        I sgkreti Mero , duket ja kane hequr veshin derisa ne nje balline ka nxjerre Ngjelen , Muçin e Frrokun kunder Doktorit!!

        1. k
         kete kisha une.

         O Ngjela, po ai zedhenesi i te bijes se Azem Hajdarit Endrit Shabani e ke degjuar çfare thote? Thote qe gjykaten e Parisit e bleu Avni Rustemi dhe e fali gjykata! A e beson se ne Shqiperi jane çmendur keta njerez dhe paralamenti shqiptar duhet te beje nje ligj urgjente qe keta njerez duhet te izolohen se ndryshe do ndodhin shume gjera te keqia; jane bere te padurushem! Mos shiko flamuret qe valviten ne ditet e festave se po dalin fallco per te mbuluar krimet qe kane bere dhe po bejne keta antishqiptare kriminele. Populli i denon krimet jo si Europa qe i çon ne shtepi pa qira dhe me te gjitha komoditetet deri sa u çon dhe grate e flene kriminelat, i mbarsin dhe bejne dhe djem kriminela; do shembull? Zan Caushi beri djale i burgosuri me jete qe ta kete trashegimtar te krimit. Krimineli e ka vendin nen toke atje ku ka çuar viktimen. Dhe Endri Shabani eshte nje krimb kriminel por jo vetem se ka dhe antishqiptare te tjere qe shkojne pas brekeve te dobiçit te Sheqeres. Keta duan perplasje qe te shpetojne krimet dhe vjedhjet qe u kane bere shqiptareve te ndershem. Prandaj duhet te ngrihet populli ne kembe per prokuroret deh gjykatesit qe jane kthyer ne bashkepuntore te krimit.

         1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

          Nuk i ka mbetur gjë tjetër ," Do sfidoj BE" Putini shqiptar!!!!!

          1. u
           uskania

           Varri i Esatit është në Paris te varrezat serbe atje.

           1. P
            Pensionist

            Nderim për reagimin racional, i nderuari Spartak Ngjela! Këtij të marri vetëm gazi lotësjellës i vjen hakut. I mbeti qysqia dhe vareja në krahë, o do bëjë prapsirën në kurriz të Shqipërisë, o nuk ka. I marri me tufën e të marrëve që u hedh hi syve në ditën me diell, më 6 dhjetor 2022 i afrohet greminës si kurrë ndonjëherë tjetër më parë... Duket si aventura e fundit. Ashtu qoftë, o Zot!

            1. H
             Himarioti

             Sali Shpellar Berisha duhet lidhur, burgosur ose, minimumi, mbyllur në psiqiatri.

             1. m
              maloku

              Bukur e ke qëndisur avokat.

              1. I
               Ikir

               Ngjelai kujton njerezit si Kico Plehra qe qepi gpjen kur ekonomia jone u be nje me ate jugosllave, fare e kuqe dhe e ndyre.

               1. s
                shkerdhata e Kombit sb do terhequr zvarre shqipnis

                KryeShkerdhata e Kombit , shpellari Pederast , duhet lidhur mbas Makines se Plehrave dhe xhiruar gjithe Shqiperine me dt.6-Dhjetore duhet ber shembull per gjithe Bijt e Bushtres Esadiste e cila duhet te zhduket nga Toka e Shqiptareve ,e cila ne cdo kohe eshte pompuar e financuar nga Armiqete e Kombit Shqipetare edhe per Fajin e vete Qeverrive Shqiptare dhe Elites se Munguar dhe Patriotizmit te fshehur ,nderkohe qe me Elite s'duhet kuptuar thjeshte ajo pjes Intelektuale e shoqerise por edhe ajo Force _ Garde Ushtarake qe ne cdo rast Rreziku Kombetare duhet te jet Prezent e veproje mos lejoj qe Shteti Kombi shoqeria te degradoj ne nivele c'vleresuese te nji shoqerie pa Dinjitet te trembur nga ca Shkerdhata e mashtruar nga Djalli "Demokracise Botes" Eshte Koha e duhur te fillopj Patrimi i gjithe Armiqeve te KOmbit nga kjo Toke nqs duam nji Shtet te fuqishem dhe te paster Moralishte si Kombe ,qe mos te na perqesh Bota me ca Putana Esadiste , duke na mbajtur Peng zhvillimin ,pa te cilet Shqiperia dhe populli shqiptare mundet te jetoje ne qetesi e Normalitet te Plote si ne Parajse sepse Zoti i ka falur gjithcka i duhet ,per nji jete te Mire ,por shqiptaret nuk perpiqen sa duhet per t'ja arritur asaj Mrekullie ne Jete

                1. a
                 astrit

                 Nuk di se perse injorantet e historise meren ne menyre negative me Esat Pash Topatanin. Sa ishte gjalle Esati ishte i pushtetshem, trim e pasanik. Akuzat per Esatin u bene nga njerez te vegjel qe s'kishin as perkrahjen popullore te Esatit e as burrerine e tij, e as aftesine shtetformuese.

                 Lini një Përgjigje