Për ata që s’Duan Lipën

29 Nëntor 2022, 10:43Blog Nga Kreshnik Spahiu

Për ata që s’Duan Lipën

Dje në 6 të mëngjesit shoqërova në Aeroport Berlin Brandenburg 3 kolegë gjermanë të cilët kishin vendosur të udhëtonin drejt Tiranës.

Kur më treguan pse do vizitonin vendlindjen time u suprizova dhe pata kënaqësinë ti përcillja deri në aeroport me makinë duke iu dhënë sa më shumë informacione për Shqipërinë, hotelet, ushqimi, tradita, siguria, jeta sociale etj.

Ata nuk po fluturonin për turizëm bregdetar.

Ata nuk po udhëtonin për turizëm historik.

Arsyeja ishte shumë e thjesht. Të tre kishin vendosur të ndiqnin idhullin e tyre të muzikës Dua Lipa.

Dua Lipa kishte shfaqjen e saj edhe në Berlin në 10 shtator, por biletat në një vend të mirë kushtonin mbi 1000 euro dhe ishin mbaruar disa muaj më parë.

Në Tiranë Dua Lipa do këndonte falas dmth miqtë e do po kursenin 3300 euro së bashku. Ndërkohë biletat e avionit kushtonin Berlin-Tiranë vajtje-ardhje 60 euro.

Dy ditë në Tiranë, me bileta, hotel, ushqim, birra dhe verë kushtonin më pak se gjysma e biletës për ta parë Dua Lipën në Berlin.

Vajza e hijshme dhe plot talent e cila ka magjepsur planetin ndiqet në rrjetet soociale nga afro 200 milion simpatizantë.

Mëngjesi dje ishte shumë i ftohtë në Berlin dhe teksa po pinim një çaj me miqtë e mi berlinez, po lexoja dhe ju tregova komentet me sharje, që Dua Lipës i kishin bërë dje me mijëra shqiptar në rrjetet sociale sepse ajo kishte pranuar nga shtetit shqiptar pasaportën KuqeZi dhe pse kishte dalë foto me kryetarin e Bashkisë.

Të habitur të tre më pyetën: “Si ka mundësi që kaq pak talente dhe yje botëror që keni dhe i pështyni publikisht”. Heshta dhe e para të vështirë të përgjigjem.

Thjesht i thash: “Ata s’Duan veten, jo më të duan Duan. S’kanë faj sepse kanë një jetë që kanë akumualuar shumë mllef, vrer, inat, urrejtje dhe frustrim shekullor”

Olaf ndërhyri duke më treguar foton e Dua Lipës: “Si mundet ta urrejnë buzëqeshjen e shndritshme të këtij ylli polar?”

Ehhhh i thash: “Ju po shkoni të shikoni Dua Lipën në Shqipëri por atje shumica do jenë para ekranit duke parë ndeshjen e futbollit të Kamerunit ose Markokut.”

Ndërkohë ishte thirrja e fundit për fluturim drejt Tiranës dhe miqtë e mi, vrapuan si të çmendur për të shijuar dhe përjetuar natën magjike të 28 Nëntorit nën tingujt e asaj që e Duan gjithë njerzimi por jo aq sa duhet motrat dhe vëllezrit e saj.

Wellcome in Albania

22 Komente

 1. I
  IPolixena

  Re gudulisës . Ë , edhe ishi , i këshillit të lartë të drejtësisë qënkërka , veshur , si Emmara kullë në Dibai bikëmbori i Këlëshësë histeoiku i AKëzësë , më retë mbi kaçurela . Posht'fashizmi

  1. P
   Patrioti

   Po çfarë shkruan o debil. Edhe një kinez do të shkruante më qartë. Kur je analfabet çfarë mutin do që shkruan.

   1. I
    IPolixenia

    De ..waht ? Vfc

    1. T
     Tope tope papagalos

     to mouni tis manas sou……

     1. I
      IPolixenia

      Flore , to thes q'esi morri ? ! Pare , fisa Φ..i..

    2. I
     IMatriota

     Kur vetia të duket liliput , patriot , ke madhështinë me ça retë e pa çukën .

     1. H
      Hajde çvete

      Epo nuk ka faj ipolixena se nuk i shkon ne mendje qe komentojne ketu edhe profesore e albanologe si puna jote o patrioti. Ne fakt ai shkruan per llumin qe shan me te pare e te mbrame.

    3. P
     Poli

     O Keshnik ...mire e ke shkruar se Dua na nderon...por Shqiptaret pse i shan ke i huaji? Shume gabim..shpesh kur te degjoj me dukesh si adoleshent i papjekur...cudi si e ke kapur ate pune ne Gjermani...cudi vertet se ti nuk di as Gjermanisht...

     1. R
      Rezi

      Ja që e ke patur gabim për publikun në Tiranë. Ishte plot sheshi dhe ajo u shfaq si një yll në ditën e 110 vjetorit të pavarësisë. Uroj që herë tjetër, mos fol me negativitet për vëndin, sa për komentuesit, mund t’ju thoje berlinezëve se ata janë të papunët me celularë në dorë, që shtyjnë kohën e presin para nga emigrantët. Ajo e ndjen veten shqiptare, ndaj mori dhe shtetësinë, komentuesit që e shanë, e ndjejnë veten kosovarë, prandaj të ndjekin idhullin e tyre, Adi Krastën, që mori shtetëdinë kosovare. Trëndafilat i ka Shqipëria, gjëmbat i mbeten Kosovës. Bravo Dua Lipa.

      1. P
       Patrioti

       Shumë dakord. Koment për të qënë.

      2. g
       gres

       kush tha qe se duam dua lipen e duam bashke me rita oren te dyja ne krevat.

       1. M
        Mira

        Ne Albanistan jetojne Salibanet, maloket e ndyre qe lahen nje here ne vit.

        1. N
         Niku mekaniku Taku tarallaku juristet

         Niku mekaniku qe po genjene nuk diskutohet por dua te mare ne mbrojtje duke te thene qe te kane genjyere Berlinoiset Niku mekaniku nuk ka bileta 1,100 euro mesoje biletat variojne nga 80 ÷ 120 euro po me pelqen qe nga jurist i Berrishes je kthyer ne taksixhi

         1. F
          Fadil isufi

          Nuk Duan një DUA nuk ka çudi më të çuditshme harom i paçin të mirat e ksaj Bote

          1. A
           Aureli

           Niku po te ishe Patriot rrije e beje opozite ktu...jo blije kontrate pune atje...thone...Niku I kld qe vezhgonte kufirin me dylbi nderkohe qe ishte zv I kld...gjoja Jurist..

           1. S
            Sula

            Kete shkrim e ke sajuar vetem per te hedhur helmin "... shumica e shqiptareve do te jene para ekranit per te pare ndeshjet e Kamerunit dhe Marokut" Jo mor Kreshnik nuk eshte ashtu. Shqiptaret mbushen sheshin per te pare yllin e Botes qe per fatin tone eshte edhe shqiptre. Eshte fatkeqesi qe njeres si ty i bie te beni "guide" per vizitoret e huaj dhe i mbushni me mllefin tuaj. Do beje mire qe keta njerez ti takoje perseri pas kthimit nga Shqiperia per te testuar "guiden" tende.

            1. T
             Toma

             Sa rrote kari qe eshte, pergere kshtu i nis historite e tij bajate: duke percjelle ca miq, duke takuar ca kolege ky bajga dhe pastaj ja fut kot se koti. Meqe ra fjala jam kurioz ca pune ben ky ne gjermani. Mos me prrallisnj qe eshte avokat se nuk e qas njeri ne shqiperi jo me ne gjernani per avokat,,, nje bajge

             1. D
              Dua Lipa denonco Balenciagen ose mos hajde me ne S

              Ore gelbaze qe je fan i Dua Lipes qe nxorri bythen ne mes te Tiranes per pervjetorin e pavaresise. Dua Lipa duhet te denoncoje Balenciagen per te cilen ka punuardhe punon. Firme qe ben pronografi me femijet e lodrat e tyre. Kim Kardashi eshte e vetmja qe denoncoi skandalin. Dua Lipa ska folur. Nuk ka nevoje Shqiperia per kur a se ka plot por ka nevoje per inxhinjere e shkencetare.

              1. S
               Shqiptari

               Ky koment eshte shume i pavend. Ajo eshte artiste dhe mjaft e njohur por njekohesisht edhe mjaft e thjesht gje qe nuk e them dot per shume njerez te ekranit qofshin keta edhe inxhiniera e shkencetare.Keto titujt e shemtuar qe vendosni i ulin vleren atij qe i thote dhe jo atij/asaj qe ia thote. Se cfare ben Dua ne jeten e saj private eshte pune e saj, Shqiperise nuk i ka sjelle kurre dem. vetem te mira. Eshte e vertete qe kemi nevoje per inxhiniera dhe shkencetare por me shume se cfaredo tjeter kemi nevoje per njerez me edukate. Jam dakord me situaten e Balenciages, este dicka totalisht e patolerueshme por edhe denoncimi qe thua ti apo distancimi i Kim Kardashian eshte vetem per show, 'ata u penduan dhe nese bejne ndonje bamiresi do vazhdoj me ta' pak a shume kete tha. Do doja qe pedofilia te denohej me rrenje e dhemballe dhe ajo fillon qe nga kastrimi i pedofileve dhe ndeshkime te tjera te kesaj natyre dhe deri tek denimi me burg i cdo lloj propagande ne favor te saj, pra shkurt duhet se pari tiu kerkojme shteteve tona kudo qe jemi qe te jene me te rrepte, por sigurisht nese Dua do ta denonte kete akt do te bente shume mire, fakti qe nuk e ka bere ende nuk ia ul vlerat qe ka.

              2. D
               Drini

               Per tu share nuk eshte Fisniku ketu por ata qe urrejne Dua Lipen.Turp

               1. s
                shpresa

                Suksese Yllit Dua Lipa qe shkelqen anembane Botes the Qendren e ke ne Shqiperi dhe Dardani.Zoti te BEKOFTE TY SHQIPERINE DHE GJITHE SHQIPTARET KUDO NDODHEN.HAPPY FLAG DAY MY BEAUTIFUL COUNTRY , ALBANIA

                1. P
                 Populli

                 Po edhe Dua Lipen shani o te mjere?Kaq shume ju shkerdhehen grate sa nuk dini te thoni nje fjale te mire?

                 Lini një Përgjigje