Në  “Dogançe”, “Nisma Thurja” përkthehet “Fuck you”!...

30 Nëntor 2022, 18:14Blog Nga Kristo MËRTIRI

Në  “Dogançe”, “Nisma Thurja”

Gati 50 vjet më parë në një nga auditoret e korpusit qendror të Universitetit të Tiranës, po zhvillonim orën e lëndës mësimore “Gjuha letrare kombëtare”. Pedagogu ynë i jashtëm po fliste nga katedra për dialektet në Shqipëri. Pas një pauze të shkurtër, deshi të shtonte dicka të re në leksion:”-Është edhe një nëndialekt interesant, kryesisht në rrethin e Përmetit e që quhet “Dogance”, krijuar nga nevoja e një grupi të caktuar shëtitës si mjeshtra bakërpunues(kallajxhinj) për tu marrë vesh vetëm mes tyre…”. Unë ngrita zërin menjëherë dhe fola dy-tre fjalë Dogance nga salla. Pedagogu i nderuar, ndërpreu shpiegimin, u skuq pakëz në fytyrë dhe mu drejtua si me përgjërim:-Të lutem Mërtiri, mos vazhdo më tej, se nuk di asnjë fjalë !...

I vetmi siklet ishte ti shpjegoja se çdo tw thotë fjala “Thurje” në dogançe.

E kujtiova këtë  episod, pardje, në sheshin përballë bustit të shumënjohur të Heroit të Popullit, Avni Rustemi, në Tiranë. Vetë Avniu, më dukej se i legoste(shikonte) me qesëndi e neveri kur  propozuan zëvendësuesin e Avniut dhe përmendën emrin e Nolit !? Ligësi e pashoqe, por edhe idiotësi e pashoqe !”. Edhe Nolit, me siguri do i jenë dridhur eshtrat atje ku prehet ! Ata kokëtulë, minimalisht le të lexojnë shqip bilbilin e papërsëritshëm të shqipes ose vetëm këtë paragraf oratorie të paharruar në Vlorën e Flamurit Kuq e Zi, me rastin e varrimit nga mbi 10 mijë vetë të Avni Rustemit(1 maj 1924):” Duhet t’I ndjekim vrasësit nga shpella në shpellë, nga përroi në përrua, nga bregu në breg, gjersa t’i kapim dhe atëhere t’i bërtasim këtij Dëshmori:” Avni, i zumë, fli i qetë, se tani Shqipëria është në udhë të mirë, në udhën e Lirisë”.(Po a dinë të lexojnë vallë këta zuzarë?!)

I helmuar shpirtërisht për vrasjen e pabesë e antishqiptare, Noli i madh iu drejtua të gjithëve brenda e jashtë Shqipërisë, pa zhurmë e bujë:”…Vlora ka të drejtë ta mbajë Avninë në gjirin e saj, sepse kjo e kuptoi shumë bukur se c’rëndësi ka patur gjesti i Avniut në Paris, një gjest që ndërroi faqen e historisë Shqiptare”. Fol, po deshe, pasi ca kokëtulë bënë propozimin përmes mjegullnajës partiake e kulpërake. O tempora, o mores ! Dhe një nga heronjtë më të dashur të shqiptarëve, nuk e quajnë hic intelektual (?!). Urrejtja a injoranca nuk ua hap dot sytë të mësojnë më tej. Të paktën, le të kërkojnë një libër të vogël me autor muzeologun e madh gjirokastrit, Lefter Dilo, dhe të informohen për shkollimin që nga liceu në Stamboll e më tej në Gjenevë; në institutin e Lidhjes Botërore Izraelite; mësimdhënien në shkollat e Tepelenës e të Vlorës; student në Kolegjin e Shëm Miter Korona ku formoi Shoqërinë “Lidhja e Rinisë Shqiptare”; në Fakultetin Pedagogjik të Romës etj.! Në Vlorë e Tiranë krijoi Shoqëritë e famshme “Atdheu” e “Bashkimi”. 

Ndërsa gjatë qëndrimit në Përmet dha kontribut për krijimin e shoqërisë “Njeriu i Ri”, të cilën e përfaqësoi denjësisht edhe në Kongresin e Vlorës. Po në votimet e 27 Dhjetorit 1923 ? Kandidoi në 2 zona, në Prefekturën e Gjirokastrës dhe në Veri, në Kosovë. Por…”Rustemi humbi në trevën e tij dhe fitoi në atë të Kosovës”, shkruante shtypi i kohës. E vërteta nuk e duron dot paditurinë, militantizmin shterp dhe “haxhiqamilizmin” e ditëve tona. Verbimi për llokma të pushtpushteteve pa din e iman, të bën edhe qesharak e ulok injorant përballë realitetit. “…në castin që Rustemi u ndal të përshëndeste dhe shkëmbente dy fjalë me Hoxhë Kadriun, u qëllua me plumb nga dora e një mullixhiu”. Ai nuk fluturonte dhe as ishte njeriu i ëndërrimeve të kota, por një revolucionar, “më i madhi idealist shqiptar”(L. Gurakuqi). Sepse “kishte dalë nga gjiri i vuajtur i këtij populli, i këtij qyteti(Libohovë) ku sundonte kalaja e feudalëve, kamxhiku i tyre”.

Gati 5 dekada më parë, kur shkova si student Gazetarie praktikant për një reportazh në Kukës nga “Zëri i Popullit”, atje më rrëfyen historianë e gazetarë vendalinj: Në nderim të Avniut ish deputet, mjaft kasolleve e shtëpive malësorët kuksianë ua bënin kulmin në formë A-je ! Thonë se zemra e tij, që atëhere u ruajt nga mjeku patriot Sezai Como, paska jetuar e rrahur deri vonë në Vlorë. Udhëheqësi i Djalërisë Shqiptare thirri e thërret ende “për bashkim e për betim”. Jo më kot disa gazetarë të Fletores “Shkumbini” e cilësuan Avniun “shtyllën e Demokracisë, lule të djelmërisë, përkrahës të nxehtë të bujkut”. Sa herë kaloj nëpër Sheshin e Flamurit, sikur ndjej erën e trëndelinave që erdhën nga mali i Cajupit, kurorat e popullit të Libohovës, lulet e Elbasanit “me kurorën e Normales” etj. 

Po Bajram Curri që klithi me zemër:” Avninë na e vranë bash ata hajna që duen me na vra tanë Shqipërinë !”. Vajet me ligje të shumë grave labe(sidomos përgjatë rrugës nga Spitali e deri në  Sheshin e Flamurit) nuk janë përsëritur kurrë në ato përmasa sic ndodhi fiks 98 vite më parë. Dhe jo vetëm në Vlorë kështu. Edhe në Tiranë, gjatë zbritjes nga Spitali përmes Rrugës së Dibrës e në qendër. Një grup grash nga Labëria drodhën gurët e drurët e Kryeqytetit. Varrime të tilla popullore e aspak shtetërore, nuk janë përsëritur më…Iku pa mbushur plotësisht 30 vjec ! U mbulua vetëm me lotë të nxehtë dhe me Flamurin Kombëtar ! Vlora jonë, “me klithmat e saj e zgjoi tërë Shqipërinë nga letargjia”…

Sepse zemra e Heroit shumë të dashur, sic thotë me të drejtë Poeti ynë kombëtar “Ajo tani skuq në degë të një molle,/ bëhet llambë e u ndrit zemërimin kasolleve,/ bëhet shqipe,/ hyn e del kraharorëve./ Sytë e vrasësve sqepon/ e si flakë i kallet territ: Zemra e Avni Rustemit !”.

Sa për këta birbot e pardjeshëm, mendjelehtë e pa asnjë gram diturie e dinjiteti, miku im e mbylli me dy fjali : “Ore më thuaj, çfarë kuptimi ka në  gjuhën Dogance fjala  “Thurje” ?

Sdi si tua them këtyre djemve floklëpirë të nismës "Thurja", që thonë kemi studjuar jashtë, por “Thurje” në dogançe do të thotë “Fuck you”

202 Komente

 1. T
  Torino

  Bravo Cimadh!I ke thene te gjitha!

  1. Çthurja Thurjen apo Thurja Çthurjen?

   Te çthururit qe thurin Çthurje vetquhen Thurje... çfare çthurje e thurjes....

   1. M
    Mbrezhani ynë

    Hahahaha... ckam qeshur me lot!! Se në fakt këtë thashë edhe unë kur dëgjova Thurjen e këtyre kocka lëpirësve pasi unë flas mirë Dogançen. Bravo për shkrimin. Na nderove gjithë Mbrezhanakët.

    1. e
     e di si eshte puna

     Nisma Thurje deklaroi vdekjen e saj ate dite!!!

    2. D
     Dodó

     Bravo! Shkrim i bukur!

     1. P
      Poseidon

      Brravo !!!!!!!.........SHERBETORE TE RUBLAVE JANE !!!!!!

      1. P
       Poseidon

       Brravo !!!!!!!.........SHERBETORE TE RUBLAVE JANE !!!!!!

       1. P
        Patrioti vertete

        Sherbetore dhe hileqare. E verteta eshte e vertete dhe nuk zevendesohet me thurje e cthurje.

       2. D
        Dakord

        Sa mire e bere o thurja se asnje vote te majte nuk merr nga ndonje i lekundur. Ama vota te ballisteve mund te marresh ca. Pse nuk hyn ne koalicion me Alibeaj se nje mendje balliste keni te dy???

        1. 1
         19

         Hahahahahahah thurje dmth nje tuf bythqirash qe si qi njeri .dhe qijne njeri tjetrin .

         1. M
          Ms

          Këta birbot i genjen mendja se do të bëhen faktor opozitar!

          1. banori nga fshati Mbrezhdan an Permet

           I nderuar KRISTO, duhet te thuash ne shqip si perktheget nga Dogance ne shqip qe do te thote do ta qij pidhin, "e thuri ose e qiu".

           1. J
            Jorgo

            Thurrje ne dogance d.m.th. qirje po ketyre u jane thurrur mamat kur kane qene me te vegjel e s'kane kuptuar gje

            1. L
             Lida

             Injorante e dallkauke gjoja te studiuar jashte.

             1. A
              Albert

              Te lumte, Kristo. Gjetje e bukur, per me teper qe dogance flet vetem nje fshat i Shqiperise, sipas Cabejt, fshat ne Permetin e paqte e te kulturuar, fshati Brezhdan.

              1. Z
               Zasteni

               Nuk flet vetëm një fshat i cimadh

              2. V
               Vlonjati

               I vetmi dhe i fundit jo vlonjat qe Vlora e futi ne zemer dhe ka nje bust ne zemer te qytetit. 100% e vertet ajo qe shkruan autori. Ishte me i ri se alabaket e Shthurrjes kur u vra dhe 25 vjec bridhte ne Malesi dhe ne kenetat e Myzeqese dhe te Vlores tu jepte mesim femijeve ne mes te varferise dhe malaries.. Fjalet e tij ne gjyq ne France beri buje ne mediat e huaja ne Evrope te cilet mendonin per shqiptaret njerez me bisht qe nuk njohin atdhe dhe nuk meritojne te kene shtet.

               1. G
                Goni

                Te lumte dora Kristo. Po dalin lloj lloj zagaresh qe duan te fitojne fame duke nemur heronjte. Harrojne keta kerma se eshte nevoja ajo qe i nxjerr ne skene heronjte. Te mohosh vepren e tyre eshte njesoj si te mohosh vuajtjet e peripecite qe ka kaluar ky komb. Zvicra nuk ka heronj sepse nuk ka kaluar vuajtjet qe ka kaluar Shqiperia. Mllefi i ketyre kellirave vjen nga fakti se ata jane te qarte se njerezit dine te bejne dallimin mes tyre dhe heronjve. Dine te bejne dallimin ndermjet atyre qe shkrine pasurine e jeten e tyre per atdheun e atyre qe duan te shkrine atdheun per xhepat e tyte

                1. L
                 Luani

                 Të lumtë moj Shqiptare e vërtetë, po krundjet krundje ngelen ..!!!

                 1. S
                  Shqipetare nga Filati

                  Respekt per Shkrimin...Por une do te shtoja se "Birbove" te Paguat te "Thurjes"::Kendej nga Jugu i Shqiperise i thone:Shkoni dhe Qihuni..BASTARDE..te Ndyre..lol

                  1. V
                   Vlora

                   Te lumte dora. Shkrim i shkelqyer. Avniu eshte ne zemrat e mendjet e shqiptareve dhe kete nuk mund ta prekin disa qurranjos qe duan vetem protagonizem.

                   1. T
                    T

                    Keta the thurjes sdin NGA lidhet gomari. Kokrra debilash.

                    1. H
                     Himarioti

                     Thurja është një "thurje" ballisto-fashiste, me shqipfolësit më të degjeneruar, armiq të kombit, të investuar nga Moska, për trazira në Shqipëri dhe ballkan. Duhet shthurur menjiherë, sa nuk është vonë.

                     1. ?
                      ?!

                      50vjet më parë, dmth në vitet 70 në korpusin qëndror të UT ishin inxhinieria dhe juridiku. Lënda: Gjuha letrare kombëtare në cilën degë bëhej? Nëse kish të tillë lëndë juridiku, tërhiqem. Ndryshe duhet zëvëndësuar korpusi qëndror me Filologjikun.

                      1. T
                       THURJA QE U C'THUR

                       Je i madh ,Mertiri ,dogance #,keta u qikerka me njeri jatrin hahahaha po ku e gjete.Ketyre palloshave u duhet vene nga nje hu ne sume qe tu vijne mendte.

                       1. A
                        Aliko

                        E ke qare o gazetar me taban. Ne autoresine e shkrimit jane dhe qindra e mijra te tjere qe u thone palacove si te Thurjes, jazek mor te pa udhe. Avni Rustemi do te rroje ne shekuj bashke me trimat e tjere qe nuk ua beri syni terr para shkelsve te vendit dhe sherbetorve te tyre. O lule Avni, o djale/ shih ckerkojne keta zuzare/ me Shabaner mendje dale. Kush kerkon te vras Avnine, ka pune me Shqiperine. Te puthca penen o gazetar i vertete.

                        1. S
                         Shqiptari

                         Jan shoqat qe nuk i dhjet kerkush , qe te behen te degjuar nuk len kob pa ber , kjo ishte koba rradhes per sensasion , per pak vemendje jan nga ai lum qe qin nenen e vet nuk njofin as nder as atdhe kta lloj bastardesh, mjer kjo tok çfar jashtqitje mban mbi shpin , abandonoeni kte lloj llumi qe vetquhet shoqat .

                         1. Vjosa

                          Thurje d.m.th. shthurje në të gjithe sensin, shthurje menderisht e moralishte, të shitur e blere per ca rubla e me keq dashje dhe për ndonje Karrige.

                          1. L
                           Lab

                           Te lumte pena i nderuari Z Kristo.

                           1. A
                            Adem Jashari

                            "Cthurja" e ti beje temena Esat tradhtarit dhe serbeve qe e kujtojne ne pervjetore ne varrezat serbe ne Paris. Avni Rustemi kreu detyren ndaj Atdheut si bir i ketij populli , i vrare pabesisht nga Zogolli. Populli e e priti krahehapur heroin dhe e qau me ligje vrasjen e tij.Historine nuk mund ta rishkruajne e deformojne plehrat .Bravo , shkrim i perkryer.

                            1. S
                             Shqiptari

                             Eshte per te ardhur keq qe njerez krejt te papergjegjshem dhe kqedashes prej vitesh kane ndermarre nje fushate tejet te rrezikshme dhe te qellimshme per te defirmuar historine.Ata me pasion,ne media,ne botime dhe ne ligjerime te tyre publike kerkojne te rehabilitojne individe qe mbartin faje,krime,veprime dhe qendrime ne dem te vendit kur ata kishin funksione publike,poste. —Qe disa momente te historise kishin nevoje per t’u ripare pasi ishin deformuar,kjo nuk u jep te drejte nje pale tjeter per t’a rideformuar prap. -Ky veprim tejet amator dhe i qellimshem do e fuse perseri historine ne nje rreth te ri vicioz. —Jane shume figura te historise shqiptare qe kane lene gjurme ne periudhen kur qene aktiv ne historine e Shqiperise.Por keto gjurme kane qenë ne dem te vendit si pasoje e aktivitetit te ketyre individeve qe jane pjese e historise sone. —Konkretisht Esad Toptani,Xhaferr Deva,Shefqet Verlaci,Hamit Matjani ,bandite te hedhur me parashute nga ajri qe bene krime,tere kryeministrat kolabiracioniste dhe ministrat e ketyre qeverive sherbetor te fashios -Anetare te regjences,kuestore,elemente te organizates fashiste(Keshilli i larte koorporativ fashisht shqiptar) dhe kriminele te Luftes se II. -Pa asnje dyshim qe jo te gjithe mund te cilesohen kriminele,per shkak te bindjeve apo te funksioneve qe ata kryen ne ate periudhe,por nje pjese e kane te dokumentuar veprimtarine. -Do ishte mire qe me ligj apo me nje forme tjeter konsensusle,te nderpritej abuzimi me disa ngjarje te ndodhura 80-100 vjet me paren. -Akademia,institutet,komisione me specialiste kompetent e te paanshem te ngritura ne konsensu nga parlamenti te studionin tere kete periudhe dhe te rindertohej mbi baza te sakta . -Meqe historia po rishkruhet dhe eshte ne proces,le ta rishkruajne ate mbi baze dokumentash qe jane ne bollek ne arkiva.Kjo do u jepte fund spekullimeve te pafund.

                             1. C
                              Ceni

                              Spjegim i bukur. Ua ngjite ne balle nofken, FUCK YOU.

                              1. I
                               I duruari

                               Jam një ndjekës i “Gazetës Tema” prej disa vitesh. E vlerësoj kryesisht për editorialet e botuesit Zotni Mero Baze,si dhe për disa shkrime dhe analiza të tjera të cilat, pavarësisht objektit të tyre, ruajnë etikën, moralin dhe shprehin deduksionet e mendimet e tyre sipas analizës së bërë, por me një fjalor pa sharje dhe fyerje. E kam lexuar kërkesën e Nismës “Thurje” për heqjen e statujës së Heroit të Popullit Avni Rustemi, emrin e shkollës etj. si një vrasës “me pagesë”. Mendoj se nuk është kjo çështja kryesore e veprimit të tij, sepse natyralisht lind pyetja: Kë vrau?! Të paktën siç dihet deri sot, Avni Rustemi në Paris vrau etalonin e tradhëtisë kombëtare Esad Toptanin. Pas kësaj lind pyetja tjetër: Kush e gjykoj për vrasjen?! Avni Rustemi nuk u gjykua nga Gjykatat tona, por nga një Gjykatë Franceze. Pas këtyre Avni Rustemi u zgjodh deputet dhe, më vonë u vra. Mendoj që jo “Nisma Thirje”, por asnjë Parti Politike s’duhet të merret me të tilla tema duke ia lënë ato historianëve dhe ekspertëve të këtyre çështjeve,

                               1. L
                                Lanabregsi

                                Ky kryekari i thurjes qenka koqe kandari, o te dhjefsha mu ne shkollen qe ke bere o idiot noterik!!!

                                1. E
                                 Ed

                                 BRAVO SHUME E SAKTE KURRE NUK DO HAROHET VEPRA E MADHE E AVNI RUSTEMIT. A SA NEVOJE KA KOMBI SHQIPETAR TANI PER TY AVNI . SERBET NA KANE KRIJUAR DHE PARTITE E TYRE DHE KANE MBLEDHUR TER TRADHETARET NE KRYE TE TYRE . NE TE TERE E DIME CILAT IANE PD DHE LSI. A SA I DUHESH KOMBIT SHQIPETREVE TI AVNI . LAVDI VEPRES SE AVNIUT QE DERDHI GJAKUN PER KOMBIN.

                                 1. K
                                  Km

                                  Shkrim I m:rekullueshem, ne kohen e duhur, per nje patriot te ri ne moshe, por me pjekuri dhe veprimtari te rralle. Thurja nje tufe injorantesh te palexuar, e njohin sipas llomotitjes se injoranteve antishqiperi. Shikoni foto me fytyra e Tyre te neveriteshme dhe vleresoini per cka nxjerrin nga goja bythe.

                                  1. L
                                   LVXana

                                   Po e o ç'tu thoja un at'hernanj atyre aguridhëve . U hyra në vathë u mbylla trinën # u vurra Gjeneral Gramafon....Parandil e Alit eh , eh i çaftë ujku i çaftë....O po kaq të leshtë bre frate . Kaça fyle . Mengitëse un o u isha më i zbutzë cezë , o e shteroja kët'arradhë si lipsarë e djep zezt t'Hamzasë me një fshymë surasë , me një , fuck off . Lopçarë q'i bien kusisë me shkel pa dit me mjel e pa dit ç'o kulloshtra , jo më ç'o liko e kaçkës e ç'ësht'barbaroza .

                                   1. S
                                    Shkrim këndim

                                    O shoku, merr ilaçet njëherë pastaj shkruaj ndonjë koment. Shpresoj të dish të lexosh të paktën.

                                    1. S
                                     Stithkë Cërmëdelli

                                     Edhe ? Ke ngel pa shoëri! Qaj vetminë nuk të bën keq . Ne s'e ushqejmë me farmak tonën , mbase ju të tufës s'fushës veç farmaku ju ka ngelur për të mbijetuar .

                                     1. L
                                      LVXana

                                      Autori e ka shkruar në gjuhën Brail , një sipërveshje e përkëthyer për veçantinë e përvetshme të kësaj cilësie , më e formuluar në formë e , një koncentrat xeherësh në kupë .

                                    2. S
                                     Studenti

                                     Mbas shkrimit te autorit e them nje bravo te madhe ,por edhe ty 19 po nje bravo ,e qare per keta pedera

                                     1. M
                                      M

                                      Zoti Mertiri FALENDERIME qe kini dhene nje informacion te vlefshem.

                                      1. E
                                       Erzeni

                                       Thurje Cfhurje,po ca i jepni hapesire televizive ketij bicimi te thurjes,cfare Jane keta anonim qe duan te perbaltin nje patriot dhe atedherar te klasi te pare si Avni Rustemi?!

                                       1. 1
                                        19

                                        Brilant artikull .super super.

                                        1. B
                                         Bureto

                                         Rreth aktit te Avni Rustemit, dhe debatit që ndezi propozimi i "Nismes Thurja", ky eshte kendveshtrimi i Kristos. Por nëse dikush tjeter do ulej të shkruante të vetat, bazuar në ato që të tjere, qe e kane jetuar kohen, kan deshmuar e shkruar, do rezultonte sakaq ca më ndryshe nga ato qe rendit Kristo. Do lexonim një tabllo krejt tjeter, jo per Avniun si individ, por, sa per aktin, aq dhe të rrethanave te kohes që e mbarsën atë, ku si rregull futet intriga politike dhe që per keto arsye, keto lloj vrasjesh quhen 'vrasje politike'. Ngatërrimi me emocione e patetizma patriotiko-revolucionare, e më the të thashe, nuk i sherbejnë aspak historise, të asaj që duhet të ndertohet me fakte dhe analiza shkencore rreth tyre. Historia kurre nuk është dhe as duhet parë si "Bardh' e Zi'! Është diku në mes e verteta, por gjithsesi edhe kjo jo e fundme. Sepse siç që nga lashtesia filozofet dhedijetaret, na kane mesuar se nuk ka te verteta absolute.

                                         1. G
                                          Gudari

                                          Paskan tepruar dhe ca rubla per ty o i paudhe..

                                         2. g
                                          goni

                                          FALEMINDERIT !

                                          1. A
                                           Andrea

                                           Tu thurin proçet atyre zukove.... Avniut ti rruajne lyshon ata larashe..

                                            1. J
                                             Jimi

                                             Te lumta pena !

                                             1. T
                                              Themi Nano

                                              Jua ke thënë Kol o miku im Cimadh ! Kjo rracë e pëgërë tip Dervishësh ,Shabanësh e Berishësh të bragjosen nga trimëria e Rustemit , Laçit Vojos dhe Shantos , po dhe e Fanjo Çiçakut , vajzës 17 vjeçare përmetare që dha rininë për çlirim ! Këta pjella djalli meritojnë vetëm përçmim dhe urrejtje !

                                              1. T
                                               Themi Nano

                                               Jua ke thënë Kol o miku im Cimadh ! Kjo rracë e pëgërë tip Dervishësh ,Shabanësh e Berishësh të bragjosen nga trimëria e Rustemit , Laçit Vojos dhe Shantos , po dhe e Fanjo Çiçakut , vajzës 17 vjeçare përmetare që dha rininë për çlirim ! Këta pjella djalli meritojnë vetëm përçmim dhe urrejtje !

                                               1. E
                                                Eri

                                                Bravo.. shkrime te tilla duhen shkruar dhe folur sepse po na mbysin llumi dhe plehrat pasardhes te tradhetareve e bashkpunetorve me te armiqte e vjeter..te kombit .Mbytini plerat se nje grusht jane qe mohojne gjakun e derdhur per kete vend!

                                                1. S
                                                 Stefan dhembeli

                                                 Ai profesori i jashtem o Kristo, e ka quajtur dialekt gjuhen e folur Dogançe , por nuk eshte dialekt. Ju vete e shpjegoni qëllimin pse eshte krijuar, si nevoje komunikimi midis dy a më shume personave(zanatçinjve dhe jo vetem), pa u kuptuar nga te tjeret. Eshte e perhapur ne krahinen e Malshoves ( me 7 fshatra) dhe disa fshatra te Rrezes ne Çarshove te Permetit. Sa per shkrimin , nuk kam ç’ të them,…je i pa pare! Ja qe “Thurja”, o Cimath , të ngacmoi dhe të zgjoi kujtesen, menjefjale te hyri në punë si dikur Vakërjotëve. Edhe Fan Noli , e ka perdorur fjalen dogançe ;-“e kolme” , ne kuptimin “ e mire “ , e “Pelqyeshme”.

                                                 1. P
                                                  Peçua

                                                  Andrea ne dogançe do thuhej: u thurçin prokjet atyre navallinjve ... Avniut ti qestrisin lyshon ata zukot.

                                                  1. Y
                                                   Y.H

                                                   Te lumte pena o Kristo Merriri.

                                                   1. M
                                                    Miranda

                                                    Nje gazetar me pervoje ndricon nje figure te ndritur, idealist per Memedheun. Jam i lumtur qe lexova nje shkrim si ky i Kristos.

                                                    1. A
                                                     Avni Rrustemi

                                                     Keta te ç'thururit qenkan kandidat per psikiatri..!

                                                     1. N
                                                      Nick

                                                      Te lumte pena! Guximi i injorancës duhet denuar me ligj!

                                                      1. A
                                                       Atdheu

                                                       Shkrim brilant! Tani, ketyre te Thurjes po jua them dhe une, Fuck you!!!!

                                                       1. H
                                                        Historiani

                                                        Avniu pamvaresisht figures se Esatit ishte nje vrases me pagese! Pasi mbushi xhepat ketu ne Tirane me leke Italiane shkoj ne Paris dhe e vrau prapa shpine Esatin!

                                                        1. D
                                                         Djemt e Vlores

                                                         Èshtè njè mut "Historian", qè nuk vlen as pèr uturak e as pèr çoban. Kur shikon vetëm paranë, është gati tè bèjè nènèn e vet dhe babanè. Ky pis-pisi ha kakën e Avniut te Parisi...

                                                        2. M
                                                         Mali

                                                         Thurje ne dogance do te thote kurve; putane psh Ne Dogance legos prokjen ,ja pelcet thurje Qe ne shqip, do te thote Ajo grua qe po shikojme eshte kurve

                                                         1. A
                                                          Albert

                                                          Thurja eshte nje shoqate bythqiresh dhe kurvash injorante Bythqiret dhe kurvat jane te tilla pikerisht prej injorances

                                                          1. A
                                                           Albert

                                                           Thurja eshte nje shoqate bythqiresh dhe kurvash injorante Bythqiret dhe kurvat jane te tilla pikerisht prej injorances

                                                           1. F
                                                            FATMIRI

                                                            THURJE NE SHQIP DO TE THOT FISQIRA DHE BIRA KURVASH

                                                            1. R
                                                             Rama

                                                             O Kristo mos ja fut kot por edhe ti pa kurrfar zbulimi te prrallave ja paske fut kot historia me mire se ti e zbulon te verteten prandaj edhe ti Fuck You

                                                             1. F
                                                              Flamuri

                                                              Ore Kristo, po nuk te vjen turp qe nuk i uron keta nismetare te "Thurjes", qe te dhane mundesi te besh kete kryeveper?!

                                                              1. A
                                                               Antigashisti

                                                               Thurja për shthurje është një bandë naziskine me elementë pasardhës të bashkëpunëtorëve me pushtuesit nazi-fashistë, kontigjente të burgjeve me suport nga qarqe antishqiptare dhe me synim përçarjen dhe destsbilizimin e vendit. Fashistet e rinj kërkojnë luftë, pushtim gjak dhe pushtet...

                                                               1. M
                                                                Mertiri robqiri i doganave

                                                                Zoti mertiri bravo! Ke nje merite te madhe!!!! ZBULOVE PERQINDJEN E PIDHMOTRAVE KATUNARE NE KETE VEND!!!! Gati 99%!!! Kristo o kristooooo te jesh i sigurte se mbiemri jot mertiri ne nje ose disa nga ato mijera mijera gjuhe qe ka bota perkthehet ne ROBQIR! Kaq per sot

                                                                1. B
                                                                 Beni

                                                                 O i pa emert, nje llaf kisha per ty. Ate listen e dasmes mu ne gerrmaz te pidhit ta qifte 99% e katunarve te vendit. Po zaten car pret nia nje Esatist si ty. Qe doni te shuani historin e vendit. E di ate fjalen e urte popullore. Shko per vrime dhe e ha ne bire. Te fla motres nga Beni

                                                                 1. 2
                                                                  2T8

                                                                  Ke harruar nj'S'kapitale pas R-esë q'bën shumën e shquan PRAGUN me P-në kapitale e ç'i përmban shifrat q'përmban Etaloni .

                                                                 2. ¿?

                                                                  Une nuk e di a kane te drejte keta te Thurjes, apo jo lidhur me Avniun. Ç'eshte e verteta, prej shkolles se Enverit kemi mesuar qe ishte Hero se vrau tradhetarin Esad. Me vone kemi mesuar qe ne demokraci fajesine e cakton gjykata, pra nese Esadi ishte apo jo tradhetar nuk e percaktoi ndonje gjykate, porse nje gjykate franceze i dha pafajesi Avni Rustemit per vrasjen e Esadit. Nuk me duket shume e qarte, a ishte Esadi tradhetar dhe Avniu Hero, apo Esadi nje politikan me pikpamjet e veta dhe Avniu qe kreu nje vrasje politike. Kete po ua le te gjithe ketyre komentuesve te ditur ketu qe me siguri kane bere shkollen e ENverit njelloj si une. Une desha vetem te them qe ne gjuhen Nepaleze Mertiri do te thote "Rrote Kari", kurse ne Birmanisht do te thote "Bytheqire Muti". Megjithate kjo nuk besoj se i ul vlerat e Zotit Mertiri.

                                                                  1. L
                                                                   Lorik

                                                                   O zoti ? Me 2 ?. E di cfare do te thote ne Mongolase “Mërtiri”. Do te thote “ Nenn ne pidh dhe baben ushtar”. Hakd ropt mu ne pidh. Njeri legen. Car pret nga bijt e Esati dhe niperit e tij. Te fala nga shpia

                                                                   1. ¿?

                                                                    Loriku, ti mos je gje bastardi i ketij Mertirit me mami nga Mongolia? Ti nuk ke kuptuar fare ate qe kam shkruar une. Une e kam fjalen qe ne gjithe ato gjuhe qe ka bota fjale normale te nje gjuhe mund te kene kuptime te "pista" ne gjuhe te tjera. Keshtu psh ne shqip ne Kar i themi organit mashkullor, kurse ne anglisht Car (lexo po Kar) i thone automobilit. Ne Mut i themi... e di ti, kurse Ornela MUTI eshte nje aktore e madhe italiane. Ky Kristo Mertiri ka treguar nje injorance totale kur ka krahasuar kuptimin ne dogançe te fjales Thurrje per te treguar qe ajo organizate eshte e piste. Eshte njelloj si te themi qe filmat e Orneles vijne erre te keqe per shkak te kuptimit qe ka mbiemrit i saj ne shqip. E kam fjalen qe ky Koqe Mertiri po te doje te mbroje Avniun duhet te sjelle argumente historike, sepse kuptimi i fjales "thurje" ne dogançe nuk perben argument ne favor te Avniut. A e more vesh o lesh?

                                                                    1. 2
                                                                     2T8

                                                                     Ajo e ka me dy T Buat .

                                                                     1. L
                                                                      Lorik

                                                                      I Da-shurrë 2 pikëpyetje, nëse do të donim mësime linguistike do të merrnim ty ndonjë mendim. Por fatkeqësisht, nuk është se na duhen. se car mund të presën nga një Car “Karë” si puna jote. Sa për Bastard e këtij apo i atij, në të kruhet suma hajde ta kruaj njëherë këtu në Lezhë. Pikëpyetje dyshe mos harro ti besh të fala fisit, ja ashtu me lesh ose pa lesh, si që të jen, ja ngjesh. A more vesht o lesh? Me shumë Da-shurr-i për ty Loriku.

                                                                      1. ¿?

                                                                       Nuk e dija qe edhe juve ne Lesh, me fal Lezhe, qiheshit ne bythe, por keto dite jam i zene keshtu qe po ju dergoj çirakun t'ju shkerdheje para e prapa. A more vesh ti ne Lesh?

                                                                   2. P
                                                                    Permetari

                                                                    Thurim nje shkrumbje, do te thot pijm nje kafe po ky o koqe. pellcet prokes tate. kjo do te thot q….e

                                                                    1. M
                                                                     Mirditori

                                                                     Me preku shume ky shkrim.

                                                                     1. U
                                                                      Urrejtesi profesionist

                                                                      Bravo ..!!!!! Na mbushe syte me lot , ....plerat nuk na u ndane historikisht , por e kemi te keqen brenda

                                                                      1. C
                                                                       Celo Mezani

                                                                       Gjykata qe e ka regjistruar kete palo shoqate duhet ta c'regjistroje nga "Thurje" dhe ta regjistroje ne shqip "Qirja kolektive". Pena to befte top i madhi Kristo Mertiri.

                                                                       1. N
                                                                        Neli

                                                                        Ceshte ky me sheñjen ¿? Ky poftiset sapo nxjerr koken nga gjirizi. Era m... mban koke e kembe. Varini qillon se qelbi dunjane.

                                                                        1. N
                                                                         Neli

                                                                         Ceshte ky me kete shenje ¿? Sa nxjerr koken nga gjirizi kuterbon dunjane, ere m... Varini qillon.

                                                                         1. ¿?

                                                                          O Neli, ky me kete shenjen ¿? eshte ai qe ju shkerdhen ju te dogançes me rob shpie dhe ua thote shqip, s'ka nevoje per shifra katunareske. Or hale e mutit une as nuk ofendova njeri, as nuk shava njeri thjesht po desha te bej nje diskutim te qyteteruar, po e shof qe me nje bande katunaresh injorante qe i thone "kafes" "Shrrumje" dhe "pijme" i thone "shurrosje", e cfare te te them me teper o hajvan qe ta kesh per nder te hash ndonje kokerr muti nga imi per dreke e per darke.

                                                                          1. T
                                                                           Toda Otova

                                                                           Korër..r..kakërdhitu Buat kakërdhit...si dhi e zgjebosur q'je , atë ke racionle , bishtprerë e feçkën përpiet , përpellit e vëri turirin .

                                                                           1. S
                                                                            Stithkë Cërmëdelli

                                                                            Ik morr fuks rafinou

                                                                            1. F
                                                                             FikusixcatV

                                                                             Pasuroe lenten

                                                                             1. ¿?

                                                                              Toda, Stithke dhe ti Fikusi, po sikur te me hani nga nje mut te madh, demek shqip. Po ta doni ne dogapidhçe Hut dham mani qipidhani, nastrabata kapedani. E moret vesh mo shurraqer?

                                                                              1. R
                                                                               Regulla nr1

                                                                               Ore rasat moçali po me hallë Todën ç'do ti mor ashtu pa ato të Atos apo të ka refuzuar Ornela ty sot .

                                                                               1. S
                                                                                Stithkë Cermëdelli

                                                                                Nga Irani mirë greva e bunisë apo shpejt për ashure Buat bej . Çallmë me andër , si ta do ty e kur iki e kur të vijë te pusia më ri , por po të shkoi ufje prita ama gjej vrimë miu e futu shalëshurhirë ose ose bëje si Juda . Di çështë lofatë ti Andri Buati ?

                                                                                1. M
                                                                                 Memecek4

                                                                                 E ke me atë fuksin në kat të pestë që ka vënë atë kamerën që eshtë e pa ligjshme ? Do këtë marrë leje te partia ki mi ? Po ligji 7501 do rishijohet ?

                                                                                 1. 2
                                                                                  2T8

                                                                                  Kendezpoç 360ç

                                                                                2. P
                                                                                 Pilithe Aguran

                                                                                 ¿ Ti po të dënon veçimën tënde shifkonjë . Dëgjo Geintzbar të kulturon veçanërisht ' 68 si nisi dhe , 69 kina kingdom dështake !

                                                                                 1. A
                                                                                  Agimi

                                                                                  Ky me dy pikëpyetje e quan autorin “koqe”. Mund të ketë të drejtë. Mund të ketë ardhur në jetë nga koqet e gazetarit…

                                                                                  1. ¿?

                                                                                   Gimo, ti paske logjike te hekurt, meqe une e quaj gazetarin koqe (dhe koqe eshte me verte, palaco i Zerit te Popullit) duhet te kem ardhur nga koqet e gazetarit. Po te jete keshtu, ti qe ke ardhur nga koqet e tyt'eti, si e quan tet'ate. koqe?

                                                                                  2. ¿?

                                                                                   Ty Pilithe, apo Piqithe en thyb eçap, mund te vazhdojme edhe ne '70 me pornografi dragonesh po deshe.

                                                                                   1. B
                                                                                    Back S'boraknley

                                                                                    Me karrot e me lepurusha mi fiqkë

                                                                                    1. G
                                                                                     Gjino Vefa

                                                                                     Eshtë emëri një nëneje , gjyshe si i thoni ju , rrjedh nga Polikseni sëra e saj ¿ Po ti e njeh Gjinon apo je akoma nën katërmbëdhjetë

                                                                                     1. K
                                                                                      Kaliopi

                                                                                      Po ty mi vetëm të markurvave e lexon Pithagoren mi qofkë .

                                                                                      1. B
                                                                                       Batoni

                                                                                       Ambulanca e Spitalit 5 (psiqiatria) po kèrkon nèpèr tubacionet e ujèrave tè zeza tè Kryeqytetit, kètè trudhjerin me 2 pikpyetje-njè kokè poshtè e njè lart (mos u trembni: nuk èshtè Fanti Spathi...)

                                                                                       1. ¿?

                                                                                        Juve me keto emrat doganpidhçe, jeni po ai Zylyfkar qe i ha prapanka dhe krruhet pas dorezes se deres? Po qe keshtu hajde te te shes nje dilldo se te paqton nga te gjitha verrat, po qe se jeni me shume se nje bejme edhe skonto per ata qe e blene me shumice.

                                                                                        1. D
                                                                                         Diellkë Pindarota

                                                                                         Paska dalë me qere ambulante ky që me natë , dil me tezgë më mirë e te taksën te sheshtë .

                                                                                         1. 2
                                                                                          2T8

                                                                                          Ne nuk blejmë morr morr as shesim ne këmbojmë zilkat

                                                                                          1. A
                                                                                           Aspasica Stimo

                                                                                           Koka e Morit po kërkon çarçaf me njollë .

                                                                                           1. P
                                                                                            Persefoni

                                                                                            Andi i ke paguar taksat ti apo jo ju ini të persekutuar tani harrova .

                                                                                            1. ¿?

                                                                                             Na i rruajte dogana.

                                                                                             1. 2
                                                                                              2T8

                                                                                              Hë se kur të vijë Briska në sistem të taks edhe përqindjet më nj'anë , edhe pikat e djersë do t'i llogarisi .

                                                                                              1. ¿?

                                                                                               Paske mbaruar universitetin per arithmetike. Nuk te ben pune Briska se i ka humbur teneqeja.

                                                                                               1. 2
                                                                                                2T8

                                                                                                ¿Aspak ,nc, aspak . Po ti ç'a po pëfundon , apo ta dha Gjinushi me dhunë

                                                                                                1. ¿?

                                                                                                 Ti nuk e di po Gjinushin une e merrja ne provim kur ishte student pasuniversitar ne France.

                                                                                                 1. R
                                                                                                  RAVS

                                                                                                  Fuks me demek . Hec mo doço nga do ngjaje , ndaj ju bëmë hasha përjetë .

                                                                                           2. S
                                                                                            Stefan dhembeli

                                                                                            O permetari ? Ne “gjuhen” e folur Dogançe nuk thuhet ; “thurim nje shkrumje “ , por thuhet : shorosim nje shkrumje . Te vleresoj për perpjekjet që bën per t’a mesuar , mbase te hyn në punë ! Te pershendes .

                                                                                            1. A
                                                                                             Ajaz Rustemi

                                                                                             I nderuar zoti Kristo Kete komente per shkrimin tuaj te larte ja u beje une Kryetari i shoqates “ Avni Rustemi ketu ne Tirane , njekohesisht dhe nipi i ketij heroi. Jo pa qellim e lashe per tani kete komente Numri shume i madhe i komenteve qe i behen shkrimit tuaj te paster te drejte e te sinqerte me ndjenja kombetare qe te japin komentuesit tregon qarte se sa sensibel jane shqipetaret qe kur behet fjale per figura te ndritura qe i kane dhene ketij vendi nuk te falin por si ju me atdhetarizem e shrehin mendimin e tyre te qarte e te drejte Nuk kafjale me te goditura se keto qe i drjtohen keture çapaçuleve qe nje fjale dine te thone pa fakte e prova te vertetuara qe nje gozhde dine ti bien dhe qe koha ja u ka hedhur ne tregun e llumit. Shpreh mendimin e plote qe shoqata Atdhetare “ Avni Rustemi ‘ i bene ketij shkrimise fjale me te goditura e me fakte si dhe me pak fjale nuk do te gjenim per tju pergjigjur ketyre mos njohesve te historis Shqipetare Komentet popullore forcojne me fjalen e tyre te drejte themelet e figures se ndritur te heroit te kombit Avni Rustemi Respekte per autorin dhe per te gjithe komentuesit e ndershem.

                                                                                             1. B
                                                                                              Bureto

                                                                                              Zoti Ajaz, nëse je vërtet nipi i Avniut në kuptimin që ka kjo fjalë në çdo gjuhë, atëhere je në konflikt interesi sa i përket jo Avniut si njeri, por aktit të tij. Dhe kur vjen fjala tek kjo e fundit, gjykimi subjektiv nga cilido, nuk i ndihmon të vërtetat historike. Këto janë detyrë e studiuesve dhe historianëve, të cilët përdorin metoda shkencore që ata i dinë më mirë se unë apo ti. Se ja, po të të them unë se Sabah Rustemi apo Naim Rustemi, dy kushurinj të Avniut, në vitet 2001-2002, më kanë thënë mua se Avniu ishte një 'terrorist'. Nga një familje jeni, atëhere cili nga ju ka të drejtë? Ja pra ky është gjykimi subjektiv, nga i cili, ti si nipi i Avniut, do apo s'do, je i paragjykuar.

                                                                                              1. A
                                                                                               Ajaz Rustemi

                                                                                               I nderuar Bureto Une komentin time per shkrimin e zotit Kristo Mertiri e bera me pasterti siç do ta bente çdo Libohovit per djalin e tij e çdo Shqipetar atdhetar per heroin e kombit te tij Sa per faktet qe hodhe po te theme se te dy te larte permendurit tuaj nuk jetojne sot dhe kane qene njerez te nderuar e nuk munde te binin ne kete batak qe ju shtoni ne komentin tuaj Nese je i vertete reflekto mbi bazen e fakteve historike.

                                                                                             2. A
                                                                                              Ajaz Rustemi

                                                                                              I nderuar zoti Kristo Kete komente per shkrimin tuaj te larte ja u beje une Kryetari i shoqates “ Avni Rustemi ketu ne Tirane , njekohesisht dhe nipi i ketij heroi. Jo pa qellim e lashe per tani kete komente Numri shume i madhe i komenteve qe i behen shkrimit tuaj te paster te drejte e te sinqerte me ndjenja kombetare qe te japin komentuesit tregon qarte se sa sensibel jane shqipetaret qe kur behet fjale per figura te ndritura qe i kane dhene ketij vendi nuk te falin por si ju me atdhetarizem e shrehin mendimin e tyre te qarte e te drejte Nuk kafjale me te goditura se keto qe i drjtohen keture çapaçuleve qe nje fjale dine te thone pa fakte e prova te vertetuara qe nje gozhde dine ti bien dhe qe koha ja u ka hedhur ne tregun e llumit. Shpreh mendimin e plote qe shoqata Atdhetare “ Avni Rustemi ‘ i bene ketij shkrimise fjale me te goditura e me fakte si dhe me pak fjale nuk do te gjenim per tju pergjigjur ketyre mos njohesve te historis Shqipetare Komentet popullore forcojne me fjalen e tyre te drejte themelet e figures se ndritur te heroit te kombit Avni Rustemi Respekte per autorin dhe per te gjithe komentuesit e ndershem.

                                                                                              1. S
                                                                                               Sara

                                                                                               Urime për shkrimin. Një monument i gdhendur me penën e gazetarit atdhetar e patriot. Avni Rustemi e gdhendi monumentin e tij me 2 krismat në Paris dhe ngeli ne panteonin e historisë. Ajo ngjarje ndodhi dhe ka hyrë në histori dhe historianët shkruajnë ngjarjet faktet dhe nuk mund ti ndryshojnë dot ato. Te presësh që të dënonte gjykata shqiptare Esad Toptanin se kishte tradhtuar Shqipërinë dhe ishte bashkuar e paguar nga armiqtë e saj është të shohësh ëndrra në diell.,kur ai kishte mbështetjen dhe përkrahjen e Serbisë e të Francës. Akoma edhe sot e kësaj dite gjykata shqiptare nuk dënon dot Sali Berishën megjithëse është shpallur kampion i korrupsionit e mosndëshkimit.Prandaj mos kërkoni qiqra në hell që të gjykoni heronjtë me këndvështrimin tuaj pas 100 vjetësh.

                                                                                               1. ¿?

                                                                                                Zoti Ajaz, me gjithe respektin, edhe juve ju duket i drejte fakti qe mbrojtja me e mire Avni Rustemit i behet me argumentin qe emri i organizates qe ata perfaqesojne, pra "Thurja" , ne dogançe (nje lloj slangu katundar) do te thote "Ik e qihuni"??? Prej jush, une do te kisha pritur nje pergjigje, meqe moret mundimin te pergjigjeni, me te argumentuar historikisht, jo me gezimin vulgar qe kundershtarin po e shakerkan nga nona. Nuk po e zgjas me teper, sepse nuk dua te keqkuptohemi, por vetem po them se ata qe per ca jane heronj per te tjeret jane vrases, keshtu psh ata arabet e 9/11 per patriotet e tyre jane heronj sepse e goditen "djallin" mu ne zemer, ndersa per amerikanet jane terroriste. Tani nuk po them qe Avniu ishte terrorist, por idealin e tij politik e realizoi duke vrare nje njeri (gjithmone me supozimin qe e beri per ideal politik, se ca thone e beri edhe pse mori nje shuk parash). Merre me gjakftohtesi o Ajaz. E verteta ka shume pamje, varet nga cila ane e shikon.

                                                                                                1. K
                                                                                                 Kaleidoskopia

                                                                                                 E vërteta paska shum'pamje....shum'anë....diamant a quartz

                                                                                                 1. ¿?

                                                                                                  Po, tek e fundit te dyja jane karbon apo jo, po njeri behet unaza tjetri transistore.

                                                                                                   1. ¿?

                                                                                                    Edhe-n gjeje vete, ti dukesh inteligjente.

                                                                                                    1. K
                                                                                                     Ksantha

                                                                                                     Kompliment ky që s'i peshë .Vlerë po , për disa , e ka edhe dy të ndryshme , ndaj dhe e , e , ë . N - ja s'isht'as në të vetin as për dallim por pas Më - së , po në hapësirën vet . Pra , e pa për caka n - ë .

                                                                                                     1. ¿?

                                                                                                      OK, nuk qenke aq inteligjente sa kujtova ne fillim.

                                                                                                      1. K
                                                                                                       Katoda

                                                                                                       Ah edhe ti paske rënë në gropen e gelqeres si Redka . Imtëlloju buat imtëllou .

                                                                                                       1. ¿?

                                                                                                        TI Katoda ki kujdes se mos besh qark te shkurter me Anoden aty me poshte se demtoheni keq te dy, apo je si puna e atij qe je vete Anode e vete Katode demek veç i bie me dore se s'ke c'ben tjeter.

                                                                                                        1. A
                                                                                                         Anoda

                                                                                                         Ik o ashtu pa ato haou

                                                                                                         1. ¿?

                                                                                                          Aha,hiqja Lenes, veja Prenes, spintaculo anodulo katodulo, taf qipidhimandulu.

                                                                                                          1. K
                                                                                                           Katoda

                                                                                                           Merr pyet at'herë o ashtu se ke humbur udhën . Shtegun që ke marrë të çon n'Sterë t'Marrës s'Gërimëzcës .

                                                                                                           1. ¿?

                                                                                                            Me kane thene qe atje eshte jot'eme prandaj jam nisur per atje.

                                                                                                            1. A
                                                                                                             Anoda

                                                                                                             Bujrum ! Ju presim

                                                                                                             1. ¿?

                                                                                                              Thuaji sat'eme te lahet mire.

                                                                                                              1. ¿?

                                                                                                               Thuaji sat'eme te lahet mire se heren e fundit vinte era shurre.

                                                                                                               1. K
                                                                                                                Katoda

                                                                                                                Mirë Buat pa të e pa to të fala putin..i.. .S'do na mungoni ! Dhe përshëndetma Skënderin dhe Tur Pintat ae kapshtin o analpabet , në jo vill vereim .

                                                                                                                1. 2
                                                                                                                 2T8

                                                                                                                 ¿ O And Buati mir nga koka ti apo ke ngel pa të . Ik o debil mbytu në Lanë apo do ndihmë . Lutu në xhami mbase hoxha bën sevap hë març malet . Në Iran kërkohen me kandil ca si ty , mëson dhe persishten me pikla

                                                                                                                 1. R
                                                                                                                  Raqkë Finçutra

                                                                                                                  ¿ Po ti e di në është e ëma apo drita e shuar e qiriri ndezur si metoda e tytorit tënd që të trodhi se ne s'dinë të ketë . Tëndes ju mblodhën eshtrat apo ke mbetur anës Lanës i pa shpresë te xhamia në 5pa5 i pabesë . Ti e di fatin tënd edhe të ëndrës që pe Buat i jargavitur . Hamza , kanalit mbetç si mi .Qimet e narinës të janë ngarkuar çyryk , skaliti mbase të rivien nuhatja e s'pyet veten në je karpë a kyç kopil

                                                                                                                  1. S
                                                                                                                   Stika

                                                                                                                   Ç'është njerka për ty Andi Buati pa sh - ë ?

                                                                                                                   1. ¿?

                                                                                                                    E shoh qe muti qe u jap une nuk ju del o te pangopur, prandaj paskeni gjetu Lanen tashti. Aty keni mut sa te doni

                                                                                                                    1. A
                                                                                                                     Anoda

                                                                                                                     ¿ Ti e di harku ç'bën kur ka lagështi Andi pa bisht në vithe apo do ta skicoj si xhaxhi en☆er .

                                                                                                                     1. C
                                                                                                                      Ciciolënia

                                                                                                                      Buat bëj një terapi shoqe ke Rud Koromani . Seancën e parë e paguan shtrënjtë me kokë në torbë si thonë ca dhe të tjerat i kini falas për jetë .

                                                                                                                      1. ¿?

                                                                                                                       E holluat mutin shume, nuk ua mban me tenxherja.

                                                                                                                       1. K
                                                                                                                        Katoda

                                                                                                                        Kazani mbi perosti deri sa të kërcënitet kuvalla .

                                                                                                              2. A
                                                                                                               Ajaz Rustemi

                                                                                                               I nderuar komentus Une argumentat e mija per mbrojtjen e Heroit Avni Rustemi e kame ne fakte ne dokumenta e ne filmime Per te tjerat gjyko vete e mbaj qendrimin tende Por sido qe te flasim historia e shpirti i çdo shqipetari nuk e hedh poshte kete hero se pa vepren e tij sot Shqiperia nuk do te ishte kjo qe jemi sot

                                                                                                               1. ¿?

                                                                                                                Me fal, po ku e di ti qe nuk do te ishte me e mire, se nuk eshte se po shkelqejme kushedi çë, e nuk po them qe e ka fajin Avniu, por me çudit fakti qe ty te duket se qenkemi mire sot.

                                                                                                                1. A
                                                                                                                 Ajaz Rustemi

                                                                                                                 Kur theme se Shqiperia nuk do te ishte kjo qe jemi sot , une e kame fjalen per teritorin e saj , do te ishim akoma me i vogel si teritor se do te na i shiste Esat Toptani e banda e tij Prandaj doli nje trim si Avni Rustemi dhe e shpetoj kete vende

                                                                                                                 1. ¿?

                                                                                                                  E perse qenke kaq i sigurte qe teritori i Shqiperise do te ishe me i vogel. DUket si argument i sajuar per te justifikuar vrasjen politike te Avniut, qe thone se mori nje deng me para nga italianet e pastaj e paraqiti si akt patriotik. Just saying.

                                                                                                                  1. A
                                                                                                                   Ajaz Rustemi

                                                                                                                   Me keto argumente qe vazhdon te japesh duke thene pse pse per çdo komente qe mundohem te pergjigjem ty , tregon se e paske ves te kundershtosh pa argumenta Une te theme dhe nje herre mendimin time si nipe i Avni Rustemit se nuk ka argumenta njeri qe te dali sot e te thote te kunderten qe historia dhe populli Shqipetar i kane dhene ketij heroi per aktin e madhe qe kreu ne Paris dhe aktivitetin e tij si politikan e deputet i asaj kohe. Uluni e shfletoni historin duke e filluar te mesoni per jeten ,shkollimin e tij , punen si intelektual qe ka bere ai si para e pas aktit qe kreu ,duke u bere nje figure e rendesishme deri ne funde te jetes se tij me aktivitetin e punen ne te mire te vendit e popullit te tij. Avni Rustemi djali i ri qe i moren jeten ne lulen e rinise, historia kombetare e populli Shqipetar i kane dhene vendin e merituar qe e meriton.

                                                                                                                   1. ¿?

                                                                                                                    Po ce o Ajaz ti ku i ke argumentat? Apo quan argumenta vjershat qe kane kenduar historianet papagaller se ashtu ua donte puna? Po sikur te te nxjerr une ty nje dokument bankar qe verteton arketimin e parave nga Zoteri Avni Rustemi prej nje kompanie anonime italiane? Une po e le me kaq e nuk po e zgjas me, po ky Mertiri do te kish bere mire mos e kishte ngaterruar me dogançiere e me te "qira" kete pune. Nuk mbrohet Avniu me mbrockulla dogançieresh pe Mertir Bythes, por me dokumente historike.

                                                                                                                2. A
                                                                                                                 ANTIFASHISTI

                                                                                                                 E verteta ka vetem nje pamje por eshte e veshtire ta gjesh. Kendveshtrimet nga shikohet ose analizohen ngjarjet jane shume e verteta eshte vetem nje dhe 1000 (njemije ) kend veshtrime apo genjeshtra vertiten rreth saj .

                                                                                                                 1. A
                                                                                                                  ANTIFASHISTI

                                                                                                                  E verteta ka vetem nje pamje por eshte e veshtire ta gjesh. Kendveshtrimet nga shikohet ose analizohen ngjarjet jane shume e verteta eshte vetem nje dhe 1000 (njemije ) kend veshtrime apo genjeshtra vertiten rreth saj .

                                                                                                                  1. ¿?

                                                                                                                   Jo ore Antifashist, e ke shume gabim. Une po te jap vetem nje shembull, eshte nje shtepi e madhe perpara e bardhe, prapa e zeze, jane ca qe e shohin vetem nga perpara dhe po t'i pyesesh cfare ngjyre eshte shtepia do te pergjigjen "e bardhe" dhe per ta kjo eshte e verteta/ Po te pyesesh ca te tjere qe nuk kane mundesi te dalin perpara po e shohin shtepine vetem nga prapa do te marresh pergjigjen "e zeze" dhe keta betohen qe po thone te verteten. Edhe po te pranojme qe e verteta eshte nje po e veshtire ta gjesh, atehere problemi se cila eshte e verteta behet edhe me i zorshem, se me fal, kush e percakton se i ka kaluar te gjitha veshtiresite dhe e ka gjetur te verteten?

                                                                                                                   1. K
                                                                                                                    Ksantha

                                                                                                                    Ke hy ke bindia këtu . Edhe natën që ti e sheh ditë , dielli , atje'shtë e kur e sheh stërë . Daltonia . S'njihet ndryshe _R_

                                                                                                                    1. ¿?

                                                                                                                     Analogjia qe ke sjelle nuk eshte korrekte, madje eshte pak si futja pordhes, po nejse si arsimtare e fillores me shkolle pedagogjike edhe mund te pranohet nga Komisioni me mik.

                                                                                                                     1. A
                                                                                                                      Anoda

                                                                                                                      Mos u thello shumë se eshtë shumë thellë e do buavitesh kot . 250VAC të mjafton ose lexo me qiri .

                                                                                                                      1. ¿?

                                                                                                                       Ti e ke voltmetrin te prishur, keshtuqe mos ha kek kot.

                                                                                                                       1. K
                                                                                                                        Katoda

                                                                                                                        Vafa'c....bizhdil

                                                                                                                        1. ¿?

                                                                                                                         Hahahaha i qive, me fal i qite xixat ti me Anoden, apo i re me dore?

                                                                                                                         1. A
                                                                                                                          Anoda

                                                                                                                          Synë't'shteroimë n'lupë. Dy për tetë e tetë për dy t'anastës . S'ta paska m'su kët'art Akademia e Shkëncës . Çudia ti aq pak funksional , megjithëse që nga themelimi kundrohet analfabetizimi .

                                                                                                                          1. ¿?

                                                                                                                           Ti Anoda a na kallxon pak ku e gjen barin qe tymos para se te shkruash komentet ketu, se duket se i shkruan me bythe.

                                                                                                                           1. K
                                                                                                                            Katoda

                                                                                                                            Nga kopshti im . Mot , po morri fara se është shumë e imët fara e duhanit , do mund të shijosh një puro , jo Kubane , por nga një nip Kosine . Është traditë stërgjishëronjë .

                                                                                                                            1. ¿?

                                                                                                                             E mora me mend qe ishr koqe nga trute.

                                                                                                                             1. R
                                                                                                                              Raqkë Finçutra

                                                                                                                              ¿ Do kesh parë ndonjë kandar Kandahari pa koqe nga trgu i rraqeve ti o Buavitje , s'ka faj okulisti , futi truçkës ndonjë nanushkë një program ta bën lalka ty si t'a do thepi i tytës dhe je gati për zbor , mirë si ide apo e ke harruar vlerën e pi-së

                                                                                                                              1. S
                                                                                                                               Stika

                                                                                                                               ¿ Ç'është shteti Andi Buat pa sh-ë

                                                                                                                               1. ¿?

                                                                                                                                Raqke Pidhutra pashe tet'eme qe po e shkerdhenin Bushatllinjte, se me ne fund e mora vesh perse e kini me Buatin.

                                                                                                                                1. R
                                                                                                                                 Rota Sanal

                                                                                                                                 Ja morri prapë nga e fëra mu hodh në të çormen . Ore analfabet . Mir e ke Eeeerlën mo morr kokë mauri . Mos do që të ta ruajmë në -82 gradë në lobotator Adn -në e sosorllopit o i fik shterpë apo ashtu ta thotë surra e sotme . Sot e ha topilin tënd po deshe , po deshe ë nuk është me detyrim .

                                                                                                                                 1. R
                                                                                                                                  Regulla nr.2

                                                                                                                                  Rregulla nr.2 Ti Hamza të bënë hasha të tutë ç'i kishe Kastriotët ? Të mitë ta lënë në prag . ¿ E kap..i..tirmën

                                                                                                                                  1. ¿?

                                                                                                                                   Qe ta dini, e holluat mutin shume, nuk ua mban me tenxherja.

                                                                                                                                   1. S
                                                                                                                                    Siredoti

                                                                                                                                    Duro deri sa të marrë valla ndyshe dallgët do tallen me ty

                                                                                                                                    1. S
                                                                                                                                     SIMI

                                                                                                                                     S'ka gaile garieti yt , mos i kishe hy çarkçës s'ërës s'ime

                                                                                                                                     1. ¿?

                                                                                                                                      Une po ua dergoj Spaghetti.

                                                                                                                            2. A
                                                                                                                             Anods

                                                                                                                             Paske mend ti Buat , të është buavitur mishtoja që as e di pse ke dy në ballë e pse sheh . Mos të plaçin as ty deri sa ta shoç . Lipsiu e çapëleu buz Lane ti e sorrollop të fala Hamzasë e t'Hamzait . Trufyle i pa ng..i..

                                                                                                                             1. 2
                                                                                                                              2T8

                                                                                                                              ¿ Pse Buat bej ty s'ta nget hunda duhanin nga shambukja tonë . Apo ti do Philip Moris . Eh mor fakir , shko te hoxha se je bërë për gjynah mbase të bën ndonjë nuskë e këndon xhixhilenë , e je rehat rehat me Refatin e Iranit , do thithni nargjilene , futi dhe ndonjë pavo esell e i sheh fët e fët surret e të premtet të shkon ty me talibanët kubalaracisionistët , e mban mend Buat apo do të të nxjerr bojën e bëhesh i famshëm si Hitleri a Putin And..i..

                                                                                                                              1. ¿?

                                                                                                                               Hahahahahaha kopeja e dogançierreve vjen verdalle si kali i tredhur ne leme. Me e bukura eshte se kujtojne se une na qenkam Andi Bushati, e une kujtoja se Buati ne dogançe kushedi cfare sharje duhet te ishte. O ju lumte bytha ju te gjitheve (megjithese duket ashiqare qe eshte i njejti hajvan me shume pashaporta) e keni thyer rekordin e pordheve dogançiere e me krye kete Loqe Mertirin, ish bythelepires qe i kujtohet zanati i vjeter megjithese ka dale ne pension. Te fala Buatit. Me Mertirin Qipidhirin, Taf qipidhimandirin, perapara shkoni qipidhoni, stana kurva qi dhipurva mun ne hale karapale hani kekun karakekun.

                                                                                                                               1. K
                                                                                                                                Katoda

                                                                                                                                ¿ Po pyet veten akoma kush je ti o Vruk .S'ip

                                                                                                                                1. I
                                                                                                                                 IPstër

                                                                                                                                 Nuk tridhen kuajt e shin-së o delil o që nuk të gjëndet epitet ty . Mos së po e ç'thurra o lagaraq analpafletë që qs shqipçen se di po do e marrësh vesh e do të të hypëm mbi një zagal e të degëdisesh në S'azan e vetëm me fshyma o mbyteç . ¿ Çarçafin e do jeshllëk apo si Santa .

                                                                                                                                 1. ¿?

                                                                                                                                  Ne ç'hale e ke bere filloren ti or derdyl kaparperdhyl?

                                                                                                                                  1. T
                                                                                                                                   Theyqydita

                                                                                                                                   S'paske lexuar fjalët e qirit ti o keçe . Skënder Gjinushi është i ngeshëm vidhi no'info hulumto n'mos , i kanë djegur regjistrat

                                                                                                                                   1. ¿?

                                                                                                                                    Fjalet e te qirit jane ca te renda o bytheshpuar.

                                                                                                                                2. F
                                                                                                                                 Fajkonja

                                                                                                                                 PER ¿? Mor ceshte ky idiot qe per autorsi perdor ¿? Turp, turp. Ky eshte i njohur per poshtersite. Shum shpejt do tiu bejme te njohur numrin e telefonit te tij.

                                                                                                                                 1. ¿?

                                                                                                                                  TI ki kujdes me numrat e telefonave se mos jep ate te sat'eme dhe mbyteç me nje piçke uje qipidhuje, tartaban mughathasan dmth hidh ca mut ne tigan.

                                                                                                                                  1. ¿?

                                                                                                                                   BDani mendjen ju dogançet, o e nxirrni, o nuk e nxirrni, po ju dogji prapanka mystybanka nxirreni. Sa per shollen e kini te grisur dhe nuk e me lulka po vrimka.

                                                                                                                                   1. T
                                                                                                                                    Teto Hellica

                                                                                                                                    Dolle nga dallga o Mutgoiçh . Të të hedhë një fall tetua

                                                                                                                                    1. 2
                                                                                                                                     2T8

                                                                                                                                     Po ne dimë tëndin o Asie na i dhanë falas të Mois-!t me çallmë , kinegrenx faRE

                                                                                                                                    2. S
                                                                                                                                     S'kephayTea

                                                                                                                                     ¿ E ç'na duhet nr.o69 e AMA out of service . Ka lën'lulkat sholla .

                                                                                                                                    3. 2
                                                                                                                                     2T8

                                                                                                                                     Mos do gjë që ta nxjerr IP - në parrullë në 6 në protestë ? Ki durim o Vruk . Nuk do të ta kurse as 9-en .

                                                                                                                                     1. ¿?

                                                                                                                                      Per ty o KaraVruk nuk kam me mut o 2T8, per ty kemi bajga te zjera dy here. Mos harro ta lyesh ate parrullen me leng. Tartabiqi hidhet, shkrepsja digjet, jot'eme perdridhet, piçka i nderlidhet. Radio frekuenca nuk dihet po ti mund ta gjesh pasi te germosh tartabanin. Une te kam bere gati 10-n e me tutje.

                                                                                                                                      1. 2
                                                                                                                                       2T8

                                                                                                                                       Ta shpiegon Telemaku triodinë uat . Ta hoqa edhe bënë , ndënje gjeç . Ti i pate ke ken .

                                                                                                                                       1. E
                                                                                                                                        Eva Vruk

                                                                                                                                        Fshyt pasqimën keç

                                                                                                                                        1. ¿?

                                                                                                                                         E mo mire, pirdhni, pirdhni se liroheni vetem bejini larg njeri tjetrit se po asfiksoheni me pordhet tuaja

                                                                                                                                       2. L
                                                                                                                                        Labëria

                                                                                                                                        Për ¿? Dègjo kètu moj bixgè e bythès sè gazetarit të nderuar ! Jemi njè grup shokèsh nga Shoqata "Labèria" dhe do çojmè njè padi pèr ty te Prokuroria e Krimeve te Rènda...Edhe nè vrimè tè gopit tè satème tè futesh, do tè gjejmè. Ptuuu, mi gjirizi ! Kur tè shkosh nè sallèn e gjyqit, te dera do tè hedhim nè kokè njè qyp me mut. Po je nè Shqipèri, largohu ca kohè, tè paktèn tè shtysh dimrin, moj zorrè e trashè qenèrie...

                                                                                                                                        1. ¿?

                                                                                                                                         Shoqata "Laberia" apo Shoqata "Kurveria" behuni nje grup shokesh dhe rruajani njeri tjetrit se i beni nder. Une po ua perseris ky gazetari i leshit Mertiri do te kishte bere mire ta mbronte Avniun me argumenta serioze historike, makar le te perseriste ate qe kane thene perhere historianet papagaj. E ka dhjere kur ka futur ne pune dogançjerret e te "qiren" paçka se e ka thene anglisht. Ju o minj gjirizi (nuk e kma zakon te flas keshtu, por po te kethej reston) zini prite mu tek salla e gjyqit, leshoni nga nje pordhe, po kujdes mos ju degjoje gjykateso, dhe shkoni pirdhuni me ndonje mejhane, recitoni ndonje mender kenge nga ato me iso, qe duken sikur pjerdh gomari dhe, jo une nuk largohem nga Shqiperia se dimri eshte i ngrohte dhe ju leberit te hani kekun.

                                                                                                                                         1. Q
                                                                                                                                          Qirion Qirini

                                                                                                                                          Ik o zagar mos u ko ne guřŕa t'onë se helmoneç . Shko në Iran e ftillu me soin e morrat e moralit Mullës en☆er hipokrit fatal . Kiis'fatiit

                                                                                                                                          1. L
                                                                                                                                           Labëria

                                                                                                                                           Nuk u ngope akoma duke ngrènè, ruaj edhe ca pèr Vitin e Ri !!

                                                                                                                                          2. X
                                                                                                                                           Xhevat Z.

                                                                                                                                           Te lumtë dora o atdhetari dinjitoz KRISTO MERTIRI. Me kujtesë brilante dhe mendjen tek mbrojtja e figurave të ndritura të kombit nga llumi i djeshëm dhe i sotem që kërkojnë me çdo kusht të përdhosin heronjtë që i kanë dhënë çdo gjë këtij trualli aq shumë të vuajtur dhe aq të masakruar nga fqinjët "zemermire". Këtu e ka zanafillen edhe ky zell shterp për figuren më të zezë të kombit që, për interesa të tij çfarë nuk bëri . Vrau mbrojtësin turk Hasan Riza Pasha, që luftonte bashkë me trupa shqiptar për mbrojtjen e Shkodres dhe ua dorëzoi atë serbo-malazezeve. Kundërshtoi e luftoi qeverine e Vlorës dhe I. Qemalin, luftoi me çdo mënyrë Princ Vidin, nënshkroi me Pashicin e Serbisë marreveshje për shitje territoreve shqiptare etj. etj. U desh dora e atij trimi popullor që e ndali krimin e radhes së asaj kuçedre antikombetare. Perpjekjet e sotme për harrimin apo heqjen e bustit të tij nga ata që e kane pasur ndoshta trashegimni tradhetine ndaj atdheut dhe shitjen e interesave te tij, janë mjerane dhe të pabesa, pa të ardhme e keqdashëse. Prandaj edhe shkrimi juaj i nderuari Kristo është një thirrje e kujtesë ndergjegjjes më sublime të këtij kombi që të bej atë që bënë çdo komb i qyteteruar në botë për heronjte e tiij, duke i konsideruar ata TË SHENJTË, TË NDERUAR DHE TE PAPREKSHEM.

                                                                                                                                           1. L
                                                                                                                                            Labëria

                                                                                                                                            Jepi, jepi o bizhdile, / Je vèrtet njè kar me zile,/ Tunde, shkunde nèpèr hale,/ Koqetredhur, byth mëllage...

                                                                                                                                            1. ¿?

                                                                                                                                             O uauaauauauaua, ketu o katandise mo, me nje bejte, po ç'i ndodhi atij denoncimit ne Krimet e Renda mo dhe ati qypit me mut te dera e gjykates? Te thashe edhe me pare ik e pirdhu e mos u trazo kot. Me jep te drejte aty ku kam, doni ta mbroni Avniun, mnbrojeni po ashtu sic duhet, jo me pordhet e dogançerreve dhe te qirat e Mertir Bytehqirit.

                                                                                                                                            2. E
                                                                                                                                             Eva Qirian }->Vruk

                                                                                                                                             Ik o maur në Iran , kodosha si ti i duhen zuskës sate , teherani fati juaj en☆er . Hë tutje ..i..

                                                                                                                                             1. ¿?

                                                                                                                                              ===============),, 00

                                                                                                                                             2. L
                                                                                                                                              Labëria

                                                                                                                                              O njerèz, sa herè tè shkoni atje ku shkon mbreti me kèmbè, lèshoni 2 koqe pordhè tè forta : Njè pèr pikpyetjen kokposhtè dhe tjetrèn pèr pikpyettjen koklartè. Dhe ikni me vrap, duke mbajtur hundèn me dorè...

                                                                                                                                              1. ¿?

                                                                                                                                               O Laberia, o Kurveria e qive tet moter mo lab muti, apo thjesht e pjerdh?

                                                                                                                                              2. I
                                                                                                                                               Ilir

                                                                                                                                               Një artikull që i thërret ndërgjegjes së çdo shqiptari. Nuk janë heronjtë që kanë nevojë për monumente e piedestale, por janë shqiptarët që kanë nevojë për heronjtë dhe dëshmorët që ti shohim në piedestal pasi ata bënë aktin më sublim dhe ngelën në histori. Shqipëria ka nevojë për modele te tilla për të patur themele të fortë, si shtet dhe si komb. Po hoqëm themelet çfarë prisni për kombin shqiptar. Pse sulmohen këto themele ? Kujt i shërben kjo? Të paktën Shqipërisë e shqiptarëve Joo.

                                                                                                                                               Lini një Përgjigje