Ç’leksione demokracie do i japësh Europës në 6 dhjetor o Sali, nuk mjafton ’97-a dhe 21 janari? Nuk i harron njeri vrasjet e tua

2 Dhjetor 2022, 10:27Blog TEMA

Ç’leksione demokracie do i japësh Europës në 6

Nga Ilir Metaj*

Në asnjë artikulim të drejtuesve të protestës së datës 6, nuk përmendet qëllimi i saj i vërtetë, që në fakt është asgjë tjetër veç:

-të tregojë përpara liderëve europiane prezencën e Sali Berishës dhe Ilir Meta(j) si aktorë të fuqishëm në politikën shqiptare.

Po tentojnë të shfaqen si figura të rëndësishme në politikbërje e ndaj partnerë potencialë që nuk duhen neglizhuar prej Europës.

Duhet t’i sajdisin, pra.

Është stili tipik i këtyre të dyve, që kur demokracia i nxjerr nga skena, të kërkojnë rikthimin me anë të instrumentave të dhunës.

Edhe sikur të mos e kenë llogaritur dhunën fizike në protestën e datës 6 (jam i sigurt se e përjashtojnë jo prej arsyes, por nga frika se çfarë mund t’u kushtojë personalisht), ata, patjetër që llogarisin dhunën psikologjike që mund të krijojë prezenca e turmave mbi një samit të këtij kalibri dhe të kësaj rëndësie per fatin e rajonit, por sidomos për Shqipërinë dhe Kosovën.

Nuk shteron kurrë fantazia e sëmurë e këtyre dy mendjeve diabolike për t’ia nënshtruar fatet e këtij populli fateve të tyre personale.

Shqipëria vuan ende vendimet e mbrapshta të këtyre dy njerëzve, që nga moskthimi i pronave te pronarët, privatizimet skandaloze të pasurive strategjike të nëntokës e mbitokës, mbjellja e qelizave të para të korrupsionit dhe përhapja e tyre si metastaza të shumëfishuara, shkatërrimin e sistemit të drejtësisë e plot të tjera.

Thonë se do i tregojne botës demokracinë dhe të drejtën për të protestuar.

Pikërisht në datën 6.

Po a ka ekran në botë ku nuk janë bërë lajm protestat në sheshet e Shqipërisë? Vështirë të ketë ngelur ndonjë.

Ajo që ekranet e botës nuk harrojnë kollaj, nuk janë protestat paqësore.

Janë protestat e ‘97 dhe 21 janarit, që skuqën rrugët me gjak të pafajshëm e që patën po këta të dy protagonistë.

Njollat e atij gjaku nuk mund t’i lajë asnjë përpjekje retushuese në protestën e re të hallit të vjetër.

Njollat e atij gjaku, janë edhe brenda vendimeve sanksionuese që u kanë bërë këtyre të dyve, partnerët tanë strategjikë.

Njërin të shpallur botërisht dhe tjetrin të injoruar publikisht.

Data 6 do të jetë asgjë e re nga fronti i opozitës.

Ndërsa për Shqipërinë, vetëm lajme të mira nga fronti i Perëndimit.

*Deputet i PS

31 Komente

 1. A
  Aldrin

  Sali berisha eshte kanceri i Shqiperise. Derisa te iki tamam nga kjo bot ate mision do kete.

  1. D
   Dardan

   Europa duhet ta mesoje nepermjet Doktor Sali Mortjes se ne Shqiperi jeton dhe punon nje turme e tere malokesh mercenare te Putinit.

   1. T
    Tanguli

    Ate sa iku i paudhi per 47 vite a qe do Ike edhe kjo sere Politikanesh.

   2. S
    Selima

    Kerma qe kuterbon nga krimet qe beri, nga hajdutlleqet, nga goja e qelbur qe nuk la njeri pa e ndotur me fis e sua, o zot kur do zhduket...

    1. Y
     Ylli

     Plaku monster do shpetim vetem ajo eshte.

     1. F
      Ferit Kodra

      Dihet boterisht se protesta e 6 dhjetorit eshte nje demagogji e radhes se Salih Non Grates, gjoja une do beje namin sepse nuk njoh asnje ligj qe kam votuar vete parlament per rregullat e protestave .... Por ai e din se nuk do zhvillohet , pavaresisht se ve ne Levizje marionetat apo mercenaret sahanlepiresa te tij.. dhe ne fund e ka faj "komunistet" e Berishes qe nuk erdhen heret me 5 dhjetor te flenin tek "Non Daja" , qe mos ti kapte Gjermani ...

      1. T
       Te Lumt Ilir ,kjo eshte juha e Duhur me Kriminelin

       rrespekt Ilir ,pee kta lloj Deputetesh ka cuajtur ai Parlament ,qe flasin Tekst te Qarte - krimineve te Shqiperise

       1. D
        Ditmir

        Analfabet, meso te shkruash njehere pastaj bej komente prej idioti sic i ke bere deri tani.

       2. b
        ben

        nje mut kan per te bere ne dt 6 se sjan aq trima sa hiqen.bejn gam gam kot si ai qeni qe leh po skafshon.

        1. A
         Ana

         Nuk i mjaftojne e do te shuar komplet kombin shqipetar mavria,o medet per kete

         1. A
          A

          pse kaq te pafate,a e meritojme valle?

         2. S
          Stardust

          Perderisa mediat nuk flasin per samitin si ngjarja me e rendesishme per shqiptaret,por flasin gjithe diten per Sali halene. Atehere mesazhi eshte shume i qarte, Shqiptaret jane nje popull i papjekur politikisht qe manovrohet nga mediat skandaloze qe i sherbejne me ndergjegje kaosit. Ti gezojme Irfanet, Ciraket dhe Rakipet sepse deri sa te piqemi nuk mund te meritojme me shume se keta.

          1. j
           jane Stane bushtrash jo Medie !

           Tardust , ke shume te drejte , Por ku ka Medie ne Shqiperi ,ato jane te gjitha Celula te Krimineleve [saleh haMutaj] - sepse kjo Qeverri nuk ka byth te veri ne funksion Institucionet e Drejtesise ose padise per veprimtari e mbeshtetje te nji Bande Kriminelesh e aspak ate qe duhet . - Asnji TV apo Medie nuk ben vertet Punen qe i takon Medieve por thjeshte -nga Mengjesi deri ne Darke - propagande Politike ku flamurin e mban News 24 Bordellua e irganit Resorti metaj

          2. S
           Sali koqepetulla

           Te lumte qe I demaskove keta kriminela.Te gjithe e dine cfare muti jane po kane frike te flasin.!

           1. G
            Grey

            Histori Vucic dhe Putin! Obligim ndaj tyre!

            1. G
             Grey

             Serbeve dhe Ruseve ju iku Durresi nga duart! Alabar perfaqeson perendimin! Eshte me leje te Washington sic thote avokati Ngjela! 6 dhjetori eshte refleks i dyfishte: Gjoja qe Nongrata dhe spiuni jane ende faktor politik dhe se dyti nese munden ti japin shans Ruseve dhe Serbeve per dalje ne ne Adriatik. Loja ka mbaruar. USA esshte disa hapa para.

             1. P
              Ptu fare e keqr

              Ha ha ha sa kom qesh ALABAR PERFAQESON PERENDIMIN ! O Zot , o Zot ,o Zot Epo budallai brire nuk ka !

             2. E
              Edi

              ky eshte vetem nje presion i i fatkeqesise kombetare, Salihi eshte psiqik por Jo budalle, kurse hajduti Metaj eshte budalle e Jo psiqik .

              1. T
               Tonin Binaj

               " Erdha ,pashe,degjova ... me ne fund bishtin ndershale dhe shkova " ... Kshtu edhe sala ne dt 6

               1. H
                Himarioti

                Ssali Shpellar Berisha, kryekrimineli i kombit tonë, duhet të izolohet menjiherë, në burg ose në psiqiatri.

                1. A
                 ABC

                 Po grushti i shtetit të vitit 98?! Po kthimi i Leka Zogut me armë nëpër Tiranë? Po harrohen gjithë ato gjëma të orkestruara nga Berisha që krejt rastësisht ndodhin para se Europa të marë ndonjë vendim pozitiv për Shqipërinë?

                 1. D
                  Dule labi

                  Bravo respekte per ty zoti Deputet. Analize e perkryer. Le te rrine bashke 2 qelbesirat Fuksi dhe shpellari. 2 vemje qe I kane bere vendit vec te keqija. Vafshi ne djall te dy. Dorezoni dhe leket o te pangopur rrace e keqe.

                  1. M
                   Mut mutit

                   Nje vemje e mjere qe perpiqet te fitoje çik vemendje .

                   1. E
                    Erion Sollomoni

                    O Ilir deputeti qe u merove se kritikuar Saline dhe bemat e tij dhe te Ilirit POR mos harro (ni) se Socialistet erdhen ne pushtet fale atij gjaku te derdhur ne 21 janar dhe me premtimin se kriminelet do ti jepen drejtesise. Dhe NE populli ja u dhame voten dhe mbas 8 vjeteve Saliu dhe kriminelet e 21 janarit ju parakalojne perpara hundeve se interesat tuaja jane me te medha se gjaku i popullit prandaj mos na shit pordhe per kriminelet ata jane jashte fale jush dhe perderisa jane jashte mire tja u bejme te parakalojne dhe te demostrojne se ju jeni NJE

                    1. T
                     Trival

                     Përse duhet shkruar për berishën?! Lëreni le të zhgrryhet në llumin e vetë 30 vjeçar! Le të protestoj! Ku dhe si le të merret policia e rendit, por ulërimat se bobo çdo bëhet dhe do ndodh më dt.6 i shërbejnë asaj për të cilën saliu endërron , tensionimit të situatës, mbushjen e rrugve me kureshtar dhe sajimit të incidenteve pse jo dhe gjakderdhjes! Mos e ngacmoni halenë se më shumë do mbaj erë - thotë populli....

                     1. e
                      emigranti

                      E keqja e madhe Sali Berisha i ben edhe ca te ricikluar si Ilir Meta i Vlores te duken si yje hollivudi ...

                      1. D
                       Ditmir

                       Shko pastro kanaelt andej nga je emigrant dhe mos ja qaj hallin shqiptareve. Jeni mbledhur nje grup halabakesh qe merreni me Berishen dhe Meten dhe nuk shihni qeverine qe po ju le pa buke dhe po ja mbathni nga syte kembet nga ky vend.

                      2. T
                       Toma

                       Mut ilir meta, mut e mut muti ky spitullaqi ilir metaj na vlona. A te qifte gomari cte permban pragu o meta a metaj. Na e shpifet ju me kete allaturk llagap!

                       1. H
                        Hypsi tomes

                        Ja duken bq e sales te shkopi i gomarit u vete mendja ptuu far e keqe bq legen t esht ber bytha zamzalle.

                       2. S
                        Sidrit

                        Sali kriminel e hajdut,bashke me hajdutin e kriminelin tjetër Metaj,i kan duart me gjak ,ju ka plase cipa,ndaloni ,tregoni cakun,qe shqiperia mos te turpërohet me 6 dhjetor

                        1. B
                         Beneta

                         Bravo Iliri i Vlores. E ke qare.

                         Lini një Përgjigje