Jam Sali Berisha or ti, nuk zbres nga kali...

1 Dhjetor 2022, 18:32Blog TEMA

Jam Sali Berisha or ti, nuk zbres nga kali...

Nga Alba Malltezi

Sali Berisha dëshiron ta bëjë protestën e tij aty ku do ai. Në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Nuk ka shtet, polici, që ja mbush mendjen, sepse ai është Sali Berisha dhe në Shqipëri, çuditërisht, ai mund të bëjë çdo gjë, përtej njerëzve, ligjit, vendit dhe kohës.

Eshtë absurde, se ka institucione, individë që kërkojnë edhe ta kënaqin, edhe t’i shkojnë pas fijes: “Po si thua? A të pëlqen Sheshi Skëndërbej? Eshtë i bukur. Është i gjerë. Është i rehatshëm”. Por ai jo, nuk “ha logjikë”, edhe pse është dita e Samitit që mbledh për herë të parë në historinë tonë të trazuar (edhe për shkak të tij) liderët më të rëndësishëm të Europës. Pra, atë ditë në Shqipëri ka miq, mysafirë dhe siç është mikpritja e shqiptarit: bën më të mirën e tij.  Të gjithë, por jo Sali Berisha dhe të tijët.

Në shqip kemi një shprehje për ata “që nuk duan të zbresin nga kali”: “Lëre se kush merret me të…” ose “Hapi rrugë…”. Në të vërtetë shumë shqiptarë, shumica, kanë kohë që nuk merren me të. Përveç ligjit dhe shtetit. Të dy e kanë për detyrë të merren me të: me kapriçot e tij dhjetëra vjeçare, me shkeljet e ligjit, me përvetësimet, me gjuhën e dhunës, me gjuhën e shpifjes, me manipulimet, me kërcënimet. Nëse ligji dhe Shteti do të merrej me të, nuk ja vlente të merreshim më as ne, që i dimë dhe i kemi ndjerë pasojat e hakmarrjes së tij dhe të njerëzve pranë tij.

Dhe tolero e tolero, hap rrugë e hap rrugë, lerë të godasë, lëre të shajë, lëre të marrë me forcë, lëre të djegë, tani kërkon të sfidojë këdo dhe kurdo: Nuk dimë nëse është për të qeshur apo për të qarë një situatë e tillë. Por në vend që të shijojmë një event të rrallë, në vend që kushdo të përqendrohet që mikpritja shqiptare të jetë në lartësinë dhe shkëlqimin më të mirë, sërish duhet të merren media e të tërë nëse Saliu do të marshojë apo jo në Bulevard, aty dhe ashtu siç dëshiron ai. Sigurisht, i pajisur, sipas zakonit edhe me shtizë.

30 Komente

 1. R
  Referendum per arrestimin e koleres sali

  problemi eshte se shteti dhe drejtesia nuk meren me te,se po te kishte shtet dhe drejtesi ky komunist i qelbur do ishte mbrapa hekurave.

  1. M
   Majmuni Plak ngatarron Kalin me Gomar

   Si shqiptare presim vetem Lajmin e Arrestimit ose Vdekjen e Kafshes Primitive .Eshte kohe e humbur te marrit ala me kte Jashteshqitje Njerzore

   1. s
    simpatizanti yt i zhgenhyer

    O kerrme ti rruash topet kalit se ty ste hipin me as ne te ngjashmin tend gomarin

    1. H
     Himarioti

     Sali Shpellar Berisha, nuk është budalla, që të tjerët t'ia hapin rrugën. Ai është kriminel dhe, si i tillë, ka plane të errta për kombin tonë. I duhet treguar vendi, në burg ose në çmendi. Ditën e takimit europian në Tiranë, ai duhet izoluar, me çdo kusht.

     1. D
      Dakord

      Himarioti i ke thene te gjitha. Asnje presje per te shtuar.

      1. e
       edi

       motren o himariot

      2. L
       Loku

       Saliu do vëmendje. Këtë po e merr me kercenim se do bëjë proteste në bulevard dhe nuk pyet për rregullat e sigurise. Asgjë nuk bën se ka maru por vetëm vëmendje dhe këtë e merr nga media.

       1. S
        Sula

        Duhet riprure episodi qe i ka ndodhur Berishes ne rinine e tij i humbjes se kalit. Megjithese familiaret e kishin gjetur, Saliu i binte pyllit kryq e terthor se ishte ai qe duhet ta gjente kalin. Te gjoret familjare e nxoren perseri kafshen ne pyll qe te gezonin Saliun. Sot ai nuk leshon bulevardin; njesoj si ne rastin e kalit mbi 50 vjet me pare

        1. p
         pjeter

         Hahaha,ç'kale moj!!??? Kali i ka cof me kohe Sali beut! por duhen shpetuar gomeret e shkrete qe nuk e dine qe e kane mbi kurris!!!

         1. S
          Shqiptari

          Don Kishoti shqiptar dhe kali i tij Rosinanti(balli i kuajve gerrdalle),pra te dy keta gerrdalla jane arratisur nga Muzeu i Partise se Punes per te vene ne vend Demokracine sipas stilit te llumit Yrra Byrra 97.Kali eshte Shurrtorja(Foltorja)e tij

          1. D
           DENI

           Ngjarja e Saliut me kafshen qe kish humbur ne pyll nuk ka ndodhur me kale pasi kali eshte kafshe fisnike dhe nuk denjonte te rrinte me te. Si i padinjitet,ai kish humbur nje dhi se ajo kish begenisur te ruhej nga Saliu dhe kjo duke mos dashur te rrinte me te u largua dhe humbi.

           1. B
            Baftjari

            Po cfare ben ky legen,ben ate qe ka bere gjithmone,qe ti jepni zgjidhje ketij problemi,i thoni Lul Bashes,se ai ja di te ramen,qe e la ne mes te rrugeve,dhe eshte ba sot si Ver Llapa,ai do vetem para kryeministrise,se atje ka lek,prandaj laimeroni Lulin

            1. K
             KAPITANI

             Nëse ky politikan nuk po mendon për interes më të madh të Shqipërisë, këtu dështojnë fjalët! Samiti i BE-së po zhvillohet. Berisha po mundohet ta lërë në hije këtë ngjarje të rëndësishme! Këtu nuk ka besim të mirë! E kundërta e mirëbesimit është "qëllimi i keq". Çfarë dëshiron të bëjë? Ai dëshiron të djegë goma në rrugën kryesore? Dhe pse proteston? Për Ramën që sjell 2.2 miliardë dollarë në Durrës? Apo kërkon të vendosë gurë në rrugën e trenit të Ramës?

             1. T
              Tropoja

              Sula: peralle e bukur ajo qe tregove dhe Saliu eshte duke gjetur kalin me siguri ska per ta gjetur se i kane vdeke familjaret nuk ka kush ti nxjer kal .Eh mor Sali mavrija si e katandise vehten

              1. F
               Fisniku i Freskut

               Llapni ju o budallenj. Perbindeshi i Vicidolit, Doktor Sali Mortja i duhet Edi Rames si gogol ndaj viotueseve qe te siguroje vazhdimesine ne pushtet.

               1. ☢️

                Pikerisht, sepse eshte nje i vdekur politikisht, i perbuzur dhe i perdorur keqaz nga disa fragmente ( te huaja) ai faqeziu do dale ne shesh me dt 6. Saliu do dale nga historia me shume turpe, vellavrasje dhe kusure qe i ka mbi shpine dhe po e kerrusin çdo dite. Saliu do dale ne shesh, do mbledhe te perhereshmit, ata qe per nje ose shume aresye i detyrohen atij ( se jo per gje te shantazhon Saliu), vetem per t'i treguar forcen atyre qe nuk e perfillin as neper endrat erotike te plakut te drobitur. Po i ben nderin e fundit Edit, do iu tregoje edhe nje here live botes fytyren e vertete, fytyren e nje krimineli grotesk. Sa turp per te gjithe ne, jo per faktin se me apo pa Sali ne bulevard do njollosemi si mosmirenjohes, por per faktin qe trasheguam nje histori te dhimbshme nga diktatura komuniste dhe nuk ishim ne gjendje ta ribenim kur na u dha shansi. E duam Shqiperine si gjithe Europa, thoshte dikur Saliu.Ai per vete ia doli, madje ia ka kaluar per nga standartet, luksi dhe pasuria e frikshme shume e shume europianeve. Saliu me ne fund u be europian, vetem se Europa nuk e do ose me sakte Europes nuk i duhet me Saliu, nese i eshte dashur ndonjehere.

                1. B
                 Bishti kalit

                 Berisha eshte qen morrash nuk e pranon kali… vec si mize po poshte bishtit ne b* the.

                 1. A
                  Alfred

                  Gjalle qenka kjo debilja, qe ben shkrime me porosi?!..

                  1. k
                   korcari

                   Me porosi te kujt Alfredke, te mamase tende mo? Lexoje vajzen se te ben mire nga trute

                  2. K
                   Kerma qe kuterbon

                   Kerma qe kuterbon nga krimet qe beri, nga hajdutlleqet, nga goja e qelbur qe nuk la njeri pa e ndotur me fis e sua, o zot kur do zhduket...

                   1. A
                    Aleksander

                    Ke ik per lesh O koqe

                    1. k
                     kufoma

                     Sa her lexoj Malltezin qe ja qendis Sali Berishes me rref zemra nga gezimi. Ky perbindsh te keqen nga familjaret e vet do ta gjej ose nga cuni me gocen a nga krushqit apo niprit e mbesat nuk e di. Di qe nga te vetet do ti dale shkuma. te lumt dora

                     1. X
                      XHI BU

                      Saliu nuk eshte qenie njerzore ai me veprimet qe bëne e ka klasifikuar e futur veten ne listen e kafsheve te egërta të leshuar nga zinxhirët ,kerkon vetem gjak pasi eshte mesuar gjithmone me pickime e kafshime duke vrare e prere e duke urdheruar njerëz te shiturit te Berisha për të vrarë ,shkatruar e mashtruar duke lujtur si gjithmone rolin e te fortit ,apo të gankstierit. Vazhdon të shkele ligjet e te mos pyes a ka shtet a jo ,por i intereson vetem egoizmi i tij për te qene ne qender te vemendjes ,kërkon vemendje me cdo kusht por nuk ka kerkush me i dhënë vemendjen. Eshte kafshe e ngardhur edhe pse benë gjithe diten ham e hum sa na ka pshtirosur ekranin e televizionit pasi dhe medjat i ka zaptuar e i ka blere nga ky mafioz

                      1. A
                       Astrit USA

                       Rasti i Berishes per daten 6 dhjetor,duhet te tregoje me veprime te zbatimit ligjit,per sigurimin e plote te delegacionit te larte te bashkimit europjan.Policija nuk duhet te lejoje asnje tubim qe eshte caktuar i ndaluar per grumbullimeve e levizjeve te njerzve kush e thyen kete rregull duhet ti tregohet vendi ashtu si eshte perckutar ne ligje,pervec berishes si organizator kushdo qe shke ligjin te pergjigjet dhe te denohet penalisht per kete.Ky do te jete nje detyrimi shtetit per vendosjen e shtetit ligjor me veprime kunder sfides se ketij njeriu qe shteti asnjehere nuk ka vepruar ndaj ketij njeriu edhe kur ka urdheruar te vriten demostrues perpara kryeministrise.Nese shteti nuk eshte i pergatitur ta beje kete,samiti qe do zhvillohet ne Tirane nuk mundet te mendoje te pranoje nje vend qe ti bashkohet vendeve te zhvilluara te BE qe nuk zbaton ligjet e tij.

                       1. k
                        k

                        NON GRATA ,ka sjelljen e ujkut të zënë në çark,sa më shumë i shtërngohet aq më i rrezikshëm bëhet dhe askush nuk mund ti afrohet derisa të ngordhi.

                        1. G
                         Gjeli Peqinit Dash Sula

                         E ka thënë i ndjeri Namik Hoti, rahmet pastë. Malokun nga kali vetëm pushka e zbret.

                         1. T
                          Trotski

                          Ne vend qe te merremi me Ngjarjen Madhore te Samitit Europian ,po i biem Legenit :do dale Sali Kerma apo JO !!!.Ligji duhet te veproje ndaj ketij Shpellari Antishqiptar dhe vetem KAQ..

                          1. G
                           Gagarin

                           Dibrançe i thonë zdyp

                           1. Tomori USA

                            Te zbatohet deri ne nje ligji per tubimet. Dy banditeve qe kane vrare, vjedhur, demtuar demokracine, shtetin ligjor dhe kane -mbkelle e stimuluar koorupsjonoin, duhet tu vihet kufiri tek thana. Mjaft me me premtime , indiference ndaj ketyre krimineleve . Nese SPAKU dhe BKH, si marin te pandehur per krimet qe kane bere. Te shkruihet se, ska ci duhen Shqiepris dhe shqiptareve organe te ketilla qe marin nga 5 milon lek ne muaj dhe denojne cironkat .

                            Lini një Përgjigje