Në 6 dhjetor protestohet që të tregohet se Doktori është gjallë dhe duhet pasur frikë

1 Dhjetor 2022, 18:17Blog TEMA

Në 6 dhjetor protestohet që të tregohet se Doktori

Nga Artur Zheji

Në datën gjashtë, të muajit të fundit të vitit 2022, do zbresin në Aeroportin “Nënë Tereza”, burra shteti të rëndësishëm dhe të parëndësishëm. Për tu takuar mes veti dhe për të ndërtuar një strategji sa më të efektshme: Për sherrxhinjtë e Ballkanit Perëndimor.

Por mbi të gjitha, ata, Burrat e Shtetit, do të vijnë që të sjellin Frymën dhe mbështetjen direkte të Bashkimit Europian, në të vetmin Vend Ballkanik, anëtar të Natos, me Konsensus pro Nato, mbi 70-80%…

Ata kanë zgjedhur Tiranën. Dhe ky është një sukses i Tiranës zyrtare të këtyre 30 viteve. Nga Berisha i Parë e deri te Rama i Tretë, me të mirat dhe me marrëzitë e veta (të njohura dhe të panjohura).

Përtej fjalëve, komenteve dhe teorive konspirative, Parisi dhe Berlini, domethënë themeli ku mbështetet sot Brukseli, kanë gjykuar që kryeqyteti shqiptar, i plotëson kushtet e mikpritjes, sepse është kryeqyteti i një vendi të rrethuar me bashkombasit e vet dhe që nuk ka rrëfyer ndonjë nacionalizëm zjarr vënës në Ballkanin e barutit.

Ndoshta kjo nuk është ndonjë meritë e madhe për Doktrinën Shqiptare të Shqipërisë Reale, porse për Europianët na bën të pranueshëm dhe më afër se të tjerët në modelin Zvicerian të bashkëjetesës.

Çfarë duhet të bëjmë ne shqiptarët të ndarë në formacione politike radikale ndërluftuese?

Ne shqiptarët e kacafytjeve shekullore ndërklanore, çfarë duhet të rrëfejmë më 6 Dhjetor 2022?

Në këtë datë unike dhe të pandodhur kurrë, kur 27 burra shtetesh zbresin në Nënë Tereza dhe jo në aeroportin Edi Rama?

Sepse asnjëherë më parë në Historinë modeste të shtetit të ri e modern shqiptar, nuk ka ndodhur të vijnë kaq shumë burra shtetesh, në një datë të vetme, duke respektuar si asnjëherë, Tokën Arbërore. Sigurisht, duke shkaktuar një xhelozi të tmerrshme te fqinjët tanë, që në thelb nuk e njohin arsyen e Egzistencës së Kombit tonë, ndërkohë që të 27 burrat e shtetit, do të dëshmojnë krejt të kundërtën!

Çfarë duhet të bëjmë pra? Të zgjedhim Politikën e ditës, apo të zgjedhim shansin që të rrëfejmë sa e meritojmë në të vërtetë këtë respekt?

Doktori na fton të protestojmë, për të bindur europianët se bëjnë gabim që vijnë në Tiranën e korrupsionit dhe që pranojnë qokat mikpritëse të Ramës!

Doktori na fton nëpërmjet lojra opozitare fjalësh:që“t’ja prishim festën” Ramës!

Por në të vërtetë kjo do të rrëfente se, Ne shqiptarët, nuk jemi shtet dhe nuk kemi shtet! Dhe kjo paradigëm e urryer që na persekuton prej një shekulli, është shumë përtej Berishës dhe shumë përtej Ramës!

Thënë kjo, përsëri nuk do të mund të isha kundër një Proteste, që do ishte në thelb një manifestim paqësor, proeuropian dhe antiRama.

Por, nëse ndodh kjo formë proteste, manifestuesit paqësor, do të dëshmonin të kundërtën e qëllimit të mbajtjes së vetë Protestës, do të dëshmonin që Shqipëria, nuk është një regjim, por në të kundërt, është një demokraci funksionale, ku edhe protestohet…

Oksidentalët janë mësuar me këto. Në çdo Samit të Natos, ka gjithmonë ca qindra pacifist që protestojnë në emër të paqes. Në çdo Samit të G20, ka mijëra anti-kapitalistë apo ambientalistë që protestojnë me pankarta përtej kordonit të policisë.

Protesta të toleruara këto, madje kartolina me ngjyra, të fasadës demokratike, edhe në vendet më militariste të botës.

Mirëpo Doktori na fton të protestojmë me çdo kusht!

Përse me 6 Dhjetor, kur ka edhe 364 ditë të tjera?!

Sigurisht për të treguar botërisht dhe faqe burrave të shtetit që do mblidhen në Tiranë, se ay, Doktori, është një faktor i rëndësishëm, stabiliteti apo turbulence…

Sepse mendon Ay, Doktori pra, që ka gabuar kush ka gjykuar pa themel, se Berisha na paska vdekur politikisht…

E pra, nëse protestojmë në 6 Dhjetor, duhet të protestojmë për të vërtetuar këtë ekuacion politik të Doktorit, sepse për Opozitën vendos vetëm ai!

Të tjerat janë Fjalë!

Por kjo është një temë tjetër, e vlertë për tu analizuar njëherë tjetër.

27 Komente

 1. m
  mbulo surratin Pler se doli Gogoli Shpelles

  kujt ja lepin bolet tani ku Kurv e Bordellos kokloqes se cepanit apo qelbsit te shplles ! ptu jashteshqitja e shoqerise ,njerez pa Moral e pa Atdhe prostituta mediatike

  1. s
   saliu duhet te shpallet terrorist

   ky neandertal i shpellave kujton se bota rrotullohet rreth tij me 300 cecene. ky malok komunist harron se keta 27 qe po vijne nuk fshijne as bythen me kete dhe ata qe llapin neper tv e tij. ky komunist i qelbur kujton se do i hiqet non grata,dhe harron se mund te shpallet terrorist nga tropozha. ky shurraq qe i ka sjell kaq fatkeqesi ketij vendi dhe ketij populli meriton litarin dhe jo te iki krenar.

   1. Z
    ZHEJI KOKE PA LARI

    Qe kokat e politikes vijne ne Tirane eshte merite e Rames qe nongrata thote do protestoje ( qe une nuk besoje )eshte merite e Rames qe ti ke ikur per lesh pasi ke ngelur pa pune eshte merite e Rames qe nuk ke thene ne kete shkrime asgje eshte merita jote si lepurush frikacak .

    1. P
     Prostituta Atomike Sali

     Doktor Mortja do protestoje kunder korrupsionit, vertet?! Hajduti çirret kunder hajdutit! Prostituta Kombetare Sali, kemi 30 vjet qe presim qe te flasesh kunder : Janulles, Kunder serbiçkes, gerqijes e rusiçkes. Kemi 30 vjet o Mbreti i Tallavase, qe po shkaterrohet gjuha shqipe, Kultures Kombetare, muzika! Asnje fjale o trim!!!! Sa here ka ngjarje ne Kosove, plasin trazirat ne Tirane! Kishte fillu lufta ne ish Jugosllavi, shkaterrove ushtrine, pse o Trim?! Pse kontrabande me ata qe na kane masakru ne shekuj?! Pse o trim njerezit kane frike prej teje?! Ti na solle damakrazine, pra je burre i urte, me fjale e i studiuar?! Pse o trim rreethohesh nga Flamur Noka, i Qimi i Pekajve, Stresi, motrat Vokshi?! Ti sikur je plot dinjitet?! Ke 30 vjet qe e Ke shpall veten” Perfaqesues te ish Pronareve”?! Nxorre ligje qe pronaret e vertete kurre mos ta marrin, edhe kur eshte e lire! E mor Prostitute, ato qe Ke be ne kete popull, greket e serbet nuk i kane pa as ne enderr.

     1. M
      Mos shko, o trim.

      O te qi….a doktorin. Edhe ti Zheji e paske frike, une te dija trim ty, ti u dhjeke ne breke. Yyy lamashe. Per Edi Ramen behesh trim, kurse per Berishen ke frike, dhitesh ne breke.

      1. M
       Mjekra

       Na rruash bolet me gjith dokyo mortjen. Legen ,lavjers

       1. H
        Himarioti

        O Zheji, më mrekullove, ti qënke sheruar! Urime të përzemërta! Ti tani din të mendosh dhe të shkruash, si njeri normal. Bobobooo, sa i sëmurë ke qënë! Uroj të mbetesh mirë me shendet! Të shkuara!

        1. P
         Prostituta Kombetare Sali

         Ha Ha! E ka kuptu dhe Arturi se Doktor Mortjes i ka ardh fundi! I duhet nje pronar i ri.

        2. 1
         19

         Foli ky qe bie era shure dhe mut .kuterbon si nje derr i felliqur femra e vet prandaj e la se binte era shurre dhe duhan .njeri i piset nga cdo gje .

         1. B
          Bureto

          Kur do Zhej shkruan gjëra që ia vlejne të lexohen, bile me vemendje.

          1. f
           fukaraji20

           Ky po tregon se mjere ata qe kane nje soje te tille, sepse do te vuajne per sa kohe nuk eshte ne hekura ose ne dhe’..

           1. T
            Trotski

            Sali kerma duhet injoruar.Nuk duhet me i dhene hapsire.Ai Delenxhi gjithmone eshte paraqitur antishqiptar,zjarrvenes per te mbuluar bemat e ndyra qe ka bere familisht.SPAK duhet te veproje menjehere se na ka merzitur duke Pritur realisht denimin e mamutheve te Korrupsionit

            1. N
             Noci

             Ne fakt i ke bere nje mbyllje reale "doktori vendos mbi opoziten" e duke e pare gjendjen e opozites sot i gjithë faji bie mbi te se ai e solli ne kete dite te mjere

             1. I
              ILIR META

              QIFSHA ROPET TY E DOKTORIT

              1. I
               ILIR META

               QIFSHA ROPET TY E DOKTORIT

               1. P
                Patrioti

                Fuck you megjithë gërdallën që pshurr në brekë. Racë idiotësh dhe debilësh.

                1. J
                 Jari

                 Muti A Zheji, kunati hajdut të rrugëve, Qurduka, ska faj që leh ky kokrra e B/Q, kush e ka frikë Sali Mortjen, vetëm ty, Irfani e Like spiuni o i degjeneruar.

                 1. S
                  Spartaku me sekretaren bjonde

                  SPAKU eshte dhjere ne breke si Zheji

                  1. Roberto

                   Zhej shkruan kur i intereson dhe di te beje lajka me kedo. Faktikisht nuk ka ndonje gje te keqe ne kete shkrim vetem qe Zhej e "orienton" protesten te jete paqesore. Berisha ka qene dhe do mbetet nje nga me te urryerit e ketij vendi. Berisha eshte kriminel i lindur dhe i formuar akoma me shume gjate viteve te pushtetit te tij famekeq. Ate qe Berisha i ka bere Shqiperise dhe shqiptareve nuk ja ka bere askush tjeter. Nuk eshte nevoja ketu te fillojme nga e para me shkaterrimet,vjedhjet,djegjet apo vrasjet qe jane bere prej rregjimit te tij. Ky njeri duhet denuar per krimet qe ka bere bashke me Agushin qe i vete pas avazit kur i djeg bytha.

                   1. A
                    As emigrant U S A

                    O zheji , ( nuk dua te ta bej qefin se te urrej )je ca i zgjuar por nuk te le cmira kunder RAMES ta shprehesh te verteten sic e ke ne mendje , jam dakort me te gjitha qe thua por me shume rezerva te thuash se ka punuar Sali qeni ka punuar per kete vend e kuptojne vetem qorrat si puna jote dhe atyre qe e ndjeki prapa nje te marre nongrada i cilesuar nga u s a si pengues i demokracise dhe i akuzuar familjarisht per korrupsion madhor , qofsh ti ana-leshet dhe qorrat e tjere qe e besojne . Ata erdhen edhe do te vijne ne kete vend vetem se eshte i madhi EDI RAMA dhe kush nuk e kupton kete gje jo vetem qorr por edhe psikopat si juve eshte Non grada me kete proteste kerkon te thote se nuk kane kallur akoma pa per te vdekur e di edhe ete qe ka pjerdhur me kohe

                    1. K
                     Klevi jam kerrici i Faros

                     Se pari ti Zheji koke bualli qe te jane pjerdhur dhe dhjamosur trute , ai qe quan ti doktor eshte nje kriminel monster , hajdut bashke me femijet dhe gruan qe dihet boterisht , jo vetem nga kurvat si ty , por dhe nderkombetaret qe e kane damkosur nongraten qe ju i lepini jarget nga mengjezi ne darke bashke me bythqirat si Lubonja , Bushati, Cani,Rakipi, Rakipllari, Bejtja dhe te tjere funderina kazanesh.

                     1. C
                      Cen

                      O Zheji pse I bie rrotull, thjesht kerko qe asnji nuk duhet te dale me Sali qenin ne proteste me 6 Dhjetor. Ata nuk vijne per Ramen por per Shqiperine si vend qe ka nje pozicion te rendesishem ne kete gjeopolitike te re. Vdekje tradhetareve.

                      1. r
                       retourn of the saint

                       Kush do kete frike nga doktori perendimi???ju o plera pjese e superstruktures qe mbron nje sistem te kalbur eshte mire te zgjidhni bashke me Sali mavrine dritaret e burgut qe te bien nga djelli, perpjekjet e saliut te denohet si politikan jane te kota, do denohen si hajdute si vjedhes te pasurise publike do ti sekuestrojne gjithe pasurine atij dhe te gjithe subjekteve qe do perpiqen te bejne propagande anti perendimore prijini profkat jeni ne buze gremines dhe nuk e kuptoni se nuk e njihni politiken si shkence.

                       1. M
                        Mulla Omari

                        Hera e parë që lexoj një artikull normal nga Zheji, por kam frikë se do kollitet Saliu pasi ta lexojë dhe ky do bëjë autokritikë.

                        1. Q
                         Qytetari

                         Jam dakort me Zhein , per protesta partish ka viti 364 dit , protesta ne kte dit ben ate qe se ben dot vuçiçi me ter ushtrin e vet , ky qen gjakatar duhet te shkoj ne plera perpara drejtesis se esht antishqiptar deri ne vdekje , Esat toptani nuk esht gje me çi ka ber saliu kti vendi dhe te ter e bejn sehir , nuk kan faj ata qe kan mbetur ne shqiperi jan vetem per lloqe kafe e noj got raki .mjer shqiperia qe nuk i del njeri per zot bastardeve te vet qe se len te qet te zhvillohet si ter bota, se le llumi shqiptar saliu likja me taborin e qelepirxhinjve qe i kan ren dhembet te ndjekur me njerzit e serbis dhe grekut nga brenda , mjer ky vend thuaj sa paska per ne burg ne kte vend horra qe punojn kunder kti kombi ne xhdo sistem .

                         1. M
                          Marin

                          Ropt e shtepise , ty, doktorr mortjes dhe moterqirit nga cepani, pidhin e grave te fisit do beni ne dt 6… na keni care trapin dhe ju te Temes me kta kellirat qe u botoni te dhjerat qe nxjerin nga goja dhe nga mendja .

                          1. B
                           Bashkim

                           Në ndërtimin e shtetit ligjor të drejtë që vuajnë shqiptarët prej 77 vjet nji rrol shumë të rëndësishëm luan media kur është e pavarur , por fatkeqsisht në Shqipëri akoma nuk kemi nji media të tillë

                           Lini një Përgjigje