Pse po emigrojnë miliona italianë larg atdheut?

2 Dhjetor 2022, 16:30Blog TEMA

Pse po emigrojnë miliona italianë larg atdheut?

Nga Kreshnik Spahiu

Eksodi masiv i italianëve nuk ka të ndalur.

2.7 milion italian kanë emigruar jashtë vendit vetëm dekadën e fundit.

Italia perla e Evropës, gadishulli i parajsës mesdhetare që josh gjithë planetin me klimën, turizmin, gastronominë, kulturën, historinë, agro-turizmin, stilin e veshjeve dhe jetën sociale, po braktiset çdo ditë nga rinia italiane.

Ndryshe nga çdo vend Evropian, ekonomia italiane ka shënuar rënie dhe mesatarja e pagave ka një ulje -3% krahasuar me vitin 1990. Pra italianët jetojnë më keq se 30 vite më parë dhe shumë më keq se kur paraja e tyre ishte lireta.

Ndërkohë që të ardhurat dhe pagat në Itali shënojnë ulje drastike në raport me rritjen e vendeve të tjera Europiane:

Gjermania + 33%

Zvicëra + 63%

Danimarka + 39%

Finlanda + 32%

Franca + 29%

Belgjika + 25%

Portugalia + 14%

Spanja + 6%

Studimi më i fundit zyrtar i statistikave në Itali provon se miliona italian kanë braktisur atdheun e tyre për arsye punësimi dhe studimi:

- 66% për arsye punësimi

- 20% për arsye studimi

- 14 % për arsye të tjera

Nga Italia po largohet pjesa më vitale dhe rinia:

Prej afro 6 milion emigrantë: 1.2 milionë janë nga 18-32 vjeç. Ndërkohë 55% e emigrantëve janë meshkuj dhe 45% femra.

Shumica e emigrantëve italianë shprehen se duan të provojnë një eksperiencë të re, suke ndryshuar vendin e punës, shtetin, qytetin dhe duan të realizojnë një jetë ndryshe por në thelb mbeten arsyet ekonomike dhe financiare.

Italianët kanë emigruar gjithmonë.  E megjithatë, fenomeni nuk është vetëm pjesë e qarkullimit të njerëzve, ideve dhe aftësive në një botë të ndërlidhur. Sipas statistikave 38% e shtetasve italianë e kanë provuar një herë në jetë emigracionin, ndërsa pjesa tjetër 62% nuk ka jetuar dhe punuar asnjë herë jashtë.

Italianët janë të bindur se në emigracion fitohet më shumë:

- 85% mendojnë se emigrant fitohet më shumë

- 11 nuk janë të sigurt po ose jo

- 4% mendojnë që jashtë Italisë fitohet pak

Italia, gadishulli ëndrrave për të huajt, nuk i lumturon më italianët.

A është një iluzion apo tendence e shekullit të 21?

Cili do jetë fundi i këtij fenomeni?

A do shkatërrohet Bashkimi Europian nga lëvizja e pa kontrolluar?

Shprehja: “Guri rënd, në vend të vet” me sa duket i përket të shkuarës.

Brezi i ri ka një koncept tjetër dhe ndryshe nga ne. Ata kanë bindjen se: “Atdheu im është atje ku vlerësohem dhe paguhem më shumë”

Addio Italia, Albania, Croatia, Kosova, Ruamania………

Ky shkrim s’ka qëllim krahasimor të shifrave me Shqipërinë.

27 Komente

 1. Ganz genau.Secili vendos vete ku deshiron te jetoje.Lerini perrallat e Sali dhe Ilir qeneve,dy njerezit me te poshter dhe me te urryer te popullit shqiptar.

  1. k
   k

   Sepse italianet janë popull poetësh,artistësh,herojsh,shenjtësh,mendimtarësh,shkenctarësh,lundruesish,dhe emigrantësh.Kështu është shkruajtur në koloseun katror modern që ndodhet në lagjen Eur ndërtuar me arkitekturë racionaliste të periudhës fashiste.

  2. G
   Gallate

   Tashti shkruaj nje artikull pse po emigrojnë miliona nerez nga planeti toke.

   1. A
    Aron

    Do behet edhe kjo sapo te krijojne kushtet ne Mars.

   2. E
    Eni

    Dhe passtaj Niku...je bere si Jorgo Melica....por une nuk njoh drejtor ne Itali qe te emigroje e te punoje pjatalares se nuk ka pse nderkohe njoh shume Shqiptare...ky eshte dallimi o shejtan budalla

    1. e
     emigranti

     Problemi me ata qe jetojne ne Shqiperi eshte se kane bindjen se jasht shtetit jeta eshte me e lehte, pra mjafton te shkosh diku ne Europe apo Amerike dhe problemet zgjidhen sa hap e mbyll syte. Fakt eshte se jeta jasht apo brenda Shqiperise varet nga aftesite e individit dhe deshira e tij per te mesuar dhe punuar sa me shume. Nese ke qene dembel dhe nuk ke bere hajer ne Shqiperi, pasi kohen e kaloje neper kafenera duke spekulluar se sa para ka fituar ai apo ky funksionar shteti me kete apo ate tender, ke zero gjasa qe te jesh i suksesshem diku ne nje vend tjeter. Dembelet dhe te humburit do mbeten te tille edhe sikur ne mes te floririt ti futesh. Gjithmone do e gjejne nje aresye qe te ankohen.

     1. S
      Shmil Pollogasi

      Pa burokracinë e infektuar me virusin korrupsion, Shqipëria arbnore dhe epirote do ishte vendi i shpresave dhe i arritjeve të mëdha. Shqipëria do bëhet Norvegji e jugut evropian, mbani në mend brezat e dyzetave e poshtë. Do ta gëzoni!

      1. e
       emigranti

       Shmil Pollogasi-une besoj se Shqiperia eshte ne rrugen e duhur per tu bere ashtu sic thoni edhe juve. Problemi qendron me nje krah te politikes ne ate vend, qe nuk shqetesohet per fatet e vendit, por ben propogande antishqiptare per hir te dy figurave te djegura, qe e lane vendin ne nivelin ku eshte per me shume se 20 vjet, pasi sa kohe ishin ne pushtet menduan si te mbushin xhepat e tyre.

    2. n
     niku koqe fiku,hajde ktu dhe provoje sa te ndjekin

     o niku po ti qe e kishe rrogen me te larte se nje italian,cte hengri bytha dhe ike... na le edhe partine koqe zi pa kryetar.... nga politikanet hajdute e llapaqen,vetem ti dhe tik llalla iket...

     1. T
      Ti je mashtruse hajdute dhe Ja pse

      Italija thote ky jevi Turko Shqip foles. Në Itali kane shkuare në dekaden e fundit të punone dhe të jetone të pakten mbi 5 miljone rrefugjat shumica e tyre si vendet Shqiprija,Rrumanija, Bullgarija, polonija, Serbija dhe nga të gjitha vendet e ballkanit. Shumica e italjanve të ri shkone për të studuar dhe punuare për një prejulle të shkurter krysisht në vendet Anglish folse. Ti je një mashtruse jev Turke nga Prizeni dhe kaqe.

      1. k
       kanadezi

       Juve more mik, me siguri jeni njeri nga ata qe i merr lajmet prej enderrave qe shikon naten apo nga nevojtorja e Berishes. Ato qe shkruan Kreshniku ne kete artikull jane marre nga statistikat italiane. Nga nje kontroll i shpejte, une gjeta nje link qe jep emigracionin italian deri ne 2015. https://www.macrotrends.net/countries/ITA/italy/immigration-statistics#:~:text=Italy immigration statistics for 2015 was 5,788,875.00, a,2000 was 2,121,688.00, a 19.53% increase from 1995. Ketu ku jetoj ne Kanada, ka shume emigrante te rinj nga Italia qe kane ardhur ne vitet e fundit. Ata dallohen nga emigrantet e vjeter, pasi flasin italishten moderne, gjuhe te cilen une e njoh shume mire, ndersa emigrantet e hershem flasin dialektet e krahinave nga kane emigruar vite me pare. Po keshtu ka ardhje te vazhdueshme nga vendet e tjera te BE-se, si nga Spanja, Portugalia, Greqia, Kroacia, Bullgaria, Rumania, Republikat Balltike, Polonia apo Hungaria. Kanadaja planifikon te terheqe rreth 1.5 miljon emigrante te rinj ne 3-4 vitet e ardhshme dhe nje pjese e konsiderueshme e tyre do vijne nga vendet e BE-se.

       1. L
        Luci

        Futja kot debil . Un jetoj ne jug te Italise dhe rinia ka ik ne mase . Ka zona qe qe banohen deri 98% nga pleq . Asnje nuk eshte kthyer sic thua ti qe kan ik perperiudhe te shkurter. Italia sidomos jugu po behet per buke goje . Ka vdek Italia e mos ecni me ne Itali .

       2. A
        Aron

        Kjo eshte nje e vertete qe ka kapur gjithe boten. Kjo levizije e madhe sot behet edhe fale transportit qe eshte edhe me i shpejte dhe lirmshem per shume njerez. Me perpara kushtet nuk e lejonin qe njerzit te iknin kaq shume dhe me nje lireshmeri te tille. Pra, duhet te kuptojme edhe kohen ne te cilen jetojme.

        1. 7
         77 vite komunistët në pushtet

         Më bastard se ky Kreshniku nuk ka. Shqipëria e korruptuar shpopullohet, nuk shkruan asnjë llaf. Merret me italianët që janë një nga popujt më të pasur me florinj, kanë ptona të trashëguara, shëndetësi të mirë, ekonomi etj.

         1. s
          shqip

          Ky eshte nje tjeter person qe shikon enderra me sy hapur, per italiane qe qenkan nga popujt me te pasur me florinj, prona e shendetesi te mire.

          1. V
           Veri

           Ty jo 77 po 777 vite komunizem i ke sagllam o debil . Un kam 29 vite ne Itali ku qekan kto italianet me prona e flori ??? Hajde provo jeto me 1230 euro kur 570 te ben qeraja . 180 faturat 200 i do benzine se do shkosh ne pune e ti mi gjej florinjte

           1. Lisi

            Me qe po vuan kaqe shume. kthehu ne shqiperi.

          2. ΛΛ ΞΞ

           Po ti si Shkon aty qe je,parate qe vodhe ku i ke neper thase apo nen Dyshek.u Pa puna vodhem,beme nje parti kot ,justifikuam ato qe vodhem Tek KLD ,bejme ndonje shkrim kot neper gazeta letra higjenike dhe jemi dikushi.ik o Hajdut se ti duhesh futur brenda

           1. N
            Nick Rossonero

            Perpjekje qesharake e nje derdimeni si Kreshnua i llangosur 'Kur e Zi' dikur per te justifikuar te pa justifikuaren - Braktisjen (jo emigrimin) qe rinia shqiptare po i ben vendit ne saje te qeverisjes degjenerate Rama. Kerkesat per AZIL te shqiptareve, me te lartat ne BE, nuk i lene askujt shteg te dredhoje me dengla te llojit Kreshno kurves..

            1. O
             Ortega i ngulitur në ILIRI

             KRESHNIK i nderuar! Me një copë letre nuk i thua gjithë mencuritë...Thënia - Guri peshon në vend të vet, i përket kategorisë aksilogjike, jo kategorisë ontologjike - materiale. Guri lidhet me aspektin social, familjar, moral, juridik etj Të fala! P.s. Jemi fare të pafuqishëm për t´iu ekspozuar fenomenit të emigrimit dhe për të parë shkaqet e emigrimit si faktorë unikë për cdo vend. Nga cilat treva të Italisë po ndodh kjo rrjedhë, riatdhesimi, qarkullimi i kapitalit brenda faktorit italian në relacionin diasporë - interland dhe përkundrazi.

             1. G
              Gazi

              Nga Roma e poshte emigrimi eshte masiv . Jo vetem rinia . Gjithsesi keto zona gjithmone kan qene me te varfera . Un kam ik ne 90 ne Sicili jetova 15 vjet . Me vone u stabilizova afer Bologna .mgjths jam 17 vjet ketu ne Emilia Romagna akoma sja fal vetes pse qendrova ato vite atje se per mua njelloj ishte emigrant qe emigrant isha. E verteta eshte qe jugu i Italise per fryme popullsie ka nr rekord emigrimi krahasuar me gjithe Europen

             2. A
              AK

              Mërua e ka emëruar Kreshnikin si qeveria në mërgim. Niku me barseta po thotë që shqiptarët po ikin nga Shqipëria që ti bashkohen Nik Pështymës. Është goxha efendi politikan që punon me " data" jo kot më kot. Lexoni shifrat si I rendit. Sipas tabelës -Ramazon-Surrel-Edrene. Me kaq e mbylli çështjen e shpopullimit në favor të Vin Llapës. Birinxhi tamam ! Eh mor Nik Sorra! Nga sikleti e ke edhe ti. Te pelqeu pallimi I Ramës. Tu be zakon. Jepi rrotë kari se si dihet. Ty dhe Lulqimin , Ramazoni aktualisht ju "do" shumë. Më shumë se Leninin e Librazhdit.

              1. E
               Emiljano

               Ska qellim Krahesimor thot ky rrota? Po per ca leshin e shkruan,apo dhe ti do lepish nonji kocke

               1. c
                ce

                Shume shpejt do dale Floriana tek Foltorja e vicidolit dhe te tregoje per zbulimin e madh qe ka bere perbindeshi i vicidolit. Perbindeshi i Vicidolit ka zbuluar se aresyeja e largimit te miliona te rinjve Italiane per nje jete me te mire ne vendet e BE eshte Edi Rama se nuk ka punuar mire per kthimin e refugjateve Shqiptare ne atdhe per tu hapur vende pune italianeve.

                1. D
                 Detari

                 pse mereni me kete turkun e prizrenit?

                 1. s
                  shqip

                  Po me ke te merremi, me neogrekun bytheqire si puna jote?

                 2. 1
                  1

                  Sa ta mare prap Saliu me Ilirin dhe ketu do vershoj bolleku.Te hapin dhe njehere firmat piramidale te mbledhin dhe ca para te tjera per te siguruar brezin e 11 se te 10 e kane siguruar .Lajm i mire qe dhe "KOMPETENTI"paska hapur televizion taniMCN-tv

                  Lini një Përgjigje