Krimi i dyfishtë i Ramës me Irfanin

2 Dhjetor 2022, 12:11Blog TEMA

Krimi i dyfishtë i Ramës me Irfanin

Nga Andi Bushati

Vendimi kontrovers për ti futur ruspat njërës prej pasurive më të mëdha të pronarit të News 24, Balkanweb dhe Panorama, ashtu sikurse ndodh rëndom, e ka ndarë opinionin në dysh. Nga njëra anë janë ata që mendojnë se ky është një hap më tepër në rrugën e degradimit të një regjimi autoritar drejt një diktature personale. Sipas tyre gjithçka është ka të bëjë me tentativën e Edi Ramës për të shantazhuar disa media që i kanë dalë tani vonë nga rrjeshti. 

Të tjerët, më moskokëçarës, e mbyllin me shprehjen: ‘Kokat hëngërshin”. Në optikën e tyre, Hysenbelliu, nuk është një viktimë, ai po korr atë që ka mbjellë prej vitesh. Atij thjeshtë po i marrin diçka që e kish fituar pa të drejtë, si rezultat i favoreve që i pati bërë pushtetit. Sipas tyre, Rama i dha lejen për “Prestige resort” Irfanit, atëherë kur ai i shërbente dhe po i’a shemb tani që nuk janë më bashkë. 

Për të mbështetur këtë tezë, këta të fundit, përmendin serviset që mediat e Focus Grup i kanë bërë Erion Veliajt dhe Taulant Ballës duke konkluduar se në këtë përplasje, s’ka rëndësi se cili është fajtori, pasi askush nuk është në krahun e interesit publik.    

Fakti është se në të dyja qasjet ka aq pafundësisht të vërteta, sa duket sikur në këtë histori vështirë të gjesh krimin fillestar apo mëkatërin më të madh. Aq e koklavitur është fabula, mes pronarit mediatik, oligark dhe kryeministrit që bashkëjeton me të, sa ajo po i shkon për shtat edhe vetë Edi Ramës. 

Gjithnjë e më shumë, shefi i rilindjes po tenton ta paraqësë veten si një politikan që gjendet nën trysninë dhe shantazhin e bosëve të fuqishëm të mediave, të cilët kërkojnë favore duke përdorur peshën e pushtetit të katërt. Ai aludoi hapur për këtë, pasi Top Channel emetoi disa lajme kritike ndaj punës së qeverisë. Madje të njëjtin justifikim e ka elaboruar gjatë edhe në një takim të tensionuar që pati disa ditë më parë, me shtatë organizatat më të mëdha ndërkombëtare për lirinë e shtypit. Duke dashur të shpjegojë arsyet se përse Shqipëria është rrokullisur kaq poshtë në lirinë e mediave, kryeministri këmbënguli me kokfortësi për ti vënë fajin pronarëve dhe trysnisë që ata ushtrojnë mbi vartësit e tyre. 

Kjo tendencë u pasqyrua edhe në deklaratën finale që delegacioni i 7 organizatave partnere të platformës së Këshillit të Europës për sigurinë e gazetarëve lëshoi në fund të misionit faktmbledhës. Madje ndonjë gazetar i kapur rishtaz nga pushteti, që shkruan për publikun e huaj, e vuri theksin pikërisht tek etiketimi i pronarëve si e keqja e vetme e sistemit tonë mediatik. 

Le të jemi të drejtë. Në këtë histori nuk ka ëngjëj. Sot pjesa më e madhe e mediave tona i është larguar misionit të vet dhe para informimit, ka si objektiv pasurimin. Edhe Irfani edhe Vjollca edhe Sandri edhe Ylli, apo shumë të tjerë pas tyre, ndjekin të njëjtin model që është në kahun e kundërt të interesit publik. Ai që pohon këtë ka 100% të drejtë. Por ama kur, po i njëjti, e përfundon këtu arsyetimin e vet, ose është naiv, ose është mashtrues. Sepse e vërteta e plotë është më e thellë. 

Askush nga ata që e ka përbaltur misionin e medias që drejton nuk e ka bërë pa korruptimin, favoret, lejet e ndërtimit apo paratë e inceneratorëve që ka shpërndarë pushteti. Në këmbim të heshtjes për mëkatet e qeverisë, ata janë shpërblyer me thela nga pasuritë publike. Nuk ekziston sot asnjë vend në botë, ku qeveria të jetë e pastër dhe e ndershme, drejtësia funksionale dhe mediat të shitura. Sa më shumë erë të vijë peshku, aq më e qelbur është koka.

Prandaj, Rama thjesht manipulon kur do ta veçojë përgjegjësinë e tij nga degradimi i pandalshëm i sistemit mediatik. Pronarët janë bashkëpuntorë në krim, por asnjëherë arkitektët e tij.

Nga ky këndvështrim duhet parë edhe përplasja e fundit me fadroma. Ata që thonë thjeshtë: “kokat hëngërshin”, pa shkuar më tej, vetëm sa relativizojnë të keqen. 

Duke vënë në të njëjtën shkallë si Ramën, po ashtu dhe Irfanin apo Vjollcën, mediat e të cilave kanë vendosur ta kritikojnë sot, ata punojnë për jetëgjatësinë e të njëjtit sistem.

Qasja më e drejtë do të qe një tjetër, ti kërkojmë llogarinë kryesore atij të cilin e kemi zgjedhur për të menaxhuar pasuritë tona dhe jo atij që e shmangim me një sustë të telekomandës. Të mos e lëmë fajin kopil mes Edit dhe Fanes, por të përqëndrohemi te leja e dyshimtë që kryeministri dha për “Prestigj resort”, në 2016 dhe tek anullimi edhe më abuziv që i bëri asaj gjashtë vite më pas. 

Vetëm duke e parë si një mëkat që duhet denoncuar në mënyrë të dyfishtë – si kur dhuron për të joshur, po ashtu si kur shkatëron për të shantazhuar – ne mund të shpëtojmë edhe nga sistemi abuziv mediatik që ka ndërtuar Rama edhe nga përfituesit anësorë të tij. 

45 Komente

 1. s
  shqiptar

  O burre kurvash po te isha une ne vend te Rames do te kisha shkafanjitur biren e bythes 100 here ,per cfare mut shtypi e ke fjalen per ju topelepiresit e Sali Berishes qe ja ngrihni loqen me uje te ngrohtre e pastaj ja merrni ne goje ju kalbesirat kombetare.Ptu bythqire qe qelbesh ere

  1. V
   Vranakonti

   Bjeri fyelit fyellaxhi Bjeri me te lumt goj Fryj fyellit bejtexhi Sa te dalin boja

   1. Q
    Qazimi

    Pertej llafeve boshe dhe mllefeve te njerit apo tjetrit ( ku ben pjese edhe nipi i shokut Hysni ), ketu shtrohen dy pyetje kardinale: 1. Ajo pjese e ndertimit qe po prishet sot, ka apo s'ka leje te rregullt shteterore dhe, nese po, a perputhet ndertimi me cfare thuhet ne leje ? Nese s'ka leje, apo nese leja eshte shkelur, duhet ta mbyllin sqepin Irfani, Bushati dhe gjithe skota e maskarenjve qe po e marrin neper kembe kete popull prej 30 vitesh. 2. Nese Rama po e prish rezortin si presion kundrejt shtypit ( gje qe do te ishte faj ), a duhet te zevendesohet Rama me Berishen qe pati burgosur, rrahur, plagosur ( lene invalid ) gazetare dhe qe pati djegur redaksine e gazetes Koha Jone ? Zgjidh e Marr !

   2. A
    Andi gjyshit Hysni bllokmen i lodhur

    Nipi Hysni Kapo djali spiunit Bushati qe diktatorin Hoxha nuk e zinte gjumi pa pyetur per Andushim e vogel sot po na tregon cfare eshte demokracia haaaa plehra e bllokut

    1. T
     Tuti

     Hera e parë që po shkruan pak drejtë ky Salicjoti Byrost Gëzohem Gëzohem që u njohëm

     1. K
      Kdo

      Njeri i shpifur,mi halesh.

      1. O
       Odi

       Llap llap,miush blloku.As nuk te lexoj,mjafton surrati yt prej miu qe na neverit diten.Te vjen keq per Fane mashtruesin,apo ha therrimet qe te hedh, i pa moral.

       1. 1
        19

        Komplet kurve e qelbur ne re sperme .i pa lare qe nje vit .lereni te vdes me injorancen e vet .gjynaf .

        1. H
         Horrat mediatik

         O legen,po me Irfanin mereni prap,me irfanin medja,nuk ka ndryshuar gje,vazhdon simbas direktivave te non gradas,spiunit IM,dhe ju laskareve te tjere te kazanit mediatik,kurse Irfani bisnes,te mos shkele ligjet,se ka ikur ajo kohe,dhe per akuzat qe ben medja e zotrise,ka letra,letrat flasin,dhe aty ku flasin letrat,ju te tjeret hani mut kot,prandaj ky bisnesmeni medja,e di mire se ku eshte,se eshte burr i mencem

         1. R
          Realisti

          Ore idiot që shkruan zhgarravina. A di gjë ti pse ka ndërhyrë policia te ky resort? Duam që ligji të bëjë punën e vet. Ty po nuk të pëlqen, vazhdo shgarravit. Je me fat që në krye të shtetit nuk është Berisha që të haje ndonjë tullë pas koke.

          1. A
           Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

           sa keq ju vjen ketyre llapaqeneve te saliut,per pronat e kapterit hajdut irfan. llapin,shpifin genjejne,mashtrojne per nje tufe parash,dhe ankohen se nuk ka liri shtypi.

           1. b
            bektashi

            Ligjero shoku Hysni ligjero o korbi yne, ti partin e shkaterove dhe e dogje Shqiperine. Plera te kombit.

            1. P
             Pyete veten

             Ore po pse nipi i hysniut qenka per tu share kurse nipi i Spiros duhet adhuruar ?

             1. O
              Olti Hipopotam Curri

              Nipi Hysniut Andi po nipi i Spiros kush eshte ?

              1. P
               Pyete veten

               Pyet veten.... Spiro Kolek ishte fundi kavallit ishte pasi kishte perkrahjen e jugut nuk ja fuste kush ne pordhe ndersa kokat ishin enveri hysniu mehmeti ramizi te tjeret ishin kot i nderuar

             2. A
              Ari

              Po gjëja sikur eshte KUNDER OLIGARKEVE!!!, apo "veçuar Irfan-magazinjerin"!!!???

              1. P
               Phiska REX

               Top s'ari'n'arin të komandojë si edhe të tjerët me tezga , varet nga qeliza . E verteta është se kur hanë thonë : po ha . Ka q'shijojnë e thonë s'ha . Ka dhe që s'e mbajnë karemën e kohen .

               1. T
                Tironsi

                Se mos rrinte pa komentuar edhe kete here ky veremliu.

                1. K
                 Ksantha

                 Funksion normal i tëmthit .

                2. S
                 Skenderbegasi

                 Andi e di si janë shkrimet e tua ; - Si peri pa nyje që qepja shkon kot.

                 1. F
                  Fajin e ka ai.

                  Nuk e di se cfare emri ti vendosim ketij fytyre te peshtire? Mi arash, apo mi halesh? Me duket se i shkon per shtat, mi halesh. Sepse ha shume mut ky dhe nuk ka te ngopur.

                  1. A
                   Arian

                   O pis o legen po ça po i prish fanes.vetem bregun e detit po' lirojnë.po nxirrni një foto ku janë futur brenda resortit

                   1. s
                    sopiqoti

                    Aman ore Bushati,na e shpif kur te lexojme,na prishet humori dhe oreksi me ato mendime "te thelluara"qe na servir .Je i papare.

                    1. N
                     Noci

                     Ti ke patur dikur nje program investigativ qe jo vetem t'a mbyllen por gati te hengren koken.Sot askujt nuk kemi degjuar se i eshte mbyllur ndonje emision sado te jete kunder qeverisje dhe asnje gazetar jo vetem nuk eshte ndaluar por teper rralle eshte gjykuar.Nuk e marr vesh se ku e gjeni kufizimin e shtypit ne vendin tone me çka shohim e degjojme Sa i takon Fanes ka mundësi t'a kufizojnë vetem ne siperfaqen qe i eshte dhene leja se pjesën qe po i marrin mund te jete e grabitur e Kështu justifikohet hakmarrja

                     1. B
                      Bardha

                      Cari i Veres shikon andrra

                      1. B
                       Bardha

                       Keta resorse jane te like pordhes e jo te kapterrit O qeni i bllokut

                       1. N
                        NΙΛ ΑΞΙΑ

                        Te mbyllen te gjitha kanalet Shqiptare,vetem porno e sport leni te tjeret jane per interesat e tyre jo te Shqiptareve.shikojme Rai na dalin lajmet boll.

                        1. V
                         Vlora e Zhgenjyer

                         Bravo Andi per shkrimin realist! Ky shtet, eshte çiflig. Nqs media juaj me mbeshtet, une ju jap leje abuzive, ju le te shkelni ligjin, ju jap reren e detit, detin, mjafton te me mbeshtetni ne pushtetin tim korruptiv. Pra win-win. Por kur media per arsye interesi devijon, atehere pushteti korruptiv cenohet, simbioza perfundon, dhe te vijne ruspat. As simple as that. Tani mediat korruptive nuk i kemi zgjedhur, kemi zgjedhur pushtetin. Pushteti na doli dobiç, pra korruptiv.

                         1. R
                          Reshati Kolonjes

                          Andy, go and f... yourself ti, Irfani dhe Hysniu. Je nje cope muti intrigant.

                          1. 1
                           1

                           Nuk e kuptoj qekur prishja e nje ndertimi pa leje eshte sulm ndaj medies se lire?Clidhje kane keto me njera tjetren?Opozita eshte me ligjeshmerine apo paligjeshmerine e IRFANIT?

                           1. B
                            Bodec

                            Në tabellë të nderit .

                            1. T
                             Tirana

                             Emri: Andi. Mbiemri: Bushati: Vendlindja: Bllok Vendrritja: Bllok Hobi: urrejtja pathologjike per cdo gje qe nuk e arrij dot.

                             1. n
                              nari

                              O Andi, e dime qe je Grande Testa di Cazzo.

                              1. Labi

                               Nje byth lepires, nipi Hysni Kapo djali spiunit Bushati, plehra e bllokut.

                               1. T
                                Tit vasili

                                Ore po qe kane qene pa leje kete i di edhe bufi jo vetem ky qe nuk u ngop lehur kundra Rames a thua qe ky pis milet eshte babai i se vertetes Po gojet e liga thone qe resorti ka qene i spiunit-hajdut Like floririt

                                1. T
                                 Terbaci i virgjer

                                 Ik o debili i gjyshit.

                                 1. Z
                                  Zina sallaksja curva e Peqinit

                                  Po resorti i Like spiunit eshte! Ai e beri kapterr Irfanin ortak edhe te birra Korça edhe te panorama e news 24. Ku dinte Kapterr Irfani nga keto pune e me ça parash do ti ndertonte? Ilir spiuni i beri keto prona e bisnese me paret e vjedhura! Se eshte hajdut e spiun

                                  1. H
                                   Himarioti

                                   Ky Bushati, sikur të kishte mundësitë e Hitlerit, sigurisht do të ishte po aq i rrezikshëm, sa dhe vetë Hitleri. Eshtë ndër qeniet njerëzore më të shpifura.

                                   1. A
                                    Arti

                                    O Bushat, o shkerdhat te befsha ty, tëmë e të tatë. Po s'ke faj ti po ai që boton artikujt tuaj.

                                    1. X
                                     Xen Gërdeci

                                     O tema lutem në emër të atit,birit e shpirtit të shenjtë,po pse e nxirrni këtë mënxyrë kombtare,po boll ore pash zotin ky të qelb era klysht i zgjebosur komunistësh që si prodhim madein blloku edhe sot shpreh,mbron e lufton për idealet komuniste bashkë me debulesën e gjyshit të tij d.v.sali Berisha kokën e të gjitha të këqijave e gjëmave të këtij kombi . Lutem mos i publikoni abandoni të keqen me emrin Sali,Bushat,Lubonjë,Shkullak,bejte,Fevzi,Çani,Rakipllari, e kompani se po qelbin dynjanë dhe aktualisht me plot gojë mund të themi që janë rrezik kombtar.

                                     1. A
                                      Arjan

                                      Si kuptoj keta legena qe komentojne jane vene ne gare kush ta shaje me shume Andin dhe ja kujtojne nje e dy hysniun qe eshte lule para burrecave si sali pordha e RAHMUTI apo luli.Ja kujtojne hysniun ajo pjese e shoqerise qe I sherbeu komunizmit dhe po I sherben pushtetit autoritar te rahmutit.Per keta delenxhinj nuk ka rendesi e verteta ka rendesi qe ta qe rahmuti te mbreteroj.Te pakten Andi ka ndryshuar Kurse keta jane me komunist se vete enveri.

                                      1. n
                                       nari

                                       Ok ore koqe kanari! Shiko mos l'eco ndonje liber!

                                      2. K
                                       Ksantha

                                       Sa mirë ju shërbye pozitës , edhe në mos qëntë ai do i thotë : unë leha kaq di të bëj . Me shishe në dorë Buati , tapë topi e ja ka fajin hëna . Fundja ti pasqyrën se ke me xham Kavaje por në të je parë e të bëjnë akoma xhoko .

                                       1. K
                                        Klevi jam kerrici i Faros

                                        Kjo krijese e ndyre e neveritshme duket qe eshte pjelle nga bytha prandaj sahere qe flet hapet nje pusete muti.Race e urryer dhe kelysh spiuni. Kjo qenie si vemje kacavjerret njehere ne leshin e koqeve te vyshkura te monstres Sali kriminelit dhe pastaj te kusarit Meta -Metaj spiunit.

                                        1. A
                                         Asd

                                         Nuk mund te flitet per liri shtypi, kur nuk ka liri per gazetaret. Media dhe politika jane ortakesuar sipas skuadrave te preferuara (por gjithnje) ne dem te interesit publik. Rama, Irfani apo vete Bushati (ne kete rast) jane te gjithe si tufa e qenve te shqyejne ndonje cope c'te jete e mundur, njeri kunder tjetrit.

                                         Lini një Përgjigje