E rruajnë, e rruajnë!

22 Prill 2024, 20:31Blog TEMA
E rruajnë, e rruajnë!

Nga Dritan Hila

Me një gjuhë skandaloze, në asamblenë e partisë së bashkëshortit të saj, zonja Kryemadhi i është drejtuar platesë, por edhe gjithë shqiptarëve se “Nuk e rruaj për SPAK-un”.

Është në vazhdën e një sulmi që i bëhet prej kohësh nga Berisha dhe Meta, SPAK-ut, me një terminologji që prek fundin dhe tregon shkallën e degradimit të opozitës në tërësi. Në sallë ashtu si te rrugica e Berishës u dëgjuan të qeshura dhe brohoritje. Janë ata që do drejtojnë administratën nëse kjo opozitë vjen në pushtet.

Dhe pastaj ne çuditemi pse gjuha e rinisë në jetën e përditshme ka degraduar më keq se ajo e meshkujve lapërdharë dikur; habitemi pse njerëzit nuk kanë respekt për policinë në rrugë apo pse kjo polici nuk është më e rreptë ndaj shkelësve të ligjit. Nuk kanë faj.

Tashmë shumica e shqiptarëve është rritur në kohë dhe ambient ku politika ka degraduar në të gjitha aspektet, përfshi atë edukativ; ku administrata është mbushur me kopje të këtyre politikanëve; ku arsimi është normale që ka degraduar përderisa arkitektët e tij ka qenë kjo klasë politike; ku shteti është sulmuar dhe trajtuar si leckë nga klasa politike.

Por a nuk e rruan vërtet politika nga kjo drejtësi? E rruan që ç’ke me të. Nëse prokurorët do kenë me të vërtetë ca më shumë sedër, i bën që ta rruajnë derisa t’u dali gjak. Ka pasur bota trima që nuk kishin frikë plumbin, por u është futur gjuha brenda para akuzave për korrupsion; ka pasur politikanë që kanë lëvizur miliarda dhe kanë përfunduar me ndihma sociale.

Vetëm tre ditë më parë Giancarlo Galan, ish-ministër i qeverisë Berluskoni dhe guvernator i Venetos, provincës që e ka GDP-në sa Greqia dhe Portugalia të marra së bashku, në një intervistë te “Corriere della Sera” tregonte sesi nga njeriu që kishte vila e komandonte miliarda, që me një të rënë të lapsit qëronte 50 milionë euro nga buxheti dhe i fuste në xhepin e tij, sot jetonte në një shtëpi në mal që ia kishte falur vëllai dhe nuk përfitonte as pension e as ndihmë sociale pasi prokuroria i kishte hyrë llogarive të tij dhe e kishte lënë në diell; sesi institucionet që kishte drejtuar e kishin hedhur në gjyq për prishje imazhi dhe merrnin dëmshpërblime; sesi e kishte lënë edhe gruaja dhe jetonte vetëm me një qen endacak e nuk kishte para as për një drekë në restorant.

Kështu që kur e rruante Berluskoni për drejtësinë dhe i shkoi jeta duke vrapuar që t’i ikte, këta tanët e rruajnë që ç’ke me të, se me rrogat që marrin nuk justifikojnë dot as një nevojtore, lëre pastaj të tjera. Puna është që a do mundet SPAK-u? Dhe kjo fillon që nga vënia përpara drejtësisë për fyerje të shtetit dhe personit zyrtar të atyre që e shajnë nga mëngjesi në darkë nga penxheret dhe hotelet e marra me qira. Pastaj keni për ta parë sesi do nusërojnë dhe ligjërojnë trimat e politikës. (Dritare.net)

52 Komente

 1. J
  Jorgo

  nuk e rrujn hic

  1. p
   pilo Lala

   Je i sakte Dritan Hila, si gjithmone analize e drejte. Fakti qe jane coroditur, po zihen, po telendisen si harixhinjte, ne publik, tregon qe SPAKu i ka pickuar atje ku e rruajne.

  2. K
   Kur nuk e rrun Monika imagjino Saliu me Ilirin

   Ky popull muti që e ka çarë rrugën me shpatë,prodhon frikacakë të strehuar në drejtësi,kriminel të strehuar në politikë e hajdutë të shpërndarë ane kënd vëndit ,në administratë,e mbarë botën,prandaj hajdutët e politikës nuk e rrijnë,vetëm na rrijnë ne popullin koqe

   1. L
    Lani

    ???? E ke qarë!!!!

   2. C
    Celsi

    SPAK-u eshte nje shashke per te genjyer njerezit e thjeshte. Prokuroret tane nuk kane kellqe per asgje, jane por keto prokurore qe kane qene tek krimet e renda, qe nuk kishin bythe per te bere akuzat ndaj Shullazit e kompani. Vete kerkuan te marrin pergjegjesi kur pranuan detyren. Prokuroret e SPAK-ut duan privilegje por per rezulatate mos prisni prej tyre. Albanistan

    1. A
     Asd

     Shume sakte. Qellimi i kesaj drejtesie eshte "ti denojme pak" sa te duket qe po punojme. Nje prokurori e vertete do ti mbante ne qeli keta kriminele gjate gjithe hetimeve nderkohe kane dy vjet qe vetem flitet se do te arrestohen. Ka mundesi qe keta te vdesin nga pleqeria perpara se ti denojne.

    2. l
     latifi

     Ngeli gazetaria ta beje Mero qelbesira qe vjen ere shtate ore larg

     1. E
      ErionS

      Sh e drejte bq cdo aspekt. Ligji duhet te jete mbi gjithcka dhe gjithkend. Veryet ka sh dosje por duhet te pershpejtohet qe te mos ja hedhin me procedure sic e kane bere deri dje….,

      1. J
       Jimi

       Per fate te keq SPAK-u eshte inegzistent ! Ai deri me sot ka sjelle vetem furtune ne gote ! I gatshem dhe shum i ashper ka godur majtas dhe mire ben, por teper frikacake perballe te djathteve qe kane kryer nder te tjera edhe vrasje !?

       1. D
        Diamant Ali

        Sakte.

        1. L
         Lame

         Analize e sakte Dritan.

         1. s
          saliu

          Mire e thua Dritan.... jo ne burg por ti lejne jashte e te rrojne me nje pune normale me 400 mije leke te vjetra rroge! Ky eshte denimi i vertete.

          1. F
           Ferdi

           O Dritan je djale king po boll me krahasime me Italine apo historine, boll te keqen vellai… Me I thjeshte dhe me I drejtperdrejte si ne OPEN…. Suksese

           1. V
            Vranakonti

            Bravo,bravo Dritan! Do ishte shume here me mire qe, kete shkrimin e Dritanit t'a lexonin prokuroret e SPAK-ut,gjyqetaret dhe te gjithe punonjesit e institucioneve te drejtesse per te kuptuar se sa te fuqishem jane njerzit e drejtesise. Ata, po te duan dhe po te kene vullnet, e te te jene ne nje mendje te gjithe,e bejne Ilir Meten dhe Sali Berishen me horrat e tyre,te kercejne vallen e progonishtes mbi tela me gjemba. Aaa,nqs ne SPAK apo kudo ne drejtesi,jane ca te Berish,ca te Metes,ca te Rames,atehere Kriminelet qe sot shajne e ofendojne prokururet,do e hedhin shurren perpjet dhe do vazhdojne te tallen. Populli shqipetar,ka besim se njerzit e drejtesise,sidomos SPAK-u do t'i verin perpara pergjegjesis keta horra dhe t'i denoi me burg.

            1. V
             Vranakonti

             Kam dëshirë komuniste ta palloj këtë Dritanin, në kavitetin anal, trendafilin oral dhe birën e veshit.

             1. V
              Vranakonti

              TI QE FLETE NE EMRER TE VRANAKONTIT MOE FOL SE NUK KE TE DEREJTE TE FLASESH NE PSEUDONIMIN TIM E TE DEFORMOSH MENDIMET E MIJA.

              1. A
               Arbër

               ...Por nuk është dëshirë komuniste ajo! Dëshirë komuniste është dëshira ime, të të shkërdhej në të gjitha stilet e mundshme krejt gjininë femërore të shpisë e të farefisit tënd. Mi rreshto, se erdha!

               1. A
                Arbër

                ...Por nuk është dëshirë komuniste ajo! Dëshirë komuniste është dëshira ime, të të shkërdhej në të gjitha stilet e mundshme krejt gjininë femërore të shpisë e të farefisit tënd. Mi rreshto, se erdha!

                1. A
                 Arbër

                 ...Por nuk është dëshirë komuniste ajo! Dëshirë komuniste është dëshira ime, të të shkërdhej në të gjitha stilet e mundshme krejt gjininë femërore të shpisë e të farefisit tënd. Mi rreshto, se erdha!

               2. T
                Toni I gjate.

                Shume I sakte artikulli. Monika ka shume te drejte kur thote qe nuk me rruhet fare... po po ka shume te drejte... sepse Mones te dashur miq nuk ka per ti mbetur me asnje qime... keshtu qe sdo kete cfare te rruaje e shkreta. Dhe atje kur te shkoje ne Rrojtore do ti duhet vetem Vaseline se dhemb e shkreta kur nuk te rruhet...

                1. N
                 Nari

                 Te lumte Dritan,i ke rene pikes ! Do e rruajne qe c'ke me te,mjafton qe SPAK ti shkoje deri ne fund hetimeve dhe ai vete te mos "rruaj" per kercenimet e Sal nongrates,Like floririt dhe Mona baxhelles !!

                 1. E
                  Edi

                  Po nuk e rruajne, fare fare nuk e rruajne. Po qe denimi me tre vjet burg qe ben nje e gjys edhe del me kusht, asnjeri nuk e rruan me ato shuma vjedhjesh. Duhet te behet ligji 20 vjet ne koke pa diskutim, qe mos te kesh mundesi ti hash edhe ti gezosh ato lek, ose dorezo leket kokerr me kokerr edhe shpeto. Kjo ka me shume rendesi te gjenden leket.

                 2. L
                  Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

                  Shume bukur e ke than mor Hila, por a ka le ai burr nane qe t'ia rruj ketyre vemjeve deri sa t'u dali gjak... Populli pret te degjoj prej SPAK-ut, por deri tani ka ngelur dhe njihet si ASPAK-u! Like kokecepi vazhdon me avazin e tij duke klithur kundra Dumanit e SPAK-ut, ai tjetri, QOFTLARGU, qe n'a eshte ber si ata hoxhallaret qe dalin e kendojnne c'do vakt te xhamia dhe tani biles pa perfillur fare dhe kufizimet e vena ndaj tij, jep dhe intervist...!!!!??? Prandaj kan dhe guximin tethone we s'e rruajn fare nga drejtesia, se asnjerit s'i kane hyre ne kembe as edhe nje gjemb, vilat dhe pasurit i kane te patundeshme..., kurse mileti ben sehir dhe pret nga drejtesia, jeta e zakonshme vazhdon me thashethemet se c'tha Like Floriri apo Baxhella e tij Muni-ka, C'do te bej Sa-Hale Sharabajga, dhe te gjitha keto i degjon neper lajme e telivizion nga Cimka, i Cmenduri Lubonja, Bythqiri Cani apo i perkedheluri i Bllokut Andi Bibilushi. Keshtu e kane keto pune!

                  1. k
                   korekti

                   shume e drejte, ky shkrim eshte ekselent

                   1. A
                    Agim

                    BRAVO Hila! Keshtu PO!

                    1. F
                     Franci

                     Dritan duhet ta kesh kuptuar qe Spaku ka lindur me lepur ne bark ! Po e kercenove sic ben Berisha e Meta i dridhen leqet e kembeve.

                     1. M
                      Merrma Ngoj

                      Gjykata u ka ndaluar katër protestuesve anti-hajni të kryetarit të Bashkisë së Tiranës të dalin në protestat e ardhshme. E padëgjuar në historinë e jurisprudencës. T’u ndalosh qytetarëve daljen ose organizimin e protestave me vendim gjykate është një akt unik në historinë e shteteve e të vendit, që ambasadat e huaja në Tiranë na e quajnë “demokraci”! Por nuk është hera e parë që gjykatat vendosin standarde diktatoriale. Vendimi i gjykatës për izolimin me arrest shtëpie të Sali Berishës ndalon komunikimin e tij me publikun. Edhe sikur Doktori të ishte fajtor i shpallur, e drejta e fjalës është sërishmi e shenjtë. Ndërkohë ai është vetëm i hetuar, nuk është marrë as i pandehur, sepse nuk ka akuzë. As nuk mund të ketë akuzë, as do të ketë akuzë. Ka thjesht një vendim politik për ta izoluar opozitën shqiptare! Ndërsa gjykatat shqiptare ruajnë “shenjtërinë” e hajdutëve në krye të shtetit. Mbrojnë me vendime gjyqësore kryeministrin e Shqipërisë dhe kryetarin e Bashkisë së Tiranës nga kryeopozitari dhe opozitarët e tjerë të vendit.

                      1. G
                       Gaz Doku Arizona

                       Bravo analize shume e sakt???? Ata, eshte e sigurt qe kane abuzuar me ligjin dhe jane te korruptuar . Varet sa profesional e guximtar tregohen prokuroret!!!?

                        1. B
                         BJ

                         Ke shume te drejt Z. Dritan. Edhe njeriu me i fuqishem sot ne bote, Donald Tramp, nuk perdor shprehje te tilla si te Monikes apo Moqikes. Trampi ka punesuar juristet me te mire dhe nuk akuzon drejtesine duke e perjashtuar vehten nga Amerika, por i perfshire ne vorbullen amerikane mundohet brenda saj te "fitoje". Mere me ment se ku eshte katandisur Moniqa me Iliqin qe i bejne karshllek sistemit demokratik. Flasin se nuk kane frike as nga burgu as nga SPAKU apo nuk kane frike as nga vdekja. Keta persona nuk meritojne te rrojne ne shoqeri njerezore. jane jashte cdo lloj galaktike dhe jane aq unike ne bote sa qe turperojne Shqipeine. Drejtesia ne kete rast duhet qe punen epare te ekzaminoje gjendjen e tyre te renderuar mendore dhe ti coje ne cmendie. Une kam deshire qe Ilirin dhe Saliun ti cojne ne cmendinen e manjakeve seksuale dhe aty te paguajne se ckane bere ne kete Shqiperi te varfer. Vetem keshtu ka mundesi te paguajne ate qe kane bere, sepse ata nuk kae frike nga asgje, por ma merr mendja se kane frike te perdhunohen....

                          1. E
                           Emil

                           Këtij jepjani në dorë Moniken. Ky është i biri i të atit, e shkatërron nga të gjitha anët.... Pastaj shikojeni burrëneshen e Dibrës ju!

                           1. T
                            Traktori

                            Nuk ne sakte!! Bravo Dritan!

                            1. N
                             Nje i Moshuar

                             Bravo Hila ke thene nje tevertete te madhe :I ngelet SPAKUT te veproje qe te beje drejtesi ????

                             1. K
                              Kapterri

                              Nuk ka rendesi e rrujn se rrujn Mona, Likja etj,e rendesishme eshte qe Spaku po rru,dhe po e rru fort biles.

                              1. B
                               Bedri Islami

                               Sta pordhi Ramazoni o Driton Xhunga. Beri ambasador Muqin prej p...te arushes. Kot lodhesh. Shterngo xhungen e Rudines, rruaje ( me shkume) dhe rregjistrohu ne kursin e merobazetareve.

                               1. b
                                bravo « bedri » Rrespekt

                                bedri islami nje pder spihun i udb-se nje plehre sllave qe eshte ne sherbim te serbise qe ne vitin 1978.Ti me kte nofke te bedriut,ia shkerdhefsh rudina xhungen ktij bq djalit te spihunit te sigurimit xhelatit ylli bq hiles,gruan e mjero gruaqirit,po kshu dhe te gjitha grate,motrat e ripjellseve

                               2. e
                                eli-tiv

                                ...Monika me pasurine qe ka .jeton ne super lux...transformoi jeten e saj...jo vetem kaq ...por transformoi pamjen e saj me nje serial operacione estetike (nje operacion nuk mund te dryshoj strukturen e saj)....Veshja e saj eshte teper e shtrenjte per te permiresuar pamjen e saj vulgare ...etj...etj...POR trurit e sjelljes se saj mizerabel nuk e ndryshoi dot...NUK ka opercion qe ti ndryshoje keta njerez....

                                1. P
                                 Perpara mafioze

                                 Posi jo e rruajne e rruajne rudina xhunga me linda ramen dhe gruan super kurve te mjero gelbazes,e rruajne dhe e kruajne me ke tju dale perpara

                                 1. L
                                  Lasgushi

                                  Bravo Dritan,sidomos për reflektimin e politikës në sjelljen e të rinjve deri 40 vjeçarë,femra meshkuj. Ku fjale KAR ëpërdoret në vçnd të bukës dhe ujit.Në Zyra,kafene dhe banesa private.

                                  1. S
                                   Shkodrani-Belgjike

                                   E rrujn që çke me ta, dhe shum shpejt po ju vjen fundi funderrinave qe luajten me pasurinë e Shqiptarve 30 vjet. Është ba aq shum dhum tash sa vjet sa dhe njerzit do shokohen kur të dalin emrat që sja u merrte mendja ça kan vjedh në at vend.

                                   1. P
                                    Pioneri ppsh

                                    Dritani djali i sigurimsit te shtetit Shoku i Frrok çupit

                                    1. M
                                     Mateo

                                     O pioner, pse merresh me origjinin e shkruesit? Merru me shkrimin e tij dhe qortoje per cfare ka thene gabim. Komunistet merreshin me biografite dhe benin gjemen. Hiq dore nga keto praktika.

                                    2. P
                                     Pioneri ppsh

                                     Dritani djali i sigurimsit te shtetit Shoku i Frrok çupit

                                     1. a
                                      adi

                                      Ska Xhaxhi tani,para tij ju binte leshi si qenve zgjebana pi brisk fare!!!

                                      1. S
                                       SHQIPTAR

                                       Ore vëlla Dritan, hiç nuk po e rruajnë, as UDB në Tiranë dhe as kjo në Prishtinë!... Po i plaçkitin shqiptarët dhe Shqipërinë për pikë qejfi, sikur t’ua kishte lënë babai pasuri vetëm për ta, po, shpresojmë se do ta rruajnë trash (Roftë SPAK!) dhe do t’u mbetët vetëm të trashët e zurlës... Se, nuk ecin përpara me këtë soj njerëzish, as shqiptarët dhe as Shqipëria... Po, duhet të thërrasim fort edhe një herë: Qohu Enver dhe mprehe shpatën, edhe një herë për situatën!... SHQIPTAR

                                       1. L
                                        Llaf Dibre

                                        O z. Hila, Kryemadhi e tha qe nuk e rruan. Mos e ngaterro llafin më gjate. Une te kam ditur per burre te ndershem. Perndryshe nuk do ishe kaq i sigurte nese e rruan apo jo....

                                        1. V
                                         VAC

                                         Mos i duakërkësh kalibruar amperazhi n'sahat gj'vallë nga q's'u poq ! ? Ç'ere . S'piqen !

                                         1. d
                                          drejtesia

                                          Po duroni o te uruar,lepuri kapet me qerre! Nuk mund ti arrestojne sot dhe te dalin neser! Fundi po ju vjen dhe do jete spektakolare!

                                          1. s
                                           sapa

                                           Edhe Llala arrestonte cdo shtator ne menyre VIRTUALE!

                                           1. R
                                            Rai 3

                                            https://gofile.io/d/2ddmqQ https://send.cm/d/141x3

                                           2. R
                                            Rai 3

                                            https://gofile.io/d/2ddmqQ https://send.cm/d/141x3

                                            Lini një Përgjigje