Edhe për mua të shara?!!!

23 Shtator 2023, 10:14Blog TEMA
Edhe për mua të shara?!!!

Nga Pëllumb Kulla

Kurre me pare ndonjeri nga shkrimet e mia te shumta nuk pat zgjuar interes dhe entuziazem sa ky i vundit mbi gjeste e kryeministrit Rama, ne Keshillin e Sigurimit.

Me kane gezuar mjaft pelqimet dhe urimet. Eshte e natyrshme.

Por ka dhe qe shkruajne kunder meje dhe shajne e shpifin pa fre. Nje te tille gjeta sot qe ne mengjes sapo hapa faqen e fejsbukut.

Ai bile me akuzon se une kam nderruar flete qekur ai paska pare enderr sikur kam kerkuar e nuk jam plotesuar me gradime!...

E ç'me gjeti mua nga nje shpifje me shume!

Po riprodhoj dhe rreshtat e ti dhe pergjigjen time per të. Dhe jo vetem per të!

KOMENTI I TIJ

Lexoj qe thone ketu ke bere shkrim brilant, keshtu thosha e une per ty kur lexoja shkrimet e tua me 1992 , kur i ngrije lavde doktor Berishes e te beri amasador ne Amerike... kur ti i kerkove te beheshe Minister i jashtem e Berisha nuk te beri, ke qe nga 97 vetem vrrer nxjerr per Berishen... ja keshtu o Pellumb o...

PERGJIGJA IME

Zoteri, ti merakosesh per karakterin e artikullshkruesit? Lere ne mjerim ate dhe shiko punen tende!

Nese do kesh vullnet te besh kerkime, kerko me 16 shtator 2013 ne shume gazeta, ne DITA, TemA, Respublika.... apo ne librin tim "Lufte pa fund" fq 616, keto rreshta:

"Dhe nese ndonjeri mbledh buzet e nuk me kupton dhe me pyet se nga me mbiu e tere kjo dashuri per Ramen, do t'i pergjigjem: Dashuri? Thjesht i uroj mbaresi.

Ja kesisoj e dua!

Por absolutisht nuk e dua, aq sa kam dashur Berishen ne ate agim te viteve Nentedhjete!"

Dhe te siguroj, zoteri, se sikur Rama te beje poshtersira, te tradhetoje interesat kombetare, te hedhe ne ere 26 vete ne ndonje punishte baruti, e 100 bëma tragjike, une nuk do ta dua me.

Une, qe tani kam shkruar shpesh kunder Rames, po qe se ke lexuar. E quaj fajtor per marreveshjen zgjedhore te prillit 2008, e kritikoj per nevojen e nje demokracie te brendshme ne parti, e tjere...

Por nese ti merakosesh per karakterin tim, lere! Merakosu me mire per tendin! Se shkrimi im eshte kunder teje, e cave si ty, qe nuk ju zgjon entuziazmin edhe kur ai ngrihet ne lartesira ku asnje burre shteti shqiptar nuk eshte ngritur me pare!

Nuk pranoni se ai deri tani ka arritur te jete zeri me i larte nderkombetar i shqiptareve.

Kunder jush e kam, o mjeranë!  

49 Komente

 1. V
  Vlonjati 12

  Sa plehra , ferra e pislleqe ka ne rrugen tende , nuk eshte e domosdoshme te merresh me ta . Menyra më e mire eshte t’i injorosh , qe ne ketej nga Vlora do ta nenkutojme si “ hajde pirdhuni se nuk ia vlen te harxhoj kohen me ju karashkrues ! ”

  1. L
   Lala i Lushnjes

   E keqa është se ata që e shajnë nuk kan vlerë as sa një qime bythe e Kullës, por hajt të ju mbushësh kaplloqen bosh. Pëllum djali! Mund të përballesh me gjithë botën, por jo me injorantët.

  2. P
   Pirdh pirdh

   Ky qënka kthyer në një bythëlëpirës hapur fare, servil I Ramës. Tipik i shitur.

   1. S
    Shqiptar

    Nje fjali si emri identifikues. Po nuk te pelqeu sqarimi i Pellumbit, mos e hunb kohen me nje papjekuri te tille. Une nuk pajtohem me Kullen per nje pjese te qendrimit te Rames, por kokeministri yne pati nje replike te mencur me ambasadorin e Putinit. E per kete meriton te permendet. Kaq.

    1. L
     Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

     Pirdh pirdh se do te lirohesh ti, s s'arrin te kuptosh ate qe thot Pellumbi..., Per c'far po i lepihet Pellumbi Rames a s'na thua..., per post ne qeveri apo... Ikni more debil, se prandaj keni mbet nje tuf idiotesh qe verberisht i shkoni nga pas nje kali gerrmuq e te ngordhur qe vet po shkon drejt gremines dhe ju jeni te gatshem te vetflijoheni bashk me te.

     1. b
      ben.

      Pellumb Kulla. Simboli i legenezmit te te ashtuquajturit artist. Pellumb Kulla, e vetmja gje qe duhet te te ngushelloje eshte se nuk je i vetmi plak legen. Ke shoke tak ngjelen, frok cupin. Pse je kokra e legenit??? Sepse ndekohe qe ky karagjozi jote ciceronte ne okb, shqiperia sipas statistikave eshte vendi me i varfer ne europe dhe ku puntoret punojne me shume. E dyta qe ti plak legen duhet te kerkosh falje shqiptareve ( jo delenxhinjve) eshte edhe me e rende. Sipas statistikave te shtetit shqiptar ne vitin 2022, % e nxensve qe ndiqnin arsimin e mesem dhe te larte ishte 53%. Nderkohe qe ne te gjithe ballkanin perfshire dhe kosoven kjo perqindje ishte 92%. E kupton more plak funderine cfare ka bere ai qe ti i lepije bythen???? Sepse more plak legen % e nxensve qe ndiqnin te mesmen dhe te larten kur ne pushtet ishte saliu i keq shkonte 80%. E kupton more plak legen cfare mostra po riten ne shqiperi nga ky mostra jot???? Vetem 2 kategori nuk duan shkolle te mesme per te bere leke. Trafikantet e droges dhe prostituat. Ja ky eshte shteti i ed rames dhe pellumb kulles. Shteti i tarfikanteve dhe prostitutave. Ptu vemje plake.

      1. P
       Pashai Turk

       Hallall te qofte fjala dhe pena o ben djali. Ky plak legen mallengjehet nga batuta e k.m ne nje mbledhje okb,( jane me mijera mbledhjet e tilla ne historine e ketij organizmi legen). I ka mbetur sahati tek viti 91 pee 92 kur shqiptaret gezoheshin po t'u permendte emrin ndonje i huaj. Tani gezon si plak matuf pse nje km shqiptar ben batuta me nje rus. Ndaloni luften te ndaloj zhelenskin. Kokrrane karit. Luften nuk e ndalon amerika o bq.

       1. b
        ben, ai i verteti

        Zotrote vetem "ben" nuk mundet te quhesh. Me vjen per te vlelle me komentet tuaja vulgare. Kete ta them se edhe mua me quajne po "ben", por une e dua vendin dhe popullin tim, me shume se udheheqesit provizore qe cdo popull i ka persa kohe qe kur punojne kunder tij, i hedh ne koshin e plehrave sic ka hedhur Salihun dhe Ilirin tend. Pellumb Kulla eshte nje intelektual qe i ben nder shqiptarise. Nuk mbeti zoteria jote qe ta vleresoje, pasi je shume i vogel para tij. Personalisht nuk e njoh zotin Kulla, por njoh vepren e tij ne sherbim te shqiptarise dhe prandaj e nderoj dhe do ta nderoj gjithmone.

       2. P
        Putin Gelboqja

        ndersa ti ke 33 vjet qe je bythelepires e nuk ke te sosur, sa qe e ke bere bythen e kriminelit kallo fare!

        1. A
         Arbereshi

         Zoti Kulla, pergjigje e sakte edhe pse une personalisht nuk do t'i kisha perfillur fare, po pse meritojne pergjigje ushtaret hajdute e kriminele te Saliut?

        2. L
         Ladi

         I sakte dhe si perhere, i kthjellet e plot sarkazem.

         1. H
          Hajduti i Surrelit

          Doli sharlatani Kulla qe e ka IQ me te ulet se IQ e prapanices sime . Kulla eshte nje cope budallai qe ka arsyetim deficent ne cdo gje qe hote. C'eshte ky idiot qe na hapet bythsh se i serviloset Rames , kur nderkaq Rama ka qeverine e 2-te me te korruptuar ne Europe, ku pagat dhe pensionet jane me te uletat ne Europe, dhe jemi nje turp per te rinjte qe ikin emigrnate ne mase. Mos flasim pastaj pe cmimet e larta te sherbimeve , ushqimeve, karburantit, etj qe e kthejne Shqiperine ne nje ferr per te jetuar

          1. G
           Gazeta

           Po mire o hajdut na thuaj emrin dhe mbiemrin tend te te masim edhe ty IQ te shohim nese e ke me te larte. Sa per Shqiperine te zente goja mjalte..

           1. I
            Injoranti nuk ka brire

            ti e ke IQ-ne sa bytha e pules, ti je nje bole e pederast qe kete pune ben prej vitesh ne sherbim te shpellarit rot kari!

            1. M
             MIRDASH AGOLLI

             PRLLUM BULLA DOLI NE SKENE TE PD PIKERISHT NGA DR.PROF.SALI BERISHA.POR DOKTORI NUK E DINTE SE PELLUMBIN NE PD E DERGOI ISH SIGURIMI I SHTETIT.NE KETE DREJTIM DUHET FOLUR PER KARAKTERIN E DOBET TE PELLUMBIT.AI U BE DEDEKTIV I ISH SIGURIMIT TE SHTETIT NE GURROREN E VLORES.DHE ISH SIGURIMI I SHTETIT KISHTE PLATFORMEN E TIJ PER TE ''OPERUAR''TEK NJERZIT ME BIOGRAFI TE KEQE QUHEJ ATEHERE.SIGURISHT NE TEATRIN E FIERIT TE GJITHE E DININ KETE GJE DHE NDAJ LIPE SHTOGU SI ISH KOMUNIST NUK E NGACMOI,POR SHOKEVE U THOSSHTE ''KUJDES NGA PELLUMBI,SE KA CIBANE NE TRUP!!!KAQ!!!

             1. ?
              ???

              tani na bere per te qeshur, sigurimi i shtetit ishte vet Saliu qe ne kohen e diktatures ka futur gjysmen e spitalit ne burg, ah ah ah ...

           2. A
            Ademi

            Respekt dhe falenderime per Pellumb Kullen.

            1. s
             shtjefen palushi

             pershendetje BAJGAVE te Mero Bazes !!!!!!!!!!!!!

            2. F
             Fjale me vend

             nuk na the gje o Pellumb, eshte poshte nivelit tend ky shkrim.

             1. L
              Lefteri

              Jam i bindur qe sikur koha te kthhet prapa e Sali Protopapa te rikthehet ne fron ,ti ose me mire karakteri Juaj perseri do te thure lavde per te,sepse ngjason shume me karakterin e Neritan Cekes!Ndaj mos na hap barkun o PELLUMB I KULLAVE. Politikani,diplomati dhe qytetari Rama nuk ka patur e nuk ka kurrsesi nevoje per Ju,qe i beni temena edhe beut,edhe sekretarit te pare edhe krye.arit te partise e sot edhe qytetarit te nderuar gjithnje me vizionin e endren e tij Edi Rama.Nje nga meritat qe ka ky intelektual eshte sepse ka qendruar gjithnje larg puthadoreve!

              1. 2
               2

               ik mor oturaku i kafshes Berisha!

              2. E
               Eni

               Po per Mc Gonigalin ke gje per te thene o Pume?

               1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                Të dija Pëllumb, por më dole gallof ! Duhet të trajnohesh , për të kuptuar si funksionon messengeri partisë.

                1. K
                 Kristi

                 Shkrimi yt i dashur Pellumb ishte i shkelqyer. Edhe reagimi juaj sot eahte i mire. Nje gje nuk jam dakort: kur thoni qe Rama u lavderua ne gjithe gjuhet e botes por u sha ne shqip dhe rusisht. Barazia qe ju vendosni midis atyre qe shane shqip dhe rusisht nuk eshte e drejte por irrituese. Pyll pa derra nuk ka thote populli. Se del nje palaço si Ylli Rakipi, apo Berisha, apo Tritan Shehu kjo nuk meriton te komentohet fare, jo me t'i pergjithesosh sepse keya numerohen me.gishtat e dores. Cdo gje e mire per Shqiperine atyre u erreson gjykimin. Ka patur plot nga ana e opozites qe e kane lavderuar KM Rama.

                 1. s
                  sapa

                  Cdo njeri ka te drejte te thote fjalen e tij,a qendron ajo fjale qe thote ai eshte tjeter gje!

                  1. D
                   Diletant ne politiken e jashtme

                   Sh mire e ke! Kur te cuan ty ambasador ne Amerike nje klloun me keqe pesofshin!

                   1. N
                    Nikoll Kamshi

                    Pëllumb Kulla,koherent!Të zinjët nuk zbardhën.Mbyllin sytë që të mos shikojnë dritën. Faleminderit për shkrimin: sharje vetëm në shqip e rusisht.

                    1. T
                     T

                     Disa si ky o Pellumb dhe ne varr do shkojn me kujtimet e Sali kriminelit.

                     1. M
                      Muzaka i Ri

                      Z. Kulla, nje burre i mencur ka thene: Lere budallin te ece ne rrugen e vete ,mos e ndiqe, se nuk te nxjere askund. Shkrimet tuaja kane qene gjithmone te goditura,brilante, per cilin do krahe qe ke kritikuar, por ata qe duan levdata edhe kur e kan gabim nuk ndreqen kurre, leri ne marrezine e vet.

                      1. F
                       Flamuri

                       Bravo Z.Kulla respekt per Ju qe ne kohen kur ishe regjizor teatri ,shkrimet e tua qe nga viti 1990 e deri me sot ,Ju keni vuajtur nga sistemi komunist ,e prap sot je i share e ofenfuar po nga komunistet e femijet e niperit e tyre ,mos u merzit per derisa te jete gjalle krimineli komunist Berisha ,zagaret e tij komunist do te shajne , duro dhe vetem duro ,te uroj shendet e jete sa me te gjate i madhi Pellumb Kulla .

                       1. K
                        Koli

                        Ashtu eshte pellumbth, problemi eshte se ne po na vjedh, problemi eshte se ne fshat shtepite jane ato te kohes se Enverit kur ti beje skece me balliste... po fol ti pellumb fol se ne fund te fundit je dizidend politik , je me strehim politik ne US?! Keshtu me duket ... faji pellumbth eshte i atij qe te mori nga skecet me balliste e te beri ambasador ne OKB...

                        1. s
                         shefki

                         Jan disa njerz te cilet kah te shohin forcen shkojn: i tille esht dhe Z. Kulla pas perfundimit te misionit te tij si ambasador ne Misionin e Shqipris pranO K B se. ne New York pra bashkepuntor i ngusht i Sali Berishes e mer detyren si kryeredaktor ne Gazeten e Atehershme Illyria pronar Hajdar Bajraktari qe ishte fund e krye kundrai Luftes se Lavdishme te U Q Kse e Qlirimtareve. Personalisht hasa ne problem lidhje me botimin e nji lajmrimi,apo Komunikate ne ket Gazet qe bente fjal per ndihm per LUften. Z. Kulla me tha se ne ktu jemi kundrai ksai lufte dhe nuk e botoi sepse kemi dhe urdhra nga lart do thot nga Rugova, Berisha e Bajraktari Shefki Mexhani Organizatori kryesor i formacioneve Vullnetare te UQKse ne Amerike

                         1. M
                          Mira

                          Një shkrim pa dyshim i shkëlqyer! Ne “barrikadohemi” kot, pa mend në kokë, pa bërë analizë, pa sistene reference, por vetëm Bardh’ e Zi! Kur shkruan një shkrimtar, analist, artist dhe diplomat e dikur edhe Ambasador, ai di shumë më tepër se shumë prej komentuesve të shkrimit të parë. E mendova: ky është niveli i një pjese( për fat jo shumë) tonës, këtej dhe andej kufirit. Kur shajnë një shkrimtar të dashur për ne, satira dhe humori i të cilit kanë ndikuar shumë për ndërgjegjësim në kohë më të vështira se këto, ç’mund të presë Kryeministri?! Kur sheh ato komente, shpesh të fëlliqura, të vjen të thuash: Sa nuk e meritojmë Ramën, ne!!! Mira Mos shani, po thoni ç’të doni me argumente, as me dëshirë, as me thashetheme, as me teori konspirative, po si shqiptari shqiptarit!!

                          1. i
                           ilir

                           Padyshim ne se kemi me Pellumbin moj Mira, ne e kemi me Doktorin qe coi ne OKB nje artist medioker nje shkrues skecesh me balliste...Jo,Pullumbthi s'ka faj , Pellumbthi shkruan ashtu si di te shkruaje...ne menyre bajate dhe fshatareske...Doktori do varur qe beri "zengjin harbune".

                          2. J
                           Jeta

                           Ju lumtë zoti Kulla, Nuk është vetëm shkrim i përkryer por edhe një qëndrim shumë i arsyeshëm ky të cilin ju paraqisni në këto rradhë.

                           1. p
                            per sherbetoret e pushteteve ka vetem neveri

                            Askush nuk te ka share ty, Kulla (mos kerko te luash rolin e te persekutuarit ngaqe i sherben Rames). Ti thjeshte te kane meshiruar si nje sherbetor i neveritshem i pushtetit qe te ka paguar per ti thurur lavde.

                            1. R
                             Reston

                             Te jeshil opozitar nuk do te thote te mohosh cdo suksese te arritura nga shteti juaj. As ne enderr ne nuk e kemi menduar se jne dite Shqiperia jon e vogel do te drejtonte KS. Realiteti duhet pare ne sy Ju faleminderit Pllumb

                             1. N
                              Nik

                              Z. Kulla mund te ishte me i permbajtur ne lavderime ndaj Rames. Ajo ngjarje eshte nje arritje e Shtetit Shqiptar dhe jo thjeshte e Rames! Rama nuk u shqua per ndonje fjalim mbreselenes, vetem per ndonje batute te rendomte. Z, Kulla do te ishte me se i mirepritur ne se do te kritikonte dhe shume gabime te Rames ne qeverrisje. Ne fakt Rama me qeverrisjen e korruptuar ua ka mbyllur gojen shume kritikeve potenciale me anen e "pensioneve te posaçme". Keto "pensionet e posaçme" nuk i kisjhte as sistemi Enverian dhe nuk i ka asnje shtet ligjor ne bote! Shoqeria civile duhet te punoje fort qe te zhduken ligje te tilla favorizues nga qeverria, qe ben qoka sipas interesit. Njerezit para ligjit jane te barabarte dhe ligji i pensioneve duhet te jete ligjor, sipas kushtetutes!

                              1. p
                               pinokio

                               Komentues të dashur dhe të çoroditur berishjanë! Shkunduni, hiqni syzet partiake vendosni lente shqipëtare dhe pas kësaj shprehuni,nxirni ç’ju mban barku a stomaku,truri dhe zemra. Pëllumbi kur shkruan, flet edhe për normalët dhe të fandaksurit,për naivët dhe të helmuarit. Mundohuni t’a kuptoni dhe t’a shijoni,jo t’a kafshoni.

                               1. p
                                pinokio

                                Komentues të dashur dhe të çoroditur berishjanë! Shkunduni, hiqni syzet partiake vendosni lente shqipëtare dhe pas kësaj shprehuni,nxirni ç’ju mban barku a stomaku,truri dhe zemra. Pëllumbi kur shkruan, flet edhe për normalët dhe të fandaksurit,për naivët dhe të helmuarit. Mundohuni t’a kuptoni dhe t’a shijoni,jo t’a kafshoni.

                                1. D
                                 Drejtesi

                                 Pellumb ju respektojme per shkrimet Por Rama te mos vazhdoje me ligjet anti demokraci te Sali Berishes te pakte ti njohe ato pak prona qe i kane ngelur pronareve te vertete.

                                 1. D
                                  Degelisi

                                  I dashir Pellumb! JE me Principe dhe I madhe qe gjithmon ve interest e Shqiperise para atyre te partive politike. Ju bashkove PD per te dhene kontributin tuaj ne vendosjen e shtetit democrat. Shumica qe te rrethonin ju bashkuan PD per te vjedhur dhe vodhen SA deshen Te uroj te vashdosh te shkruash, kete te gjate dhe te lumtur Me shme respekte

                                  1. A
                                   Avzi Nela

                                   Edhe per ty te shara?! Pse mos je ndonje burre per te qene ti?Palaco je, bythelepires e sahan lepires.Nje autor bajat qe nje idiot si Berisha te coi ne tempull.

                                   1. P
                                    PO , PO

                                    Pellumb , te inkurajoj qe ende vazhdon te jesh aktiv per te mirat e te keqiat e vendit tend , Shqiperise . Me kane pelqyer shkrimet e tua , si nje nga zerat autoritare e me vlere . Leri qente te lehin , karvani te shkoje drfejt !

                                    1. P
                                     Perlat Spahiu

                                     kukulla Grata edhiu i rames dhe dashuria e tije per ameriqen.

                                     1. D
                                      Dretesi

                                      I nderuar Pellumb , respekt per shkrimet tuaja, por Rama duhet te mendoje per te prure demkraci ne vendin tone, duke mos vazhduar rrugen qe la Berisha. Te kthej ato pak prona qe kane ngelur pronareve te vertet.

                                      1. c
                                       chp

                                       Nese ka fjalim me lartesine me maksimale eshte ai I Enver Hoxhes 1960 ne Moske brenda bunkerit te Hryshovit qe ishte dashje pa dashje ne interesat e Amerikes..Kurse kjo e Rames duhet pergezuar por mos na e hiperbolizo…Pastaj mos harro karburantin e Milloshit qe mbushje poturet nga berishorri..se qe kur u bere diplomat I tij si karagjaz teatri bere harakiri

                                       1. V
                                        Veli Stafa

                                        Nqs nuk jeni dakort me dike,mundohuni te argumentoni me edukate,kulture e njerzillek mendimin ndryshe sepse nuk jemi duke pi raki me.gjize neper mejhane.por jemi ne faqe gazete qe duhet te rrezatoje qytetari e kulture dhe jo injorance.

                                        1. D
                                         Dhëmbeli

                                         Është për t’u ardhur keq ; Mjaft komentues shprehen me funksionet e organeve gjenitale dhe ato të !!? A thua se truri i tyre funksionon vetëm nëpërmjet efekkteve të tyre ?!!! Ose janë të tillë, ose e kanë burim të ardhurash ! Z. Pëllumb ! Mos mendo asnjë sekondë të skjarosh këta lloj racash! Janë analfabetë funksionalë shumica e tyre, dinë të lexojnë e memoriizojnë , por jo të analizojnë dhe argumendojnë kundështitë e mendimit të tjetrit. Ka patur , ka e do të ketë edhe nga ky soj ! E kanë inatin me Edin. Harrojnë që është K /Ministri i vëndit të tyre , dhe të ndihen krenarë! Mos u dekurajo!

                                         Lini një Përgjigje