Rama iu dha amerikanëve atë që donin!

21 Shtator 2023, 17:31Blog TEMA
Rama iu dha amerikanëve atë që donin!

Nga Dritan Hila

Mbledhja e djeshme e Këshillit të Sigurimit ishte një spektakël diplomatik.

Tashmë OKB-ja më shumë sesa një organizatë mbishtetërore që vendos rregulla loje mbinacionale mbështetur në parimet e humanizmit, është një shumatore korridoresh ku diskutohen interesa dhe merren vendime ku të drejtat e njeriut dhe të kombeve nuk janë në vendin e parë. Është normale. 

Nëse dikur ishin dy superfuqi që e kishin ndarë më kampe, sot janë disa të tilla ku vendin e BRSS për nga fuqia gjeopolitike e ka zënë Kina dhe Britania dhe Franca konkurrohen nga Gjermania, Brazili dhe fuqi të tjera emergjente. Organizmat që varen nga OKB, janë kthyer në fushë përplasje interesash. Kriza e Covid e shfaqi më shumë se kurrë.

Si e tillë tashmë OKB më shumë sesa një organizëm mbi palët është një skenë politike për të shfaqur qëndrimet përpara opinionit botëror ca me sukses e ca duke pësuar fiasko. E ka përdorur Fidel Kastro, e ka përdorur Nikita Hrushov, Xhon Kenedi, Jaser Arafat, një mori udhëheqësish afrikanë dhe arabë të cilët mbahen mend pikërisht për këto ndërhyrje dhe spektakle. Një rast i tillë ishte dje.

Dje u zhvillua seanca e këshillit të sigurimit ku amerikanët kërkonin të vinin në cep të ringut Rusinë për agresionin e saj në Ukrainë. Rusët donin që këtë sesion ta minimizonin, ndaj dhe përfaqësuesi rus u përpoq ta vendoste në shina teknike. 

Mirëpo Rama ishte në fushën e tij, atë të përplasjes publike, batutës dhe spektaklit duke e masakruar diplomatin rus që me siguri priste një përplasje ndoshta me Zelenskin ose Blinken, por jo të ndodhej nën breshërinë e batutave dhe sulmin e kryetarit të seancës. Si rrjedhim ai doli knock out që në fillim të ndeshjes dhe i mbeti fusha e lirë Zelenskit dhe Blinken.

Dje amerikanët prisnin një demaskim të rusëve nga goja e Zelenskit dhe Blinken, por Rama i tejkaloi dhe i dha publikut atë që kërkonte: Bashkë me demaskimin edhe spektaklin, duke e rritur audiencën e një mbledhjeje që në shumicën dërmuese të rasteve e shikojnë vetëm diplomatët. 

Jo më kot thonë italianët që “Gjithë bota është fshat”, dhe ky fshati i madh rrumbullak që quhet Tokë, vdes të shikojë spektakle të cilin Rama ua dha dje duke sensibilizuar edhe një herë botën për masakrën që po ndodh në Ukrainë. Ishte ajo që amerikanët kërkonin dhe që Rama ua dha përtej pritshmërisë së tyre./dritare.net

31 Komente

 1. I
  Illo

  Cfare e ke kete emergjente, xhan? Ne google e ke bere perkthimin? Emerging do te thote ne zhvillim. Shkruan mire, Po e humb ndonjehere.

  1. I
   Illo

   Cfare e ke kete emergjente, xhan? Ne google e ke bere perkthimin? Emerging do te thote ne zhvillim. Shkruan mire, Po e humb ndonjehere.

   1. P
    Poseidon

    CU BE ME MRETIN ALBINDENOVICI .......A THUA JA BENE ME QELLIM......NUK E CUAN NE OKBe........... ALBINDENOVICI SI AHMET ZOGU ME FAN STILIAN NOLIN E MADH.......KESHTU EDHE EDI ME ALBINDENOVICIN SALEHKARAXHICIN E ILIRSPIUNPRESIDHJERI.....POSHTE CETNIKET E SERBISE DHE RUSISE.... ...GERQISE .......

   2. G
    GREG KRISTAQ RAMA E TALL KEQ YMERIN

    HAL’E HAPE BYTHEN SE TANI YMER QELBAZA KELLIRA DO TA FUTI KARIN NE BYTH FORT DHE DO TE PRISHET ME GJITHE QELBIN DHE MUTIN NGA BYTHA E FRRYK CYPIT

    1. P
     Posht tradhëtarët

     Fqinjët tan të mir duan ta shkatërojnë Ramën dhe i kanë mjetet që nga tv gazetar avokatër historjan sharlatan ata investojn miljona sa do pak përparime që bën shqipëria ata tërbohen prandaj mos u besoni akuzave të reme Rama ka për ta ngritur shqipërin

     1. R
      Republic banana......

      Dhe per ket ner qe i boni citjonecami Rama amerikoneve do te marr...te gjatin, madje me gunga: ne Evropi me 2050,pas Turkye.... gezuar ramazonin?

      1. D
       Drejtori i preshit

       Gezuar Banano, qenke komplet rrk

       1. A
        Arvanitasi

        Eh mor evgjit grej qire te shkerdhefsha grune e papune. Mos harro vajin e bythes me vete kur te cpoheni burre me burre pas meshes

        1. H
         Heleni

         Ti je bole or pederast jevg gre qire

        2. E
         Erdogan

         Kjo eshte e qarte (Este certo) o Dritan qe ne 1913en qe u nda Epiri ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke. Kjo besoj nuk do qe bere pa pushtimin Osmane dhe nga "Miqte tuaj" pertej Atlantikut. Tani do i "jape" cte doje Sh.b.a-se Arnautia e Eduartit me emer angles dhe Salehut me emer Arab? Conflikt Interesi kane ndjekur hajdutet e Parthenonit dhe mijera Vepra te Lashta tonat Greko-Ilyre o Dritan. Pastaj Anerikane jane edhe Braziluanet apo Peruanet o Idiot.Apo Jok (turqisht)?

          1. M
           Me shkrive

           Looot ????

          2. b
           bregdetari

           Erdogan, mëso të flasëshj dhe të shlkruash...

          3. Jovami

           Rama u perdor nga Amerika. Duhet te ishte me i kujdesshem.

           1. B
            Brunilda

            po si tja bejm asaj ish zv ministres qe i duket vetja yll ,diplomate e madhe nderkombetare , qe donte me patjeter te ulte Ramen a thua se njerzit jan injorant e sdin ta kuptojne , ndenje pes dit zv ministre ,kurse rama ka 10 vjet qe takohet me gjith liderat e botes ,nuk di ,do i jap mend kjo sharabajga qe dukej shum e ulet ne panel ,pvarsish sa e kenaqur i dukej vetja qe i jepte mend gjith OKB ,nuk shpetojm dot nga keta karerist injorant

            1. P
             Pordhe me rigon.

             OKB eshte kthyer ne Cirk dhe kete rol me mire se Ed Kllauni nuk kishte kush t'a luante.

             1. V
              Vlora.Vlora

              Jepini kalorsit ate qe i takon thone,Rama mund te jete nga me te korruptuarit ,dhe eshte fakt qe gjithe hajdutet e qeverise se tij jane ne SPAK,dhe ajo pergjigjja e tij ;pergjegjesi individuale te hap barkun ,por ne rastin konkret duhet ti ngreme kapelen,Nje bravo per paraqitjen dinjitoze

              1. V
               Vl

               Sa provincial qe jemi dhe do ngelemi ne me keto spektaklet qe japim per tu dukur para te tjreve.

               1. A
                Ariu

                Asnje amerikan nuk e dhjeu ramen. E pate ke takoi? as blinken as escobar ..askush nuk e takoi. E po dje kongresi kerkoi llogari per mc gonigal. Ska problem Mero po nuk e nxorre komentin. Po mos kujto se jemi loqe.

                1. A
                 Adi

                 Hajde delirim hajde. Ne hodhem nokaut rusine. E quja robt ca populli gjoksvrime jemi. Perhere be te paret pastaj vjen planeti. Me vjell

                 1. P
                  Petrit.

                  Po çfare tjeter duhet te presim nga lepiresit hila-baze Harrojne te shkretët se kryeministri me i korruptuar i europes luan si klloun cirku. Ministri i jashtem rus ka nje forcë nje milion herë me te madhe se klouni qe ne kemi per kryeminister. Dhe te mos harrojne lepiresit se rusia ka te drejten e vetos ne KS ne OKB. Vdesin shqiptarët e shkretë per barcaletat e rames a thua se te gjitha punet po na shkojne vaj e vetem per pak humor jena mangut

                 2. R
                  Ramuti

                  Ajaja artikull per portokalline ishte ky apo jo?

                  1. L
                   Lekondi

                   IM AT PER AMERIKEN HODHI NOKAUT MIQT E TIJ SHUM TE FUQISHEM NE SHQIPERI, ARMIQ TE BETUAR TE AMERIKANEVE. AMERIKA JA SHPERBLEU SIPAS TRADITES SAJ, HODHI MUA NOKAUT KUR ERDHA NE AMERIK SE NUK IMITOJ AMERIKANET NE PISLLIQE.

                    1. G
                     Genti

                     Me ne fund Shqiperia ne krye te vendit. E meriton si me i moçmi ne ket toke. Flm kryeminister

                     1. A
                      Agroni

                      Na bere te ndjehemi krenare me prezantimin dhe fjalet e goditura km Rama. Je 1

                      1. K
                       Kronisti

                       E talle Karjan Çanin sa te gjitha medjat boterore e dhane lajm te pare. Me ne fund Shqiperia po njihet anembane botes

                       1. I
                        I Peremer

                        Edhe Rudina u dha shokeve ate qe ata donin.....

                        1. A
                         Artistikja shkoder

                         E sigurove supen edhe nje jave o hila djal llum

                         1. N
                          Nik Nika

                          Tall Karjan Çanin se keshtu e duan keta qe se duan kete vend prime minister. I ka hije jryt e venit Shqipnise tone

                          1. E
                           Ethem Lalaj-MallaKASTRIOTI

                           OK,D.HILA: -E.Rama në KS OKB bëri Atë që asnjë tjetër në 111 vite Shtet nuk e drejtoi KS dhe jo më të nxirrte në SKALIONIN E DYTË TË JASHTMIN RUS TË PUTINIT. Perla e E.Ramës se.."Ju ndaloni luftën dhe Zelenski nuk do të flasi.." Po lë pa gjumë jo vetëm PUTINISTËT në Kremlin, por edhe BERISHISTËT në Tiranë..! Këta po i dëgjojmë çdo natë në TV-t e Sb 99 % të kapur prej tij që nga 2005.Dhe këta mjeran po e lën vëndin pa opozitë,Pasi me Sb nuk do ken PARTI,LOGO E VULË..! -Mesazhi djeshëm i Ambasadës Amerikane e sqaron mirë këtë.Kush nuk bindet do të hai BAR përjetsisht..FLM

                           Lini një Përgjigje