Greqia mund të shpallë Ligjin e Luftës për herë të dytë

20 Shtator 2023, 09:32Blog Nga Frrok Çupi

Greqia mund të shpallë Ligjin e Luftës për herë të

Tani ja ku jemi: Greqia po bën gati të gjitha ‘mrrokullat’ për nisjen e një konflikti me Shqipërinë, e ndoshta një Ligj të Dytë të Luftës. Për herë të parë, Ligjin e Luftës kundër Shqipërisë e shpalli në Nëntor të vitit 1940. Ndërsa për herë të dytë mund ta shpallë, jo më vonë se në 28 Tetor 2023. Data po vjen, e kemi te dera. Edhe ngjashmëritë mes 28 Tetorit 1940 dhe 28 Tetorit 2023, ja ku i kemi, parasysh. Në 28 tetor 1940, ministri i Jashtëm i Italisë, përmes ambasadorit në Athinë, në zyrën kryeministrit Metaksas dorëzon Ultimatumin për pushtimin e  Greqisë. Kryeministri tha ‘Oqi’ (Jo!’. Megjithatë 160 mijë forca ushtarake italiane pushtuan Greqinë. Kjo do të ishte ngjashmëria mes Ligjit të Parë dhe Ligjit të Dytë, në simbolikë datash. Ngjashmëria e dytë e Ligjit të Dytë- 2023 me vitin 1940: Ushtria Italiane sulmoi Greqinë duke kaluar nëpër territorin shqiptar. Në kufirin tonë jugor u gjet i vrarë e me kokë të prerë një bari shqiptar, me origjinë nga Çamëria. Ai ishte Daut Hoxha. Gjithë ajo luftë u bazua mbi këtë ‘krim kundër njeriut’, që merrej në mbrojtje nga ‘monarko- fashistët’, siç i quante fjalori komunist shtetarët grekë dhe italianë të kohës.

Radha të fjalori i vjetër politik vjen natyrshëm, përderisa në rastin e konfliktit të ri Athinë- Tiranë ka disa elementë të ngjashëm me vitin 1940. Elementi më i fundit është ‘koka e Belerit’ në vend të kohës së ‘Hoxhës’. Të dy janë shqiptarë të besimit mysliman; njëri me rrënjë në tokën e Çamërisë (sot Greqi), dhe tjetri me rrënjë në Progonat, Tepelenë. Të dy të përdorur nga Greqia për të ndezur flakën e Ligjit të Luftës. Elementi më i rëndësishëm (ose mrrokulla e luftës) me të cilin Greqia po i jep vetes të drejtë ‘zyrtare’ për të sulmuar Shqipërinë, është ‘Qeveria Kuislinge’. Në Shqipëri ndodhet një ‘qeveri kuislinge’ që i ka dhënë vetes të drejtën që të bëjë luftë, të shkaktojë trazira, të kërcënojë e të sfidojë Ligjin. Kandidatin për kryetar të Himarës, Beleri, Athina ia bashkëngjiti Aleancës mes presidentit Berisha dhe presidentit Meta. Belerin e  paketuan dhe e futën në zarfin diplomatik: ‘për Berishën dhe Metën’. Të dy këta nxorën shpatat dhe luftuan kundër shtetit shqiptar, me qëllim që Bejleri të betohej si kryetar i Himarës ‘minoritare’ dhe t’ i shërbehej një konflikti me Greqinë.

Por që të tre, Berisha, Meta dhe Beleri, janë klandestinë- në aspektin zyrtar. As Berisha nuk është president; as Meta- sigurisht. Secili prej tyre dhe të dy së bashku nuk kanë asnjë vlerë ligjore, as morale, të dy janë liderë të një grupimi Anti- Perëndimor.  As vetë Beleri nuk është një qytetar me vlerë që mund të kandidojë për kryetar të një komuniteti qytetarësh. Ai është kapur nga vetë Greqia në vrasjen e ushtarakëve shqiptarë në vitin 1994; është dënuar penalisht për nxitje të urrejtjes kombëtare; nga media në Greqi është quajtur ‘terrorist’ i lidhur me organizatat famëkeqe e të ndaluara me ligj në Greqi. Por Greqia ka ‘të drejtë’ të ngrejë Ligjin e Dytë të Luftës kundër Shqipërisë. Sepse kështu, si në këto kushte, kishte ngritur Ligjin e Parë të Luftës- 1940. Edhe atëherë Monarkia e Greqisë u bazua në një ‘Qeveri kuislinge’ të Shqipërisë. Shqipëria në vitin 1940 kishte qeveri kuislinge, jo thjesht një pjesë siç është sot Berisha. Shqipëria ishte e pushtuar, nuk gëzonte zotësi juridike dhe as aftësi politike për të ndërmarrë lëvizjet e saj në hartën politike të Evropës. Shqipëria nuk kishte sovranitet; as kishte autoritet diplomatik, as autoritet luftarak.

Njësoj si sot dyshja Berisha- Meta ku po bazohet qeveria e Greqisë.

Prandaj mund të ndodhë që sipas marrëzisë së Parë, të krijojë Ligjin e Dytë: bazuar mbi klandestininetin e vitit 2023. Vetë qeveria e Greqisë është ‘qeveri klandestine’ sipas vendimit të Mbretit të Greqisë të Nëntorit 1940, ende në fuqi. Mbreti Konstadin e shpalli Shqipërinë shtet ‘armik’. Gjithashtu Mbreti i Greqisë shpalli qeveri armike ‘çdo qeveri greke që lidh marrëdhënie diplomatike me Shqipërinë’. Sipas vijës klandestine të qeverisë Greke për të sulmuar Shqipërinë, i bie që vetë qeveria greke është klandestine. Por edhe lidhjet diplomatike Shqipëri- Greqi janë ‘ klandestine’. Ao u lidhën me vendim të juntës ushtarake të Papadhopulit në vitin 1971, juntë që nuk njihet nga ligji. Brenda këtij mish- mashi anakronik, qeveria e Greqisë ‘ka të drejtë’ të shpallë Ligjin e Luftës për herë të dytë. Koka e Belerit do të jetë Totemi i Luftës.

30 Komente

 1. s
  shqiptar

  Greke bythqirat ti kesh mik te prishin pune ti kesh armik te hane mune.Kjo eshte shprehja me e bukur she e goditur qe kam lexuar per kete rrace muti arabo-aziatike

  1. K
   Kujtese e shkurter

   Frroku ka pjerdhur. Mbas arrestimit te berishes kalon ke lufta me greket. Heren tjeter do sulmojme jashtetokesoret. Lum si ne

   1. m
    mateo

    Dukesh nga emri (nikname) qe te ka ikur kujtesa. Meso pak nga historia qe te gjykosh me drejt.

    1. K
     Kujtesa

     Po çfare historie more kur ju harroni dhe deklaratat e Frrokut te pak muajve me pare. Tani askush nuk merret me me profecite e Nostradamit. Kemi Frrokun qe na i qan. Gjynaf qe ato arrestimet e verteta nuk eshte ne gjendje t I parashikoje. Dhe disa koqe i vene veshin, pavaresisht se ia kalon dhe mamase se Zeqos male thanes. Po si duket ti do jeshe nga fisi i Zeqove

    2. p
     pershendes !

     Kur flasin dhe funderrinat qe akoma nuk u eshte lidhur kerthiza por ulurijne nga tre vrima:goja, bytha dhe kerthiza dhe keta jane "partizanet e famekeqit shqiptar, kriminelit qe mbrohet nga prokuroria dhe gjykata shqiptare, Sali sheqere Berisha. Ky anonim me pseudonimin "kujtese e shkurter" apo shurdhjese e shkurter, eshte pjelle qe perpiqet te marre fryme ne breket e kriminelit shqiptar. Keta jane armiqte e betuar te vendit dje dhe sot! Keta do varur per gjuhe bashke me Stavri Markon. Armiku, çfare kerkon me mikun qe i shtron, i jep oksigjen dhe buke?! Frroku ka bere nje analize perfekte, reale ne kohe dhe plotesishte te llogjikeshme. Greqia eshte prag te vdekjes dhe derri plagosur ne ate moment kerkon te shqyej çfare gjene perpara, por ky derr grek s'ka me fuqi sot se si shtet artificial i krijuar nga Europa e pa bythe , sot eshte drejte degradimit per te shkuar ne ferck. Ben mire Mero qe pasqyron edhe keta komentues kaq antishqiptar qe fshihen pas brekeve te Sali Kermes!

     1. P
      Pordhe me rigone....

      Nuk mjaftonin shurresat arabe m'Albanistan, pasardhes te dobiceve te nizameve te sullton Muratit,nuk mjafton Ngjela i tredhur (atheos) me karlliqe tipo SPAK, autochthonous turkoshqipfoles, mega Albanistan,America for Albanians e pordhe me rigon,vjen tani nje tjeter i tredhur madje ne gjendje te rende: shpellari Frrok !!!! O Zot cfare tjeter do te na shohen site..... allah uakbar!

      1. b
       banal

       Pordhe me rigàni, lumbricous terrestis !

     2. A
      Adi

      Ju kolonet e osmnllinjve ne fakt tw hani k... se è keni mar dhe do ta merrni ne sum si gjithmone.

     3. T
      Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

      Je shume i sakte FRROK. Bejleri nxori ne pah fytyren e vertete vrasese te Greqise. Ke shkruajtur shume per tradhtaret Berisha e Meta por Greqia nuk ka vetem ata. Mos harro gjarprin Janusllatos qe eshte shume here me i rrezikshem. Cdo mut politikan qe vjen nga Helenistani fillimisht takon Janusllatos i cili ju jep direktiva qysh duhet te punojn per te shkaterruar Shqiperin.

      1. R
       Rrapua

       www.gazetatema.net/2021/01/17/ligji-grek-i-luftes-dhe-arvanitet-muslimane/

      2. F
       Frrokhanet e Anal-listes 30-vjecare te pushteteve

       EUREKA - Sinkronizimk i shprehjes : Sa te mendohet i mencuri, e gjen budallai (ne rastin konkret Frrocko)

       1. L
        Li

        Analize perfekte e Frokut panvaresisht se me ç’far syri e lexon apo sa i afte eshte truri i ç’do personi per ta kuptuar.

       2. k
        km

        Sidoqofte,me ligjin e pare ,qe eshte akoma ne fuqi dhe qe e ben te panevojshem mundin dhe djersen per nje ligje te dyte,Edhe me nje ligje te dyte pergjegjesia eshte Jo vetem e Greqise.Pergjegjesia duhet kerkuar ne BE dhe NATO.Nje shtet antar i BE (Pra vete BE)Ka ne fuqi nje ligj lufte ndaj nje shteti kandidati te BE,nje shtet antar i NATO me ligj lufte ndaj nje shteti Antar te NATO.A mundem une,nje qytetari i thjeshte dhe gjithe popullit shqiptar ti besohet nje BE qe Ka nje ligj lufte me Shqiperine?A mund ti besojme nenit pese te Paktit te NATO-s,kur ky Pakt nuk Ka marre mundumin as te distancohet nga ligji i luftes.Ne kete rast neni pese,i sherben nje agresioni dhe pushtimi te mundeshem te territoreve te pretenduara nga Greqia .Dhe Pastaj flisnit per "paranojat e Enverit".Rreziku i nje sulmi ushtarak ndaj Shqiperise eshte gjithenje prezent.Injorimi i ceshtjes nepermjet heshtjes Euroatlantike eshte mbeshtetjen per nje ligj lufte qe eshte ne fuqi.

        1. E
         Europiani

         Ky tipi ben nacionalistin dhe merret me histori per te mbuluar problemin real qe ka shqiperia me shtetin e se drejtes si dhe grabitjen e pronave ne himare.

         1. "
          "BOHOTINA"

          I madh si zakonis Frroku...

          1. E
           EleΥΘeriskeΨi

           Nuk e ka fajin fqinji kushdo qofte ai nese ju merrni anen e gabuar te istoris. Istoria u shkrua me OQI dhe jo me PO,-n e pushtetit tuaj kuinsling. te kalonin. Beheni me te gjithe pushtuesit sepse keni mungese identiteti .E drejta juaj te shkruani si Vash dhe jo si Sokoli dhe e drejta jon te mos pranojm viktizmin tuaj.

           1. K
            Karavo-qiris

            O ti "mendimi i lire" (EleΥΘeriskeΨi) , do thyesh qafen qe ketu o pjelle bizantine qe cenon identitetin shqiptar o njeri pa identitet , o erresire pa histori, qe te pelqen te shkosh ne kishe e te ndegjosh fondamentalizmin ala-grek ortodoks dhe te terrorrizosh helenet e vertete qe adhurojne 12 zoterit e Olimpit ????? I dime te gjitha o grek muti po ja ku erdhi ,,,,,,,,ne 2032 do te duhet te paguani 15 miliarde ne vit se mbaron moratoriumi europian per borxhet, edhe bythen te shesesh slahesh dot. Ashtu si ju sajuan , ashtu do te shkriheni se as Zoti seshte me ju.

           2. V
            Vlora.Vlora

            Greqia kohet e fundit eshte fuqizuar shume ushtarakisht ,fale turqise,gjithashtu dhe serbia,vetem ne nga cdo qeveri dhe cdo minister mbrojtje permendim fjalet ,,jemi ne nato,dhe me e keqja kemi guximin ,,te shesim dhe pronat e ushtrise,si bundra xhacka,,greqia do qe ti mare gjerat pa lufte dhe me djallezi ,nje lufte me shqiperine ,do te thoshte fundi greqise ,

            1. K
             Koli

             Turqia e ha Greqine per 24 ore. Fuqia e Greqise eshte tangerlliku i firaunit. Vazhdoni ende ta besoni perrallen e shtetit te fuqishem. Greqia eshte fundi i kusise ne BE, shyqyr qe jeton me ndihma dhe borxhe per t'u mburrur tek fqinjet me te varfer se vetja qe eshte e pasur. Shyqyr gjen ca dythundrake qe shiten per 300 evro cdo muaj ahahahah

            2. K
             Kysh e shpjegon kete fakt te vertete

             Trupat e gardes greke ,perpara disa viteve kenduab kengen ne me Attines:Ti vrasim shqiptare,dhe tu bejme lekurat daulle!?”:

             1. S
              Saraqind

              Ku e gjete bariun e kok tul! Dajko im ka qene oficer i shkolluar ne Itali! Intelektual "24 karat"vellai i te ndjerit inxh.Mitat Hoxha,enciklopedistit Eqerem Hoxha shkrimtari dhe pblicistit Ibrahim Hoxha.Lexon 2 germa pastaj folper Camerine!?

              1. R
               RAIFI

               Ka mundësi që Greqia të provokon incident të armatosur,në fakt të ndihmon njetzit e saj në Shqipëri për konflikt të armatosur.Nuk janë të pakt agjentet grek dhe pro grekët në Shqipëri grekët kanë punuar intensivisht mbi 30 vite pa u penguar fare dhe kanë krijuar Kolonën e Pestë,derisa Shqipëria nuk ka as ushtri as armatim.Ta dini se NATO nuk e mbron Shqipërinë përkundrazi e ndihmon Greqinë me përjashtim të Turqisë që mund ta shpeton Shqipërinë për herë të dytë brenda pak vitësh.

               1. k
                koqevarit me qekiq kokes

                He mer ta qifsha at Turqinë tate o Raif mbeturina , po kur t'paska shpëtu mer klysh kurvet , kur t'ka shpëtu turku jot apo kur t'ka shkerdhy rracën??

               2. O
                Ortodoks shqiptar %

                Nqs nuk duan fqinjesi te mire e duan te na shtyjne drejt turkut, dhe ate do ta bejme.Kemi marreveshje konsullore per mbrojtje reciproke ne rast agresioni. Po pastaj do te flasim ndryshe , do te qajne Janine e Thesproti.

                1. A
                 Antigreku

                 Kopili i Radhes i Gerqise (Mic o Taqis) dhe i Tredhuri i Radhes i Shqiperise (FreBytheri) jane aq trima sa trembin vetem idiotet e Tiranes, por jo popullin qe i njeh mire grekqiret.

                 1. N
                  Nik

                  Z. Cupi, vetem nje gje. Gerqia nuk ka nevoje per nje "ligj te dyte lufte" kur e ka te parin akoma ne fuqi! Sail Pyka, ish president, Dritan Preshi dhe ca karroqe te tjera lehaqene te Sali Pykes pretendojne dhe sot e kesaj dite me idjotesine dhe poshtersine e tyre se duke lidhur te ashtuquajturin "Traktat Miqesie" me Gerqine (traktat miqesie me nje vend qe ka akoma ligjin e luftes ne fuqi, nje absurditet i pa imagjinueshem!) ai "ligj ka zero vlere" thone kaqolat!. Keta jane mender "shtetaret" tane, sharlatane, hajdute te pa ngopur, tradhetare te Shqiperise!

                  1. S
                   Spiromilo Archigos

                   Frroçk psw nuk thua te verteten qe batalione shqipetare morren pjese ne pushtimin e greqise perkrah italianeve? E verteta dhemb? Pse nuk thua qe Napoleon Zerva ishte çam i krishtere? Pse nuk permend krimet çame kunder çameve te krishtere?

                   1. T
                    Trotski

                    Respekte Frok .Gjithmone i sakte dhe Objektiv Robqirat filogreke te Hengshin MUNE.

                    1. Q
                     Qiforti

                     Katolik Frroku ,a ka ber ndonje shkrim per 200 te mbyur ne otrano nga italiant,apo vari karet..

                     1. i
                      i indinjuari

                      Turpi i BE qe mban ne gjirin e saj nje shtet si Greqija qe mban me kushtetute nje ligj lufte kunder Shqiperise fqinje. Shqiperia eshte ne te drejten e saj dhe ndaj do fitoj gjithmone ndja ketyre plerave siç jane greket me qeverite e tyre fashiste.

                      Lini një Përgjigje