Himarë, Mitrovicë, OKB

18 Shtator 2023, 14:06Blog Nga Frrok Çupi

Himarë, Mitrovicë, OKB

Tek po shkruaja titullin e shkrimit, u vura në një dilemë të vogël: Ta nis me emrin e Mitrovicës apo me emrin e Himarës? OKB do të ishte pa tjetër emri, por edhe segmenti i fundit i çështjes…

Çështja është se ku nis e ku mbaron konflikti i tanishëm ballkanik? Mund të mbarojë edhe ky botërisht.

Nis në Mitrovicë, apo në Himarë?, kjo është çështja tani… Merre si të duash, por qendra më e re ku po tentohet një konflikt me shqiptarët është Himara. Greqia po e kërkon konfliktin ‘me këmbë të kalit’, siç thuhet në Shkodër.

Në këtë rast prej qeverisë greke po shpallet jo këmba e kalit, por ‘Thembra e Akilit’. Greqia është kthyer jo vetëm në një epokë të vjetër, natyrisht jo siç është epoka kur jetoi Akili disa shekuj para Krishtit, por në epokën e dobësive të saj të rënda. Shteti në jug të vendit tonë ende nuk ka dalë nga trauma e rëndë e borxheve financiare ndaj eurozonës, 2011. Gjithashtu, si e përkëdhelura e parë e Perëndimit në këtë zonë ku rrethe rrotull u instalua komunizmi, Greqia tani ka humbur primatin në rajon. Edhe kriza e saj demografike, që e ka çuar Greqinë në duar të emigrantëve të vitit 1991 e këndej, është një arsye tjetër.

Me një konflikt shtetëror me Shqipërinë, Greqia ‘do të zgjidhte krizat’ e veta. Aq më tepër krizën e mendimit. Greqia, pa ndonjë fantazi, përsërit të njëjtën skemë me konfliktin e vitit 1940, thuajse një shekull nga ‘Akili’ tjetër, kur e nisi luftën me Italinë për shkak të një bariu të vrarë në kufi.

Kësaj here ‘bariu’ është Fred Beleri, edhe ky i kapur në kufirin Shqipëri- Greqi, por jo si bari; si një terrorist i shpallur edhe prej vetë Greqisë. Fred Beleri u fut qëllimisht në fushatë zgjedhore, si ‘Kali i Vorio- Epirit dhe Berishë- Metës’, për ta plasur si bombë mes shteteve. Çdo ditë Greqia fut duart në punët e brendshme të shtetit shqiptar, njësoj si mjek gjinekolog i cili tenton të vrasë beben e paqes në rajon. Në Himarë tenton të shpikë ‘minoritet grek’, me qëllim që ta vendosë këtu historikisht si dikur minat e Kanalit të Korfuzit në nisje të Luftës së Ftohtë.

I vetmi faj që ka kryer Shqipëria është se tani është më mirë se kurrë.

Nuk mund të them se konflikti në Veri të Kosovës ka nisur para Himarës; të paktën del se ‘Himara’ ishte projektuar fillimisht. Në Mitrovicë ishte pamençuria e Kurtit të Kosovës që e shpërtheu konfliktin pa marrë ende sinjal nga ‘udhëzuesit në konflikte’ që tani shikohet se ndodhen që nga Greqia e Moska, deri në Teheran. E vetmja mençuri e qeverisë Kurti është se po e shkëput Kosovën nga Aleancat me Perëndimin, duke e vendosur rrezikun në kufi. Ka bërë kufiri në Veri të jetë i ngrirë, edhe pse Fuqitë e Mëdha Aleate po përpiqen ta lirojnë.

‘Kufiri i Ngrirë’, do të thotë që pritet konflikti në çfarëdo skaji tjetër të botës, dhe, atëherë këtu manifestohet tragjedia. Rreziku i paramenduar është ky: Shqipëria të vihet në qendër të konfliktit, si nga Jugu dhe Veriu i saj.

Oguri akoma më i zi është ky: Të mbyllet gjithë epoka prej tre dekada që për kombin shqiptar ishin kohët më të favorshme e gjithë historisë për t’u vënë në shinat e zhvillimit drejt qytetërimit Perëndimor.

Dje dhe pardje bisedimet mes Serbisë e Kosovës dështuan në Bruksel; dje qeveria e Athinës kërcënoi Tiranën përmes Micotaqis; dhe sot ambasadorja e Greqisë u paraqit në Gjykatë në krah të ‘thembrës së Akilit’, Beler.

Po sot në Nju Jork mblidhet sesioni i 78 i OKB, ku Shqipëria merr kryesimin e Këshillit të Sigurimit. Bota diplomatike sot do të flasë me gjithë botën, përveç Himarës. Do të flasë për konfliktin në Veri të Kosovës, dhe për Ukrainën- sigurisht. Por për Himarën nuk ka asnjë mundësi. Andej as ka kaluar Akili, e jo më të ketë lënë dobësinë e ‘thembrës’. Në Himarë nuk ka çështje, nuk ka as minoritet grek… Ta kishin, të paktën do t’ia dilnin të flisnin në OKB për një ‘çështje’.

Por ka vetëm një Shqipëri të mirë dhe disa plane idiote për konflikt.

 

39 Komente

 1. B
  Berat

  Vodhet e plaqkitet kete cope Shqiperie, arritet te fusni Shqiperine ne byth te Bejlerit. Pa ushtri, me varferi, me diskriminim me gazetari te shitur ..... Tani qe moret leksionin e duhur, filloni e mendoni me tru: mbi 20 milione shqiptare jemi. Ket cope Shqiperi kemi. Forconi njesit speciale te policise dhe ushtrine. Te fillojme e ti clirojme tokat tona. Separi ta pshurrim kete Greqire te qelbur njehere e mire. Bastardet qe po nxisin zjarr te paret do ti djegim.

  1. E
   E verteta troç

   Sipas teje , o Berat , "duhet te forcojme policine che ushtrine e te fillojme te clirojme tokat tona , sidomos t'i tregojme vendin grekut" . O hajvan , o gomar , o idiot , po a e di ti se sa shqiptare te kane mbetur ne Shqiperi ? Me cilet do luftosh , me cfare arme , me cfare ekonomie , me perkrahjen e kujt ? Kujton ti , se BE-ja dhe SHBA-ja do te shesin Serbine e Greqine che do te perkrahin Shqiperine myslymane ?! Pak po vuan BE-ja nga dyndjet e emigranteve islamike ? Po ben lufte Ukraina , po eshte 40 milion banore dhe ka mbeshtetjen materiale me para e arme nga e gjithe bota e megjithate , ka ngecur ne vend numero . Ndersa neve , jemi nje grusht mburavecesh e fukarenj , prej dy milion banoresh , qe as me Sanmarinon 50 mije banoreshe , nuk luftojme dot . Me mendjen tende , o Berat , nuk shkohet as deri ne hale .

   1. S
    Sali qen bir qeni rrugëve do ngordhësh

    Berati nuk e di ose është pjesë e antishqiptarëve që ndjekin Saliun dhe kok toçin ilir.... Dhe interesante është se kudo në këto konflikte është figura më e urryer Sali krimineli... Berati duhet të ketë armët molotov që Saliu sulmon shqupin se armët e tjera i mori sypeshkaqeni,nuk e di ky që Saliu me çeçenët e tij do i bashkohet grekut,se ai kriminel prandaj e krijoi këtë konflikt që të vij në pushtet,por harron ky kriminel se ka mbaruar koha e tij dhe e Mulit me co

    1. R
     Raimond Vlonjati

     Spiuni Frrok Cupi nuk kane asnje lidhje Himara me Veriun e MItrovices , o legen qe na ben politiken e armiqeve te Shqiperise

     1. R
      Raimond kari me gunga

      Raimon vlonjati bythqiri , himaren dhe Belerin e kemi peshqesh nga Like qelbesira , atij thuaji spiun dhe agjent i serbogrekeve dhe jo cupit o loqe ....i vetmei politikan shqiptar qe eshte dekoruar me medaljen me te rendesishme greke nga parlamenti helen , per sherbimin e tyre duke i dhene Janullatos me menyren fast track brenda nje nate dhe duke mos u keshilluar me askend , qe kerkesa per shtetesi u eshte bere te gjitheve ish presidenteve dhe te gjithe e kishin refuzuar , dhe qelbesira Meta , simpatizanti yt i dha shtetesine shqiptare nje spiuni si Janullatua ....tani i more vesh keto o bythqir Vlore ?? E mora thuaj . .Jane ngjarje keto bythqir , nuk jane shpikje por jane ngjarje ...ato paguajm tani qelbesirlleqet e Ilir Metes dhe Sali Berishes .... Nuk desha te shkruaja kaq shume nje injoranti , nje idjoti si puna jote , qe shkruan karlliqe dhe idjotesira ashtu sic e ke kungullin e kokes ...bythqir

      1. I
       I tille je , sa here qe hap gojen

       Ja pra se kush na qenka gelbaza Rajmond Vlonjati ! Nje filogrek i ngarkuar me detyra te posacme spiunazhi nga koloneli emerkeq ,Janullaqi , qe duket se synojne Vloren, pa lere pastaj per Himaren . Me thoni ju lutem , a nuk i duhet shkerdhyer nena dhe babai ketij felliqesire qe hiqet si vlonjat ? !

     2. Vranakondi

      Berat,shume mre e thua,por me çfare ta shporrim. Shqiperiiia nuk ka me ushtri. Jemi kthyer ne nje shtet si ne kohen e partizaneve qe kishin nga nje pushke me gjalm. Greqia eshte e modernzuar me armatim e monicion. Po keshtu te gjithe fqinjet tan,kurse shqiperia eshte me breket ne fund te kembeve. Ate armatim modern qe kish te e shkaterroi Sali Berisha me miinistrat e tiij dhe e shiti per skrap.Mos mbani shprese nga NATO.

      1. A
       Asd

       Shqiperise nuk i duhet te luftoje me askend. I duhet nje politike e jashtme dhe qendrim i qarte per ceshtjet themelore te marredhenieve me te gjitha vendet fqinje. Me kete nuk dua te them qe nuk i duhet ushtria;

      2. D
       Detari

       vete populli la fen e kastriotit dhe u be turk, vet populli i zgjedh qeverine eshte pasqyra e sunitit prandaj mos qani thua mire se nuk e perfundoi punen miloshi

       1. b
        ben

        C'lidhje ka myslimanizmi me perkrahjen apo mosperkrahjen e Shqiperise? Kujton zotrote se Europa nuk e di sa besimtare jane shqipot? Cfare myslimanesh jane shqiptaret qe pijne alkol me shume se peshqit pijne uje.

      3. P
       Pordhe me rigone....

       Shpesh e mendoj se vec njethundrakeve turkoshqipfoles m'vatan mega problem jane edhe katholiket e tredhur..... allah uakbar

       1. T
        Taulant, Katana 138

        Produkt incesti mos shko te falesh tek ai gjarpri qe ka pushtuar kishen ....

        1. I
         Illo

         Qelbesh grek…

        2. T
         Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

         Ky do ishte rezultati sepse Shqiptaret hiqeshin me paqesor sesa Papa. Rrethohemi prej bastardeve qe kane 200 vjet punojn per te na zhdukur. Eshte aleanca Serbo-Greke qe punon pa pushim per zhdukjen e kombit . Eshte momenti qe t'ju kthejm pergjigjen bastardeve.

         1. e
          eljo

          Shkrim i shkelqyer zoti Cupi....Nga qendrimi i ndyre nuk habitemi se e kane treguar veten shum here dhe nga nje vend qe mban ligjin e luftes ky qendrim pritet gjithmon.Ne kete ceshtje thelbi jane anti shqipetaret NON GRATA dhe LIKE FLORIRI qe mbeshteten nje kriminel si Beleri vetem per perfitim politik te tyre,deri ketu shkon poshtersia sigurisht dhe e militanteve shpellar qe i perkrahin keta dy plera.

          1. U
           U shofshin zagaret e Lexhendes

           U shofte Lexhenda dhe Zagaret !

           1. Q
            Qiforti

            Frrok Cupi :"Shteti në jug të vendit tonë ende nuk ka dalë nga trauma e rëndë e borxheve financiare ndaj eurozonës, 2011." Katcidhiari i Agimit te art "shqipetaret erdhen ne vitet 90 nga shqiperia pa kepuc...." Kush nga te dy esht racist

            1. G
             Gjirokastriti

             Faji eshte i autoriteteve shqiptare te ketyre 33 vjeteve qe kurre nuka kane ngritur pretendime per Janinen, Arten, Prevezen e gjithe trojet e tjera nga te cilat jane perzene shqiptaret autoktone!

             1. S
              Shen Kozma Etolosi

              O sa patriot je ti o frrok ,,,,himara grekorthodhokse nuk ka lidhje me mirditen tende katolike ,,po ka me ELLADHEN ,,,,,

              1. H
               Hahahahaha

               Himara ka "lidhje" me Eladhen sa kane "lidhje" arabet e Egjiptit me Piramidat e tij....o koke loqe 300.....hahahahaha ...jane 50 vete...koloqithje...qe bejn "grekun" nga injoranca fetare si puna jote....o kokrra e debilit.....

               1. S
                Shen Noli

                Eladha e sateme o pushti i Kozmait se per shenjtore te gerrrqishtes keni punuar ne tokat tona, si miu, sa per ate se me ke ka lidhje Himara po te spjegoj qe mitra e himarioteve eshte pikerisht nga veriu i Shqiperise , simbol i rezistences shqiptare ndaj pushtuesve te huaj.Pikerisht kete kerkoni ju fantazmat e Kozmait, historine mesjetare qe ju mungon sepse nuk keni egzistuar .Po te mesoj dhe dicka qe ta dish se jane pikerisht 300 mirditore vajten dhe luftuan kunder turqve ne Krete ku akoma dhe sot keni fenomenin e kanunit atje dhe elemente te dialektit shqip arvanit..

                1. T
                 Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

                 Kujt ju thua bastardeve qe kane shitur vendin per 300 euro. Perfundimisht Enveri beri mire qe ju tregonte vendin ketyre plehrave

                2. P
                 PO , PO

                 Ja pra , e moret vesh tani qe po iu thuhet troc se kush e shenjteroi gerdallen greke qe tani na u quajtka SHEN KOZMA ETOLOSI ? ! Ja se cilet jane prifterinjte greke qe kane mbushur te gjithe jerarkine kishtare ortodokse ne Shqiperi ! Keta jane perfaqesuesit me te vendosur te organiuzates terroriste " Mavi " , qe vepron edhe me eger nen perkrahjen e hapur te kishes dhe shtetit grek . Nje falenderim me respekt per zotin Cupi .

                3. p
                 pretorian.

                 Frroku eshte nje coftine dhe mbasi e ka hedhur sumen sa majtas djathtas ben mire te heshte, se te botoj ndonje zhele, qe as 40 vjet para nuk do ja botonin. Nqs do benim nje prapakthehu ne historine fetaro - patriotike te Frrokut, do te shikonim nje diference te stermadhe ndermjet "shqiptarizmit" kristian te Frrokut dhe shqiptarizmit kristian te himarioteve, qe kane shkruar faqe te lavdishme kunder otomanizmit. Mirdita e Frrokut dha mercenare ne sherbim te turqve per te luftuar te pafete, ndersa Himara ne çdo rast luftoi kunder turqve. Ne çdo rast, xholi patriotik nxirret nga menga e piste e politikes per tu perdorur si droge dhe tym per problemet e brendeshme, qe po kalbin shoqerine, moralin dhe qeverisjen e shqiptareve, nga vjedhjet dhe korrupsioni masiv qeveritar. Nuk duket asgje e mire per te sotmen dhe te ardhmen, vetem nje harrem qeveritar, eunuke, haneme dhe sulltan Rampalla. Bejleri eshte kush eshte, ai fitoi. Nuk fitoi me blerje votash, por me vote te lire. Shkerrdhatat qe shkruajne dhe akuzojne per blerje votash fyejne nje popull te tere. Bejleri eshte viktime e paralajmeruar e Rampalles dhe nje fakt qesharak per figuren e SPAKU-t. Nqs Bejleri do hap defteret e hipotekes, kadastres ne Himare, ju do shikoni nje vjedhje dhe korrupsion gjigand, ku nje piedestal, nje rol dhe vend ka edhe Edi Rama.

                 1. p
                  paderastet e ambasades ruse , gam gamet e TemA s

                  Kush ti ka thene ty keto mor pis ?? Helenet dhe serbet ?? Do hapte defteret e Himares kush ?? Krimineli i Agimit te Arte Fredi Beleri ??? Ca tipave si puna jote do shkerdhyer pragu i shtepise ....po me sa duket atje do kete kaq shume prostitutacion sa qe nuk te ben pershtypje qe shkerdhehet jot moter dhe jot eme se bashku .... Na nxoren Fredi Belerin patriot ca plera si puna jote , po ai vrau ushtare shqiptere mor qelbesire ....kot e zgjodhen helenet ?? ptuuuuuu te shkerdhefshin shtepine me cke brenda

                  1. p
                   pretorian.

                   E para, ti je nje rrot k... komplet. E ve ne pikpyetje te qenurit alvanos. E dyta, mos u nevrikar, por lexoje njehere komentin. Une shkruaj, qe Fredi Bejleri eshte kush eshte, ka fituar. Ka fituar me vote te lire. Ka fituar me votat e grekeve, pseudogrekeve, te ortodoksave, te muslimaneve dhe te pseudoturqve. Une them, qe Edi Rama ka vepruar ne kundershtim me ligjin, permbi ligjin, duke e nxitur SPAKU-n lepurush te bej nje veprim qesharak dhe politik. Edi Rama, po te kishte bole dhe ligjin me vete, nuk e linte te garonte Fredi Bejlerin. Une nuk e di, se çfare do bente Fredi Bejleri, por nisur nga retorika dhe premtimet e tij, rishikimi i pronave, tokave, lejeve te ndertimit aty, tjetersimit te pronave, kjo do ishte pozitive dhe do u rikthente pronen atyre qe kane me qindra vjete qe jetojne aty dhe e kane mbrojtur ate toke me gjak, duke shkruar faqe heroike te lavdishme, qe askush ne Shqiperi si ka shkruar. Ti po me shan i fshehur pas tastieres dhe po masturbon ketu patriotizem? Turp per ty, se dukesh qe e ke lekuren pak te rrudhosur. Nejse. Çfare te te them? Ti je i fikur dhe i turperuar familjarisht.

                  2. ?
                   ?xzy

                   O pretorian. Po më bën që të kem edhe më shumë admirim dhe respekt për Edi Ramën.

                   1. p
                    pretorian.

                    Pse jo? Eshte ndjesi personale. Edhe une kam pasur respekt per Edi Ramen, per vendosmerine, kembenguljen, oratorine etj. Konstatoj me keqardhje, qe Edi Rama, nga nje njeri punetor, me ndjesi te thella per njerezit e thjeshte dhe varferine e tyre, me ndjesi dhe perkushtim per ndershmeri dhe lufte kunder korrupsionit, nga nje njeri i sherbimit dhe zhvillimit, eshte kthyer ne nje aset te vyer i oligarkeve ne Shqiperi, ne mburoje te korrupsionit qeveritar, ne nje autokrat, ne nje shkaterrues total te PS-se, dhe ne nje cinik dhe perbuzes, fyes i zgjedhesve te tij dhe popullit shqiptar. Zhelja patriotike, qe ai u tund shqiptareve mjerane, nuk eshte objekt as i rilindasve te shek.19 dhe jo me te shqiptareve te shek.21. Nese une te kam krijuar kete pershtypje, qe ai sherben, me vjen keq per ty, sepse ai tanime vetem shkerrdhen. Naivet.

                   2. P
                    PO , PO

                    E ke te shkruar ne balle se cili je , pavaresisht se nderron nickun , te gjithe e dine qe ti je fytyre qelburi "SHEN KOZMAI " .

                    1. P
                     Puci qe qin Antishqiptaret

                     Perse e ke ate moter kurve apo eshte pasqyre e fisqirit O injorant I Patentum . Phu kurve ne sherrin te rraces përzier Egjyptiane . Se Grekek e lashte eshte UTOPI

                    2. h
                     hans

                     Urime per shkrimin alla-Frrok zoti Qupi

                     1. s
                      spata

                      Une mendova se Frroku dote na thoshte dicka te mencur si gazetari me i vjeter i vendit. Shqiptaret nocjonin lufte e kane fshire nga mendja qysh ne kohen e Dulles .Dulla mbushi depot dhe vendin me armatime dhe na mesoje te heqim vallen ne gojen e ujkut.Na detyroje te ndertojme bunker e tynele te futeshim si minjte kur te na sulmonte Socjalimperjalizmi Ruso-Amerikan . Por cndodhi ne te vertet .Koha tregoje se, shqiptaret nga fika e armiqve te jashtem,hengren njeri tjetrin .Gjithe ajo lavdi e ushtrise A.F.NCl degradoje sa gjithe potencjali ushtarak ,me vlera miljarda ,u kthye si pasuri per poloitkanet dhe pushtetaret e shkerdhatodemokracise . Kur shqiptaret shikonin, me syte e tyre ,si u tjetersua dhe u shkaterua pasurija e ushtrise ,i kane thene mendjes pirdhu per te luftuar .Mendjes pirdhu i kane thene dhe politikanet e pushtetraet qe e kane katandisur vendin ne nje gjendje qe ta urrejne Atdheun e tyre. Pra thirrjet e Frokut qe te shterngojme radhet rreth hajdutve e kriminelve, per te marr teritoret qe kemi lene, eshte utopi. Frroku si malsor ti beje thirrje malsorve, qe se bashku me pjesen tjeter te popullsise se vendit, te luftojne ne radhe te pare armikun shekullor te brendshem .Te bejne shqiptaret ate qe se kane bere deri me sot .Tu japin duarte njeri =tjetrit e te perqafohemi ,per te mos depertuar tradhetar te kalibrit ,qe po na shkaterrojne si komb . Ceshtja e Mitrovices nuk eshte e njejta me ate te Himares.Po kur njeri i bie gozhdes e tjetri patkojte, punet e shqiptarve, do katandisen ti kene ne duar te huajte e jo shqiptaret .Hiqeni nga mendja luften dhe i buzeqeshni Zotit te mos i marr mendjen dikujte te na sulmoje . Jemi akoma bisht miu .Me Mitovicen ka kush merret sido qe te sillet Vucici e Kurti . Me Qimaren dote jete vete populli i krahines qe dota gjuej zgjidhjen.Ne kohen e Dulles himarjotet ishin mete qete dhe uret nuk ndizeshin . Rronte e jetonte ajo krahine sipas mendjes qe kishin .As Bejleri ,Rama ,Saliu , Meta e Micua nuk i zgjidhin kokolemshet qe jane lejuar te ndodhin atje . Micua i paguan me pensjone e Rama u heq te drejten e pronsise .Ky konflikte artificjal hap oreksin per perplasje ndershteterore . Pasojat bien mbi fukarajne qe perpelitet mes dy politkave qe s'japin zgjidhje vec se probleme jetesore .

                      1. P
                       P S E ?

                       Ti nuk, ke folur kurre si shqiptar , edhe pse ke mesuar alfabetin shqip , por je nje lektyre serbo greke , zoti "Spata" , ne cdo koment qe ben !

                      2. R
                       RAIFI

                       Gjer këtu e solli Shqipërinë politika defensive,inferioteti ndoshta edhe tradhëtia.Greqia ka aq shumë territore shqiptare që mbi 30 vite nuk i përmendi kush në Shqipëri andaj grekët tani sulën për tokat shqiptare,duke ngrit pretendime territoriale.Eshtë interesant që qeveria shqiptare nuk e informon popullin e vet me të vërtetën sikur i vie turp apo edhe më tej duan të luajnë rolin e zjarrfikësit pa çka që zjarrin e ka nën këmbë. Si duket rolin e zjarrfikësit po e bënë edhe Tema meqenëse komentet që e përshkruajnë realitetin nuk po i publikon.

                       1. s
                        spata

                        Une mendova se Frroku dote na thoshte dicka te mencur si gazetari me i vjeter i vendit. Shqiptaret nocjonin lufte e kane fshire nga mendja qysh ne kohen e Dulles .Dulla mbushi depot dhe vendin me armatime dhe na mesoje te heqim vallen ne gojen e ujkut.Na detyroje te ndertojme bunker e tynele te futeshim si minjte kur te na sulmonte Socjalimperjalizmi Ruso-Amerikan . Por cndodhi ne te vertet .Koha tregoje se, shqiptaret nga fika e armiqve te jashtem,hengren njeri tjetrin .Gjithe ajo lavdi e ushtrise A.F.NCl degradoje sa gjithe potencjali ushtarak ,me vlera miljarda ,u kthye si pasuri per poloitkanet dhe pushtetaret e shkerdhatodemokracise . Kur shqiptaret shikonin, me syte e tyre ,si u tjetersua dhe u shkaterua pasurija e ushtrise ,i kane thene mendjes pirdhu per te luftuar .Mendjes pirdhu i kane thene dhe politikanet e pushtetraet qe e kane katandisur vendin ne nje gjendje qe ta urrejne Atdheun e tyre. Pra thirrjet e Frokut qe te shterngojme radhet rreth hajdutve e kriminelve, per te marr teritoret qe kemi lene, eshte utopi. Frroku si malsor ti beje thirrje malsorve, qe se bashku me pjesen tjeter te popullsise se vendit, te luftojne ne radhe te pare armikun shekullor te brendshem .Te bejne shqiptaret ate qe se kane bere deri me sot .Tu japin duarte njeri =tjetrit e te perqafohemi ,per te mos depertuar tradhetar te kalibrit ,qe po na shkaterrojne si komb . Ceshtja e Mitrovices nuk eshte e njejta me ate te Himares.Po kur njeri i bie gozhdes e tjetri patkojte, punet e shqiptarve, do katandisen ti kene ne duar te huajte e jo shqiptaret .Hiqeni nga mendja luften dhe i buzeqeshni Zotit te mos i marr mendjen dikujte te na sulmoje . Jemi akoma bisht miu .Me Mitovicen ka kush merret sido qe te sillet Vucici e Kurti . Me Qimaren dote jete vete populli i krahines qe dota gjuej zgjidhjen.Ne kohen e Dulles himarjotet ishin mete qete dhe uret nuk ndizeshin . Rronte e jetonte ajo krahine sipas mendjes qe kishin .As Bejleri ,Rama ,Saliu , Meta e Micua nuk i zgjidhin kokolemshet qe jane lejuar te ndodhin atje . Micua i paguan me pensjone e Rama u heq te drejten e pronsise .Ky konflikte artificjal hap oreksin per perplasje ndershteterore . Pasojat bien mbi fukarajne qe perpelitet mes dy politkave qe s'japin zgjidhje vec se probleme jetesore .

                        1. T
                         Trotski

                         Respekte Z.Çupi ! Karvani i Shqiperise ecen Perpara .Kemi aleate te Fuqishem ,po nga ana tjeter duhet te jemi te bashkuar per ti bere BALLE se Keqes.

                         1. A
                          Arbëror Epiroti

                          Ç'janë këto krahasime? Himara është aty ku ka qenë. Fetë dhe politika venë e vinë dhe Himarës vendin nuk arrijnë të ja ndërr8jnë. Himar është në vendin e saj dhe në shtëpinë e saj. Mitrovica është në vendin e saj por në hyqmën e diskuteshme. Kjo për paaftësi të politikanëve të saj dhe të fqinjit. Nuk ka krahasime, por thirrje për tu zgjuar të gjitha krahët.

                          1. D
                           Dardhari

                           Etimologjia popullore e shkoqit si Hi Marë, pra "Eja Marë", ku Marë përbën një trajtë vendase e emrit Maria. Nje tjeter teori esht se vjen nga bashkimi I fjaleve Him (fjale e perdorur ne disa vende ne jug per grurë) edhe Arë duke formuar Himarë. E ndërtuar në pjesën jugore të bregdetit shqiptar, qyteza e Himarës ka qenë gjithmonë qendër e një zone që ka përfshirë jo vetëm fshatrat e jugut, por edhe Labërinë e Kurveleshin. Në kohët e lashta quhej vendbanimi Kërkyrë me rrethinat e tij. Në Mesjetë ky emërtim u zgjerua edhe mbi dy vendbanime të tjera[1]. Historia moderne duket se fillon në 1199, kur në qytet u vendos sundimi i Venedikasve. Fqinjet tanë veriorë nuk mundën ta mbanin për shumë kohë dhe në shekullin e XIII zona e Himarës u përfshi nga Karli i Anzhuinëve në atë që ai e quajti Mbretëria e Arbërisë. Zona ka qenë gjithmonë me një popullsi autoktone shqiptare, kryesisht me origjinë nga ajo njihet si zona e Labërisë dhe duke filluar që nga shekulli i XV edhe me të ardhur nga zonat e Mirditës dhe Krujës. Më 1431 Himara u përfshi nga Perandoria Osmane si pjesë e Sanxhakut Arvanid, turqit kuptonin me këtë term fshatrat në bregdetin midis Rrugës së Bardhë dhe Sarandës. Venedikasit futnin aty edhe të gjithë fshatrat (21) të brendatokës, që ishin ende të krishterë. Por kur ato u kthyen e u bënë myslimane mes 1690 dhe 1790-ës, me emrin Himarë kuptoheshin vetëm shtatë fshatrat, që paguanin taksën e qirasë (mukatá, 0,035 napolona taksë vjetore për person). Pas vendosjes së Tanzimatit në krahinë më 1880, u vendos administrata turke (kajmekamllëk). Kazaja e Himarës më 1906 me dhjetëra fshatra dhe 12 mijë banorë përfshihej në sanxhakun e Gjirokastrës[1]. Në 1482 disa familje u larguan nga qyteti për në Siçili, dhe atje u është dhënë tokë në afërsi të qytetit të Palermas. Këtij vendbanimi apo fshati më pas ju dha emri Hora e Arbëreshëvet (Qyteti i Shqiptarëve), banorët e të cilit flasin edhe sot gjuhën shqipe (arbërishtjën) dhe mirëmbajnë zakonet, veshjet popullore dhe besimi ortodoks. Duke filluar që nga shekulli i XVI, si pasojë e disa kryengritjeve, Himara, ashtu si edhe Mirdita, siguroi një sërë privilegjesh dhe një lloj autonomie, që e lejoi të ruante fenë dhe flamurin Shqiptar. Fatkeqësisht, mungesa e rrugëve dhe zona malore krijoi vështirësi në komunikimin e saj me zonat e brendshme të vendit. Perveç gjuhës amtare Shqipe, duke shfrytëzuar detin banorët e këtyre anëve vendosën lidhje tregtare me Greqinë e Venedikun e kryesisht me Korfuzin dhe Gjiritin dhe si pasojë e këtyre lidhjeve, filloi te përdorej edhe gjuha Greke e Italiane për qëllime tregtare. Më 1912 Himara ngriti flamurin e pavarësisë dhe dërgoi përfaqësinë e saj në Vlorë.

                           1. A
                            Arber myslyman

                            Rrofshin turqit e arnavutllukut qe mbajne patriotizmin gjall ,,,se me kaurret skemi gje ....

                            Lini një Përgjigje