Pse arrestimi i Belerit ka hidhëruar agjentët e Beogradit, Athinës e Moskës në Tiranë?

19 Shtator 2023, 21:50Blog TEMA

Pse arrestimi i Belerit ka hidhëruar agjentët e Beogradit,

Nga Spartak Ngjela

Janë në hidhërim patologjik sot në Shqipëri të paguarit e Beogradit, të Athinës dhe të Moskës

I.

E para që e denoncoi, para dy vjetësh, financimin nga Moska të shqiptarëve agjentë të Rusisë, ishte ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, zonja Yuri Kim
Po sot çfarë kanë këta agjentë që mbetën nëpër ekranet televizive me inat antishqiptar?!!
Por, bashkë me këta të shitur…
Sot është në ankth historik edhe Athina politike, dhe Beogradi politik.
Sepse shqiptarët po kërkojnë të ecin në rikthimin e historisë së tyre të grabitur nga Beogradi dhe Athina, që sigurisht se në historinë 200 vjeçare, Moska ka qenë autorja kryesore e antishqiptarizmit.
Por tani, gjithçka është vendosur në favor të Shqipërisë dhe Kosovës.
Po qeveria Rama a e njeh Kushtetutën e Shqipërisë, që i ka dhënë si detyrë thelbësore asaj mbrojtjen e interesit kombëtar? E di kryeministri Rama që, aty ku ai është si kryeministër i Shqipërisë, ka të drejtën kushtetuese që të mbrojë pacenueshmërinë e dinjitetit kombëtar dhe historik të Shqipërisë?
E pra, nëse i di këto, ai, me forcën e tij ligjore, duhet të mbyllë transmetimin e televizioneve që me mbeturina historike të Shqipërisë po bëjnë propagandë antishqiptare. Si mund të lejohen këta? Po Edi Rama, ka frikë të mbrojë dinjitetin dhe interesin kombëtar përpara armiqve shekullorë të Shqipërisë, apo vetë ai nuk e dëshiron këtë dinjitet?!
Kjo duhet të jetë goditja administrative ligjore në komptencë të Kryeministrit. E pra, pse heziton kryeministri i Shqipërisë të bllokojë me dekretin e tij transmetimin në stacionet që po fyejnë dinjitetin kombëtar të shqiptarëve me shpifje dhe trillime antihistorike?
Le t’i bien këmbës, se shqiptarizmi sot është në Apogje.
Kurse SPAK, në çështjen Beleri, ishte në lartësinë e duhur në funksion të drejtësisë.
Por, ndërkohë po kuptohet se injorantët e paguar janë në hall, sepse ata që i paguajnë u kërkojnë të shpifin kundër shqiptarëve, kurse, këtyre shqiptarëve të paguar kundër Shqipërisë, tani po u mblidhen dosjet e veprimtarisë antishqiptare.
Janë injorantë, sepse, pa ditur teorikisht dhe praktikisht se çfarë është një gjuhë kombëtare, pa njohur as greqishten e vjetër dhe as latinishten, i vërsulen gjuhës shqipe me një retorikë injorantësh, vetëm pse këtë ua kërkojnë ata qe i paguajnë dhe që tani i kanë të kapur dhe mendojnë se po i përdorin kundër shqiptarizmit, i cili tani është triumfues.
Eh, mor të mjerë! a e dini ju që ka shekuj e shekuj që qentë i lehin hënës, por ajo ecën e rrotullohet me shkëlqim rreth tokës, duke “u tallur” me ata lehës…
Njëlloj si Beleri, edhe këta lehës ekranesh drejt penalizimit janë.

SPAK duhet të veprojë energjikisht në mbrojtje të interesit dhe dinjitetit historik të Shqipërisë dhe shqiptarëve, se për këtë është krijuar ligjërisht.

II.

Shqiptarët ndërkohë e kanë fituar gjysmën e humbjeve territoriale të grabitura nga fqinjët grekë e sllavë dhe tani janë drejt forcimit të tyre kombëtar.
Prandaj Athina e Beogradi po kalojnë në marrëzi me injorantët që kanë në Shqipëri në shërbimin e tyre antishqiptar.
Kupa është mbushur, dhe Beleri ishte shtergu i parë.
Shpejt do të shihni edhe agjentët e tjerë të antishqiptarizmit në prangat e drejtësisë.
Po, ku pyet shqiptarizmi sot për ca vemje që nuk dinë të artikulojnë dot asnjë gjykim logjik!
E pra…
Shqiptarët do të kënaqen me grumbullimin e banditëve që mediatikisht shajnë shqiptarët dhe po mburin pushtuesit e tokave shqiptare.
Por, mos harroni:
Nëse pavarësia e Kosovës ishte faza e parë e ringritjes së shqiptarizmit në Gadishullin Ilirik, grumbullimi me forcë drejt dënimit të injorantëve të paguar nga antishqiptarizmi serb dhe grek, dhe nga Moska, do të ngrerë siparin e fazës së dytë të goditjes së antishqiptarizmit të paguar nga ekstremizmi antishqiptar në Athinë, në Beograd dhe në Moskë.
Koha është e shqiptarëve, prandaj dhe kjo histori i takon ripërtëritjes etnike të Arbërisë së Madhe në Gadishullin Ilirik.

20 Komente

 1. R
  Republic banana......

  Ja dhe i tredhur atheos plaku matuf gjela.....masturbim sunitesh

  1. b
   ben.

   O taku. E ka ed rama ne kushtetute qe duhet te interesohet per shqiptaret. Po e ka ene miçotaqi ne kushtetute qe duhet te interesohet per greket. Si bie tani? Do i thote edushka miços prit i cik tani ti , se me ka thone taku mu , qe letra ime ka me shume vlere se letra jote??? Po shko o koqe kanari, se u legenose me karlleqe ne pleqeri. Squllose gje as me politike ( njehere me KIS, pastaj me pd, pastaj me mretin, pastaj me fatosin, pastaj prape me saliun, pastaj me edin), as me familj( bo si donzhuan i modh, po as me bucja nuk ta vari per te te mare per bure), as me avukati ( i vetmi avukat ne republiken e shqiperise qe nuk ka fituar asnje gjyq) , do qullosesh me hartime delenxhinjsh?????

   1. I
    ILYRIA

    Bananen mbaje fort aty ku e ke futur.........rraces evgjite nuk i shkon kapadajlleku.......ka te tjere qe edhe te pa shkolluar ju japin uje me bisht te luges........... Avokat si shume here jeni tipiku i shqiptarit zemergjere........tradhtare ka cdo shtet ne bote nga Alaska e deri ne Japoni nga Greenland e deri ne Tasmania..........taneve do ju vi fundi nje dite.........harram ajo buke qe i kane ngrene asaj Toke te bekuar......... Turp e faqja e zeze per ju qe flisni e shkruani shqip........ju jeni gjakprishur e ashtu do shkoni ne ate bote....gjakprishur

    1. J
     Junanistan

     O kerme mongolopontiocobanocifutovurkaro “greek “ o gojore e burdellos se janulles,,o pashaport gjarperi,ty edhe mbrapa kompiuterit je i dhier ,fikacak,I ndyre, edhe mbrapa kompiuterit i nderon nickname (e ke filluar me apokalipsi pastaj topefagos,pastaj e verteta dhemb,c’do dite i nderon nickname sic nderron janulla Karrin e Shqipetarit’,,,tani je tek banana,qe ju. pontiomoggolovegrek ju pelqen ta mbani gjithe diten ne goje,,me kryeputanen janullatosin ne krye)…o pashaport gojore po ju vjen fundi,,jeni disa putana pontiomoggolo,qe nuk ju qi me asnje derr,,se jeni plaka pa dhembe,,,,pas 10 apo 15 vjetesh nuk dò kete me asnje putane nga burdelloje e janulles ne Shqiperi,,se jeni te gjitha mbi 60 vjec,,, te fala janulles,,dhe po mundet dergoni goca 16-17 vjec,se ju nuk qiheni me as ne vesh,,ptyyy pashaport gojore,certifikate miu mallkuar qofte kush ju dha pashaport njeriu,,ptyyy

     1. N
      Neandertali shpellave bizantine te mesjetes

      Si gjithmone te djeg bytha ty pali-kar , se te pelqen banania

     2. q
      qivaci

      Avokat ty te hengert goja mjalte,por ka shume, shume fare ama qe hane vetem mut edhe pse jane shqipkare,e urrejne kete vend pasi motrat e grate u shkerdhehen me armiqte tane shekullore

      1. P
       Plaku i cmen

       Lidheni kete koqen e marre!Ky sheh endrra me sy hapur,lufton si Don Kishoti me mullinjte e eres!

       1. e
        epiri I veriut

        Respekte z Ngjela.Cdo mendim I juaj I sherben ringritjes se krenarise arberore te shqiptaret e vertete.Te gjithe mbeturinat antishqiptare sebo,greko,ruse I rruajne b@let cdo shqiptari.

        1. N
         Nick

         Avokat Ngjela je kokrra e legenit se vetem ban bla bla bla,jepi emrat e palaçove anti shqiptare apo ke frike,pse nuk e permend Blendi qerosin Andi Kapon Çim cjapin apo nesho bolen e ivin e fantos se saliu e Iliri dihen,jep emrat mor taku paku se keshtu si flet ti nuk te besojne shqiptaret

         1. S
          Shqipetar ►►►Bojkot Canit◄◄◄

          Po i dha emrat do ndryshoje gje per plak ????? Pastaj ata dihen.......paske harru me grekofonin Ar Canin........Can prostituten...t`smurin psiqiatrik grek qe her pas here fton me psikopatet e Shqiperise ne emisjon per te tregu se ashtu jane shqiptaret......ka me bythqire se ai pusht burre......??????

         2. D
          Drini

          Me siguri kush komenton kundra avokatit ketu nuk eshte shqiptar, por grek qe nuk kupton asgje por trung lisi ama. Arjan Cani dhe te gjitha TV ku ai llap kunder shqiperise u duhet vene gjoba te medha para se te tu mbyllet dera Ku eshta AMA per cfare drein eshte aty ku eshte. A i kontrollon kush keta per pune qe nuk bejne apo jane aty kot sa te marrin rrogen. Turp turp per AMA-n

          1. A
           Agimi

           Bravo Avokat Ngjela! Te mbyllen emissionet qe guxojne te trillojne, genjejne dhe tregojne sntishwiptarizem . Te mbyllet emisioni i Arjan Canit qe ben propogande antishqiptare ne mediat shqiptare e papranueshme, e papare qe ky felliqesire e poshter , ky vemje qe pasurohet ne kete vend me keta njerez qe burracak i quan tajlebane. Ku eshte pronari i tv ku eshte kryeministri Rama, presidenti i Shqiperise, ku eshte SPAK.Te shpallen non grada ky njeri me fytyre kafshe , ku perbindesh dhe djall i zi dhe teshporret ne Greqi . Mallkuar o djall i ndyre . Mos i gezofshe ato qe ke fituar ne kete vend dhe me mbeshtetjen e ketyre njerezve. Vetem ne Shqiperi guxojne keto fundurina te qelbura te fyejne te nxisin dhune gjak dhe vetegjyqesi . Te marrin denimin e merituar faktet jane aty me ze dhe figure. Duam drejtesi , drejtei dhe dinjitet . Rrofshe Shqiperia e bukur dhe populli i mencur shqiptar !????????????????????????????????????????????????

           1. A
            Agimi

            Bravo Avokat Ngjela! Te mbyllen emissionet qe guxojne te trillojne, genjejne dhe jane antishqiptar. Te mbyllet emisioni i Arjan Canit qe ben propogande antishqiptare ne mediat shqiptare e papranueshme, e papare qe ky felliqesire e poshter , ky vemje qe pasurohet ne kete vend me keta njerez qe ky burracak i quan tajlebane. Ku eshte pronari i tv , ku eshte kryeministri Rama, presidenti i Shqiperise, ku eshte SPAK.Te shpallen non grada ky njeri me fytyre kafshe , ku perbindesh dhe djall i zi dhe te shporret ne Greqi . Mallkuar o djall i ndyre . Mos i gezofsh ato qe ke fituar ne kete vend dhe me mbeshtetjen e ketyre njerezve. Vetem ne Shqiperi guxojne keto fundurina te qelbura te fyejne , te nxisin dhune ,gjak dhe vetegjyqesi . Te marrin denimin e merituar , faktet jane aty me ze dhe figure. Duam drejtesi , drejtesi dhe dinjitet . Denim per te gjithe dhe te mos guzoj me njeri te veproj perseri si keta felliqesira te neveritshem. Rrofshe Shqiperia e bukur dhe populli i mencur shqiptar !????????????????????????????????????????????????

            1. l
             lypsi

             A ka sherbim informativ shqiperia dhe me cfare merret ai???!!!! Merret me probleme madhore te globit apo ndjek mbarevejten e sigurise kombetare..????!!!!! Problemet duhet te kapen qe ne fillim mos te lihen te behen diskutime kafenesh apo me keq te degjenerojne ne situata si kjo e Belerit.......

             1. D
              Dembelizmi blejet me euro greke

              E kane shitur sumen keto tradhtare per nje pension ,eshte anti kombetare te thuash jam grek kur nuk je vetem per ca euro.Keto jane gjithe lezbike dhe dembelë

              1. L
               Labi

               Avokat je i sakte,,dhe patriot. Faleminderit ,vazhdo me gjykimet shqiptare qe shprehin intelektin e shpirtin e ketij kombi me shume vlera. Urime

               1. T
                Tironci

                Rrespekte zoti Ngjela , un kam qen i kti mendimi ka 30 vjet per denim te te gjith personave qe denigrojn dinjitetin komtar kta te pergjigjen perpara ligjit , televizionet gazetat qe len antishqiptaret te lehin mas qefit se jan ngritur me parat e asfalis greke dhe serbis ti vihen gjoba deri ne heqje liçence , dhe kur te faktohen qe nje gazet apo tv paguhen nga greqia e serbia te futen ne burg te pergjigjen perpara ligjit per perdhunim te dinjitetit komtar , jam 1000 perqind dakort me ju zoti Avokat se qent si çani me shok jan te shumt sot , kta po denigrojn kte vend ne xhdo tv dhe nuk i thot njeri ndal , liria dikujt ka kufinj kur prek interesin komtar dhe ndjenjat e dikujt tjeter , Rama kerkon te hiqet liberal se dhe nocionin atdhe e ka thjesh vezullim , rrespekte Avokat jam i nje mendimi me ju , jeni shqiptar i vertet .

                1. B
                 Ben Greqiri

                 Ti me emrin Ben shku qiu .Ose shko shkruaj Greqisht ne forumet e helmuara

                 1. A
                  Avni Rustemi.

                  O Tak Ngjela. Te te drejteper sa shkruan. Media tek ne eshte antishqiptare dhe antikombetare. Edhe AMA . Edhe Qeveria, e cila nuk duhet te jetekaq indiferenete ndaj kesaj veprimtarie arimiqesore. Indiferenti eshte me i rrezikshem se fajtori ka thene Ai. Kjo eshte e vertete. Koka e veprimtarise armiqesore kunder Shqiperise eshte Anastas Janullatos, "shqiptari" i spiunit Ilir Metaj. Ka ardhur koha qe Shqiperia te spastrohet nga keta plehra .antishqiptare. Ata qe do t'a bejne do mbeten ne histori. Ne te kundert historia do t'i ndeshkoje. Respekte Tak Ngjela per kete shkrim.

                  1. A
                   Avni Rustemi.

                   Respekte Tak Ngjela Pse nuk i bie ne koke? Cilet jane ne sherbim te Athines, Beorgadit dhe Moskes ne Shqiperi.T HUAJI, MOS KI FRIKE. Ai qe i dha shtetesine Shqiptare Janullatosit pse j'a dha, per c'fare i duhet Janulles pashaporta shqiptare? Po roli i Celibashit a nuk eshte kunder interesave te kombit shqiptar? Ne fundit te fundit po Rama a i sherben interesave te shtetit Shqiptar? Po AMA cfare roli ka ne shtetin Shqiptar? Indiferenti eshte me i rrezikshem se fajtori ka thene Ai. Eshte koha per te mbrojtur Shqiperine.

                   Lini një Përgjigje