Sa minoritarë grekë banojnë aktualisht në Shqipëri?

20 Shtator 2023, 13:13Blog Nga Eduard Zaloshnja

Sa minoritarë grekë banojnë aktualisht në Shqipëri?

Qysh kur ka filluar regjistrimi i popullsisë në shtetin e pavarur shqiptar, numri i banorëve të minoritetit grek ka qenë gjithnjë një çështje e nxehtë mes Shqipërisë dhe Greqisë. Kjo e fundit, para çdo regjistrimi popullsie (Censusi) këtu, ka bërë thirrje dhe fushatë për inkurajimin e banorëve të shprehin përkatësinë etnike greke, dhe më pas, ka bërë kontestime për shifrat zyrtare të publikuara nga shteti shqiptar.


Edhe regjistrimi aktual i popullsisë (Censusi) nuk përbën përjashtim, sidomos tani që po përkon me “pataten e nxehtë” Beleri. Meqë vetëdeklarimi i etnisë ka karakter identitar dhe jo material (si fjala vjen, metrat katrorë të banesës), ekziston mundësia e vetëdeklarimit të rremë të etnisë nga disa shqiptarë që kanë përfituar pensione apo karta identiteti nga shteti grek. Nga ana tjetër, ekziston mundësia që Greqia të pretendojë se INSTAT-i e ka ulur artificialisht përqindjen e minoritarëve grekë me banim në Shqipëri, në qoftë se kjo del e ulët.

Rezultatet e Censusit që po zhvillohet do të publikohen në qershor 2024. Deri atëherë, unë po publikoj këtu një ekstrapolim të përafërt të përbërjes etnike të banorëve të rritur të Shqipërisë (18-vjeç e sipër), bazuar në një vrojtim rigoroz statistikor të zhvilluar vjet në shtator. Vrojtimi u krye në të 61 bashkitë e vendit, me një kampion prej 1124 banorësh të rritur, që përfaqësonin popullsinë banuese shqiptare gjeografikisht dhe demografikisht. Vrojtimi u financua nga fondacioni amerikan National Endowment for Democracy (NED) në kuadër të Barometrit të Sigurisë në Ballkanin Perëndimor 2022 (https://csdgalbania.org/sq/institucioneve-te-sigurise-drejtesise-ceshtjeve-te-korrupsionit/ )

Meqënëse të anketuarit në vrojtimin e mësipërm janë përgjigjur anonimisht dhe nuk kanë patur ndonjë stimul të bëjnë vetëdeklarim të rremë gjatë anketimit, rezultatet e vjetshme mund të jenë një pikë e përafërt referimi për përbërjen etnike të banorëve të rritur të Shqipërisë.

Sa minoritarë grekë banojnë aktualisht në Shqipëri?

93 Komente

 1. A
  Adi

  Pse nuk e ben kte e pyetje: sa kolon turq jetojn ne Shqiperi?

  1. A
   Andon

   Turqit i gjen ne Athine! Shko aty se te gjithe turq jane, po sigurisht e kane nderruar fene ne orthodox dhe emrave ju shtojne ndonje …qis. Po turq jane gjithsesi :):)

   1. A
    Aristidhi

    Andon vella ka aq shume turq e aziatike ne Athine sa veshtire se dallohet ndonje grek i vertete kendej. Te pershendes

    1. .
     .

     Heheheeee merr majmuna Kaukaz, sa harramsez qe jeni. Kur vjen vvelkai tuaj Erdogan mbushni Tiranen me flamuj Turq. $$$$$$ Madje dhe festen e "pamvarsis nga Turqia" ju a sponsorizon Turqia madje festohet edhe ne Stamboll (perversitete te pa degjuara). $$$$$$$ Ne festen e Pamvarsis se Turqis mbushet sheshi Nen Tereza me flamuj Turq. $$$$$$$ Ju jeni bij te Ismail Qemal Bej Turkospermes .... apo Jooo. Bij te atij qe deklaronte hapur qe ... "jam Ottoman Patriot". Lexoni ne internet "ISMAIL QEMALI, BESNIK I PERANDORIS OTOMANE, PËRPLASET ME ITALINËT". cfar thot dhe do te lebetiteni. $$$$$$$ ".... Si një otoman patriot, unë protestoj me gjithë zemër kundër Italisë që fyen integritetin e Perandorisë Otomane, Shqiptarët myslimanë, pavarësisht shumë vuajtjeve të rënda të shkaktuara nga ata gjatë një apo dy viteve të fundit, nuk do të rrinë duke pritur nëse është e nevojshme për t’u ngritur dhe do të bien në llogoren e fundit për mbajtjen e perandorisë, nëse do të jetë e nevojshme. “Unë e ndiej aq fuqishëm sa çdo otoman tjetër, se qeveria turke nuk ka humbur besimin te populli Shqiptar, me gjithë veprimet e çmendura të xhonturqve ..." $$$$$$$$ Jeni Turkosperma me kompleks te theksuar iferioriteti qe ju del ne Pseudo-Patriotizem. $$$$$$$$ Greqia nuk ka Turq te Turqis, por ka Grek te Anatolis, sepse Turqia e sotme Anatolia, Mikra Asia ishte 100% Helene per 2 mij vjet histori. $$$$$$$$ Emri Turqi nuk ka me shume se 150 vjet qe u shpik, si dhe emri Skiperi gjithashtu me 350 vjet histori. Ato qe ju lidhin bashke eshte ADN-ja Arabo-Persiane, Islami dhe Facifiteti tuaj Kombetar.

     1. A
      Arvanitasi

      Ti je Hajdar or loqe..Kujton se te lexon njeri a kar o kar. Duhet te jesh perzierje sperme turko egjiptjano vllehe se nuk ka mundesi. Shko e thuaja turkut hartimin qe ke bere po ste qiu fisin lagjen e qytetin sic ja u ka bere prej shekujsh. Na rrufsh dulen tani

      1. A
       Arvanitasi

       Ti je Hajdar or loqe..Kujton se te lexon njeri a kar o kar. Duhet te jesh perzierje sperme turko egjiptjano vllehe se nuk ka mundesi. Shko e thuaja turkut hartimin qe ke bere po ste qiu fisin lagjen e qytetin sic ja u ka bere prej shekujsh. Na rrufsh dulen tani

       1. W
        Wolf

        Po ik o sklav i greqizuar mos na jep mend se nuk ke per vete. Sa me shume shkruan aq me shum tregon sa idjot dhe injorant je. Ik bej ndonje pune mjaft u more me tjerrjen e leshit te kerthizes.

       2. h
        haxhi qamili

        Po ne filma turq qe shikoni ne ekrane e televizorit tuaj, a nuk kan emrat e fisit tuaj,sa me shum te fusni koken ne rrer,aq me shum ngrini sumen,....turkispora mos kini turp per indetin tuaj,ghith bota ju njohin..inshalla byrazer

       3. E
        E verteta dhemb....

        Per sumqiret sunite, shiite tourkotsamides, kosovare, shpellare e kesisoi njethundrake turkoshqipfoles Census i vitit 1923 m'Albanistan me popullsi 814.400: (censusi i pare bere nga italionet) H πρώτη απογραφή πληθυσμού στην Αλβανία πραγματοποιήθηκε το 1923, δηλαδή 10 χρόνια μετά τη σύσταση του κράτους. Ο συνολικός πληθυσμός ήταν τότε 814.400, από αυτούς οι 37.000 ήταν ελληνόφωνοι (4.5%). Σχετικά με το θρήσκευμα 558.000 (68.5%) Μουσουλμάνοι, 171.000 (20.5%) Ορθόδοξοι, 85.000 (10.5%) Καθολικοί. Στην απογραφή του 1927 οι Ορθόδοξοι καταγράφονται στο 23% περίπου. (Information.gr)

        1. K
         Klaus

         Ortodokset shqiptare nuk jane greke o pederast mbeturine i shek.19.

         1. B
          Bollano

          Po mer pall kari po. Karjan Çanin po e tall Europe e bote me ju se u doli boja e lakrorit i rane petet. Tashme e kuptuan te gjithe qe keni vjedhur, mashtruar e falsifikuar historine e popullit me te lashte europjan siç eshte Shqiperia. Jazek e u marrte muti shalet o jevgjite sumqire gre qira

          1. J
           Jack

           E moret vesh se sa greke ka ne Shqiperi, megjithe 300 euroshat e Athines, me zor behen 12200 vete....

          2. A
           Ai

           Ke pare ndonje grek bjond, me sy bojqelli, te gjate?..lol.Po ti besh ???? grekve e gjen kollaj prejardhjen. ???? Vetekuptohet se kujt ja kane hyp myslymanet…..me rradhe….olele olele……oh. Shikoni bjondin Bejleri

           1. S
            Soni

            Hahahahaha i madh

           2. A
            Ai

            Ke pare ndonje grek bjond, me sy bojqelli, te gjate?..lol.Po ti besh ???? grekve e gjen kollaj prejardhjen. ???? Vetekuptohet se kujt ja kane hyp myslymanet…..me rradhe….olele olele……oh. Shikoni bjondin Bejleri

            1. T
             Tironci

             Komenti me i kendshem, je 1 daje

           3. N
            Nul Moka

            Hë mo ti trap i gjallë. Nuk ke punë tjetër ti, veç rri e pret e lexon e komenton për çdo shkrim në Tema!?

            1. S
             Shqipëtar Ortodoks nga Jugu

             I nderuar, ky nuk është grek, se kuptohet nuk flet greqisht, flet shqip. Babane e ka shqipetar si Arjan Çani, dhe babai dihet se ç'te bën. Të ashtu ......, opo lere se nuk po e themi fare. Ky Ka qejf të jetë grek, por natyrisht ne Gërqi nuk e pranojnë, dhe nga grek, ky behet grekar. Domethënë qe Ka qejf grekët. Lere të shkretin se është per të ardhur keq. Nuk ka identitet. Ne e pranojme, nga babai, ndersa grekët nuk e pranojne nga nëna. Nga inati, ky dhe nje budall tjeter ketu, shajne shqipetaret myslimanë, a thua se ata ja kane fajin. Gjynah.

            2. A
             Aron

             Nuk ka kolone turq(edhe nqs mund te jete nje % shume e pavlefshme), dhe kjo ndodhi sepse shqipetaret u ben vete zot duke marre poste ne perandori. Madje edhe mbas pushtimit te plote te Shqiperise, dhe Krujes, ne krye te asaj zone Porta e Larte solli nje shqipetar nga zona e Bosnjes qe ishin te islamizuar, por shqipetar per ta drejtuar. Edhe me rezultatet e fundit te studimit te ADN've ne Shqiperi tregohet se turqit nuk kane ndonje % qe te merret shume parasysh ne perberjen e kombit shqipetar. Madje, ne Turqi ka nje pjese te mire te ADN'se shqiptare qe perben kombin turk te Turqise, ashtu si edhe kombin grek qe dihet ka qene me e hershme.

             1. O
              O.0001%

              Po dhe qeni i pabese ose me mire gjarpri zi Enver Hoxha deklaronte 3%minoritare grek kur popullsia arriti 3 milione,dmth sipas llogarise fallce te tij ishin 90.000 minoritare gjate “censusit” enverian.Ne fakt minimumi ishin 200 mije ,duke mos i llogaritur surrogatot qe kishin humbur identitetin etnik grek dhe rrenjet e tyre greke dhe e konsideronin vetem shqipo te rinj te Partise dhe te Shqiperise socialiste.Sa qytetare ka patur ne kohe te Zogut me mbiemra me prapashtesa ..poulos,is,idhis etj etj,u detyruan ti modifikojne Ju ja qite t’ëmën fare more zuzare e nxoret 0.56% ,hiqe fare dhe ate 0.5% çi qi t’ëmën Shqiperi hesapi eshte ketu “or miq “si thote Lluca

              1. s
               shqipo

               Vazhdo mastrubohu file,dhe kur te mbarosh eja ma merr nje here ne goje

               1. U
                Ujor

                Nuk kane qene kurre aq o fytyrbajge! 1.7% ishin ne 1989. Dhe pasi gerrqia u dha pashaportat kane ngelur vetem pleqete. Do zhdukeni per 10 vite ahahaha ha mut.

                1. L
                 Lani

                 Edhe aq e shumë e keni. Hiqni atë pensionin e të shikoni sa do dilni.

                2. T
                 Taku

                 Plot , tironca , kavojsa, peqinsa….

                3. D
                 Doda

                 Nuk ka kolon turq ne Shqiperi por ka hyzmeqare Grek te ardhur 160 vite me pare ne tokat e Libohoviteve

                 1. K
                  Klaus

                  Edhe ata qe jane jane pleq. Do zhduket fare si minoritet pas 15-20 vitesh.

                  1. X
                   Xhezo Smokthina

                   Berisha dhe Rama, pavarësisht të këqijave që kanë bërë gjatë ushtrimit të pushtetit, koha do t'u jap vlerësim sejcilit për dy gjëra, Berishës për rrugën e Kombit dhe Ramës për Tunelin e Llogorasë, aeroportin e Vlorës dhe rrugën e Lumit të Vlorës deri në Qeparo. Himariotët për shkak të pozitës së tyre gjeografike, në shekuj ju është dashur të komunikojnë me grekët, njëjtë si Kosovarët me sërbët. Kjo ka bërë që për arsye komunikimi të jenë bilingual, shqip dhe greqisht. Ata ndjejnë një afinitet ndaj Greqisë dhe kjo është më se e kuptueshme, me grekët ata kanë kryer në bashkëpunim punët për të mbajtur gjallë familjet. Pa u zgjatur, me hapjen e tunelit të Llogorasë, bërjes së aeroportit të Vlorës dhe komunikimit mjaft të lehtësuar të labërisë nëpërmjet rrugës së re Kuç- Qeparo, fshatrat e Himarës do komunikojnë lirshëm me pjesën tjetër të vëndit. Dalëngadalë kjo do të bëjë që banorët të flasin përherë e më shumë shqip, duke e bërë greqishten të panevojshme, ose të nevojshme si gjithë gjuhët e tjera, anglisht, italisht, spanjisht, etj. Edhe investimet që Rama ka bërë dhe po bënë në bregdet, jo më kot i quan strategjike, të mirën ato do e kenë pas 20-30 vjetësh, kur Himara të bëhet zëmra e Shqipërisë. Kurse grekët fare në mënyrë arkaike vazhdojnë me një politikë që ka kaluar me kohë e me vakt. Pse, me Bejlerin do bëjë Greqia politikë? Turp! Dhe e quajnë vehten djepi i demokracisë!

                   1. T
                    Toke e perdhosur

                    O idjot problemi nuk eshte tek gjuha por tek pronat qe po grabiten. Per sa kohe nuk i kthehen tokat Himarjoteve probleme do kete. Por politikanet dhe naivet si puna jote po e kthejne ne problem etnik dhe fetar.

                    1. X
                     Xhezo Smokthina

                     Përsa i takon grabitjes së tokave edhe unë gjykoj njëlloj si ty. Është fare e padrejtë tu grabiten tokat himariotëve (nëse është ashtu siç thoni ju), siç kanë bërë dhe qeveritë Helene me pronat e çamëve në Greqi. Atëherë ky është vërtetë një problem për të dy qeveritë. Por me sa duket të dy palët e kanë më të thjesht ti vjedhin. Dhe kjo për faktin se vjedhja si veprim është praktikisht më e thjeshtë se drejtësia.

                     1. L
                      Lani

                      Tokat e çamëve u morën pasi i vranë dhe i zbuan me forcë nga shtëpitë e tyre.

                     2. B
                      Bato

                      O kaqol. Problemi mund te jete tek pronat per banoret atje. Por Greqia problemin e ka te ekspansioni territorial, qe perdor problemet e zones, per te realizuar synimin e saj.

                      1. B
                       Bureto

                       Ja e pranojmë që problemi është vetëm te pronat! Po a nuk është ky problem në mbarë Shqipërinë. Familja ime psh, ka afro 70 Ha tokë në pronësi të regjistruar në Kadastër, dhe deri më sot nuk i është kthyer apo kompesuar asnjë m2. Sa mijra të tillë ka? Ç'duhet të bëjmë? Ç'duhet të bëjnë himariotët? Rruga: Të kërkojnë me forcë, me mjete demokratike, të zbatohet ligji. Ja u bë kryetar dhe filloi nga detyra Beleris, ai do t'ua zgjidhë? Ç'ka në dorë një kryetar bashkie në këtë fushë? Pothuajse hiç! Pra, sipas meje, sigurisht dhe i gjithë atyre me mend në kokë, nuk është fare ky problemi i Greqisë dhe vegla e të saj. Është Vorio Epiri i Korfuzit, i vitit 1914, që edhe pse i vdekur kërkojnë ta ringjallin me grekomanët e Shqipërisë dhe me tezën se mbrojmë të drejtat e pakicës greke, a thua se ajo vetë shkëlqen në këtë drejtim! (standard), kur Shqipëria është kampion!!!

                       1. A
                        Ana

                        Me shkoqur sbehet me

                   2. N
                    Ndosha?

                    Ndoshta Turqit shqip foles, futen tek Arumenet, ose më mire thëne jevet islamik.

                    1. L
                     Loni

                     Po ta beje ate pyetje,del motra jote turke pe picken e shpuar nga greke,dhe keshtu ngaterrohet regjistrimi i popullsise,se kush edi sa dobica ka ber ajo motra jote buce qe eshte turke,njehere e ngaterrtoje mamaja jote regjistrimi kur deklaroje qe eshte buce nga turqia,duke thene se kam pjedhur shume dobica neper ferra dhe jemi shtuar shume,njeri nga keta dobica e pidhi satam je dhe ti te qifsha motren,keshtu qe nuk do merre i ne me pidhin e motres tende dhe me kurven mamane tende te qifsha ropt,e kuptove pse nuk e ben ate pyetje,ik tani te qifsha rrace moter qire.

                     1. T
                      Tepelenas

                      Habitem sesi Mero lejon ne portalin e tij koment si ky qe ka zhgarravitur Loni prej betoni!!!!!!

                      1. J
                       Janaqis

                       Kacifas esi ise re? Gamo to spiti su hahahah

                      2. P
                       Patrioti

                       Shume turq jane Shqiptare ne origjine, por problemi eshte se ka shume tyca sot ne Shqiperi.

                       1. J
                        Jorgo Kastriotis, Princi i Epirioteve.

                        Jemi me shume se sa deklarohet, rreth 150,000 te pakten. Por nga frika e agresionit turko alabak instati shqiptar genjen. Epiri eshte toke greke dhe pike.

                        1. M
                         Marko Boçari

                         Hahahahahahaha o na rrufsh topet o bythar i Janulles. As 500 nuk beheni or byth piste. Sa per Epidhin germo more se gjysma e Greqise del toke ahqiptare o ditezi. Keta minoriKaret qe kane mbetur ketej po shuhen perdite se te pallohesh burrw me burre nuk shtohesh por pakesohesh. Me pak fjale na hengsh mune ti e ca paliKare si ty

                         1. S
                          Shqiptaret e tradhetuar nga pushtat medie politike

                          Jorgo Bythaqis Janullaqis _ numeruar kok me kok nuk arrini 500 kok muti filogrek qe i shtyn greku 300 sufllaqe bythes cdo muaj ! _ Por , nuk eshte faji i Krimbave te bythes se Gjaprit Janullas qe lehin ne kte Hale pederastesh , eshte Shteti i atij Parlamenti Bordello e Putanave Politike qe kan tradhetuar cdo interes te Shqiptareve . _____ Skandali qe ndodhi me Shqiperine ne emer te gjasme Demokracise u perdor nji Politike shperberje Kombetare duke sajuar disa Nacionalite inekszistente . Na dolen jovetem grek ,maqedon ,por edhe Egjyptian, Iranian, Zabrahan e ci permban pragu saleh berishes dhe atyre qe e shkerdhenin nga pas Pederastin e Demokracise Shqiptare ,qe i sherbeu gjithckaje Antishqiptare gjate gjithe kohes qe ishte ne pushtet sidomos , kur e vun President - fosilen e injorances ,per kte qellim : Te shperbenin si Komb Shqiperine ! ______ PO kur na nxoren si Natialitet edhe Arumunet !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Haaaaa haaaaaaaaa haaaaaaaaaaaaaaaa. Kur ka ekzistuar ne Histori nji Nationalitet i tille ? Arumunet ,jane shqiptare puro ,lere cfar pelleitet medieve ne emer te pervcarjesh e shperberjes se Shqiperise duke e coptuar ,ne disa Natione , fal Fisiqirve Politikane siedhe Bordellos se Medies Shqiptare qe financohet nga Hienat Greko serbe dhe ky Shtet Putane qe rri e nuk reagon ,si muti ne shi ! ______ Duhet nji Regim Shqiptare gjithperfshires ,dhe tregoj vendin putanave ne kte vend . __Jam Ortodoks Shqiptare dhe Krenare dhe do ta kisha per poshterim te Dinjitetit tim ,te me quanin nji Grek apo X nation Pederastesh - ata qe i kan shkaktuar kaq Krime e Fatkeqesi Kombit tone e gjithe shqiptareve . Nuk i ka kursuer Pederasti Athines asnj Ortodoks Shqiptare as ne Korce as ne Permet as ne Gjirokaster as Tepelene o jua shkerdhefte Dreqi faren e Grekut . Nuk harrojme kurr Historine e krimet qe kane ber kunder shqiptareve .

                          1. S
                           Suljoti

                           Me qarte e bukur ska ku vete

                           1. V
                            Vasili

                            Edhe une jam puro ortodoks po shqiptar i vertete

                            1. P
                             Pargaliu

                             Koment i sakte dhe i qarte!

                             1. J
                              Jorgo Kastriotis, Princ i Epirit

                              Pse me kaq mllef or aziatik me citjane turke. Ne ju zbritem nga pema dhe ju dhame kazmen to punoni qe t`ju ikte bishti, dhe as faleminderit nuk thoni.

                              1. K
                               Kazanzaqis

                               Po kari po.. Mos harro vajin e bithes per zbutje... U shofshi mer plehra nga i pari te i fundit evgjit gre qira

                              2. B
                               Bert

                               Respect vella

                              3. s
                               safi shqiptar

                               O loqe ,ju grekerit pjelle shqiptaresh,bullgaresh e serbesh jeni rob shume te trashe,Ju ka rene maska dhe se rrun me kush tocin per ju jevgjit e anadollit

                              4. A
                               Adi Krasta keshilltar i Berrishes

                               Ke edhe A.Cani dhe qenushin e tij A.Curri jane bere Greke

                               1. G
                                Gjergji

                                Nuk duhet bërë Census tani pas gjithë këtij vreri antigrek... Nuk na leverdis të bëjmë shqiptarë me zor,edhe ata që " ndihen" joshqiptare. U lindëm dhe rritëm këtu, folëm shqip ndonëse kur shante ndonjëherë nëpër dhëmbë babai nuk e kuptonim çfarë thoshte. Me mëmën, kur bënin ndonjë bisedë që nuk duhet t'a merrnim vesh ne ,flisnin greqisht. U rritëm,shokët nuk na afronin shumë ndërsa kur mërziteshin me ne na thoshin "grekët e mutit"! Mësuesja e klasës së katërt më pyeti " a flisni greqisht në shtëpi"? Unë i thashë jo,ç'ti thosha? Në ushtri nuk ishim ndër të dalluarit. U bëmë për nuse,vajti im vëlla të kërkonte për grua një vajzë të shkëlqyer nga një familje çame,po nuk ja dhanë, " grekut".... Shkuam në Greqi dhe na trajtuan keq se ishim shqiptarë,pastaj u kthyem këtu dhe ndajmë mllefin e varfërinë e përditshme me gjithë njerëzit e tjerë! Unë jam shqiptar me origjinë greke nga prindërit, kurse ju që më thoni " ti deklarohu si të duash ,por t'a themi ne sesi duhet të ndihesh" si IDIOTI ÇAM ME SHKOLLË GREKE ARDIT BIDO, ju duhet t'a dini se për ju kur jeni me të mira jam shqiptar,kurse kur jeni me inat jam për ju po ai " greku i mutit"!Kështu? Ndajeni mendjen! Lerini njerzit të qetë në jetën e tyre: sepse sa herë u kap dalldia ju i ngatërroni ata kot . Dje pretendonit se ishit vendi më i lumtur në botë dhe njerëzit ishin ushtarët tuaj. E pamë si u shpërndatë nëpër haletë e grekut dhe trotuaret e Italisë , mish për top. Sot pretendoni se gjithë bota është shqiptare dhe njerëzit po ashtu ,të gjithë janë shqiptarë. Se nuk ka qytetërim helen por barbari shqiptare,se Europa bëri gabim që u mbështet te helenët dhe kultura e arti i tyre,duhet të ishte mbështetur te " materiali human" që bareste në Ballkan. Nuk se pjerdh shumë kush për dallditë tuaja po, nejse, do kalojnë....

                                1. b
                                 ben

                                 mos harxho koh kot se turkoarnautet nuk kan aq kapacitet per te te kuptuar.

                                 1. A
                                  Aleko

                                  Per cfare flet more gerdale!!! Akoma se paske mesuar ti se evgjitet greke kane vjedhur, mashtruar e pervetsuar identitetin e lashte pellazgo - ilir? Lezo Herodotin, pastaj Homerin e pastaj do e kuptosh... Kete e kane marre vesh i madh e i vogel o derebardhe. E din ti qe dhe guret flasin shqip ne shumicen e trevave greke? Kjo eshte arsyeja qe nuk lejohet asnje germim. Pra i dashur Gjergji lexo e germo e pastaj dil e komento. Gjths respekt per te gjithe se njerez jemi dhe aq me teper provizore ne kete bote

                                  1. P
                                   Pirros Dhimas

                                   O Aleko, o kar pazari, po he na eshpjego pak Herodotin dhe Homerin per ne te paditurit. C`fare llogjike perdor ti, apo he futja si Turku Alvaneve ne sum.

                                   1. A
                                    Aleko

                                    Kar pazari qe te qin familjarisht o pederast evgjit gre qire po dil me emer e mbiemer ta shohesh mire e bukur. Po ju qijme ne mes te Athines or bole e prape se kuptoni mor letyre e ahpifur gre qire

                                    1. P
                                     Pirro Bythas

                                     Ti duhet te jesh ai pidhrobshi qe la nenen e vet te vdiste ne meshire te fatit. Shko me bythshkerdhy laj byçken e mos dil me ketej, kurve e piste

                                     1. P
                                      Pirro Kakas

                                      Mos je gje Pirro kaka.se keshtu te njohin ketej..Vate more karuc te humbte boja sic po te humb perdite, gjakprish bythshkaterrru

                                    2. M
                                     MARLUX

                                     Kjo eshte nje genjeshter qe nuk u paskan lene te flisni lirshem greqisht. Kemi qene gjitone me shume minoritar dhe e flisnin greqishten si ne shtepi, por edhe shoqerine e tyre pa pike problemi dhe as nuk u thuhej asgje. Mos te flasim pastaj qe zonat e caktuara minoritare kishin shkollat e tyre qe e mesonin greqishten me shkolle nga klasa e pare deri ne gjimnaz. Boll genjeve, a thua nuk kemi jetuar ne Shqiperi. Shko pak ne Greqi, dhe shiko shqipetaret e Epirit te Jugut, edhe pse e flasin shqipen, ata nuk lejohen per te thene se cfare etnie kane publikisht, apo ta bejne folklorin ne gjuhen shqipe dhe kjo me qellim qe mos te quhen minoritar dhe te marrin te drejta te tilla te kene nje vazhdimesi me Shqiperine ashtu sic kane minoritaret grek ne Dropull e Finiq me Greqine mbasi u ndane territoret. Ik tani dhe futja pordhes, gri sallate, sa tu kaloj dhe kjo nate, sic e keni zakon.

                                     1. L
                                      Leonidha

                                      Ke te drejte vella. Une jam ortodoks, flas dhe greqishten e askush sme ka ngacmuar ose provokuar as atehere e as tani. Ketu u lindem e u rritem e themi me koken lart jemi SHQIPETARE

                                     2. S
                                      Spiromilo Archigos

                                      I mbajne nen injorance dhe i fryjne me nacionalizma qe tu heqin mendjen nga varferia dhe mizerja ku jetojne. Kane mbushur burgjet e Evropes. Kudo qe shkon ke turp te thuash jam shqipetare. Une njoh shume çam qe ne Greqi kane nderruar emrin dhe fene. Himara vetem pleq ka prandaj livadhisin keta. Spiromilo me 200 veta i hodhi pertej llogorase keta bashibozuke.

                                      1. S
                                       Shigjetari

                                       Kane nderruar emrin o zagar por per letra, se Greqia eshte vend i shek.19. Perse nuk e nderrojne ne Itali apo bote, por vetem ne ate halene nga ke origjinen? Provojeni dhe me 200mije po ja u mbajti, keni 83vite qe jeni ne lufte me ne dhe ne po ju presim. Ejani bythqira.

                                       1. P
                                        Pellazgu

                                        Po pse or robqir per letra nderrohet emri, feja dbe dinjiteti? E nderruan kur erdhi turku dhe e nderruan kur .erdhi greku. Njerez pa bese dhe dinjitet. Korrak

                                        1. H
                                         Heleni

                                         Po kari po te qifsha grune dhe papune jevg i piste gre qire

                                       2. L
                                        Land

                                        Te ishin ashtu shqiptaret do ta kishin treguar vendin qe kur debuat camet. Qen bir i qenit.

                                        1. U
                                         Undefined

                                         Cam ashtu kane qene gjithe kohes nga te,,,,,fryej era,,,,,prandaj po vuaj...se te kidhin qene ....burra....kishin kapur armet dhe i kishin shkerdhyer cfare i mban pragu jevgjiteve kolone te Anadollit te vendosur ne tokat e tyre ne Epir si Kosovaret....sa per Spiro Milon bithe-tanga...luftoj me pleq gra e femije...dhe i "rrofte" ushtria greke qe kishte pas si gjithe ata legene qe moren pjese ne ate masaker....se pa ushtrine greke....Spirua bithe -tanga te "rruante", kokodanin....ju bucet greqishtfolese jeni turma me bastarde per asgje nuk keni bithe....tipik skuthe te poshter...vetem bĺa bla bla...si Qen zorresh....e vetmja gje qe dini te beni eshte.....ti qyrraviteni grekut....dje te vrisni mbrapa kraheve naten si....minj kanalesh.....si Beleri....ptuuui morracake te peshtire....

                                         1. S
                                          Spiro pidhi

                                          Na rrufsh ropet ti Spiro bitha, Bejler sapuni, Karjan Çani e Dule dhjaku. Grate e motrat ku ti kini. Evgjiti evgjit mbetet era e mutit veshtire se i iken. Keshtu more Gre qira bythqira

                                         2. B
                                          Bato

                                          Shqiptaret te kane trajtuar si veten. Kurre s'kemi bere diferenca edhe ne te shara. Grek muti, malok muti, cam muti, laluc muti lab muti... Mllefi ndaj grekeve burimin e ka ne ne Greqi. Duke filluar nga ajo familja came kur Greqia i vrau dhe per faj te saj, inati tyre ra mbi vellain tend. Pastaj vazhdon me paranojat qe sjell ligji ne fuqi i luftes. Pretendimi mesjetar se ortodokset shqiptare dhe aromunet jane greke. Duke perdorur supremacine ekonomike dhe gjeopolitike si pjese te BE per tu dhene letra dhe pensione per endrrat e tyre shoviniste ekspansioniste. Trajtimi i emigranteve si qytetare te dores se dyte, qe kane 30 vite aty dhe akoma enden pas letrave.. etj. Ja cfare thote aktori minoritar Kosta Nikuli kur dhe ku e ka ndjere diferencen per here te pare: https://sarandaweb.net/aktori-minoritar-ne-shqiperi-ndiheshim-te-barabarte-mbiemri-im-eshte-nikuli-jo-nikulis/ Je me fat qe ke qelluar minoritar ne Shqiperi, se ka kq dhe me keq. Mund te ishe minoritar ne Greqi.

                                         3. T
                                          Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

                                          Po te besh nje census te tille ne Greqi vetem 15-20% dalin Grek. Te tjeret jane Shqiptar,Maqedonas,Bullgar,Turq. N.q.s do gervishtesh pak nje grek ai do nxehet dhe do filloi te thote edhe ndonje fjale SHQIP. Sado qe hiqet sikur eshte grek ne fund do thote po jo une gjyshen apo gjyshin e kam arvanitas prandaj di dhe pak SHQIP. Ka edhe turq e sllav shume nuk mohohet. Po te shikosh mbiemrat e politikaneve jane te gjithe jo-grek.

                                          1. A
                                           Aureli

                                           Shume e drejte Taulant. Kete e kemi pare dhe ne qe punojme e jetojme me Greqi. Ketu jamne konglomerat nga te kater anet e botes.

                                          2. T
                                           Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

                                           Sa minoritar jane ne Shqiperi e kane treguar gjithmon zgjedhjet e pergjithshme. Partia e tyre e dhjere PBDNJ-ja nuk ka marre kurre me shume sesa 4 deputet pra as 2% te elektoratit.

                                           1. a
                                            alvane pis milet

                                            Ok, bravo Taulant, dhe sa i bie 2% e elektoratit, 500 banore? 44000 plus femijet nen moshe vemi tek 150,000 Hajde ik pallohu me turqit alvane pis milet

                                            1. X
                                             Xha Sulo

                                             Nga 12 mije si vajte ne 150mije o sperme anadolli?

                                           2. O
                                            Ora

                                            Greket çam ortodoks thone jemi grek por mbiemri esh Çami , Dule ,(Aduli ), Barka , Bezati , Bejleri ( Beleri ), Kola, Koleka ,etjer. SHQIPTARET ne mes te Turqise thone jam Shqiptar , Shqiptaret ne Shqiper thone jene Grek per pes leke shesin eshtrat e te pareve.Keto maskarenj shkofshin ne hale te grekeve...

                                            1. Z
                                             Zalo Zaloshnja

                                             Ky Ed mafishja ne konfidence perhere tregon se per keto statistika e sondazhe qe hedh si lopa bajgat paguhet me hororare nga Bashkia e Lalit.

                                             1. G
                                              Greke qe di pak greqisht sa me u kuptu

                                              Po mër @Taulant po,por çfar thote greku se. Ai se permend fare etninë ,por i identifion në baze te fesë. Ai thote se 93% qe qenkan kristian ,90% jane grek ortodoks dhe 3% kristian te tjere,pastaj 4% jo besimtar,2% te besimit islamik dhe 1% te tjere. A ka Census më paradoksal se ky i Greqisë,!? (Wikipedia).

                                              1. E
                                               Erdogan

                                               Etnia nuk mund te gjendet me vetedeklarim, por me studime historike dhe statistikore. Prandaj kjo eshte nje vrime ne uje. Popullsia Vllehe (arumune) deri ne fund te luftes se dyte boterore, pra perpara instalimit te demokracise popullore enveriste, ka qene cilesisht e identifikueshme dhe vendbanimet e tyre, si dhe shpernguljet kohe pas kohe ishin te njohura. Nuk di ta them sesa % te popullsise se atehershme perbenin, por joooooooooooooo kurre 0.88% qe e nxjerr mjeshtri Zaloshnja. Tirona, Kavaja, Durresi, zona e Myzeqese ka pasur shume Vllehe te shperngulur gjate gjysmes se dyte te shek 19-te nga juglindja e shqiperise. Pa frike, Vllehet perbejne grupin etnik me te madhe ne Shqiperi me jo me pak se 20%.

                                               1. O
                                                Ozili

                                                Ne Greqi vllehe thom se jane me shume se 20,% keshtu qe ke te drejte. E para here qe ke fol paster

                                                1. B
                                                 Bato

                                                 Si e nxorre shifren 20%? Apo e pe ne enderr? Kurre ne asnje shkrim historik dhe studim shkencor, nuk del ajo shifer. Dikur kane qene me shume se 0.8%. Por po flasim per sot. Ku pjesa me e madhe eshte asimiluar duke pranuar identitetin e shumices, jo vetem ne Shqiperi por krejt Ballkanit.

                                                2. c
                                                 censusi i pasakte qe ne fillim.duhet te deklarohen

                                                 per arumunet ja ke fut kot.varet nese quan arumune vetem ata qe skane ldhje martesore me shqiptare .ne te kundert te del vlera nja 10 here me e larte gjithnje si perkatesi e perzier.

                                                 1. K
                                                  Kenge Dukaqote

                                                  Ne Gerqi mos vafsha kurre , se qihet burri me burre . Kendon Dukati e Radhima

                                                  1. l
                                                   loni

                                                   O zoteri me llagapin ''Loni'' ; Pse ma ke vjedhur llagapin??? apo qellimisht perdorni llagapet e te tjereve, per te treguar qe jeni shume persona??? Sepse mendimi im eshte krejtesisht i kundert nga ato qe ke shkrojtur ti.

                                                   1. S
                                                    Skrapari

                                                    Po Greqia kur do e bej Censusin?

                                                    1. U
                                                     Une nuk njohe stergjyshin ti me pyete cfare je

                                                     Shembull: Personalisht nga origjina jam orthodoxe ( por nuk besoje ne zot ) nga te dy anet kam pasur nje rrenje vllehe e nje rrenje orthodoxe shqiptare pasi orthodoxe martoheshin midis njeri- tjetrit nga te dyja anet nuk e trasheguan gjuhen pasi konsideroheshe si njeri i dores se dyte nese flisje çobançe apo vllahishte .. Si munde te quhesh Arumune kur ke 400 vjet ne Shqiperi kur kryqezimi midis martesa ka bere ndryshimin e vehte Vertete besoni se Vasil Dule Arian Cani Fredi Bejleri Arjan Curri apo Vasil Bollano nga Lushnja jane Greke ! keto jane çmenduri shqiptare nese njerzit do besojne qe Notis Stefsnakis eshte shqiptar atehere une do besoje qe Vasil Dule eshte Greke .. Eshte rregjistrim ridicule nese une rregjistrohem Amerikan dhe shkoje ne ambasaden amerikane i theme jam rregjistruar Amerikan me jepe passaporte Amerikane te gjithe do qeshin dhe do te marin per te cmendur do lajmerojne policin dhe do te nxjerin me shkelma jashte ambasade. Qeveria duhetvte ndaloje me keto trapizma

                                                     1. K
                                                      Klaus

                                                      Thelbi i fese eshte besimi ne zot. Ti je ortodoks por nuk beson zot! Cudira shqiptaresh!

                                                      1. M
                                                       Mlaus kinezi

                                                       Klaus çdo familje ka nje religion ( fe ) te trasheguar dmth vije nga nje familje musulmane por nuk besoje ne zot cfsre ti nuk kupton ?

                                                      2. D
                                                       Dule Akili kembeleshi

                                                       Ne ADN, i gjith ballkani ka rrenje Vllehe edhe Shqiptare.

                                                      3. R
                                                       Ronaldo djali Qamilit

                                                       Censusi me i sakt eshte ky : Sa turq myslyman dhe sa kaur orthodhks ,,,dhe sa kaur katolik jan ne shqiperi,,,,keshtu i ndante gjermani dhe austriaku ne vitin 1916 _1930 ,,,,myslyman ,grekorthodhoks dhe romano katolik ,,,keshtu i ndanin ,,,

                                                       1. .
                                                        .

                                                        Do ju boj nje thirrje ju moderatorve qe verifikoni komentet. Ne komentet feja islame po fyhet shum ! Mundesisht komentet me permbajtje fetare ti ndaloni, se po degjenerojne komentet.

                                                        1. S
                                                         Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

                                                         Madje vec fyerjes(sipas teje) ndaj muslimon brother's une mendoj se duhet tju cqihet edhe verra tourkalvanoi-ve..... hahahaha ta futa arapi mou, gezuar ramazonin...

                                                         1. .
                                                          .

                                                          Sunitet jane njerez te nderuar, si dhe fete te tjera, por ty sunitet ta pasken shkerdhyer nenen,motren,gruan edhe tya ta pasken futuur ne Goje se mbrapa jeni mesuar ju qiheni o byth qire .

                                                          1. T
                                                           Telo

                                                           Ti ja fut te komenti e ai te shkerdhe gruan e ta kenaq. Bravo sunit, je korrak i vertete o gru qire evgjit

                                                         2. S
                                                          Sondazhjeri

                                                          MinoriKaret duhet te jene as me shume e as me pak te 1000 vete. Edhe keta kane ikur shumica keshtu qe bejeni vete llogarine.

                                                          1. r
                                                           ronny

                                                           Lerini te lehin ata.moterq***er greke qe Shane as tamam greke..lerini te lehin si qente e rruges....se ne na e hane mutin..vecanerisht tani qe jemi ne ditet tona me te Mira qe prej shume kohesh. .me 0.58 perqind do na rruajne me shkume neve...kurvat greke ..qe na kane marre trrroje e kane debuar shqiptare nga trrojet e tyre...e di une si e duan ata kurvate.mutit..qe jane kthyer qesharak....cdo dite e me shume.

                                                           Lini një Përgjigje