Entuziasmi pa ide dhe busti i Micotaqisit plak

6 Shtator 2023, 10:08Blog TEMA
Entuziasmi pa ide dhe busti i Micotaqisit plak

Nga Ilir Yzeiri

Kërkesa gati ultimative e PPE-ve për Belerin vijon të shfaqë kurbën ngjitëse drejt konfliktit të butë, por të vjetër, që kanë pësuar marrëdhëniet greko-shqiptare. Beleri tani po thehet në një metaforë ose në një sinekdokë politike për të shenjuar konfliktet e vjetra dhe për të riaktivizuar « megaliidhenë » e re. Gjithnjë e më tepër, grekët e Micotaqisit, duke e bërë çështje të politikës së tyre të jashtme e të brendshme burgosjen e Belerit, po afirmojnë pretendimet e hershme territoriale dhe po duan të ritheksojnë se klishetë dhe stereotipitë e vjetra të Epirit grek, të tokave helene dhe të gjithfarë marrëzirash të tjera, jo vetëm që nuk janë harruar, por rrinë aty në sirtarët e cilitdo kryeministër dhe aktivizohen sa herë që aksionet e helenizmit apo të vorioepirizmit pengohen apo nuk shtyhen më tej për shkaqe të ndryshme qoftë edhe për incidente si kjo që ndodhi me arrestimin e Belerit.

Fillimisht edhe unë kam menduar se arrestimi i Belerit ishte i nxituar dhe nuk duhej të ndodhte. Ashtu mendoj edhe sot. Mirëpo, duke parë atë që po ndodh sot dhe angazhimin e shtetit grek dhe të të gjitha instancave të asaj qeverie brenda e jashtë Athinës, shtyhem të mendoj se mes nesh, sa i takon historisë, problemeve të vjetra të territoreve dhe të besimit, jo vetëm që nuk janë sheshuar, por Greqia e ka shfrytëzuar naivitetin tonë dhe tradhtinë që ne e shesim si virtyt të poltikanit hajdut siç është rasti i Berishës në mbështetje të Belerit, për të realizuar dhe për të kënaqur strategjinë dhe ëndrrën e « megaliidhesë » që sot shfaqet në forma të tilla siç është interesimi deri në marrëzi për Belerin. 

E njëjta gjë po ndodh edhe me Serbinë. Klima miqësore dhe politika e paqes që u përpoq të ndërtonte Edi Rama me disa nisma në Ballkan për të arritur deri të Ballkani i Hapur, jo vetëm që u hodhën në erë, kryesisht nga Vuçiç, por u ndezën më shumë me flakën e konflikteve edhe për shkak se Albin Kurti braktisi aleancën me SHBA-të dhe BE-në dhe u vërvit i vetëm mbi tankun e konfliktit në Veri duke mbetur atje si gjysmë hero i braktisur dhe me heroizëm të pashpërblyer.

Ndërkaq, Shqipëria, sidomos këtë vit, shënoi një progres të madh në të gjitha fushat dhe u bë emri i lakuar për mirë në të gjitha mediet e mëdha perëndimore. Për herë të parë imazhi i vendit tonë u paraqit ashtu siç edhe është në të vërtetë : një vend modern, i zhvilluar, me natyrë të bukur e të pastër, me rregull e me rend të garantuar. Gjithçka perfekt. Ky nivel ku kemi arritur do të ishte mirë të përkthehej edhe në një diplomaci dinjitoze dhe në një paraqitje më realiste përballë miqve. Edi Rama është protagonisti i këtyre arritjeve, pa diskutim. Por ai është protagonisti edhe i ndërtimit të një diplomacie naive, me « motër » e « vëlla », me mik e miq. Më ka mbetur në mendje vizita e Micotaqisit në Jug, ardhja e tij në Himarë, pastaj vizita në Dropull. Edi Rama, në kulmin e naivitetit i premton Micotaqisit se do të ndërtojë bustin e të atit të tij dhe do ta vendosë në Dropull. Çfarë diplomacie është kjo ? Pse ky entuzizaëm që buron ende nga komplekstiteti i inferioritetit?

Rama mund ta bënte atë deklaratë nëse Micotaqisi do ta shëtiste Ramën në viset e Çamërisë dhe Rama do të takohej me shqiptarët e mbetur atje që kanë frikë të flasin shqip kur u afrohet ndonjë i huaj. Nëse do të funksiononte diplomacia e mikut tim të ngushtë e vëllait apo e motrës, Greqia e Micotaqisit nuk do të hakërrehej siç edhe po bën tani me rastin e Belerit. Sot Shqipëria është në pozitën e saj më të lartë dhe është faktor në Ballkan. Ne nuk jemi në kohën kur kishim nevojë për vëllezër e motra që të na mbronin nga copëtimi. Ne sot kemi arritur atë shkallë zhvillimi që sidomos në politikën e jashtme dhe në marrëdhënie me fqinjët, të kërkojmë që të ndreqen të gjitha padrejtësitë historike në rrugë ligjore. Si është e mundur që Greqia mban ende ligjin e luftës me Shqipërinë për të kriminalizuar pa të drejtë gjithë Çamërinë dhe kryeministri ynë i premton Micotaqisit se do të vendosë bustin e babait të tij në Dropull !!!

Ndershëmria, entuziazmi dhe patetizmi nuk mendoj se mund të jenë sot toni i ligjërimit diplomatik. Edi Rama, që ka meritën kryesore për nivelin ku ka arritur Shqipëria, ka edhe përgjegjësinë që edhe diplomacinë ta orientojë nga realizmi dhe ta lërë në dorë të profesionistëve. Protagonizmi i tij këtu mund të shfaqet vetëm atëherë kur siç thotë një thënie- fjala të ketë më shumë vlerë se heshtja. Retorika e « vëllait », e  « motrës » e « mikut tim » është një patetizëm i kapërcyer që i bën bashkëbiseduesit të vënë buzën në gaz. Në marrëdhëniet me Greqinë, ne duhet që në çdo tryezë të nxjerrim edhe dosjen çame. Vetëm kështu bëhemi dinjitozë dhe grekët na llogarisin si partnerë me të cilët duhet negociuar, jo me naivë që entuziazmohen nga miqësia që na dhuron një kryeministër grek.

52 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Ki qenka kar komplet: Albanistan u pa ne syte e evropianeve (e jo vetem) si nje vend moderrn,i paster,me natire te bukur etj kesisoi pordhe me rigon....!!!?? Oikona e Albanistan dhe muslimon brother's shqipfoles ne site e evropianeve ka vec nje variant: nje hale islamikesh!

  1. a
   armand

   Po ti gerku prej evrope ne nje vrime di ti biesh fyellit ? Dil o bole nga haleja islamike se eshte muzike s(k)llavesh e helaqesh te rinj (te vjetrit sipas Omerit ishin te bardhe , shtatlarte dhe Jo te rrumbullaket dhe ezmera si brekdhjeri). Brekdhjeri Ka hesape per te lare dhe erdhi koha te korri ate qe ka mbjelle ketu e 30 vite me pare. Po' deshe lufte me islamiket kthehu pas dhe mbertheu me Erdon qe po' ju kaleron ashtu si i do beleri.

   1. A
    Andon

    Fuck greece!!! Nuk jane asgje vecse neo-turq ortodoks te ardhur nga lindja. Rrace fshatare qe nuk ka per te nxene kurre! Nuk kane asnje lidhje me europen, zero!

    1. H
     Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

     Mos ja vini re ketij grekdashësit se nuk ka faj. Ky nuk është grek. Vetem se i ka qejf. Por nuk e pranojne ne Gërqi dhe prandaj shkruan ketu. Shkruan edhe nga marazi, edhe nga deshira per të rene ne sy tek Vangjel Dulja. Gjynah i shkreti. Por persa i perket Ramës, ky Yzeiritnuk e kupton se Rama nuk i flet Miços kur pergjigjet. I flet Keshillit të Europe's dhe BE-së me spond. Miços tek per tek i thotë edhe ik pirdhu.

    2. p
     pjeter

     Hahaha, mire ta thekson ky komentusi tjeter!Dil nga haleja o zi se plase, dil shpeto lekuren se me kete ritem, do vij dita e nuk do lini hale ne kembe ketej nga viset tona, e si do beni pastaj!! Do ja fusni vetes?!!

     1. M
      Maks

      Mua e verteta jote nuk me dhemb Por me dhemb qe nje shqiptar i shqiperis se jugut si un bene be per greqin Dihet me i rrezikshen eshte nje shqiptar qe ndrron komb sesa nje armik i shqiptare qe eshte deklaruar Dihet nga te gjith qe komb grek nuk ka por ka nje shtet grek i ngritur nga fuqit e atehershme Dhe mbi te gjitha ndertuan nje shtet ortodoks fondomentalist anti shqiptar Dhe ky shtet grek u formua nga shqiptaret arvanitas nga vlleh e sllav dhe mbrapa futen dhe jevgjit dhe turqit Ky ashte i ashtuquajturi komb grek

      1. s
       shqip

       Besoj se cdo gje qe keni shkruar eshte e verteta qe duhet qe ti tregojme botes, veshet e te ciles kane gati 200 vjet qe mbushen me propogande ne vend te fakteve historike. Greqia kurre nuk ka qene nje shtet deri ne shpalljen e pamvaresise se saj ne 1831, mbas 10 vjet kryengritje te allvanitasve qe bene dhe udheheqen kete kryengritje mbi baza fetare. Me vone, historiografia e shteti Grek e ndryshoi natyren e kesaj kryengritje, duke ja atribuar ate nje populli inekzistent sic eshte ai grek. Ky popull, qe sot pretendon te jete pas-ardhesi i grekeve te lashte, eshte nje konglomerat ose amalgame grupesh te ardhura nga e gjithe Azia dhe e perziere me shqiptaret allvanitas, vllehe, sllave e turq. Duke u kthyer tek artikulli i zotit Yzeiri, duhet thene se ai ka gjetur pikat ku calon politika e sotme e shtetit tone, kur politikanet tane, duke filluar nga zoti Rama, mbyllin gojen para pretendimeve absurde te Greqise, kur ne fakt ky vend as qe e pranon ekzistencen e shqiptareve allvanitas, te cilet ne ate vend nuk kane asnje te drejte, duke filluar nga e drejta per te mesuar gjuhen e tyre amtare. Ne te kunderten, ne vendin tone, minoritaret greke gezojne cdo te drejte qe kane edhe qytetaret e tjere me kombesi shqiptare apo te tjera. Absurditeti i kesaj situate eshte se ato standarte "europiane", qe lidhen me pakicat zbatohen ne nje vend jo anetar te BE-se sic eshte vendi yne, nderkohe qe nje vend qe eshte anetar, as qe i njeh keto pakica, pale me ti japi te drejtat qe i takojne. Ceshtja came duhet te jete numri nje i cdo tratative me shtetin Grek. Bile, duhet qe te shprehemi se krimet ndaj cameve ishin genocid kunder nje popullsie civile. Te tera aresyetimet e politikaneve te Greqise, qe refuzojne qe te pranojne ekzistencen e ceshtjes came jane thjesht pallavra. Nese duam qe te na konsiderojne si vend dhe shtet serioz, duhet te shtrojme para kujtdo qofte ato ceshtje qe nuk jane zgjidhur akoma dhe ceshtja came eshte njera nga me kryesoret. Ligji i luftes me Shqiperine, mbahet ne kembe pikerisht per te mos i hapur driten jeshile trashegimtareve te cameve per te hapur ceshtje gjygjesore ne gjykatat e Greqise per kthimin e pasurive te grabitura nga fashistet greke.

       1. P
        Pleqesia Himare

        Paster, qarte e bukur! Flm

      2. L
       Labeati

       Shterngo bithen ne burg Belero se eshte kohe e gjate

       1. Q
        Qifja

        PER TY ORE KOROFILLAK!BUSTIN EDI RAMA PO IA VE SEPSE ZEMRA E K. MICOTAKIT ISHTE ZEMER AMERIKANE PASI E VETJA AJO GREKE KISHTE VDEKUR ME KOHE!NDAJ MOS MENDO SE PO E VENDOS BUSTIN PER NDER TE GERQISE!MESOI CA GJERA PALIKARI SE BENE MIRE DUKE NGRITUR NIVELIN TEND PREK KOROFILLAKU!SHIKO VIDEON NE YOUTUBE KU TRAGETI GREK E THEKSON GREK HEDH NE DETE NJE PASAGJER!RAST I PAPARE NE NDONJE VEND TJETER PERVECESE NE KETE VEND,KU DITEN SHOQEROHEN ME EUROPIANE E NATEN FLENE ME TURQIT!SHQIPETARIN E DALLON NGA TE GJITHA RACAT ,NDERSA GREKUN KURR ME TURKUN.JANE UNA FACIA UNA RACA!

        1. A
         A

         Edhe yzeiri i denatyruar nga te paret e tij,vazhdon ta laj bythen me saplmake duke havsfruar te lake surrrane

         1. v
          vishja plot

          Po, e verteta dhemb, Ky vrer epitetesh qe thua nuk zhduk te verteten: I gjithe Epiri ishte barbar per helenaqet, dhe sot i takon vetem shqiptareve

          1. E
           E verteta e paster

           Po si nuk fole nje fjale te mire or e verteta?!!Cfare ben keshtu ti he?Ky Yzeiri turko-arab po ta thote troc qe Shwiperia u emancipua(e-mban-pickimin) u be Europe madje me shume Zvicer fare,por nuk ke sy ti shohesh se nuk e do kete qeveri manare por do te shohesh qe vlon druri me shkopa bejsbolli dhe thika pistoleta per gjerat me te vogla,qe aksidentet marrin jetet ne menyren me makabre,do qe te shohesh vetem plehrat qe na mbyten por nuk sheh inceneratoret se je “armik i popullit”,sheh drogen sheshit qe permbyten Europen,Ekuadorin,Australine dhe betonin qe na mori shpirtin ne cdo cep Tr dhe bregdet ,sheh pastrimin e pareve nga kriminelet me sadiste ne planet.sheh perzierjen e mafias me shtetin,sheh (pa)-drejtesine e “drejtesise”Gjykatave dhe abuzimet e tmerrshme te eksponenteve me te larte partiak qe na i hajne dardhet dhe mollet pas kurrizit te madhit(nuk gjete ndonje frut silencioz te pakten psh fiq qe nuk bejne zhurme).Ti more armik sheh lumejte perrenjte te mbushur me plehra qe sa here kane dale deri ne Kroaci dhe nuk degjon Yzon(Yzeirin e Partise) qe te fokuson atje ku duhet te jesh, ne rresht.Sheh ujrat e zeza qe derdhen ne det,sheh qe nuk ka vend ne plazh per banoret autoktone por nuk do te shohesh fitoret e sukseset e “Maldiveve te leshit” qe cuditen dynjane.Ky legen gazetar tipik propagandist na paraqet nje realitet utopik sikur jemi ne Zvicer,arrin autosugjestionet si shoku tjeter lepirsi sallaks Balla apo ata muterit e tjere Muhamad Veli,D.Hila dhe nje palo takemi gazetaresh te paguar b.qimash qe i thurrin lavde pushtetit me Hossana Baraba.Yt qener te ndyre

           1. S
            Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

            Sakt,por ade e mbushi mendjen keti karit poshte qe thot se ti qe urren mjerimin shqiptar a muslimon brother's (qe sipas meje jane pergjegjesit kriesor te kesaj situate) je "antishqiptar"!!!!

           2. R
            Realisti

            Ti je nje anti shqiptar i terbuar . Nuk e di se ç'kombesi ke , po me siguri duhet te jesh ndonje filo grek si puna e Bejlerit qe jeni blere qe ne kohen e dhrahmise dhe sot doni te bleni himariotet me euro . Ti je me te vertete , e verteta qe dhemb .

           3. S
            Shaqo

            ...qe neser, heqim Hasanin dhe veme Yzeirin ne krye te diplomacise shqiptare... Vetem mend japin keta bicim gazetaresh!!!

            1. .
             .

             O Yllir Yzehir, o pjalla te hipokrizis dhe maskarallekut ... kur besoje ne fillim qe arestimi I Belerit ishte I tepruar perse nuk botove nje artikull duke shprehur argumenta per kete fakt ? $$$$$$$ Ju flisni nga mengjezi ne darke per shovinizma si Big Albania, per Camurja (Thesproti eshte emri real 3 mij vjecar) dhe vazhdoni akoma te akuzoni Greket per shovinizem ??? $$$$$$$ Ju ngeci ne gryke kari qe po ju futi Europa dhe filloni te perpeliteni dhe te flisni percart. $$$$$$$ Kemi 3 muaj qe ju theme se arrestimi I Belerit eshte akt ati-Kombetar, anti-Europian dhe anti njerezor, me vones 3 mujere prej budallenjsh filluat ta kuptoni qe ishte nje gabim I madh dhe I nxituar. $$$$$$$ Nuk ka asnje dyshim qe Beleri do te mari serisht postin e kryebashkiakut, eshte vetem ceshtje kohe.

            2. D
             Dauti nga filati

             Ku ka shqiptar ne cameri ?! ,,,,Po te ket shqiptar ,ka dhe Xhami ,,,,ja shiko ka apo ska .....

             1. B
              Bureto

              O damut, qe na hiqesh dhe si çam! Mire ta zeme se, siç thua ti mor kaqol, nuk ka çame në Çameri, po Greqi në Himare, po në Kosine te Permetit, po në Pogradec etj etj, deri aty ku, sipas "Megali Idese" se tyre të perfshire në te ashtuquajturin Vorio Epir shtrihen pretendimet greke, a ka? Sigurisht qe nuk ka, por Çameri dhe çame, ka se kete e thote historia e vjeter dhe e re. Po greke ne Himare a ka? Nuk i hy kesaj teme me ti, se as di e as kupton, por per reciprocitet, qofte dhe per t'i cingrisur ca nervat grekomaneve, pse te mos shtrohen problemet e çameve kudo qe jetojne, te mbrohen dhe t'u jepen drejtat e mohuara prej grekeve, perderi sa ata kane mbi nje shekull (pas Pavaresise se Shqiperise) qe na çajne menderen me greket e "Himares"? Dhe Greqia ndaj çameve ka kryer spastrim etnik, pra genocid qe eshte nje akuze shume e rende. Pse te mos u perplaset kjo ne fytyre sa here e kruajne me ne? Dhe ta them une se ata as e çajne trapin per "greket" e Himares, sepse nuk ka, ka greqisht foles, siç flasin mijra shqiptare, por nuk jane greke, por nepermjet tyre ka qe i joshen me perfitime, si pensione 300 euroshe, nenshtetesi greke, pa qene nje dite ne Greqi etj etj. dhe me keto duan te mbajne gjalle pretendimet teritoriale ndaj Shqiperise. Pse nuk e pyet veten, ose më mire pse nuk pyet ata qe dine më shume se ti, se pse Greqia nuk e heq, edhe pse eshte absurd, "Ligjin e Luftes? Kur te marresh pergjigjen e kesaj pyetje, atehere uroj te kuptosh dhe here tjeter te mos shkruash më budallaleqe si më siper. Ndërkohe qe Himara greke eshte nje sajese e grekerve, Çameria e shqiptareve ka qene dhe eshte nje realitet. Kjo u duhet thene atyre ne çdo takim kur shtrohen probleme dypaleshe. Kjo eshte diplomacia e shteteve sovrane dhe kete po thote edhe artikullshkruesi, qe ajo shqiptare duhet te beje.

              1. E
               E tha dhe Ali Pasha

               Ne shqiperi ku ka xhami dhe teqe jan puro shqiptar dhe patriot ,,,,ku ka kisha grekorthodhokse ,,kan kultur helene ,,,ku ka kisha katolike kan kultur latine ,,,,e thot bota ,,jo une ,,,

              2. B
               Bureto

               O damut, qe na hiqesh dhe si çam! Mire ta zeme se, siç thua ti mor kaqol, nuk ka çame në Çameri, po Greqi në Himare, po në Kosine te Permetit, po në Pogradec etj etj, deri aty ku, sipas "Megali Idese" se tyre të perfshire në te ashtuquajturin Vorio Epir shtrihen pretendimet greke, a ka? Sigurisht qe nuk ka, por Çameri dhe çame, ka se kete e thote historia e vjeter dhe e re. Po greke ne Himare a ka? Nuk i hy kesaj teme me ti, se as di e as kupton, por per reciprocitet, qofte dhe per t'i cingrisur ca nervat grekomaneve, pse te mos shtrohen problemet e çameve kudo qe jetojne, te mbrohen dhe t'u jepen drejtat e mohuara prej grekeve, perderi sa ata kane mbi nje shekull (pas Pavaresise se Shqiperise) qe na çajne menderen me greket e "Himares"? Dhe Greqia ndaj çameve ka kryer spastrim etnik, pra genocid qe eshte nje akuze shume e rende. Pse te mos u perplaset kjo ne fytyre sa here e kruajne me ne? Dhe ta them une se ata as e çajne trapin per "greket" e Himares, sepse nuk ka, ka greqisht foles, siç flasin mijra shqiptare, por nuk jane greke, por nepermjet tyre ka qe i joshen me perfitime, si pensione 300 euroshe, nenshtetesi greke, pa qene nje dite ne Greqi etj etj. dhe me keto duan te mbajne gjalle pretendimet teritoriale ndaj Shqiperise. Pse nuk e pyet veten, ose më mire pse nuk pyet ata qe dine më shume se ti, se pse Greqia nuk e heq, edhe pse eshte absurd, "Ligjin e Luftes? Kur te marresh pergjigjen e kesaj pyetje, atehere uroj te kuptosh dhe here tjeter te mos shkruash më budallaleqe si më siper. Ndërkohe qe Himara greke eshte nje sajese e grekerve, Çameria e shqiptareve ka qene dhe eshte nje realitet. Kjo u duhet thene atyre ne çdo takim kur shtrohen probleme dypaleshe. Kjo eshte diplomacia e shteteve sovrane dhe kete po thote edhe artikullshkruesi, qe ajo shqiptare duhet te beje.

               1. Z
                Ziguri.Guri I Zi

                Stergjishi i Dules e ka patur emrin Shaban

                1. P
                 Pargaliu

                 Ti *daut na hengsh nje mut* duhet te jesh Dule dhjaku ose Karjan Çani. Ik or pederast dil me emrin tend e mos bej diversjon ktu, gru qire evgjit grekar

                2. r
                 reti11

                 Sakte! Duhet hapur patjeter çështja Çame. Dhe ta shikojne bithikirat palikari te athines.

                 1. B
                  Balo

                  Kush do t'a hapë? Hajdutët që quhen politikanë ,apo shteti ynë i rrugaçëve? Ushtria që nuk e kemi apo akademia jonë me 100 vjeçarë?

                  1. .
                   .

                   Po po shume e drejte ceshtja eshte akma (ketu e 25 vjete) ne nje zyre avokatie Britanike. $$$$$$$ Ka ngecur aty si karoca e Zeqos ne balte. Hahahaaaa sa perralla ju kan shitur Camet ore debila Arnaut, duke bere viktimen dhe perfituar benefite Politike dhe Ekonomike ne Albanistan.

                   1. S
                    Suljoti

                    Shiko gruan e gocen se ta kenaqen ne kar shqiptaret or pall kari e lere netin se nuk eshte per ty, evgjit i piste greko aziatik. Çameria zemra e shqiptarise do apo nuk don ti mer bythqire i qep

                    1. T
                     Turrjela

                     Ky loqja me pulle te kuqe duhet te jete Dule dhjaku ose Karjan Çani. Ne vend ti dergojne sapun Bejler bithes se ja hapen ne te thate merren me komente qe si lexon asnje. Shkoni more pederasta ne forume gre qire e ikni nga ketu. U shofshi more maskarenj

                   2. S
                    Sula

                    Komplimente z Yzeiri per vizionin korrekt.

                    1. N
                     Neandertali shpellave bizantine te mesjetes

                     Bravo, shume sakte...komplimenti

                     1. s
                      simon

                      Cfar miqesie mund te krijosh me nje shtet qe je ne gjendje lufte,kot nuk thone grek i pa bese me thik ne brez.Monarko fashistet e ndyre kane vrar camerine ,kan vjedhur e shkateruar pronat e tyre,kane qellime teritorjale me jugun e Shqiperise dhe ne ndime te tyre vijne anti shqipetaret Sali non grata dhe Like floriri duke vene si kandidarure ne Himare ushtarin e Vorio Epirit te financuar nga qelbesirat e Greqise.

                      1. K
                       Koli

                       Arrestimi “ I NXITUAR DHE NUK DUHEJ TE NDODHTE” Po kjo qe edhe vete e pohon Yzeiri, ky eshte thelbi. Pjesa tjeter jo TRADHETAR apo njeqind sharjet e Rames per te eshte gje tjeter. Per sa kohe qe nuk ka AKUZA , keto jane OPINIONE. Duhen ndare gjerat. Organet e drejtesise le te bashkpunojne me sherbimin informativ , me vete Ramen biles dhe ti ngrene Akuze per tradheti , apo per ato dhjetra epitete qe i vuri Rama. Tani per tani ne dime se eshte arrestuar jo per TRADHETI por per blerje votash ne shumen 400 € . Kaq. Dhe kjo siç e thote yzeiri NUK DUHEJ TE NDODHTE. Ketu nuk ka se çtu sqaroje Edi PPE -ve.

                       1. C
                        Cretino

                        Te vish si kryeminister se si turist s‘vlen! Kjo eshte venje para pergjegjsie dhe diplomaci puro me teper s‘pat c‘ti bente Micos pervec asaj qe ne Himare e la vetem te dilte ne fotografi me dy „heronjt“ ! Rasti i Kacifes duhej te ishte bere mesim ,por ja s‘mjafton duhet te dalin prap bllof,vetem se ksaj rradhe jane eksposuar me shume!

                        1. M
                         Mire e the zotrote.

                         Edi Rama eshte naiv me te huajt edhe fodull me shqiptaret.

                         1. A
                          Atdheu

                          Te vesh bustin e Kostandin Micotaqit????? Te pakten te kishit pyetur ne mos nje emigrant, nje grek te thjeshte tu tregonte qe ai ka qene mallkimi (gademi) i Greqise , gjate kohes qe ka qene ne pushtet dhe per me teper nga historia e maredhenieve tona ne kohen kur ai ishte kryeminister, ishte perfaqsuesi tipik i te djathtes konservatore greke qe mbeshteste fuqishem synimet antishqiptare. Mqs per camet u gjet formula per ti eliminuar si "bashkepuntore" te gjermaneve, Micotaqi pra kryeministri i mevonshem Greqise ka qene bashkepuntor i gjermaneve, bile per kete ka foto ku ka dale ne mes te dy ushtarakeve naziste.Kete gje ai e ka pranuar dhe vete. E kam kete foto por e kam te pamundur teknikisht ta postoj ne kete faqe. Kostandin Micotaqi ka qene njeri i puneve te zeza, duke u cfaqur si i majte ne Partine e Bashkimit te Qendrave(Enosi Kentron) e Papandreu (plakut) i beri puc atij, me pas kaloi zyrtarisht me te djathten ku ne zgjedhjet e atehereshme beri aleance zgjedhore me KKE(rast unik ne bote) ne dem te Pasok-ut te Andrea Papandreut. K . Micotaqi eshte akuzuar per vjedhjen e nje sasie te konsiderueshme objektesh antike qe i mbvante ne menyre te paligjshme ne shtepine e tij. Nuk e shoh aspak serioze , bile mjaft naive lejimin e Kulit (Qirjakos) qe te shetiste Jugun sikur te ishte ne shtepine e vet me qellime te uleta ne dem te vendit. Dardha nen dardhe bie.Keta tipa sa me teper te ulesh kurrizin aq me poshtersisht sillen. Ka ardhur koha te veme pikat mbi "i" dhe tu a bejme te qarte qendrimin tone kombetar per ceshtjen came, pasurite shqiptare ne Greqi dhe ceshtjen e "Ligjit te Luftes" pa bere asnje hap prapa.

                          1. T
                           Tutu

                           Kali i Trojes grekeve , kesaj radhe nuk i ndihmoi dot .. qe thjesht nje kerriç Progonati….!!

                           1. d
                            drini

                            Serbet jane nje mije here me te mire se greket, ato nuk te bejn mik,, kurse gerket te bejn mik dhe te presin ne bese.

                            1. A
                             Ari

                             Ylli, fully right! Pra, Rama eshte ne linjen e Diplomacise se kohes me fryme europiane Por, zhvillimet tregojnr qe: ose politika greke dhe serbe kane mbetur ato te shekullit te kaluar, ose ato nuk besojne se Shqiperia mund te europianizohet me shpejt se ata. Plus, vendet e BE , te gjitha perfshi Italine, Francen po e po, kane ende pilitiken e shekullit te kaluar ndaj nesh

                             1. S
                              Shqiptari

                              Rrespekte per artikullin e goditur zoti Yzeiri , artikull dhe tema shum e vertet dhe e goditur , me greke duhet nje çeço me biçak si ai qe kishim 50 vjet , ai ja shkerdhente kurven grekut , i tregonte vendin , sot politika 90 perqind i ka antishqiptar bastard llumin e shqiptarizmit qe nuk njofin atdhe para interesave personale , artikull i goditur , çeshtien e ligjit luftes dhe çeshtien çame shteti shqiptar duhet ti denoncoj ne çfo rast ne BE dhe kshillin e europes sa her qe te mblidhet ai , te mbushen me mend kta bastardet grek qe jemi ne qe duam territoret tona nga selaniku ne prevez , te ngrihet ne kshillin e europes problemi Arvanitas qe shteti grek nuk iblr te perdorin gjuhen e tyre shqipe

                              1. L
                               LABI NGA HIMARA

                               Shto edhe: - shteti grek nuk njeh zyrtarisht kufijte shteterore me Shqiperine; - shteti grek zyrterisht eshte ne gjendje lufte me Shqiperine; - shteti grek nuk njeh zyrtarisht asnje minoritet ne Greqi, shqiptare, vlleh, evrej, egjyptiane, bullgare,kurde, etj etj; - shteti grek zyrterisht eshte ne sinkron me kishen orthodhokse (bizantine), deri sa lejon dhe u jep ze dhespoteve ortodokse , qe ne liturgjite e te dielave neper kishat e tyre (Delvinaq, Konice, Sekanik, Athine etj.) qe te bejne thirrje per terror e perplasje te armatosura (si ajo e Belerit ne Peshkepi, e Kacifes ne Dropull, etj.) qe i mbrshtet edhe dhespoti "shqiptar" Janullatos. etj.etj. Kaq per sot.

                               1. a
                                american22al

                                Realiteti tregon se "islamiket" jane me te sinqerte dhe dashamires ndaj shqipetareve se sa keta evgjite greke te neveritshem dhe armiqesor. Nuk kane c'na duhen slloganet fetare apo politike, feja e shqipetarit eshte shqiptaria dhe se miqesia bazohet ne sinqeritet pavaresisht se kush je apo eshte.......

                                1. B
                                 Bejkush

                                 Realiteti edhe gjenet e tua turke

                                 1. E
                                  Evropaiqi eleniqia

                                  Pyet te teme ,megjithese sdo te tregoje.....gjynaf,jetim, ose dobic je....

                                2. A
                                 Antigreku

                                 Rama ka "miq" te gjithe ata qe duan ndonje cope te Atdheut. Kujt i thote mik ky kopilit te micotaqis? Kujt do i lejoje ngritjen e bustit plakut te ndyre micotaqis? Ej Rrom a te ka dhen leje Neta (ndjese paste) per keto leshime se Taqin nuk e pyesje shume. Te fala nga Dropulli or Edis Ramis Trapis

                                 1. a
                                  asd

                                  Une e kam thene; Rama eshte i mire per rotonda e lulishte por per politiken e jashtme eshte i pa lecitur. Meqe jemi tek "vellai" e "motra" edhe ne rastin e Melonit eshte katastrofe premtimi per shitjen e ujit te pijshem Italise por edhe propozimi i tmerrshem italian qe te pranojme ndertimin e nje centrali berthamor ne territorin tone ne "ndihme" te Italise. Korbi ka gjetur dhelpren e duhur per tia lavderuar pendet. Dobesia e Rames nuk eshte mungesa e inteligjences se sa terheqja e forte qe ka per "Unin" e tij. Ai mendon se i ka ardhur momenti personal te behet "figure boterore", "ndermjetes i ngjarjeve te medha" apo ndonje "rol drejtues nderkombetar" si Drejtues i Natos... dhe kjo e tundon pertej inteligjences se tij personale.

                                  1. H
                                   Himarjoti Lab

                                   Pederastet gre qire evgjita do pergjigjen nje per nje per genocidin e ushtruar kundrejt popullsise se pambrojtur çame. Keta byth hapur qe te vrasin naten e te qajne diten do paguajne heret ose vone. Keta bastarde, hajdute e mashtrues historike skane asnje lidhje me greket e lashte se keta jane te sajuar nga Europa. I doli boja e po tallin Karjanin i madh e i vogel kudo ne bote

                                   1. M
                                    MallaKASTRIOTI

                                    OK I.YZEIRI: 1.Pretendimet teritoriale të qeveritarve Grek kan mbi 100 vite që ngrihen. 2.Nuk harroen provokimet greke të 2 gushtit 1949 e më pas. 3.Futja e agjentve të Spiunazhit grek e perëndimor nga kufiri Grek për sabotime në ekonomi e vrasje.. të tipit HAMIT MATJANI e KO në 46 vite të E.Hoxhës. 4.Po kështu,Banda Greke me Belerin në krye duke vrar 2 ushtarakët tan në postën kufitare të Peshkëpisë,ku drejtësia Greke dhe e Saliut e falën Belerin si terrorist.Dhe në vënd që Saliu të heshtte,përkundrazi e kandidoi Belerin në Himarë për ti hedhur BENZIN ZJARRIT. 5.Po Terroristi KOSTANDINO KACIFASI çfar deshi në Bularat që sulmoi policinë Shqipëtare.? Dhe për turpin e tyre,Saliu dhe VANGJELIS DULES dolën në krahë të terroristit Kacifas.Dihet që Vangjelisi është Kollon e 5 Greke,por Sali Viçidoli përse e mbështet terrorizmin Grek..?? 6.Sali Maloku i fali DETIN Greqisë në 2009..ndaj kërkon me çdo kusht që deti i falur prej tij të bëhet realitet nga E.Rama.Por kjo ka marr fund nga GJK dhe tashmë nga Gj.Ndërkombëtare,ku procesi duhet të shpejtohet nga KM e Presidenti ynë. 7.Qeveria Greke duke kërkuar të shpëtoi Belerin nga Burgu nd/kombëtsrisht,kërkon që të mos zihen më në goi LIGJI LUFTËS DHE PROBLRMI ÇAM etj. 8.Qeverit Greke kan përfituar shumë nga indiferentizmi i Qeverive Shqipëtsre në 33 vite duke mos i kërkuar nd/kombëtsrisht të drejtat e Shqipërisë për KUFIRIN DETAR,TOKSOR,PROBLEMIN ÇAM,LIGJIN E LUFTËS,etj deri te PËRZËNIA E K/PESKOPIT JANULLATOS i prurë në Shqipëri nga i paudhi Sb 1992,si kryespiun Grek me shumë të zeza në Shpinë..! 8.Drejtësia Shqipëtare bëri mirë që e arrestoi Hajdutin e votave dhe terroristin F.Beleri dhe duhet ta lëri në burg Atë , ndryshe të japin dorheqjen.

                                    1. N
                                     Nik

                                     Mire Z. Yzeiri por keto reagime duhej te ndodhnin me heret, jo pas pilafit! Megjithate me mire von se kurre! Ne pergjithesi dakord me shkrimin tuaj por ka dhe dhe disa mendime jo te drejta. E para, ju thoni qe kini rezerva per menyren e arrestimit te hajdutit te votave! Kete e vendosen organet e drejtesise jo opinionet e njerezve! Kjo eshte shume e thjeshte, ne perendim, ne vended demokratike, ne se nje nxenes kopjon ai penalizohet duke mbetur ne ate lende dhe paralajmerohet per perjashtim nga shkolla ne se e perserit! Ne keto vende as qe mund te mendohet "blerja" apo vjedhja e votave! Ne votime demokratike ne se nje kandidat ble vota eshte shume e rende, preket thelbi i perfaqesimit demokratik dhe vete demokracise! "Zgjedhja ne kete rast nuk ka asnje vlere, eshte nul! Normalisht PS duhej te bente ankimim ne KQZ per kete rast dhe KQZ duhej te anullonte zgjedhjet ne Himare. Kjo nuk e ndryshonte vendin e Belerit ne burg. Pse nuk e beri PS-ja kete, sepse Z.Rama ka frike nga Gerqia! Po ashtu nuk permendet qe ne Gerqi perveç arvaniteve dhe shume qytetare Shqiptare shkuar pas viteve 90 jane dhe çamet Shqiptare ortodokse te Camerise, te cilet flasin akoma Shqip por kane frike te deklarohen shpiptare nga presioni i shtetit fundamentalist grek (gjoja mender "dhemokratik"). Z. Rama (nuk ja vlen te permendesh Sali Pyken dhe Ilir Janullatosin, ata e kane marre me kohe rrugen e m....) e ka mbyllur gojen per Ceshtjen Came! Nuk duet te behet asnje mareveshje tjeter me Gerqine, qofte dhe ajo per Detin pa hequr Gerqia "ligjin e luftes". Z. Yzeiri mer qellimisht anen e Z. Rama, si gazetar pro tij edhe per rastin Rama - Kurti, ku Rama doli komplet nga shinat e Shtetit Shqiptar, mik me Vuçiç (Serbine), armik me Kurtin(Kosoven)!

                                     Lini një Përgjigje