Gafa që shfaqi hipokrizinë e Ramës me Kosovën dhe BE 

8 Qershor 2022, 17:13Blog TEMA

Gafa që shfaqi hipokrizinë e Ramës me Kosovën dhe BE 

Nga Andi Bushati

Gafa e pandergjegjshme e Edi Ramës, që në fjalimin e tij në Ohër, predikoi një paqe përfundimtare mes Shqipërisë dhe Kosovës, sado e pafajshme që të jetë, ishte simbolika më e mirë e samitit të “Ballkanit të Hapur”. 

Kryeministri i Shqipërisë përsëriti edhe njëherë idenë se e ardhmja nuk ndërtohet me sytë nga e shkuara. 

Ai solli një shembull të ri, të huazuar nga ambasadori ameriakn në Beograd, i famshmi Kris Hill, se ShBA dhe Japonia ishin sot aleatët më të mirë, ndonëse gjysëm shekulli më parë, mbi Hieroshima dhe Nagasaki ranë dy bomba atomike. Këtë prurje të re, Edi Rama e mbështeti edhe me historinë e vjetër të Francës dhe Gjermanisë, që u ngritën mbi amiqësitë të dikurshme dhe gjakun e derdhur, për tu shndërruar në lokomotiva të BE-së.   

Pra mesazhi është i qartë: Tirana dhe Prishtina janë 100% të ndara për mënyrën si e shohin marëdhënien me Beogradin, ato kanë nevojë të bëjnë paqe mes vetes.

Natyrisht askush nuk mund të thotë se e drejta është 100% vetëm nga njëra anë. Në diskutim mund të vihet qoftë ideja e Albain Kurtit apo Vjosa Osmanit  (në unison me pothuajse gjithë klasën politike kosovare), që pretendojnë se Ballkani nuk mund të hapet realisht pa e njohur Serbia Kosovën dhe për sa kohë që Vuçiç betohet si president për territorin e një shteti tjetër, qoftë edhe ajo e Tiranës zyrtare se pajtimi bëhet përmes afrimit gradual. 

Por, pavarësisht nga fakti se cila qasje është më pranë të së vërtetës, një gjë është e sigurtë: hipokrizia e Edi Ramës, i cili pretendonte në filllim se ishte angazhuar pro Ballkanin e Hapur, për të afruar më shumë Shqipërinë me Kosovës dhe për të shkallmuar kufijtë imagjinarë mes tyre.

Sot, Tirana me Prishtinën janë më larg sesa kurrë dhe projekti politik i Ramës me Vuçiçin nuk kundërshtohet vetëm nga shumica qeveritare, por edhe nga opozita kryesore në Kosovë.

Kjo hipokrizi është e ngjashme me atë tjetrën, se gjoja “Open Ballkan” është një përpjekje për ta ngritur Evropën vetë në këtë gadishull dhe se nisma Rama-Vuçiç është një përpjekje për të avancuar procesin e Berlinit.

Një deklaratë e ditëve të fundit të shefit të diplomacisë ruese, e flaku tej edhe këtë mashtrim propagandistik. Seergei Lavrov e pohoi me plot gojën se Ballkani i hapur është një nismë serbe dhe se ndryshe nga Brukseli që do një gadishull të mbyllur, Moska e mbështet atë si të tillë.  

Sado me dyshim ti marrim thëniet e ministrit të jashtëm të Putinit, një gjë është lehtësisht e kuptueshme. Serbisë, si ekonomisë më të mëdhe në rajon, i intereson më shumë hapja e tregut pa një mbikqyrje nga BE-ja, që prezumon procesi i Berlinit. Po ashtu dhe Moskës i volit një gadishull i dominuar nga aleati i saj tradicional. 

Prandaj është e kotë të justifikohemi se Lavrovi foli në gjaknxehtësi e sipër, pasi shtetet e Ballkanit i mbyllën hapsirën ajrore për të vizituar Beogradin. 

Po, Ballkani i hapur është një interes primar i Serbisë dhe po, pikërisht për këtë ai i volit dhe Moskës. Prandaj nuk është çudi që ai mbrohet qartësisht nga qeveria ruse ndërkohë që nuk ka një deklaratë pro nga vende si Gjermania apo Franca. 

Natyrisht, si kryeministër i një vendi sovran dhe të pavarur, Edi Rama mund të jetë në të drejtën e tij të zgjedhë Serbinë përpara Kosovës. Ai mund të perferojë grurin që i vjen nga lindja, energjinë, turistët rusë dhe serbë, apo helikopterët për fikjen e zjarrit që mund ti sjellë Beogradi. Në emër të këtij interesi material ai mund të mos lejojë votimin e rezolutave që dënojnë genocidin serb, fiks ashtu sikurse ka urdhëruar Vuçiçi. 

Gjithashtu, përpara lodhjes nga vetot e BE, shtyrjeve të stërzgjatura dhe burokracisë proverbiale të Brukselit, ai mund të preferojë edhe një projekt alternativ si Ballakni i hapur, që mbështetet nga Moska dhe jo nga Evropa-ja. 

Deri këtu gjithçka është OK. Në Shqipëri nuk duhet të ketë tabu prej lakeu të perendimorëve, as për të folur për tema të tilla, as për të bërë zgjedhje që na leverdisin. 

Por ama, ato nuk mund të infiltorhen përmes mashtrimit. Për to duhen referendume dhe konsensus mbarë popullor. Sepse Edi Rama nuk mund të propogandojë se po hyn në “Open Balkan” për të shkallmuar kufijtë mes shqiptarëve dhe nga ana tjetër të punojë për të izoluar Kosovën. Sepse ai nuk mund ta shesë nismën e tij dhe të Vuçiçit si një projekt Evropian, ndërkohë që pro tij del hapur vetëm Lavrovi. 

Pas deklaratëve të këtij të fundit, bëhet imperative që të debatohet sinqerisht për Ballkanin e Hapur dhe pastaj të vendoset se ç’duhet bërë.

63 Komente

 1. M
  M

  Nga që je një me bolshevikët e shekullit 21 as dëgjon dhe as shikon çfarë tha përfaqësuesi amerikan Eskobar,përfaqësuesi i Evropës Varlej,përfaqësuesi i Serbisë Vuçiç ,se Ballkani i hapur mbështetet nga SHBA_ja,mbështetet nga Evropa,dhe nuk është e vërtet se është projekt Rus( dhe po të ishte siç thot Lavrov lind pyetja:_ pse nuk merte pjesë B_H kur dihet që jan dy " non grata"?!)

  1. T
   Taulant

   C'te genjen mendja debil. Lavrov sot do ishte ne Serbi n.q.s Bullgaria dhe MAqedonia e Veriut nuk do ndalonin hyrjen ne hapesiren ajrore. Krimineli i Ukraines do festonte me kriminelet e Beogradit. Nuk kuptoni qe kerrici i Vucicit ka si qellim shkaterrimin e gjithcka Shqiptareje ne Ballkan.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Eshte imperative per Shqiptaret qe ta heqin Ramen nga pushteti sa me shpejt, sepse Rama ehste nje sherbetor karagjoz i Serbise

   2. d
    doli turiMiu i Halese Tema prap ktu hahahaha

    po kur bo ku plehr si gjasme noj Analist qe sqaron Politiken etj . E paska mgjyer Gjuhern mir me mut ne bythen e qelbur te shpellarit sot turiMuti bythati

    1. M
     Mal Cori

     O Bushat, pse jeni kaq te trashe. Ballkani i Hapur, eshte njohje ne fakt i Kosoves nga Serbia......... . Vuqiq nuk mund ta beje ndryshe njohjen sepse e kryqezojne serbet....... . Vini Re : - Nese Kosova sot do te ishte ne Oher , bashke me flamujt e 5 shteteve do te ishte edhe flamuri i Kosoves. Cfare do te thote kjo. Se Kosova perfaqesohet si shtet i barabarte me te 5 shtetet e tjere........ . Pra do nuk do, Vuqiq, nese Kurti do te ulej ne ate tryeze, ai perfaqesonte nje shtet njesoj si udheheqesit e tjere.

     1. S
      Spak

      Nuk arrij te kuptoj plotesisht se pse ky pinjoll komunisti,vazhdon me vijen e tij idiote kunder Rames? Qofte edhe kur Rama ka te drejte! Eshte njeri i semure,por s'eshte vetem Tosin e SHkullakun i ka prane. Eshte injorant ,eshte njeri i poshter? Urrejtja eshte ndjenja me forte qe ka pushtuar kete qenije,qe ka pamjen e njeriut,por egersine e kafshes! Urrejtja per Ramen i ka erresuar syte! Apo bashke me urrejtjen jane parate? Nuk mund te martohesh me gra te bukura pa para! Por duke ngelur ekraneve dhe vjell vrer kunder Edit,gruaja e pare dhe e sotme jane ne qejfin e tyre!

     2. X
      Xaku

      Fole shumë për të gjithë, në ajër si gjithmonë, po Amerikën që është mbështetssja kryesore pse se komenton. Kush ka byth të dikutoj Amerikën o tuaf. Ju ka eresuar sytë krenaria e shtirur dhe indipendenca. Po tha Usa bëhet, ka mare fund ajo punë o analist i shqyer...

      1. x
       xhenerik pompist analisti

       Edvini I Zi I korrupsjonit ka deklarue se nuk e rrun @rin per analistat qy lpijn sumen e saliut.Rama ik,ikik.

       1. D
        DD

        Ky tipi do t’i puthte k***n edhe dashnorit të gruas nëse ai do t’i thoshte që jam kundër ER. Gjithçka të bëjë ER këtij nuk i hyn në sy- me përjashtim- siç e ka mësuar babi Berisha- nëse u kundërvihet europianlve dhe ca më tepër amerikanëve. Çdo nismë ndërkombëtare nuk është perfekte, as BE, as NATO, as orocesi i Berlinit, e patjetër as Ballkani i Hapur. Por me që ky sovranisti nuk do tutelën e BE, pse bën pis një inisiativë sovraniste të qeverive të rajonit?! Nuk bëhet fjalë për ndonjë bashkim politik, bëhet fjalë për një treg rreth15 milion banorë, diçka që investitorët e mëdhenj e lakmojnë. Kosova është në të drejtën e vet jo të kërkojë, por të ulërasë për krimet e Serbisë dhe njohjen e pavarësisë së saj, por Vjosa dhe Albini nuk mund ta bëjnë këtë nga vrimat, por në sheshin e burrave t’i thonë Viçiqit të vërtetat. Sepse burracakërinë e tyre e paguajnë kosovarët e mbyllur në kufijtë e Kosovës e të Shqipërisë.

        1. S
         Shaba

         O Bushat nje pordhe qe beri Lavrov e thithe menjehere dhe vjen e mburresh ketu duke na care karin Ne.Te fala Vitos

        2. D
         DD

         Ky tipi do t’i puthte k***n edhe dashnorit të gruas nëse ai do t’i thoshte që jam kundër ER. Gjithçka të bëjë ER këtij nuk i hyn në sy- me përjashtim- siç e ka mësuar babi Berisha- nëse u kundërvihet europianlve dhe ca më tepër amerikanëve. Çdo nismë ndërkombëtare nuk është perfekte, as BE, as NATO, as orocesi i Berlinit, e patjetër as Ballkani i Hapur. Por me që ky sovranisti nuk do tutelën e BE, pse bën pis një inisiativë sovraniste të qeverive të rajonit?! Nuk bëhet fjalë për ndonjë bashkim politik, bëhet fjalë për një treg rreth15 milion banorë, diçka që investitorët e mëdhenj e lakmojnë. Kosova është në të drejtën e vet jo të kërkojë, por të ulërasë për krimet e Serbisë dhe njohjen e pavarësisë së saj, por Vjosa dhe Albini nuk mund ta bëjnë këtë nga vrimat, por në sheshin e burrave t’i thonë Viçiqit të vërtetat. Sepse burracakërinë e tyre e paguajnë kosovarët e mbyllur në kufijtë e Kosovës e të Shqipërisë.

         1. P
          Progon Pollogu

          Muhabeti i hidhur shqiptar po përsëritet ! Gjyshërit e prindërit tanë, të Shqipërisë Lindore (Ohër - Strugë - ...) në vitet 50 e 60 -të e më vonë, na rrëfenin se partizanët e Hoxhës Enver na poshtërronin, duke na thënë: reaksionarë, shovenistë, na prishni punët me vëllezërit jugosllavë, për kohën kur Jugosllavia varfëroi vetëtimthi shtetin Shqipëri. Partizanët e Ramës na fajësojnë se crregullojmë miqësinë edhe seksuale ndërmjet djemve dhe nipërve të partizanëve të Hoxhës Enver me djemtë e nipërit e vëllezërve jugosllave të surratëve vucicë e jevgjitoserbiëve vulina. Ky është cikli historik i antishqiptarizmit.

         2. A
          AGUSH

          TE PYESIM TY O BUSHAT TI DO RUBLAT RUSE SEBASHKU ME SALEHET ALBINKURVAT DHE TE LEVERDIS TE BESH PERCARJE. TI KUJTONI SE NUK E DINE NJERZIT SE ALBINDENOVICI BEN MBI80 PERQIND TE TREGETISE ME SERBINE.POR NUK DO TA BEJE EDHE SHQIPERIA. PO ASHTU JU ME SALEHET E ALBINDENOVICET KUJTONI SE NJERZIT SE DINE QE SERBIA ESHTE EKONOMIA ME E MADHE DHE KETE NUK E NDRYSHON DOT NJERI POR MUND TE PERFITOHET NGA AJO PER TE MIREN E POPUJVE. KOSOVA E ALBINDENOVICIT MUND TE VENDOSTE KISHTE PER PJESMARJEN PER TE MARE MAXIMUMIN POR JO TA KUNDERSHTOJNE ME TEORITE KONSPIRACIONISTE. SE DYTI MUND TA PROVONTE E MUND TE LARGOHEJ ME PAS POR JO SE ESHTE ARMIK I SHQIPETAREVE DHE MIK I SERBISE.

          1. A
           AGUSH

           TE PYESIM TY O BUSHAT TI DO RUBLAT RUSE SEBASHKU ME SALEHET ALBINKURVAT DHE TE LEVERDIS TE BESH PERCARJE. TI KUJTONI SE NUK E DINE NJERZIT SE ALBINDENOVICI BEN MBI80 PERQIND TE TREGETISE ME SERBINE.POR NUK DO TA BEJE EDHE SHQIPERIA. PO ASHTU JU ME SALEHET E ALBINDENOVICET KUJTONI SE NJERZIT SE DINE QE SERBIA ESHTE EKONOMIA ME E MADHE DHE KETE NUK E NDRYSHON DOT NJERI POR MUND TE PERFITOHET NGA AJO PER TE MIREN E POPUJVE. KOSOVA E ALBINDENOVICIT MUND TE VENDOSTE KISHTE PER PJESMARJEN PER TE MARE MAXIMUMIN POR JO TA KUNDERSHTOJNE ME TEORITE KONSPIRACIONISTE. SE DYTI MUND TA PROVONTE E MUND TE LARGOHEJ ME PAS POR JO SE ESHTE ARMIK I SHQIPETAREVE DHE MIK I SERBISE.

           1. A
            AGUSH

            TE PYESIM TY O BUSHAT TI DO RUBLAT RUSE SEBASHKU ME SALEHET ALBINKURVAT DHE TE LEVERDIS TE BESH PERCARJE. TI KUJTONI SE NUK E DINE NJERZIT SE ALBINDENOVICI BEN MBI80 PERQIND TE TREGETISE ME SERBINE.POR NUK DO TA BEJE EDHE SHQIPERIA. PO ASHTU JU ME SALEHET E ALBINDENOVICET KUJTONI SE NJERZIT SE DINE QE SERBIA ESHTE EKONOMIA ME E MADHE DHE KETE NUK E NDRYSHON DOT NJERI POR MUND TE PERFITOHET NGA AJO PER TE MIREN E POPUJVE. KOSOVA E ALBINDENOVICIT MUND TE VENDOSTE KISHTE PER PJESMARJEN PER TE MARE MAXIMUMIN POR JO TA KUNDERSHTOJNE ME TEORITE KONSPIRACIONISTE. SE DYTI MUND TA PROVONTE E MUND TE LARGOHEJ ME PAS POR JO SE ESHTE ARMIK I SHQIPETAREVE DHE MIK I SERBISE.

            1. M
             Meli

             Rama ka shume te drejte sepse ne vendimet tonat kosova nuk mer pjese

             1. k
              kiki

              Po ik o Ando merru me pune te tjera mos u merr me ramen. Rama po ben mir po vendin ti sje tu bo gjo

              1. A
               Ani

               Kosova qe mban meri akoma per te kaluaren shpresojme te behet pjes sa me shpejt

               1. m
                malsori

                O kokrra e bythqirit nuk e ka fjalen per mardhenien shqiperi kosove por per ne dy shtetet e dhjera shqiptare me Serbine,te ifk kina nenen o Egjyptiani i mutit se qe andej ka ardhur fisi juaj i qelbur dhe na jeni bere peshqesh ne shkoder

                1. A
                 Arian

                 Nuk rri dot pa u krujt kaq thellë t'a ka fut Rama sa nuk di ca shkruan mor plehre e keqe,intrigant,

                 1. A
                  Aron

                  Doli ky trapi perseri sa per te vjell, sic ben per cdo gje.

                  1. N
                   Nga Ohri sot, 8.06.2022

                   Nipi i Hysni Kapo_s, anal_isti i kohës së Kolerës / Rrumpallës (Berishizmit), as tek thoni i gishtit të vogël të këmbës nuk i afrohet aftësive të Edi Ramës. Por këlyshi i fundit nga oborri i Bllokut të udhëheqësve kriminelo/komunist, Andi Bushati dhe 95% e Medias aktuale në Shqipëri dhe rreth e rrotull, që mbahen në këmbë nga Mafia, absolutisht Po, le të vazhdojë shkrime të tilla desinformuese/shpifjeve totalisht nga e vërteta sot në takimin Open Ballkan të Ohrit. Monstrat e komunizmit Enverist dhe rrumpallizmit Berishjano/Metist, skenë çfarë ti bëjnë Edi Ramës as Sot e as Mot, për sa kohë Ai është më i duhuri që e beson fort Perëndimi. WC le të vazhdojnë të mbajnë erë, sepse nuk jetojnë dot pa erën e M... dhe SH...

                   1. P
                    Progon Pollogu

                    "Nga Ohri sot", ju që në heshtje miratoni krimet masakra serbe, mos shkojmë më larg, nga Tivari e Dardania e rreth 16000 të masakruarve, 1500 e ca të zhdukurve, 1100 e ca fëmijëve shqiptarë të shkuar edhe me në bajoneta; ju që nuk dënoni gjenocidin ndaj boshnjakëve , na dolët atdhetarë, pra nacionalistë dhe ne që na digjet shpirti për njerëzit tanë e të gjitha viktimat në ILIRI nga dora e shovenizmit serb, qenkemi enveristë e kap(r)oistë. Mate zjarrminë e trurit, se ka nisë të të vlojë

                   2. d
                    dritan

                    po si more bushat vetem ke qejf te hedhesh balt mbi cdo pune pupu turp tkesh ....z,rama keshtu vazhdo me te tilla projekte

                    1. A
                     Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

                     Doli ky beqiri gjyshit hysni dhe lepirsi saliut. A ka idiot qe e kexon kete maskaran e familjes kriminele.

                     1. A
                      Anita

                      Kosova eshte nje vend i cili eshte i pavarur dhe ka te drejte te bej zgjdhjet e veta pa patur ndikim nga zgjedhjet tona

                      1. t
                       tosi

                       ne me kosoven kemi patur gjithmon nje marrdhenje miqesore por me vjen keq qe dhe kosova nuk eshte antar i ketij projekti mbreslenes

                       1. Visi

                        Toosi të përshëndes për sinqeritetin,kështu ishte edhe në të kaluarën Prindërit tuaj kishin mardhënie miqësore me Kosovarët dhe mardhënie vëllazërore me me Serbët,Rusët dhe Kinezët dhe tani po ktheheni përsëri aty ku ishin prindërit tuaj në mardhënie vëllazërore me Serbët.

                       2. E
                        Erinda

                        Nuk esht aspak gafe.Edi Rama po perpiqet tu thote qe te ecin para dhe te synojne per permiresimin dhe zhvillimin e kosoves dhe nese kjo behet ndermjet ballkanit te hapur ateher kosova duht ti lere inatet e te bashkohen me Shqiperine sepse ne i duam vetem te miren.Duam qe te bashkohemi dhe te zhvillohemi njekohesisht dhe te ecim para e te behemi me te suksesshem.

                        1. F
                         Fredi

                         Me nismen e ballkanit te hapur do kete shume perfitime per vendin tone dhe kjo gje nuk mund te arrihej fale bashkepunimit me vendet e tjera

                         1. D
                          Detari

                          ju qe jeni pro ballkanit te hapur (emer turk), mund te na thoni vetem nje perfitim nga kjo hapje per skiperine? Vetem 1.

                          1. T
                           Tallavaja

                           Mos thoni k****n, por thoni gencin. Eshte me e kulturuar.

                           1. A
                            AGUSH

                            psé nuk e botuat komentin Tim

                            1. A
                             AGUSH

                             psé nuk e botuat komentin Tim

                             1. l
                              luis

                              z,kryeminister nuk di te ndalet per asgje vetem projekte e ide te reja per te gjithe ne ,,,nuk mund te hidhni posht mundin ayre qe punojne

                              1. B
                               Bardhyli nga Kosova

                               O SHQIPT(K)ARË! ============================================= Tregoni aftësinë tuaj mbrojtëse (luftarake) sepse fqinjët tuaj dhe e gjithë bota po tallet me ju se përgjithësisht nuk jeni guximtarë dhe të zgjuar por burra të feminizuar. Hiqni dorë nga besimi mendor se jeni shumë të dobët. Jini vigjilent dhe aktiv dhe tregoni një lloj të ri guximi. Duhet të kundërshtojmë fuqishëm ndikimin e viruseve serbe, greke dhe ruse në Shqipëri nëpërmjet këtij diktatori autokratik shqipfolës që mbi të gjitha urren shqiptarët me të cilët padyshim nuk ka asnjë lidhje gjenetike. Serbia dhe Rusia tashmë po përpiqen të shkatërrojnë vendin tonë dhe identitetin tonë kombëtar përmes “Open Bythës”. Kjo sepse Shqipëria është një fëmijë jetim, s`ka kush ta mbrojë nga rrugaçët e egër. Kanë mbetur vetëm të moshuarit. S`ka kush të mbrojë territoret tokësore dhe detare, qendrat arkeologjike pellazge-ilire-arbërore dhe popullsinë indiferente. Të rinjtë pervers, qyqarë e skandaloz janë shumë të zënë në paketimin e valixheve për ta braktisur atdheun, por edhe në luftërat e përgjakshme që zhvillohen në një shtëpi televizive ku “Për’Puthen”. Sipas Artit Luftarak, qasja më e mirë për veprim në luftën kundër kundërshtarit të dobët (siç është Shqipëria në raport me Serbinë) është të marrësh një shtet pa e prekur atë. Për të fituar mbi armikun pa përdorimin e forcës është kulmi i aftësive. Kushdo që mbështet tradhtarët, ose qëndron indiferent në këto çaste shumë të rrezikshme për Vendin dhe Kombin Shqiptar kërcënon unitetin, sovranitetin dhe integritetin territorial të Shqipërisë. Të gjithë shqiptarët: të shtetit amë, Kosovës, FYROM-it, Malit të Zi, Luginës së Preshevës, Çamërisë dhe diasporës duhet urgjentisht të përgatiten për të bërë diçka së bashku. Të jemi të gatshëm për të kryer ndonjë veprimtari të domosdoshme për të penguar realizimin e agjendave serbo-ruse. Veprimtaritë armiqësore që “rilindësit” e Kuvendit me disa dylberë (ish anëtarë të PD) kryejnë kundër Shqipërisë, shtetit amë të të gjithë shqiptarëve, duhet ndaluar. Patjetër. Kaq mjafton. Shkelësit e Ligjit të tërhiqen zvarrë jashtë Kuvendit dhe drejtë në koshin e plehrave. Ka pak gjëra në botë aq të rrezikshme sa një tufë gjumashe. Shqiptarët kokëtul lejojnë që një nudist pervers e i droguar, një këlysh manipulues dhe mashtrues si Edvin Toptan Rama Lukashenko Bis– të shes vendin dhe shkatërroj identitetin tonë kombëtar. Bastard, a ke thënë gjë deri tani dhe nuk ke gënjyer? Pikat kryesore të "Open Bythës" në Ohër janë: TURIZMIi- okupimi i bregdetit shqiptarë me KULTURË- të popujve sllavë. Atë që donte ta bënte Millosheviqi me luftë për bashkimin e serbëve në një shtet, e bën Aleksandar Vuçiqi me "Open Bythën". Derisa Millosheviqi bëri luftë për të okupuar Kosovën, Vuçiqi me "Bythën e Hapur" doli më i mençur, ai jo që nuk e jep Kosovën, por me "Open Bythëb" e hapur mori edhe tërë Shqipërinë. Me "Bythën e Hapur", Vuçiqi tërë trojet shqiptare i futi nën Serbi. Kuptohet me ndihmën e tradhtarit të kombit - kryeqenit Edvin Toptan Rama Lukashenko Bis. Duke mos njohur dhe banalizuar me tallje e nënqeshje, gjenocidin dhe masakrat ndaj qindra e mijëra boshnjakëve, kroatëve, malazezëve e vëllezërve tanë në Kosovë, viktima të spastrimit etnik serb, kryeqeni Rama dëshmon një mungesë respekti jashtë çdo imagjinate ndaj të shkuarës tragjike të Ballkanit. Mohimi i gjenocidit dënohet me ligj ndërkombëtar. Edi Toptan Rama, me këto deklarata imorale i bashkohet dyshes Vuçiq-Dodik dhe bëhet pjesë me dashje, të asaj çka është një tentativë rishkruarje të historisë me qëllimin e vetëm për të lehtësuar pozicionin e Serbisë në kontekstin e projektit serbo-rus të "Bythës së Hapur". Refuzimi i dyfishtë i kryeqenit Rama për të votuar në Parlamentin Shqiptar dy rezoluta që dënojnë gjenocidin në Bosnje dhe atë në Kosovë, është prova e dyfishtë se Edi Toptan Rama po i shërben në mënyrë të verbër një projekti serbo-rus, antishqiptar. Poshtë "Open Bytha" dhe tradhtarët - Liri kombit! (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

                               1. S
                                Sala

                                O Bardhyl,një pyetje kam une:n.q.s.serbia futet para kosovës në E.U. kosova do të rrijë jashtë?

                               2. A
                                Andi gjyshit Hysni bllokmen i lodhur

                                Shume patriote eshte nipi Hysni Kapos ooo Andi vogel meqe e do shume kosoven shko jeto atje shoke se ne nuk po na rruhet shume per kosoven o idiot i lindur . O gomare i Hysniut me trego nje raste ne bote qe vjene dikush jo shqiptare dhe perfifone nga xhentilesa qe ka mare pasaporte Shqiptare dhe bene fushate kunder kryeministrit aktuele o idiote shko fshije bythen me gjithe kosoven multi-etnike karrabush njeri

                                1. E
                                 Eli

                                 Kosova ben zgjedhjen vete nuk ndikohet nga asnje njeri

                                 1. L
                                  Llazi usa

                                  Nuk e lexova se e di cfar shkruan ky kari,ky Rames ti rruaj karin,ky te ruaj gruan se po ja shkerdhejne te tjeret,te ruaj dhe Veren.

                                  1. s
                                   selo

                                   Ja dhe muti i shokut Hisni besnikut te partise sumes......

                                   1. x
                                    xhateli

                                    Po harruat qw kwtij bythwlwpirwisi tw Berishws, Berisha i ka larw bythwn nw Paris, kur ishte me pelena, dhe kwto 30 vjet ai po i kthen reston Saliut, i ka lwpirw e po ia lwpin bythwn dhe kyBerisha e paguan fort bukur me paratw e vjedhura popullit shqiptar.

                                    1. P
                                     Piloti

                                     Andush,me menyren si shkruan ti je kthy ne nje magnet te fuqishem qe terheq vetem SHARJE E FYRJE.

                                     1. Z
                                      Zhzh

                                      Akoma merreni me idiotin e lindur!!!!

                                      1. Çepani

                                       O Bushat po na çave b.... O nipi Hisniut ,Besnikut të partisë, po dhe ti tëpkë o derëzi si gjyshi që për idealet e partisë i q...u nënën Shqipërisë e shqiptarve, ti për idealet më fal interesat e salisë po q....dhe vetë në bythë o katran,se Shqipërisë e shqiptarve tani i hani munë ti dhe salehu,s'është më koha e gjyshit. Dhe e fundit andush bibilushi shërbëtori dhe bashkëpunëtori i Sërbisë në Shqipëri është dhënë deri i sërbisë Sali Milica Berisha këtë e dinë 90% e shqiptarve ti d ndonjë tjetër si puna jote që sfondi t'a dini në të s....s vajçi bashkë me salehun e boll na parë b.... se ju njohim se çm... jeni e ç'erë bini.

                                       1. L
                                        Lekuresioti

                                        Ke të''drejtë'' o,Bushat të flasësh se për këto që thua paguhesh ...

                                        1. F
                                         Fjala

                                         Vetem nje do te ngelet dhe s'do ta luaj as bomba berthamore kur te perdoret. Sot paqja arrihet me paqe dhe jo me lufte, po te duash mos humbasesh apo shkaterrosh, ndersa klasa politike kosovare eshte aguridhe por jo dardhe, gorrice e eger dhe me Serbine do apo nuk do, i duhet paqe, ndryshe rrezikon asgjesimin per te mos u kthyer me atje ku eshte. Ulja ne tavoline per Ballkanin e Hapur , si i thone, dhe firmosja e marrveshjeve me serbin, eshte njohje e Kosoves nga Serbia defakto, pa fjale. Kush nuk e kupton, eshte i varfer ngamendja, kush nuk do eshte armik i vetes dhe popujve. Me duket se eshte kjo e dyta. Si tha Majakovski: ju shkoni ku te doni, une do shkoj ne arke te kursimit.....

                                         1. L
                                          Luce

                                          O ando po cdo er burr qe flet kot e mkot bualla mos u merr me ramen se ai ka bere me te miren per kete vend,shqiperia po njihet akoma dhe me shum kjo fal punes se z.rama

                                          1. G
                                           Gezim

                                           Edi Rames ti vini anash ju , se nuk arrini dot qe ti kuptoni fjalet e tij .

                                           1. C
                                            Cobo

                                            Shkruj Andi po s'te pjerdh kush. Ju gazetaret mercenare shkruani per pare, si ju thote padroni. Paqja dhe bashkepunimi jane fryme e popujve. Njerzit duan levizje te lire, ate qe politikanet e gezojne.

                                            1. B
                                             Berti

                                             Kam qene shume afer me Berishen, edhe di shume gjera qe kane ndodhur brenda PD, ky kelyshi qe leh, paguhet shtrenjte, per cdo fjale qe nxjerr nga goja

                                             1. T
                                              Tani

                                              Kosova duhet te bashkohet me shtetet ballkanike sepse vetem keshtu do ti mundesoje vetes rruge te lire drejt antarsimit ne BE

                                              1. K
                                               Klaudio

                                               Kosoven e mbeshtesim per cdo gje por ne kete rast nuk eshte pergjegjes per zgjedhjen e tyre qe te mos evolojne si vend. Me ballkanin e hapur Shqiperise do ti mundesohet nje zgjerim i horizoneve si do te jete edhe nje ndikues i mire ne marredheniet me vendet e tjera ballkanike

                                               1. A
                                                Astrit

                                                Ky esht zari nongrates ndaj mendon kshu. Nuk shofin punen reale te ber se kan mendjen te vjellin vrer

                                                1. V
                                                 Velo

                                                 Bushatët le të lehin, Ballkani ecën përpara......

                                                 1. T
                                                  Tirana

                                                  Bushati ndjehet tmerresisht inferior si inteligjence, si gazetar dhe si njeri, prandaj urren. Duke urrejtur, eshte edhe eshte xheloz. Por Bushatit duhet t'i thote kush, se xhelozia eshte simptome e pasigurise neurotike.

                                                  1. B
                                                   Bledar

                                                   Nuk e kuptoj si mund te hidhni fjale te pabaza lidhur me kete projekt kur duket qartazi qe eshte gjeja e duhur per zhvillimin e vendit. Bashkpunimet me vendet fqinje jane gjeja e vetme qe do e bejne anarsimin e Shqiperise ne BE sa me shpejte.

                                                   1. L
                                                    Lida

                                                    Bushat me mllefin qe ke per Ramen do te shpifet ndonje semundje ….. larg qofte !

                                                    1. T
                                                     T

                                                     Ik more bajge komunisti....u bere ti te komentosh Ramen....dhe ju qe dini...merrni brisqet,dhe i mprini,poshte e larte ju ti bini,vec kujdes se mos ja prini....

                                                     1. S
                                                      Sypeshkaqeni i Gerdecit

                                                      Bo bo nuk shqitet kjo puseja e mutit , per dite jashtqit nga goja dhe shpif , tamam sikur ta kete pjelle nga bytha monstra Sali krimineli.Rama as qe nuk pjerdh fare nga idiotesite e shkruajtur nga ky anal leshi dhe te tjere , se dihet nga te gjithe se keta jane jane zagaret e familjes hajdute dhe kriminale ,Berisha dhe Meta dhe si te tille ja u kane shpifur njerezve se dalin ne studio per nate duke thene te njejtat ndyresira ne cdo studio, por nga ana tjeter , keta plera do ja bejne me te lehte Rames per te mare , mandatin e katert pa problem , sic mori te tretin ,deri sa te zhduken keta plera nga faqja e dheut bashke me Sali monstren dhe Like kusarin.

                                                      1. A
                                                       ANKETUESI

                                                       Analisti Bushati sipas fjalorit politik ne démokraci liberale do te thote - LLAFO - LLOGO . Llafolloget ne gazetari trajtojne Tema te ndryshme politik shoqerore per te influecuar mbi shoqerin,per te perhapur e mbeshtetur qendrimet e synimet qe kane ruset ne ballkan ,( ne kete raste mbi Ballkanin e Hapur ) paguhen shume mire prej tyre ,Ruset nuk i rrekrutojne por i mbajne afer ,i ushqejne mire dhe u japin titullin gazetar influencues,si perfundim mund te themi se keto mostra ne faqe te pare duke se jane patriot qe me shume i bejne yzmet lekut dhe padronit qe ja jep lekun. . . Shoqerit shpetojne prej tyre kur e rrisin vigjilencen dhe u japin pergjigjen e duhur perpara se ato te behen shoqerisht te rrezikshem me aktivitetin e tyre publik. . .

                                                       1. T
                                                        Tironsi

                                                        Bushat e more pagen per kete muaj nga Shkelzen Berisha ? Ham ham - ham ham ham

                                                        1. D
                                                         Dymi

                                                         Lavrovi pjerdh. Nipi i Husniut, e nuhat e kënaqet.Pastaj e shpërndan që ta mirisin( t’i mbajnë erë ) edhe te tjerët. Pordhë o dishepulli i revolucionarit Husni, komunistit, Besnik i Enverit. Pordhë o Besniku i bythes së Sa-lehit, mikut të babit e mamit Vera. Dikur Sa-lehi t’i ashtusi…..gjyshin, gjyshen, mamin e babi. Sot ti i lëpin fundin e kurrizit.

                                                         Lini një Përgjigje