Gjysma e shqiptarëve i duan komisionet hetimore, por treçereku nuk duan bllokimin e Kuvendit

7 Nëntor 2023, 14:09Blog Nga Eduard Zaloshnja

Gjysma e shqiptarëve i duan komisionet hetimore, por treçereku nuk

Gjysma e shqiptarëve i duan komisionet hetimore, por treçereku nuk duan bllokimin e Kuvendit.


Skenat e djeshme në selinë e Kuvendit të Shqipërisë ishin të paprecedenta, me deputetë opozitarë që kapërcenin kangjellat rrethuese apo që futeshin nga dritaret. Ato ishin pjesë e koreografisë bllokuese të fraksionit opozitar të Berishës, që pretendon se i është mohuar e drejta kushtetuese për të ngritur komisione hetimore parlamentare.

Një situatë e tillë politike padyshim që e ka rritur vemendjen e opinionit publik shqiptar. Për këtë arësye, Shqiptarja.com angazhoi sondazhistin e Report TV, Eduard Zaloshnja, që të bëjë një sondazh të shpejtë me SMS krejt të rastësishme në gjithë territorin e vendit.

1103 të anketuar nga i gjithë territori i vendit e plotësuan pyetësorin e shpërndarë me SMS krejt të ratësisshme. Kampioni u ripeshua, që të përfaqësojë sa më mirë banorët e rritur, gjeografikisht, demografikisht dhe politikisht.

Rezultatet e sondazhit tregojnë se pothuaj gjysma e shqiptarëve mendojnë se duhen lejuar komisionet hetimore parlamentare të kërkuara nga opozita (37.1% u përgjigjën “Po” dhe 12.7% u përgjigjën “Anoj Po”). Nga ana tjetër, pothuaj treçereku i shqiptarëve janë kundër strategjisë aktuale bllokuese të opozitës ndaj Parlamentit (65.6% janë të vendosur kundër dhe 8.8% anojnë nga kundër). 

 

3 Komente

 1. N
  Nuk presim qe Krimnelet e PD te bejn Ligjet

  Ore po i ken trut ne vende ju parlamentare kryekare ,gazekare ,anla -sta e gjthe ju Plehrat e Kontenes Shqiperi ! Si mundet ,qe nj popull Normal ,te presi e bejne Ligjet e se Ardhme kjo Bande Antshqiptaresh e Krmnelesh qe vec shkaterrimeve e krimeve qe dje s'kshin brek ne bythe e sot keni te gjthe me Vila ? Kush pret qe kjo Opozte putanash Antkombetare te bej Ligje o ju dhjefte Majmuni basha ne Kaptin ! ______________Jeni ne Metro ju e ?_________________ Lerini mor te shkojne ne pidh te kurvave nga edhe kan dal e mbylljan deren e Parlamentit se vec Demit s'i sjellin asgje Shqiperise madje i kushtojne aq shume sa pa kta putana esadiste Pensionet e Shqiptareve do ishn shume me te larta

  1. s
   saliu duhet te shpallet terrorist

   Komisionet i duan me shume keta qe rritin rrogat e tyre brenda nates,qe te marin ca pare ekstra,se nuk i del rroga dhe vjedhjet qe bejne. Le te na thone nje komision qe ka pas sukses,pervec zgjat e zgjat dhe kane deshtuar... Nga kush pret populli qe te zbulohen vjedhjet dhe korrupsioni,nga saliu qe mbronte lulin e shante ilirin,dhe sot mbron ilirin e shan lulin,nga gazmendja qe shante babin e zenit e mul noken,apo nga gjeli detit e shalqini,apo paloqa qe i ka len i jati toka ne spille.......

   1. k
    km

    Komisionet i Duam te gjithe,por Brenda regullave dhe ligjeve.Prononcimi i Prokuror Dumanit dje,i Ve njolle Dumanit ,sepse keshtu plekset ne problemet politike,e ben Figure te kompeomentuar politikisht

    Lini një Përgjigje