Grida Duma gazetare, dëshmi e medias së degraduar

8 Nëntor 2022, 19:02Blog TEMA

Grida Duma gazetare, dëshmi e medias së degraduar

Nga Shpëtim Luku

Që në fillim duhet të pranoj se Grida Duma është një person i përgatitur dhe i kualifikuar. Ka artikulimin në nivelin e duhur, ka aftësinë për konceptimin e problematikave, orientohet mirë në mekanizmin shkak-pasojë, ka një karrierë të vlerësueshme universitare. Dhe mund shtonim edhe fakte të tjera në funksion të konkluzionit se ajo është një person i aftë profesionalisht. Aq sa me plot gojë mund të themi se ajo punë që Duma po merr përsipër në Top Channel, duke braktisur politikën përfaqëson një lloj pune në nënfishin e mundësive dhe aftësive të saj. Por po flasim duke patur parasysh një media normale, një sistem mediatik në funksion të interesave të publikut.

Po flasim në kushte teorike duke presupozuar një media që është "syri dhe veshi i shoqërisë", një media që është "qeni roje" i interesave të publikut etj. Por në të vërtetë ka shumë kohë që media shqiptare e ka humbur këtë fizionomi. Dhe "thithja" dhe përfshirja në të edhe e Grida Dumës është tregues, nga ata kokëfortët i këtij degradimi. Nuk mjafton vetëm artikulimi apo aftësia për të shkruar një tekst të bukur për të fituar titullin e gazetarit. Nevojiten edhe një sërë cilësish të tjera që ose nuk i ke, ose i ke humbur rrugës. Nevojitet integriteti personal dhe profesional, serioziteti, përgjegjshmëria, trimëria, maturia për të folur apo shkruar vetëm mbi fakte, luajaliteti etj etj.

"Po deshe të bëhesh propogandist merru me marrëdhënie publike, me qeveri ose me politikë. Luajaliteti i gazetarit  nuk duhet ti takojë askujt dhe asgjëje tjetër, asnjë partie politike, burimi , interesi komercial ose jokomercial apo kauze të veçantë sado të vlefshme të jenë ato".

 Kështu thonë manualet e gazetarisë për profesionin. Dhe në realitetin shqiptar ne kemi parë me dhjetra persona, të cilët kanë braktisur statusin e gazetarit për tu përfshirë në stafet e propogandës së partive të ndryshme. Ashtu sikurse kemi parë, njohim dhe interceptojmë edhe mjaft persona të tjerë që detyrën e propoganduesit të partive politike e bëjnë nën maskën e analistit "të  pavarur". Situata në media ka ardhur duke u rënduar, përpos të tjerave, edhe se persona të tillë, pra, persona që e kanë braktisur dikur median dhe profesionin e gazetarit në një moment të caktuar kthehen sërish në media. Madje me një axhendë "profesionale" të avancuar.

Vijnë me "kualifikimin" dhe "specializimin" e duhur pas stazhit të kaluar në gjirin e partisë së preferuar dhe nuk e kanë për gjë të ideojnë e drejtojnë emisione politike, të cilat nuk janë gjë tjetër veçse shërbim ndaj forcës së tyre politike. Për rrjedhojë, emisione të tilla nuk kanë kurrfarë besueshmërie dhe kredibiliteti dhe e vetmja mënyrë e gjetur për të siguaruar një audiencë formale është ndërtimi dhe kurdisja e konflikteve. Nëse njerëzit ndalojnë tek televizioni në emisione të tilla, nuk e bëjnë këtë se ato iu pëlqejnë për nga cilësia që mbartin, por sepse atyre iu është stimuluar pritshmëria se një sherr apo skandal do të ndodhë. Jo më kot, edhe në youtubë videot e hedhura nga emisione të tilla bëjnë fjalë vetëm për sherre, bërtitje, lajthitje. Kurse kalimi i një politikaneje skiftere dhe jo koherente si Grida Duma në media është  çertifikim i degradimit të medias në tërësi dhe televizionit përkatës  që ka ndërmarrë këtë hap në veçanti.

Pasi media pikë së pari është besueshmëri dhe betimet e Grida Dumës për paanshmëri profesionale në kohën kur si politikane ka patur një protagonizëm të shquar prej militanteje janë fare të pafuqishme për ta pajisur atë me atë nivel besimi që është kaq i nevojshëm për këtë profesion. Por ama ska pse të habitemi, ska pse të jemi të surprizuar. Media është shndërruar prej kohësh në masën më të madhe të saj institucion propagande. Ndaj dhe integrimi i Grida Dumës në komunitetin e gazetarëve është thjesht mundësia që  i jepet adaj për të bërë propagandën e  "partisë sime", (term i saj në veprimtarinë e dorëheqjes) në një nga televizionet kryesore të vendit.

49 Komente

 1. b
  ben

  Une nuk jam gazetar dhe nuk mundet te them nese Duma apo te tjere si ajo do jene te sukseshem si gazetare, por ajo qe dua te them eshte se te qenurit gazetar, d.m.th. te jesh i pa-anshem. Imagjinoni se sa e pa-anshme do jete Duma si gazetare? Per fat te keq, ne nuk kemi gazetare, por llafazane qe e kthejne pllaken sa here qe qendra e rendeses ndryshon ne xhepat e tyre.

  1. L
   Lala i Myzeqesë, pa Myzeqe

   Jam shumë dakort "ben,, , më saktë me dy fjalë:- Gazetaria (media) dhe Grida i përshtaten njëra-tjetrës, janë që të dyja [email protected]

   1. F
    Fshatar kargunge

    Ca gojore te ben kjo, ku e qiu she ai karlepuri salinjani kjo paska qene e ndezur keq. Burri se qinte dot, prishej shpejt thoshte Grida kur e palloja tek garazhi.

    1. V
     Veterinari

     bravo beno jam mety

     1. p
      pilo lala

      Opinioni i ketij analisti, eshte qe Grida Duma eshte e afte per te bere emision? Grida Duma nuk e ka idene e emisionit, se programi behet me pune, jo me show, me buze te fryra. Grida eshte siperfaqesore, nuk punon. Eshte kokrra e dembeles, nuk mbahet emisioni me disa batuta, apo fjale te pergjithshme. Duhet te lexosh shume, te mbledhesh fakte, te gjykosh..., nuk eshte e lehte. E shumta qe mund te beje Grida, eshte te jete ne nivelin e Ylli Rakipit. Vetem Fevziu e mban ate Emision me pune, me disipline.

     2. S
      Shqiptari

      I nderuar Shpetim! Po e ul pak nivelin e komunikimit,por ne realitet TOP-it ia kane bere topin tere specialistet,ekipi i gazetareve,shefat drejtues te ketij televizioni,moderstore dhe punonjes te tjere ndihmes.Shikoni njerezit me me emer qe ngriten dhe rriten kete TV jane larguar me kohe nga TOP-i dhe punojne ne TV te tjera,madje jo TV kombetere dhe pa peshe. —Shikoni programacionin dhe prodhimet e ketij televizioni ne çfare niveli dhe audicionin qe kane ,panelistet,te ftuarit,analistet,soecialistet e ftuar etj —Tere tallavate qe shfaqen ne kete ekran nuk jane gje tjeter vetem emisione seksiste plot me putana qe flasin per nje kurveri legale ne TV dhe te duket vetja sikur je ne nje Berdello e jo tv -Aty mund te shihet vetem Marin Mema.Nuk ia vlen te flasesh me per kete TV te zhbere. Tung!

      1. V
       Vranakonti

       Shqipetari bravo. E para Grida Duma nuk do jete kurre gazetare e paansheme. Ajo do jete e njeanshem dhe do mbroje me fanatizem partine e saj demokratike dhe Sali Berishen. Kjo nuk diskutohet. E dyta....Top channel eshte dhjer fare,nuk eshte kanali qe ka qene,kanali qe e ndiqnim me qejf per siguri dhe paanshemeri. Ishte kanal shume serioz. Sot qe ai eshte bler nga Sali Berisha eshte shndrruar nje kanal i padrejtesise, i zmadhimeve,mashtrimeve,i pislleqeve qe nuk shihet se te vrete syt.

      2. k
       karzetari

       Ska bir kurve ta perktheje kete sofisten,e fillon me ballkanin per te te thene qe ke nje hidherim ne familje ,te con ne arabi e kine e jallah ta marresh vesh ku e kishte dhe ka fjalen.

       1. E
        Emigranti

        Hahahhahahahhahahhaha fiks

       2. k
        k

        Indio Montanelli është idhulli im i gazetarisë që i dedikoi asaj gjithë jetën. Imagjinoni këta mij kanalesh që zgjohen papritur një mëngjes dhe vetë shpallen gazetarë.

        1. D
         DinPak

         Indro Montanelli ka thene ate shprehjen lapidar per gazetaret: Nuk ka gazetare te mire te jene te pasur.

        2. P
         Pjeter mustaku

         I ke vene vulen Shpetim, bravo!

         1. B
          Bato

          Vec gazetari qe nuk eshte kjo qe shohin! Edhe Griden kishte manget.

          1. C
           Coli

           Nga Top Chenell ne kohen e Tan Hoxhes u be Bole Chenell mbas ikjes se Tanit Tani u be NEVOJTORE CHENELL me mberritjen e GRRIFSHA DUMES (SUMES)

           1. J
            Jorgo

            ti qenke po aq tyc sa Grigja o Shpeto

            1. P
             Preshi I lushnjes

             grida eshte konvertuar ne nje perua psiqik qe bie ere te qelbur

             1. C
              Ciloka

              Te lumte Shpetim je nje gazetar i mirfillte ,profesionalisht,moralisht dhe te tjerat skane rendesi .Te lumte!

              1. H
               Haka Tekizoti

               Po ku e ka Grida mullarin e atyre cilësive që ia dhuron autori në paragrafin e parë të shkrimit? Ajo nuk ka ka dhe nuk artikulon mendime të qarta, sidomos kur përpiqet të duket e zgjuar, e ditur dhe gjithologe. Ajo ndërton fraza boshe me lumenj fjalësh kryesisht të huaja, ngaqë, si shumë idiotë që kanë zaptuar politikën, mendon se ato e paraqesin si diturane. Maja e mullarit të cilësimeve të autorit të shkrimit i takon të jetë cilësori llapaqene, dhe është pikërisht kjo celësi, mesa duket e pëlqyer nga punëdhënësi, që argumenton degradimin e tv-ve.

               1. s
                shqip

                Kam besimin se Grida, si nje intelektuale e deshtuar, pasi deshtoi edhe ne politike, ku partia e berrylave e hodhi jashte qendres se vemendjes se doktorr mortjes, vendosi qe ti hyje nje profesioni te trete, ate te gazetares. Ne fund te fundit, me poshte se ku ka shkuar gazetaria jone nuk ka se ku te shkoje me apo pa Griden. Merrni emisionin Stop p.sh. ku gazetaret e tij jane kthyer ne gjobaxhinj, qe vendosin gjoba per biznese apo individe te dalluar. Para ca kohe e provuan me noteren Majlinda Lleshi, por nuk u eci. Ata qe e njohin Majlinden e dine se sa dinjitet ka ajo grua dhe nuk u besojne perrallave te Stop-it. Kur gazetaria bie ne nivelin e STOP-it, vari torben se ka mbaruar me kohe e me vakt. Bollino eshte nga te paktet gazetare qe kane mbetur vertet te pamvarur ne ate shoqeri te llumit gazetaresk, qe Rama me te drejte e quan "kazan mediatik".

                1. D
                 Dakord

                 "Haka tek i zoti" po nuk diskutohet fare kjo qe thua ti. Tv-ve nuk ju interesojne njerez te ditur por vetem llapaqene. Çdo gje e thone analistet ne tv perveç fakteve.

                2. a
                 a pos bani buzt Grida tfryme tani

                 ka me ba boll caruca t'lumtun me ato buz

                 1. L
                  Lip Shtogu

                  Pa tanam si nje palo keshilltar i Berishes me pseudonimim “CORAPJA “ shpikesi I slloganit “Me Ne fitojne te gjithe” qe sot e Lluk ka hap kete faqe ku Ti shkruan dhe Une komentoj (nese nuk ma fshine Ne te kundert verteton qe Eshte CORAPJA e sigurimit te shtetit).

                  1. L
                   Lip Shtogu

                   Pa tanam si nje palo keshilltar i Berishes me pseudonimim “CORAPJA “ shpikesi I slloganit “Me Ne fitojne te gjithe” qe sot e Lluk ka hap kete faqe ku Ti shkruan dhe Une komentoj (nese nuk ma fshine Ne te kundert verteton qe Eshte CORAPJA e sigurimit te shtetit).

                   1. X
                    XHH

                    Mendoj se ja vlen tja besh qejfin kesaj dhe ti thuash qe je yll se helbete ja vlen pamvarsishte se nuk kam kuptuar asnje here se cfare flet kjo

                    1. z
                     zefi

                     Kurre nuk do te kete besueshmeri Duma por turpi dhe renia e madhe e kesaj besushmerie i mbetet intresave personale te Vjollces. Medja ne kete vend eshte vetem per mbrojtjen vetiake te pronareve dhe te pasurive te tyre.

                     1. U
                      Universi shprsa ime

                      Po ku ka gazetar te ne ? Kta që shkruajn as shqipen se din.

                      1. R
                       Ron

                       Po ju tema a jeni media e besueshme

                       1. R
                        Red

                        Ja ke fut kot plako.

                        1. D
                         Durrsaku

                         Gazetarja ne rradhe te pare te kete moralin ,cfare do te degjojne te rejat ,cfare do mesojne te rejat nga kjo grua kurve ,ti Shoetim po i ben furca jesaj kurve ,siduke ose te ka paguar ose te ka premtuar se do ta japi dhe ty nje here , ti Shpetim qenke me i ndyre se kho kurve

                         1. .
                          ...

                          Po Shpetimi vete per gazetari ka mbaruar?

                          1. I
                           Ilir

                           Autori e ka mbivleresuar kur thote qe eshte e kualifikuar.Te jem i sinqerte une jam i shkolluar dhe nuk e them per tu mburrur por une nuk kam arritur te kuptoj se cfare thote ajo neper studjo kur e ftojne.Pervecse kujdesit qe ajo tregon per tu dukur e bukur ne tv cdo gje tjeter qe ajo thote eshte pa kuptim pa lidhje dhe vetem ca fjale te perseritura pa kuptim.Qe te jesh gazetar duhet te kesh bere shkollen e duhur qe te jesh i tille por si pjesa dermuese qe i thone vetes gazetare ketu te ne pa qene te tille edhe kjo do shtoje numrat e tyre dhe media ne shqiperi do jete me e koruptuar se vet politika

                           1. P
                            Populli

                            O Grida sa qullose politiken aq do qullosesh edhe gazetarine.Lere gazetarin gazetaret.Beje ate prifesion qe ti di ta besh shume mire se jam i bindur qe do kesh sukses.

                            1. Y
                             You

                             Grida thithte K… ne PD, kurse tek TCH do thithi disa rroga të majme me €! Se çdo sjelli ajo tek TCH nuk kuptohet, por e pamë ate qe ajo solli ne PD e Parlament!

                             1. c
                              cika

                              Grida ka pergatitje per hapjen e kembeve, ngritje lart dhe pastaj ec xhixhi. Fare e thjeshte - leri gazetarite e Grides - pervec rastit kur i futet gazetarise me pulle te kuqe.

                              1. I
                               Illyria-Shqiperia

                               Grida eshte ne radhe te pare eshte lekiste (ne zhargon)! Leku madh ne Shqiperi behet, perveç krimit, po qe ne pushtet, ose anash pushtetit, siç jane anal-istet medemek te pavarur, lexo propagandistet, pseudo gazetare shqipetare. Grida e kuptoi, qe ne pushtet me Saliun jo e jo, po me kedo nga te zgjidhin nga benjaminet e tij, pd nuk vjen! Pa bere nje reforme thelbesore, ne baze e ne forumet drejtuese, duke nderruar jo vetem njerezit shumica njerez pa dinjitet qe ka (se ata me dinjitet e kane lene me kohe), por edhe konceptin si parti tribu fisi, prone e familjes, qe eshte. Ndaj Grida zgjodhi lekun dhe pushtetin qe te jep media e leku ne Shqiperine tone heroike! Artikull shume i vyer per gazetaret e ardhshem, qe te mos jene si keta te sotmit!

                               1. L
                                Lasgushi

                                O Shpëtim. Grida është me koeficient të lartë tërbimi.Është jashtë realitetit.Kjo vjen si padojë e jetë intesive seksuale,që ja jetuar qysh para adoleshencës e këtej.Nga të ardhurat e mundësite financiare që ka patur si shpërblim,nga kjo jetë.Nga stili praktik i kësaj jete. E si mundet të bëhet një gazetare normal Grida.Në mungesë të plotë të ferrotave apo transmesioneve. A ka person që,cdo minutë vështron se si i rinë brekët dhe sytienat që ka veshur,në trupin e saj. Ajo mundet të bëhet cdo gjë.Por gazetare jo kur. Pasojat I vuajmë ne shqiptarët.Duke u shtuar,një më shumë.Që do të cajë paguren.

                                1. L
                                 Labi

                                 O Shpetim nje Tironc i vjeter do te thoshte,Grida kur nuk arriti te mbante familjen e vet si do mbaje topin e ate qe i ka bo topin kesaj pune,a prishet familja per Salianjin? Kjo eshte Grida.

                                 1. p
                                  per sherbetoret e pushteteve ka vetem neveri

                                  Fale ju Lukuve, Bazeve and Co. ka 30 vite qe media ka degraduar, nuk e degradoi Grida qe po shkon sot.

                                  1. P
                                   Per inat te sime vjerre

                                   Karakteristikat e gazetarit qe ngre ne fillim te artikullit , jane te drejta por shume teorike per ne dhe jo vetem per ne .....keto gjera ndodhin kudo ne bote , gazetaret indipendente jane shume pak, dhe kjo eshte e lidhur me nivelin e demokracisete se cdo vendi . Rasti Grida Dumes eshte banal , pavaresisht zhurmes qe beri ne Shqiperi......dhe do shikoni qe do kthehet prape ne politike , jo shume larg, se personazhe te tille, banale , duan te jene vazhdimisht ne qender te vemendjes.....Akoma nuk shoh ne Shqiperi nje femer te forte te marre ne dore nje ane politike ,aq me pak PD -ne

                                   1. O
                                    On

                                    Ku puno ky Timi...

                                    1. e
                                     emigranti1991

                                     G.D.- ne Top chanell: Dy jane motivet. Se pari, kamera te jete ne surratin e saj, si pasqyrat qe ka ne shtepi. Se dyti: te shkarkoi perroin psiqik( nese nuk e bene cdo dite) mbytet, si te gjithe sociopatet e tjere. Vlerat e Grides: U vete projektua si femen E bukur, disponibel, trafikoi veten( kjo eshte merite, vete menanxhimi. Nje snajper bankomati. Mjafte, zonja G.D.

                                     1. T
                                      Tironci

                                      Topi gopit esht ber si çerdhe prostitucioni , qe drejton nje tv , fatkeqsia me e madhe qe nje tv bie ne dor te disa njerezve qe vetem per moral nuk flasin kurr , ka mbledhur ne vetvete njerez te pa moralshem vetem qe te terheqin pak audicion , tv leshi .

                                      1. P
                                       Populli shqiptar

                                       Top chanel ka degraduar, as nuk e hapim fare tv te ky kanal per te degjuar lajmet .Eshte njesoj sikur te degjosh kryehajdutet e kryekriminelet me emrin Ilir e Sali .

                                       1. M
                                        Mara emigrante ne Itali

                                        Ne bze te fotos qe ka nxjere nje pyetje kam ,sa i ka kushtuar botoksi i buzeve dhe hundes ? Qe ska tru kete e dime te gjithe se ku ka kandiduar ka humbur .kushedi ku qendron lepuri i saj

                                        1. G
                                         Grida o mall, mos prisni gazetari se sgje Lale

                                         SHIHNI KUSH E DREJTO UNIONIN E GAZETARVE KINEZI ALEKSANDRO CIPA PA CIPE, NJESH SI GRIDA E PERDOR GAZETARIN PER ME PERFITU, JA KALO GRIDS PER KURVNI. E KTHE SUMN KA FRY ERA VEC ME PERFITU. VEC VETEN KA NBORDERO TE UNIONIT. SHPERNDA KARTA DHE SDIHET KU I CO PARET. I SHERBE KINESVE QI PAGUJN, BO ANALISTIN SI GRIDA. BO SI ME QEN VIP GAZETARIE SHKURTABIQI ALEKSANDRO. GRIDA O MALL PARA KTIJ KSHU QE MOS PRISNI GAZETARI POR PUTANI.

                                         1. J
                                          Juliano

                                          Të gjitha bëhen me bujë, edhe doreheqja grides e beri ne media me buje, dhe ku do beje pjese po ben buje. Te gjitha gjerat me buje, meta ka nje thenie te huazuar; çudia me e madhe, tre dit do zgjase. Grida ashtu sikur beri politikanen, qe duhej te kaperdinte shum te verteta, do beje dhe bujen e gazetares, ne kete rast, si e infiltruar nga nje parti politike, per llogari me qitje te larget, por per interesa te partis qe ajo aderonte. Largimi i saj, beri njerez te qajne, ashtu sikur i ndjeri i madhi dhendri i teta ollges(vasillaqi), ku artistet kane vlera artistike, por jo te vyera dhe reale. Ifiltrimi i saj si gazetare e pavarur, do ti shtoje dozen e degjenerimit per te cilen e akuzonin, per moralin e saj, inkuilidetin e saj, per realitetin e saj. Fundja do jete ashtu sikur eshte ajo dhe jo si tha ajo. Pa filluar se ç’do beje ajo, si do e beje ajo, notat e para jane pesimiste per figuren e saj, pastaj per punen e saj. Deshtimi eshte shkak pasoje, e te gjithave qe nuk thuhen, por puna ta do, te aktrosh duke berë skenare per publikun qe i ha keto dhe që i duartroket si nje publik militant dhe jo nje publik gjenerues i njerezve me vlera reale ne shoqeri. Gjithesesi, sot pa pasur vlera, televizioni te ben me vlera, mjafton te bësh selfije, ose duke puthur apo ndare dy burra, dhe je ne qender te vemendjes per klikime dhe komente te llojeve me te çuditeshme që degjon tek njerëzit. Grida kurre nuk do ta kete audiencen, sepse veç deklarimit se do jetë aktive në politikë, por me robdeshan gazetari, do behet me e pabesueshme si plot analiste te pa/varur dhe paguar tek shpirteroret e tyre, ku marin udhezime. Bye bye, grida,,,

                                          1. R
                                           Rusia hyri ne zemer te propagandes.

                                           RUBLA RUBLA RUBLA po can tregun...Top Chanel zyrtarisht TV rublash.

                                           1. L
                                            Leksi

                                            Ku e pa kualifikimin ky zoteria tek perroi psiqik i fjaleve pa mbarim qe nxirte kjo mender zonje?Gazetaria eshte nje deshmi e njerzve antikonformist kjo do tregoje perralla te djathta per heroin qe kane ne zemer dhe ju mban frymen gjalle?Ne nuk kemi propagande te mirfillte opozitare ne kemi nje plejade shpifshas qe do ju shtohet dhe nje tjeter me kete rast.Ky artikull i sherben vetem autorit Grida eshte e lire shiko kush flet mire per ty he pra hidhu.

                                            1. D
                                             Degradimi sundon mediat

                                             Ben bilushi beri nje ''pune'' te madhe per reformuar Tv Top Channel, por u largua qe andej, se ''nuk mori'' aq shume para per ''meritat'' e tij si ''novator''! Me ardhjen e Dumes ne kemi per te pare ''mrekullira''! Mediat tv dhe te tjera kane degraduar keq, saqe nuk ka asnje interes te hapesh ekranin apo te shfletosh me interes diçka, qe ia vlen! Vetm zhurme dhe reklama, banalitet dhe lakuriqesi...

                                             Lini një Përgjigje