Boomerang-u i leksioneve të moralit nga Rama, për Londrën

7 Nëntor 2022, 19:09Blog TEMA

Boomerang-u i leksioneve të moralit nga Rama, për Londrën

Nga Andi Bushati

A ka vlerë mbrojtja e një kauze të drejtë nga njeriu i gabuar? Kjo është pyetja që mund të shtrohet pas polemikave që ngalli Edi Rama në përgjigjen e tij kundër ministres së brendëshme britanike Suella Braverman. Nëse i lexojmë gërmë për gërmë, pjesa më e madhe e atyre që kryeministri ynë cicëroi fillimisht në Twitter dhe i përforcoi, më pas, në intervistën për BBC Newsnight, janë të vërteta. 

Ato rezonojnë njësoj si për shqiptarët, po ashtu dhe për të gjithë ata liberalë perendimorë, kundërshtarë të politikave raciste dhe ksenofobe që i keqpërdorin emigrantët si “koka turku”. Pra, në pamje të parë, Edi Rama bëri mirë që “i theu turinjtë” ministres së brendëshme Suella Braverman, e cila i cilësoi ata që kapërcenin kanalin e La Manshit si “pushtues”. Ai ndoshta mori duartokitjet e bashkëkombasve patriotë dhe të laburistëve britanikë, ndërsa i etiketoi si “çmenduri” konceptet e saj. 

Ai arriti të tërheqë më shumë vëmendje nga sa e ndrydhin kufijtë modestë të vendit që përfaqëson, duke kërkuar respekt për qeverinë e tij dhe duke u renditur përkrah asaj pjese të opinionit që nuk ndan këndvështrimin e konservatorëve ekstremistë dhe radikalë.

Pra edhe njëherë, Edi Rama, ia doli të provojë ekstimin e atij që shkakton polemika globale, njësoj si atëherë kur e nxiu Donald Trumpin, si “turp i njerëzimit”, gjatë fushatës elektorale të SHBA-ve, apo tani së fundi, kur tentoi ti tregojë Evropës, se si duhej ta toleronte mardhënien e serbëve me Putinin.

Por, në ndryshim nga këto dy raste, apo ndonjë ëndërr marroke për t’u bërë ndërmjetës në konfiltin mes Erdoganit dhe Greqisë, polemika që ai shkaktoi këtë herë, kishte lidhje me vendin, bilancin e qeverisjes dhe stabilitetin e shtetit që ai përfaqëson. Ky qe edhe gabimi drejt  të cilit e yshti mania për protagonizëm në mediat e mëdha të globit.

Natyrisht, për këdo gazetar në botë, konflikti mes një qeverie të fuqishme, si ajo britanike, dhe një vendi të vogël që prodhon emigrantë është tejet grishës. Aq më tërheqës bëhet ky duel mes Davidit dhe Goliatit, kur i vogli ka privilegjin e falmurmbajtësit të betejës kundër racizmit dhe ksenofobisë. 

Për këto arsye qëndrimet e kryeministrit shqiptar patën jehonë, u rimorën nga mediat, nga opzitarët e qeverisë së Rishi Sunak dhe nga ndonjë propogandist i tezave të Tiranës zyrtare në perëndim.

Vetëm se në teoritë e komunikimit ka një një regull të pashkruar: ai që i hap gazetarëve portën e një historie joshëse, bashkë me të humbet edhe pushtetin për ta shitur atë sipas rregullave të tij. 

Këtu Edi Rama prodhoi një efekt bomerang. Ai pati aftësinë ta shndërojë konfliktin me Suella Braverman në një lajm kryesor, por ai nuk mundi ti pengonte më reporterët britanikë të merrnin avionin për të hetuar shkaqet e eksodit të tretë më të madh të shqiptarëve (pas atij të viteve ‘90-’91 dhe ‘97).

Dhe ajo që po rezulton nga fluksi i pandodhur i artikujve të të përditshmeve britanike, është e tmerrshme për jo vetëm për Edi Ramën, por edhe për të gjithë ne që duke mbajtur atë në krye, kemi devijuar nga rruga e demokracisë dhe një shteti funksional.

Lapsi.al i ka shfletuar dhe në titujt e gazetave britanike nuk ka më sekrete. Shqipëria po zbrazet. Të rinjtë mezi presin që të çajnë ferrën. Varfëria, krimi dhe korrupsioni i kanë hequr mbarë popullsisë, por sidomos asaj të aftë për punë edhe iluzionet e fundit për të nesërmen.

Përmes reportazheve të gjata, intervistave me kandidatë për emigrim, shifrave kokëforta, pothuajse në unison, korespondentët specialë nga Londra, i kanë nxjerrë bojën asaj propagande, që me çmimin e milionave dhe me ndihmën qesharake të Alistair Campellit, Tirana është përpjekur të ndërtojë prej vitesh.   

Dhe kur lexon këtë lumë kronikash e analizash që vizatojnë mjerimin e një vendi që lëngon nën një regjim kleptokratik, natyrshëm të lind pyetja: po pse duhej që Edi Rama të krijonte kushtet e ekspozimit kaq brutal të një gjendjeje që reket të maskojë prej kohësh? 

Mos vallë deliri për protagonizëm e ka mundur tek ai sensin e realitetit? Mos ndoshta vetësiguria e tepruar i ka rrënosur bindjen se, njësoj si në Shqipëri edhe në Britani, të vërtetën mund ta fshëhesh me aftësinë për batuta?

Pak rëndësi ka se cila nga këto pandehma është më pranë të vërtetës, një gjë shihet e qartë: duke dashtur të krehë vetullat, Rama nxori sytë. Në ndezjen e polemikës me ministren e Brendshme britanike, ai dëshmoi se është njeriu i gabuar edhe kur i duhet të mbrojë një çështje të drejtë. 

Qëmtimi i fakteve dhe arsyeve të emigrimit të shqiptarëve e nxorën atë zbuluar. Ai arriti ta përmbysë debatin në dëmin tonë, nga dënimi i racizmit të atyre që na trajtojnë si pushtues, në tablonë e një shteti të dështuar, nga i cili arratisemi, pasi nuk mundemi ta përmirësojmë.

18 Komente

 1. P
  Populli

  "Cmira" thote Forbes, "eshte kancer mendor". E kupton dot o Bushat cmireziu? Ti, thjeshte e urren por nuk e kupton dot Edi Ramen. Cmira nuk te ndihmon do ne kete paaftesi.

   1. L
    Luani

    Po çe botoni këtë or aman , ky është pjellë komunisti , i kthyer në të kundert por vesi i tyre den baba den ka qene , eshte dhe do të jete cmira , ligesia, deri në vetmohim , ata spyesin as për familje , pale për at’dhe.. sojë i pështirë..!!

    1. A
     Ari

     Je mjeshter i propagandes ish-komuniste, ne hartimin e ceshtjes teresisht sipas objektivit qe i ke vene vetes: nxirja e cdo gjeje shqiptare nen Ramen. Pasi, gjithmone ne cdo hap politik do te gjesh nje hapsire si fije qe e ben tra. Psh. Ky gjeja e si dreqi qe Ata qe ikin me cdo cmim ne Angli, Nuk ikin per pune, sepse punen mund ta gjenin kudo ne BE. Jo, ata ikin sepse eshte hapur tregu i droges/ barit...pra. ata , po tregojne guximin shqiptar pet te fituar shpejt dhe sa me shume...ky eshte padurimi yne..ne karakter.. Ne kete drejtim, je misherimi i se keqes se propagandes se gjyshit tend..ramet pasteee

     1. K
      Këtu jame dakort plotsisht dhe ja pse.

      Po këtu jame dakort plotsisht me Bushatin. Edhe pse unë për vet, kame neveri për nipin e Hysin Kapos si njeri ose si figure puplike. Se pse unë mendoja se Andi Bushati me shume hajdute të tjer psedo Gazetare jane një lloje si Sali Gerdeci,Ed Rame Turke hajduti, dhe ilir spiun Kunder interesave të Kombit Shqiptare. Por një e vertet e thëne nga një hajdute si Edi Rama dhe nga një klysh i Erdoganit dhe Turqise i humbe çdoe vler në Përendime. Një lloje si një e vertet e Sali Berisha që thotë sote për Erdogani dhe Turqine, dhe tani që ështe në opozite demek po tentone të mbroje Shqiprine nga kthetrat e Erdoganit dhe Turqise. Por kure vet ishte në pushtet me Erdogani dhe Turqine sillej një lloje siqe sillet Ed Rame hajduti sote.

      1. G
       Gole

       Popull Ari dhe Amerikani Luan? Pak më shumë fantazi or ti me katër emra! Rama nuk të paguan,se ty të ha bytha vetë...

       1. a
        and Pleshti

        yyyyyyyyyyt fare mutit .kujt di t'i japi mend ky Plesht !

        1. K
         Km

         Cfare kelyshe komunisti, more. Ai eshte vec kelyshe kur e, djali i Veres, baxhella e bllokut. Dhe si thone njerezir kur vleresojne dike :-je bir kur e, qerrata. Ajo qe te ben te papritur eshte se keta bijt e kur Ave puqen shpejt me njeri tjetrin, si Andi me Saliun

         1. B
          BUJARI JU DEGJON

          Se ku e shikon bumerangun ky turimiush,nuk na e sqaron ... Vazhdon dhelpra te vrapoje pas koqeve te dashit ... Me shprese se do t'i bien ne ndonje kthese ... Dhe gazekari medioker Bushati,t'i skuqe e t'i pije me raki...

          1. p
           pop olo

           Mero kur boton idiotesite e kesaj bajges shoqeroi gjithmone me foton qe ka me Enverin.

           1. E
            Evgjeni Kaporali

            Mana , kush është ky ? Ky është nip nga Kapot voica ime ka qënë partizan me stërgjyshërit e tu .- Po e kemi gjë ne këta , Kapot manë ? - Nc , asgjë , - Është si ne at'herë ?! - Nc , fare biro , është kunadhe . Ah po , po pse s'ka bisht ky si ne mamë ? Hëm , ec t'ikim tani se u ër n'a e tregon gjysh Llukani n'oda voice...vV

            1. B
             Bardha

             Qenef i pa shperlare per 50 vjet,idiot i lindur

             1. P
              POSEIDON

              JU TE. SALEH NEVOJTORES DHE ILIR MUTIT TJA MBANI NE GOJE EDI RAMES . VERTET NGA NJE VEND I VOGEL POR ME AFTESINE E TIJ E KA BERE SHQIPERINE. NJESOJ ME SHTETET E TJERA. DESHIRA PER PUSHTET QE ME SALEHUN E SPIUNIN PER TE DJATHTET DUKET SHUME LARG. VERTET QE JEMI VEND I VARFER DHE PADYSHIM QE KA PERGJEGJESI EDI RAMA ,POR JO ME PAK KETA HALETE QE NUK E LENE TE BEJE ASNJE REFORME TAMAM, SIC ESHTE EDHE REFORMA FISKALE TANI . DHE NUK JANE VETEM SEPSE KANE EDHE MBESHTETJE NGA VENDE EUROPIANE QE NUK DUAN TI LARGOHEN PARA NGA VENDI I TYRE

              1. P
               POSEIDON

               JU TE. SALEH NEVOJTORES DHE ILIR MUTIT TJA MBANI NE GOJE EDI RAMES . VERTET NGA NJE VEND I VOGEL POR ME AFTESINE E TIJ E KA BERE SHQIPERINE. NJESOJ ME SHTETET E TJERA. DESHIRA PER PUSHTET QE ME SALEHUN E SPIUNIN PER TE DJATHTET DUKET SHUME LARG. VERTET QE JEMI VEND I VARFER DHE PADYSHIM QE KA PERGJEGJESI EDI RAMA ,POR JO ME PAK KETA HALETE QE NUK E LENE TE BEJE ASNJE REFORME TAMAM, SIC ESHTE EDHE REFORMA FISKALE TANI . DHE NUK JANE VETEM SEPSE KANE EDHE MBESHTETJE NGA VENDE EUROPIANE QE NUK DUAN TI LARGOHEN PARA NGA VENDI I TYRE

               1. P
                POSEIDON

                JU TE. SALEH NEVOJTORES DHE ILIR MUTIT TJA MBANI NE GOJE EDI RAMES . VERTET NGA NJE VEND I VOGEL POR ME AFTESINE E TIJ E KA BERE SHQIPERINE. NJESOJ ME SHTETET E TJERA. DESHIRA PER PUSHTET QE ME SALEHUN E SPIUNIN PER TE DJATHTET DUKET SHUME LARG. VERTET QE JEMI VEND I VARFER DHE PADYSHIM QE KA PERGJEGJESI EDI RAMA ,POR JO ME PAK KETA HALETE QE NUK E LENE TE BEJE ASNJE REFORME TAMAM, SIC ESHTE EDHE REFORMA FISKALE TANI . DHE NUK JANE VETEM SEPSE KANE EDHE MBESHTETJE NGA VENDE EUROPIANE QE NUK DUAN TI LARGOHEN PARA NGA VENDI I TYRE

                1. P
                 POSEIDON

                 JU TE. SALEH NEVOJTORES DHE ILIR MUTIT TJA MBANI NE GOJE EDI RAMES . VERTET NGA NJE VEND I VOGEL POR ME AFTESINE E TIJ E KA BERE SHQIPERINE. NJESOJ ME SHTETET E TJERA. DESHIRA PER PUSHTET QE ME SALEHUN E SPIUNIN PER TE DJATHTET DUKET SHUME LARG. VERTET QE JEMI VEND I VARFER DHE PADYSHIM QE KA PERGJEGJESI EDI RAMA ,POR JO ME PAK KETA HALETE QE NUK E LENE TE BEJE ASNJE REFORME TAMAM, SIC ESHTE EDHE REFORMA FISKALE TANI . DHE NUK JANE VETEM SEPSE KANE EDHE MBESHTETJE NGA VENDE EUROPIANE QE NUK DUAN TI LARGOHEN PARA NGA VENDI I TYRE

                 1. P
                  POLI

                  PO KUR GJYSHI SHANTE SA MBARE E PRAPE IMPERIALIZMIN AMERIKAN DHE SOCIALIMPERIALIZMIN SOVJETIK KU NDODHESHE TI BUSHAT.

                  1. P
                   POLI

                   PO KUR GJYSHI SHANTE SA MBARE E PRAPE IMPERIALIZMIN AMERIKAN DHE SOCIALIMPERIALIZMIN SOVJETIK KU NDODHESHE TI BUSHAT.

                   Lini një Përgjigje