Kosovë, na fal!

7 Nëntor 2022, 10:45Blog TEMA

Kosovë, na fal!

Nga Alba Alishani

Dhjetra televizione e qindra portale në Kosovë, TURP!

Ju kam parë, dëgjuar e lexuar të masakroni ne transmetime maratonë familjen e të moshuarës së dhunuar në azilin e pleqve, a thua se në jetën e përditshme në Kosovë, nuk keni as edhe nje problem social e kulturor tjetër, a thua se nuk ndjeni tjetër dhimbje, vec rasteve të izoluara, për të cilat, gjithashtu nuk kontribuoni, por i instrumentalizoni “në të mirë” të shoë-t tuaj të lodhur.

Kam ndjekur të njëjtën Déjà Vu” në dhjetë emisione tuaja, po aq të lodhura, se si një grua, pretendon se mund t’i gjejë bashkëshorte të përkohshme burrit te saj. Duke ngritur pikpyetjen nëse eshte i saktë numri i grave, sic shkruhet në Bibël apo si e shkruan Kurani, a është agjente e Iranit apo Pakistanit. E trajtoni me zell a thua se e keni model institucionin e familjes dhe a thua se ajo grua është “demi” që duhet të trajtoni e t’i jepni zë. Pa u shqetësuar për promovimin e këtij modeli apo dhenien “zë” të këtyre sekteve.

Kam lexuar te trajtoni me shume seriozitet makinen e Valit, eskortën e Dubait, silikonin e Adelinës apo dhe qenin e Zanfinës.

Dua t’ju pyes, a keni pasur kohë të shihni hartën e Kosovës pas Luftës së 1999-ës. A nuk ju shkon ndermend te beni 41 km rruge Prishtine-Mitrovice? Por jo për shoë deri tek barrikada e Ures se Ibrit. Minimalisht të benit aq sa mundi e guxoi Marin Mema, ne Gjurmë Shqiptare sepse ndryshe, do të duhet të bënit shumë më shumë për Kosovën.

Mitrovica e Veriut është kthyer në një strukturë të konsoliduar kriminale serbe, ku është debuar cdo shqiptar autokton, është djegur e shkaterruar cdo shtëpi edhe 23 vite pas luftes me agresorin që i ka pervetesuar keto toka. Aty funksionojne në liri të plotë strukturat paralele serbe, mirefilli si shtet. Me shtëpi që jepen falas dhe vende pune që sigurohen automatikisht vetëm me një kriter, të jesh serb!

Shtëpinë simbol të familjes Boletini e kanë percudnuar dhe shkollën e vetme shqiptare ku mesojne vetem 7 femije e kane djegur duke e cuar në kontenier, të cilit edhe emrin ja kanë zëvendësuar me emer serb..

Po qeveritë e luftës, pasluftës dhe ish-opozitës, veteranët, të rinjtë, familjet e dëshmorëve apo qytetarët e thjeshtë, si ka mundësi që duroni dhe jeni kthyer në indiferentë gjakhumbur? Pse e jetuam luftën, pse rrezikuam asimilimin? A i kujtoni ndonjëhetë fytyrat e mbi një mijë fëmijëve, krijesave më të pafajshme në botë, i kujtoni ndonjëherë? Nga cilat kolltuqe, ekrane televizionësh, nga cilat hotele apo makina luksi keni kurajon të shihni Kosovën e shitur sot? Turp! Kosovë, na fal!

45 Komente

 1. B
  Bureto

  Bravo Alba! S'kam ç'të shtoj më! Të krijohet përshtypja se kosovarët mbarë, e kanë pranuar dhe përligjur ndarjen e Kosovës. Çdo gjë tjetë përkundër kësaj është retorike nacionaliste hipokrite në funksion të politikës së ditës, andej dhe këndej kufirit. Thonë që po nuk qau fēmija edhe nëna nuk i jep të pijë. Sa keq me ne, shqiptarët!

  1. L
   L.Xh.

   Të lumtë Alba Alishani. Trajtoni një temë, me shumë përmbajtje, mbasi mungesa e kulturës (mungesa e shkollimit kryesisht), i ka çuar njerëzit të jenë të cektë, ta marrin jetën flu, duke parë ëndra me sy hapur, duke fluturuar me preshë në b………., duke kujtuar ae çdo gjë që fluturon – hahet, se çdo gjë që plluskon – është peshk dhe hahet, etj, etj, duke e fituar jetesën me tralalara, që në vënd të punës, preferojnë të shesin trupin – si profesioni më i vjeter në botë, dhe duke i dhënë rijetesim, këngës sl Bregoviçit “NE SIJAMO KURVE, TUKE SIJAMO PROSTITUTKE” ( shqip – NUK JEMI KURVA – NE JEMI PROSTITUTA”)…. Këtu ka nevojë urgjent nderhyrja e shoqerisë, akademikëve, qeveria dhe parlamenti, që të ndertojnë politika të thelluara, për ngritjen e nivelit kulturor të shoqerisë kosovare, që në barazpeshim me popullin shqiptar, këtej kufiri, lë shumë për të dëshiruar nga diferenca e theksuar që ekziston.

   1. K
    Kesaj i thone MUTO-kraci.

    Ashtu sic ndodh ne Mitrovicen serbe(ish shqiptare por e shitur serbeve nga shqiptaret di gozhda e Nastradinit) qe mjafton te jesh sefb dhe merr shtepi,pune etj ddhe ne Shqiperi e njejta gje ndodh: Mjafton te jesh femer ,qe te njohe personalisht kryeministri edhe sikur te mos kesh asnje pervoje te sukseseshme ne pune behesh ministre,deputete,kryebashkiake etj! Populli vetem voton si DELET ne rresht,por nuk ka asnje te drejte t'i gjykoje ata! Edhe votat e popullit jo se kane vlere ne votime,por duhet per propagande qe medemek i votoi populli e jo Rama vete! Dhe per turp ketij modeli otoman i thone demokraci!

    1. P
     Per inat te sime vjerre

     Pa lidhje....fol per temen e zonjes gazetare, ne nje vend tjeter diskuto per te tjerat. Chyn Rama me shoqerine kosovare ??????

    2. S
     Shmil Pollogasi

     CILA Akademi, më fal, cili akademik, kur në gjirin e tyre ka një palaco (injorant në gjuhësi) dhe shpik "KOSOVORISHTEN" si gjuhë më vete ("autoktone"). Në thelb, ai të folmen vulgare shqipe e trajton për "kosovarishte!! Ky person akademik, ofic, ka "deficit" kulturor kombëtar, i mungon sensi i kulturës politike kombëtare dhe ti pret që "akademikët" të ta ndreqin samarin në favor të armiqve tanë... Mediat, mësues të cilësisë së lartë, kritere të larta në sistemin shkollor, ndërtimi arkitektonik mbi baza të mjeshtrive popullore dhe stileve popuullore, urbanistika me motiv kombëtar. Dy shembuj: ILIRIA të mbisundojë e të shlyhet emri "Ballkan", DARDANIA ta groposë "Kosovon". Një fenomen aktual në FYROM - flaken emërtimet autoktone shqiptare: Shmili, flaket me emrin Sllav - Serbinovo, LLaqe, flaket me Llakavica; Turcan, flaket me Bellovishte, Mirdita, flaket fare dhe përfshihet brenda fshatit Raven; Rrafshë e Madhe, flaket me Padalishte - dhe BDI-stët për integrim në hale me qejf e përpijnë këtë deformim të toponomisë shqiptare...

    3. N
     Një gjë

     Ke shume të drejte, por një gjë të lutem për ti barazue mose e permend Biblen. Një lloje siqe citone Kurani. Se pse në Kosove dhe në Shqiprie a po ku do jetone Muslimanet shqip foles, në trevat tjera Shqiptare në Maqedoni dhe në Serbi nuke e kane fare problem për atdhe, flamur, kombe a po për të ndertuar shtetin ligjor si në vendet përedimore. Muslimanet shqip foles ku do në trevat Shqiptare jane të interesume veq si të vjedhin, të shkone mbase Hoxhallarve terrorist si Shefqet Krasniqit, me shoke, të martohen me kushina dhe me të afemirt e tyre si në Turqie dhe Arabi a po siqe bënt Muhameti që ishte i martume me vajzen e xhaxhait dhe me një 9 vjeçare Aisha, dhe në të njëjten kohe kishte 11 gra. Zoti i Muslimanve shqip foles ështe Turqija, Erdogani, se për atdhe dhe kombe nuke e kane fare problem.

     1. m
      myslimani

      Koment mjeran nga nje mjeran qe fene e ve mbi kombin. Une jam mysliman me letra, por feja ime eshte shqiptaria. Shqiperia eshte vendi ku kam varret e te pareve te mi, te atyre qe me rriten dhe me edukuan per tu bere njeri dhe qe me mesuan qe te dua vendin dhe popullin tim.

      1. i
       iliri

       Ate ka dashte me thane MJERANI MA SIPER, por nuk i ka punu mendja..prandaj eshte mjeran ! Lexoje me kujdes te lutem...se as nje fraze nuk mund ta coje deri ne fund. Shqiptaret nese dallohen nga te tjeret;..... dallohen se jane shqiptare me gjak e tradita..Shqiptari nuk behet ,por lind shqiptare si kinezi a spnjoli. Kush nuk ndihet mire me kete;;; te pirdhet !

    4. B
     Bureto

     Bravo Alba! S'kam ç'të shtoj më! Të krijohet përshtypja se kosovarët mbarë, e kanë pranuar dhe përligjur ndarjen e Kosovës. Çdo gjë tjetë përkundër kësaj është retorike nacionaliste hipokrite në funksion të politikës së ditës, andej dhe këndej kufirit. Thonë që po nuk qau fēmija edhe nëna nuk i jep të pijë. Sa keq me ne, shqiptarët!

     1. a
      albin kurti

      Kam rrespekt per ju si gazetare ,por tani ma shtuat rrespektin se paskeni arrit dhe ju ti njihni mire patriotet tuaj!!!!!!!!!

      1. M
       Mona Likja

       Ja ke fut kot o Albini - fotokopje,pa noter. Zonja Alishani, është shqiptare shqipërie, këtej kufiri 24 karat. Nuk është shqiptare kosovare. Me parardhes tepër të edukur dhe me,kulturë shumë të gjërë, sa ti vetë nuk mund ta,imagjinosh. Më i kujdesshëm kur ja fut kot.!

      2. V
       Velënxa

       N'esfel u duhet me u thënë e kuptojnë më mirë fjalën , mbase i shkund si tërmet pena jote e ngapur me lot e i tromaks me u ba t'tan bashkë . Në esfel , nga unë që s'ua fal .

       1. x
        xhemal

        Alba patriote ????eshte thjesht nje ze me shume i salizmit...per kosoven thjesht vetem shkruan PA fakte e ben temenane e nacionalisteve kokeboshe qe e shikojne shpetimin tek forca e dhuna...

        1. p
         pordhe me rigon

         po cke o Xhemal pse shkruan kur nuk di se cshkruan? nuk te detyrojn njeri te shkruash

         1. x
          xhemal

          Po' pordhe me rigon o xhan...ti me degjon pordhet e mija?flm...se nuk me pelqejne nacionalistet qe flasin e shkrujne neper portale e gazeta Kurt kercet pushka..naten e mire e te uroj shendet

        2. N
         Ndjese

         Ne fillim thash: ja dhe nje tjeter bla bla bla !! Por ishte mendim i gabuar. Ndjes. Rrespekt per shkrimin. Te lumte.

         1. D
          Demokrati

          Shkrimi më i pakuptimtë që kam lexuar. Ekzakt sikur e ka shkruar non-grata.

          1. L
           Liri Demokraci

           O DHIMOKRATO, qënke i,pa shkolluar kur nuk kupton këtë shkrim jo vetëm të shkruajtur mirë e bukur artistikisht,,por edhe dinjitoz nga thelbi dhe përmbajtja,e sajë, që.për ty siç duket, janë të paarrira nga mungesa,që ke në formim.

          2. p
           populli

           Ja thua por kujt ia thua znj."Alba!Al-Bini e le nderin me serbet dhe kerkon ta gjeje kendej kufirit me shqiptaret"!Ata po s'kane galje se po i rijapin Mitrovicen Serbit por po luftojne me i marrun Shqypnis toka se ndoshta ashte me kollaj!Al-Bini ky fondamentalist se bashku me te deleguemen Presidente V.Osmanoviç nuk ka ç'ka po u duhet Mitrovica e veriut se ne fund te fundit vellau i tyne po e rimer!Ata po luftojne me marrun diçka prej trojeve te "Dardanise" qe sot fatkeqesisht per ta i ka shteti Shqiptar,se shtet Ame nuk e konsiderojne kurre!Na kendej kena nji shprehje ,keshtu ndodh kur bishti kerkon me u dukun ma i rende se sqepari!Uroj qe kete artikull te gjeje kohe e ta lexoje fondamentalisti Al -Bin e diçka mbase ka me kuptue!

           1. K
            Komunisti skandinav.

            Atë që po ndodh sot ne Mitrovice Shqiptarët ja bënë vetes. Fjetën gjume këto 20 vjet. Puna duhej mbaruar qe ne vitet e para pas çlirimit. Tani eshte vone. Serbia sot ka pozicion tjeter ne arenen nderkombetare. Kam frike se jemi shume vone. Por po te shikosh pak mbrapa ne Histori , shqiptaret keshtu kane vepruar gjithmone. Prandaj jemi ketu ku jemi.

            1. S
             Shmil Pollogasi

             Derisa respektojmë (e nuk iu japim cokollata zjarri në gojë) Isa Mustafatë, të ligët do ta mbajnë peng shqiptarizmin. Shihni se si e hymnizojnë OPEN BAKLLAVAnë MustaRamajtë...

            2. D
             Dardan

             O Alba, moter e Marinit, po kater komunat me shumice absolute popullsi serbe, qe gabimisht jane lene brenda kufijve te Kosoves, nuk kane fare te drejte te kerkojne qe te administrohen nga shteti i tyre ame-Serbia. Ata nuk jane koqevare qe kane harruar se trungu i tyre ame eshte Shqiperia. Rruge te mbare Alba e Marin, shkoni e luftoni per tragat e Al Binit dhe Osmanit!

             1. B
              Bureto

              Dardan o katran me bojë! Po sikur me mendt e tu njëlloj të mendojme dhe ne të Shqipërisë për tanët e Kosoves, çfare ndodh? Dmth luftë?! Mesa duket të qan zemra per të. Jo mor druvar, jo! Zgjidhja, si e kerkoi situata pas shperberjes se ish Juhosllavise, eshte gjendur me politike, diplomci dhe force (nderhyrja e NATO-s në vitin 1999). Kosova u çlirua nga sundimi 100 vjeçar serb, u shpall shtet i pavarur dhe aty cilido që banon duhet t'i neneshtroht kushtetutes dhe ligjeve të atij shteti sovran. Pse aty per serbet duhet bere perjashtim?! Pse?! Pergjigju kesaj pyetje o renegat me masken 'dardan'. Ti dardan? Ptu, fytyre e keqe!

              1. D
               Dardan

               Me vjen keq per Bureton qe vuan nga nervat! Une jap 100% per zgjidhje paqesore te problemeve kufitare midis etnive te ndryshme, sic jane serbet dhe shqiptaret e Kosoves. Cfare fitoi Zelencky qe nuk beri REFERENDUM POPULLOR ne Donbas? E shkaterroi Ukrainen dhe kurre nuk do t'i marre territoret qe humbi me gjak. Ne nje bote te ekonomise globale, une preferoj zgjidhje paqesore: REFERENDUM POPULLOR NE KATER KOMUNAT ME POPULLSI 95% SERBE, se me ke shtet duan te administrohen. Ku e sheh luften ti o trundryshk? Perse nuk kerkon realizimin e bashkimit paqesor te krahines se Kosoves me trungun ame-Shqiperine? Dhe e fundit, po qe se ti Bureto jeton ne Shqiperi merr pushken e vjeter dhe lufto per te mbajtur me zor kater komunat serbe ne shtetin artificial te Kosoves se Al binit dhe Osmaneshes!

               1. O
                Ortega

                Po komunat e shfarrosura shqiptare të Dardanisë deri në NISH-in shqiptar? Katër komunat janë shkie të importuar nga OLUJA e FAMSHME KROATE, më herët nga "REFORMA AGRARE" e Jugosllavisë - lexo SHPRONËSIMI i SHQIPTARËVE dhe prishja e strukturës etnike të atyre viseve me KOLONË nga LIKA dhe HERCEGOVINA... Dardha ka bisht !

              2. S
               Shmil Pollogasi

               Po, duheshka të kërkojnë ndihmë nga vëllamitë e G. Bërgovicit në Korcë e Tiranë e të gatuajnë një "OPEN BAKLLAVA". Ne kultivojmë edukatën e deleve, ndërsa shkiet atë të ujkut. Rezultati...Evropa i jep miliarda Serbisë dhe ajo i kalon me destinacion humanitar - financon prishjen e strukturës demografike të një vendi, e sanksionuar me norma ndërkombëtare dhe e stimuluar me para evropiane... E dëgjuat se cka tha Lajcaku pas tekimit me VUKUKICIN - patëm një dialog të "ashpër" të "vështirë", por të "DREJTË" Hera e parë që atriburi i drejtë i referohet një "dialogu", lexo - pohimet e UJKCICIT ishin të "DREJTA"

              3. e
               emigranti

               Nje shkrim I shkelqyer. Te pakten tani te gjithe shqiptaret duhet te behen bllok ne perkrahje te qeverise kosovare, qe eshte ne zbatim te detyrave te saj institucionale dhe serbet te dirigjuar nga Beogradi bertasin sikur cfare ka ndodhur. Per kete faj ka edhe komuniteti nderkombetar qe I ben presion Kosoves qe gjithnje tu beje leshime serbeve aq sa edhe sot pas mese 2 dekadave te qarkullojne makina me targa ilegale. Ne menyre demostrative largohen nga detyrat qeveritare dhe bota vazhdon ti thote qeverise kosovare te terhiqet nga vendimi I saj I drejte. Kjo per aresye se e dine qe kane ne Kosove nje pushtet te dhuruar. Imagjinoni sikur komunat me shumice serbe te ishin implementuar dhe te funksiononin ashtu sic kerkojne serbet te mbeshtetur nga komuniteti nderkombetar.

               1. L
                Liria

                O emigrant, ktheu ne Kosove se postet qe lane serbet jane te lira. Po ashtu blij edhe nje pushke e shko pushto kater komunat serbe ne veri te Kosoves se Al Bin Kurtit dhe Osmaneshes.

               2. r
                raul

                Ke shume te drejte por Vjosa Baldosa a ka shkuar per vizite ne ndonje familje shqiptare matane ures se Ibrit ne Mitrovice ? Apo ka qene e zene me keshillat se si gjigandi Edi Rama ne mandat te trete duhet te drejtoje shtetin shqiptar. Kjo baldose tashme shume e perbuzur, neveritur, urryer ne Shqiperi pas fjalimit hakmarres, te turpshem , denigrues, fyes, dhe te pavlere qe mbajti ne parlamentin shqiptar ne perpjekje per te denigruar figuren e Edi Rames sipas porosise se perbindeshit te vicidolit, duke hyre ne histori si fjalimi me i poshter, me i turpshem qe eshte mbajtur ne parlamentin Shqiptar ne 120 vjet shtet dhe duke merituar urrejtjen e perjeteshme te mbare kombit shqiptar perjashtuar shpellaret e vicidolit. Fjalimi i saj i poshter ishte per t'ju shmangur pikerisht ketyre problemeve te medha qe ka Kosova me Veriun e saj qe mesa duket e ka peshqesh nga trupat franceze qe hyne te parat pas largimit te trupave serbe dhe i bene sherbimin me te cmuar Sllobodan Miloshevicit duke ja dhuruar de fakto kete pjese te teritorit Serbise ne menyre shume tinzare dhe djallezore taman si Jeruzalemi qe pretendohet dhe nga Izraeli dhe nga Palestina. Kam frike se do jete nje perpjekje titanike e shtetit te kosoves per te vene nen kontroll kete teritor kontrabande,krimi dhe veprimeve joligjore. Le te shohim cfare do beje baldosa e Kosoves me Mitrovicen e Veriut se ato problemet me shqiperine i ka qare fare. Fjalimin e saj te poshter ne parlamentin shqiptar vjet ne Tirane do ta kishte zili dhe Sllobodan Miloshevici po te ishte gjalle dhe ajo gjate gjithe jetes se saj nuk do te arrije kurre te permirsoje imazhin e saj shume negativ ne Shqiperi.

                1. P
                 Piro

                 Rsul, ke shume te drejte.

                 1. O
                  Ortega

                  ë ë ë "OPEN BAKLLAVE e mbushur me mut, që Serbia i serviri Ramës dhe ai ua shpërnda edhe juve openistëve...

                 2. B
                  Bureto

                  @Raul! No comment because your's is the best one!

                  1. r
                   raul

                   Thank you so muc!

                  2. G
                   Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                   Shihet qarte qe znj. Alishani nuk ka shume dijeni per gjendjen reale ne Kosove. Znj. Alishani sigurisht qe duhet ta kete degjuar ate fjalen e popullit "Lum i forti e mjer i ligu".

                   1. c
                    ce

                    Alba shume bukur, artikull kuptimplote. Po pse nuk e dergoi Albin kurt kundrapedali Bojken Abaz mustaqemiun ne Mitrovicen e Veriut per te krijuar vetcvendosjen por e solli ne Tirane kur ne kemi fituar pavaresine para 120 vitesh. Por cfare pushteti donte te fitonte Albi kurt kundrapedali ne Gjirokaster ne 2021 ku nuk mori asnje vote Bojken mustaqemiu kur ai (Albini) nuk ka pushtet brenda teritorit te Kosoves ne nje rajon te madh sa Mitrovica e Veriut. Hajde uri per pushtet i Albinit hajde, ne Mitrovice nuk hyn dot do deputet ne Gjirokaster , cmenduri albiniane.

                    1. S
                     Shmil Pollogasi

                     Po nise MUSTAFAnë e LDK se ai ka pushtet bythën dhe armë tradhëtinë...E keqja jonë se tradhëtarët i trajtojmë për të mencur, dhe atdhetarët për të cmendur e të rrezikshëm. DÉjÁ VU ! Albini është mishërim - LEH VALENSA, NEMET, ZELENSKY.

                    2. F
                     F

                     Kuj po i kerkon falje o zonjush dhe ne emer te kujt ?????Kosovareve ju roft ai monumenti i Bill Klintonit te madh qe e kan ngritur ne qender te Prishtines ,nipokrizi e gjall e mentalitetit dhe pabesis se tyre ! Bravo RAUL .ke then te verteten e madhe te ktyre mosmirnjohesve qe paturpesisht vijn e i bashkohen armikut e shkaterimtarit te atij populli "vella"qe ju gjend ne oret me te veshtira historike,dhe tregoi me fakte dashurin e mallin vllazeror per ta perdhosur kjo DOS Presidentia e tyre e jo vetem ,mu brenda altarit te tij Jan vet fajtor e ti laraska "gazetare"qe te paska "frymrzuar" sentimentalizmi mos u mundo te hedhesh fajin aty ku nuk esht e na kerkoke dhe falje !!!!! Nuk i njifke as serbet ti e as kosovaret e nuk dua te vazhdoj me gjat se lexoj komentus ketu qe nuk jan aq dritshkurter si puna jote

                     1. L
                      Liria

                      Alba Alishani (Berisha) njeh vetem Perbindeshin e Vicidolit dhe po tretet nga zila qe e ka zene ndaj Floriana Garos qe i ka zene vendin.

                     2. S
                      Shmil Pollogasi

                      ALBA, bija jonë ! Lexo shkrimet e lexuesve dhe do konstatosh lehtë se c´profili shoqëror e kombëtar kemi ne shqiptarët arbnorë dhe shiptarellat "kosmopolit", resp "internacional! Në ditët e luftës së Dardanisë, kishe një segment me emër shqiptarë, fëmijët e të cilëve ndiqnin diskot e natës; me vajza gjithë arsenalin e ngjyrave makiazh që argëtoheshin klubeve të Tiranës, të Gostivarit, të Shkupit dhe ajo pjesa arbnore që i dërgonte djemtë në luftë për të mos i parë më ndër të gjallët. Lexo se si të (si na) ofendojnë, duke të parë (na parë) si zëdhënëse të Salës, ngase Dardania na qenkësh pronë personale. Një luftë speciale në frymën "OPEN BAKLLAVA" për të vrarë e shuar frymë e ndërgjegjes kombëtare. Ti lulëzo e lulëzo, ju pacim ty dhe miliona arbnorë!

                      1. L
                       Lithan Statha

                       Fefi , zana tonë nuk i kërkon falje i bën finjën , e ja lë në prag kusinë , nj'ashtu elegante - na falni por ka'i cak . Nuk po luajmë tani tërheqje litari si para 10 -të e aq vojtjesh në fije ( të gërshetit ) të flokut , por : tash , nani llacstikën u thotë e ec e distancohemi në të rigorozën , e , ua lëshon , nga rreptësia cak i saj , sura'tit pllac . Ose ndryshe i përvëloi si gjerdanët e goricës që ne bëjmë zairenë ,finjë safi pëndë fina t'onë ...vV

                       1. K
                        Kujtimi

                        Te lumte Alba , nje shkrim i vlefshem per te gjith shqiptaret . Kujtimi nga USA .

                        1. N
                         Nik

                         Alba, beju te fala kreut te agjentures serbo-ruse ne Shqiperi Sali Vuk Karaxhichit dhe adhurueses se tij Merita Berishes (ish-Haklaj)! Nik nga Cjogago, USA

                        2. r
                         ramiz

                         Përshkrimi realist I Znj.Alishani,është,në suaza të një gjendjeje faktike në Kosovë! Se ka shumë mungesa në shumë aspektet e që as jë qeveri në Kosovë nuk ka arritur t'i zgjidh si duhet.Po e vërteta qëndron diku tjetër: Trysnia ndërkombëtare mbi qeveritë kosovarë ka qenë dhe shih se akoma vazhdon të jetë mëse e ashpër mbi Kosovën si shteti.Ata kurrë nuk I dëgjon ta kritikojnë regjimin pro milosheviqjan por plot gojen e kanë anti Kosovë, Assgjë nuk kanë bërë për denimin e kriminelëve Serbë,por Kur vije puna të shqiptarët ata janë në tehun e shpatave të tyre..Tash e sa kohë.Ka perjashtime,të besueshëm në në Kosovë I dimë vetëm Dy shtete : SHBA DHE ANGLI .

                         1. B
                          Bujar Kanapari

                          Me detyrove te komentoj . Keto 9 vjet, kush po e qeverisin Shqiperine, myslimanet apo ortodoksit? 7 % e ortodokseve, qeverisin Shqiperine ne institucionet kryesore. Dhe kane qeverisur, shume bukur!

                          1. G
                           Gole

                           Alba Alishani,vajza e Prizrenit,që u bë modeli i femrës të kulturuar dhe arsimuar drejt,modeli për vajzat shqiptare jo vetëm të Kosovës por edhe të këtyre tonave këtej,të cilave u ka shkarë mendja.. Shikojeni këtë vajzë si flet,si shikon,si gjestikulon,si vishet ,si krihet,si e dëgjon bashkëbiseduesin,si të respekton,sa e vlerëson të folurin e bukur ,të saktë,shqip. Një vajzë me thjeshtësi e feminitet,që nuk e ha me sy bashkëbiseduesin dhe nuk e heq zvarrë fjalën,që nuk kërkon të jetë ajo në qendër të vemendjes dhe nuk llastohet si Grida Duma p.sh- (më fal për krahasimin Alba ) Ja pra ,e keni shembullin...pa bërë si rrugaçe,pa folur parë e prapë,pa u zhveshur e pa provokuar kënd ( si "gocat "sot)kjo vajzë jep një figurë të këndëshme dhe të bën ta dëgjosh. Lum nëna që të ka lind Alba,kështu themi nga anët tona...

                           Lini një Përgjigje