Lea Ypi: Një përgjigje zyrtarëve britanikë, që janë alarmuar nga "pushtimi" shqiptar

4 Nëntor 2022, 17:40Blog TEMA

Lea Ypi: Një përgjigje zyrtarëve britanikë, që

Nga Lea Ypi

Kur u rrita në Shqipëri në vitet 1990, babai i një prej miqve të mi ishte një kontrabandist njerëzish. B.Lame nuk kishte qenë gjithmonë një kontrabandist. Përpara se vendi të kalonte nga një shtet komunist në një shtet liberal, ai punonte me turne në kantier, ku bënte rrjeta peshkimi dhe rilyente varkat.

Ai nuk dukej si një kontrabandist – ai ishte i vogël, i dobët dhe ecte çalë. Ai nuk zgjodhi të ishte i tillë, reformat e privatizimit që shoqëruan ardhjen e pluralizmit politik i detyruan drejtuesit e kantierëve të detyrueshëm të bëjnë shkurtime, kështu që B. Lame dhe gruaja e tij e gjetën veten të papunë. As nuk e mendonte veten si kontrabandist: ishte një punë si të tjerat. Ai paguhej për të ndihmuar njerëzit me gomone të arrinin në Itali dhe paratë i duheshin për të ushqyer fëmijët e tij. Kishte pak frikë, por nuk i vinte turp për punën e tij. Për dekada, shqiptarët ishin vrarë nga shteti i tyre sa herë që tentonin të kalonin kufirin. Në rastet shumë të rralla në të cilat njerëzit kishin sukses, të afërmit që kishin lënë në Shqipëri, dëboheshin. Më në fund, shqiptarët ishin të lirë dhe B.Lame po i ndihmonte të realizonin ëndrrat e tyre. Ai foli për këtë me një prekje krenarie.

Një natë, B.Lame u zhduk dhe nuk u kthye më. Disa njerëz thanë se ai ishte vrarë; të tjerat tha së u mbyt në detin Adriatik, i ngrënë nga të njëjtët peshq për të cilët ndërtoi rrjeta.

Migrimi ka qenë një bekim dhe një mallkim për Shqipërinë që nga fundi i Luftës së Ftohtë. Ka qenë një bekim sepse pa remitancat nga emigrantët shqiptarë, familjet e tyre do të kishin luftuar me ndikimin shkatërrues të reformave neoliberale të “terapisë së shokut” që premtuan ta kthenin një shtet të dështuar të izoluar komunist në një parajsë kapitaliste në lulëzim. Ka qenë një mallkim sepse, ndryshe nga çfarë do të donte të besoni propaganda konservatore, askush nuk kënaqet duke lënë vendin e tij. Edhe duke lënë mënjanë rreziqet kalimet e jashtëligjshme, madje edhe aty ku ka rrugë legale, migrimi copëton familjet dhe “ikja e trurit” të popullësisë është një plagë e hapur.

Çdo vit shteti shqiptar investon në mjekë dhe infermierë që menjëherë pas diplomimit braktisin vendin e tyre, të joshur nga pagat më të larta dhe kushtet më të mira të jetesës në perëndim. Kur ju mbështetni një sistem imigrimi të bazuar në pikë ose pranoni që Britania duhet të investojë në tërheqjen e migrantëve me aftësi të larta, ju po miratoni në mënyrë efektive një formë shfrytëzimi. Shqiptarët do të punojnë dhe do të paguajnë taksa për të moshuarit britanikë që do të kujdesen nga infermierët shqiptarë. Spitalet atje (Shqipëri) do të kenë mungesa në mënyrë që pacientët këtu (Angli) të vazhdojnë të marrin kujdesin e duhur.

Qeveritë perëndimore vështirë se shqetësohen nga kjo. Migrimi për ta është një statistikë. B. Lame ishte një nga qindra mijëra shqiptarët, fati i të cilëve u vulos nga shpërngulja. Unë jam një tjetër. Për qeverinë britanike dhe sekretaren e saj të brendshme, Suella Braverman , ne të dy jemi kriminelë.

Një “pushtim” i shqiptarëve, madje duke lënë mënjanë besueshmërinë e asaj metafore në një vend me një nga normat më të ulëta të azilkërkuesve në Evropë , tregon një ndryshim të papritur të tendencave. E vërteta është se që nga fundi i Luftës së Ftohtë, Shqipëria ka pasur shkallën më të lartë të emigrimit për frymë në Evropë , një trend që Kombet e Bashkuara parashikojnë se do të vazhdojë edhe për të paktën dy dekada të tjera. Pas krizës financiare të viteve 2008-2009, kur BE-ja “mbyti” vende si Greqia (ku më shumë se gjysma e popullsisë emigrante është shqiptare), remitancat ranë ndjeshëm.

Covid-19 i dha një goditje tjetër një shteti tashmë të dobët dhe shumë të pabarabartë, pasi shumë biznese u mbyllën dhe kostot e kujdesit shëndetësor u rritën. Nuk ndihmoi që “aleatët” tanë europianoperëndimorë grumbulluan vaksina pa u shqetësuar për implikimet afatgjata për vendet e tjera. Por pavarësisht gjithë kësaj, në verën e vitit 2021 dhe pas tërheqjes së NATO-s nga Afganistani, Shqipëria – një vend me 2.8 milionë banorë dhe një nga më të varfërit në Evropë – ra dakord të presë 4000 refugjatë afganë të refuzuar nga shtetet më të pasura të NATO-s.

Është e vërtetë që vitin e fundit numri i emigrantëve shqiptarë ka ardhur në rritje, si në BE ashtu edhe në Britani të Madhe. Kjo është alarmante për Shqipërinë, por vështirë se do të provokonte kolapsin e një vendi të G7. Shqiptarët e dinë – edhe përmes mediave sociale – se pas Brexit ka mungesa të konsiderueshme në tregun e punës në Mbretërinë e Bashkuar. Janë punëtorët e BE-së që Britania e Madhe ka humbur si rezultat i Brexit-it, të cilët ata shpresojnë t’i zëvendësojnë. Ata gjithashtu e dinë se Calais është bërë gjithnjë e më i prekshëm, pasi shkëmbimi i informacionit me autoritetet franceze është tani më i ndërlikuar – lidhjet më të dobëta me agjencitë evropiane do të thotë që oficerët e Mbretërisë së Bashkuar duhet t’u kërkojnë atyre shqiptarë të dhëna që do të kishin marrë më parë nga francezët. Me pak fjalë, ky është një problem shumë britanik, më konkretisht shumë konservator.

Aktualisht në Britaninë e Madhe jetojnë rreth 140,000 shqiptarë, duke filluar nga punëtorët e ndërtimit te mjekët, nga avokatët te pastruesit, nga sipërmarrësit te akademikët. Shumica dërrmuese janë të integruara mirë: paguajnë taksa, rrinë në radhë, betohen për besnikëri ndaj monarkisë. Kur të gjithë etiketohen si kriminelë, dallimet e tyre, historitë e tyre personale, kontributet e tyre në shoqëri, bëhen të padukshme. Ideali i demokracisë është marrë peng nga realiteti i shëmtuar i metaforave luftarake. Kur një grup i tërë pakicë veçohet si “pushtues”, projekti i integrimit prishet. Mbetet vetëm dhuna, një botë e ndarë midis miqve dhe armiqve, që ushqen zemërimin dhe legjitimon armiqësinë.

Shqiptarët janë bërë viktimat e fundit të një projekti ideologjik që i ekspozon pakicat ndaj stereotipeve negative, ksenofobisë dhe racizmit, dhe të gjitha për hir të fshehjes së dështimeve të veta politike. Fatkeqësisht, ata vazhdojnë ta shohin Mbretërinë e Bashkuar si një model stabiliteti, integrimi liberal dhe qeverisje të mirë. Ata e dinë sigurisht trazirat e fundit: ishte përmes rrjeteve sociale shqiptare që zbulova memen që përshkruan Rishi Sunak si kryeministrin e muajit. Por ata e trajtojnë atë si një çudi të vetme. Kjo mund të shpjegojë pse, megjithëse shqiptarët me të drejtë u ofenduan të quheshin pushtues, asnjëri prej tyre nuk vuri në dukje paradoksin e trajtimit të shqiptarëve si armiq nga njëra anë, ndërsa kërkonte që qeveria shqiptare të bashkëpunonte si miq nga ana tjetër.

Në përgjigje, autoritetet shqiptare sugjeruan se shteti është i gatshëm të bashkëpunojë me Mbretërinë e Bashkuar për të zgjidhur “krizën” e migrantëve. Në fakt, ata kanë bashkëpunuar gjatë gjithë kohës, siç e pranoi edhe vetë Braverman. Unë jam skeptik për mundësinë e suksesit në bashkëpunimin me një qeveri që ka krijuar vetë urgjencën që po përpiqet të zgjidhë.

Mirëpo, çështja e vërtetë është ajo e moralit dhe jo e efikasitetit. Vërejtjet e Bravermanit ishin të kota, fyese dhe të dëmshme për dhjetëra mijëra shqiptarë që kontribuojnë për vendin e tyre të adoptuar, ndërkohë që mbartin traumën e braktisjes së vendlindjes. Si qytetarë të Mbretërisë së Bashkuar, ne duhet të kërkojmë që ajo të japë dorëheqjen. Si qytetarë shqiptarë, duhet t’u kërkojmë autoriteteve shqiptare të refuzojnë bashkëpunimin pa kërkuar falje.

80 Komente

 1. L
  Lani

  Të lumtë Lea dhe Faleminderit për qëndrimin tënd!

  1. T
   Taip Sulko

   Aman o Lani me keto komplimente bajate per nje tyryfyçke qe pretendon se eshte londineze nga Durrësi por ka nje dell psikopatie. Une kisha pershtypjen se kjo Lea Ypi do ishte e meñçur por duket per ndonje kamarjere qe punon ne Kukës ose në Cërrik se per ne Starje nuk e pranon njeri jo me per Oxfordin.

   1. X
    X

    O trap,ku qendron ligesia jote qe jep koment per Lean ,ku e njef ti ate o injorant, ajo shkruan shume qarte dhe drejt,turp te te vije shkruan dhe shqip

    1. m
     mendimi im

     Ketu nuk eshte pune ligesie por e gjitha qe zonja Ypi ka shkruar eshte konstatim dhe jo zgjidhje. Nese ajo vertete eshte filozofe ashtu sic thuhet, ajo duhet te ideoje zgjidhje te problemeve dhe jo te tregoje problemet me fjale te bukura.

     1. M
      Mendimi im per mendimin tend

      Se pari fokusi eshte te adresoje albanofobine qe ka marre dhene dhe eshte bere shume shkaterrues kudo. Se dyti po ka thene disa gjera per zgjidhjen, Duke filluar me nje kerkese ndjese GB mund te vazhdoje me bashkepunimin me qeverine shqiptare per kthimin e atyre qe nuk do qe ti mbaje dhe ata qe kane shkuar per pune per te cilat tregu anglez ka nevoje atehere te lehtesoje procesin e vizave sepse se pari ndihmon bizneset e vendit te vet dhe si rrjedhim ekonomine e vet se pari, dhe si pasoje ndihmon edhe emigrantet qe shkojne atje, Ata qe merren me krime duhet patjeter te ndeshkohen dhe tiu ndalohet hyrja jo vetem ne GB por kudo por nuk mund te therrasesh nje komb te tere me epitete kaq diskriminuese.

     2. T
      Taip Sulko

      Te nderuar lexues, Komenti i mesiperm nuk eshte i imi. Eshtë vendosur nga një llogari fallco, e paraqitur me emrin tim. Vendosja e nje komenti ne emrin tim, por qe nuk me përket mua, është jo vetëm rrugaçëri, por edhe nje veprim i paramenduar, i qëllimshëm dhe i dënueshëm. Mendimi im per Lea Ypin: Lea është një intelektuale dhe shkrimtare që e bën dhe duhet ta bëjë krenar çdo shqiptar. Lea e thotë me intelligjencë dhe me art fjalën dhe mendimin e saj. Ka shikimin e vet të vecantë dhe të guximshëm për çka duhet nderuar dhe vlerësuar. Gjestet e rrugaçëve dhe armiqve të fjalës, nuk ia ulin vlerat Lea Ypit dhe veprës së saj. Me respekt Taip Sulko

     3. T
      Taip Sulko

      Te nderuar lexues, Komenti i mesiperm nuk eshte i imi. Eshtë vendosur nga një llogari fallco, e paraqitur me emrin tim. Vendosja e nje komenti ne emrin tim, por qe nuk me përket mua, është jo vetëm rrugaçëri, por edhe nje veprim i paramenduar, i qëllimshëm dhe i dënueshëm. Mendimi im per Lea Ypin: Lea është një intelektuale dhe shkrimtare që e bën dhe duhet ta bëjë krenar çdo shqiptar. Lea e thotë me intelligjencë dhe me art fjalën dhe mendimin e saj. Ka shikimin e vet të vecantë dhe të guximshëm për çka duhet nderuar dhe vlerësuar. Gjestet e rrugaçëve dhe armiqve të fjalës, nuk ia ulin vlerat Lea Ypit dhe veprës së saj. Me respekt Taip Sulko

      1. T
       Taip Sulko

       Te nderuar lexues, Ky koment i mësipërm, nuk është i imi. Dikush, me siguri një rrugaç apo kobure rrjetesh i dikujt tjetër e ka vënë këtë paçavure. Eshtë padyshim një veprim i dënueshëm dhe redaksia duhet të bëjë punën e saj në këtë rast. Ndërkaq dua të them, se unë, Taip Sulko kam një vlerësim të lartë për Lea Ypin dhe veprën e saj.

       1. T
        Taip Sulko

        Te nderuar lexues, Komenti i mesiperm nuk eshte i imi. Eshtë vendosur nga një llogari fallco, e paraqitur me emrin tim. Vendosja e nje komenti ne emrin tim, por qe nuk me përket mua, është jo vetëm rrugaçëri, por edhe nje veprim i paramenduar, i qëllimshëm dhe i dënueshëm. Mendimi im per Lea Ypin: Lea është një intelektuale dhe shkrimtare që e bën dhe duhet ta bëjë krenar çdo shqiptar. Lea e thotë me intelligjencë dhe me art fjalën dhe mendimin e saj. Ka shikimin e vet të vecantë dhe të guximshëm për çka duhet nderuar dhe vlerësuar. Gjestet e rrugaçëve dhe armiqve të fjalës, nuk ia ulin vlerat Lea Ypit dhe veprës së saj. Me respekt Taip Sulko

        1. T
         Taip Sulko

         Te nderuar lexues, Komenti i mesiperm nuk eshte i imi. Eshtë vendosur nga një llogari fallco, e paraqitur me emrin tim. Vendosja e nje komenti ne emrin tim, por qe nuk me përket mua, është jo vetëm rrugaçëri, por edhe nje veprim i paramenduar, i qëllimshëm dhe i dënueshëm. Mendimi im per Lea Ypin: Lea është një intelektuale dhe shkrimtare që e bën dhe duhet ta bëjë krenar çdo shqiptar. Lea e thotë me intelligjencë dhe me art fjalën dhe mendimin e saj. Ka shikimin e vet të vecantë dhe të guximshëm për çka duhet nderuar dhe vlerësuar. Gjestet e rrugaçëve dhe armiqve të fjalës, nuk ia ulin vlerat Lea Ypit dhe veprës së saj. Me respekt Taip Sulko

        2. R
         Raimond vlonjati

         Lea eshte super intelektuale Bravo Lea ! Motra jone me e mire . Aty ne fund i ke thene shume mire Qeverise sone, qe te mos bashkepunoje per te kthyer emigrantet tane. Por te bashkepunoje per te gjetur ruget qe emigrantet tane atje te cilet nuk kane dokumenta qendrimi te legalizohen dhe te behen te ligjeshem atje .

         1. B
          Belina

          Nje shkrim idiot per nje tyryfyçke qe perfaqeson shkollen e Soros.

          1. P
           Po po

           Belina ti duhet te jesh ajo gruja me legen mbi torten e pavaresise qe paske kaq inat se se mbushe legenin sa deshe

          2. I
           Iliria e bashkuar

           Po Lani. Te mbrosh te verteten me kete shkrim te nje Ylli shqiptar eshte gjeja me e vogel. Por ka shume komente te tjera shume te turpshme. Pas u tallur, keta nuk jane te rjedhur nga trute, keta jane armiqte e Shqipes. Shqiperia dhe shqiptaret jane viktima te politikave kriminale.... Nuk eshte vetem lufta nje akt armiqsie. Vonesat dhe mos zhvillimi, injorantet, tradhetaret, marja e kalase nga brenda jane gure te cmuar kunder shqiptarve. Historia eshte e pasur me fakte te tmershme dhe te turpshme. Sot disa vende "demokratike" jane kthyer ne vende "diktatike".... Propaganda dhe disa shkrime te dobta u a prishin mendjen njerzve me pagesat e larta ne EU. Keta harojne se ne ndonje shtet, shkalla e varferise shkon deri ne rrogat me 1000 ose 1200 € ne muaj. Jeta eshte e veshtire. Sistemi i te drejtave te njeriut, pervec vleres, fsheh qellimet perfituese te shume shteteve, mos njohje e diplomes ose njohje me pak sjell perfitime nga rrogat jo te njejta si te vendit... Sot ambasadat jane kthyer ne zyra pune me nje planifikim te perkryer. Ne kete bote hipokrite shqiptaret nuk kane ditur kurre te bashkohen e te zhvillohen, sa turp e sa keq. Kosova eshte nje shembull i mire i politikave te dobta te USA dhe EU....

          3. P
           Per inat te sime vjerre

           Bravo zonje.....absolutisht duhet te kerkojme te kerkoje te falur , minimumi....respekt !!!!!!

           1. E
            Emiljano

            Skam pare reagim me gjynahqar dhe vajtues. E viktimizur der ne fund autorja nuk e sheh problemin te vetja se ballkanasi normal e mban hunden lart. Qesharake der ne palce

            1. A
             Adi

             Pse perendimoret dhe Britaniket, ne menyre te vecante anglezet nuk e mbajne hunden lart? Sa te duash, mendojne qe jane me te mire, me te edukuar, me te ditur me, me, me. Shiko nga komentet sa e madhe eshte diferenca me cfare mendojne per veten e cfare mendojne per te tjeret sidomos per ata si ne nga Ballkani. Problemet gjithnje kane disa kende veshtrimi, ti mesa duket je nga ana shqiptaret qe i shan shqiptaret, sidomos me te huajte per tu dukur vete me mire, nuk e kupton ironine e veprimit tend, qe ne fat te ben te dukesh shume keq.

             1. T
              Tirons

              Anglezit i takon ta mbaje hunden lart mer daku se shih ca shteti e kulture ka krijuar, shtet ku do te shkoje e emogroje tere bota. Ne kemi krikuar nje pocaqi e palacollek nga ku duan te ikin te gjithe. Ti tani po me thua te dhjere por krenare?

           2. T
            Trimi

            SHkrim fantastik e nje vajze me njohuri te persosura. Respekte.

            1. H
             Haka Tekizoti

             Të lumtë! Saktë, qartë, me logjikë të ftohtë.

             1. K
              Koli

              Nje shkrim Fantastik.Me behet qejfi qe kemi ne Bote,vajza kaq inteligjente dhe te lidhura me vendin e lindjes.Rrespekt per kete Vajze.

              1. E
               Era

               Bravo Te lumte qe me dinjitet mbron bashkatdhetaret. Ndjehem shume keq se akoma ne shekullin e 21 te egziston e zbatohet mentaliteti qe i takon mesjetes “ Me mire m.t se I vogel” Boll me jooo Bravo edhe k ministrit qe del ne mbrojtje te emigrantve e cdo gje te zgjidhet me bashkepunim

               1. S
                Sufllaqe

                Bravo dhe ty që paske stomak të fortë pas gjithë këtyre sufllaqeve, kalo dhe bga Sala për ndonjë byrek. Shqipëria s'ka më rini kjo thotë bravo, a thua se iku rinia se donte jo se këtu s'ka as kushtin më minimal.

               2. U
                Une

                Ti zonja Ypi flm per shpjegimin po ne skishim nevoje. Seshte hera e pare qe shikojme kete reagim. Ka ndodhur keshtu me Greqine dhe Italine. Sa here duhet cuar vemendja diku tjeter sajohen probleme te kota ku pretendohet qe ska faj qeveria. Mua personalisht sme intereson fare cmendon anglia si shtet, miqte e mi anglez pasi i kam pyetur per kete problem me kane thene fjale per fjale "ata mjafton te paguajne energjine". Sic e shikon zonje njerezit e thjeshte nuk shkojne aq larg sa te fajesojne nje komb. Anglia mund ti kerkoje llogari Frances jo shtetit Shqiptar. Ne populli duhet ti kerkojme llogari shtetit Shqiptar per varferine ku jemi. Po munde bej nje shkrim europa nga lufta e pare boterorre ne vitet 75 dhe pastaj shqiperia nga vitet 90 ne 2020. Flm.

                1. F
                 Futja kot

                 Cfare thu o njeri! Ajo te shkruaj per cfare te pelqen ty? Hahaha, cfare peshku!

                 1. S
                  Shqiptari

                  Nese do te lexoje me shume media nderkombetare dhe sidomos pjesen e komenteve do kuptoje qe jo te gjithe njerezit e thjeshte mendojne si keta miqte e tu. Ka plot qe iu jane shpelare trute nga ektremistet e djathte ku shqiptaret portretizohen te gjithe si kriminele qe merren me droge, prostitucion dhe jane banda te dhunshme, ose islamike te rrezikshem (qe eshte shume larg te vertetes per pjesen me te madhe te polullates) sigurisht qe kemi delet tona ne zeza qe ndihmojne ne kete reputacionfamekeq por permasat te cilat ka marre kjo fushate kunder shqiptareve eshte e gjitha si pasoje e propagandes se qellimshme antishqiptare, ku fatkeqeshisht shume politikane te se ashtuquajtur e djathta shqiptare jane kontribues te medhenj, si duket rublat bejne te veten sic thote Rama. Dhe nuk eshte cudi, Rusia ka arritur te manipuloje opinionin ne dhe per vende me te medha se Shqiperia. Pergjegjesia jone si shqiptare eshte te hedhim drite mbi te verteten, te ndertojme vendin tone dhe te kemi respekt per vete me se pari.

                  1. s
                   shqip

                   Shqiptari-ky me siper ja ka vene shume drejt emrin vetes, pasi ja ka fut vertet kot. Lea ka shkruar nje artikull te persosur dhe meriton per kete falenderimet e lexuesve. Po te shikosh me kujdes, numri i personave me komente pozitive per Lean eshte teper i madh, kundrejt ketyre karagjozeve qe na shesin mend me teori bajate per fajet e qeverise, merret vesh se shumica e publikut shqiptar eshte pjese e shendoshe. Karagjoze si puna e ketij mikut me siper ka dhe do te kete gjithmone, sipas asaj shprehjes se vjeter se "pyll pa derra nuk ka".

                   1. i
                    iliri

                    duan te marrin botat ne zgjedhjet e ardheshme ! Jane shume prapa partise laubur-iste... Emigracioni eshte i ndieshem

                   2. F
                    Felin Scitta

                    Shteti , bizbiqe , është një si kjo mendësi që e mban peng . Ka që as nuk e dijnë ku bie kombi yt , biles e përbuzin të ardhurin ( jo të gjithë , of cours ) deri sa ai shkëlqen , edhe si trafikotrop - pasi ka treg -dhe kur origjinat këmbehen në jetën e përditshme , habiten që Agniesse De Bourge ( cila kjo ) u shugurua Terezë de . Ja si u punua njërëzia diranjore pa dhe me rrënjë . Sa e mohuan . S'pyeta .

                    1. D
                     Dakord

                     "Une" mendoj qe ke te drejte ne nje pike kur thua se njerezit e thjeshte nuk mendojne se mund te kete komb kriminelesh se krimi nuk ka as komb as atdhe. Nuk bie dakord me ty kur pret qe qeveria te zhduke varferine. O zoteri, varferia zhduket nese shqiptaret shtrojne kurrizin ne 2 deri 3 pune ne dite siç kane bere dhe bejne ata pertej adriatikut, te deklarojne pagat e te paguajne taxat sepse nje shtet i pasur ben nje popull te pasur. Pse nuk shohim në atdheun tone te dashur nje parti opozitare apo nje shoqeri civile te ngrihet fort kunder evazionit fiskal?? Pse ikin shqiptaret? Ikin se nuk duan te paguajne taxa per evazoret. Si mundet qeveria te besoje se nje inxhinjer zbatimi ka pagen 45.000 leke kur te gjithe e dime se paguhen 150.000 leke???!!! Po gazetaret? Po moderatoret??? Ca te nenes e ca te njerkes ne kete vend. Ata qe ndihen si te njerkes sigurisht qe do ikin. "Stop evazionit fiskal" duhet te jete motoja e shqiptareve. Ka 32 vjet qe fajesojme politiken duke djegur 3 breza dhe duke quajtur te pafajshem veten pra popullin. S'ka popull te pafajshem pra!! Ka popull anës dritës i paparë, anës detit i palarë. Nuk mjaftuan as 1 mil emigrante per te mesuar kete popull ç'eshte puna dhe kapitalizmi?? Atehere le te ikin edhe 1 mil te tjere. O mesojme o shfarosemi fare me mire.

                     1. p
                      per dakord

                      Ne teori eshte ashtu sic thua ti por gjerat nuk behen me urdher te peshkut. Nese nuk eshte fajtor politika, atehere kush eshte, populli ? Populli eshte turme qe shkon nga ta drejtojne. Populli nuk eshte inteligjence. Shtetet drejtohen nga qeverite dhe jo nga popujt. Sa per shfarosje, me mire ik pirdhu dhe shfarosu ti. Mjeran. ben si i zgjuar. Tingellon si Don kishoti i Mances. Karabush.

                    2. D
                     Drejtësia

                     Mirenjohje Pedagoge Lea per perfaqesimin tuaj intelektual e kombetar. Nderkohe, si pedagoge, ju ben nder te flisni permes statistikave per 140.000 emigrantet shqiptare, sepse duket se integritetin intelektual ia keni nenshtruar pathologjise politike partiake kur thoni se "Unë jam skeptik për mundësinë e suksesit në bashkëpunimin me një qeveri që ka krijuar vetë urgjencën që po përpiqet të zgjidhë." E para, 70% e 140.000 emigrantet shqiptare qe kane emigruar ne Angli vijne permes dokumenteve te perfituara prej vitesh si emigrante ne shtete te tjera te rrezikuara nga e ardhmja. E dyta, 30% qe mbetet te kene ardhur nga Shqiperia, nuk kane ardhur vetem ne vitet e qeverise aktuale. E treta, si njohese e realitetit anglez, cfare e stimulon nën dhe, ne menyre te padukeshme, kete "uri" per Angline? Ka motive te tjera?!

                     1. I
                      I. Hoti

                      ooo 'drejtesi' majmun i pa 'evolution' ndryshueshem ! Ne cilin vit eshte dhene amnisti nga qeveria konservatore kero 12 vite ??????? kujtoj se qeveria laburiste ka dhene 3 amnisti ne 12 vitet e qeverisjes, ku bejne pjese 70% yt . Pakice e vogel me gjykate#ne fillim 1998--2003''' Pergjegju :

                      1. D
                       Drejtësia

                       I.Hoti zor se do mesosh te shkruash, as te kuptosh, sepse je akoma ne gjendjen primitive.

                     2. M
                      Mondi

                      faleminderit Lea, fjala jote në vesh të qeverisë...!

                       1. S
                        Ssds

                        Pene leshi. Delirante

                       2. U
                        Une

                        Ja dhe keta zorraxhinjte qe komentojne bravo te lumte dora. O zara eshte shkrimtare ajo mund te shkruaje kudo po shkruan nga anglia. Po shqiptare hesapi e keni menjen me dal bukur ne foto video te syte e te tjereve se rroni si zorraxhinje vk. Bli rroba te bukura ke makine, te shpia buburreci fle bashke me ty te i njejti jastek.

                         1. T
                          Ti

                          Po pse nuk shkon ti pastrosh zotrote, keshtu fillon nje biznes te ri dhe puneson ca te llojit tend pa pasur nevoje per 300 euro ose rubla

                          1. M
                           Muzaka i Ri

                           O une, c'na ha mune. Te gjithe zorraxhinjeve.

                          2. B
                           Bregdeti

                           Shkrim me shume kulture. Bravo!

                           1. V
                            Vranakonti

                            Bravo.Te lumt. Je e saket dhe trime.Respekt.

                            1. d
                             durrsaku

                             Ky shkrim i përkthyer nga anglishtja, u botua më 4 nëntor 2022, në të përditshmen britanike me ndikim botëror "The Guardian". Lea Ypi (lindur më 8 shtator 1979), Profesore në Teorinë Politike në Departamentin e Qeverisë në Shkollën e Ekonomiksit në Londër (London School of Economics) dhe akademike shqiptare në Britaninë e Madhe.Profesore e Asociuar në Filozofi në Shkollën Kërkimore të Shkencave Sociale, Universiteti Kombëtar Australian. Ishte studiuese e çmimit post-doktoraturë në Kolegjin Nuffield (Oksford) dhe një studiuese në Institutin Universitar Evropian ku mori doktoraturën. Ajo ka mbajtur pozicione vizitore dhe kërkimore në Sciences Po, Universiteti i Frankfurtit, Wissenschaftszentrum Berlin, Universiteti Kombëtar Australian dhe Instituti Italian për Studime Historike. Ypi u diplomua në filozofi në Universitetin Sapienza të Romës në 2002 dhe në Letërsi dhe Gazetari nga i njëjti institucion në vitin 2004. Ajo mori Masterin e Kërkimeve nga Instituti i Universitetit Europian në 2005 dhe doktoraturën nga Instituti Universitar Europian në 2008. Punimet Interesat kërkimore të Ypit janë teorinë politike normative (përfshirë teorinë demokratike, teoritë e drejtësisë dhe çështjet e migrimit dhe të drejtave territoriale), mendimin politik iluminist (veçanërisht Kantin), marksizmin dhe teorinë kritike, si dhe historinë intelektuale të Ballkanit, veçanërisht, vendlindja e saj, Shqipëria. Libri i saj Free: Coming of Age at the End of History u përfshi në listën e ngushtë për Çmimin Baillie Gifford për Nonfiction dhe Çmimin Costa për Biografinë. Ai fitoi çmimin Ondaatje, çmimin Slightly Foxed First Biography, dhe ishte kujtimet e vitit të The Sunday Times dhe një libër i vitit për The Guardian, The New Yorker, The Financial Times, TLS, The Spectator, New Statesman dhe Daily Mail. Në vitin 2022, BBC Radio 4 e serializoi librin në serinë e tyre Libri i Javës. Në gjuhën shqipe është përkthyer libri "Të lirë" (Free).

                             1. b
                              ben

                              Faleminderit per informacionin. I urojme vajzes sone jete te gjate e suksese, pasi sukseset e saja dhe te te tjereve si ajo na bejne krenare per kombin tone qe gjithmone ka ditur te nxjerre njerez te shquar si Lea Ypi.

                              1. B
                               Belina Budini

                               Kjo profesorja Lea Ypi duket per tyryfyçke nga keto qe ka Edi Rama ne prere e kendojne ne Londer me kembe perpjete.

                               1. V
                                V.k

                                Belina qenke nje bunder bushter e vertete debil-ile

                              2. L
                               London

                               Jam plotsisht dokort me shkrimin tuaj. Bravermani duhet te kerkojë falje me parë dhe pastaj të largohet. Gjitheashtu dhe Rama duhet te iki sa me pare sepse e fëlliqi me sistemin e tij te korruptuar, te droguar, te patronizhuar nga sigurimi i shtetit dhe i pushtetit te tij

                               1. P
                                Politika per injorantet eshte i demshem

                                London , qeke nji cop injoranti qe s'oaske shokun . Po fol mer noj gje per ato gjera qe mundesh ,jo per KM Rama se nuk je i afte ti injorant shpellash ,me fol per Sisteme qe vet s'ja ke iden se cdo te thote etj Gojoro-Foltoresh .

                               2. N
                                Ndue Sanaj

                                Ju lumte prodesoreshe!

                                1. d
                                 demokrati

                                 E mrekullueshme Zj.Ypi.Cfare KLASI po ta krahasosh me gjuhen prej shtepiakeje te frustruar te ministreshes qe te prish gojen ti permendesh emrin.

                                 1. S
                                  Sparky

                                  Bless You Lea Ypi

                                  1. K
                                   Klimax

                                   Autoritetet shqiptare të refuzojnë bashkëpunimin pa kërkuar falje?!!! Çfarë tjetër? Mos vallë duhet që autoritet britanike të vënë në dispozicion të trafikantëve të qënieve njerëzore anijet super luksoze të oligarkëve rusë për udhëtimin drejt brigjeve britanike të mijëra e mijëra shqiptarëve? Duhen respektuar kontrabandistët për "ndihmën" e tyre me mjete të sigurta që mos të mos përfundojnë ne fund të detit si babai i një prej miqve tuaj. Nga halli e bëjnë edhe ata këtë "punë humanitare".

                                   1. s
                                    shqip

                                    Klimax-keep eating shit as normally. This time the offer comes from UK.

                                    1. j
                                     jam grekqiri gabel

                                     Klimax grekqiri Lexoje edhe një herë artikullin, por të plotë ama, jo vetëm fjalinë që të intereson ty. Dhe pastaj eja dhe vill këtu sufllaqen që ke ngrënë te Janulla. Punë grekqirash gjellë qensh...

                                     1. j
                                      jam grekqiri gabel

                                      Klimax grekqiri Lexoje edhe një herë artikullin, por të plotë ama, jo vetëm fjalinë që të intereson ty. Dhe pastaj eja dhe vill këtu sufllaqen që ke ngrënë te Janulla. Punë grekqirash gjellë qensh...

                                     2. S
                                      Sara

                                      dualiteti eshte bere pjese thelbesore e shume shqiptareve si ty Lea, ky eshte problemi... ose fol si shqiptare ose si birtanike, ose si qytetare e ligjshme qe s'ke shkelur kurre asnje rregul ose si klandestine qe ligjin e shef si te huaj... ai personazhi ne Durres qe permend, mund te ishte punetor i ndershem por kur iu fut trafikut i dinte mire pasojat dhe i shpagoi me jete... Kjo menyre me e pas nje dore ne revani e tjetren ne bakllave eshte nje utopi me te cilen suhqehen shqiptarte prej dekadash.. e qe duket haptazi qe eshte e rreme, pavareisht se shkelqen ne ndonje moment

                                      1. I
                                       Imagine

                                       Sara , Korrekt ,porse ktu kemi te bejme me nji nivel te trurit te Kopeshtit numer 5 dhe Lea ei pershtatet bukur ne rolin e Udukatores e cila entuziasmon femijet e grupit . Ajo qe eshte tipike ne mediat shqiptare ne te tilla raste,, eshte se nji Tematik si kjo , merret ne analize ose intepretohet nga jo nji ose dy ,por disa Gazetare apo Shkrimtare si Lea ,ne shkrime qe i ngjajne nji fushe gruri mbush me karkaleca ,qe ne realitet nuk thone asgje substanciale qe ka te bej me kto RealPolitika qe nuk jane aspak nji "rreshqitje " Politikanesh si Braverman por ,se ciles ne menyren me (hahahaha) joserioze i kerkojet te behet pjes e Lojes se Kopeshtit te Edukatores dhe i kerkohet te Kerkoj Falje etj bla bla blu ,ku gjithcka ne cdo shkrim si ky ,nuk k aspak per qellim ate qe do duhej te kishte por thjeshte ,te sherbej si nji Make Up per secilin .

                                       1. P
                                        Per Saren

                                        Sara" Jezusi tha "kush eshte pa mekat te hedhe gurin i pari" jam e sigurt qe as ti nuk je aq e kulluar sa do ta paraqesesh veten, une per vete nuk jam edhe pse nuk kam shkelur ndonje lijgj ne dijenine time as ndonje kod moral te rendesishem por asnje njeri ne rruzullin tokesor nuk eshte totalisht i paster, nese nuk i jepet rruge te mires e keqja do e gjeje nje dritare diku. Konkluzioni qe duhet te nxjerresh eshte qe shpesh "kriminelet" jane prodhim i sistemeve nuk mundet ta kene faj vetem azilantet/refugjatet/etj dhe sitemi na qenka i persosur. Nje dore ne revani tjetra ne bakllava eshte e vertet por serish del tek sistemi, ai politik, ekonomik dhe i vlerave. Njeriu nga natyra priret te beje ate qe eshte molle e ndaluar prandaj duhet te jete nje sistem mirefunksional qe ta ndaloje kete. Per mua eshte faji i sistemeve qe kemi ndertuar (dhe sigurisht indirekt edhe i joni qe kemi lejuar te ndertohen) qofte ne Shqiperi qofte i Britanikeve ne Britani apo kujdo vendi tjeter. Drogen nuk e shpiken shqiptaret ne Angli apo kudo ne botepor mesa po lexoj ne mediat e djathta britanike e kane marre ne dore Shqiptaret, qe do te thote e kane pasur aty gjithnje si problem nuk ua sollem ne. Ajo qe nuk kuptoj eshte pse keta jane merzitur se e kane marre shqiptaret me shume se nga fakti qe ka krim dhe droge ne rruget e tyre? Kjo me sjell lloj lloj gjerash ne mendje vetem qe keta e kane zeriozisht luften ndaj krimit dhe punen per vendin e tyre ne pergjithesi jo. Pastaj perse nje shqiptar qe punon ne UK ne menyre te ndershme, kontribuon ne ate vend duhet te fyhet ne menyre te tille e te quhet kriminel dhe pushtues vetem se nje nga bashkeatdhetaret e tyre ka vendosur te shkoje ne Angli ne nje menyre te tille. Ajo eshte qytetare britanike sepse jeton atje dhe paguan taksa dhe eshte qytetare shqiptare se ka lindur e eshte rritur ketu. Nuk ka asnje lloj dualiteti te rrezikshem ketu, ah po nese do ishte qyterate e ndonje shteti armik dhe Shqiperise do e komplikonte situaten

                                       2. A
                                        Anglezi

                                        Bravo Lea, bravo Armando Broja. Ku jane te tjeret? Nuk e kuptoj ju intelektualet e njerez te shquar qe jetoni ne Shqiperi si ka mundesi qe nuk thoni nje fjale por rrini si mut? Ca dreq njerez jeni pa shtylle kurrizore fare?

                                        1. T
                                         Tropoja

                                         Po ik moj torollake se ministrja nuk ka thene gjithe shqiptaret ku do qe ndodhen jane kriminela pse negative.Ajo ka thene se shqiptaret po e pushtojne britanine kur shihet gjithe ky numer i larte pa bukesash qe organizohen e hyjne ne Angli dhe pretendojne te trajtohen mire ne hotele me 5 yje po pse? Vijne nga lufta ? Jo atehere pse tu ofrohet azil dhe mbeshtetje perkrahje me taksat e popullit britanik ketyre qe nuk vijne nga lufta ti vertet torollake si nuk e kupton nuk ofrohet azil nese vjen per shkaqe ekonomike plus Shqiperia eshte vend i sigurte origjine.Pse te shpenzojne parate britaniket per shqipot kur nuk u rrezikohet jjeta por t'i perdorin te ndihmojne dike tjeter ne nevoje qe vertet vijne nga rajonet e luftes.Ti thua kemi pritur 4000 afgane se nuk i pranoi europa dhe çfare? Po i pranoj shqiperia nese esht e sigurte se nuk besoj 4000 mije por ata jane te rrezikuar nuk ikin si shqipot per nje fasule por afganistani ka shume probleme sot.Ti e kushdo sheh statistikat numri me i larte ne burgje nga te shtetas te huaj ne britani jane shqipo krahaso dhe numrin e popullsie ne albanistan.Gjithe keto pribleme lindin nga qeveria ne Shqiperi pastaj pribleme ka kudo ne europe se nuk kane te drejte pune e do mirren me gjera ilegale se do ushqejne familjet.Çudi ti qenke dhe pedagoge koken bosh hajde ne Shqiperi me mire se nuk je per atje se na felliqe ose shqipot t'i dalim zot vehtes kur duhet jo kur jemi fajtor vet se ashtu gabojme me rende.

                                         1. D
                                          Durresi

                                          O Tropoja ndoshta me shume se kujto i takon zoterise sate te edukosh bashkeqytetaret e tu nga Tropoja dhe komshinjte nga Kukesi dhe Hasi qe te mos nisen ne menyre ilegale ne UK dhe te shkelin ligjin por te aplikojne per vize nese presin dot nja 5 vjet derisa tjua shterngoje biznesi keq qeverise per forca punetore se zakonisht nuk japin viza kollaj anglezet. Gjithnje e kane pasur nje lloj Albanofobie meqenese zakonisht kane nje ndjenje rusofile dhe grekofile te madhe e cila ka ndikuar per te urrur shqiptaret gjithnje e me shume. Lea nuk po thote te mbajne azilantet "mashtrues" ne hotele me 5 yje por po thote qe jo te gjithe emigrantet shqiptare qe jetojne, punojne dhe kontribojne ne UK kane ardhur si azilante, shumica jane kotribues ne ekonomine dhe zhvillimin e vendit sepse jane aty legalisht, paguajne taksa e bejne pune te ndershme, keta kriminelet perbejne nje pakice. As une nuk jam dakord qe ata te rinjte te shkojne atje ilegalisht duke braktisur vendin e tyre dhe duke u bere ligjshkeles dhe genjeshtare se po sajojne lloj lloj genjeshtrash qe jane te denja vetem per ndonje film thriller por ama kjo nuk i jep te drejten askujt qe te ofendoje nje komunitet te tere si kriminel, madje nje komb te tere nese lexon shume artikuj ne gazetat e djathta britanike, leri komentet pastaj. Nese nuk e kupton dot kaq verja fajin trashesise tende dhe kompleksit te inferioritetit qe behesh e me te fortin edhe kur ai bullizon dhe kthehesh kunder kombit tend. Mos faleso Lean, ne vendin e saj do kisha thene edhe me shume por ajo eshte permbajtur. SA per nivel intelektual zoterote e ke treguar veten qe ne fjaline e pare ndersa ajo e tregon me diplomat qe ka dhe punen e sak qe duket.

                                          1. T
                                           Tirana

                                           O Tropozha, keta “taksapaguesit britanike”, per te cilet po te digjka shpirti ty, i kane rene qylit neper koloni e kane bere pirateri neper detra per shekuj me rradhe. Tani nuk jane me pirate por pastrojne parate e oligarkeve ruse. Shko lexo nje liber historie, dy, tre, kater po deshe, por prape nuk do te peshoje koka sa e Leas.

                                          2. d
                                           drini

                                           NJe shkrim brilant.Bravo, ishte pikerisht Lea Ypi qe duhet te ishte sot presidentja e Shqiperise. Cdo fjale e fjali e ketij shkrimi eshte ao qe duhet te thone te gjithe ne Shqiperi sidomos opzita qe nuk ka hapur gojen der tani per kete fyerje te shqiptarev nga qeveria britanike.

                                           1. T
                                            Tiransi

                                            Bravo Znj. Ypi, te lumte.

                                            1. M
                                             Mondi

                                             Ti Tropoja qenke Koqe fare.Ne rradhe te pare lexoje shkrimin disa here(nuk besoj nje here lexim,eshte per koken tende),ta kuptosh tamam.Behet fjale per mos i fut te gjithe me emrin popull,apo Shqiptar,si ta kuptosh ti.I bie qe Italianet e 50 te ishin te gjithe Mafioze,por nuk besoj qe ti etikojne si Mafioze nje popull 100 miljonsh ne gjithe Boten.Sa per te ikuren jashte:Une jam nje qe kam ikur mbas 97,e po pastaj.Do ikin Shqiptaret dhe per 20-30 vjet te tjera,kemi qene ne Izolim,keshtu qe shyqyr qe na erdhi rasti.Po si mua mbas 97 ikem me mijra,nga tmerret e Idiotit Sali,por tani me Edin,te ikesh sipas mendjes tende se e ka fajin Edi.Te krahasosh Edin me Regjimin e Sali-Gazidede,eshte si Dita(Edi) me Naten(Sali).Nuk e di sa vjec je,por duhet te kesh jetuar 97 e Saliut,per te kuptuar pse iken Shqiptaret atehere,dhe pse tani.Per ta mbyllur,Shqiptaret do vazhdojne te ikin,Pse?Pse duhet te punosh ne Shqipni,ose ne vende te tjera ne Ballkan per 1000$ ne muaj,kur ketu merr 4000 ose 5000$.Eshte shume e thjeshte Tropoja,eshte Parja ne mes,dhe asnje Qeveri per 20 vjet ne Shqipni,nuk munt te paguaj punetorin 5000$ ne muaj.Tung Tropojani.

                                             1. O
                                              Optimisti

                                              Respekte Z.Lea per shkrimin; Intelektuali ketu duket kur ka shkelje te te drejtave te lirise dhe te emigracionit,Intelektual quhet ai ose ajo qe ka guxim dhe ngre zerin per problemet qe ka atdheu i tije dhe nje nga keto eshte Z.Lea. Ne si Shtet kemi 32 vjet qe Ambasadat Shqiptare jane inegzistente, Ambasadoret tane megjith stafin kane qene dhe jane qoka te qeverive. Na ka mbytur nepotismi, cupa e ketij, dhendri i atij, Keshtu qe Shqipetaret nuk i perfaqeson as nje istucion me demek quhen si jetim. Per sa i perket qeveris Britanike mua keta Conservatoret me duken te lodhur nga pushteti. Edhe nje here bravo Z.Lea Ypi

                                              1. E
                                               Eni

                                               O Lea po pse ikin Shqiptaret dhe mbas 30 vjetesh? Kte nuk na e the.....nderkohe nuk I ftuan te ikin dhe emigracioni I paligjshem nuk mbrohet...

                                               1. M
                                                Mohikani

                                                Kingdom is freedom

                                                1. Q
                                                 Qytetari Tiranes

                                                 Të lumtë! Të lumtë! Të lumtë!

                                                 1. T
                                                  Tirons

                                                  Shkrim idiot. I zeme deren me dhune anglise e pastaj qyrravitemi pse sna qas brenda. Sdo o vlla puna vet pse e qysh thjesht sdo. Ne jemi si ata shemtirat qe se pranon per te dashur vajza e bukur dhe ja veme fajin bukurise se saj e jo shmetise tone. Sa kohe mos ta shohim veten ne pasqyre do vazhdojme te kujisim si qenie dytesore qe si do njeri. Sna e ka fajin anglia, fajin e kemi vete qe jemi njerez me bisht e kemi bere nje shtet me bisht sic jemi vete.

                                                  1. G
                                                   Gentian Stama

                                                   Nuk e di dhe nuk besoj se Znj.Ypi I lexon komentet por une do e bej nje gjithesesi. E pergezoj znj.Ypi per kete shkrim dhe gjithcka ka arritur gjate karieres se saj. Problemi qe une konstatoj shpesh nga komentet e lexuesve eshte se mentaliteti (mendesia) e shqiptareve nuk ka ndryshuar shume!! Do duhej te mbushja faqe te tera per te shpjeguar qendrimin tim por do ti bej ca pyetje dhe komente te pergjithshme: 1) perse jemi ne komuniteti me i perfolur ne gjithe evropen? 2) perse largohen te rinjte ne numra te frikshem 3) perse ne mbajme numrin me te larte te te burgosurve ose denuarve ne shume shtete …. E shume e shume perse Perrderisa te kuptojme se na duhet te ndryshojme mentalitet dhe te pranojme qe: Se s’duhet te jemi te barabarte (sic na mesoi komunizmi) S’e nuk duhet ( me e rendesishmja) te rendim pas parase dhe bollekut material me cdo kost (vrasje, vjedhje, mashtrim, hile) sic po ndodh keto kohe ne do ngelemi delja e zese e evropes. Shkodranet thone:kur ste don gjithe lagjia shiko veten Do duhet te ulim koken, te punojme fort, edukojme veten dhe femijte , kontrubojme. sa me shume ne shoqeri (shqiperi dhe evrope). Prinderit duhet tja bejne te qarte femijve, motra vellait, gruaja burrit, shoku-shokut , mesuesi nxenesve se rruga qe shume nga bashkekombasit tone eshte shume e gabuar. Dhe pasi te kemi arritur te ndertojme nje shoqeri te denje per tu ndjere te barabarte ne evrope atehre mund ti japim mundsine intelektualve si zonja Ypi te shkruajne shkrime te denje per cdo gazete kombetare apo nderkombetare.

                                                   1. B
                                                    Berti

                                                    Bravo Lea Qypi.Po mund te flisje dhe pak pse po shpopullohet Shqiperia.Pastaj ne vend te tyre duan ti kthejne moj Lea jo ne Afrike.Cte keqe ka,Shqiperia eshte bere bahçe me lule thote Ramiu.

                                                    1. V
                                                     Vlonjati

                                                     Well done! I hope your voice reaches to the right ears. Great Britian owes Albanaoa nad Albanian a lot more than forgiveness. They owe us the history, our pride and our land given to Greece, Serbia, North Macedonia and Montenegro. The racist politician should be sacked. Lea, you make us proud! Don’t be upset of some Albanians who do not agree with your opinion. They are either paid by some neighbouring or in Albania nationalist circles or uneducated. Once more: Well done! P.S. Another undisputed fact is : Many people fear us because we are hard working and clever, we do the utmost to reach our goals.

                                                     1. L
                                                      Landi

                                                      Lea qypi e paska treguar veten sic eshte: qype. Se le namuzi ta shohe fajin te vetja e i bie shkurt e gjen te englezi aristokrat se normal esnafin safi plebeji se sheh dot me sy pasi si ka aq i ka dhe e zoti mend plebeut, sa te jete plebe.

                                                      1. P
                                                       Per Landin

                                                       E tregove kompleksin tend o Landi. Nuk kam per ti kuptuar kurre disa nga shqiptaret qe i trajtojne te huajte si ZOT thjesht sepse jane te huaj, per mua eshte kompleks, nuk po them te mos i mirepresesh apo te jesh i sjellshem me ta, po disa nga ju u peruleni deri ne toke thejsht sepse jane te huaj,/angleze a ku di une, nderkohe qe nese eshte bashkekombasi yt edhe me i edukuari, i mencuri e punetori te jete do perpiqesh ta perbuzesh. Puno me komplekset e tua te inferioritetit e sidomos me respektin per kombin dhe veten tende dhe lere Lean ne punen e saj se gjithsesi si vajze e zgjuar qe eshte nuk ka kohe te merret me ty.

                                                       1. P
                                                        Per qypin me lart

                                                        Ku eshte faji i Leas se nuk e shoh?!. Vajze inteligjente qe kontribuon ne fushen akademike ne UK dhe ne shume vende te tjera, nuk merret as me droge as me ndonje gje tjeter kriminale, u perpoq qe te sjelle drite mbi nje komunitet qe eshte bere shpesh koke turku gjithandej neper Europe. Nese ka ndonje kokeqyp ketu qe nuk e kupton ose nuk do ta kuptoje je ti. Apo ke zili qe nuk do te arrish kurre te kesh karrieren e saj, njeri ziliqar qe vjell vrer.

                                                        1. v
                                                         vini

                                                         Fajii leas dhe laraskave te tjera si lea eshte qe nuk e shohin fajin te vetja e te prapambetja e maskaralleku qe na karakterizon si shtet po i kerkon llogari anglezit pse ste qas. Anglezi fundja eshte ne shtepi te vet, di vet ke qas e ke jo. Ne sh sna qas se i dukemi zhulsa e inferiore. Ne sna le sedra te shohim cenet te vetja edhe e gjejme fajin te anglezi. Sa kohe do na duket vetja si kerthiza botes do bazhdojme te jemi gropa septike e botes.

                                                       2. D
                                                        Drini

                                                        NJe shkrim brilant nga ana e Lea Ypit .Nkk ka mbrotje me te argumentuar se kjo. Intelektuale e vertet. Shume falemnderit dhe te gjithe ata qe shkruajne kunder te pakten jane idiote. Mos te themi spiune, te shitur te paguar te sales, ilirit serbit , putinit

                                                        Lini një Përgjigje