Rama mund t’i mësojë Sunak-ut dhe Braverman-it nja dy gjëra

4 Nëntor 2022, 11:14Blog TEMA

Rama mund t’i mësojë Sunak-ut dhe Braverman-it nja dy gjëra

Nga Judith Woods*

Lehtësim të shohësh një udhëheqës që më në fund ngrihet për vendin e tij.

U drodha kur dolën raportimet se njeriu në krye nuk po merrte asnjë urdhër nga djemtë e mëdhenj në skenën ndërkombëtare.

Në këtë kohë dhe epokë, instinktivisht dëshirojmë dikë – cilindo qoftë ai – që është i pakompromis në mbrojtjen e vlerave kombëtare.

Ata sy të mrekullueshëm ngjyrë kafe nuk bëjnë asnjë dëm. Nuk e kam fjalën për Rishi Sunak, por për Edi Ramën, kryeministrin shqiptar.

Kur Rama deklaroi se ishte koha që qeveria britanike të hiqte dorë dhe të ndalonte së fajësuari qytetarët e tij për turbullimin tonë të emigracionit, jam i sigurt se nuk isha i vetmi që brohorisja për bullizmin e tij.

Pse? Sepse ai ka absolutisht të drejtë.

Duke folur nga Tirana, Rama tha se ishte e gabuar të thuhej se emigrantët shqiptarë ishin “shkaku i krimit të Britanisë së Madhe dhe problemeve kufitare”.

Po ashtu i bëri thirrje Britanisë së Madhe që të ndalojë diskriminimin ndaj shqiptarëve dhe akuzoi Sekretarin e Brendshëm dhe ministrat e tjerë për përdorimin e retorikës për emigrantët për të fshehur “dështimet e politikave”.

Ai tha se nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të fliste pasi Sekretarja jonë e Brendshme Suella Braverman vazhdoi t’i kritikonte bashkatdhetarët e tij për një “pushtim” të mundësuar nga kufijtë britanikë që ishin më të rrjedhshëm se serveri i saj i postës elektronike.

Në të vërtetë, derisa Colander Girl Braverman të pranojë faktin se konservatorët janë përgjegjës për krizën krejtësisht të turpshme që po luhet në brigjet tona, atëherë asgjë thelbësore nuk do të ndodhë.

Dhe gjërat vetëm sa do të përkeqësohen.

Duket krejtësisht e turpshme teksa ajo hedh poshtërsi ndaj laburistëve, edhe pse ata nuk kanë qenë në pushtet që kur u shpik iPad.

E ndjen qartë se fajësimi i shqiptarëve është grumbullim votash, sepse asgjë nuk thotë “të ashpër ndaj imigracionit” si zbehja e dhjetëra mijëra njerëzve që kjo qeveri rrëqethëse dhe turbulluese ka lejuar t’u rrëshqasë nëpër gishta, të futet kontrabandë brenda kamionëve dhe të bëjë përpjekje vetëvrasëse për të kaluar Kanalin me gomone.

Është vetëm një turp që “të qenit shumë i ndërlikuar” nuk është parandalues efektiv.

Mendoj se Braverman dhe Sunak kundër Ramës mund të jenë – jo një garë e drejtë – argëtues.

Që nga kohë të lashta, qeniet njerëzore janë zhvendosur në vende të reja në kërkim të një jete më të mirë. Në kujtesën e gjallë, janë vetëm diktaturat fashiste dhe parajsat komuniste që i pengojnë qytetarët të largohen.

I takon destinacioneve të tyre që t’i ndalojnë ata të hyjnë. kjo është ndër detyrat e rëndësishme të çdo qeverie.

Në të gjithë vitin 2018, vetëm 312 emigrantë kaluan Kanalin me varka të vogla. Këtë vit, shifra është rreth 30 mijë.

Vitin e kaluar, në BE ka pasur 200 mijë kalime të paligjshme kufitare. Problemi ynë nuk është aspak unik. Por është i yni.

Shqipëria nuk është përgjegjëse për kufijtë tanë poroz, tronditës.

As Keir Starmer nuk është. As Franca nuk është, ndonëse ata kanë qenë veçanërisht të pabindur kur bëhet fjalë për policimin e bregdetit të tyre.

Burrat që zbarkojnë në Kent, si përgjigje, dërgohen për t’u akomoduar diku tjetër.

Ndoshta Braverman i shikon këta djem të rinj të aftë dhe arrin në përfundimin “nën klasën e krimit”, por kushdo që drejton një biznes mendon “shpëtim për sektorin e rrënuar të ushqimit dhe  pijeve”.

Ose mund të mendoje se “kushdo në atë kamion mund të jetë i kualifikuar për të drejtuar një kamion ose për të rregulluar një të tillë”.

Sipas Konfederatës së Industrisë Britanike, tre të katërtat e bizneseve po përjetojnë vështirësi në plotësimin e vendeve vakante në tregun e punës.

E vërteta për ata që do të ndezin zjarrin e ksenofobisë është se ne jemi në kontrollin e një mungese të tmerrshme krahu pune.

Në njërin skaj të spektrit, kemi restorante të nivelit të lartë të drejtuar nga kuzhinierë me yje Michelin si Jason Atherton që përballen me mbylljen.

Këtë, jo për shkak të ndonjë rënieje të klientëve, por për shkak të pamundësisë për të gjetur staf.

Nga ana tjetër, të korrat me vlerë të paktën 60 milionë paund u lanë të kalben në fushat britanike këtë vit, sepse nuk kishte punëtorë sezonalë për t’i mbledhur.

Muajin e kaluar, kryeministrja Liz Truss mund të ketë qenë pak e ngathët, por premtoi ta trajtonte mungesën e fuqisë punëtore me një lehtësim të rregullave të imigracionit.

E gjitha si pjesë e planit për të nxitur rritjen e biznesit.

Punëtorët nga jashtë kanë nevojë për viza për të ardhur dhe për të plotësuar vendet e lira. Shpejt. Po, duhet të verifikohen dhe po, duhet të paguajnë taksa. Por rrugët ligjore për në Britaninë e Madhe do të reduktojnë në mënyrë dramatike kalimet ilegale.

Duhet të marrim përsëri kontrollin.

Të fajësojmë Shqipërinë është një taktikë patetike e ngecjes dhe tani një burrë më trim se Suella e ka thirrur atë të merret me këtë emergjencë.

Unë për vete po e duartrokas.

*“The Telegraph”

51 Komente

 1. k
  kik

  Idiote, ata shajne shqiptatare Rama te uli koken , deri tani kane ulur koken prandaj kane kete opinion per shqiptaret, per mua eshte i vonuar.

  1. K
   Kapama

   Angleze eshte kjo o Babo ,mbron interesat e vendit te saj dhe shkruan Pa Doreza dhe nuk Po shan askend as Ramen as Shqiptaret.

   1. P
    Pjeter mustaku

    Na hengsh mootin o kaka

    1. A
     Ari

     Kapama, duket se kik nuk e ka kuptuar shkrimin e saj, ose nuk ka dashur ta kuptoje

     1. A
      A

      ndersa 2 komentet siper nuk kane kuptuar komentin e kik

      1. S
       Sahale-Shpellari

       Ndoshta shkrimi duhet te ishte ne arabisht dhe mbase kiki do t'a kuptonte kete artikull.

      2. V
       Vranakonti

       Kjo anglezja duhet pergezuar per mbrojtjen e shqipetareve dhe dakordesin me fjalet e mbrojtjes se shqiptareve te Edi Rames. Eshte e vertet se Edi Rama eshte nje kryeminister qe mbron te drejtat e emigranteve shqipetar kudo ne bote,ashtu dhe ne Angli. Per kete Rama meriton respektin e shqipetareve.

       1. V
        Vranakonti

        Kjo anglezja duhet pergezuar per mbrojtjen e shqipetareve dhe dakordesin me fjalet e mbrojtjes se shqiptareve te Edi Rames. Eshte e vertet se Edi Rama eshte nje kryeminister qe mbron te drejtat e emigranteve shqipetar kudo ne bote,ashtu dhe ne Angli. Per kete Rama meriton respektin e shqipetareve.

       2. .
        ...

        Lexoje me kujdes, nuk po shan as Rames dhe as Shqiptaret, por qeverine e saj per justifikimet dhe pretekstet qe nxjerr per deshtimet e veta dhe fajesimin e poshter qe iu ben Shqiptareve

        1. B
         Bureto

         Ashtu vërtet, gazetarja laburiste me qeverinë e vet konservatore e kishte, por ama për Ramën, në fund e mbyllte me një duartrokitje!????

        2. T
         T'i hani gruas time ate qe nuk thuhet-hakerrehet R

         Kjo anglezja ben lufte politike dhe nuk i plasi per shqiptaret! Sa per Ramen ajo nuk e di se Rama eshte mjeshter per fjalime gebelsiane,por shqiptareve ua ka nxire jeten! Shqiptaret ikin nga vendi jo thjesht per nje jete me te mire,por se Rama ua ka VRARE demokracine dhe shtetin ligjor,se ka nxitur korrupsionin dhe krimin ne vend! Femijet,te rinjte dhe te moshuarit ndjehen te BRAKTISUR nga qeveria e nje kryeministri te PA AFTE qe di te ZGERDHIHET,por kurre te degjoje hallet e njerezve! Sot ne sundimin e Rames shqiptaret jetojne ne GETO,sepse miliardat e eurove shperdorohen per gjoja turizmin,prandaj nuk hapen vende pune per mijra inxhiniere,arkitekte,financiere etj,por vetem per kamariere,fasoneri,call center etj! Rama ka ndertuar nje VILAJET OTOMAN ku cdo sherbim shteteror u eshte dhene privateve me kosdtyo katastrofike!

         1. I
          I. Hoti

          bureto cari ! Do ti japesh mend USA ---UK-- EU Cfare karigomarisgenocid..dhe krimineliantishqiptari ! Te vrasesh demokracine te grabitesh shqiperine te vraseshshqiptaret ne aksident shik gjueti shperthim deposh, ne mes te sheshit me duar ne zhepa ...vetem nje kriminelet si ti dhe udheheqesi juaikriminel i ben. Shqiptaret nuk jane lope. Do ta shikoni !

         2. k
          kashi

          kik, pse e shan gazetaren sepse godet populizmin e qeverise se vet je idiot i lindur kik

         3. P
          Per inat te sime vjerre

          Respekt zonje.....kjo eshte analize perfekte e llogjike...

          1. R
           Rrespekt Miss.Judith Woods

           Eshte nji shkrim/kendveshtrim mjafte Realist por edhe nji gjuhe e qarte ,me te cilen Autoria analizon "Debatin" e nxitur nga Miss.Braverman (e cila ,mjerisht stonon qarte Karakterit/ Kontekstit te mbiemrit qe mban ) .Mendoj se nuk jane vetem tone simpatie ,qe ajo leshon ne drejtim te KM tone Shqiptare z.Rama ,kur thor se "nuk mer Urdhera nga Djemte e Medhenj Nderkombetare" nderkohe qe "nuk ben dallim " ndermjet Syve te Rames me ato te Braverman etj , pooor do thoja edhe nji Vleresim qe i ben ksaj Arritje nga KM Shqiptare i cili guxon te shprehet ne mbrojtje te qytetareve te vendit te tij ,Hapur si i barabarte vs gjithkujt ! _______Pra pa e zgjat shume Komentin ,me vjen mir qe lexoj nji reagim te tille te nji Qytetareje Angleze i cili s'ka te bej vetem me debatin ne fjale ,mbi Emigrantet Shqiptare Braverman -Rama ,por edhe kritiken ushtruar Qeverrise te vendit te vet Britanise Madhe ,duke treguar qarte se akoma sot ,ne kte Bote ka qytetare te denje ,qe dijn te vene ne funkion jovetem Arsyen Njerzore por edhe ate Aftesi te Shoqerise e cila eshte E m p a t i a...

           1. b
            ben

            Mbase pa dashur juve keni thene nje te vertete te madhe. Rama eshte i pari dhe i fundit K.Minister shqiptar i mbas 90-tes, qe ka kurajon qe tia perplasi ne fytyre "me te medhenjve", per hipokrizine e tyre. Mundemi te mos jemi dakort me Ramen ne shume gjera, por te pakten duhet te kemi kurajon dhe ndershmerine qe ta duartrokasim kur gjerat i ben drejt, si ne kete rast, pasi njera nga detyrat e tija kryesore eshte qe ti dale krah bashkatdhetareve te vet duke ngritur zerin ne mbrojtje te tyre.

           2. K
            Kethana

            Rama nuk degjon njeri, pra nderkombetaret, vetem Erdoganin, Sorros, Vucic etj.

            1. k
             kete kisha une.

             Ha, ti Kethana i ke rene pikes, idiot i lindur dhe i regjur!

             1. X
              X-Z

              E ke qarë "reagimin", jo si te Thana, por si te driza

             2. t
              tetovari2

              E kjo është GAZETARE jo këta te na gazetarë plepash, të cilët pa fije turpi e edukate shajnë kryeminist- in e ministrat të çdo partie qofshin. Veni re kjo gazetatre nuk përdori një fjalë ofenduese për kabinetin qeveritar por vetëm këshilla per qasje ndaj problemit. Dhe më interesante gazetarët tanë ankohen se nuk kanë liri shprehjeje.

              1. D
               Dan

               Kur nuk e merr vesh se ca flitet "Kercet si pushka e jevgut" Kete po bejne Shqiptaret per kete "zamallahi" 40,000 emigrante Shqiptare te paligjshem shkojne ne nje vit ne UK dhe Anglezet "Kane edhe paturpesine te ankohen" Sa idiote qe jane.... Ne po ju cojme zhvillimin, prosperitetin, kulturen, parate tona me thase vershojne drejt Anglise... Po punesojme Anglezet se ishin pa pune. Po ju mesojme si te behen bujq te mire dhe te suksesshem me shtepite e barit. Po ju mesojme si te kalosh kanalin a Lamanshit me gomone pa gomone, me not pa breke me qillota. Kurse ne Shqiptaret kur ata ankohe me (pa) te drejte. Cohemi te gjithe dhe ju kujtojme atyre se ne jemi nip sterniperit e Skenderbeut qe luftuan Turqit per 25 vjet qe ata te qyteteroheshin se ishin shume mbrapa nga ne. Pas 25 vjetesh lavdie e lejuam Turkun per 450 vjet te tjera te na e hypte ne kurriz, nderroi fene, emrat, kulturen gjenezen dhe tani pas atyre vuajtjeve 450 vjecare kemi te drejten tone te shkojme ku te duam me poture dhe xhamadan shajaku per t'ju mesuar Anglezeve si te shijojne jeten se kane ngel budall fare. Si guxojne ata te shajne ne?! KuKu moj none sa turp me ken Anglez dhe O sa mire me ken Shqiptar O Hej....

               1. M
                Marko

                Te shkuara te keni

                1. D
                 Dan

                 Te me rruac o bir!

                 1. D
                  Dan

                  Te me rruac o bir!

                  1. D
                   Dan

                   Te me rruac o bir!

                 2. K
                  Klimax

                  Brexit është problemi i Britanisë. Emigracioni ilegal në ishull është në të njëjtat nivele (dhe ndoshta edhe më i lartë) se para Brexit. Nga ana tjetër që bandat mafioze shqiptare kudo në vendet europiane ashtu si dhe në Britani kontrollojnë trafikimin ilegal të emigrantëve, drogës, armëve, prostitucionit, cigareve, etj, etj, nuk është e panjohur. Më problematike është që një vend si Shqipëria me një popullsi as tre milionë banorë (që Edi Rama ndihet "krenar") të ketë numrin më të lartë për frymë në azil kërkues, emigrantë të paligjshëm dhe mbi të gjitha në përqindjen më të lartë të kriminelëve shqiptarë që janë dënuar dhe dergjen në burgjet europiane dhe britanike. Sa e sa të tjerë në 30 vitet e fundit janë dënuar në gjykatat e vendeve europiane dhe sot gëzojnë poste zyrtare nëpër bashkitë e qyteteve e deri deputetë e ministra në Shqipëri? Kjo është fatkeqësia. Britania do i zgjidhin problemet e tyre dhe nuk ka nevojë për pordhët e Ramës dhe aq më keq kur ky i fundit është përgjegjës për ato ç'ka bëjnë bashkëkombësit e tij.

                  1. S
                   Shqip...

                   Klimax , eshte e pabesushme qe te jesh rritur ne Shqiperi dhe sot ne Pesnion ku je , si ai plaku qen mundohesh me leh per me bo zhurme ! Te gjithe ju njohim si ty etj Pederasta FiloGrek ktu , qe je thjeshte nji Mut i Halese Janullatos ,qe ne cdo rast del ktu me qelb shqiptaret . Komentet e tua jane thellesisht absurde ,goja jote qelb saher ja drejton ate Carit te Shqiptareve . Shiko bythen tende e jo shqiptaret . _Greket kudo shkojne Botes mashtrojne si t pafatyre dhe i merr Policia e i ndjek nga Europa ose ata ikin nga frika e fshihen diku Greqise . Ju a njohim surratin gjithe Pederasteve te Botes edhe juve Krimbave mbi Kufomen e Dreqit

                   1. j
                    janulles me dras pas koke , pastaj qethini mjekren

                    O pederast i janulles , ketu ndihen krenar helenet e tu qe hane e pine me para te dhena nga taksapaguesit europiane , dhe qe u jane ngjitur atyre si muti pas kepuces mos te ndihet krenar Rama ??? U telendiset ne 2015-ten dhe ke sy e faqe dhe shkruan ??? Shko ne Gjermani dhe mer nje mendim per nje helen dhe nje shqiptar ...pastaj hajde shkruaj bythqir

                   2. ¿?

                    Si i mori paret kjo Judith me çek, cash apo bitcoins.

                    1. T
                     Tomtom1

                     Telegraph eshte gazete e djathte dhe zakonisht ua ve fajin te huajve per deshtimet e qeverise si dhe laburisteve.Nje perkrahese e forte e Borisit te meparshem ku ai vete ishte nje kolumnist..Ne kete rast kjo gazetare ka shkruar qarte,pavaresisht se c!qellim mund te kete vete gazeta me ministren apo me tej. Ne kete rast duhet pergezuar dhe jo fantazuar. Nje bravo ...pavaresisht

                     1. ¿?

                      Ate ...pavaresisht ne fund nuk ta kuptoj, apo eshte ...pavaresisht se eshte paguar nga fondet e zeza te rilindloqeve. Meqe ra fjala. poshte edhe Sahale Shpellari edhe Like Floriri. Puna eshte se keta dy te fundit nuk kane me gje ne dore, i mban Rilindja per dordolece per te trembur sorrat. Nderkohe Edvin Brekushja vazhdon ne "rrugen qe duam per Shqiperine qe duam", dmth "rrugen qe do Edvini dhe Shqiperine qe do Edvini, sepse ashtu i thone ustallaret".

                      1. T
                       Tomtom1

                       "Pavaresisht"....sepse ajo gazete luftoi fort per te risjelle Borisin,por Riki pati numurat.Gjithesesi...asnjegje me komentin tend,me teper me pelqeu gazetarja qe iu kthye qeverise.Tung

                       1. E
                        Evgjeni Kaporali

                        E si u bënkërka qepeni pa ustainë .

                      2. K
                       Kunadhja

                       Koment brilant... ?

                      3. E
                       Ed

                       ME VJEN KEQ PO KY SHKRIM KAQ I VERTETE NUK ESHTE PER FSHATARET QE NDJEKIN PRAPA SERBIN SALI. ESHTE SHKRIM I NJE INTELAKTUALE PER INTELEKTUALET. RAMA ESHTE VLERESUAR DHE VLERESOHET NGA TE HUAJTE KURSE SHPELLARET NUK KANE STOMA TA DIGESTING KETE. RAMA THE GREAT

                       1. S
                        Suella emer koti

                        Suella e Sunaku jane dy qen te zinj qe lehin ato qe u thuhen ne vesh.

                        1. D
                         Decimelle

                         Mund ta ken Harif e Harfie Vladi në dy dekada

                        2. Z
                         Zyko

                         Jo moj zonje jo. Nuk eshte fajtor ai qe rri ne shtepine e vet (anglezet) por hajduti qe i shkon te shtepia ti vjedhe qetesine dhe pasurine (shqiptaret). Dhe kjo per shkak te ketij derdimeni k/minister qe e ka cuar vendin ne kete gjendje. Mos u mahnit nga llafet shiko veprat!

                         1. !
                          !

                          Zyko = Janullas _shko e qiu ne bythe se kjo Teme s'eshte per ty

                         2. S
                          Sokrati

                          Kjo zonjë e nderuar mbron çështjen e ngritur nga kryeministri shqiptar ndaj racizmit, që tregojnë autoritete shtetërore angleze dhe të medias. Falënderim dhe mirënjohje! Ky është një qëndrim dinjitoz.

                          1. S
                           Shqiptari

                           Gazetarja e The Daily Telegraph,duke e njohur situaten e emigranteve drejt Mbreterise se Bashkuar,e pranon dhe e brohoret “keshillen e Rames” per qeverine Britanike. —Shtypi anglez,por dhe qeveria angleze,prej vitesh e kane kthyer Shqiperine dhe emigrantet shqiptare ne Macen e Zeze te krimit ne Britani —Qe ka plot emigrante shqiptare qe bejne pune te paligjshme dhe perfshihen ne trafikun e droges,kjo nuk do asnje koment dhe ekziston. Por nuk jane vetem shqiptaret qe perfshihen ne krime dhe ne pune te pista,pasi krimi ne Britani nuk ka marken shqiptare,perkundrazi.Shteti,policia dhe strukturar e emigracionit nuk jane ne gjendje te frenojne rreth 80000-100000 mije emigrante qe futen ne Britanine e Madhe,Angli,Skoci,Wales,Irlande.Kufijte jane tejet poroz dhe strukturat shteterore te ngarkuara nuk kane mundur te ndalojne masen e madhe te shtetasve te huaj qe futen ilegalisht -Nisjet nga kanali i La Manshit,nga Franca,Holanda,Gjermania,Belgjika,Polonia dhe rruge te tjera e kane bere poroz,madje te shqyer tere kufirin e stermadh detar Britanik. —Shqiptaret nuk jane as 100 mije dhe as 29-30 mije emigrante qe futen ne vit ne Ishull.Te mos harrojme qe ne Europe futen çdo vit 250-300 mije emigrante dhe besoj qe nuk jane shqiptare —Rama,me kurajo,me logjike dhe hapur mbron vendin e tij nga fyerjet dhe poshterimet e shtypit dhe te politikes.Te mbyllesh gojen,te sillesh si skuthe dhe te pranosh balten nuk eshte morale per nje kryeminister normal.Tere qeverite kane bere marrveshje per kete problem me Britanine dhe nuk kane patur sukses.Qeverite Angleze kane pergjegjesine per te kontrolluar kufijte e saj dhe emigracionin -Kete thote Rama,kete brohoret Woods,Ok?! —Gjejeni ju dobesine,gabimin,marrezine dhe qendrimin jo korrekt te Ramas! Aaaa nese dikush qe nuk pranohet askund ne Europe dhe ne bote,dikush qe merrej me:I thashe,me tha dhe nuk u tha asgje nuk e pelqen kete qendrim tejet te drejteperdrejte,hapur ne Berlin,pa doreza dhe elokuence politike servile,nuk eshte problem i Gazetares dhe i Edi Rames.

                           1. K
                            Kjo Politike antiShqiptare s'vjen nga Rastesia !

                            Ne fillim do thoshja Rrespekt per kte Zonje te Nderuar Angleze ,qe na jep shpres se Njerimi nuk i eshte nenshtruar Satanit Politike . Faleminderit zonje e Nderuar Judith Woods ... ____ E gjitha eshte nji Produkt i nji Politike te Caktuar Famekeqe Europiane kunder Shqiptareve dhe aspak ashtu si mundet te duket ,nji Deklarate Politike e zonjes Bravenman ! - Eshte koha ,qe ai Sekt Politike (MbarEuropian) qe e ndrydhi Harten e Shqiperise ne menyrene me Kriminale ne kte qe eshte sot , qe cuditerishte sot vazhdon te njejten Politike ,ti mbaje Shqiptaret "te Vegjel " ,nen ate ________Presion Psikollogjike qe Politikat Sataniste e ushtrojne kudo ,ne cdo drejtim me i imponu shqiptareve , te ndihen Fajtore perse jan Shqiptare e vet te luajn Padronin , eshte Fatalisht e Gabuar . >>>>>NUK DO JA ARRINI DOT !

                            1. j
                             janulles Hurin ne bith

                             Perse jep Gjysmen e Komentin mor Pedrastet e Dreqis ! Nuk keni faje juuuuu jo ! ju doni te gjithe t'ju hipesh lart aty lart ku shkerdheheni dhe t'ju hudhesh nga lart apartamentit mes rrotave te makinave poshte -

                            2. r
                             romi

                             Na ishte njëherë..... Berisha! Që zgerdhihej si debil ndërkohë që Berlusconi tallte bythën me shqiptarët në sy të tij!

                             1. V
                              VvV

                              Dhe Donna S . që hoqi cergën .Merimaga doli nga zgëqi ku fshihej e ra mbi komo e shkoi u struk pranë statuetës . Një ulkonjë në alabastër .E mori në prehër dhe e shpluhurosi....vV

                             2. T
                              Trimi

                              Racizem i paster a thua britania e ka te keqen nga shqiptare! eshte e turpshme qe disa fytyra vjelin rracizem. Respekte zonjes per shkrimin.

                              1. K
                               Korcari

                               Edhe kete nuk na i kishte narre mendja. Lideri yne i lavdishem,lavdi mbi teeee……..,po u jep leksione politikaneve te Evropes.

                               1. t
                                tetovari2

                                Pse mos tu japë,ti mendon nëse janë politikanë europianë më të mençur?Europa kurvë.

                               2. S
                                Sara

                                po mi shoqe po, se normal aq shkolle sa ka bere ai keta te dy se bashku nuk e kane...

                                1. S
                                 Shtegtar Sal-halle-madhi

                                 Kesaj Judith Woods-it i duhet dhene nje ore e me pare qytetaria Shqiptare, ashtu dhe Çelesi i qytetit e Kukesit per kete shkrim real e konkret.

                                 1. T
                                  Tironci

                                  Rrespekte per shkrimin , rrespekt per kryeministrin ton Ed Rama qe esht i vetmi politikan ne shqiperin e ktyre 30 viteve pa ndjenj inferioriteti ndaj te huajve , krenar per kryeministrin Rama.

                                  Lini një Përgjigje