"Zëri i Amerikës" - zëri i së vërtetës apo zëri i “Foltores”

3 Nëntor 2022, 11:20Blog TEMA

"Zëri i Amerikës" - zëri i së vërtetës

Nga Ilir Yzeiri

Më datën 2 nëntor “Zëri i Amerikës” publikoi një informacion mbi lirinë ë medias në Shqipëri duke thënë se:

“Në Shqipëri, komuniteti i gazetarëve dhe grupimet shoqërore që monitorojnë zhvillimet në spektrin mediatik, shprehin shqetësim për cëninim e vazhdueshëm të lirisë së shprehjes. Së fundi edhe raporti i KE-së veçoi se nuk është shënuar progres në fushën e medias, dhe se ndërthurja e interesave të politikës dhe biznesit vijoi të pengojë pavarësinë e saj dhe cilësinë e gazetarisë. Analistë dhe gazetarë konstatojnë, se gjithnjë e më shumë media po kthehet në një zgjatim të politikës. Institucionet publike thonë ata e kanë përkeqësuar transparencën, kryesisht në dhënien e informacionit mbi çështje që lidhen me afera korruptive duke penguar investigimet mbi korrupsionin, kontratat konçensionare, dhe mbi mënyrën se si shpenzohen paratë e buxhetit të shtetit.”

Ai që e dëgjon këtë paraqitje pret të shohë përfaqësusesit e këtij komuniteti të madh gazetarësh dhe të dëgjojë se ku është cënuar liria e medies, ku është përkeqësuar transparenca në dhënien e informacionit për kontratat korruptive e koncesionare e kështu me radhë. Mirëpo nga ky komunitet i madh gazetarësh janë intervistuar tre të tillë, mes tyre edhe kryetari i Unionit të Gazetarëve z. Çipa, që nuk thonë asnjë gjë ose nuk sjellin asnjë fakt për të vërtetuar paraqitjen me ngjyrat e narrativës së “Foltores” që bën “Zëri i Amerikës”.

Gazetarja e parë që punon për një rrjet informativ flet për vështirësitë që ka ajo për marrjen e informacionit, por nuk specifikon asnjë rast konkret. Gazetari tjetër nuk kuptohet se për çfarë flet dhe zoti Çipa tregon me realizëm atë që ndodh në botën e medias vështruar kjo si biznes me ulje-ngritjet e tij. Shqetësimi i vetëm që ngre ai është lëvizja e gazetarëve nga një redaksi në tjetrën.

Siç duket “Zëri i Amerikës” është i shqetësuar se përse qeveria nuk i dërgon lajmet e freskëta si qofte në mëngjes në çdo redaksi dhe harron se puna e çdo gazetari, ashtu siçdo profesion tjetër, është të investigosh, të lodhesh e të djersish mbi faktet derisa të ndërtosh një raportim të besueshëm.

Amerikanët na kanë mësuar përmes institucioneve të tilla si «The International Research & Exchanges Board» (IREX) se liria e medies matet dhe për këtë ka disa tregues të cilat përmblidhen lirinë e shprehjes të garantuar me ligj, profesionalizmin e gazetarisë, pluralitetin e infomacionit, menaxhimin e medies e disa të tjera.

Shqipëria, të gjithë këta tregues, por sidomos njërin atë që lidhet me legjislacionin dhe mbrojtjen e lirisë së mediave e ka ndër më të mirët në rajon. Prej vitesh e vitesh nuk ka asnjë gazetar të ndjekur penalisht për shkak të profesionit. Shqipëria ka një shumëllojshmëri mediesh televizive dhe një numuër të madh portalesh on-line. Në Shqipëri aksesi në internet është i pakufizuar dhe i shtrirë në të gjithë vendin.

Si mund të thotë « Zëri i Amerikës » që liria e shprehjes në këtë vend është përkeqësuar dhe si ka mundësi që në disa raportime ky institucion raporton perceptime të njerëzve të frustruar me Edi Ramën dhe jo opinionet e instiucioneve të pavaruar që merren me medein në Shqipëri ? Është një gazetar në këto vite që ka rënë në sy për investigimet e tij dhe të grupit mediatik që ai përfaqëson. Ky është Adriatik Doçi, i cili së bashku me grupin mediatik të « Report tv » kanë raportuar në mënyrë profesionale për skandalin e tjetërsimit të pronave të ish-klubit « Partizani », për inceneratorët dhe tani në fund për përfshirjen e dy familjarëve të Ilir Metës në skema kurruptive të pastra. 

Kur Ilir Meta në atë kohë president e sulmoi me fjalor kriminal këtë gazetar, asnjë institucion dhe asnjë nga këto OJQ-të vanitoze nuk e mori në mbrojtje. Ndërkohë kur një gazetra i mediave me kondicioner bëri një pyetje provokative dhe kryeministri iu përgjigj po me provokim, një tufë gazetarësh dolën në protestë para kryeministrisë.  Si ka mundësi që « Zëri i Amerikës » për të mësuar se si sigurohet informacioni për investigim nuk pyet gazetarët e dy emisioneve të njhohura « Fiks Fare » dhe « Stop », por edhe të « Top Stosy » dhe të disa blogjeve të tjera që janë hapur tani në fund dhe që kanë materiale nganjëherë tronditëse nga investigimi për botën e errët të krimit në këtë vend.

Vetëm tani e kuptoj përse. « Zëri i Amerikës », për fat të keq, në disa raportime nga Shqipëria është i ineteresuar më shumë për fatin e Berishës dhe të aleancës së tij me Metën sesa për atë që ndodh realisht në këtë vend. Këtë përfundim e kam nxjerrë sidomos nga intervista e Arben Xhixhos me zotin Eskobar më 25 tetor 2022. Ja një fragment i saj:

Zëri i Amerikës: Dua t’ju pyes edhe për statusin e demokracisë në Shqipëri. Opozita, është në një gjendje të çorganizuar që pas shpalljes non-grata të ish Presidentit Sali Berisha. Vendimi e rigjallëroi atë, ai drejton sot partinë, ose të paktën shumicën e partisë. Mund të argumentohet se vendimi ndaj tij, në një farë mënyre pati efektin e kundërt, veçanërisht po të kihet parasysh se nuk u shoqërua me ngritje akuzash nga organet e drejtësisë. Si e ndihmojnë vendime të tilla betejën kundër korrupsionit në Shqipëri?

Zv/Ndihmës Sekretari Escobar: Vendimi për ta përcaktuar atë ishte një vendim institucional. Nuk ishte një vendim individual dhe nuk ishte një vendim politik. Ishte një vendim që ne e morrëm për shkak të korrupsionit që gjetëm. Unë do t’u bëja thirrje institucioneve në Shqipëri ta shqyrtojnë këtë. Por dua të them, se ne ende kemi partnerë të mirë në Partinë Demokratike, ne duam që Partia Demokratike të jetë një kontribues i fortë dhe i rëndësishëm i stabilitetit politik në Shqipëri. Unë do t’u bëja thirrje mbështetësve të Partisë Demokratike të mendojnë për imazhin që përcjellin, nëse do të kishin në krye njerëz, që janë përcaktuar nga Sekretari i Shtetit për korrupsion.

Zoti Xhixho këtu jo vetëm që është tendncioz, por ka humbur atë objektivitet dhe paanësi me të cilën na është shfaqur ne shqiptarëve ky stacion prestigjoz. Sali Berisha nuk është drejtues i partisë, pra nuk e drejton PD-në, ai e ka rrëmbyer atë sepse çështja është në gjykatë. Entuziazmi i Xhixhos për ta paraqitur nongratën e Berishës sikur ka sjellë efektin e kundërt është një përpjekje e dëshpëruar për të shprehur dëshpërimin e tij personal ndaj demokracisë në Shqipëri. Nuk mendoj se bisedat me gazetarë vanitozë në Shqipëri do ta shëndoshin këtë gjendje të tij.

Ndaj raportimi i fundit për gjendjen e lirisë së medias në Shqipëri ishte i varfër, i paplotë dhe tendencioz

 

50 Komente

 1. x
  xhaxhiu

  Cfar do presesh nga zeri i Elez Biberajt, ketij lepiresi te Sali Berishes.

  1. Z
   Zekirja Hajdarmataj

   Zoti Yzeiri, thjesht dhe pa komentuar gjerë e gjatë : 1) Elez Biberaj, dihet boterisht, që është MENTORI POLITIK i Sali Berishes. 2) Arben Xhixho, është vëllai i Pirro Xhixhos, që është babai i Erisa Xhixhos deputete e Ilir Metës. Pra, kjo mantenuta e Ilir Metës, e ka xhaxha Arben axhixhon. E çfarë EDITORI tjetër mund të presësh nga ZËRI I AMERIKËS, me këta dy drejtues.

  2. L
   Latif Dreqi

   Bravo Yzeiri e realizove pllanin e qeverise per sot..Ptu te dhjefsha gazetarin qe je ti!

   1. R
    Reshati kolonjes

    Latif bythlepirsi, te eshte fut dreqi berishes ne byth jo ne bark. Nxirre nga bytha dhe fol me burrni dhe me true.

    1. M
     Mal Cori

     Latif Muti, gjendja e medias në Shqipëri, asht përkeqësu.................... Kryeministrin mund ta shash me nanë e motër dhe nuk të gjen gja.................... . Mirëpo guxo e shaj ish kryeministrin. Ai ta ban ftyrën ma zi se kpuca.......................... . A ke pa si rrinë si mut gazetarët në studio para SRB-it.............

     1. V
      Vranakonti

      Bravo zoti Yzeiri,brilante. Kritike shume e drejte. Prandaj e hedhe shurren perpjet Sali Berisha se i ferkohet koka nga ata qe e shpallen non grata,nga Amerika. Kjo tregon se shqiperia do komandohet akome nga djalli. Shqiperia dhe populli saj ka shpresa te Amerika se nje dite do kete drejtesi,por si duken bathet e priftit,pashket do jene larg. Edhe Amerika paska frike nga Sali Berisha.... Bravo Sali Berisha,je trim.

      1. P
       Pa vlere

       Pallosh! Kur te hash sufllaqe ti aq sa Yzeiri ka lexuar libra, edhe mund te fillosh te shkruash ndonje gje, o shpellar!

       1. S
        Sjam me asnje parti

        LAQIFI PO KA TE DREJT KY GAZETARI SE JINI NJE KATEGORI , KATEGORI SHPELLARESH DHE INJORANTESH.

        1. m
         mos se me bere te besoj!

         ja doli dhe Latifi nga qenefi halese se brekeve te dobiçit sheqer kurves. Keta jane si fara e kuskutes dhe hithres.

        2. M
         Miku i hershem

         Shkurt, qartë, saktë! Përgëzime autorit!

         1. L
          Llazi usa

          Elez Biberaj nje kapobande e Sali Berishes kunder Shqiperise, ne favore te UDB-se!

          1. E
           Erzeni

           Zeri Amerikes eshte bere zeri I Vatres se ballisto-zogisteve.

           1. N
            Noli

            Sakte Xhaxhiu.

            1. U
             USA

             Zeri i Amerikes shqip eshte ne dore te malokeve te Sali Dordolecit dhe askush nuk e degjon me Vari karet katunarve te Elez Biberajt

             1. B
              Bureto

              Bravo Ilir! E degjova live intervisten e z.Eskobar me kushuririn e nenkryetares se Partise se Lirise ose ish LSI, Erisa Xhixhos, sot drejtor i VOA. Nuk eshte hera e pare qe Arben Xhixho "e nxjerr" koken si instrument në duart e dyshes Berisha-Meta. Puna e tij. Ajo eshte një agjensi gjysem e pavarur, por gjithsesi, ka një suport nga DASH-i , dhe linja editoriale duhet patjeter të jete në sinkron me politiken e jashtme te SHBA-ve, si me thene eshte dhe zeri i tij. Nëse dhe Dash ka të njejten qendrim, qe s'e besoj kurre, me insinuatat e Ben Xhixhos, kjo u takon atyre ta vleresojne. Intervista me zotin Escobar u bë në studion e VOA dhe u transmetua live prej saj, nje nga drejtuesit e DASH, dhe ata nuk e kane të veshtire ta bejne kete dallim. Ndaj Ilir, si qytetar i ketij vendi, të pershendes dhe të mbeshtes në kete reagim mjaft objektiv dhe serioz. Sa i perket lirise së medias, komentuar perseri dje nga VOA, analiza e Yzeirit eshte e duhura. Kush jeton ne Shqiperi dhe i ndjek ato, e di shume mire që komenti i VOA, ishte i anshem dhe ne shumicen e tij, jashte realitetit.

              1. K
               Keshilltari

               Bravo Bureto. Nuk kame ç't'i shtoi komentit tend.Shume mire.

              2. M
               Media

               Madje tani quajeni leter higjenike dhe ju. Po si jo. Vetem mero eshte i lumtur, ilir yzeiri, dhe normal carlo bollino. Po pse mo ju jeni etalon i tteguesit te lirise se medias, ju qe hani persheshin e rames per ato pacavure gazeta apo portale qe keni nderkohe qe goditet top channel si tv kombetar. goditet grupi news 24 ne menyren me te pameshirshme vetem qe ti kontrollohet vija editoriale. Nje pjese tjeter e mediave jane korruptuar nepermjet dhenies se fondeve publike dhe parave per reklama. O yzeir te te duket tendencioz sa te duash por nuk e vendos oreksi yt lirine e medias. Jo vetem media por nuk ka asnje sektor te vetem ku te jene bere perparime. Cilesia e jeteses ka rene, rendi publik eshte per faqe te zeze. Ky shtet respekton te fortet por jo qytetaret e thjeshte qe dhunohen cdo dite nga te fortet nga makinat me targa te huaja nga makinat lluksoze qe parkojne ne vija te bardha dhe detyrojne femije e pensioniste te rrezikojne jeten. O yzeir nuk eshte jeta me e mire vetem pse je ti ne pushtet. Behu pak me mendje hapur si gazetar se behesh barcalete edhe per vete pushtetin te cilit i sherben pastaj!

               1. V
                Vranakonti

                TV top channel dhe nevs 24 jane bere kanalet me te poshtra dhe te njeansheme. Edi Rama ka shume te drejte qe i kritikon se nuk jane ashtu te pavarura siç pretendojne. Televizionet nuk jane te hedhin balte me vend e pavend,por te paraqesin realitetin. Edi Rama deri sot eshte kryeministri me i mire,punetor dhe modest,ka perballuar sfida shume te medha,si termetet,pandemia,kriza e soteme nderkombetare dhe po bene çmos per te mos j renduar populli me çmimet e larat. Shtresat ne nevoje te jene sa me te favorizuara dhe me pak te renduara. Kush nuk i shikon keto eshte qorr.

               2. D
                Dante

                Edi rama eshte armik i mediave. Shikono cfare i beri news 24. Jo vetem i dergoi rruspat por i versuli tatime e dogana. Salillarit ja fal ndertimin pa leje por irfanit joooo se irfani nuk eshte i pushtetit. Nuk ke nevoje te godasesh tere mediat qe te quhesh vend pa liri mediash. Mjafton qe si qeveri ti fusesh rruspat nje grupi mediatik dhe efekti negativ eshte i tmerrshem sepse te tjeret tremben veten.

                1. A
                 Analisti

                 O kufoma Dante!!! Po çfarë flet o koqe kandari, ai kapteri i news24 i detyrohet shtetit 3 2 milion euro për evazion o truthare që nuk kupton asgjë. O trupeshk po si mendon ti të zësh tokën publike nuk prish ndonjë punë o trap pa tru.

                 1. D
                  Dante

                  O anal- ist. Po mirë po salillarit dhe kastratit pse ja u fal ai. Dhe kul morines ndertimet pa leje dhe per te cilat as eshte marre leje, as jane paguar taksa dhe per te cilat parashikohet burg. Ndersa atij ja prish. Ore hiqni dore nga imponimi i nje pamje qe duket vete. Se beheni qesharake

                  1. b
                   ben

                   Dante-sipas jush, po i pate borxhe qeverise dhe ke televizion apo gazete private, qeveria nuk ka mundesi qe te te denoje? Nga ana tjeter, te perdoresh si argument spekullime se perse nuk e denon ate apo kete tjetrin, me duket karagjozllek. Problemi i shume komentuesve apo qytetareve te tjere si puna juaj eshte se i mbeshtesni argumentet tuaja mbi fjale rrugesh mbi Salillarin apo Kastratin. Nese keni fakte per veprimtarine e ketyre dy zoterinjve, askush nuk ju pengon qe ti denonconi ne prokurori dhe personalisht do isha i pari qe tu duartrokisja. Ne te kunderten, do benit mire te mbyllni gojen dhe te mos perhapni "fake news".

                2. I
                 Idrizi

                 Nga Elaz Biberaj,kemi "peshqeshin",kriminelin Sali Berisha.Sa te jete gjalle Biberaj,mos prisni paanesi ne "Zerin e Amerikes"...

                 1. S
                  Shabani

                  Përgëzime Ilir! Por tek kam lexuar edhe shkrime të tjera (veç sa ndjek emisionet) më lenë një shije jo të mirë disa kronika në raport me jetën, praktikën. Vrejtja lidhet me synimet e tyre në lëndën që transmetojnë.

                  1. T
                   Tak Braho ÇantëFishkuri

                   Yzeqiri mos eshte gje zeri I pidhit te sat'ëme o jevg tezgash. Kurve mos duhet te lavderoje Ramazonin qe bytha jote e zeze te kenaqet ? U be bythziu evgjit te ngreje pyetje.. shko mblidh kanoçe o qen rrugesh

                   1. L
                    Lol

                    Hahahaaaa, i ngjisin keto fjale ketij teneqes

                   2. Roberto

                    Zeri i Amerikes vazhdo te flase akoma me mendesine e viteve te shkuara te komunizmit ne Shqiperi. Elez Biberaj ka qene dhe eshte nje armik i betuar i Shqiperise dhe ai gjithmone ka mbeshtetur Berishen "duke harruar" se vete Berisha ka qene komunist por dredharaku,hileqari dhe i pabesi Berisha di ti zgjidhe mire problemet ne interesin e tij. Mjafton te zgjidhe thesin me $ dhe c'do gje e zeze kthehet ne te bardhe keshtu qe edhe Xhixho Ziu do flase ne ate menyre.

                    1. R
                     Romir

                     Zeri amerikes ju pëëqen s ju pelqen financohet dhe monitorohet nga Departamenti i Shtetit. Prandaj mos ja fusni idiotesirave duke thene zeri i foltores. Se kur ka folur pro rames ca ka qene zeri i popullit!? Rrini o njerez dhe mesohuni qe ne kete bote mendimi ndryshe nuk eshte armiku. Dilni nga mendesia diktatoriale ku cdo mendim ndryshe konsiderohet si akt lufte. Late nam

                     1. M
                      Mihallaq Qilleri

                      Ka vite tashmë që Zeri i Amerikës, një piramidë e lirisë ka ndryshuar aq keq, aq shëmtuar në favor të një sekti politik në Shqipëri. E kam ndjekur me etje këtë radjo e më pas kanal televiziv si një oaz të së vërtetës. Por nëse në fillimet e demokracisë filli i tij editorial duhej të ishte antikomunist, në se gazetëarët e tij duhej të vinin nga trashëgimtarë të të përndjekurve poliikë, sot demekoracia në Shqipërisë është e plotë dhe rotacionet janë konformë rregullave demokratike. Veëtm një gjë nuk ka ndryshuar te Zeri i Amerikës. Korespendentët 'shekullorë të cilët nëse në vitet '90 ishin përfaqësues të disidencës, sot Shqipëria ka ndryshuar aq shumë sa Zeri i Amerikës nuk ka përse bëhet thjesh një zëdhënës i opozitës, sepse kemi gazeta e tevizione plotë të tilla në Shqipëri. Zëri i Amerikës, është zëri i Amerikës e jo i Sali Berishës. të shpqallur non grata po nga Amerika. Shqipëria ka ndryshuar aq shumë megjithë kujet e vajet e Zërit të Amerikës sa tani është anëtar i NATO-s, kandidant për BE, anëtar i përkohëshëmn i Këshillit të sigurimit dhe, dhe, mbi të gjitha, një ndryshim epokal i qyteteve, fshatrave, turizmit, kulturës dhe lirisë së shtypit që e paska aq merak Arben Xhixho. Korespendontët e tij në Tiranë e Shqipëri, edhe kur kërkojnë opinione "të pavarura", zgjedhin protektorë të mendimit të PD, ose thjesht armiq të qeverisë, apo të Edi Ramës. Kjo është fyese për elektoratin shqiptar. Gjithsesi çdo organ shtypi a media, - përfshirë edhe Zerin e Amerikës,- ka të drejtën e politikës së tij editoriale, por ai të mos pretendojë se përfaqëson zërin e Departamentit të Shtetit, Kongresit, apo senatit Amerikan. Kjo është gënjeshtër.Kjo është poshtërsi. VOA tashmë po del jo thjesht kundër qeverisë shqiptare, por kundër Deparamentit të shtetit, sekretarit Blinken, sepse të përkëdhelësh Sali Berishën e anatemuar nga qeveria e SHBA, do të thotë të mos jesh më Zëri i Amerikës, por Zeri i së Pavërtetës, çiban i ngritur mbi demokracinë amerikane.

                      1. N
                       Nari

                       Nuk ka asnje cudi per qendrimin e Zerit te Amerikes.Te gjithe e dime qe eshte komplet i pa varur nga qeveria e SHBA,por drejohet nga miku i ngushte i Sales i shpallur nongrata nga vete qeveria e tyre,ndersa seksioni shqip drejtohet nga Arben Xhixho,i cili eshte djali i xhaxhait te deputetes se LSI Erisa Xhixho.

                       1. s
                        sali

                        E gjithe media ne shqiperi eshte e blere e financohet nga saliu e Iliri,Pronaret e tyre jane gjobaxhinj per te perfituar.si duket krahet e tyre jane shtyre deri ne Usa,

                        1. f
                         francezi

                         Per gazetar si ty ka folur zeri i amerikes, qe i lepiheni dhe mbroni qeverine, ne vend qe ti kerkosh llogari qeverise per politikat e keqija. Ti Yzeiri nuk je gazetar, je LLum, gazetari nuk mund ti beje kritika kritikeve te qeverise.

                         1. S
                          Shkodra

                          O fronces i moderu o idjot i shkund po si jini ju te pd te gjith njesoj injorant kik e kemb

                         2. 1
                          19

                          Zeri i amerikes eshte nje stacion kurvash malokesh qe se degjon asnjeri .

                          1. A
                           Arli

                           Saktë z. Yzeiri me këtë shkrim. Të bën përshtypje fakti që familja e z. Arben Xhixho, ka qenë e “përkëdhelur” edhe në kohën e diktaturës. Nëna e tij, Vasilika Xhixho, punonte në Ministrinë e Tregtisë së Jashtëme. Po kështu ai vetë, në RTV. Çështja është, që nuk mund të mbash anën e Berishës, këtij vampiri, që i ka sjellë kaq të këqija Shqipërisë. Nuk mund t’i thuash vetes se je një njeri poztiv, kur në të njëjtën kohë, mbron njeriun më negativ që ka Shqipéria. Veprimi është për keqardhje!

                           1. T
                            T

                            Zeri Amerikes eshte zeri i nongrates,pra i Saliut,zero ndikim ne opinionin e shqiptareve,Elez Biberoni me Arben Xhixhon kot lodhen duke I sherbyer nje krimineli si Sali Qeni.

                            1. .
                             ...

                             Ilir Yzeiri gati kërkon që media e një vëndi të huaj të trajtohet me kutin e mediave në vëndin tonë. Zëri i Amerikës dhe gazetarët e tij nuk janë skllevër ndaj qeverisë së tyre, Xhixho është gazetar i pavarur dhe është i interesuar për efektin e masave të ndërmarra nga qeveria e tij në raport me Shqipërinë. Eshtë qytetar i një vëndi tjetër dhe thjesht prej origjinës së të parëve tregon interes për Shqipërinë. Por kurrë nuk mund të jetë palë, siç kërkon një mender gazetar si Yzeiri, shërbëtor i fëlliqur pushteti. Të gjesh anësi në qëndrimin e Xhixhos, këtë vetëm një mëndje sipërfaqësore si e Yzeiri mund t'a bëjë. Thirrini mëndjes, sulmoni "Zërin e Amerikës", nga pozitat e politikës së këtushme, një politikë që lundron midis vlerësimeve tradicionale komuniste, duke i ndarë palët politike në miq ose armiq të brëndshëm apo të jashtëm. Kurrë nuk u shkëputet nga kthetrat e urrejtjes së pambarim të kultivuara qysh në vezë nga ideologjia vrastare komuniste, gje që ju ka çuar dhe ka për t'u çuar kurdoherë në konkluzione mjerane. Turp dhe faqja e zezë që tema i jep akses këtij komunisti konsekuent.

                             1. D
                              Drini

                              Shembelltyra e nje gazetari te shitur per para. Eshte i vetmi qe denon lirine e medias. Kerkon zinxhire Yzeiri(edhe qente nuk ankohen nga kolana).

                              1. p
                               per sherbetoret e pushteteve ka vetem neveri

                               ADN e Yzeirit permblidhet ne Servilosje Pushteti.

                               1. J
                                Jugu

                                Ti gazetar nganjehere ben dhe shkrime te lexueshme, por kete radhe ja ke fut kot dhe duket komplet nje buthlepirje per Ramen. Nje gazetar i mire ben opoziten e pushtetit qe dhe ti vet e di eshte i gjithe i korruptuar. Nje pushtet qe po shperben vendin, qe ka vrare shpresen, qe ka deshtuar ne menyren me te shkelqyer. Dhe te gazetar keto te shikosh, dhe mos u lepi per perfitime te momentit nga Rama dhe Mero.

                                1. K
                                 Km

                                 Zeri i Amerikes ka qene, eshte dhe do te mbetet zeri i CIA dhe UDB

                                 1. P
                                  Populli

                                  I bej thirrje FBI amerikane ta shohe pak ate Elezin se une dyshoj per Udbash si Saliu i Sheqerit

                                  1. Z
                                   Zeri i se vertetes

                                   Na more yll I perenduar. Dery dje zeri a amerikes ishte zeri I temes. Sa per dijeni more yll I perenduar zerin e amerikes nuk e prefill njeri ne Amerik , shumica as nuk e din nga vjen e nga bie po you te pashpreset shqipkar e beny sikur eshte zeri I zotit. Ik o I pa shpres ik o letyre, jevgjit hesapi

                                   1. A
                                    Anonim

                                    Ketu ne amerik se pjerdh njeri zerin e amerikes as nuk i shkon mendja njeriut ta degjoj as amerikan as shqiptar se punohet nuk rihet si aty duke u mar me llafe kurvash politikan , sa per biberajn e di mir ai sa e do komuniteti i amerikes e ka provu mavri biberaj dhe ai xhixho e di se der me der o kalander dhe si hodhi njeri qurret ketyre .

                                    1. T
                                     The truth

                                     Po ne USA nuk pjerdhin as per biden.

                                    2. G
                                     Gopi Zina sallakses

                                     O Yzeir, eja sonte nga klubi e ta zgjidhim tamam kete Elez Biberaj me nga nje dopjo raki perpara! Ose me dy dopjo? Sa me i nxehte muhabeti, aq me shume raki permeti!

                                     1. Y
                                      Ylli

                                      Bravo. Une si nje degjues i rregullt i Zerit te Amerikes qe nga sot nuk w ndjek me. Nuk mund ta kuptoj kete qendrim te tyre qe Saliu ju a shan Ameriken 24 ore ne 24 ore dhe ata nuk mvajne qendrim por e mbeshtesin ate.

                                      1. A
                                       ALA KY CIPA MBRO GAZETART HAHAHA CNA BONT ME U ZGE

                                       UNIONI PRIVAT I ALEKSANDER CIPES QE NUK KA CIP MASHTRUS PERFITUS QE SHET KARTA GAZETARSH NE BO BYTHLEPIRS. ALA KY TIPI MBA UNIONIN. KY DO MBRO LIRINE GAZETARVE HAHAHAHA KY QE SHFRYTZO UNIONIN PER ME QIT PARE. O KULMI KY PUNO PER KINEST CINIMACINT.

                                       1. D
                                        Daj rinaldo ka qerlbasani

                                        O njerez Ilir Yzeiri eshte fut ne borderote e RTSH, ban emision.RTSH asht e Ed Rames kshu qe mos e shajni Ilirin se kshu i bote fresk dhe Sales ahere kur dehej e bohej byth fare. Iliri ash pedagog ne univesritetin e Qerlbasanit ka emision ne RTSH e Ed Rames qe ka urdhnu ushtarin e tij drejtorin Enkel Joti me i dhan emision Lirit te vogel ne ktu myllet muhabeti.

                                        1. S
                                         Spak

                                         Berishistet jane nje qenije e vecante ne kombin tone! Jane genjeshtare ,hajdute,vrases kriminele,gjysem analfabete,Tropojane me se shumti,njeres qe i ka kastruar Saliu me forcen e frikes! besojne edhe vete ne genjeshtrat e tyre pa folur per teorite idioteske te Saliut! Iliri eshte nje nga gazetaret e rralle Shqiptare qe e njef realitetin shqiptar ashtu sic eshte!

                                         Lini një Përgjigje