Opozitës po i ikin në emigracion votues potencialë!

6 Nëntor 2022, 10:46Blog Nga Eduard Zaloshnja

Opozitës po i ikin në emigracion votues potencialë!

Në listat e zgjedhësve vjet në prill ishin rreth 3 milionë e 600 mijë shtetas 18 vjeç e sipër. Nga këta, rreth 1 milion e 500 mijë ishin në emigracion. (Kështu rezulton nga ndërthurja e të dhënave të INSTAT-it, Bankës Botërore dhe Barometrit Ballkanik, të financuar nga NED-i amerikan.)

Nga rreth 2 milionë e 100 mijë zgjedhës që nuk ishin vjet në emigracion (pra ishin në atdhe), 1 milion e660 mijë morrën pjesë në zgjedhjet parlamentare të prillit të vjetshëm – 46.3% e zgjedhësve në lista ose rreth 80% e zgjedhësve që ishin në atdhe.

Nga 1 milion e 660 mijë zgjedhës që votuan vjet, rreth 60 mijë kanë ikur në botën tjetër ose drejt emigracionit – po t’i mbetemi besnikë koeficientëve zyrtarë të vdekshmërisë dhe emigracionit (që publikon periodikisht INSTAT-i). Por po të faktorizohen edhe raportimet e huaja rreth emigracionit shqiptar, firoja mund të jetë deri në 160 mijë…

Nga raportimet e mediave vendasve e të huaja duket se emigracioni ka marrë përmasa të mëdha kryesisht në zonat mbi Lumin e Tiranës e deri sipër në Has e Tropojë. Ndërkohë që nuk ka sesi të dihet se çfarë orientimi politik kanë zgjedhësit që emigrojnë nga ato zona, dihet se partitë opozitare i patën rezultatet më të mira pikërisht atje vjet në prill.

Kështu, në territorin e Bashkisë Kamëz (nga Babrruja deri në lumin e Tapizës), partitë opozitare morën së bashku 58% të votave. Në territorin e Bashkisë Krujë, morën 50.3% të votave. Në territorin e Bashkisë Kurbin, morën 68.7 të votave. Në territorin e Bashkisë Lezhë, morën 57% të votave. Në territorin e Bashkisë Mirditë, morën 60.7% të votave. Në territorin e Bashkisë Bulqizë, morën 54% të votave. Në territorin e Bashkisë Klos morën 53% të votave. Në territorin e Bashkisë Dibër, morën 58.6% të votave. Në territorin e Bashkisë Shkodër, morën 61.2% të votave. Në territorin e Bashkisë Malsi e Madhe, morën 50.2% të votave. Në territorin e Bashkisë Fushë-Arrëz, morën 53.6% të votave. Në territorin e Bashkisë Kukës, morën 61.7% të votave. Në territorin e Bashkisë Has morën 64.2% të votave. Dhe në territorin e Bashkisë Tropojë, morën plot 2/3 e votave.

Në qoftë se eksodi nga këto territore drejt Europës e Britanisë do të vzhdojë, epërsia elektorale që partitë opozitare kanë patur në to do të tkurret…

13 Komente

 1. D
  Drejtësia

  Të zhduken se sjanë për gjë

  1. K
   Klinsman

   Autori e panon edhe vete qe ky eshte spekullim, sepse ne nuk e dime orientimin politik te te larguarve apo nese ata shkojne ne votime. Mund te jete me e ngjashme qe ata nuk shkojne ne votime sepse nuk kane asnje shprese nga asnje parti. Pra largimi i tyre nuk ka asnje ndikim ne rezultatin e zgjedhjeve. Mund te jete qe te larguarit te jene ne proporcion me ndarjen partiake. Psh nga tre tropojane te larguar, 2 jane me PD dhe 1 me PS. Edhe ky skenar nuk ndikon ne rezultatin e zgjedhjeve. Nga eksperience qe kemi gjer me sot me valet e emigrimit masiv, dime qe ato nuk kane ndikuar ne rezultatin e zgjedhjeve dhe nuk kemi arsyet tjeter te mendojme qe do te kete keraj radhe. Megjithate, emigimi nga keto zona do te beje qe rendesia elektorale e tyre te ulet. Dmth nese nga Tropoja, Kukesi dhe Dibra nxirrnin 12 deputete, per shkak te largimit te popullsise do te nxjerrin 8.

   1. 1
    19

    Ku e pe ti mor gabel kte problem apo pyte grun tate .qe e qin maloket dhe kan ik tani ne angli.mor jevg muti .sa te jet gogoli sala aty edi e ka te sigurte mor kok pidh.

    1. F
     Fatmiri

     Humor makaber ky konkluzionn.Ata qe ikin jane opozitare!?Pse ikin shqiptaret nuk ka problem!?

     1. K
      Koqevar

      Dmth po ikin maloket….Po si lajm I mire me duket mua.

     2. T
      Tosku

      S’eshte nevoja per kaq shume kalkulime qe te deduktosh se ata qe kane ikur ne emigracion jane njerezit e papune qe ka lene ripjellja e mavrise mavi

      1. D
       Dakord

       Nese eshte e vertete qe po ikin nga lumi i tiranes e siper atehere une po e pi nje gote vere me gezim te madh se vendi po pastrohet. Shpellaret ndoshta do civilizohen atje. Amen

       1. L
        LORA

        Ja edhe Zaloshnja ,nuk vonon ne ndertimin e alibise se humbjes,,, gjashte muaj ne avance.Eshte i ngrati ne funksion permanent mbeshtetes te mjerimit shqup-s, me pseudo-statistikat e tij.

        1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

         Opozita me shokun Berisha, edhe pa emigracion, ka treguar dhe do tregoj se është një forcë humbëse. Mbështetësit e saj mjerane që ofendojnë çdo njeri ,me mendimin ndryshe, nuk e gjejnë dot rrugën e fitores as në këto votime.

         1. E
          Eheee

          Epo ky i gjati i ben gjerat ME PLLAN .

          1. V
           Votues

           Sipas ketij trapi Zaloshnja Novojtorja e Non Grat nuk fiton se kane ikur maloket ne emigrim ,ne pidh te semes shkofshin ,nuk punojne por vetem vjedhin shtepi e dyqane qe te rrojne ,kjo ne qoftese eshte e vertete ,them se Shqiperia ,Tirana mbas nja 3 vitesh do pastrohe nga keta hajdute e pisa ,e sa do ti zagari i Non Grates ,Zaloshnja , per justifikim humbjen te rradhes ,ktheu mbrapa te vitet 1992 mbas zgjedhjeve te 31 Marsit mbas kater muajve fitoi PS e qysh nga ai vit PD si parti asnjehere nuk ka mare me shume vota se gjigandet e PS ,e asnjehere nuk ka per te fituar kundra PS ha nje mut te madh me keto sondazhe qe ben or zagari i Non Grates

           1. F
            FCB

            Kane , mund te jene te djathte gje qe nuk e verteton dot , por kane ardhur me mijera vota nga te lekundur apo te majte qe u ka ardhe qumeshti i Nenes ne maje te hundes nga kjo qeveri qe vetem vjedh ... e vjedh...kane ardhur votat e 15 mije familjeve nga 35 mije te te demtuarve nga termeti qe dhe pas tre vjeteve jane rrugeve sepse Ben Tigri i boni leket rrush e kumbulla neper kazinote Greke, kane ardhur nga qindra familje te majta qe produktet bujqesore i hedhin neper kanale, kane ardhur nga qindra familje te majta qe nuk kane cte hane ne darke etj..etj..surpriza do jete e llahtarshme ......propagabdes Rilindase i ka dale boja.

            1. D
             Demotakercita

             Shqetesimi i largimit eshte i vertete.Largimet kane 32-vite qe po ndodhin dhe asnjehere nuk kane pushuar.Natyrisht ne momentin qe do te vi opozita ne pushtet ajo do te nderpritet .Bile do te rifillojne edhe kethimet masive.Te tilla mendime jane thjesht propaganda e dyshes Sali-Ilir.A ka ky Z.Zaloshnja ndonje statistike se sa kane ikur nga Greqia,Italia apo nga diku tjeter drejt vendeve si Gjermani,Angli,France e te tjera,vendas dhe shqiptare?Kjo eshte nje propagande bajate.Zaloshnja e analiste te tjere te studjojne e te na thone shkaqet e verteta te ketij eksodi ,qe nuk ka te ndalur.

             Lini një Përgjigje