Ilir Meta e kaloi oqeanin!

10 Qershor 2022, 09:23Blog TEMA

Ilir Meta e kaloi oqeanin!

Nga Denis Dyrnjaja

Ambasadorja amerikane znj Yuri Kim organizoi një takim me ish ministrat e punëve të jashtëme të Shqipërisë. Nëse në foton zyrtare te takimit do të mungonte Ilir Meta, sigurisht që nuk do të kishte ndonjë interes një takim sa kortezial aq edhe simbolik në kuadër të 100 vjetorit të ‘marrëdhënieve SHBA-Shqipëri. Në fakt duket sikur lajmi është prezenca e Metës në ambientet e Ambasadës Amerikane në Tiranë. Por jo! Lajmi i vërtetë është se Meta kaloi oqeanin. Ai shkeli në’ ambientet e ambasadës amerikane pas shumë kohësh, ndërsa nuk begenisej në asnjë takim nga zyrtarët amerikanë dhe jo vetëm për të paktën 3 vite.

Pra Presidenti në detyrë duket se tani nuk ka asnjë ngërç në marrëdhëniet me Washingtonin edhe pse ai vetë në mënyrë të vazhdueshme ka deklaruar se marrëdhëniet e tij me SHBA kanë qenë gjithmonë të shkëlqyera. Ndërkohë që flitej e pritej shpallja non grata e tij,’ pasi retorika ndaj ambasadories Kim ishte tejet sfiduese gati gati përçmuese, në fakt ndodhi ajo që nuk mendohej, pra e kundërta rehabilitimi i Metës dhe kapërcimi i kontraksioneve psiko/politike të tij. 

Kujtoni që pak kohë më parë Meta sfidonte apo vetëviktimizohej duke thënë se ishte i gatshëm të shkonte te Mali me Gropa e të priste ekzekutimin nga ndonjë raketë amerikane. Kishte plot te tjera si këto mes shfaqjeve sfiduese dhe përulëse. Ky grotesk duket se është kapërcyer tanimë si nga Meta ashtu dhe nga amerikanët, që mesa duket kanë zgjedhur të bëjnë një diferencim mes tij dhe Berishës, që ‘mban statusin “non grata” nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

Po si dhe pse ndryshoi qasja amerikane ndaj Metës?! Çfarë ofroi, ose më saktë çfarë lëshoi Presidenti Sovranist që shtyu amerikanët të ndryshojnë qëndrim e të rehabilitojnë e ridimensionojnë marrëdhëniet me të?! A është kjo skema për të sjellë ndryshime të papritura pushteti në Shqipëri e zbritur Edi Ramën nga froni 3 mandator qeverisës?! Pra a ju ka ardhur Rama amerikanëve në majë të hundës?! Apo kjo është ngjizja e një aleance të re Rama-Meta për të nxjerrë nga politika dhe izoluar përfundimisht Sali Berishën, që nuk resht së sfiduari SHBA?! 

Buzëqeshjet e shtuara mes Monika Kryemadhit dhe Taulant Ballës, gatishmëria e Metës për të kryer me shpejtësi të paparë më parë procedurat në favor të zgjedhjes së presidentit të ri Bajram Begaj, apo vijimi dhe përshëndetja e Ambasadores Kim për emërimin e gjyqtarëve të rinj nga Meta, të shtyjnë të mendosh se përveç se diçka e rëndësishme ka ndodhur në raportet mes Ilir Metës dhe amerikanëve, një skenar me intriga politike po gatuhet. Se kush do buzëqeshë në fund mbetet për t’u parë.

Por tani për tani e dukshme është që Meta ka përfituar një bonus goxha të madh. Se me çfarë kostoje koha do ta tregojë. Por ai tani ngjan si i penduari i çliruar i perandorisë amerikane që e ka në themel të filozofisë së saj që miqtë i shndërron në armiq e armiqtë në miq. Kjo devizë në fakt mban me shpresë edhe egon e Berishës se statusi i tij “non grata” mund të shndërrohet në Once upon a time… Dhe se ka keq. Kur rehabilitohet Meta pse të mos pretendojë të rehabilitohet edhe Berisha. Në fund te fundit ne mbetemi një vend për eksperimente politike, por gjithnjë me adhurimin e pandryshuar për Amerikën Demorkatike.

21 Komente

 1. A
  Ard

  Mos u cuditni kur te shikoni Meten dhe Bashen ne aleance fal Ambasades Amerikane.

  1. K
   Kalec Dega

   Ashtu si Berishen, e nxorri ne pension Ed Bajromi, lol

   1. #
    #Gopisti i NSHRAK-ut

    Javash ore Dyrnja/ e bëre Miun Mal/ iliri u përdor/ po kurrsesi, u Fal! .

  2. A
   Ari

   Qe SHBA mbetet aleati yne, kjo ska dyshim, pasi Shqiepria pa SHBA veshtire se ekziston. Pra eshte interesi yne themelor. Po SHBA? ajo dihet, ka interesat e veta. Pra, ketu , ne kete marredhenie (ku perfshihen dhe personat qe drejtojne vendin) nuk eshte ceshtje Vlerash, Parimesh etj sic psh i ka Europa, jo, Ketu eshte dhe mbetet vetem Ceshtja e Interesave: Pra, Mr Berisha e ka shkelur diku thelle interesin e SHBA dhe ata , me "nje set vlerash demokratike qe Berisha i paska shkelur", e bejne dalje. Edhe rasti i Metes, ky eshte: u ripane dhe u rushkruan interesat, dhe kaq. Po, ne populli, ke te marrim siMODEL, moj SHBA??!!!

   1. K
    Katunarja

    Tamam kjo eshte politika e interesit te pa moral e amerikes,nuk duan te dine aspak se cfare pislleku ka bere njeri apo tjetri politikan,mjafton te zari bindur i tyre

    1. A
     Arian

     Ik mor idiot bën dhe ti si i ditur.ujiti flokët e mbjellur mos harro

     1. K
      K

      Është heshtja e rremë para fortunës. Kur të vijë goditja do shikojë fshatari injorant dhe hajdut i korruptuar çdo të thotë amerikë.

      1. B
       Bardha

       Keni durim deri ne shtator se atehere mbaron plazhi

       1. v
        vasi

        Dardha e ka bishtin mbrapa.... Ilir floriri eshte dhe do mbetet nje anti amwrikan i ndyre, hajdut dhe vrases...

        1. S
         S.t

         Kur ska popull po ka dele normale qe do mbajme shpres nga kurvat e amerikes, kta duuan varie ne litar te gjith, me ca i kan bere ketij vendi e ketij populli

         1. D
          Dymi

          O Denisi me mbiemër turk, të duken të mençura këto që zhgaravit?!?! Ku pyet Amerika për miza kali si Sa-lehi dhe Meta(theksi tek a-ja). Takimi ishte me ish ministrat e jashtëm. Meta(theksi tek a-ja) duhet të merrte pjese për shkak të detyrës që do edhe disa ditë që t’i mbarojë. Kësaj i thonë “ më ka ç’u tata me la gojën” Nuk është se Amerika po vdes për Liken, “malsorin e Skraparit.

          1. B
           Ble

           Me këtë fotografinë e Metës me ambasadoren Kim konkluzioni është që jo vetëm Meta, person i kapur 'on camera' është I korruptuar, po kalon lumin pa u lagur por që arriti të njollos imazhin e ambasadores amerikane. Turp për të dy se të hapin zorrët e barkut.

           1. P
            Prifti i varfer katolik

            Te varet ekzistenca e nje shtetit ne dore te nje shtetit tjeter ,qofte dhe "aleat",do te thote qe ky shtet te mos ekzistojne,ose te jete koloni e ketij aleatin.Sa per oqeanin qe kaloi Likeflori Iliri,nuk keni pare gje akoma.Se shpejti ,sipas ketyre gjasave te kimete guvernatores,do te degjoni per falsitetin e nongrata Saliut.Ai do kalojne Edhe dy oqeane.Nuk i hedh kollaj Poshte bashkepuntore e Cia SHaBAni

            1. A
             Agushi,Cobani cepani

             Nuk vdes Shba nga likeflori,por per Likeflori.Eshte i lidhur me litar nga nje agjent i zbulimit italian dhe nje tjeter Rus qe Ka ne presidences.

             1. k
              ka shum ambasadore qe pallohen me kriminelet

              e kom llafin neper bote shkerdhehen hapur fare si ne afrike e amerikes latine por edhe ne arabistan , shume ambasadore qirjet e para qe bojn i kane me Kriminelet me te degjuar te atij vendi ,sepse dijne qe ata kane edhe Miljonat e Florinj etj . pasanej dihet tashme ne bote ,qe ambsadoret jane ne kto vende ,pikerishte me u shkerdhy me kriminelet e mafiozet e vendit e jo si i rren mendja kaqolat aty se po ja bojn shtetin e drejtesine putanat e pedeart e huj . hajde popll idiot hajde .po shkon drejt zhdukjes dhe ala mendon si Gamori qe po e shqyente Ujku : "ah sikur te jem ne Ender " - aty qendroni plehra ,mos i hiqni qafe Shkerdhatat qe Kultivojne kto Satanike vazhdoni endroni deri sa t'ju shkerrmoqet Skeleti .

              1. X
               Xha BRAHO

               PARAJA VLLA…. E HUDHKA UJIN SHATERVAN, DERI NE USA…..

              2. F
               Fusha SHPK

               Kimetja eshte urdheruar nga Edvini ti beje gojore Metës që ta mbylli çeshtjen e iceneratoreve dhe te asgjesoje provat. Koklopa po kaq tru ka. Jargavitet nga qejfi. Dhe ... shijon gojoren e guamezes qe per hir te se vertetes ka rripin e kuq per sportin e blow job) . 430 mln harrohen. Pastaj e di vete Kimetja me Ramen :), e varin Meten nga cicat, ...ska blow job non gratis.

               1. m
                monko kaleshi

                kimetja thon i ka dobesi Cicat e metes .e mban foton me Cicat e metes ne tavolinen e punes .Frymezohet hej he he . Ik e re ! Pastaj me ja ngjit Ventuzat Te Gjatit sa as ulerimat e te Ramos mos ta bejne ta leshoj me ,deri sa me ja fishk bolet s'ja shkul ajo ventuzat hehe . Jo per noj gjo ,se ka edhe thashetheme si edje ktu nga shume komentues ,qe kerkojne ti japin ngjyrime te tjera seksit Doplomatik por ama ajo eshte ne seks oho hooo .Pysni poysni Te Gjatin perse i qendron larg - metes ka mu ju ngul gjioksit e ka me ja ul me tok ciacat keni me nigju po hec . Y sa popull koqe paskeni qen mer amon ! Vetem me thashetheme merreni gjith kohes .kafe ,raki .bo pazare te ndalume , shiko kush po qi .jo ai keshtu ajo ashtu , Hiqni mer dor nga kto gjona paj zotin se lat nom . Shini - shini se hehe keni Lali Erin sot aty ne Bashki pa me ken Qazem Malletja ju a kishte knu kongn kamunistat e dreqit . Hallva vetem Hallva faciste eshte ilac .ik ere popll peleshi

               2. !
                !!!

                Pse me duket si prostitucion diplomatik?! Cfare zhgenjimi!

                1. t
                 tfala Bajrom Ramaxoni

                 A po qun Kimeten prostitut ti shoku?

                2. B
                 Besoj

                 Dyrnja! Amerikanet Jane amerikan dhe shohin thelle! Martin te gjithe masat! Kur Kane interes ne nje vend. I druhen ndonje skandali me kete hajvan nga Qepani. E done mire ata se ketij njeriu si ka ndenje betha rehat. I ka bo te gjitha sa thuhet! Por ata mendojme te beje ndonje gomarrllek ky tipi, psh nje arratisje etj si I behet? Eshte qetesi e rreme!

                 Lini një Përgjigje