Itali-Shqipëri, kohë stuhie

17 Shtator 2022, 22:10Blog TEMA

Itali-Shqipëri, kohë stuhie

Nga Stefano Marcelli

Sapo kam dalë në pension pas tridhjetë e pesë vitesh pune në Rai (Radio Televizioni Italian). Dhe e di me siguri që këto janë orë, në televizionin shtetëror italian, takimesh, darkash dhe telefonatash frenetike në funksion të 25 shtatorit, ditës së caktuar për zgjedhjet politike.

Sondazhet flasin vetë dhe thonë se fitues i sigurt i zgjedhjeve të ardhshme do të jetë e vogla dhe e ashpër Giorgia Meloni, presidente e partisë së ekstremit të djathtë “Fratelli d’Italia” (Vëllezërit e Italisë). Meloni është trashëgimtarja e fundit politike e së djathtës postfashiste italiane dhe partia e saj deri më tani ka mbetur në margjinat e politikës italiane dhe gjithashtu të ndarjes politike në krye të kompanive shtetërore, përfshirë Rai-n.

Gazetarët dhe drejtuesit e Rai-t të rekrutuar në radhët e “Fratelli d’Italia” nuk arrijnë në dy dhjetra dhe për këtë arsye, pas fitores, Giorgia do të duhet të rekrutojë domosdoshmërisht shumë nga ish-pasuesit e Partisë Demokratike, Cinque Stelle (Lëvizja Pesë Yje) dhe Forza Italia: të gjitha palë të destinuara për një kolaps zgjedhor.

Kjo është arsyeja pse gara është hapur për të hipur në vagonin fitues dhe sa më shpejt, për të qenë në gjendje për të negociuar pozicionet më të mira.

E njëjta gjë po ndodh në krye të ministrive dhe të të gjitha kompanive shtetërore italiane.

Por dihet që të gjitha këto qendra të pushtetit kombëtar janë të vendosura në Romë, një qytet mijëra vjeçar ku, që nga koha e Cezarëve e në vazhdim, përmbysjet janë rend i ditës dhe zyrtarët janë ekspertë në artin e riciklimit politik për të favorizuar karrierën e tyre.

Në Shqipëri nuk ka zgjedhje të ardhshme, por ajri është përshkuar nga erërat malinje dhe të krijohet përshtypja se në majat e pushtetit po ndodhin lëvizje të thella dhe gjithnjë e më kërcënuese sizmike.

Gjithçka nisi një vit më parë kur Departamenti Amerikan i Shtetit e shpalli Sali Berishën persona non grata. Efekti i menjëhershëm ishte dorëheqja e sekretarit të PD-së, Lulzim Basha, e cila e lë Partinë Demokratike pa një lidership të njohur, ndërsa ish-sekretari i saj duket se po rimëkëmb partinë dhe opozitën.

Më pas Britania e Madhe rriti dozën, duke e akuzuar hapur Berishën për marrëdhënie me krimin e organizuar.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, arrin të përfundojë mandatin e tij duke iu shmangur procedurës së shkarkimit dhe akuzave të shumta e të rënda për korrupsion e deri asaj për spiunazh në emër të Enver Hoxhës.

Pastaj fillon edhe thriller-i. Më 17 korrik, tre anëtarë të klanit të Elvis Martinaj vriten në rrugën për në Fushë Krujë dhe pak ditë më pas jepet lajmi për vdekjen e vetë Martinaj. Lajm që nuk ka gjetur asnjëherë konfirmime pasi trupi mungon, kështu që mbetet pezull pyetja nëse ai është vrarë apo është në arrati. Sido që të jetë, zhdukja e tij do të kishte shkaktuar, sipas shumë burimeve të mirë informuara, një riorganizim brenda pushtetit kriminal.

Nuk mbaron këtu. Në këtë pikë, shkarkohet drejtori i policisë shqiptare, që konsiderohet përgjegjës për mos arrestimin e shumë kriminelëve dhe në thelb për bashkëpunimin me bandat.

Spastrimet prekin edhe sferën politike, me largimin e atij që ishte ndoshta më i fuqishmi nga ministrat e qeverisë.

Ndërkohë që nga Washingtoni po përflitet për prezencën e emrave shqiptarë mes atyre të politikanëve të financuar nga Kremlin-i vitet e fundit, Shqipëria është në ballë të përplasjes me Iranin për shkak të Muxhahedinëve të Popullit të dërguar këtu nga SHBA-tw.

Dhe pastaj janë thashethemet, paralajmërimet e pëshpëritura në vesh: hetimi për inceneratorët që prek liderët socialistë, hetimet e reja që do të preknin ndoshta biznesmenë me rëndësi.

Jo, në Shqipëri nuk votohet, por erërat e stuhisë duket se parashikojnë disa përmbysje edhe këtu.(Albaniapost)

19 Komente

 1. k
  k

  Che cazzo c'entra L'Italia con L'Albania ?

  1. A
   Aleksander

   meloni KUSH?

   1. B
    Buda

    Salvadore Meloni-ish-Sekretar i Pergjithshem i Mokembesise se Mbretit Viktor Emanuel III ne Shqiperi.

   2. M
    Moisi Golemi

    Ju pjerdhsha mu në artikull, o breshkaxhinj!!

    1. S
     Shtriga

     Artikull leshi, Thjesht enumeracion ngjarjesh, 0 ide të artikull shkruesit 0 argunentim 0 këndvështrim personal. Njëri që merr e shkruan mbi gjëra që as ua ka idenë!

     1. R
      Robert

      Keta Italianet jane me te Zinj se marokenet duan te bejne dhe Racistet.Shtet me te deklasuar nuk ka Evropa,Ja u bente mire Hitleri qe i vriste nga 1 mije bashke .Vetem qe mbyllen Shqiptaret e shkrete ne Stadium e talleshin me ta i urrej dhe pse mbyten 95 veta ne Otranto.Ketu ne Londer italianet jane si kurdet.flejne nga 10 ne nje dhome e Femrat e tyre I pallojne zezaket.Mashtruesa e Hajdute xhepash.

      1. l
       l

       Epo kur shajnë edhe këta pisanjosët shqiptarë që akoma nuk i ka dal zgjyrra shekullore, dhe i përbuz gjithë Evropa dhe bota,mos ngeltë njeri që nuk shan.

      2. D
       Dulla komunisti

       Me falni po një analizë dhe një shkrim leshi pa kuptim fare.

       1. P
        Pipistreli

        Sidoqofte komentet e bera me lart jane te pavend, i kemi shume borxhe ne si shqiptare popullit dhe shtetit italian per ate c kane bere per ne,pranuan dhe ju lane hapesire te jetojne e punojne me mijra shqiptareve,mbrojten ne arenen nderkombetare problemet tona,etj mjaft pozitivitete tjera,prandaj mos i leshoni fjalet kuturu por mendoni mire para se te flisni.

        1. D
         DD

         Kuisling pa Shtylle Kurrizore. Ne itali eshte mbushur me gjithe afriken dhe I priten me spitale e Buke. Shqiptareve ja u hidhnin buken nga Helikopteri e ujin me zorre te zjarfikses. Shqiptaret cdo gje e kane fituar me duar nga puna jo nga Organizimi I italise per ta. Nuk shikoj pse italia qe ka pushtuar shqiperine 3 here te jete me vend I privilegjuar se te tjeret. Kur ne itali fjala Shqiptar perben nje Merda.. Italia ka vrare me shume shqiptar se vrau Turku per 500 vite. Gabelit Italian duhet ti sillesh si te sillet

         1. A
          Arbër

          Paske pasur eksperiencë personale të keqe me italianët.... Por ti DD (Daut Damuti) mos e përgjithëso rastin tënd me krejt Italinë. Mbetje e pistë otomane!

        2. T
         Trapajane xxx ne vjen e zjarrit

         Po',patjeter Foltorja e "Bostanit",do te ndikoje.PS do te fitojne mbi 80%te deuteteve.Ndaj Ka levizur ambasadorja Kim Jong,qe te pakten te zbresete 76%

         1. K
          Koli

          Car thu mo plak. Cfare permbysje? Ktu po vlon picka ne Instagram, Metri katror ka vajt 3000 e po ndertojm e zhvillojm pa hesap. Kush do kapet mo? Ik o koqe. Sa te mbarojm betonizimin ktu se ju peppinot jeni ne rresht, t’ju futemi nje here e mire se boll derdelliset.

          1. B
           Benito

           Fashistet ishin SOCIALISTE - Ducja e quante vehten Lenini i Italise. Pas 35 vjetesh propagande ne RAI kaq duhet ta kesh lexur

           1. B
            Black Jack

            Keq puna sic po duket I shqipo zullumet ne t’mdhoja i kon shqipot n’krahasim me komunitetet e tjrera emigrantesh , boni kujdes e sullini korrekt me ligjet Italiane , kaq di me thone

            1. e
             erdi

             Ky eshte artikulli me konfuz qe kam lexuar ne gjithe jeten time. duket qe autori skanqene mire me shendet. pensioni po i ben keq

             1. M
              Maks

              Disa idjoter emigrante e kan bere flamurin kombetar sikur e kan flamur te mamas se tyre Ne mitingun e salvinit keta idjoter manifestonin me flamurin e te gjitheve

              1. M
               Maks

               Disa idjoter emigrante e kan bere flamurin kombetar sikur e kan flamur te mamas se tyre Ne mitingun e salvinit keta idjoter manifestonin me flamurin e te gjitheve

               1. A
                Asd

                Titulli zhvillimi dhe perfundimi ... asnje lidhje.

                Lini një Përgjigje