Një tjetër letër për Miun e gjirizeve  

21 Shkurt 2024, 19:24Blog TEMA
 Një tjetër letër për Miun e gjirizeve  

Drejtuar Elvi Fundo 

Nga Leka Bungo 
Bashkëpunëtor i sigurimit dhe Hajdut ( Pa shkeputje nga puna ) 


“ Kurrizos as VARRI nuk  ia drejton trupin .”   Populli 
  


Ne Port-halen tende ,  CNA disa muaj me parë shkruaje se : “ Leka Bungo ka qene BASHKEPUNTOR I SIGURIMIT TE SHTETIT “ dhe natyrisht si njeri I shkolluar nuk mund te beje akuza te tilla pa botuar edhe FAKTET . 
Mirëpo ti hynë ne racën e atyre qe SHPIFJEN e konsiderojnë  FAKT . 
Është kjo arsyeja qe karriera ne shtyp te ka renditur ne Gazetaret me te “shquar” te vendit .  
Pak dite me vone me thane qe ishe penduar dhe do me kërkoje te falur sepse kish ndodhur një keqkuptim , me kishe ngatërruar MUA me të tatë . 
Mirëpo Minjtë e gjirizeve ( HALEVE ) te cilët dihet me se ushqehen, nuk mund te jetojnë një kohe te gjate pa e nxjerr kokën jashtë sepse u duhet te marrin edhe fryme . 
Kësisoj , pa kaluar tre muaj nxore serish kokën nga gjirizi i Port-hales. 
Tende , more fryme dhe shkrove përsëri . Por kësaj here nuk me akuzoje si spiun sigurimi por thjeshtë hajdut . 
Kësaj radhe nuk me ngatërrove me Te Tate , kësaj radhe me ngatërrove me veten tënde . 
Ne radhe te pare ke një jete te tere  qe shpif dhe kjo tregon se ke respekt për profesionin tënd . 
Diku kam lexuar se prostitucioni dhe shpifja janë profesionet me te hershem ne bote .  
Por ne ndryshim nga  Prostitutat qe e nxjerrin bukën e gojës nga “trupi” i tyre,  “ gazetarë“ si puna jote ushqehen me trupat e te tjerëve . 
Ndryshe nga opinion yt ndaj meje , unë kam  respekt te veçantë ndaj teje .  
Kjo per te vetmen arsye se : Ti nuk je: Legen , Plehër  ,spurdhjak , pederast ,mashtrues , qelbësirë , bajge ,gore ,hale, klysh spiuni ( JO e jo ) , gjobaxhi , hajdut , mostër , karagjoz , qelbanik , koqe , fundërrinë ,  dhic , ordiner , gëlboqe , lapangjoz , gomar , psikopat , batakçi ,qen bir qeni, bashibozuk , rrugaç , gënjeshtar , pis , zorraxhi , servil , çapaçul , dallkauk , palaco , rrote , karabush , psikopat , teveqel , lamash , idiot , rrjepacak , lavire , derr , pordhac , qurrash , zvarranik , bushtër , zgjebs ,  kodosh , surrat nallane , kopil , hafije , rronxho ponxho , skizofren , karagjoz , mut muti ……. 
Asnjë nga epitet e mësipërme veç e veç por edhe marre së bashku nuk arrijnë te vizatojnë portretin tend .  
 Sepse ti nuk je i tillë  . Ti je thjesht shpifës. 


  
     
  
   
    
  
       
  
 
 

20 Komente

 1. Z
  Zdrukthe Zuqi Hajdarmata

  Ke lënë vetëm pa i thënë SHKËRDHATË, KOPIL, e ZOG KURVE, që i qiftë Elvi Fundos, derri e Kina bashkë, mamanë dhe babanë, e ç’të ketë gjë që i hypet….

   1. s
    sali

    Si ky Fundua jane tere kavet e krijuar nga Berishizmi.Vetem keshtu mund te ecin ne ejte ky lloj speciesh

    1. R
     Roçka pe korçe

     je I modh ooohhh sa kam qesh

     1. A
      Arian

      Te lumte pena Elvi nje plehre

      1. M
       Mateo

       Vetem 56 epitetet do te mjaftonin per portretin e njerit prej gazetareve te panumert, qe kane hapur portale (pordhtale). U lodha duke i numeruar dhe disa i mbajta shenim per te pasuruar leksikun tim ne percaktimin e shpifarakave, te instruktuar nga mavria sali.

      2. A
       Aljen

       Me Elvin dhe mashtruesat merruni sa te doni por jo me prinderit.....Emili ka qene djale i mire.

       1. A
        Altin Pellumbi

        Je i madh zLeka! Brilant si gjithmone.Nje pene e mprehte dhe e zgjuar e gazetarise se vertete.Jete te gjate.

        1. B
         Bejkush

         O Leka që laje traktorët në Patos, je edhe njeri i skenës dhe ekranit ti... Nuk shkruhet shqip TË TATË, shkruhet TËT ATË!

         1. L
          Lushnjari

          ..per here te pare ,me ne fund leka Bungo shkruajti dicka te hajrit.....

          1. E
           Emigranti 1991

           As ju nuk jeni "Zotëri", ç' është kjo "diare". Ma respekt për gojën tuej. Ju jeni personalitet, mos u lësho si sqoll. Mund të mbroheshe apo sqaronit të kaluaren tuej, me e legancë. Duket se ju ka djegur aty ku nuk thuhet... Me fal zoti Leka Bunga...

            1. H
             Himarioti

             Bravo z. Bunga! I keni dhënë përgjigjen e meritaur një ndyrësire shqipfolëse.

             1. ?
              ???

              Elvin e ka pregatitur papuja ne Korce kur i njome si ata kecat.

              1. L
               Lasgushi

               Leka,nuk ka qënë bp i Sigurimit. Ai ka patur shokë oficera të Sigurimit.Si arlekin i arirë.Në kuadrin e humorit,ai,indirek denenconte shokët e punës,më të talentuarit aty.Shaka me sëkëlldi.Që në fak oficerat,duke njohur karakterin e Alekos,bënin sikur nuk i kuptonin dhe fshinin ..... me to. Me këta ish shokë,Leka,të njëjtin veprim,bëri tek Sala.I denoncoi.Saliu i persekutoi dhe ata u aratisën,nga Shqipëria. Leka mbureshe duke thënë.se jam si Gëbelsi,për Hitlerin. Dhe ashtu.do Gëbelsi për veprimet,e Hitlerit;Leka duet të mbajë përgjegjësi gjatë kohës që ka qënë drejtues i PD,për propagandën.

               1. N
                Nona

                Nxirr vertetimin nga Autoriteti i Dosjeve dhe do i them edhe une maskara ketij Fundos. Sharjet dhe fyerjet nuk te mbulojne spiunlliqet, nese i ke bere si Sigurims.

                1. e
                 emigranti

                 Nder krimet me te medha we beri politika shqiptare, pozite e opozite, krahas ligjit 7501, shoqeruar me copezimin e tokes bujqesore ne mini ngastra, ndarjes se prones e shkaterrimit te asaj egzistuese ( shteterore ), zaptimi e zenia e tokes bujqesore me ndertime te paligjshme ishte dhe moshapja e dosjeve e vershimi i spiuneve te djeshem te Sigurimit, te konvertuar ne te serbo- grekeve sot ne politike dhe ekonomi , jo per merite te tyre ne kete te fundit, por te ndihmuar nga mbeshtetesit e tyre ne politike. Prandaj sot ish spiunet shajne e shpifin lirshem.

                 1. M
                  Mithati

                  I BUNGOSURI LEKA BEN MIRE TE RRESHTOSH FAKTE JO TE NXJERSH JASHTEQITJE GJUHESORE SE GOJA NUK ESHTE AS SUM AS HALE. UNE E KAM NDJEK FUNDON ME SHKRIMET E TIJ BRILANTE, MODEL I GAZETARISE HULUMTUESE, TY TE KA VU PARA FAKTE JO FJALE GJIRIZESH. FUNDO TKA ÇU KERKESE TY NE ALFRED PEZES PER FONDET E FESTIVALIT. PSE I FSHEHNI, PSE NUK JA QISNI? PO KE SUM PERGJIGJU PER KTO E LENI FJALT E KQIA SE SJE NE ESTRAD LEK PENSIONISTI. UNE QE HERET TNJOH I JAP TDREJTE FUNDOS VDISJE TBOJSHE SHOQNI ME SIGURIMSAT NKOHE TDULLES TI.

                  1. D
                   Dauti

                   Kur erdhi ne TVSH, NE VITIN 1992, ky Bungo u mor me 24/1, beri listat per heqjen e te majteve. Kete se mohon dot. Ne Fier rrinte me oficeret e Sigurimit. Raportonte per Kujtim Spahivoglin. Kur erdhi ne Tirane...di ai per ke raportonte. Tani eshte bere i majte. Me Ramen. E bija merret me vetingun e gjyqtateve. Hajde merre vesh. Ka marre mbi gjysme miliardi leke per krijimtari, qofte nga Berisha, qofte nga Rama. Rana e zgjodhi edhe kryetar te keshillit drejyues te RTSH. 16 vjet emigroi ne SHBA, ku punoi roje. Tani, ne moshen 80 vjecare, drejton ne RTSH. Rama i dha pension special. Nishani e beri mjeshter te madh dhe nder i kombit, me motivacionin " per persekutim te vaxhdueshem". Doni me? Ne RTSH flitet per bemen e tij te fundit. I hoqi institucionit te RTSH 28 hektare toke ne Fllage. Po kush e mori ate?

                   1. r
                    ramushi

                    Tani ti o Leke, lekaxhiu, edhe mund te kesh te drejte...por une them , JO ! Me ramen , kini gjetur koka koken; te dy ,dy hale jini qe per pare shisni babe e nene,grua e femije. Je rast unikal; 80 vjeç drejton RTSH....Plase sa e largove Gellçin...ne fakt e shiti gellcin ai dy metroshi...ja gjete anen edhe atij trapit , Jotit e tani i je kthyer ketij koqes, Pezes . Elvi ka difektete e tij,por te them vetem kaq; eshte nga djemte me fisnike te medias se sotme...qe ka çaree me krahet e tij...plus qe eshte femija i nje familjeje te rralle atje ne Korce ! E ti ti lepish bythen funderines se bllokut, qe medemek ...nuk i ke dashur ! Jepi Elvi; kusur mos i ler njeriut me te pakarakter qe ka Tirana !

                    Lini një Përgjigje