Oerd mos na fyeni edhe injorancën, se intelektin keni 4 palë zgjedhje që na e fyeni

11 Prill 2024, 18:02Blog TEMA
Oerd mos na fyeni edhe injorancën, se intelektin keni 4 palë zgjedhje

Nga Myslim Murrizi

I nderuar Oerd!

Listat e hapura per kandidatet jane ajo qe kerkojne shqiptaret jo pazari i Rames me Bashen ne 5 qershor per te ruajtur monopolin e emerimit te deputeteve

E di qe nuk e keni qejf por keni nje vendim te Gjykates Kushtetuese nr 28 te dates 30 qershor te vitit 2021 qe nuk ju pyet se si e keni qejfin

Edhe pse çiraku Sokol Binaj i Damian Gjiknurit qe u dakortesua me ju ne 5 qershor votoi kundra, keni Kushtetuten z Bylykbashi qe thote qarte qe listat duhet te jene jo me pak se 2/3 te hapura, çka i lejon çdo force politike qe nuk ka hallin e vemjeve ti kete listat 100% te hapura.

Z Bylykbashi QYTETARET duhet te ZGJEDHIN me voten e tyre se kush do jene deputetet e tyre, jo thjeshte te votojne servilat e peshtire te kryetareve te partive

Heresi qe Ju dhe Damiani vendoset ne kodin zgjedhor dhe ne pazarin e 5 qershorit ka shkuar ne PS Oerd me date 30 qershor dhe po te kishte patur fuqi edhe per zgjedhjet e 2021 ndoshta as ju as gazi nuk do ishit deputet se ne vendin Tend do ishte Igli Cara e ne vend te Gazit do ishte Qani Xhafa

Por DEMOKRACIA dhe SOVRANITETI i votes se QYTETAREVE nuk ka lidhje me interesa te ngushta personale

Prej 4 pale zgjedhjesh Oerd per turpin e 4 individeve Shqiptareve ju eshte mohuar e drejta qe te zgjedhin me vote por thjeshte votojne si ne komunizen dhe deputet i emerojne jo nje enver por 4 mini envera

Talljen e listave te hapura mes partive mund tua tregosh ndonje vemje deputeti qe mban mandat me 300 vota por jo Shqiptareve

Shifi Oerd qe 5 deputet te Bashes se 5 qershorit kane se bashku vota sa per nje mandat dhe ky eshte turp i ketij sistemi bastard zgjedhor te pazarit te 21 prillit te 2008

Ne 4 pale zgjedhje me kete sistem bastard zgjedhor Oerd nuk ka vjedhur mandate vetem PS por edhe PD

Qe te dyja partit si PS dhe PD ju kane vjedhur mandate partive te vogla qe kane patur brenda koalicioneve

Mbi 130 mij vota te partive te vogla Oerd ne vitin 2009 u perkthyen ne mandate per PD dhe nga 63 parti ne koalicion vetem Fatmir Mediu  i PR dhe Dashamir Tahiri i PDIU moren mandat

Ne vitin 2013 dhe 2017 mbi 110 mij vota te partive aleate Oerd asnjera nuk mori mandat

Perse u dashka nje koalicion ku partia e madhe ti vjedh vota partive te vogla????

Pooo Oerd poooo ka mare PS 5 mandate ne menyre hajdute sepse ky sistem zgjedhor me 12 qarqe ta lejon qe ti vjedhesh deri ne 10 mandate, sepse PS ne qarkun Vlore i ka mare mandatet me 6900 vota ndersa PD ne qarkun Gjirokaster ka mare nje mandat me 13900 vota

Qe te kete ndarje te drejte sipas votave per çdo mandat Oerd duhet qe Shqiperia te jete VETEM NJE ZONE ZGJEDORE dhe sejcila parti politike te kanidoj veçmas e te mos kete prag elektoral por me PRAG NATYRAL qe do te thote se çdo parti politike nese mer numrin e votave per 1 mandat ne te gjithe Shqiperine ,le ta mari ajo ate mandat

Dhe nuk ka pse te kete koalicione me hile per tju vjedhur votat partive te vogla para zgjedhjeve, por te kete koalicione pas zgjedhore me çdo parti politike sipas votave qe i kane dhene QYTETARET

DHE DEPUTET TE JENE VETEM ATA APO ATO QE VOTOHEN NGA QYTETARET E JO ATA OSE ATO QE PELQEHEN NGA KRYETARET

KJO ESHTE REFORME REALE ZGJEDHORE

Pazari Rama -Basha i 5 qershorit ishte nje pisllik per interesat e tyre dhe te nje grushti vemjesh pas tyre, qe i tremben votes se QYTETAREVE

Madje kur KQZ vendosi qe lista e kandidateve te ishte me emra, Ju dhe PS u dakortesuat qe PS ta ankonte ne kolegj zgjedhor dhe e bete me numra si garat e qenve Oerd per te fshehur nga syte e QYTETAREVE emrat e urryer dhe pa vlere per te qene perfaqesues te Tyre

I Nderuar Oerd

Siç u ndjet i çvleresuar brenda RITHEMELIMIT kur Ju Z Luçiano, Paloka, Ndoka dhe 21 antaret e kryesis u zgjodhet me vote, dhe keta galaktiko-shpetimtaret si Gazi, Gjekmarkaj etj u emeruan pa vote, ashtu ndjehen te çvleresuar edhe ATA apo ATO qe votohen me me shum vota nga QYTETARET e nuk jane deputet sepse nuk i pelqejne kryetaret e i pengoi heresi i Gjiknurit i dakortesuar me Ju ne emer te Bashes

Opozita e ka mision dhe detyre i nderuar Oerd te luftoj qe te kthej garen dhe sovranitetin e votes se Qytetareve, jo te dakortesohet me Ramen per te ruajtur kete pisllik qe prej 4 pale zgjrdhjesh i ka dhene 3 here fitore Rames

Edhe ne vitin 2009 Oerd PD nuk fitoi por mori 68 deputet me kete ligj ku Shqiptaret nuk zgjedhin por thjesh votojne

Dhe u deshen 4 mandatet e LSI per te qeverisur si mos me keq qe te ishte shumice, edhe pse e them me bindje qr ne 34 vite pluralizem qeverisja me e mire e Shqiperise ka qene 2005-2009 dhe prap me kete sistem bastard pa gare PD nuk fitoi

Ateher kujt i intereson qe te fitoj perseri Rama por te ruajne karriket e qelbura te tyre nje grusht vemjesh qe i tremben listave te hapura??

Çfare fitojne qindra minjera Qytetare opozitare nga ky pazar i ndyre qe te rrine perseri deputet nje grush servilesh pa votat e qytetareve dhe Rama te jete perseri ne pushtet???

Halli i OPOZITAREVE real te ketij vendi Oerd eshte shume e shume me i madh se halli i karrikeve te qelbura ne parlament te nje grushti vemjesh, servilesh e spurdhjakesh qe nuk duan gare e nuk guxojne te provojne veten se sa vlere kane para votes se Qytetareve

I nderuar Z Bylykbashi

LISTAT E HAPURA rikthejne garen dhe sovranitetin e VOTES se SHQIPTAREVE te vrare nga pazari i ndyre i 21 prillit 2008,dhe çlirojne sistemin e lepirjes brenda çdo partie politike si dhe vrasin sistemin autokrat e kryehajdut te qeverisjes

Çdo deputet qe vjen ne kuvend nga vota e qytetareve nuk rri si ushtare e nuk voton si zagar çdo PPP, konçension, investitor strategjik, dhe çdo falje te pasurise se Shqiptareve kujdo per interesa korruptive te kryeministrit

I nderuar Oerd

Shqiperia ka nevonje per nje sitem zgjedhor DEMOKRATIK ku vota e Shqiptareve te zgjedh perfaqesuesit e tij,jo per  servil te peshtire qe ju lepihen kryetareve per menderen e tyre

Dhe per kujtese po te sqaroj qe prej 34 vitesh sa here qe eshte votuar per parti, ka fituar gjithmone ps sepse ata jane parti rreshti

Nga zgjedhjet e para lokale me 26 korrik 1992 e deri me 14 maj 2023, PD nuk ka fituar asnjeher shumicen e keshilltareve komunal e bashkiak sepse PD eshte prej dhjetorit 1990 parti qe do dhe vlereson vlerat e individit jo te “ tufes”

Tre here qe ka fituar PD ne 1992,1996 dhe 2005 ka fituar me sistem mazhoritat dhe jo me sistem servilokryetar

Prandaj qe te jemi te hapur e te sinqerte me OPOZITARET duhet te beni betej per vlera jo per plehra ,dhe vlerat ne demokraci i percakton sovrani jo padroni, i percakton qytetari jo kryetari

ÇDO BELBEZIN TJETER PER TU HALLAKATUR DEG ME DEG NUK BEN GJE TJETER VEÇSE JU ÇVLERESON PARA SYVE TE OPOZITAREVE TE VERTETE PAMVARSISHT SE MUND TE MENDONI SE PO JUA HIDHNI

Te ftoj ta lexosh kete shkrim Oerd pa mare leje tek Gazi e tek zevendesi i sotem i Nikolles Gjekmarkaj qe nuk kane lene gje pa vjell per mua ne 2019, e per Ty dhe te tjere nga 9 shtatori 2021

Ju lutem shume Oerd mos na fyeni edhe injorancen se intelektin keni 4 pale zgjedhje qe na e fyeni.

Te pershendes Oerd

26 Komente

 1. m
  murro boll na cave trapin,more lopcar

  o murro,te hapura te mbyllura,ju jeni ca hajdute e servila qe jeni provuar ketu e 30 vjet,dhe duhet te zhdukeni jo vetem nga politika,por edhe nga Shqiperia.Ti e provove me partine qe krijove dhe nuk te votuan edhe ne Sylzotaj

  1. p
   pilo Lala

   Ky shkrim i Murrizit, mu duk si debat midis dy magazinjereve, me jep 10 kile tranguj, te jap 5 shalqinj. Votat merren nga populli, por PD e ka harruar popullin me kohe. Kujton se votat merren ne studion e Ylli Rakipit, Cim Pekes, gazeten e Pasmaciut, Frangajt. Shkoni beni kepucet pis ne ferme, shkoni tek grate ne fasoneri, shikoni si punojne, kapni ndonjehere belin, sic ben Taulant Balla, apo Antoneta Dhima, apo i palodhuri Erjon Brace. Mos i shikoni fshataret si numer bagetish, afrohuni te kuptoni cfare hallesh kane, pastaj do flisni si njerez ne Parlament, jo duke share e rrahur me grushta. Per sa kohe qe vazhdoni me studiot e pronareve te korruptuar, asnje vote nuk ju jep populli.

  2. S
   Sadiu

   Foli ky njëthundraku

   1. K
    Katunari

    MIRE E KE O KRYESPIUN I LUSHNJES!! CA THOTE MARCELA LALA?!! I KA VESH BREKET

    1. S
     Skraparliu

     Shume mire qe i kerkone Oerdit te beje ate qe ti kerkone per voten e per demokracine,a te kujtohet se cfare ke shkruar dhe ke thene per Oerdin para dy tre vjetesh zoti Murizi duke i thene gjerat ne sy se si ka arritur deri ketu Oerdi ky pasardhes komunisti si kerkone nga Oerdi te veje drejtesi kur ai bashkpunon me servilat spiunet komunistet e pd.

     1. s
      shqip

      Skraparlliu-Zoti Murrizi, ka thene vetem nje te vertete ne tere kete artikull te gjate qe ka shkruar. Ajo e vertete eshte se shqiptaret duan te votojne listat e hapura, sic behet kudo ku ka nje shtet demokratik, per te ditur se kujt po ja japin voten; nje krimineli hajdut si Berisha, Meta, qe e duan pushtetin per te vjedhur dhe ruajtur ato qe kane vjedhur me pare, apo te votojne per nje bir te vertete te popullit, qe shkon ne parlament, per te derguar atje zerin e zgjedhesve. Te tjerat qe ka shkruar zoti Murrizi jane vaisje te violines me tela te ndryshkura te PD-se. Kur akuzon PS, si parti e "rreshtit", apo "tufes", harron se nese kjo parti eshte e tille, atehere cfare duhet thene per PD-ne qe gjithmone e ka hedhur vallen sipas shkopit te dirigjentit non-grata? Keta qe kemi sot ne politike, perfshi edhe vete Murrizin dhe te tjere Murrizer qe kane uzurpuar parlamentin, duhen fshire me fshese te hekurt dhe vendet e tyre ti marrin te rinjte qe kane nivel te larte intelektual dhe profesional. Packa se pjesa me e vyer e inteligjences kombetare ka vite qe eshte larguar nga vendi, ka akoma te rinj, qe jane pregatitur ne shkolla jashte vendit me kulturen e nevojshme per te drejtuar. Jane keto e ardhja e kombit tone dhe qe duhen perkrahur nga qytetaret per tu zgjedhur ne instancat me te larta te shtetit, duke filluar nga Kuvendi.

     2. W
      Washington

      Kar ne ADN

      1. W
       Washington

       Kar ne ADN

       1. r
        rilindasit

        ceshte ky bastard me emrin Oerd ,,,,ore vini emrat e tradites te kuptojme ,,,Hasan ,Kadri ,,,plot emra kemi,,

        1. D
         Dauti

         Foli ky ze kurva!

         1. X
          Xhejms

          O Murris qe ben si trim po pse mo plere Oerti vendos , po vendimet i merr Saliu o Murris dhe ti e di shume mire kete po nuk ta mban bytha jote myzeqare ta zesh ne goje emrin e Sales.

          1. D
           Dakord

           Hahahahahahagaha fiks

          2. N
           Noci

           Une nuk marr vesh ne listë te hapur apo mbyllur por vetem mazhoritarin,por di qe PS ka ne çdo zgjedhje numer me te madh votuesish se te tjerët se bashku.Sa i takon historikut te zgjedhjeve PD ka ka fituar vetem ne 1992,ne 1996 dihet se çfarë ndodhi me zgjedhjet se pak me pas u shkaterrua shteti,kurse ne 2005 PD nuk fitonte kurre po te mos tradhtonte renegati Meta,PD mezi beri qe verine se nuk kishte votat dhe u desh nje parti e majten ne ate kohe PA per te vere qeverine

           1. Analist

            Murizi ka te drejte shqiperia nje zone dhe deputetet nga vota e popullit.

            1. P
             Pal Vata

             Doli Llumi i trazicionit , perfaqsues tipik eshte ky Lushnjari me zo Gruaje , lepiers i Berishes vite me radhe , por dhe Birisha i NonGrates e ka paguar mire, i dhe license per shitje Diplomash me kete beri para dhe pasuri pa hesape Llumi ( Lymi ,) pa hesape per vete e Saliun. Vec te tjerash Saliu i Vicidolit e beri Kryetar te LGBTI -se se Foltores ( Nevojtores ) .... Bravo llum kanali i myzeqese .....Rrnofte Lexhenda dhe qe te ka o njthundrak...

             1. O
              Oerdi

              Murriz katnari Cermes hajduti i tatimeve me prone mes Tiranes

              1. L
               Luli

               Foli ky derr katunari idiot,te cilit i eshte mbushur mendja se populli e do shume dhe per me teper ka filluar e i pelqen vetja shume keto kohet e fundit !! Kete pune ka ky felliqesire,sa here nuk e begenisin ne PD,kanidon per parti te tjera si ne zgjedhjet e vitit 2001 per legalitetin,ndersa ne zgjedhjet e vitit 2021 krijoi nje parti te veten dhe mori noc rrokun ( nja 6000 vota ne gjithe vendin ).Mbas zgjedhjeve i beri mutin partise qe krijoi dhe i la ne mes te rruges ata pak qe e mbeshteten dhe vrapoi mbas Berishes,kur ai filloi betejen kunder Bashes !

               1. Z
                Zaza

                Murro te arrestuan taullahun qe ishte banke e jotja dhe tan prasit. Nje M i madh ti dhe bylykbashi

                1. M
                 Murrua

                 O murro pse ben gam gam kot,kur thote populli ske ci ben gomarit i bie samarit,ti e di shume mire o dhjaks qe te gjitha gjerat i ben qoftelargu ke ballkoni.Pse ben kot si luftetar i madh kur e di ku eshte problemi dhe sta mban sumatricja te flasesh me ate ze si brigadier koperative

                 1. K
                  KCB

                  Megjithate Murrizi ka vene gishtin ne plage. Bashkohem me minorancen e tij.

                  1. i
                   i tredhurimuriz

                   E tmereshme te beje politike nje kusar e agjent sigurimi si Murrizi ,nje ze cupe i felliqur kusar dhe i korruptuar nga hici eshte bere milioner nen logon e deputet leshi miu miu miu si femer ,mos botoni artikull te tij as ta merni si analist,eshte gei,nashkull i tredhur.

                   1. p
                    per te ardhur keq

                    Ky murrizja i Myzeqese do lehi deri sa te dale ne pesion ose ti ndalohet me ligj lehja se shkakteon shqeytesim tek gjumashet

                    1. N
                     Nari

                     O Murro legeni ! Pse Oerd Bylykbashi vendos per sistemin zgjedhor dhe menyren e votimit apo nongrata,i cili mban cdo dite fjalime nga dritarja e banjes ne katin e tete !! Ti qe shan e fyen me liber shtepie dhe me fjalorin me te ndyre kedo qe mendon se e ke konkurent brenda partise tende,atij qe eshte pergjegjes per kete pune ke frike jo ta kritikosh,por edhe ti permendesh emrin se te shpeton shurra ne gjume.

                     1. M
                      Mot PS merr 100 deputete

                      Stani foltores ate bulmet ka, te hidhur e te prishur. Ai stan komandohet nga Rusia e Serbia, edhe emrin foltore e ka domethenes -- fol fol e pirdh pirdh se dicka mbetet, kjo eshte moto e derdimenit plak nongrata.

                      1. T
                       Taullau

                       Po ky spiuni i Sigurimit, Gazidedes, Berishes cfare ka me Oerdin. Oerdi cfare do Berisha thote. Kokerr legeni, gay profesionist. Vota vota thote, po bythe te kandidoje per bashkine divjake ska. Ne Lushnje sbehet fjaje se e mbajne ne maje te k@rit. Te dy bashke me Koreshin 5 mije vota marrin gjithsej po si perzune si hajdute me cizme qe jane. Lafarake llapazane, spiuna, pa din e pa iman me ze femrash shesin burrni. Keta 2 thundrake do Saliu nga Lushnja, se te tjeret sja var kush.

                       1. E
                        E drejtë

                        Kush po trembet nga vota e qytetarit? Natyrisht që ÇDO VOTË e qytetarit duhet të numrohet në çdo cep të vendit!

                        Lini një Përgjigje