Për ata që janë ditën me SHBA dhe natën me Berishën

26 Janar 2023, 21:10Blog TEMA

 

Për ata që janë ditën me SHBA dhe natën me

Nga Agron Gjekmarkaj

Që Sali Berisha është një politikan dominues brenda asaj pjese qe konsiderohet opozite me të gjitha nuancat që kjo fjalë ka kjo nuk vihet në dyshim. Po kaq mund të thuhet që PD është prone dhe parti e tij pa frigen se gabon. Me  modesti jo pak herë kam marrë anen e tij gjatë viteve per aq sa me ka peshe fjala se duart i perdor vetem per të shkruajtur. Në një moment per interesa të medha të vendit tim po prapë pa pretendime të medha kam shprehur mendimin me pervujtni që Sali Berisha duhet të mbetet histori pa shkaterruar realitetin dhe të ardhmen e PD. Nuk ka degjuar mua dhe mirë ka bërë. Nuk i kam dalë kundra sjelljes së tij politike nga 9 shtatori i vitit të shkuar e ketej  per t’i bërë qejfin Lulzim Bashes as për të ndertuar një karriere personalë nën hyqmin e ketij të dytit. As për tu kthyer nën hije  tij kur ai të na "mundte" si "triumfues".Perkundrazi i vetedijshem që Berisha e dominon PD dhe se po kthehet po kaq i vetedijshem që Basha është i dobet dhe një karrikaturë e tij e asgjë me shumë që deshironte ti merrte ograjat me ligjin 7501.

Kam besuar dhe besoj që Berisha është e shkuara si shkollë politike dhe si gjuhë publike. Ai ka ndjekes dhe një parti natyrisht me të vogel shumë  më të vogel nga pas. Kjo është force personale dhe jo forcë për ta bërë PD fituese dhe Shqiperinë më demokratike , më të zhvilluar dhe më properendimore. Kushdo që e ka ndjekur Berishen nga pas qē ditet  e para të "foltores" së tij meriton respekt edhe ata që e kanë bërë per interes po kaq se në kapitalizem interesi nuk është as faj as mekat. Por neveri dhe perbuzje meritojnë të gjithë ata që duan ta mbajnë mirë diten me SHBA  dhe naten me Berishen, të gjithë ata që nga një anë i perbetohen Yuri Kimit e nga tjetra çojnë një njeri në hall juridik si negociator me doktorin. Kjo pune do gjoks të thuash po bashkohem me Sali Berishen per keto arsye tek e fundit edhe pse është pronari i PD dhe meshira e tij na jep mundesi te kemi një karrierë po jo si prostituta publike duke abuzuar me imazhin e atyre që u ndanë me të për ide e bindje të bindur  që ato janë me të rendesishem se karriera.

9 Komente

 1. B
  Besnik

  Cfare ka thene une nuk e kuptoj fare! Te lumte Gjon!

  1. N
   Nul Moka

   E ka për ata që futën Salianjin të merte firma për tu bërë kryetar i grupit parlamentar të PD, dhe pastaj ta kalonte këtë nga krahu i SRB-it.......

  2. G
   Genti

   Ja fut pordhes kot o Gjekmarke. Nuk di as vete se c'flet.Ka shume mundesi ti je i pari nder ata qe ben ate qe po e cileson si kurveri politike. Nuk ka rendesi koha kur ti e analizon KRIMINELIN Sali dhe ndjekesit e tij. Ai ka lindur i tille dhe i tille do vdese. Mjere ai qe nuk e kuptuar akoma. Per ty as qe diskutohet qe nuk ke asnje shanc ta abandonosh idhullin politik tendin.

   1. P
    Populli

    O gjek perrmarrka: PD dhe ti bashke, jeni pjella ku u bashkuan te gjitha monstrat e Shqiperise. Abuzuat me varferine e popullsise duke iu dhene falas tokat e fermave bujqesore me kusht qe te rreshtoheshin ne njesi paramilitare per t'ju sherbyer per mbajtjen me dhune te pushtetit. E mban mend '97? Perdoret aviacionin, ushtrine per te pushtuar e vrare nje popull te tere. Angazhuat Garden e Republikes duke vrare 100.000 protestues. Vrate nje fshat te tere ne Gerdec. Jeni kriminele, por jo te tipit nazist, se nazistet nuk sulmuan Gjermanine si puna juaj Shqiperine. Ik, mos e ndy gazeten TEMA!

    1. R
     Rrofshin demokratet e vertete

     Z. Gjekmarkaj, une respektoj ne pergjithesi qendrimet tuaja ne kete situate teper kritike, pa frike ne kete tragjedi qe ishte aty por shpertheu, dhe mire qe shpertheu se nuk ecte ma kshtu si ne reaminacion. Mendoj se nuk asht merite as e Berishes as e Bashes qe ju ndodheni ne PD, perderisa ajo eshte vetquajtur e djathte. Perkundrazi, ajo parti asht ma shum e juaja se e atyre pasi ju dhe shume si ne, na takon te jemi aty. Por pas kesaj qe ndodhi mendoj se juve per shkak te prejardhjes dhe formimit intelektual, ka ardhur koha te krijoni nje qendrim te caktuar, si nje detyrim ndaj vehtes dhe shtreses qe perfaqeson. Ti nuk je nje ish sekretar i PPSH 25 vjet e i aferm i udheheqesve , ti nuk je djali i Fahri Balliu, gazetarit te KQ dhe e nje agjenti te Sigurimit dhe i perlyer me fakte ne çeshtjen Gerdeci. Ti nuk je Grida Duma, pinjolle komunistesh dhe dhe familje e Sigurimit ( xhaxhai shef sigurimi ne Durres), ti nuk je Tritan Shehu, i riu komunist i cili eshte pershendetur personalisht nga Enver Hoxha ne nje takim pasi Tritani e shoket ne foto, ishin nismetaret qe i vune kazmen kishave e xhamive dhe u hiqnin hoxheve e priftave me dhune xhybet apo veladonat. Ti nuk je Basha familje komunistesh. Ti nuk je Salianji, bir komunisti, apo Edi Paloka bir komunisti, ti nuk je si rreth 40 deputete te tjere nga familje komunistesh. Prandaj ty e te tjereve si ju te mendoni mire e te merrni frenat e kesaj Partie, duke mbajtur te paster idealet e Dhjetorit, idealet e te djathteve shqiptar(te tradhetuar), idealet e verteta demokratike, me ylle polar SHBA dhe BE. ne Partine ku aderoni nuk kane vend matrapazet qe ju me te drejte i identifikoni. Njerez aktive te Foltores nuk duhet te kene vend. Ata qe mund te jene te zhgenjyer, mund te pranohen dhe garanci mund tu njhej nje falje e hapur ndaj mbeshtetesve ne terren si dhe ndaj kolegeve te tij ne PD. Jam shum i shqetesuar se nuk ka shenja per ringritjen e PD. Ju lutem prano disa mendime te sinqerta e modeste ne lidhje me hapat qe ju mund te hidhni. 1. Mendoj se publiku duhet te dij nga ju ne menyre te prere ne se jeni i distancuar nga Berisha e Berishizmi dhe jeni i gatshem te jepni kontributin per konsolodimin e asaj pjese te PD reale, e cila ka mbeshtetjen e fuqishme te SHBA e BE. 2. Duhet te jeni teper aktiv dhe kete t ua ushqeni dhe kolegeve tuaj per te sqaruar publikun e mbeshtetesit tuaj: a) cilat jane strukturat e PD-se reale, çfar mungon dhe te propozoni nje program te shpejte plotesimi, b) sqaroni, nxirrni ne drite cili eshte statusi i Lulzim Bashes. Eshte dorehequr realisht si kryetar? Ne se po pse nuk vjen ne mbledhjet e grupit tuaj, te ulet si nje deputet i thjeshte dhe te jape kontributin si çdo deputet. c)ne se Basha pretendon se eshte terhequr por do u ktheka prap si kryetar i PD-se jo, nuk duhet ta lejoni. Kryetari duhet te kryesoje, jo te rrije ne shtepi, jo te merret me bizneset e familjes se tij e kunatit por te kishte ndenjur aty ku ishte e te perballej me kedo qe kerkon ti marre zhpirtin asaj pjese me te mire e te ndershme te PD ku jeni ju. Ska me qofte te daja, ju rropateni dhe ai pret te ndodhin mrekullira, sipas tij, qe te vije e te duket. Ai ka per te bere zhume ndjesa ndaj jush. d) zgjedhjet po vijne. Jeni shume mbrapa. Akoma nuk keni caktuar kandidaturat per kryetar bashkishe, urgjentisht duhet te ndani punet per sqarimin e mbeshtetesve dhe te gjith qytetareve cfar perfaqesoni, çfar programesh keni, dhe dilni e sqaroni popullin se nuk jeni percaresit e PD, po jeni pjesa me e shendoshe e saj. Per kete keni argumenta sa te doni. e) mblidhuni dhe kerkoni unifikim qendrimesh dhe mos lejoni qe disa te bejne sehir dhe tu bejne gjemen ne fund. Vleresoni nje konklzion qe ka qarkulluar prej kohesh qe e gjitha kjo eshte nje loje e koordinuar Berisha-Basha per te bere faktor mentorin e tij Berishen ndaj te cilit ka shume borxhe por edhe ortakeri ne shkelje te ligjeve.

     1. H
      Himarioti

      Kur flasin shpellarët tropojanë, si puna e këtij debilit Gjemarkaj, të vjen për të vjellur. Janë bërë kaq të neveritshëm sa, ia kanë kaluar edhe sulltanëve të Stambollit me fushatat e tyre kundër vendit tonë. Gjithandej, ku shfaqet një poshtërsi ndaj kombit tonë, në mes është një shpellar tropojanë.

      1. G
       Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

       Perse fyen ore himariot? Perse nuk komenton pa bere fyerje? Ti sigurisht e di mire qe shpalla, pervec se ne Tropoje ka edhe ne Himare! Prandaj komento, kundershto por pa fyerje.

      2. p
       populli

       Ah Agron respekte per kete shkrim.

       1. K
        Kush Jane hajdutet Gjek???

        Eh more Gjek katunari qe je i verbuar dhe nuk shikon kusaret se si kakarisin.Krye hajduti Sali cfare beri me CHEZ,po MINIERAT,HIDROKARBURETpo miliardat e ushtrise, nuk di sa lek fitoj Zeni ne Gerdec pasi dergoj ne boten tjeter shume te pafajshem dhe tani hiqet sikur sdi gje se edhe bajga Sali sdi gje per sarajet ne lalez ne jug apo komleksin partizani.Kopeja qe shkon pas Saliut se ka lepire nje kocke te hidhen ne fyt dhe permendin Ramen.Ne kete vend kush ka ndyre doren cdo lloj partie duhet te japi llogari per cdo qindarke.Dy hyrjet ku jeton kafsha e eger Sali kushton 1.2 milion euro.Me rroge nuk blihet do thoni ja falen. Kush te fal kot.Pronat e Sheqeres shperndau ai.Ku e gren te dejten ky njeri te rrembeje cte doj dhe te tallet me pronarin legitim.Gjek koke tamburja ne se ke byth fole per pasurite e vendit kush I mori me emra .

        Lini një Përgjigje