Për pedagogët “heronj”, që tani u kujtuan të flasin për dinjitet dhe duan më shumë para

6 Tetor 2022, 11:03Blog TEMA

Për pedagogët “heronj”, që tani u kujtuan të

Nga Renaldo Salianji

Dy fjalë për grevën e pedagogëve!

Po sikur ta lëmë për një moment patetizmin që na karakterizon si shoqëri dhe për një herë të vetme të mos krijojmë heronj të rremë vetëmohues, trima e sypatrembur që mbajnë mbi supe peshën e rëndë të së ardhmes dhe shoqëria po u hyn në hak. Ta shohim njëherë të vërtetën e përditshme në sy, e të mos fshihemi pas gishtit.

Pedagogët qenkan zgjuar nga gjumi, dhe paskan dalë në shesh të kërkojnë para.

Paskan kërkuar madje që edhe studentët t'i mbështesin në kërkesën e tyre. "Çohuni o studentë dhe dilni kërkoni para për pedagogët."

Po pedagogët ku ishin kur studentët u ngritën e protestuan, madje edhe për ta. Madje edhe kundër tyre. Shumica e tyre ishin nëpër klasa, duke marrë mungesat, si kujdestari tek "Lulekuqet mbi mure".

 Pedagogët duhet të ishin atje, në ballë e në mes të protestës së studentëve të tyre. Pak kush, përveç ndonjërit doli të merrte mungesat në shesh, dhe shumica u shndërruan në ca burokratë e shkresaxhinj, që nuk e kuptuan dot, dhe nuk e kanë kuptuar ende atë lumë energjie që u derdh në shesh.

Siç pati pedagogë që me paratë e rrogës së tyre të vogël paguan banderolat e studentëve, e i udhëzuan ata për mirë, le ta pranojmë të gjithë, atë që dimë të gjithë, se shumica e pedagogëve nuk i luajtën të ndenjurat nga karrigia, e nuk panë dot përtej syzeve të interesit të tyre personal. Pikërisht disa prej tyre, po bëjnë të njëjtën gjë edhe sot.

Pse u strukën pedagogët sapo studentët filluan të kërkonin vetting të titujve akademikë?  Përgjigjen e dimë të gjithë shumë mirë, edhe pedagogët vetë.

Pse nuk e kërkuan vetë pedagogët këtë gjë?

Pse nuk e kanë bërë pedagogët këtë gjë gjatë këtyre viteve?

Pse e kanë penguar pedagogët këtë gjë?

Ata e dinë përgjigjen.

Të gjithë e dimë dhe e shohim përditë se mbreti është lakuriq, por nuk e themi, e krijojmë heronj me dinjitet të nëpërkëmbur.

"Duam të vihet në vend dinjiteti i universitetit"- tha dikush. Pse, dinjiteti i Universitetit u bleka me para? Dinjitet qenka vetëm paga? Po kushtet e punës? Po shkenca, po trajtimi, po studentët e varfër? Po korrupsioni? Po klientelizmi? Të gjitha këto, për të cilat pedagogët nuk kanë folur kurrë, nuk janë pjesë e dinjitetit?

Kujt ja kërkojnë këto para pedagogët?

A kanë qenë aty pedagogët kur Universitet dhe drejtuesit e tyre të korruptuar harxhojnë miliarda lek për roje godine dhe 0 qindarka për kërkim shkencor?

A i kërkuan pedagogët ndonjëherë llogari Universitetit pse ndodh kjo?

A zhvilluan ndonjë debat të brendëshëm për këtë?

A dolën ta thoshin publikisht atë që po ndodh me paratë e tarifave të studentëve?

Kurrë!

Nuk e dinin? Dyshoj!

Pse pedagogët nuk bojkotuan mësimin kur ligji i arsimit të lartë ndryshoi?

Pse nuk bojkotuan kur studentëve ju rritën tarifat?

Pse nuk dolën në shesh kur universiteti u shkatërrua? Kur asetet u universiteteve u tjetërsuan?

Pse nuk e ngritën zërin kur studentët torturoheshin nëpër sekretari?

Ku ishin pedagogët kur kolegë të tyre u shisnin librat studentëve me detyrim dhe u kërkonin para për provime?

E ngritën zërin ndonjëherë pedagogët kur korrupsioni gëlonte në universitete?

Dolën ndonjëherë të protestonin për këtë cënim të rëndë të dinjitetit të Universitetit?

Të gjithë i dinin këto por pak kush, përveç ndonjërit e prishi rehatinë.

Çfarë bënë pedagogët kur panë që njerëz pa merita u emëruan pedagogë me urdhër partie? Nuk e dinin? Sigurisht që e dinin. Pse nuk e ngritën zërin? Pyetini, se unë e di...

Çfarë bënë pedagogët kur degë të tëra rrezikuan të mbylleshin dhe u mbyllën? A e kërkuan gabimin te vetja? A bënë një analizë të degëve? Të programeve? Ai i rishikuan kurrikulat? A i përditësuan leksionet? A u përshtatën me zhvillimet? A u përshtatën me teknologjinë? Pyetini, aty i keni. Unë e di pëgjigjen...

Kur nuk u ngritën për këto, si mund të ngriheshin kur Shqipëria po zbrazej, kur shoqëria po lëngonte, kur studentët po linin auditoret e po hipnin kamionave e gomoneve për në Angli? Sa herë ofruan mendimin e tyre pedagogët për krizën ekonimike dhe sociale? Sa herë i trajtuan seriozisht problemet reale dhe dhanë një kontribut real në shoqëri? Apo vazhduan të jetojnë në një kështjellë prej xhami dhe u dhanë studentëve shembuj hipoteteikë dhe i mbushën vetes mendjen se bënë shkencë!

Çfarë bënë pedagogët kur erdhën zgjedhjet në universitet? Sa prej tyre votuan vërtet për alternativën më të mirë për universitetin dhe sa e shitën votën për një premtim, për një doktoraturë, për një specializim, për një post, apo për ca para. Zgjedhjet në universitet u bënë më turp se zgjedhjet në politikë. Sa pedagogë reaguan dhe sa u bënë palë?

Meqë duan rroga evropiane, sa pedagogë sot përdorin metoda evropiane? Sa përdorin kurrikula evropiane? Sa përdorin literaturë evropiane?

Ka pedagogë sot, që nuk i kanë ndryshuar leksionet që në vitin 2000. Që nuk i kanë ndryshuar slidet prej 20 vitesh, që kanë 20 vite që nuk i përditësojnë njohuritë e tyre dhe të studentëve. Ka pedagogë qesharakë që orën e mësimit e bëjnë si burg. Ka pedagogë që nuk lexojnë. Që nuk dinë. Që nuk duan. Ka pedagogë që marrin para, zhvatin studentët, shesin një libër 70 mijë lek të vjetra, që shpikin lloj e soj mënyrash për të shitur libra.

Ka pedagogë që, kur ikin dritat, ndërpresin mësimin, se nuk janë në gjendje të vazhdojnë të shpjegojnë pa poëer point, se ka kaluar aq vite sa as vetë nuk e mbajnë mend se çfarë kanë shkruar.

Ka pedagogë që nuk vijnë në mësim.

Ka pedagogë që vijnë vetëm orën e parë dhe të fundit te sezonit.

I dinë pedagogët këto gjëra? Kur i dinë studentët, i dinë patjetër edhe pedagogët. Pyetini, aty i keni.

Nuk ka para për kërkim shkencor?

Kush i ka ndaluar pedagogët të aplikojnë në projekte evropiane që mbështesin kërkimin shkencor? Pse nuk aplikojnë? Ua them unë, se e dinë kapacitetin e tyre, ja pse.

Meqë po na marrin Kosovën si shembull, le të shohin si është Kosova në këtë drejtim.

Sa meritë ka në përzgjedhjen dhe punësimin e asistentëve apo pedagogëve të rinj? A ishin aty peragogët kur u emëruan asistentë përtej çdo kriteri studentët që tradhtuan protestën? Studentët e partisë, të preferuarit e kancelarit dhe të dekanit? Reagoi njeri për këtë masakër? Ku ishin pedagogët kur ndodhte kjo? Dhe pse nuk reaguan?

I keni parë parkingjet e Universitetit të Elbasanit, Durrësit, Shkodrës, Filologjikut, Shkencave të natyrës, Ekonomikut, Bujqësorit?

Unë i kam parë. Kam parë makina modeste, pedagogë që vijnë me biçikletë, ose me vespa, por kam parë edhe pedagogë që vijnë me makina sa rroga e 3 viteve të tyre? Dhe që punën e vetme kanë të qenit pedagog. Edhe kolegët e tyre me makina modeste e dinë këtë gjë? Që ato makina janë blerë me djersën e studentëve që punojnë kamarierë dhe në call center. A foli njeri?

Dhe e fundit, sa e rrit cilësinë rritja e pagave? Apo duam paga si në Evropë dhe bëjmë mësim si në Shqipëri.

Pedagogët kanë 30 vite që heshtin. Shoqëria pret që ata të jenë zëri i reagimit, muri mbrojtës i universitetit. Ashtu si në Evropë. Po përkundër rolit që duhet të kenë, shumica u shndërruan në rrogtarë, dhe jo në intelektualë të angazhuar. Kur çdo gjë u shkatërrua ata nuk reaguan por dolën në shesh vetëm për rrogën. Kjo është e turpshme. E dhimshme!

Kur pedagogët ngrihen vetëm pë rrogën, Universiteti është në ditë të zezë.

Shoqëria dhe studentët do t'i mbështetin pedagogët, vetëm kur ata, t'i bëjnë vetes pyetjet më lart.

(P.s. Ky shkrim nuk për qëllim të barazojë të gjithë pedagogët. Se të gjithë jemi dëshmitarë se ka pedagogë që marrin me vete kur hyjnë në mësim, 10 çanta, me projektorë, mikrofonë, bokse, kompjuterë, printera etj. për të mbuluar mungesat që ka shkolla. Ka pedagogë që kanë sjellë metodat më të mira evropiane, që bëjnë kërkim shkencor si në Evropë, që po të doni ju, paguhen edhe si në Evropë. Ama janë edhe ata që thashë më lart, dhe fatkeqsisht janë shumë)

79 Komente

 1. H
  Himarioti

  Univeristetet tona shqiptare, nuk kanë pedagogë. Ata janë militantë të partive politike, të politizuar, të partizuar, njerëz të korruptuar, të degjeneruar, plagjiatorë. Nëse jo të gjithë, sigurisht që, shumica janë të tillë.

  1. P
   Profesori, Profesori....

   1 - Pedagogët e universiteteve, kur kërkon ti kontrollojë qeveria, thonë kemi pavarësi universitare, nuk keni të drejtë të na kontrolloni. Pra kanë mentalitetin e KAPITALISTIT e të BORGJEZISË........................................... 2 - Kur marin lekë nga studentët për çdo provim, kanë një mentalitet FEUDAL................................................... 3 - Kur kërkojnë rritjen e rrogave nga shteti, reflektojnë një MENTALITET KOMUNIST.....

   1. i
    inxhinjeri

    Per mendimin tim, asnje presje nuk do ti hiqja ketij artikulli. Artikullshkruesi meriton nje duartrokitje me ovacione per te gjitha ato te verteta qe ka shkruar. Te ashtuquajturit pedagoge te sotem e bejne pis kete emer te nderuar me te cilen therriteshin dikur profesoret e mi te nderuar te fakultetit te inxhinjerise mekanike ku kam studjuar ne gjysmen e pare te viteve 80. Si mundet te krahasosh keta te sotmit me gjigandet e kohes kur kam qene student, si Zyhdi Caslli, Pellumb Karaulli, Jorgo Malita, Savo Gjirja, Perparim Decolli e te tjere pedagoge te nderuar disa nga te cilet nuk jane me midis nesh, por qe do te mbahen mend pergjithmone ne mendjet e ish studenteve te tyre per profesionalizmin dhe pasionin qe tregonin ne mesimdhenie? Jam i bindur se nivele te larta mesimdhenie ka patur ne te gjitha fakultetet e Universitetit tone. Keto vlera rane ne toke prej ketyre qe sot na vetequhen pedagoge. Duket qarte niveli i mesimdhenies sot duke pare nivelin e atyre qe perfundojne keto universitete, qe ne me te shumten e rasteve nuk dine te shkruajne korrekt as gjuhen shqipe, pale me te flasesh per nivelin medioker te tyre ne aspektin profesional.

    1. L
     Latif Dreqi

     i nderuar Inxhinier, kam degjuar fjalet me te mira per Zydi Casllin nje metodist par-exellance, mgjs une jam i nje brezi me vone. Ta dish ti me ke eshte zevendesuar Zyhdiu, Pellumb Karaulli ,Jorgo Malita, Pap Decolli, etj ve duart ne koke. Universiteti publik eshte i kapur per fyti nga kasta drejtuese e tyre te cilet e kane kthyer ne ciflig per te vjedhur, punesime nepotike, mashtrim akademik. Zeri i pedagogut te ndershem nuk ndihet askund. Te dish cbehet per zgjedhje, lufte banditeske, llum. Me pretekstin e autonomise akademike, qeveria e di situaten por ben sehir, hengshin kokat thote. Ai grusht pedagogesh te ndershem eshte pak, nuk ka as ze, as force sepse eshte deformuar ne palce menyra e rekrutimit, permes pazareve, favoreve, interesave, parave etj, shumica jane pa integritet, te kapur, te paafte. Mendimi im eshte qe universitetit publik duhet bisturi, nderhyrje radikale nga lart, nga qeveria. Vendosja e rektoreve te huaj, mundesisht dhe dekane te huaj. Shume fakultete duhen shkrire apo bashkuar. Te ndahet shapi nga sheqeri.

     1. Q
      Qemali

      Shume esakte

    2. P
     Populli

     Poshtë pedagogët! Poshtë mjekët! Poshtë arsimi! Rrofshin kishat dhe xhamiat dhe baballarët që na shërojnë nga sëmundjet!

     1. G
      Gaqi

      Rrofshin ene patronazhistat si artikull shkrusi ine i cnderuar.

      1. D
       Daja

       E paske mizen në kesule Gaqi .

    3. d
     distrikt70

     te lumte, Renaldo!

     1. F
      Fck 0ff

      Ehaa ti kapesh nje e nga nje. Ku ishin e ku nuk ishin. Ketu behet fjale per te gjithe sistemin qe eshte ne nje pike ku nuk do shume mend per me u kuptu. Mblidh vete se mbledhjen e ke mesuar ne fillore, me 600€ qe fillon nje i ri, ja merre edhe me 700€, a arrin te krijoje kushte dinjitoze per te ndertuar nje familje? Mblidhja pagen dhe nxirrja shpenzimet ne vit. A ben dot pushime ne himare (se nuk po them budva)? Pas sa vitesh do e kete te tijen shtepine? Qofte edhe me kredi? Po kur te shkoj ne konference nga cili fond do paguhet? Apo nga paga qe merr? E mos harro, ke te besh me njerez qe kane investuar ne dije dhe mendje. Shkruani sikur kerkoni vetem te kenaqeni me hirin qe hedh KM per te mbuluar cdo shemtire. Njerez te vegjel ne nje vend te vogel!

      1. P
       Pedagogeve tiu rritet rroga kur te rritet niveli i

       Sa Universitete ke ne Shqiperi (nuk po them fakultete qellimisht se e di si jane shumica e tyre) qe bejne kerkime shkencore, aplikojne per fonde europiane qe jane enkas per kete pune? Ka pedagoge shume te mire e sakrifikues ne Shqiperi, por atyre nuk iu lene hapesire as ne drejtim qe te ndryshojne vlerat e Universitetit as aty ku mund te aksesojne projekte dhe para. Fatkeqesisht ata te miret jane pakica, shumica kane qene dhe jane sic thote artikullshkruesi. Prandaj e ka marre djalli Universitetin shqiptar. E pyesni veten pse shume te rinj shqiptare duan te studiojne jashte, pse ata qe jane ne Universitet ne Shqiperi po tiu jepet mundesia duan te ikin sa me pare gjitashtu, shumica e pergjegjesise eshte e tyre, Pegagoge medioker krijojne universitet medioker. Per kete mjafton te shikoni renditjen boterore te universiteteve dhe shikoni ku qendrojne univeristete tona, eshte turp duke pasur parasysh sa shkelqejne studentet sqiptare kur shkojne te studiojne ne vende te EU apo SHBA

      2. E
       EHS

       I ke thene te tera

       1. Roberto

        Artkulli ja u perplas ne fytyre ketyre vemjeve te arsimit te cilet jane "zgjuar"nga feshferima e parave qe ju shkojne me zarf nga oganizatoret famekeq te protestes 100% politiko-partiake Mbreme pash lajmet ne Top-Channel dhe me beri pershtypje gjuha e perdorur prej dy a tre pedagogeve te cilet benin presion per rritjen e rrogave dhe per bojkot te mesimit. Ju bejne thirrje studentve bile mund tju bejne edhe presion. Kjo mbetetper tu pare. Duan qe nepermjet studenteve te organizojne greva e demontrata per llogari te llumit kriminal Berisha-Meta. Koha do e tregoje se cilet jane ata nndyresira qe degjeneruan dhe tjetersuan figuren e dikurshme te mesuesitt,edukatorit apo pedagogut.

        1. R
         Roberto

         Une pervec qe jam kurve vete kam edhe gruan kurve...edhe motrat. Sepse plaka vetem 70 vjet mbylli shalet qe si mbylleshin

         1. Roberto

          Doli ky moterqiri qe me komenton mua. Une ne fakt ja futa manallin ne goje perpara dy javesh dhe ra ne qetesii por me sa duket i ka vajtur mendja prape dhe do qe tja rras prap se i pelqen ta mbaje ne goje. :-). A ka ndonje tjeter te me ndihmoje se kky e ha nga te kater anent familjarisht dhe nuk ngipet. Kerkon orgji tani hahhhaaaa

        2. P
         Populli

         Ti budalla mund te besh artikuj carcaf!! Kjo nuk e ndryshon thelbin: mesim cilesor me mesues te arsimit te larte qe paguhen 500 mije lek nuk mund te kete! Eshte turp. Paguhen si ne afrike. Po kjo qeveri normal qe do ju kerkoje llogari pedagogeve per miliardat qe ka shoenzuar dhe vjedhur qeveria

         1. S
          Shaqo

          Ti popull, nuk e di cfare moshe ke e cfare arsimi, por dua te thekesoj nje gje: universiteti sot nuk barazohet me ate te para viteve '90. Kurre. Sot, sa studente futen be vit te pare, po aq mbarojne, ne mos me teper, se ne vend qe te firojne rruges, shtohen.. Jo per Belulin, por kemi filluar 120 veta be shkencat e natyres ne vtin 1972, dega kimi industriale, dhe ne fund, kemi mbaruar 18 veta. Pati seleksion dhe s'behej fjale per korrupsion atehere.

          1. P
           Popull

           Shaqo po pse per kete eshte faji i pedagogeve apo i qeverive keto 20 vjet qe degjeneruan arsimin. Fakti eshte fakt. Nuk jane rroga ato qe kane pedagoget dhe eshte turp qe te ofendoni pedagoget per nje kerkese kaq bazike. Mos po kerkojne gjera qe nuk ju takojne? Tu pergjigja sepse bere nje koment qe ja vlen te diskutosh. Kurse pjesa tjeter e komentuesve eshte per te ardhur keq sepse jane vertete militante dhe jane te gatshem te shajne kedo me liber shtepie po ju dha urdher partia. Ne fund te fundit pedagoget jane reflektim i shoqerise shqiptare me te mirat e te keqijat e tyre. Prandaj ne vend qe ti degjenerojme me mire ti ndihmojme. Femijet tane jane ne duart e tyre.

           1. B
            Baba studenti i pa punë

            Për të mos thënë tjetrën që tani po i kèrkojnë studentët shtëpii me shtèpi , jo se i ha malli për diplomat e studentëve , por për të justifikuar numrin e studenteve për degët ku japin mësim. Dhe të mos harrojme : një pjesë e tyre kanë nga tre shtëpi. Duan rritje rrogash. Nèse kanè makina të shtrenjta pèr vete e familjen, apo dy-tri shtëpi do të thotë se janë paguar mirë shumë. Përndryshe ...kanë vjedhur shumë studentë në kohë provimesh.

            1. X
             XY

             Mos spekulloni. Nje profesor e ka pagen baze 1.3 milion (te vjetra), nje prof as e ka 1.1 milion, nje dr e ka 0.9 milion dhe 0.7 milion e ka nje asistent pa grade e titull.

            2. Roberto

             Po ti o i zgjuar ku ke qene??? Pse nuk ke dale me pare me keto kerkesa?? Ku ishin pedagoget kur sumdonte dyshja Berisha-Meta?? Pse nuk protestonin??? Qenke dru komplet qe nuk e kupton dhe mos harro per parate qe marrin nen dore per ti kaluar studentet neper provime. Mos harro sa e sa diploma jane shitur nga keta pedegoge dhe profesore qe ti ju qan hallin per 500 mije lekshin. Me ate ata fshijne menderen por c'te te thuash ty. Aq kupton.

            3. M
             Mirela

             Ky shkrim nuk ka nevoje per koment por po theksin vetem nje fjali po nga shkrimi: ATA DUAN PAGA SI NE EUROPE DHE BEJNE MESIM SI NE SHQIPERI.

              1. b
               ben.

               Hartim patetik prej delenxhiu rilindas. Delenxhi, 1 petagog qe mer 500 mije te vjetra ne muaj, nuk mban dot veten jo me familjen. Rregulli eshte qe nese duam nje shoqeri cilesore dhe te zhvilluar, cilesia fillon ne arsim , qe nga fillorja deri te universitetet. Nese 1 petgaog mer 500.000 ne muaj dhe nje zoraxhi rilindas ne ujsjelles dhe bashki mer 800.000 ne muaj , shteti ka mare fund, shoqeria ka mare fund, w ardhmja ka mare fund. Po per delenxhinjte dhe zoraxhinjte e rilindjes ky nuk eshte problem.

               1. S
                Spak

                Kur erdhi Saliu ne pushtet i vuri kazmen shkolles!Ishte "ceku i bardhe" qe kerkonte qe shqiptaret duhet te beheshin analfabete per interesa te tjera! E tani keta pedagoget qe merrnin para,qe hanin dhe pinin me studentet,sigurisht paguanin,me raki dhe vere mish e peshk,Koran dhe mish! Keta shkaterruan arsimin dhe duhet te largohen,sigurisht disa prej tyre! Beni Vettingun!

                1. A
                 Ali

                 Aq mire e ke thene sa ska ku vete,po kete ska kush ua thote se ministrja eshte me keq nga ata

                 1. L
                  Laboranti pa emer

                  Ali djali po te pergjigjem.Jam 55 vjec dhe jam staf ndihmes akademik me page neto462 000 leke te vjetra.Kam punuar mbi 30 vjet ne arsimin e larte me 17 vite shkollim dhe cfare shkollimi.Nga ato qe thote ai i kimise industriale 1972.Pra ne kohen e qoftelargut.Kam nxjerr me qindra studente.Sot paguhem me pak se 1 infermier qe sapo fillon pune,apo 1 mesues ne 1 shkolle te Republikes por i sigurte se shume me pak se 1 patronazhist nga keto sufllaqet e gazetave online qe komentojne ketu.Nuk e di nese ju Ali dhe alijte e tjere qe komentojne ketu mund te mbajne familjen me keto paga.Me keto cmime dhe per me teper me tere keto shpenzime jetike.Prandaj per te tjeret eshte shume e lehte te flasesh por ta provosh ne kurriz e ke te veshtire.Nese vertet doni qe Shqiperia dhe shqipetaret te bejne para rrisni pagat dhe investimet ne arsim.Nese doni rrumpalle si keto 30 vite vazhdoni me patronazhistet si ne njerin krah si ne tjetrin

                  1. i
                   inxhinjeri

                   Laboranti pa emer-sipas llogarive me baze numrat qe keni shkruar vete, del qe zotrote ka mbaruar shkollen mbas vitit 90, atehere kur rrokullima kishte marre cdo gje, duke filluar nga ekonomia. Rrenimi i shkolles filloi pikerisht ne ato vite qe zotrote ka mbaruar shkollen e larte, pra jo ne kohen e "qoftelargut", por ne kohen e te ashtuquajtures "demokraci". Nuk dua aspak te gjykoj per nivelin tuaj akademik, pasi nuk ju njoh dhe juve mundet te jeni nje perjashtim per te cilin flet edhe artikullshkruesi, por faktet jane teper kokeforta dhe eshte e tepert qe te perseris se shumica e kolegeve te tu, pedagoget e sotem kane nivel ordiner; me grada shkencore te arritura duke kopjuar tema shkencore te individeve te tjere, kryesisht te huaj. E njejta situate eshte ne librat qe botojne, duke perkthyer nga libra te huaj dhe pa pike turpi, guxojne te vene emrin e tyre si autore.

                   1. A
                    Andrea

                    Po ne ja kaluam Xhermanise dhe Ameriquse para 90 se kishim shkolla xhigante. Ndaj e mori muti shalet ne ate kohe.

                    1. i
                     inxhinjeri

                     Andrea-nuk e kishte fajin shkolla per rrokullimen qe mori vendi para 90-tes, por politika e deshtuar e teorise komuniste e zbatuar alla-enverishte prej udheheqesve pa asnje lloj kulture, por me diploma te shkolles se partise. Me fakultetet teknike te Enverit po hame buke edhe sot atje ku jetojme dhe bile mundet te them me siguri te plote se shumica e atyre qe kane perfunduar universitetet e Enverit, jane sot nga kuadrot me te spikatura ne kompanite ku punojne. Njoh me dhjetera kolege te mij qe jane te suksesshem ne vende te perparuara si Itali, France, Gjermani, Amerike apo Kanada.

                    2. B
                     Bobi

                     Ke te drejte mik por 55 - 32 = 23 Pra i bie te kete mbaruar 1990 kur universiteti ishte universitet. Sa per plagjaturat sot autoret e tyre i ke kudo. I ke ne politike, when detest, arsim, drejtesi e kudo. Pse merreni me pedagoget vetem. Sa per pagen 462 sa thote zotria eshte turp kur ne institucione ke me qindra apo mijra te punesuar partiake qe marrin shume me shume dhe nuk bejne asnje pune. Ato punojne 1 here ne 2 vjet kur ka zgjedhje

                     1. i
                      inxhinjeri

                      Bobi-Kur zoteria thote mbi "30 vjet", d.m.th. 30 vjet e ca muaj, ndryshe do thoshte "32 vjet". Pra e thene ndryshe, ai ka perfunduar shkollen ne pikun e renies se Universitetit.

                      1. b
                       bobi

                       Mbi 30 vjet pune do te thote me shume se 30 vjet o inxhinier > 30 apo jo? Ku e gjete 30 vjet e 2 muaj apo 3 muaj .Shenja > se jep kufirin e poshtem jo te larte te gjese.Pra une te them si inxhinier ju keni me shume se 35 vite pune por nuk them qe keni 35 vite e 1 dite apo 2muaj apo....Kufiri i poshtem eshte 30 vite pune por ju mund te keni bere shume me shume se 30

                     2. L
                      Laboranti pa emer

                      Inxhinier si kudo ne deget e ekonomise ka lloj lloj profesionistesh.Une them qe ka oficere policie te korruptuar por nuk them qe jane te gjithe dhe per kete arsye dhe policeve duhet ti ngrihet rroga.Them ka mjeke te korruptuar por jo te gjithe prandaj nuk them qe mjekeve te mos iu ngrihet rroga.Ka ekonomiste tek Tatim taksat te korruptuar por nuk jane te gjithe dhe ekonomisteve duhet tu ngrihen pagat duke pare situaten ekonomike te familjeve shqiptare.Po te vazhdoj keshtu mund te them per gjyqtaret dhe prokuroret apo mesuesit etj etj.Tani mqs je inxhinier sikunder thua e di qe matematiken e keni bere te forte por 55 vjec mosha - 32 vite demokraci = 23 vjec kam qene kur ka mbaruar shkollen dhe filluar pune. Te pakten mos u bej si Lul Basha.Me 1990 Jorgo Malita ka qene pedagog i matematikes ne inxhinieri

                     3. A
                      Agim

                      Keshtu si gjykon ti, nuk je Laboranti pa emer ,por Laboranti qe i eshte shuar e harruar emri..

                      1. A
                       Agim

                       Keshtu si gjykon ti, nuk je Laboranti pa emer ,por Laboranti qe i eshte shuar e harruar emri..

                       1. A
                        Agim

                        Keshtu si gjykon ti, nuk je Laboranti pa emer ,por Laboranti qe i eshte shuar e harruar emri..

                        1. M
                         Moza

                         Laboranti pa emer behu roje ne fakultet se te pagun dekani me rektorin sa te dush

                       2. p
                        ppa

                        E para, na dolen shume te mencur keta Salianji? Kete e them me humor, sepse realisht shkrimi ishte korrekt, konkret dhe i pa atakueshem. Bukur, te gjitha ceshtjet e shtruara.

                        1. T
                         Tili

                         Ja tipiket majtist diktatorial,cdo ze kunder e quajne me epitete te korruptuar,etj etj a thua SE k/m I tyre apo minsitrat e deputet Jane me te ndershmit. Neser pasnrser po u ngriten njerezit neper greva per cmimet e larta e rrogat e uleta e karburantet me te shtrenjta ne Europe,po keta majtiste komentues do I fyejn njerezit me epitete shpellar,kokpalar,pabuks,malok pro rus etj etj etj. O budallenj e keni.pak si epitet, ku.kujtoni se po jetoni? Nuk e shikoni nevojtoren Ku po e katandis shqiperine KY drogaxhiu I Vogel Rama,e lali fiku me gjithe kabinetin e tyre ? Nuk flas SE Jane vetem keta fajtor,se she ATA paraardhes te tyre nje mut ishin,po pse spaskan te drejte pedagoget te protestojne? Pse duhet te mbani ane politike per cdo ceshtje. Prandaj NE jemi larg Europe's si mentalitet,se dhe varferine e quajne te majte e te djathte. Ju dhe sikur tju mbysi Rama familjen,prape sdo protestoni ,se Jeni tifoz politik trushpelare,po ashtu dhe CA te djathte,ne bithe ti q.j berisha prap e therrasin babe. Sipas jush ,flmn o qeveri e Rames qe na ke bere jeten me te lumtur ne rajon e ne Europe ,SA zili na Ka gjithe bota,pra skemi asnje arsye te protestojne. Se CME kujtojm parullat e enverit keto..

                         1. Ke stadiumi Dinamo

                          Çja ke bo mirë ktyre të ashtuquajtur petagogë dikur kanë pas edhe kto petagogë por nuk janë sjellë me shkollën dhe shtetin si kto aq më keq që ka edhe të pa aftë kto janë për veting

                          1. G
                           Genti S

                           ore zoti shkenctar un jam petagog vete i stujuar jashte kam nje kerkese te thjeshte rriti rrogen aty ku duan petagoget dhe nqs nuk japin rendiment ose kerkojne rryshfet te lind e drrejta ti ti fusni ne burg ose ti shpallninon grata qe te mos punojne me me asnje institucion te dijes! kaq e veshtire eshte kjo per tu kuptuar!

                           1. D
                            Dori

                            PeTagog i dashur, urime per studimet e huaja. Do kishe bere mire te qendroje andej, se me kete shqipe nuk ke c'tu mesosh studenteve shqiptare.

                           2. B
                            Bedyqasi i nderuar

                            Po kir doli dhe nje fare Ismail Hoxha, qe ka qene deputet i PD- se. E merrni me mend se kush i ka nxjerre. Sa per dinjitet atyre nuk u plas fare.

                            1. B
                             Bedyqasi i nderuar

                             Po kir doli dhe nje fare Ismail Hoxha, qe ka qene deputet i PD- se. E merrni me mend se kush i ka nxjerre. Sa per dinjitet atyre nuk u plas fare.

                             1. E
                              Elisa Q

                              Co kjo urrejtje dhe arrogance ndaj arsimit? Ue ca njerezish kan met ne ket vend. Vetem inacoret dhe kacafytsit. Njera pale shan e degjon pala tjeter. Masnej shan kjo tjetra e degjon njera. Ca vendi me lale. A ta them iher une rrofsh o ed qe kultivon faren e injorances arrogances dhe veremlinjve. Ta hongsha bythen o shtet qe vec sharaman po mban. Rrofte populli!

                              1. A
                               Arjan buzo

                               Shume mire e ke vec nje gje e ke gabim se meritojne ate emer aq dinjitoz

                               1. Z
                                Zegjineja

                                Kush merr 500 mije leke o kar? Dhe mos harro cfare thote borderoja dhe cfare thote xhepi, se shumicat I ke me disa shtepia, sa ne det e sa ne mal. Dhe mos harroni, drejtuesi I greves eshte nje ish shikas dhe ambasador I Sali germadhes. Turp per pedagoget qe I terheq per hunde nje rrezil, spiun, matematikam dhe jurist, [email protected]

                                1. Vjosa

                                 Pershendes per analizen e bere për këta pedagoge që midis tyre ka nga ata që eshte turp të bejne pjese në pregatitjen e brezave të rinje që ju kerkojne leke nen dore studenteve për çdo provim. Këta janë të nxitur e paguar nga dy kapo mafia sali Karaxhiçi dhe like floriri per interesat e tyre.

                                 1. H
                                  Hasani nga Kucova

                                  Pershendes gazetarin per analizen e bere.Ky eshte realiteti i arsimit te larte tek ne.

                                  1. Z
                                   Zina Sallaksja bythepalara

                                   Ti Popull nuk e di qe rrofa 500 mije lekshe nuk ka me per petagoget?? Rrogat jepen ne saje te kualifikimeve dhe gradave shkencore? Po ti je ndonje kelysh i Saliut dhe mbeshtet keta petaguake??? Ky shkrim i thote te gjitha gjerat ashtu siç jane. Trap

                                   1. V
                                    Vlonjati

                                    Zina, pse fyen? Po ti kelyshe i kujt je? Se shqip nuk dike mire. Mos te ka cuar partia ndonje shefe apo drejtore? Pse e beni politike cdo gje qe kerkohet per mireqenie? Une nuk te them dot trap por te them turp!

                                   2. P
                                    Pilafi

                                    Te behet vetingu i pedagogeve ne universitet. Ketu ne Gjirokaster i ke me vila. Ju them komentuesve me lart se nuk ka paga 50000 lekshe ne universitet per pedagoget te gjithe i ke me tituj, mbi 100000 leke ne muaj u shkon rroga. Ku jetojne keta? Kur shikoj sot qe filani eshte pedagog me vjen per te vjelle.

                                    1. V
                                     Vlonjati

                                     "Ne qote se do ta shkaterrosh nje komb, shkaterroi arsimin!" Dhe Shqiperia vazhdon te shkaterrohet sepse mesuesit e pedagoget konsiderohen te ulte dhe te keqinje. Ngrihet njeri dhe shkruan duke fyer e share boten akademike, pse? Sepse ke te drejte nga realiteti dhe nga mentaliteti i shoqerise shqiptare qe eshte helmatisur nga dogmat politke. Ka mesues e pedagoge qe nuk e meritojne te jene mesimdhenes, por Ti nuk ke te drejte te fyesh dhe nenvleresosh te tjeret. As ti as ata maskarenje qe i ka cuar partia te bejne ham-ham. Turp te keni! Pse e kaloni politike cdo gje qe kerkohet per mireqenie? Pse mesuesi, pedagogu ne Kosove, e ka rrogen dyfishin e rroges se mesuesit, pedagogut ne Shqiperi (Kosova 12 vjet shtet, Shqiperia 120 vjet)? Ku je ti si popull te kerkosh te drejtat e tua? Apo ngrihesh vetem kur therret partia sepse je vemje e partise (majtas, djathtas apo qender). Je person qe vjell vetem vrer edhe helm. Pse nuk shkruan per korrupsionin politik qe po e geryen kete popull dhe miliona euro qe i vidhen cdo dite. Sa te kane paguar per kete artikull? Apo te kane premtuar ndonje post?

                                     1. A
                                      Arsimdashesi

                                      Une jam per paga me te mira per pedagoget qe e meritojne por ama shumica nuk e meritojne. Dhe vertet, titujt, shkrimet shkencore etj te gjitha duhen pare, nese nuk kane, nese kane dhe i kane kopjuar, vjedhur (plagjatura) shkelur te drejtat e autorit etj te mos lejohen me te fusin kembe ne institucionet arsimore te vendit. Si student shume vite me pare kam pare fiks cfare autori shkruan, korrupsion, favoritize, paaftesi, njerez medioker te vene nga partia, nuk ka rendesi se cila dhe nese vije nga ndonje zone qe partia nuk kishte fituar, automatikisht i kishe punet keq me nje pjese te ketyre pedagogeve. Nuk po i futem me thelle korrupsionit moral se do merrte shume kohe dhe ka shume shemtira brenda megjithate di te them qe po kishte edhe pedagoge qe ishin shume te mire, te drejte, te mencur, frymezues, por nga 20 pedagoge qe benin kete pjesen shqetesuese ata as me shume se 7 nuk beheshin, nje pjese nuk jane me sot, nje pjese kane shkuar ne fusha te tjera por cuditerisht ata 20 mediokre jane akoma ne Universitet, akoma pedagoge. Me dhimbsen studentet e sotem kur e mendoj kete. P.s Mua personalisht nuk me intereson politika por seriozisht arsimi, ashtu si drejtesia dhe politika kane nevoje per nje shkundje te mire nga pluhuri i gjithe ketyre 30 viteve perndryshe nuk behemi si komb.

                                      1. S
                                       Shaqo

                                       ...nuk me pelqen qe thoni ka apo nuk ka plagjiature. Nuk kemi pare nje shkrim, titull, studim shkencor qe te lidhet me nevojat e tregut e te prodhomit, prandaj cdo gje do te jete plagjiature.

                                     2. s
                                      sokratz

                                      Eshte fare e qarte se pedagoget po keqperdoren nga politika. Per kushtet qe ka Shqiperia dhe krizen qe po kalojme ne dhe bota, rritja qe ofron qeveria shqiptare eshte e logjikshme. Nuk paguhen aq sa thone ne ekranet e TV, por me shume. Bejne pune te nderuar. por aktualisht edhe te mirevleresuar. Ka pune te tjera qe jane me te veshtira dhe qe paguhen me pak se ata. Te kthehen ne auditore dhe boll me presione, qarje, ulerima dhe ultimatume pa kuptim. Nuk trembin asnje!

                                      1. p
                                       populli

                                       Respekte Renald, analiza e sakte fare.

                                       1. p
                                        populli

                                        Respekte Renald, analiza e sakte fare.

                                        1. T
                                         Tagriu

                                         Te lumte shkrimi, o vemje e qeverise!

                                         1. D
                                          Diana

                                          Ju lumte per shkrimin objektiv te vertete .E tille eshte gjendja e rende e shkolles larte.Punohet me leksione 20 e 30 vjet me pare, sepse nuk djersitet perte marre dije e aftesi shkencore perendimore.Pedagoge qe jane parazite e te korruptuar qe marrin leke disa e te denuar penalisht..Pedagoge qe nuk shkojne ne orarin e duhur apo mungojne me dite ne mesim por vene kur t`i teket atyre,Ata nuk ndjejne pergjegje per dijet e studenteve.Ka pedagoge qe ju eshte djegur maqina prane shtepive per sjelljet e ndyra te tyre, Titujt me (disa me plagjatur} i kane si qellim per te marre rroga te larta ne raport me nivelin e shoqerise tone. Pse po u largohen ne emigrim studentet nga disa fakultete????

                                          1. N
                                           Nje mergimtar

                                           Artikulli flet per shume te verteta,por me shume kerkon te thyej protesten per paga me te larta e sidomos ne keto kohe te krizave te njepasnjeshme.Kerkesa per page me te mire eshte me se e drejte.Ne shtesen qe afron Qeveria per 8% nga te ardhurat e universiteteve duket qe te ardhurat e tyre nuk jane te vogla.A kane transparence universitete per keto te ardhura?A mjaftojne ato per kete rritje?Desheroj qe greva e protesta te mos marrin ngjyra politike,por ti sherbej vetem progresit ne arsim e larte e perparimit shkencor.Ne kerkesat e petagogeve dhe ne komente flitet per shume gjera e mire bejne.Po mund te thote ndonje nga keta organizatoret e protestes se cila eshte puna shkencore e realizuar dhe sa impakt ka ajo ne perparimin ekonomik te vendit.Sa projekte te realizuara prej tyre kane gjetur zbatim ne praktiken e jetes ne vend? P.S-Studentet qe kane mbaruar per gazetari i vleresojme cdo dite nga shkrimet ne gazeta eTV-t se sa mire e njohin drejteshkrimin e shqipes.

                                           1. P
                                            Pilafi

                                            Po sikur keta pedagoge ti futesh nje dite te punojne ne ndertim, valle do te jene neser ne greve? Ti ore Ben komentuesi , me thuaj nje pedagog qe merr 50 mije leke, ne mos qeveria te publikoje pagat e tyre per transparence.

                                            1. N
                                             Nje veteran

                                             Ju qe qani hallin e pedagogeve mos qani hallin e kaloresit qe i varen kembet ate qe kane dale ne proteste e kane pune te dyte kane xhepat plote.Qeveria nuk duhet te bjere ne pozitat e tyre ata jane dru e shtrember nuk ngelet aresimi bosh te miret jane pa pune presin prandaj ata qe kane pretendime te pushohen ketemendim kam une si veteran dhe me pervoje me shume se ata qe kane dale ne proteste

                                             1. f
                                              flaka

                                              o te nderuar profesore po honorarin "provim' me 150-200 e me teper euro per koke kush e ben ? ka ardhur koha shteti te bej veting dhe per ju te "pa korruptuarit".

                                              1. N
                                               Nje pensionist

                                               O Kryeminister ate perqindje qe do tja ritesh pagen pedagogeve jepjau pensionisteve se ben sevap te pakten te ikin te ngopur dhe te ngrohur nga kjo bote se kemi dhe dimerin perpara hic mos te vrase ndergjegja per pedagoget i kane xhepat plote dhe rogen per bukuri e kane qahen kot

                                               1. E
                                                Emigranti

                                                Renaldo, te lumte dora dhe mendja per shkrimin! Petagogerat ne shqiperine tone te rraskapitur, jane nder sektoret me te ndyre te vendit! Jo 100%, (pasi kam qene vet ne mesimdhenie, nga "poshte" e deri te niveli i "larte", duke "dale", ne fund, me kenaqesi nga ky sektor), por me keqardhje dhe me pergjegjesi them qe 85% jane per : "ne emer te popullit ju denoj me vdekje", bam bam !! Bashke me politiken tone "kancerogjene", ata, jane pergjegjesit nr 2 per shkaterrimin e vendit. Ne kete rrace, zyrtarisht injorante ne jete dhe ne shkence e pa asnje lidhje me mesimdhenien, gjen me shumice, manjak seksuale, rracist ndaj studentit, matrapaz duke shitur librat e tyre (leter higjenike), dhe keq-dashes kundrejt auditorit. Ja pra, cifti i degjeneruar, politik-arsim, si mot e sot, i shikon te reagojne ne sintoni te plote ku njeri ngref tjetrin.

                                                1. D
                                                 DENI

                                                 Kerkesa per rritje page eshte e drejte, por jo sa e kerkojne ata. Te gjendet nje formule ne lidhje me pagen mesatare ne administraten shteterore. Edhe jasht pagat mesatare ne arsim jane me te ultat ne krahasim me pagat ne administrate. Eshte e lezetshme se zhurmen me te madhe e bejne ata pedagoge qe jane me te pa afte dhe te korruptuar, qe i ropen studentet e shkrete.

                                                 1. B
                                                  Bedyqasi nderuar

                                                  E shikoni o pedagog te “ c’nderuar”, qe te gjithe komentuesit nuk gezojne respekt per ju, se ju ja kini bere vehtes me nivelin tuaj mjeran. Dhe tani “ te rroj sebepi”, kerkoni qiqrra ne hell”. Nga kjo duhet te nxirrni mesime qe t’ju rritet pak “dinjiteti”Juaj, ne qofte se e kini nje te tille.

                                                  1. Vjosa

                                                   Nje pyetje kam po Salianji i BABALES A MUND TA QUAJME PROFESOR? PO GRIDA SUMEN SE KY KA QENE MBIEMRI I SAJ ME FJALORIN E RRUGES QE PERDOR NE PARLAMENT ÇFARE EMRI TI VEME?

                                                   1. A
                                                    Arb

                                                    Jam dakort qe rrogat e pedagove te rritet dhe te behet si ne Europe! Une do kisha qejf te beheshin si ne SHBA.! Por pastaj, hapni vendet e punes per cdo pozicion nga e para qe te kokurojne me ndershemeri te gjithe Shqiptaret kudo qe jane dhe do te shikoni shumica e pedagove te sotem do te jene pa pune. Edhe te huajt mund te zene vende, sidomos per gjuhet e huaja. Do ta shihni qe do te kthehemi te gjithe ne qe kemi ikur dhe kemi diploma dhe doktorata tama, jot fallco. Shqiptaret po japin mesim ne Univerrsitet e Euoropes dhe SHBAse. Nese qeveria ka deshire ta rregulloj arsimin, nuk ja nevoje te bej ndonje shkence te madhe. Vetem te jete serioze dhe te kerkoje ndihme te sinqerte nga ne profesorat Shqiptare ne perendim.

                                                    1. A
                                                     Arb

                                                     Jam dakort qe rrogat e pedagove te rritet dhe te behet si ne Europe! Une do kisha qejf te beheshin si ne SHBA.! Por pastaj, hapni vendet e punes per cdo pozicion nga e para qe te kokurojne me ndershemeri te gjithe Shqiptaret kudo qe jane dhe do te shikoni shumica e pedagove te sotem do te jene pa pune. Edhe te huajt mund te zene vende, sidomos per gjuhet e huaja. Do ta shihni qe do te kthehemi te gjithe ne qe kemi ikur dhe kemi diploma dhe doktorata tama, jot fallco. Shqiptaret po japin mesim ne Univerrsitet e Euoropes dhe SHBAse. Nese qeveria ka deshire ta rregulloj arsimin, nuk ja nevoje te bej ndonje shkence te madhe. Vetem te jete serioze dhe te kerkoje ndihme te sinqerte nga ne profesorat Shqiptare ne perendim.

                                                     1. A
                                                      Arb

                                                      Jam dakort qe rrogat e pedagove te rritet dhe te behet si ne Europe! Une do kisha qejf te beheshin si ne SHBA.! Por pastaj, hapni vendet e punes per cdo pozicion nga e para qe te kokurojne me ndershemeri te gjithe Shqiptaret kudo qe jane dhe do te shikoni shumica e pedagove te sotem do te jene pa pune. Edhe te huajt mund te zene vende, sidomos per gjuhet e huaja. Do ta shihni qe do te kthehemi te gjithe ne qe kemi ikur dhe kemi diploma dhe doktorata tama, jot fallco. Shqiptaret po japin mesim ne Univerrsitet e Euoropes dhe SHBAse. Nese qeveria ka deshire ta rregulloj arsimin, nuk ja nevoje te bej ndonje shkence te madhe. Vetem te jete serioze dhe te kerkoje ndihme te sinqerte nga ne profesorat Shqiptare ne perendim.

                                                      1. G
                                                       Grant

                                                       Mire atehere ju qe kakarisni kaq lehtazi per pedagoget, mos rrini tek dyerte e universiteteve me para per t'i blere ata. Dhe ndoshta beni "mire" te kerkoni qe t'ja u zvoglojne rrogen me 50%. Kane tridhjete vjet qe vijojne me rroga te vogla, ku nje nder shkaqet eshte pakujdesia e qeverive per te ofruar nje model te stabiliser dhe te mbeshtetur finaciarishte per kyalifikimin e tyre. Eshte ndryshuar disa her ky sistem I kualifikimit I shoqeruar me pauaza dhe pengesa institutional. Per ata qe se dine, por edhe per authorin duhet te dijne se rritja e rroges se pedagogeve varet pikerisht nga kualifikimi, I cili do te conte edhe ne rritjen e nivelit te tyre professional dhe shkencor. Eshte nje faktor qe ka ndikuar ne menyre direkte ne kualifikim pra edhe ne rritje te rroges. Psh nga 2019 - 2022 qeveria shpalli moratorium te doktoraturave. Me para kesaj periudhe ky proces ka patur nature sporadike dhe jo te wendrueshme per UP. Sot mendohet qe rreth 60- 70 e personality akademik eshte ne kufinje e nje mesatareje rroge rreth 55- 60 mije leke/ muaj kur ata po I afrohen te 50-ve. Zgjidhjet e qeverise pa's 2009 per dy punesim e demtuan rend mesimdhenien, kualifikimin, injektuan pabararazi dhe per pasoje nxiti korrupsionin. Qeverite nen parimin e Autonomise, besoj se kane abuzuar dhe kane lare duarte si Ponc Pilati. Preston I paparegjegjshem I shume politikaneve per te marre diploma per karrier politike, nxiti njerezit per te kerkuar nje karton diplom, duke e kthyer ne nje fenomen nor. kuptohet si pasoje e ketij process. Faktkishte shqyerja e dyerve te Universiteteve ne vitet 2009-2016 resulting nje katastrofe ne realizimin e nje modeli universitar cilesore dhe te qendrueshem. Personeli ne kete periudhe ishte sa 1/2 e personalit qe kerkohej, kurse I frastruktura mesimore shume e varfer. Dhe ka plate...por duhet filler ngritja... dhe rroga mund te Jeter nje faktor I rendesishem... Ne kete rast. Nuk mund te been pergjithesime te ketij lloji. Jo, njerez reflektoni edhe ju. Sepse keni derguar femijet dhe ... ndoshta mund te keni mbeshtetur korruptimine kesaj true akademike, Tashkent te vjeteruar, te pa kualifikyar si duhet, etc. Ndoshta qeveria mund te diskutoi dhe ka rastin per rritjen e nivelit cilesor te Universiteteve. Pasi pavaresishte kritikave qe mund te beje cdo njeri, situata mbetet problematic. Ka te beje me te ardhmen dhe permiresimin e nivelit teknik shkencor te shoqerise. Mendoj se duhet dialogic I sinqerte dhe angazhim midis qeverise dhe pedagogeve qe gjithsesi mbeten te respektuar. Rroga eshte nje problem. Ajo eshte rritur me 7% vetem para 6 vjeteve. Dhe me tej.... u harrua. Po, u rrit korrupsioni. Ky korrupsion nuk eshte si zyrtareve., etc. Pedagoget nuk bejne tendera, nuk Japan leje e licensa. Shpesh jane te pavleresua. Presioni I nje pjese te qytetareve eshte I paperballueshem , pikerisht se rrogat Jane te ulta. Nuk mendoj qe te diskutohet per nje 50% te shpejte dhe ... ultimativ dhe me pergjigje arrogante te qeverise duke abuzuar me "Autonomin" dhe me " Universiteti ka potenciale. Pra qeveria mund te diskutoi nje Road map te dakortesuar per rritje te rroges dhe cilesise fjala vjen per nje period he 1- 4 vjecare. Kjo do te ndikonte pozitivishte dhe do te mundesonte rritje e nivelit, te shpreses se pedagogeve dhe te puikut per nje aresim cilesore universitar.

                                                       1. L
                                                        Lolita

                                                        Ky do kete parasysh dhori kulen dhe shezaiun kur eshte frymezuar. Ka edhe ca te tjere po spo i them se mbase i ka per frymezim ne shkrimin tjeter.

                                                        1. H
                                                         Hasani

                                                         Vellai im ka nje djale qe sapo mbaroi shkollen e larte.4 vjet shkonte vetem kur kishte provimet dhe nuk i pashe nje liber te fakultetit ku studionte.Nuk i kuptoje keta pedagog me mire me thene petllagoge kur nje nivel i tille mesimdhenie si ky rasti tipik qe seshte i vetmi me duket absurde te kerkosh rritje page kur behet rrumpalle.Dikur studentet mender e benin ne breke nga autoriteti dhe kerkesa e llogarise e pedagogeve te zote dhe autoritar kurse sot behen sfilata dhe ka nje cthurje totale ku studenti nuk do me dite ke ka perballe.Nuk jam ekspert te them se kane apo jo te drejte por kjo kur te kemi nje sistem normal dhe dinjitoz mesimdhenie qe tani me tere kuptimin e fjales eshte skandaloz.

                                                         1. K
                                                          Kerkuesi shkencor

                                                          Pagat e pedagogeve duhet te rriten ne ate mase qe ndodh edhe per pjesen tjeter te shoqerise. Perndryshe nuk do gjendet as kamarier per ti servirur kafen profesoreve dhe as puntor pastrimi per te hequr plehrat e rrugeve. Sa per cilesine e pedagogeve ka nje menyre te arsyeshme per te gjykuar te pakten per kerkime shkencore ne se ka te tilla, ne se supozojme se ana didaktike eshte exelente.. Le te jape dikush sa publikime kane ne revista shkencore nderkombetare dhe sa citime kane ne cdo vit dhe ne total, apo sa aplikime per projekte europiane ne rang katedre, apo sa bashkepuntore shkencore ka jashte Shqiperise secili prej tyre. Po te shikosh ne Scopus ose edhe ne Research Gate keta parametra jane krejt modeste edhe per ata profesore qe konsiderohen si ajka e universiteteve . Ky komponent eshte baze per cdo pedagog me titull profesor apo asociate profesor. Nqs pedagogu ka zero publikime dhe zero citime, dhe si kateder nuk aplikon per projekte as qe behet fjale ti rritet rroga me shume se norma e inflacionit qe behet per gjithe shoqerine. Po te na jepen disa emra te organizatoreve te grevave, shume lehte do ti jepja shoqerise shqiptare se sa eshte impakti i tyre ne kerkime shkencore. Por e verteta eshte se ndodhin dhe raste te tilla psh: Dhoma e difraktometrit ne Fakultetin e shkencave te natyres u lirua per tu bere klase mesimi, duke e nxjerre difraktometrin per skrap sepse ai nuk punonte prej vitesh (per nje llambe qe nuk kushtote as 1000 euro). Kjo aparature baze per analiza strukturore ju mungon atyre pak pedagogeve qe mund ta perdornin ate, ne nje kohe qe shumica e pedagogeve te ketij fakulteti duhet ta perdornin dhe te benin potere te madhe kur difraktometri u nxuarr ne rruge. Por universitetet shqiptare ne pergjithesi kane baze te pamjaftueshme laboratorike per kerkime shkencore. Mjaft fonde jane perdorrur me se shumti ne permiresimin e anes didaktike ( laboratore per studenetet), por te pamjaftueshem per kerkime shkencore. Ka nje numur ne rritje kerkuesish shqiptare ne Europe dhe mjaft analiza kampionesh mund te kryhen pjeserisht ne bashkepunim me keta, kjo do mundesonte te plotesonte nje pjese te vacumit te mungeses se intrumentave dhe te krijoje mundesine per te fituar projekte shkencore dhe plotesuar gradualisht pajisjet e nevojeshme kerkimore. Prandaj vleresoj se problemet qe shtron autori i artikullit tregojne se ka shume pune per tu ngritur elita universitare qe sot ka ne gjirin e saj nje fraksion jo te vogel pedagogesh me backround te dobet.

                                                          1. P
                                                           Pedagogu

                                                           Mos ua bëni fort dertin sepse shumica këture Profesorëve punojnë n 2- 3 -4 fakultete private dhe marrin deri 5.000 Euro në muaj dhe plus pas dore mos vet. Flitet e unë besoji se disa që kanë përfunduar falultetin, masteri, dhe doktoraturën kanë paguar alamet Euro dhe dihet kush janë. Të drejtë për kërkesë të rritjes së pagës kanë ata që nuk janë të përlyer me afera korruptive.

                                                           1. A
                                                            Aleko Miho, FShN, UT

                                                            Mbetem i irrituar lidhur me përbaltjen që i bëhet Protestës legjitime dhe shumë të drejtë të Sindikatës së pedagogëve të universiteteve publike në shkrimin e gazetës suaj dt. 06 Tetor, nga z. R. Salianji. Do kërkoja që gazeta juaj të botonte dukshmëm këtë koment sqarues, për të ruajtur barazinë e mendimeve dhe dinjitetin e universiteteve publike. Për arsye kohe, por dhe dinjiteti, nuk dua t’i marr në analizë, por dua të ritheksoj diçka për pjesën e shëndoshë të shoqërisë sonë, studentët dhe familjet e tyre. Një shoqëri dhe qytetarët e saj duhet të ndihen të turpëruar që profesorët ngrihen në protestë për rrogën. Unë vetë nuk ndjehem aspak komod që puna shkoi deri këtu! Por nuk është vetëm rroga, Pika 2 e Peticionit të Sindikatës është për kërkimin shkencor, thembra e Akilit e mbarëvajtjes së një Univeristeti, për 10 fishimin e saj, por dhe për disa kërkesa të tjera të drejta lidhur me normimin e punës në universitetet publike; duhet ta dinë qytetarët se puna jonë në universitetin publik normohet si puna e një tornitori apo muratori, dhe natyrisht paguhet keq. Kërkesa për shtimin e buxhetit për kërkim ishte edhe kërkesë e protestës së studentëve, por qeveria e tribloi në atë kohë, dhe ajo thuajse u harrua si shumë kërkesa të tjera të studentëve pak vite më parë. Duam apo nuk duam, universitet publike mbajnë edhe sot peshën kryesore të përgatitjes së ekspertëve në vend, për gjithë nevojat e vendit, por jo vetëm … Një kandidat që aplikon për në universitetin publik dhe prindi i tij nuk duhet të ndjehen të qetë kur gjenden në auditore, laboratore jo të mjaftueshme dhe jo të pajisura si duhet, me buxhet për kërkimin që është më i ulti në rajon, dhe një staf akademik të keqpaguar. Pa dyshim, që cilësia e produktit (e diplomës, e doktoratës) nuk është ajo që duhet nëse pagesa që jepet nga buxheti i shtetit dhe tarifat e studentëve është qesharake! Ne e dimë sa vuajmë në gjithë këta vite për një leksion si duhet dhe një libër si duhet për studentët, për vizitë në terren, per një punë diplome apo doktorate, shpesh lypim, paguajmë nga xhepi ynë, ja faturojmë kët shpesh edhe kandidatit. Dhe një pjesë e mirë e cilësisë dhe e shqetësimeve vijnë nga varfëria, nga rregullat skiç, pa asnjë vizion për arsimin dhe sfidat e tij, nga pseudoautonmia që na kanë dhënë. Kjo nis nga tre ligje të arsimit të lartë që janë ndryshuar në këto vite tranzicioni, njëri më sportiv se tjetri, por asnjëherë nuk kanë qënë vizionarë për të rritur cilësinë në arsim, dhe për më tepër asnjëherë nuk janë shoqëruar me buxhet nga pas. Cilësia paguhet në gjithë Planetin ku jetojmë! Është e turpshme që një profesor paguhet sot më pak se një punonjës në një OJF (ku bën pjesë dhe vetë z. Topi), apo në një fondacion, shumë më pak se edhe një homolog në sistemin privat, pa folur më tej në rajon. Në vite këto të drejta janë kërkuar në drejtime të ndryshme, por pa asnjë rezultat. Vetëm ironi, shpërfillje … Ajo që nxiti zemëratën tonë është se qeveria sëfundi rishikoi sistemin e pagave për administratën, për arsimin dhe pensionistët, por për çudi përsëri bëri të heshturën për universitetet publike. Kjo padyshim është shpërfillëse dhe irrituese. Shumë nga problemet në universitetet publike vijnë pikërisht nga kjo shpërfillje në vite, nga ky vision miop i qeverive shqiptare për arsimin. Po, ne kemi probleme të brendshme, por mos prisni ju si qytetarë që ne të dalim në rrugë për këtë! Ato janë pjesë e debateve, kritikave dhe shpesh shumë të ashpra mes nes, nëpër gjithë strukturat ku ne veprojmë në vite. Dhe unë mund të them me siguri se në shumë nga ato për të cilat përbaltemi ka përmirësime të dukshme në këta vite. E megjithatë, ne nuk mund të lihemi në varfëri të skajshme se kemi probleme të brendshme. Kjo është në dëm të cilësisë së diplomave dhe sfidave që kërkon zhvillimi i vendit, sjell pa dyshim më shumë varfëri dhe mjerim për vendin. Uroj që të paktën studentët tanë dhe sidomos ata që janë regjistruar për të ndjekur shkollimin në universitetin publik dhe gjithë familjet e tyre të na mirëkuptojnë, të mundohen të dallojnë baltën që hidhet mbi ne me pa të drejtë nga ajo që është realisht e vërteta. Ne nuk kemi vetëm nevojë për mirëkuptimin e tyre, por dhe për mbështetjen, pasi kauza është shumë e përbashkët. Cilësia e e kostumit të dijes që ata do veshin në universitetet tona varet shumë edhe nga plotësimi i këtyre kërkesave. Të gjithëve u uroj fillm të mbarë të vitit shkollor, dhe me besimin se ne sëbashku do bëjmë më të mirën e mundshme për t’i qepur secilit student një kostum sa më të mirë të dijes në profesionin e zgjedhur prej tyre. U siguroj se ne nuk jemi të përsorur, por mbetemi gjithmonë më të mirët në vend, dhe gjithmonë nuk reshtim që për studentët të bëjmë më të mirën e mundshme. Kini besim dhe shumë suksese!

                                                            Lini një Përgjigje