Si e zbërthen PD-ja e sotme epigramin e Don Kishotit?!

3 Tetor 2022, 20:10Blog TEMA

Si e zbërthen PD-ja e sotme epigramin e Don Kishotit?!

Nga Ben Andoni

I gjithë publiku i kërkon me ngulm PD-së protesta. Pa mëdyshje, ato janë premtuar dhe me siguri do të ndodhin në ditët në vazhdim, por pakkush ka pritshmëri të madhe. E para, prej narracionit të lodhur dhe e dyta nga mungesa e shpresës, se kjo alternativë mund të jetë shpresëdhënëse. E ka kuptuar shumë mirë Rama, që tashmë është bërë më i shpeshtë në tv dhe ka fituar kohën e humbur televizive, që gjatë të gjithë verës ia fali kalorësve të opozitës. Berisha dhe Meta, dy syresh, të vetë-kurorëzuar kanë marrë jo vetëm peshën por edhe atë, që sipas tyre vetëm ata mund ta bëjnë: Ndryshimin.

Për fatin e keq, kjo thuhet dhe bërtitet edhe nga pasuesit e tyre, që kundërshtojnë, baltosin dhe urrejnë gjithçka. Edhe pse gjithnjë e më shumë po bëhet e qartë që demokracia e brendshme në dy fraksionet e PD-së mungon dhe është e vagullt; edhe pse te PL-ja u tregua realisht sesa vlerë kanë kanonet e demokracisë sa i përket zgjedhjeve, militantët e tyre vazhdojnë të zhurmojnë. Shtuar edhe me cinizmin e Ramës dhe daljet e tij të shumta publike duke iu kërleshur botës virtuale, e vetmja zgjidhja mbetet largimi. Kjo është e para gjë, që i shkon në mëndje fashave të ndryshme të shoqërisë, që besojnë se kanë ende mundësi fizike, financiare dhe konjuktura për të ikur.

Ndoshta procesi i integrimit në BE-ja dhe problemet me hapjet e kapitujve të Shqipërisë do nxjerrin shumë probleme me vendin, që do të detyrohet të përshtatet, fillimisht duke zbritur informalitetin dhe pastaj duke rritur demokracinë. Por, edhe kjo nuk ka shpresë të madhe. Rasti i Rumanisë, Bullgarisë, Kroacisë, por edhe Polonisë, Hungarisë e Çekisë nuk jep shumë shpresa, paçka se këto janë në familjen e madhe të BE-së.

Nga ana tjetër, publiku prej kohësh pret dhe duket se me gjithë fuqitë e veta mundohet t’i japë akses Opozitës në tema, kazuse, përveç shumës së problematikave që përshfaq sot maxhoranca me korrupsionin masiv dhe problemet e mëdha të brendshme. Por përçarja e opozitës dhe humbja e energjisë për protagonistët e rënë nga vakti nuk lë shteg.

PD-ja ende e palegalizuar me z.Berisha humbet kohën me kultin e tij dhe me logjikën, që nuk i shkon fare Shqipërisë së të ardhmes. PD-ja legale e mekur nga përçarja dhe pafuqia vazhdon të mbahet te non-grata amerikane dhe shfajësimi i pozicionit të tyre kaotik. Kurse të dy sëbashku mundohen të përcjellin si pataten e nxehtë faktin e sponsorizimit rus dhe rolin e ish-kryetarit Basha, që ende nuk po merr udhë. Në orët e fundit, palët kanë kujtuar sërish një zgjedhje për Forumin Rinor që është zhvilluar me probleme, ashtu si një nga eksponentët e tyre, Paloka, kujtonte në vlagën e urrejtjes anti-Bashë sesi kishin manipuluar për të. Kë duhet të besojë më publiku? Cili duhet ta përfaqësojë atë?! 

PD-ja e Berishës është një alternativë sot, por e formës që shkon me fjalët e kalorësit të vetëshpallur Don Kishot: “Çdo gjë që bëj është e arsyeshme, por në përputhje me rregullat e kalorësisë”. E kalorësia e PD-së fatkeqësisht është parë se nuk është e tillë, qoftë edhe nga më besnikët e saj, që mëtojnë demokracinë. Megjithatë, sërish publiku po i kërkon të drejtojë protesta…në pritje të asgjësë. 

3 Komente

 1. v
  votuesi

  Analistet e shkrete shqupsa ,qe hiqen te pavarur jane komplet jashte realitetit te terrenit dhe luajne rolin e spin doctorsave duke na thene qe publiku kerkon protesta dhe eshte jashtezakonisht I merzitur me edvinin e Zi.Duhet kuptuar ,sidomos nga pulitikant e upuzits por edhe nga xhenerik pompistat analist se vetem konstatimi I problemeve dhe propaganda e pjerdhur nuk I hyn ne pune askujt votuesi. Zgjidhje reale per problemet keni apo jo ??

  1. A
   Artan

   Ka nje lajthitje qe nuk i lejohet autorit qe ne fillim te artikullit. Te gjithe (kjo eshte nje idiotesi e pafalshme ne fakt, pergjithesimi, ja une per shembull, e jam i sigurt qindra mije te tjere, nuk bejne pjese te keta te gjithe) kerkojne me ngulm protesta, por pakkush ka pritshmeri thote. Nese dicka kerkohet me ngulm, kerkohet pikerisht prej shpreses te ajo gjeja qe do te sjelle kjo gjeja e kerkuar me ngulm. Domethene, nese "publiku" nuk do te kishte "pritshmeri", nuk do t'i kerkonte protestat, le me pastaj t'i kerkonte me ngulm. Thuaj thjesht, vendi, a jeta politike, a ku e di une, ka nevoje per protesta, por poplli nuk ka shume shpresa te protesta.

   1. R
    RAVS

    Në 1988 e largët Art , në kohën kur profkat as mund t'i imagjinoje ndryshe por si një 17 - vjeçar i modeluar sipas frymës së kohës veç shkencës dhe atit që na ïpej me pikatore [...] pasi pritëm gjatë mesuesin e Filos.(marksi..ato vite) që e kishim orën e gjashtë atë ditë , ne si klasë e lll- të b , vendosëm të largoheni drejt kinemasë se ishte në shfaqe një filëm i ri , por që edhe nëse na gjente presori ynë , një djalë i sapo diplomuar , që banonte në atë zonë , ose ktheheshim me të ose i propozoja t'a bënim mësimin në natyrë poshtë hijeve të pishave...vetëm një vërsnik [...] u nda nga tufa jonë . Nuk e ndeshëm mb'udhës dhe direkt në kinema . Un'u morra me nderet e pasi ramë dakort filloi shfaqja me gjysmë salle plot . Declaraci de...e një moshë me aktorët ne mbi renë ëndërime . Një çast , aty nga intrigkulmi , steron pëlhura e salla stëromë e një zë kumbon nga mikrofoni i regjisë zëri Shkëndi [...] .Klasa e lll-të B e gjimnazit , të dalë jashtë , e kërkon Sekretari i Partisë . U thamë të gjithë . U them të dalin e mos të thonë që mi panë sytë dhe u shova në labirintet e pas skenës e dola siç dija . Mbledhje jo bujare për ne përveç njërit . Un'shpërndaja klasën mbaja përgjegjësi e jepja llogari për ne . Komiteti Ekzekutiv me mësuesit vendos shpërbërjen e klasës së lll-të B .***Të gjithë 35 nxënës sa ishim zbresim përpara Komitetit Ekzekutiv për të protestuar shpërbërjen tonë të padrejtë . E pritëm Shokun kryetar TKEX deri sa arrita ti shpreh edhe arsyet e mos logjikës . Nuk u pranua e na shkrinë . Sa herë që kishim edukim fizik në dhomën e zhveshjes së çunave ne që ishim pjesë e të të pandashmes i'a merrnim një kënge për t'u dhënë kurrajë shoqeve dhe shokëve të shpërndarë në klasat AC . D'siç bënte kënga isonë : Ô po shkon-Ka-ja-moj Kajaçja moj luûuumi-të....Kur ti e ke të lirë e më të lehtë pulel e shtruar , ne ishim pa turp e naivë si fëmijë e me kambale të lyera llustruara jak'të bardhë e yll në ballë e , hë de , bënënani prapë qarkoren .

   Lini një Përgjigje