Pse ata që i shitën jugun Greqisë, po kundërshtojnë që Sazani t’i jepet Amerikës?

19 Mars 2024, 17:58Blog TEMA
Pse ata që i shitën jugun Greqisë, po kundërshtojnë

Nga Kreshnik Spahiu

Prej tre ditësh mediat dhe gazetarët shqiptarë kanë ndërmarrë një fushatë të fortë anti-amerikane.

Çuditërisht, në emër të sovranitetit dhe në krye të kësaj fushate anti-amerikane janë ata që:

- heshtën kur Berisha i dhuroi Greqisë 6 milje hapësirë detare në detin Jon.

- heshtën kur Berisha i dhuroi Greqisë 4 varreza për ushtarët grek në Këlcyrë, Korçë, Gjirokastër, Dropull.

- heshtën kur Berisha i dhuroi Greqisë politikisht Himarën duke kandiduar Fredi Belerin në aleancë me partinë greke.

Të gjitha ata që kanë bërë avokatinë e pretendimeve helene për Vorio-Epiron, sot bëjnë prokurorin kundër SHBA, nën pretendimin e “sovranitetit”.

Firma “Affinity Partners” e Jared Kushner, dhëndër i ish-presidentit amerikan dhe kandidatit aktual republikan, Donald Trump, po projekton tre investime në zhvillimin e pronave në Ballkan që mund të kalojnë 1 miliard dollarë.

Mes këtyre projekteve zë pjesë edhe Shqipëria. Firma me bazë në Miami ka në plan të transformojë ishullin e Sazanit, që më parë ishte një bazë ushtarake, në një komunitet luksoz të markës “Aman”.

Praktikisht e gjithë Europa po analizon këtë lëvizje gjeopolitike si kthesë e madhe në Ballkan.

Natyrisht që Europa është xheloze në çdo investim strategjik amerikan në rajon.

Në Serbi opozita po akuzon Vuçiçin si tradhtar sepse leja e ndërtimit për hotelet që do ndërtoi familja Trump është miratuar pikërisht në godinat që bombardoi NATO dhe avionët amerikanë gjatë luftës në Kosovë.

Atje ku do ndërtoj kompania amerikane e Kushner janë godinat e bombarduara të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Rendit të Serbisë së Milosheviçit.

Simbolika diplomatike e Beogradit zyrtar është më i madh se investimi ekonomik.

Ndërkohë Tirana zyrtare po i jep fund dilemave shekullore të një Shqipërie të shekullit kaluar mes Lindjes dhe Perëndimit.

Sazani dhe Vlora përfundimisht bëhen baza dhe porta amerikane në udhëkryqin Ballkanik.

Rëndësia diplomatike ka dimension shekullor më të madh se rëndësia turistike.

Pa dyshim që investimet e huaja duhet jenë prioriteti i të ardhmes së Shqipërisë turistike e cila në këto vite është zhvilluar në mënyrë primitive nga oligarkët provincial shqiptar që jo vetëm s’kanë asnjë vision, por janë bërë pengesë për investimet e huaja.

Nëse ka një vendim historik të shtetit shqiptar për turizmin është ky i zhvillimit të Sazanit.

Përfundimisht ne shpëtum Sazanin nga hajdutët shqiptarë.

Sazani ishte i rrezikuar nga ndonje “investitor strategjik” komik dhe tipik politik.

Më mirë në Sazan të investojë familja Trump sesa kunatat apo dhëndurët e deputetëve shqiptarë apo nipat dhe tezet e ministrave të qeverisë Rama.

Shqipëria me aktin e amerikanizimit të Sazanit, përfundimisht i vuri kufirin tek thana Moskës e cila ka pushtuar me imvestime ruse të gjithë Mesdheun, duke filluar nga Turqia deri në Greqi, Mal të Zi, Kroaci etj.

I vetmi ishull i Shqipërisë nuk mund të shndërrohej as në Bathore ndërtimesh pa leje “toke e xanun”, por as në Himarë ku lejet e ndërtimit t’i miratojë Athina.

Sazani duhet jetë garancia amerikane për të ardhmen dhe paqen e dy shtetve shqiptare në Ballkan.

Ata që janë kundër kanë hall që Rama mos sigurojë mbështetje edhe nga presidenti i ardhshëm amerikan Donald Trump.

Në fakt Sazani i amerikanizuar do të mbijetojë pas këtij investimi edhe kur Rama apo Trump të kenë vdekur pas disa vitesh.

25 Komente

 1. p
  polici

  po ik o loqe

  1. Z
   Zhaklina

   Polici, ai nuk eshte loqe jo, loqe je ti, qe mbron edhe ne tradheti maskarenjte.

   1. P
    Pashai Turk

    Zhaku ke mbrojti polici? Asnje me duket, thjesht shau pa takt Spahiun. Por tabloja eshte plot me loqe dhe loqengrenes si puna e Grenell. A nuk e di ti qe Grenell eshte loqengrenes? Populli shqiptar e ka zgjidhur fare mire stigmen per njeriun e keq, u thote qarte dhe shkurt "ik ore bythqir", qe eshte sinonim per loqengrenes.Pra mos prit gje te mire nga bythqirat. Sa per dhenderrin ne Laberi (edhe pse Kushner nuk eshte dhenderr ne Laberi) tregojne nje anekdote: diten e pare qe erdhi vjehrra nxitoi t'i shtronte nje shilte nen bythe qe te rrinte rehat. S'ka gje neno i tha dhenderri se shtroj lesht e bythes. Kete do sjelle dhe te neve Jaredi, lesht e bythes. P.S. meqe eshte cifut edhe do na e shesi sa ti doje rrocka. Pra do marrim lesh bythe e do e paguajme sa qimet e kokes. Mbase i duhen Ramsit t'i mbjelle ne koke, meqe vete eshte katolik, gruan e ka "myslimane", te kete nje gje te pakten cifute, leshte e kokes, nga lesht e bythes se dhenderrit.

    1. H
     Hordhia e ndyrë e Sali Rrumpallës

     O Arjan Çani, ti je mo? Qenke bere edhe Pasha? Po ç'ne, ti je dhe gjysma-gjel? Shave shave, Po gjë nuk na the. Mos harro se edhe ti je dhenderr diku. Apo je nude? Aaa, Po je nuse, jam dakord. Se po je nuse, nuk ke lesh ne bythë. Debil. As te shani nuk dini. E beri komentin lesh e loqe, sepse edhe vete ashtu je.

  2. T
   Treni

   A e duan Amerikanët është puna pa? Se që ka sharlatanë pa fund në Shqipëri e dimë se i shikojmë e flasim me to përditë.

   1. T
    T

    Der dje na thoje ti dhe shqipet dele te rames,qe trump. Ish nje idjot,budalla,racist etc etc budalleqe. Tani ke.hallin e projekteve te dhendrit te trumpit? Gjithe jeten lepini atje.ku peshtuni...

    1. A
     Arbion Presheva

     Ik ore idiot. Trampist i ndyre. Ke kohe qe i ben gojore Edi Rames. Bashke me ate Taren(Auron) qe ben fushate per Trump, presidenti me antishqiptar qe kemi pare. Ju ramistet e ndyre e keni shpallur fitoren e Trump qe tani. Maskarenj.

     1. P
      Pikë e zezë me Berishistët

      Pse, .... ti Presheva, ...... Kush thua do behet president i SHBA? Do behet idhulli yt Berisha? Vetëm mos harro se Berisha kishte dhe ka idhull Enver Hoxhën. Keshtu del edhe ti Enverist. Më mire Trampist, Apo Enverist?

     2. p
      pinoku

      Të lumtë Kreshnik. I ke vënë pikat mbi "i" siç duhet. Dhe ua ke çjerrur maskat patriotëve të tastierës "Oh sa mirë me ken Shkyptar"! Po a merr vesh druri i ahut?! Aq marrin vesh edhe ata. Sa herë që Rama bën punë të bukura atyre u bie damllaja. Kështu bënë për një kopësht te liqeni! Pêr një teatër të ri dhe modern! Për stadiumin Air Albania! Për investimet në portin e Durrësit etj etj! Jo mor jo! Ata duan ta shohin Shqipërinë veçse si një vathë dhensh, se me ato janë rritur.

      1. s
       spata

       Dridhe sumen nga te duash, o Kreshniku Kuq e Zi,se keshtu ta do puna . Nuk jane shqiptaret kunder Amerikes. Jane kunder pelinvalleqve qe bejne feudo-kapitalistet shqiptare te tipit Berisha ,Rama ,Meta ,Luli e gjithe malokerija, ku e si tradite e kane patur ves shitjen e teritorve . Trampi ju pelqen se ka mbeshtetjen e Diaspores veriore ne SH.B.A. Edhe ti ne grupin e tyre futesh . Dole per spetakel kundra Berishes me dylbi te shikojne detin qe shiti kerma juaj . E dini ju fillostrofi i demokracise se cfare parime kane patur e kane hebrejnjte per tokat .Asnje cm c'do kushi qe tenton te rrembej teritor .Kush guxon plas dyfeku . Qysh ne kohen kur po shperbehej Perandorija Osmane ata mendonin per toke .Po kaubojsat evropjan qe zabarkuan ne amerike per cfare luftonin e ngulnin hunjte si shenje kufiri ? Ne kaubojsat e rinje te shkerdhatodemokracise ua falin te tjerve tokat tona me sy mbyllur . Ptu fara te qelbura qe po e zvogeloni Shqiperine si nje berthacke kumbulle . I paska pelqyer dhendrit te Trampit Sazani i braktisur nga hajdutet e politkes shqiptare .Po vuri dore ai harrojeni si teritor shqiptare .Nga investimi i tije asnje qindarke nuk fiton populli sic nuk kemi fituar nga Tapi e Trapi.Nga hidrokarburet e pasurite nen toksore .Po me Shpiragun o fillostrof cfare mendimi ke?Si do mbyllet ceshtja e detit te shitur nga Berisha udheheqsi i bjeshkve plot ar te Veriut te Shqiperise .Leri keto e lepiju te nxjerresh ndonje kacidhe kur te therasin neper studjot TV.Na i qane hallin Trampit se paska zgjedhur ne gjithe kete perle Ballkanike Sazanin .

       1. d
        dali

        Amerikes?! apo falur Trumpit?! Ik or pis.Je i piste ne dukje (sikur vjen nga Bangladeshi ,asgje prej shqiptari, dhe karakter).

         1. H
          Hassan

          Ky legen qe na ben profesorin e se drejtesise, ishte nga te paret qe vuri “gjobat” per emerimet e Gjyqtarve. Po Sazani nuk i Kristaqit mor idiot

          1. e
           eee

           bravo spahiu ,,,gezuar ramazanin ,,,,

           1. A
            Asd

            Sazanin nuk po e merr Amerika por nje privat dhe situata duhet studiuar me më shume gjakftohtesi. Propozimi mund te jete nisur nga Rama dhe kjo e ben te forte dyshimin qe shqiptaret nuk perfitojne asgje.

            1. f
             fukaraji22

             Ka plot shqipfoles qe jetojne ne Shqiperi qe per pensione greke shesin jo vendin po dhe grate e tyre, keta ja ne ata qe jane kunder ndertimeve te niveleve te larta turizmi ne Sazan duke "filozofuar" keqardhjen per kete ishull te pabanuar qe duan ta kthejne ne albnistan primitiv....

             1. S
              Shkupi

              kujdes nga kali i trojes, komunitet luksoz të markës “Aman” eshte prone e oligarkut rus. aty veshtire te vijne para amerikabne. Parate aty do te vijne nga rusoarabet.

              1. D
               Drini

               Hassono qe edhe emrin e shkrun arabisht, cke more me kreshnikun? Fundja mendimin e tij po thote. Me mire ta marin amerikonet sesa keta bythqiret e evropes. Hajde hassono gezuar ramazoni.

               1. B
                Berati

                legenat qe u ka humbur busulla. Vucic kercenon kosoven me lufte e nga ana tjeter Tirana zyrtare sot me Ballkani i Hapur Serbia dhe Shqipëria ranë dakord për tekstin e Marrëveshjes për Sigurimet Shoqërore.

                1. R
                 RAIFI

                 Cili është çmimi apo do përfito ndonjë argat i Qeverisë ?kishte baza ruse në Shqipëri por Shqipërinë e armatosi gjer në dhëmb njejt edhe Kina.Po Amerika ç'i dha Shqipërisë apo ia asfaltoi një pistë në bazën e Kuçovës ndersa grekut i dha aeroplanët më modern.Për më keq Amerika më shumë e ka armatos Serbinë se Shqipërinë.

                 1. S
                  Saranda

                  Grenell eshte zyrtarisht keshilltar i kriminelit Vucic. Cdo levizje e Grenellit eshte spekulative, ai bene cdo gje qe ta ndihmoj Vucicin ne synimet e tij kunder Kosoves. Mos bini ne lajthitje. Ndertoni e forconi ushtrine!

                  1. B
                   Ben

                   Ti qenke me te vertete Shkerdhate! E dashke SHBA ne me shume se ne ne SHBA! Sazanin o koqe kerkon ta marre nje individ dhe jo Shteti Amerikane. Dhe eshte afere korruptive! Rrrace mut! Une jam qyterar Amerikan dhe nuk do tia jepja As Amerikanit as Grekut as ndonje tjetri!

                   1. m
                    maloku

                    Se kuptoj pse nje nisme te nje kompanie private me baze ne Amerike e njesojne me qeverine amerikane! Nuk po investon shteti amerikane por nje kompani private shumekombeshe.

                    1. e
                     enter""

                     Ju dhjefsha Ramen. Me thoni qe vendim me pasurite publike ne shqiperi pas 90 qe jane bere ne favor te popullit. Bastarte te ndyre te gjithe. Edhe ky eshte popull bastard qe merret me Bib Brother. Popull pa bole, pa shtylle, apatik, i lig

                     1. e
                      emigranti

                      Pra zotrote aludon se meqenese ata ( Saliu) ju fali definitely Greqise, pse te mos I fale edhe Rama nje investitori amerikan ( qe eshte edhe ne konflikt interesi , pasi eshte dhender i kandidatit presidencial ) ishullin e Sazanit. Argument me idiot se ky nuk kam degjuar. Rama se pari per investime te tilla strategjike duhet te zhvilloje tender te hapur, pra jo ne fshehtesi si rasti ne fjale qe me pare e publikojne medjet e huaja. Gjithashtu duhet bere studim dhe negociata se sa do te perfitoje shteti shqiptar.

                      Lini një Përgjigje