Ta bëjmë Amerikën si Saliu

27 Janar 2023, 17:07Blog Nga Frrok Çupi

Ta bëjmë Amerikën si Saliu

Ajo kohë e shkuar kur u hodh parulla ‘ta bëjmë Shqipërinë si…’ si qytetërimi modern, mbeti e shkuar. Tani ja ku jemi, botën moderne këta duan ta bëjnë si veten. Rasti më i fundit është ky tregimi me ‘agjentin e FBI’. Po të mos ishte shfaqur ky agjent, në punën e në pensionin e vet; këta do të kishin tërhequr një akt tjetër që e ‘turpëron’ Amerikën. Ç’akte, për shembull?

Të gjithë e mbajnë mend:


Në mes të vitit 2020, policia vrau afro- amerikanin George Floyd në Mineapolis. Në atë ngjarje do të kishin hyrë dhe do t’i kishin thënë Amerikës: ‘Eeej, të pamë keq!’. . Pas vrasjes në shumë shtete të Amerikës plasën protestat që i detyruan autoritetet ‘të vendosin shtetrrethimin’. Edhe këtë akt të njohur botërisht këta do ta kishin tërhequr që nga koha e tre viteve të shkuar për t’i thënë Amerikës se ‘jo vetëm unë Saliu, por edhe ti Amerikë minon demokracinë’.

Erdhi në shteg rasti i agjentit të FBI, Charles McGonigal, që paska kryer akte që ‘bien ndesh me demokracinë në PD’, dhe këta luajtën kartën e tyre më me vlerë se: ‘Jam i pistë unë?… Edhe ti si unë”.

Këtë kartë po e luajnë brenda vendit në Shqipëri, e tash guxuan edhe me Amerikën. Në Shqipëri…, e keni vënë re?, sa herë flitet për korrupsion apo për vjedhje, apo për krime…, këta të Saliut venë menjëherë emrin e Ramës apo të qeverisë së tij. Në këtë kurth ka rënë media, e cila ka adoptuar pyetje standard. Sapo flitet për djegiet e njerëzve në Gërdec, sapo flitet për vjedhjet shtetërore, sapo tërhiqet historia e vrasjeve në 21 Janarit…, menjëherë gazetari të pyet: ‘Po Edi Rama a do të tërhiqet?’. Hane Shan e Hane Bagdad!

Kësaj here, me rastin e agjentit të FBI në Nju Jork, që i kishte marrë borxh ca para një miku shqiptar etnik, këta sulmuan me të njëjtin slogan: ‘Edhe Amerika si Saliu, ç’ka më të mirë..”.

Lëshimi i sloganit erdhi, fillimisht, i kamufluar, duke sulmuar Edi Ramën si ‘shëmbëlltyrë’ të Amerikës. Qysh tani e dinë se Edi Rama nuk ka asnjë lidhje, aq më pak përgjegjësi, për çfarë ndodhi në zyrat e FBI të Nju Jorkut, por këta e sulmojnë për të thyer bedenat e kalasë ku- sipas tyre- mbështillet Amerika. Amerika dhe Rama janë dy armiqtë kryesorë të Saliut e saliistëve në Tiranë; po thyen njërin, kanë thyer edhe tjetrin.

Se pse, vallë, janë ‘dy armiqtë kryesorë’ shpjegohet me faktin se vetëm nën aleancën shtetërore mes Shqipërisë e Amerikës është garantuar stabiliteti i vendit dhe zhvillimi i shtetit drejt modernizimit.
Kjo i tmerron; këta e duan edhe Amerikën si vetë Saliun, dhe Shqipërinë si në çorbën e Saliut.

‘Si Saliun’, çfarë do të thotë?


Do të thotë, me që jemi në këtë pikë, që një zyrtar në pension i FBI t’i japë fytyrën dhe tonin shtetit Amerikan. Kjo ka ndodhur e ndodh në gjithë kolonën berishiste. Një agjent i shërbimit sekret ishte që u dënua nga gjykata për vrasjen e Remzi Hoxhës, hero i kombit në Kosovë- dhe këtë njeri Berisha e emëroi në post të lartë shtetëror. Ai i mjeri shkonte e vinte në zyrë i rrethuar nga policia e burgjeve.

Zyrtarët e Gardës dhe të Policisë vranë katër dëshmorë në bulevard dhe pastaj e fshehën vrasjen.
Zyrtarët e Prokurorisë u përzunë me thupër thane prej vendit të ngjarjes…
Ky është lloji i Saliut dhe kështu e ‘do Amerikën’.

Saliu e të tijtë e duan Amerikën ‘lesh arapi’, siç bëri shtetin tonë Berisha, një katrahurë.
Tani që këta lëshuan lajmin se ‘në Amerikë ndodhin këto, që marrin para për të zhdukur PD-në tonë’, berishistët po mbjellin në publik edhe dyshimin e madh: ‘Eh, si u bë bota; Amerika nuk i ka punët mirë për vete!, pëshpërisin njerëzit e trullosur.

Këta e dinë Amerikën një vogëlsirë, që vjedh si Saliu, vret popullin e vet si Saliu, shpif e mashtron si Saliu, rrihet në rrugë si Saliu, anakronik e tribal si Saliu, minon shtetin dhe demokracinë- si Saliu, shtyn fëmijë e familje në vjedhje… Këtu do të jemi e të shikojmë: Saliu me të tijtë po shkojnë drejt marrëzisë së hapur sa të dalin nëpër protesta me sloganin; “Amerika nuk është më e mirë se unë, hajduti!’

Ky është qëllimi i këtij sulmi kundër Amerikës që kanë nisur këta trutharë.
Vetëm te kjo Amerikë dhe ky qytetërim Perëndimor këta e shikojnë fundin e tyre.

22 Komente

 1. B
  Beni

  Rama bam e Cupi ham...

  1. B
   Beni qe nuk iken dot

   Beni e fitove byrekun per sot shko mere te Xeni Saliut nese nuk eshte tako Sllobodanken ose direct te foltore-nevojtore e Qim Pekes njerez si ty i do partia

   1. B
    Byrektore SHQIP-i

    Rama bam, Cupi ham e Beni ham ham ham...........

   2. !
    !!

    Sa nuk ju shkojne fare keto pallavra per Saliun sot!! Juve sikur nuk ju bejne pershtypje skandalet e nje pas njeshme te kesaj qeverie dhe te kryetarit te saj me te papergjegjshem te koherave!! Nese vazhdojme keshtu pas 30 vjetesh do degjojme historirat e Rames qe femijeve te femijeve tane do tu duken legjenda urbane!! Turp per ne qe pranojme keta njerez te na drejtojne dhe keta analiste te ish sistemit sigirimsa te na japin mend e te na orientojne mendimet!! Turp! Turp!

    1. A
     Anonim frikacak !!

     !! E kuptoje ju doni non graten ne pushtet sic duket enderon nje kapele polici qe ti thosh qytetarit 50 mije lek gjobe per Salen apo 20 mije per mua dhe ik ehhh i nderuar komunist ajo kohe ka vdekur bashke me ty dhe non graten .Sot kemi nje tjeter njeri vizionar qe i ka dhene emer Shqiperise ai eshte Edi Rama mos me mer per socialist se balliste mos e dhen zoti s 'behem kurre nuk pranoje kur te jem taliban partish po me ndergjegje votoje Ramen kur ish PD te pastrohet nga spiune komunist ballist zogist fashist islamist malok xhepista burgaxhinje dhe te kete programe dhe element te rinje do mendojem dhe nje turp per ty kur nuk vlersone punen turp turp

     1. !
      !!!!

      Vizionar i gooit te sat’eme

      1. P
       Per anonimin !!! e foltore-nevojtore

       !!! Dergoje motren te Xeni te beje nje Sali te vogel komunist i qelbur rrugac i foltore-nevojtore

     2. A
      Artioni

      Ka mundesi te jesh shpellar po saliu dihet qevesht bir kurve edhe ti ne gjurmët e tij do ecesh apo nje kategori b.q.jeni .

     3. r
      ronny

      Tamam Cupi,,, po spo e rruan njeri cfare bertasin keta qe skan lene gje pa bere dhe cbere...dhe ate mentalitet kane e do kene sa te jene gjalle.

      1. G
       God bless America!

       Rama bam e Çupi hame... Po me non graten ç'kane?

       1. B
        Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

        Semundje e shoqerive te prapambetura mund te degjoni per kurriozitet debate ne studiot kazan te krahines se kosoves debati zhvillohet si te demokatizojme Serbin si te luftojme korrupsionin ne Serbi presidenti Serbe eshte kriminel lufte ne Serbi nuk ka demokraci Serbet jane te varfer lodhen e lodhe e lodhen per Serbin se punet ne kosova u mbaruan ne Shqiperi e njejta lodhet Fevziu Shkullaku Bushati Lubonja Eni Vasili Grida Milori Rakipllari Cani duke mar borxhe ne kosove edhe gjysem-shqipfolesin Bubuzheli Beratin me kompani per nje nenpunes te FBI qe ka probleme me ligjin ne vendin e tije shume te preukupuar te shqehtesuar per ameriken se punet ne Shqiperi i mbaruan ....nuk meren me 1997 me Gerdecin korrupsione ,spitale, rruge drejtesi, me dosjet e spiuneve po lodhen lodhen lodhe te shkretet per nje nenpunes amerikan dhe te gjithe kete anal-iste sic thone gojet e liga te paguar nga Rama kundershtare te nongrates saga vazhdone , Amerika mbi te gjitha te rroje Saliu

        1. I
         Ilia

         Jeni i ndergjegjshem Frrok!

         1. S
          Sakte

          Po ngaqe frroku ishte i ndershem u ofrua si spiun i sigurimit te shtetit diktatorial !

         2. L
          Liria

          Zeni e kishte marre xhupin me vehte dje se priste qe ta rrasnin be biruce, hajt Zen tash po e sheh edhe ti copen e sapunit.

          1. V
           Vranakonti

           Rrofsh zoti Frrok Cupi dhe urime per inteligjencen dhe edukaten qe ke. Le te thon çfare te duan,le te shajn sa te duan,le te ofendojn sa te duan servilat dhe budallenjet e Sali Berishes,ju ngeleni nje njeri me nje mendje brilante,me guxim e me vizion te qart. Nuk tundet lisi nga nje ere e leht, as nga uraganet. Ai eshte i forte dhe mbahet fort se ka rrenje te thella ne token qe e rriti. Respekt. Nuk shikojne permbajtjen e shkrimit,por e kane mendjen tek te sharat te imponuara nga inati dhe urrejtja qe u nxin syt dhe mendjen atyre te Sali Karaxhiçit.

           1. V
            Vranakonti

            Shoku Llulla , e merni në gojë ?!

           2. a
            analisti

            Bravo Frrok!

            1. !
             !!

             Brravo Frrok! E kenaqe analistin me gojoren

            2. M
             Mandi

             Te lumte Frrok!

             1. P
              Pjese nga artikulli i bota sot

              U thua, ore keni mbetur vetëm, po ua lëron vatrën e shtëpisë Edi Rama. Të përgjigjen, si Saliu kur ishte në pushtet. Këta pleq të marrosur që dinë gjithçka, dalin studivo dhe flasin deri për shtatzanitë e vonuara të qenve, e kanë futur vendin në detin e një të keqe të madhe, po me këtë emër Sali Berisha. Siç ka dalë ky i marrosuri Frok Çupi dhe bën ca krahasime me deri mes Amerikës dhe Saliut. Pika thinjat që ka në kokë. Madje ngatërrohet në ca krahasime me vrasjen George Floyd-it në Mineapolis në 2020. Atëhere Amerikën shtetërore e tronditi qyetatari amerikan o studioxhi, i bardhë, i zi, i kuq, metis, kreol, i verdhë, hispanik, etj. Se këtu ka shoqëri, jo Frrokër e Edra... dhe policia i ulej në gjunjë protestuesve. Dhe çuditërisht nuk krahason protestën e 21 janarit 2011 të Tiranës, me atë në Capitol Hill më 6 janar 2021. Nuk e bën, pasi në Tiranë nuk po i heton kush organizatorët e protestën.

              1. D
               Dursakja

               Ky maloku Berishë kujton se mund të bëjë me Amerikën atë që bëri me Shqipërinë. Ai grumbulloi një grup të llumit të Shqipërisë dhe i vuri flakën duke penguar zhvillimin e saj duke parë këtë vend si feudin e tij, por burrat trima dhe të urtë nuk i kanë vdekur Shqipërisë. Sot bëhet thirrja : Elita e denjë në krye (intelektualët e mënçur, të urtët, patriotët) se vetëm kështu do t'ia dalim së keqes që po na mbulon dhe mohon vlerat e këtij kombi.

               1. b
                be-x

                E sakte Z.Cupi!

                Lini një Përgjigje