Arrest shtëpie për gazetaren që e cilësoi Putin-in vrasës

11 Gusht 2022, 22:10Bota TEMA

Arrest shtëpie për gazetaren që e cilësoi Putin-in

Një Gjykatë ruse të enjten e 11 gushtit vendosi në arrest shtëpie, ish-gazetaren e televizionit shtetëror, Marina Ovsyannikova, e cila denoncoi sulmin e presidentit, Vladimir Putin, në Ukrainë drejtpërdrejt në transmetim.

Të mërkurën, hetuesit e arrestuan 44-vjeçaren dhe e akuzuan atë për përhapje të rreme të informacionit.

Nëna e dy fëmijëve rrezikon deri në 10 vjet burg, nëse shpallet fajtore.

Në mars, Ovsyannikova, asokohe një redaktore në televizionin “Channel One”, mori vëmendjen botërore, kur u fut në setin e lajmeve kryesore të mbrëmjes duke mbajtur një poster që lexonte “Jo luftë”.

Megjithatë, arresti shtëpiak nuk lidhet me atë protestë të veçantë.

Ajo lidhet me një protestë të një gruaje në mes të korrikut pranë Kremlinit, kur Ovsyannikova mbante një poster ku shkruhej “Putini është një vrasës, ushtarët e tij janë fashistë”.

Në Gjykatën e qarkut Basmanny të Moskës të enjten, ajo u vendos në një burg të rrethuar nga disa policë.

Ajo mbante një tabelë ku shkruhej “Fëmijët e vdekur ju ndjekin në ëndrrat tuaja”.

Gjatë një seance me dyer të mbyllura, gjykata vendosi që Ovsyannkova të vendoset në arrest shtëpiak deri më 9 tetor.

Kritikat ndaj vendimit të Putinit për të dërguar trupa në Ukrainë më 24 shkurt, janë praktikisht të paligjshme në Rusi.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka ofruar Ovsyannikova, e cila ka punuar për televizionin shtetëror rus për 19 vjet, azil ose forma të tjera mbrojtjeje konsullore.

Lini një Përgjigje