FOTOT: Predha e armë të rënda, makineria ruse e luftës tregon "muskujt"

29 Mars 2023, 09:30Bota TEMA

FOTOT: Predha e armë të rënda, makineria ruse e luftës

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu zhvilloi një vizitë në dy fabrika armësh në rajonet e Chelyabinsk dhe Kiro, tashmë që lufta në Ukrainë ka hyrë në vitin e saj të dytë.


Sipas njoftimit zyrtar të ministrisë, Shoigu pa nga afër procesin e prodhimit të armëve të kalibrit të lartë, një pjesë e madhe e të cilave po përdoret në “operacionin special” në Ukrainë.


Shoigu u takua nga afër me punonjësit dhe drejtuesit e fabrikave të cilëve iu kërkoi angazhim të plotë në përmbushjen e detyrave të tyre në këtë moment të rëndësishëm ku ndodhet vendi.


Më pas, ministri prezantoi dhe ambiciet e Rusisë për të 7 ose 8-fishuar prodhimin e municioneve të kalibrit të madh brenda këtij viti.

 

5 Komente

 1. r
  reshit Lala

  Fashizmi rus do të dështojë,siç dështoi edhe Hitleri. Përralla e pastrimit nga nazistët nuk shkon.Nazistë, nuk janë ata, që mbrojnë vendin e tyre, por ata që solmojnë një vend të pavarur. Rusët e Ukrainës e pësuan, se dëgjuan Putinin në 2014 dhe u ngritën kundër Ukrainës. Plani i pushtimit të Ukrainës është historik. Më 1783 Katerian e madhe e rusisë,pushtoi Kkrimenë. Nuki ka nevojë të analizojmë qëndriemt e rusisë deri në kohën tonë. Mjaftoin të kujtojmë qëndrimin fashist të Stalinit, i cili pas vdekjes së Leninit e ripushtoi Ukrainën, mbas pavarlsisë,që i kishte njohur lenini. Tragjedinë, që i shkaktoi Stalini me mbi 10 000 000 të vdekur nga uria e provokuar nga Stalini dhe mbi 1000 000 të dbuar me genocid (400 000 vetëm nga Krimeja) dëshmojnë se qëllimet e rusisë kanë qenë historikisht ta pushtonin Ukrainën- sipas konceptit të Trockit që ka deklaruar në 1918-1919 se. RUSIA PA PASURITË MBITOKËSORE E NËNTOKËSORE TË UKRAINËS VDES. Përfundimisht Rusia është një shtet fashist, siç e ka konceptuar Enver Hoxha më 1960. Për shqiptarët Rusia, për shkak të historisë së ndërrimit të emrit të gadishullit të Ilirëve në atë të ballkanit dhe, të Serbisë- ëshjtë armike e shqipotarëve.

  1. V
   Vasja

   Vdekje shtetit terrorist rus!

   1. S
    Sqepari

    Urrejtjen e ukrainasve ndaj ruseve e mbolli stalini. Tani, pas sulmit fashist, dy poujt do jene perjetsisht armiq! Edhe nese e pushojne Ukraine , vendi do zhytet ne nje mjerim per ye dy popujt

    1. E
     Erdogan

     Ukrahina dikur Nova Rusia ka mbaruar. Rreth 9 meleone Rusoukrahinas kane ikur dhe nuk do kthehen perseri. 4 deri 5 breza Ukrahina nuk do marre veten nga borxhi qe do i paguaj perendimit. Sot qe flasim proprcioni i te vrareve eshte 1 Ruse me 8-9 Rusoukrahinas. Bahmuti eshte kthyer ne Makine Mishi. Propaganda perendimore e cila e filloj kete Krim kunder popullsise Ukrahinase me nje vegel te tyre Zhele-nski vazhdon ne kurriz te popullit Ukrahinas. Dhe sa do zgjase kete e ka ne dore Biden. Perendimi ka declaruar qe do "luftoje" per clirimin e zonave te pushtuara nga Rusia. D.m.th qe do "luftoje" deri ne Ukrahinasin e fundit. Bravo Natua. Lufta e Natos dhe Nova Rusise (sot Ukrahine) kunder Rusise do hyje ne histori si Pabesia dhe Krimi me i Madh per popullin Ukrahinas. Cdo familje pothuajse ne Kiev apo Ukrahine ka lidhje me Identitetin,Historine,Culturen Ruse.Me kete krim Anglosaksonet po bashkojne popujt neper bote. Irani me Arabine Saudite po lene pas Mosmarreveshjet duke shqetesuar Israelin dhe Anglosaksonet. Ate i duan popujt te jene ne conflikte sic krijuan Arnautine E Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj duke mohuar luften e popullit Aftohthone Epirote,Ilyre,Maqedhonas me ne krye Heronjte Arvanitas. Meksiko,Argentina,Arabia Saudite,Iran etj kane firmosur para disa javeve per tu anetaresuar ne Organizaten BRICS. BRICS jane shtetet themeltare Brazil,Rusi,Indi,China,South Afrika. Ata kane declaruar Boll me lemoshe dhe Conflikte. Paraja e tyre do jete Huan kines dhe Runli Ruse.

     Lini një Përgjigje