Gjermania thirrje Putin: Tërhiq trupat nga Ukraina

18 Nëntor 2023, 15:22Bota TEMA

Gjermania thirrje Putin: Tërhiq trupat nga Ukraina

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, i bëri thirrje presidentit rus, Vladimir Putin, që të ndërmarrë hapin e parë drejt një zgjidhjeje paqësore në konfliktin në Ukrainë.

“Ai duhet të tërheqë trupat”, tha Scholz gjatë një vizite në Nuthetal të Gjermanisë më 18 nëntor.

Megjithatë, në pyetjen nëse negociatat e paqes janë të mundura, kancelari gjerman tha se aktualisht nuk ka asnjë sinjal që Putin synon të tërheqë trupat.

''Putin nuk duhet të ketë sukses në qëllimin e tij që të përdorë trupat për të aneksuar pjesët e Ukrainës fqinje'', tha Scholz.

Kancelari gjerman përsëriti se Gjermania do të vazhdojë të ndihmojë Ukrainën që të mbrohet kundër pushtimit rus për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Këto deklarata të bëra nga Scholz vijnë në ditën kur ushtria ukrainase njoftoi për sulme masive ruse me dronë në jug dhe veri të Ukrainës, që shënjestruan infrastrukturën e energjisë.

Rusia – që ka nisur pushtimin e paprovokuar të Ukrainës në shkurtin e vitit 2022 – dimrin e vitit të kaluar shënjestroi infrastrukturën energjetike, duke lënë miliona ukrainas pa rrymë dhe ngrohje për periudha të gjata kohore.

8 Komente

 1. T
  T

  Ata Kan marre 30 perqind te Ukraine's,KY Thot terhiqni trupat. KY jetin NE.mars.me.duket,I vine lajmet me vonese

  1. P
   Pirdh

   Pirdh pirdh. Vendin tend e mban Rusia me gaz

   1. d
    dsa

    Pilaf Scholtz Gjermania bashke me NATO-n deshtuam kunder Rusise, ajo eshte ne tokat e saj ka marre ate qe i takon, Kievi ka qene kryeqyteti i PARE i Perandorise cariste. Tanket Leopard qe dergove me buje ne Ukraine shko merri per riciklim ne metalurgji, ato nuk ishin as sa nje mace, deri me sot i keni dhene zheles se keqperdorur Zelenski 150 miliard e kupton miliard dollar ndihma ushtarake ne armatime, teknologji, trajnime etj etej dhe kane shkuar per lesh cari. Pushtim i "paprovokuar" formule bajate dhe e pa vlere, a ka me provokim qe te fusnit Ukrainen ne NATO duke i cuar kufinjte e saj 30 minuta larg Moskes, moret ate qe kerkuat.

    1. d
     d

     Ky rob per qi-me ka shpetuar pa u bere down, shikoni cfare pamje idioti ka.

     1. D
      Dridhe e perdridhe brenda e ke.

      Ore Schultz je ne metro mo, deri me sot u keni care trapin njerezve qe Ukraina e mbeshtetur nga 54 shtete ku brenda jane edhe ato te NATO-s, ka filluar kunderofensiven e "pranveres" njesoj si "Pranverat Arabe" qe solli dimrin ne Glob. Ukraina ka "rimare" lesht 30% te tokave qe i jane qepur hartes se Rusise dhe ne pranveren qe vjen Zelensky do te kaloj vargmalet Urale do te dale ne Siberi ne kufi me Alasken pra me Ameriken dhe se bashku me ty surrat e te tjere do te pini kafen e ...... mortjes.

      1. !
       !!??

       Fjale per te lare gojen, hidhuni jeni 50 e kusur shtete ne aleance dhe tregojani vendin rusis, apo s'jua mban menderja!!?? U bet dhe ju si ca lehes e mutngrenes te albanistanit, mire keta jane te shoqates LGBT po ju ç'dreqin kini...!!??

       1. Z
        Zhvejku

        Keta lloj politikanesh e moren ne qafe perendimin, jane thjesht vasal te amerikes dhe ç'eshte me ekeqja te nje presidenti qe flete me hijen e vete.

        1. T
         Tavarish Putin

         Po pse more tavarish SChultc ...nuk qenkerkan terhequr akoma ??!! Ka nje jave qe urdherova terheqjen ...... por siç duket Josifi ( joseph vissarionovič) nuk ka dashur pa u konsultuar me Vlad-in (Vladimir Ilitch Oulianov-in ) !!!

         Lini një Përgjigje