Rusia po mendon ta shpallë ekstremiste lëvizjen LGBT

18 Nëntor 2023, 10:25Bota TEMA
Rusia po mendon ta shpallë ekstremiste lëvizjen LGBT

Ministria e Drejtësisë në Rusi ka dorëzuar ditët e fundit një mocion në Gjykatën e Lartë të vendit, përmes të cilit kërkon shpalljen e lëvizjes ndërkombëtare LGTB si ektremiste dhe për rrjedhojë ndalimin e aktiviteteve të saj.

Sipas burimeve, në mocion thuhet se lëvizja LGTB, herë pas here ka treguar shenja të aktivitetit ekstremist, përfshirë këtu nxitjen e mosmarrëveshjeve sociale dhe fetare.

Nëse Gjykata do të mbështesë këtë mocion atëherë, komuniteti LGBT në Rusi do të jetë lehtësisht i cenueshëm ndaj proceseve gjyqësore.

Shpallja e një individi apo grupi si ekstremist, është përdorur në të kaluarën nga autoritetet ruse kundër organizatave për të drejta të njeriut dhe grupeve opozitare sikurse ajo e Aleksei Navalnyt, aktualisht në burg.

Gjykata Supreme duhet të japë vendim për mocionin deri më 30 nëntor.

Rusia nën drejtimin e presidentit Putin e ka shtypur aktivizmin e komunitetin LGBT, të cilin ai e sheh si pjesë të sulmeve të Perëndimit ndaj vlerave tradicionale ruse.

3 Komente

 1. D
  Deus vult

  Këtë gjë duhej ta bënte perëndimi me kohë, mirëpo atyre u mjafton të deklarojnë veten si "ana e të mirëve" dhe të mbajnë lloj-lloj pederastash dhe jevgjish në pragun e tyre.

  1. Z
   Zhvejku

   Prandaj LGBT te albanistani, sa e degjojne emrin e Putonit, fillojn me komente antiruse dhe denigruese per komentuesit anti LGBT.

   1. a
    anti25642654censurë

    ketu ke të drejtë o kar a gjoz!!e quajnë tradhëtar putanën!!sepse normalisht ai është krye gay!është bqiri që ka nivelin më të lartë të pushtetit në organizatën e LGBT!!mendo se çfarë do të kishin thënë vëllezërit myslymanë nëse erdogëni do ta kishte quajtur terroriste organizatën e tyre??

   Lini një Përgjigje