Tërmeti tragjik, rritet frikshëm numri i viktimave në Turqi dhe Siri, mbi 500 të vdekur dhe 3 mijë të plagosur

6 Shkurt 2023, 09:04Bota TEMA

Tërmeti tragjik, rritet frikshëm numri i viktimave në Turqi dhe

Tërmeti me magnitudë 7.7 Rihter në Turqi dhe Siri po merr përmasa të paimagjinueshme tragjedie, pasi lajmet e fundit nga të dy vendet raportojnë për më shumë se 500 të vdekur.

Zëvendëspresidenti i Turqisë, Fuad Oktay, pak më parë njoftoi se numri i të vdekurve në Turqi është rritur në 284, ndërsa i të lënduarve në 2323 dhe numri i ndërtesave që janë shembur ose dëmtuar ka arritur në 1710.

Ndërsa një zyrtar në Siri ka deklaruar se numri i viktimave atje ka shkuar në 237, ndërsa it ë plagosurve në 639.

Pritet që numri i viktimave të rritet, pasi ka ende shumë ndërtes të shembura që nën to ka persona. Spitalet janë të mbushura me të plagosur.

 

4 Komente

 1. O
  Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

  allah uakbar.....

  1. L
   Laku

   Ndihmoji o Zot !

   1. Y
    Yskyperia vend pa shpres

    Llahtar ,Zot mbaj doren. Ngushellime familjave te viktimave ne Turqi ,uroj te mos kete me shume viktima ishalla.

    1. Y
     Yskyperia vend pa shpres

     Llahtar ,Zot mbaj doren. Ngushellime familjave te viktimave ne Turqi ,uroj te mos kete me shume viktima ishalla.

     Lini një Përgjigje