Infeksioni i frikshëm shkakton viktimën e parë në Itali. Çfarë është "kërpudha vrasëse"?

26 Maj 2023, 22:40Bota TEMA

Infeksioni i frikshëm shkakton viktimën e parë në Itali.

Një burrë i infektuar me “Candida auris”, ose siç njihet ndryshe “kërpudha vrasëse” ndërroi jetë këtë të premte në një spital në Milano . Burri ishte infektuar në Greqi dhe prej disa ditësh ishte shtruar në spitalin Sacco, ku u konfirmua dhe prezenca e kërpudhës vrasëse.

“Candida auris” është një kërpudhë e pikasur për herë të parë në vitin 2009 në Japoni dhe më pas u përhap në vende të ndryshme të botës.

Infeksionet e “Candida auris” zakonisht shoqërohen me djegie, vështirësi në gëlltitje, dhimbje trupi, ethe dhe lodhje.

Duhet të theksohet se lëkura dhe pjesët e tjera të trupit mund të kolonizohen edhe në mungesë të shenjave dhe simptomave.

Kërpudhat mund të transmetohen nëpërmjet kontaktit me sipërfaqe të kontaminuara ose përmes kontaktit mes njerëzve të infektuar.

3 Komente

 1. N
  Na prete nje Jete e pavdekshme...

  Edhe ne nje Artikull po te sotme tek tema qe eshte cfaqur nje Semundje X ! Dmth dy Semundje vdekjepruse menjehere,,,edhe pse e kaluam Semundjen Corona.... Por dicka nuk kuptoje : Meqe te gjithe Profetet e te gjithe Fehve thojne qe do te lindim perseri...Atehere pse duhet te shqetesohemi nese vdesim ne mase .... Linjda na prete perseri pa Semundje dhe me Fruta e Molle dhe ushqime te tjera te bollshme per te Jetuar per gjithmone .dmth qe do te Jetojme per gjithmone ! Nese sjam i gabuar !

  1. N
   Na prete nje Jete e pavdekshme...

   Edhe ne nje Artikull po te sotme tek tema qe eshte cfaqur nje Semundje X ! Dmth dy Semundje vdekjepruse menjehere,,,edhe pse e kaluam Semundjen Corona.... Por dicka nuk kuptoje : Meqe te gjithe Profetet e te gjithe Fehve thojne qe do te lindim perseri...Atehere pse duhet te shqetesohemi nese vdesim ne mase .... Linjda na prete perseri pa Semundje dhe me Fruta e Molle dhe ushqime te tjera te bollshme per te Jetuar per gjithmone .dmth qe do te Jetojme per gjithmone ! Nese sjam i gabuar !

   1. D
    DMJ

    https://www.milanotoday.it/attualita/morto-candida-auris-cos-e.html Burri 79 vjec kishte 8 muaj ne terapi per probleme cerebrale.Asnje nga mjeket nuk ka thene qe shkaku i vdekjes ishte Candida Auris. Ju pjerdhsha lajmin.

    Lini një Përgjigje

    Blog Tema