Koreja e Veriut: As nuk e kemi bërë, as nuk kemi plan të furnizojmë Rusinë me armë

22 Shtator 2022, 09:35Bota TEMA

Koreja e Veriut: As nuk e kemi bërë, as nuk kemi plan të

Koreja e Veriut ka deklaruar se nuk i ka shitur kurrë armë Rusisë dhe nuk ka plane ta bëjë këtë në të ardhmen, pas raporteve të SHBA se Moska po i drejtohej Phenianit për të rimbushur rezervat.

Zyrtarët amerikanë thanë më herët se Rusia mund të blejë raketa dhe predha artilerie nga Koreja e Veriut.

Ata thanë se lëvizje të tilla, së bashku me blerjet e supozuara të armëve iraniane, treguan se sanksionet perëndimore po pengonin përpjekjet e Rusisë në luftën në Ukrainë.

Moska i mohoi raportet në atë kohë.

Çdo lëvizje armësh midis dy vendeve do të ishte në kundërshtim me sanksionet e Kombeve të Bashkuara.

Të enjten, një zyrtare në ministrinë e mbrojtjes së Koresë së Veriut tha: "Ne kurrë nuk kemi eksportuar armë ose municione në Rusi më parë dhe nuk do të planifikojmë t'i eksportojmë ato".

Ajo akuzoi SHBA-në dhe "forcat e tjera armiqësore" për përhapjen e thashethemeve për "të ndjekur qëllimet e saj bazë politike dhe ushtarake".

Në fillim të shtatorit, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA tha se blerjet e Rusisë nga Koreja e Veriut "mund të përfshijnë fjalë për fjalë miliona fishekë, raketa dhe predha artilerie".

Por zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, më vonë u duk se paralajmëroi këtë deklaratë, duke thënë se blerjet nuk ishin përfunduar ende dhe nuk kishte prova që sugjeronin se armët do të përdoreshin në luftën e Ukrainës.

2 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  fiçka e sëmës as kimi nuk i shet armë putës?? kjo është për të vënë duart në kokë!! kina jo,irani!?ca dronë!india,jo e jo!brazili i bolsit,jo!erdoqëni!?sja man bitha! po përse kërkon armë putana e shkretë?si superfuqia e dytë në botë duhej të kishte me shumicë,jo vetëm për 7 muaj luftë!!megjithëse ka filluar rosqenefi të punojë me orë të zgjatura!! ngadal ngadal dhe do rregullohen gjërat!puta në një bodrum si cari i fundit dhe,shpresojmë,që rusia të fillojë rrugën atje ku i takon!në europë! rusët të shkëputen nga trushpëlarja dhe ta kuptojnë se janë europianë dhe jo muzhikët e shekullit të 19!! të fillojnë të kuptojnë se nuk kanë nevojë për "putinin",për"carin" a për çdo lloj tru kari,por se janë ata që duhet të vendosin!!të mos adhurojnë hajdutët me emër abramoviç,por të ndërtojnë jetën e tyre si njerëz normalë!!

  1. a
   anti25642654censurë

   fiçka e sëmës as kimi nuk i shet armë putës?? kjo është për të vënë duart në kokë!! kina jo,irani!?ca dronë!india,jo e jo!brazili i bolsit,jo!erdoqëni!?sja man bitha! po përse kërkon armë putana e shkretë?si superfuqia e dytë në botë duhej të kishte me shumicë,jo vetëm për 7 muaj luftë!!megjithëse ka filluar rosqenefi të punojë me orë të zgjatura!! ngadal ngadal dhe do rregullohen gjërat!puta në një bodrum si cari i fundit dhe,shpresojmë,që rusia të fillojë rrugën atje ku i takon!në europë! rusët të shkëputen nga trushpëlarja dhe ta kuptojnë se janë europianë dhe jo muzhikët e shekullit të 19!! të fillojnë të kuptojnë se nuk kanë nevojë për "putinin",për"carin" a për çdo lloj tru kari,por se janë ata që duhet të vendosin!!të mos adhurojnë hajdutët me emër abramoviç,por të ndërtojnë jetën e tyre si njerëz normalë!!

   Lini një Përgjigje