Koreja e Veriut gati t’i japë Rusisë 100 mijë ushtarë për të luftuar në Ukrainë, sipas medias ruse

6 Gusht 2022, 09:52Bota TEMA

Koreja e Veriut gati t’i japë Rusisë 100 mijë ushtarë

Koreja e Veriut i ka gati 100 mijë ushtarë për t’ja dhënë Rusisë, në luftën që Kremlini po zhvillon në Ukrainë.

Ose të paktën kështu pretendon televizioni shtetëror rus, ku një deklaratë e tillë u transmetua drejtpërdrejt për publikun.

Sa e vërtetë është? Kjo nuk dihet, pasi nuk ka asnjë të dhënë nga Koreja e Veriut momentalisht.

Mirëpo, deklaratën, e ka bërë një personazh i njohur publik, Igor Korotchenko, gazetar rus i cili merret me çështjet e mbrojtjes.

“Ka raportime se po përgatiten 100 mijë ushtarë nga Koreja e Veriut, vullnetarisht, për të marrë pjesë në konfliktin me Ukrainën”, tha ai gjatë një emisioni në Kanalin 1 të televizionit shtetëror rus.

Madje, ai ka shtuar se nuk ka asnjë të keqe që Rusia t’i lejojë ata të marrin pjesë në luftë, duke qenë se duan.

Pavarësisht kësaj, deklarata e Korotchenko duhet marrë me rezerva të mëdha, duke qenë se sensacionalizmi tek ai ka qenë i përhershëm mbi këto çështje.

Mirëpo dyshimet publike, nuk kanë si të hidhen poshtë në të tillë mënyrë dhe publiku kërkon shpjegime.

Do të përgjigjet vallë Kim Jong Un?

2 Komente

 1. K
  Kim Yong

  Endrra e nje nate vere e Putanit..Tani e zgjidhi problemin: 100 mije i merr nga Kimi, 100 mije te tjere na Maduro i Venezueles...nuk e di sa mund to jape Kuba mbase 50-60 miije, 200 mije cecene i jep Kardyrovi, ndoshta 100 mije i gjen Lavrovi ne Afrike..ja u zgjidh problemi. Ukraina mbaron per 10 dite maksimumi. Ku paska qene Putani deri tani. Pse nuk e pa kete enderr ne fillim te veres por priti Gushtin? Iku dhe ushtria e Putanit per lesh..tani po mbledh mercenare..

  1. z
   zaimi

   Ata dordolecet e Korese vene me qejf se te pakten do mbushin barkun me buke

   Lini një Përgjigje